FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.02.2026 klo 01:32:50 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 60
 
Kirjoittaja Aihe: TP-47 2010 - uusi alku  (Luettu 140738 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
tahtotila

Poissa Poissa


Vastaus #1000 : 16.04.2010 klo 11:59:58

Seuran kevätkokous siirretään n. kolmen viikon päähän tilintarkastuksesta johtuvien kiireiden vuoksi.

Kaikki kynnelle kykenevät katsomaan perjantai illan iloksi harjoitusottelua kemiin.

Kokouksen siirtoon ei liity dramatiikkaa, vaan teemme asiat huolella jolloin on hyvä pohja huolehtia asioista tulevaisuudessa.

Markkinointi sujuu hyvin ja näkymät kauden läpivientiin ovat hyvät. Johtokunnalla on draivi päällä ja kaudesta odotetaan taloudellisesti hyvinvoivaa.
« Viimeksi muokattu: 16.04.2010 klo 13:26:53 kirjoittanut tahtotila »
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1001 : 16.04.2010 klo 12:01:13

Hienoa Ylos
Stone Beach Boys

Poissa Poissa


Vastaus #1002 : 16.04.2010 klo 12:14:40

Hyvä juttu että homma hoidetaan huolella. Menee aika pitkälle tämä kokous kyllä, mutta toisaalta jos edellisinä vuosina on seurassa ollut uutisoitujen kaltaisia taloudellisia sekaannuksia, on ymmärrettävää että homma viivästyy. Kysymys kuitenkin lienee tilintarkastuksen viivästymisestä. Tilinpäätöksen viivästyminen neljä kuukautta olisi nykymaailmassa, jossa kirjanpito on automatisoitu kuulostaa kyllä aika hurjalta.

Toivottavasti kyseessä on vapaaehtoisten tilintarkastajien huolellisesta työstä johtuva viivästys eikä itse tilinpäätösongelma kuten uutisoitiin. Jälkimmäinen pistäisi vähän mietteliääksi.
tahtotila

Poissa Poissa


Vastaus #1003 : 16.04.2010 klo 13:33:11

Sanamuodot eivät välttämättä olleet täysin oikein, joten muutin edellistä. Talkoo voimin  ei aina kaikkeen ehdi. Tälläkin hetkellä voi sanoa että seura toiminta syö jokaisesta päivästä 2-3tuntia keskimäärin. Ja tämän ajan joutuu ikävä kyllä jokainen ottamaan omasta työajasta, joten kiirettä keväällä riittää.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #1004 : 16.04.2010 klo 17:15:57

Kevätkokous siirretty, maajussit ei saa kuitenkaan ja jos saavat niin näyttävät uusintana. Iltalomat anottu ja saatu. Ei muuta kuin auton keula kohti Kemingradia. Ilmakin niukasti plussan puolella, joten Junkohallissa luulisi poikkeuksellisesti pärjäävän kevyehköllä toppavarustuksella.
1934

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC MYLLYT SALLITTAVA


Vastaus #1005 : 16.04.2010 klo 19:31:46

0-1 TP nautiskeli vapaapotkusta, vähän onnellakin. Toista puoliaikaa pelattu n. 30min. Kylymä on ja makkarat loppu. Edit. Kemi tasottaa pilkulta.
« Viimeksi muokattu: 16.04.2010 klo 20:10:54 kirjoittanut 1934 »
1934

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC MYLLYT SALLITTAVA


Vastaus #1006 : 16.04.2010 klo 20:13:03

0-1 TP nautiskeli vapaapotkusta, vähän onnellakin. Toista puoliaikaa pelattu n. 30min. Kylymä on ja makkarat loppu. Edit. Kemi tasottaa pilkulta.
1-1 hyvällä pelillä. Ainokaisen teki Torvikoski. Parempaa rapoa saa vaikka uniikki pistää.
Ilmarinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #1007 : 16.04.2010 klo 20:34:21

Kuka siellä pistää niitä vapareita kun tuntuu että joka pelissä uppoaa? ???

Piti kokata anopille niin ei ehtiny peliinkään.  "Ylos"
« Viimeksi muokattu: 16.04.2010 klo 20:40:50 kirjoittanut Ilmarinen »
uniikki

Poissa Poissa


Vastaus #1008 : 16.04.2010 klo 21:08:12

Pitää heti alkuun kehua TP:tä, esitys oli kyllä positiivinen. Kumpikin puoliaika oli melko tasaista vääntöä ja välillä pelattiin todella kovaa. Eka puoliaika oli maaliton, vaikka Santosilla oli parikin paikkaa laittaa pallo sisään. Rönkkö maalissa kuitenkin torjui hyvin. TP:lläkin oli omat saumansa tehdä maali, ainakin Talvensaari pääsi mukavasta paikasta tälläämään mutta pallo meni hieman maalista ohi. Myös Toljalla oli yksi hyvä puskupaikka. TP:n pelaajista paistoi kovempien otteiden puute, sillä Kemin lyödessä painetta nähtiin valkopaidoilta muutamia todella helppoja harhasyöttöjä. Kemi taas malttoi enemmän pyörittää rauhassa, mutta kovin väkinäiseksi jäi heidänkin pelinrakentelunsa. Toisen puoliajan alku meni hieman TP:n tahdissa ja varsinkin keskikentän kaksikko Herala/Pekkanen teki kovasti töitä ja saivatkin rakennettua mukavasti peliä. Maali tuli sitten, kun Torvikosken vapari upposi lähes neljästäkympistä pompun kautta. Maalin jälkeen ote siirtyi sitten enemmän kemiläisille ja 5 minuuttia ennen loppua Kemi saikin pilkun ilmeisesti Rönkön kaadettua pelaajan. Pilkusta Kemi tuli sitten tasoihin.

TP pelasi lähes koko ottelun 442:lla. Rönkkö maalissa oli kyllä ihan hyvä, taisi kumminkin aiheuttaa pilkun, mutta itse en tilannetta oikein nähnyt. Puolustuslinja toimi kolmen miehen osalta. Tolja kyllä hoiti ruutunsa oikeana pakkina mallikkaasti ja siltä laidalta Kemi ei saanut hyökkäyspeliään yhtään toimimaan. Myös topparipari Hiukka/Pellikka oli hyvä. Varsinkin Hiukka oli pääpalloissa voittamaton. Pellikaltakin hyviä katkoja ja ok pelaamista, mutta muutaman kerran pelasi itsensä hieman ulos. Vasempana pakkina aloitti nro 5 (Ahonpää?), joka oli hieman hukassa ja Santos veikin miestä jonkin verran, mutta puolentunnin jälkeen mies jouduttiin vaihtamaan ja tilalle tuli Torvikoski, joka oli kyllä totaalisen tuuliajolla koko pelin. Kaveri pelasi itseään koko ajan ulos huonolla sijoittumisellaan. Myös kaksinkamppailuissa mies oli löysä. Kemin vaaralliset hyökkäykset tulivatkin järjestään miehen laidalta. Keskikentän keskustassa Herala ja Pekkanen pelasivat ihan hyvät pelit. Oikealla laidalla oli Pohjanen, joka ei mitenkään häikäissyt, mutta pelasi ihan kelvon ottelun. Vasemmalla laidalla viilettänyt Talvensaari oli hyvä, mies piti pelin leveänä ja oli koko ajan vastustajan iholla. Kärjessä oli Kuijala ja nro 4 (Pikkarainen?), jonka nimeä en kyllä tiedä. Kumpikin oli aika ulkona pelistä ja pallon saatuaan molemmilla tuntui hieman polttelevan. Molemmat jäivät turhan ylös ja näin keskikentällä Herala ja Pekkanen jäivät aika yksin. Hakasalon olisi voinut ottaa jopa aikaisemmin keskikentälle ja siirtyä yhden kärjen systeemin, sillä tuo ei nyt oikein toiminut. Tästä on kumminkin ihan hyvä lähteä kohti sarjakauden aloitusta.  
« Viimeksi muokattu: 16.04.2010 klo 21:16:19 kirjoittanut uniikki »
1934

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC MYLLYT SALLITTAVA


Vastaus #1009 : 16.04.2010 klo 21:32:30

Tolja ja Kanto bongattu Meeriltä ostamassa lantrinkia, casuaalisti taksilla liikenteessä. Ylos
Scholes#18

Poissa Poissa


Vastaus #1010 : 16.04.2010 klo 22:20:32

Hyvä peli Tp:ltä,malttovat ainakin yrittää pelata maata pitkin toisinku Kemi...samanlaista peliä kesällä niin sarjapaikasta ei pitäs olla mitään epäselvyyttä
BDM

Poissa Poissa


Vastaus #1011 : 16.04.2010 klo 22:34:02

TP:ltä on kyllä pakko nostaa esiin Herala, Pekkanen, Talvensaari, Hiukka ja Tolja näiden ollessa kunnossa koko kausi, on säilyminen 100% varmaa. PS saatiin yllättävän helposti riisuttua aseista ja könösen hermostuneisuus ihmetytti. Rankku tuli ihan oikeutetusti ku late veti jaakon kumoon. Hyvä matsi kyllä koko porukalta ainoa vaan että kanto omalla pubi olemuksella jaksaa naurattaa onko oikeesti edes kakkosen tasonen kaveri ??? Ja Bindsin Tornioon tuleminen on kuulema enää kiini että paperit saa kuntoon Ylos
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1012 : 17.04.2010 klo 12:59:29

Tolja ja Kanto bongattu Meeriltä ostamassa lantrinkia, casuaalisti taksilla liikenteessä. Ylos

No nyt :D

TP:ltä on kyllä pakko nostaa esiin Herala, Pekkanen, Talvensaari, Hiukka ja Tolja näiden ollessa kunnossa koko kausi, on säilyminen 100% varmaa. PS saatiin yllättävän helposti riisuttua aseista ja könösen hermostuneisuus ihmetytti. Rankku tuli ihan oikeutetusti ku late veti jaakon kumoon. Hyvä matsi kyllä koko porukalta ainoa vaan että kanto omalla pubi olemuksella jaksaa naurattaa onko oikeesti edes kakkosen tasonen kaveri ??  Ja Bindsin Tornioon tuleminen on kuulema enää kiini että paperit saa kuntoon Ylos

Hemmetin hyvältä kuulostaa, kyllä tästä vielä kesä tulee!
Woland

Poissa Poissa


Vastaus #1013 : 17.04.2010 klo 13:37:04

Tolja ja Kanto bongattu Meeriltä ostamassa lantrinkia, casuaalisti taksilla liikenteessä. Ylos

Hyvä että Toljakin on oppinut taksiasiakkaaksi.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #1014 : 18.04.2010 klo 08:24:10

Ensi lauantaina 19.00 Gränsvallenilla harjoitusottelussa Haukiputaan Pallo.
Julli18

Poissa Poissa


Vastaus #1015 : 18.04.2010 klo 10:05:58

No niin, kohta pelit alkaa ja se on kiva juttu se. Heitetäänhän tuo turha keskinäinen puliveivaaminen täällä foorumilla ja mennään sakilla kannustaan PS Kemin ykkösen pelejä ja TP:n kakkosen pelejä! Kumpikin tulee kannustuksen tarvitsemaan.
Kumpaakin seuraa alueellamme tarvitaan ja kumpikin seura tukemme tarvitsee. Keskinäinen pelikin päättyi sopuisasti tasan.
joppari

Poissa Poissa


Vastaus #1016 : 18.04.2010 klo 13:16:28

No niin, kohta pelit alkaa ja se on kiva juttu se. Heitetäänhän tuo turha keskinäinen puliveivaaminen täällä foorumilla ja mennään sakilla kannustaan PS Kemin ykkösen pelejä ja TP:n kakkosen pelejä! Kumpikin tulee kannustuksen tarvitsemaan.
Kumpaakin seuraa alueellamme tarvitaan ja kumpikin seura tukemme tarvitsee. Keskinäinen pelikin päättyi sopuisasti tasan.

Kemin tahallisia pupelluksia Teepeen viime kauden päävastustajille ei unohdeta.
Zeivari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liiga-OPS, PS Kemi Veikkausliigassa 2012


Vastaus #1017 : 19.04.2010 klo 11:09:46

No niin, kohta pelit alkaa ja se on kiva juttu se. Heitetäänhän tuo turha keskinäinen puliveivaaminen täällä foorumilla ja mennään sakilla kannustaan PS Kemin ykkösen pelejä ja TP:n kakkosen pelejä! Kumpikin tulee kannustuksen tarvitsemaan.
Kumpaakin seuraa alueellamme tarvitaan ja kumpikin seura tukemme tarvitsee. Keskinäinen pelikin päättyi sopuisasti tasan.

Hei, mennään vain! Onpas ihana ajatus! Otteluiden jälkeen voisimme istua toverillisesti paikallisessa juottolassa ja muistella vuorotellen kummankin kaupungin huippuhetkiä jalkapalloilun parissa. Iloitaan yhdessä kummankin joukkueen onnistumisia ja jaetaan kaikki surut keskenämme. Uskon, että näin meillä kaikilla on paljon parempi olla :)

Todellisuudessa tuo on oksettava ajatus. Olen täysin jopparin kanssa samoilla linjoilla. Viime syksyn tahallisia tappiota päävastustajille ei voi koskaan antaa anteeksi! Pitäkää Keminne, kohta se paska on teilläkin housussa!
Stone Beach Boys

Poissa Poissa


Vastaus #1018 : 19.04.2010 klo 11:59:57

Täällähän on keskustelun taso jälleen huipussaan. Kemi v Tornio väittely on kai se jokavuotinen kevään merkki, jota ilman ei (valitettavasti) yhtään futisvuotta saada liikkeelle.

Seuran kevätkokous siirretään n. kolmen viikon päähän tilintarkastuksesta johtuvien kiireiden vuoksi.

Kokouksen siirtoon ei liity dramatiikkaa, vaan teemme asiat huolella jolloin on hyvä pohja huolehtia asioista tulevaisuudessa.

Markkinointi sujuu hyvin ja näkymät kauden läpivientiin ovat hyvät. Johtokunnalla on draivi päällä ja kaudesta odotetaan taloudellisesti hyvinvoivaa.

Hmmm...

Eli tilintarkastus oli siis se, mistä kenkä puristi. Ensialkuun asia kuulostaa hyvältä (huomattavasti paremmalta kuin kirjanpidon laahaaminen melkein 4kk kauden kynnyksellä), mutta joku tuossa asiassa vähän painaa. Eli hommat halutaan tehdä huolella johtokunnan osalta ja siksi kokous siirtyy. Miten on mahdollista, että tilintarkastuksen viivästymisestä saatiin tieto vasta pari tuntia ennen kokouksen alkua? Eikö asiaa vain haluttu mainita aiemmin vai tuliko tilintarkastuksessa vastaan jotain odottamatonta? Yleensähän nämä kokouksen tärkeimmät asiat tulisi olla hoidettuna ja selviä jo kokouskutsua tehtäessä.

Sitten puhutaan tulevasta kaudesta, josta odotetaan taloudellisesti hyvinvoivaa. Vuosibudjetti on siis johtokunnan toimesta (mikäli tämä "tahtotila" puhuu koko johtokunnan suulla) asetettu 100 000 hujakoille, johon vielä lisätään "pelivara" kesää varten. Lisäksi tilivelka joka oli siis noin 70 000 pitää maksaa. Näin varainkeruuta voidaan pitää onnistuneena mikäli tuo n. 175 000 on jo pystytty keräämään. Mikäli tähän on todellakin ylletty, on tämä kyllä hatunnoston arvoinen suoritus näinä aikoina jo ihan vertailussa muihinkin suomalaisiin seuroihin.

Joka tapauksessa odotettavissa on jännä kausi kaikkine sarjamuutoksineen, Huuskon paluineen sekä taloushämmennyksineen. GBK-matsi näyttää vasta loppujen lopuksi joukkuee iskukyvyn, mutta ainakin minulla on usko siihen että urheilullinen toimi pelannee hyvin ensi vuonna. Vuosikokous näyttää varmaan sitten suunnan taloudellisen puolen osalta kun budjetti, nykyinen taloustilanne ja viime vuoden lopputilit saadaan julkistettua.

Joka tapauksessa haluan itse toivottaa kaikki alueen futisfanit lämpimästi TP:n matseihin ja aion itse myös mahdollisuuksien mukaan käydä naapuriseura PS Kemi Kingsin matseissa - ei vähiten siksi että Kivirannan omapoika Mikko Barsk on yksi tulevan kauden kemiläishyökkäyksen torpedoista.
One Dollar

Poissa Poissa


Vastaus #1019 : 19.04.2010 klo 17:23:06

En minäkään ehdota, että tyystin kaadetaan kaikki aidat ja aletaan oleen yhtä suurta perhettä. Mun mielestä vaan tuo ikuinen juupas/eipäs on niin lapsellista, ettei sitä oikein jaksais jatkuvasti.
BDM

Poissa Poissa


Vastaus #1020 : 19.04.2010 klo 18:18:43

Hei, mennään vain! Onpas ihana ajatus! Otteluiden jälkeen voisimme istua toverillisesti paikallisessa juottolassa ja muistella vuorotellen kummankin kaupungin huippuhetkiä jalkapalloilun parissa. Iloitaan yhdessä kummankin joukkueen onnistumisia ja jaetaan kaikki surut keskenämme. Uskon, että näin meillä kaikilla on paljon parempi olla :)

Todellisuudessa tuo on oksettava ajatus. Olen täysin jopparin kanssa samoilla linjoilla. Viime syksyn tahallisia tappiota päävastustajille ei voi koskaan antaa anteeksi! Pitäkää Keminne, kohta se paska on teilläkin housussa!
Niin sen vertaa enempää miettimättä jullia ja hänen oikeeta henkilöllisyyttäkin niin kyllähän PS olisi oikeasti halunnu että TP pysyy ykkösessä ihan jo pelkästään taloudellisista syistäkin.. Toki tämähän on maailmallaki yleistä että vihataan naapurikaungin joukkuetta ja toki tästä pitää ottaa mallia mutta todellisuudessa PS:n ja TP:n välit näin johtokunnissa ja pelaajissa on hyvät.
Zeivari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liiga-OPS, PS Kemi Veikkausliigassa 2012


Vastaus #1021 : 19.04.2010 klo 20:24:51

Niin sen vertaa enempää miettimättä jullia ja hänen oikeeta henkilöllisyyttäkin niin kyllähän PS olisi oikeasti halunnu että TP pysyy ykkösessä ihan jo pelkästään taloudellisista syistäkin.. Toki tämähän on maailmallaki yleistä että vihataan naapurikaungin joukkuetta ja toki tästä pitää ottaa mallia mutta todellisuudessa PS:n ja TP:n välit näin johtokunnissa ja pelaajissa on hyvät.

Olet aika sinisilmäinen, jos oikeasti väität PS:n pelanneen loppukauden tosissaan. Tappio TPV:lle, JIPPO:lle sekä Kiistolle ovat jo niin selkeitä merkkejä luovuttamisesta, että eipä tässä kummonen asiantuntija täydy olla, että hoksaa kemiläisten loppukauden tavoitteet. Lisäksi seuran puheenjohtajan ja viime kauden valmentajan tuntien, TP:n päävastustajien avittaminen on jopa todennäköistä. Tämä kaikkien aikojen tuomareiden puusilmä Nykänen on todistetusti useampaan otteeseen bongattu Pohjan Stadionilta estoitta kannustamasta vastustajajoukkuetta Ikäläisen kompatessa vieressä.
BDM

Poissa Poissa


Vastaus #1022 : 19.04.2010 klo 21:56:42

Olet aika sinisilmäinen, jos oikeasti väität PS:n pelanneen loppukauden tosissaan. Tappio TPV:lle, JIPPO:lle sekä Kiistolle ovat jo niin selkeitä merkkejä luovuttamisesta, että eipä tässä kummonen asiantuntija täydy olla, että hoksaa kemiläisten loppukauden tavoitteet. Lisäksi seuran puheenjohtajan ja viime kauden valmentajan tuntien, TP:n päävastustajien avittaminen on jopa todennäköistä. Tämä kaikkien aikojen tuomareiden puusilmä Nykänen on todistetusti useampaan otteeseen bongattu Pohjan Stadionilta estoitta kannustamasta vastustajajoukkuetta Ikäläisen kompatessa vieressä.
PS:n häviöihinkö TP:n säilyminen murtu? Vai esim. AC:ta vastaan 81 minuutista eteenpäin ??? Kyllä sarjassa pysymiseen ei voi vaatia toisten joukkuiden pelastusta vaan omaa onnistumista..
One Dollar

Poissa Poissa


Vastaus #1023 : 19.04.2010 klo 22:18:11

Olet aika sinisilmäinen, jos oikeasti väität PS:n pelanneen loppukauden tosissaan. Tappio TPV:lle, JIPPO:lle sekä Kiistolle ovat jo niin selkeitä merkkejä luovuttamisesta, että eipä tässä kummonen asiantuntija täydy olla, että hoksaa kemiläisten loppukauden tavoitteet. Lisäksi seuran puheenjohtajan ja viime kauden valmentajan tuntien, TP:n päävastustajien avittaminen on jopa todennäköistä. Tämä kaikkien aikojen tuomareiden puusilmä Nykänen on todistetusti useampaan otteeseen bongattu Pohjan Stadionilta estoitta kannustamasta vastustajajoukkuetta Ikäläisen kompatessa vieressä.

Ei takuulla ollut kyse luovuttamisesta, vaan pelin repsahtamisesta tavoitteen toteuduttua. Sekä ehkä puntti alkoi tutisemaan, kun alettin pelata kärjen tuntumassa. Sen lisäksi tiedän, että Ps Kemin ihmiset olisivat suoneet, että Tp olisi säilynyt jo Derbyjenkin takia.
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #1024 : 20.04.2010 klo 21:50:28

Kemi sitä ja kemiläiset sitä ihan samaa. Kinksilät kävi tiputtamassa itsensä Suomen Cupista häviämällä GBK:lle rankkareilla. Odotettavissa on TP-47 kauden avauksessa tasainen taistelu ja kausihan alkaa jo ensi viikon sunnuntaina!

Alkaa pikkuhiljaa ihmetyttämään nämä Bindzin paperiasiat, joita on laitettu kuntoon jo viikkokausia.

 
Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 60
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa