FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.02.2026 klo 09:25:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 53 [54] 55 ... 60
 
Kirjoittaja Aihe: TP-47 2010 - uusi alku  (Luettu 140704 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tsyganenko-Smith

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Kemi City FC PS


Vastaus #1325 : 18.08.2010 klo 23:28:15

ja lisäjännitystä tulee la 21.8. kun "joulupukit" tulee Seinäjoelle SJK vieraaksi.... SJK:n voitolla ja seuraavalla TP-47 voitolla ero on enää 3 pojoa :-)

Tuollai laskin itsekin tulevaisuuden ;)
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1326 : 19.08.2010 klo 07:58:50

Kahden tasaisen joukkueen vääntöhän tuo oli. TP oli juuri sen maalin verran parempi. 1.puoliaika oli kokonaisuutena TP:n hallintaa mutta mitään vaarallisia tilanteita maalia  lukuunottamatta saatu. Himangan 1-0 maali oli kyllä komea, 16 viivan takaa kanuuna ja maalivahti ei ees kehdannu liikahtaa. Toki Santan tasoituskin oli hieno mutta ei se tarkemmin varmaan täällä kiinnosta.
2.puoliajan alku oli vahvahkoa Santan painostusta ja pari hyvää maalipaikkaakin ne sai luotua mutta kestettiin tuurilla ja vastustajn paskuudella. Kesken vastustajan painostuksen saatiin sitten vastahyökkäys 2 vastaan 1. Siis Himanka-Kuijala vs pukkipakki. Himangalta oikeaaikainen syöttö Kuijalalle ja hänen viileä ratkaisu noin 8 metristä. Pisteet kotiin ja loppukaudeksi hieman panosta.

Kiitos raportista. Kuijala ja Himanka ovat kyllä nousseet melkoisen tärkeään rooliin kauden mittaan. Huuskon lainaaminen pois alkaa näyttää tosiaan TP:n kannalta vielä erikoisemmalta liikkeeltä kuin aiemmin, siis jos tässä ihan oikeasti aiotaan tavoitella lohkovoittoa ja edelleen paluuta korkeammalle. Homma taitaa olla paketissa välittömästi jos ainoa puhdas kärki eli Hiski loukkaantuisi. Lupaava Oulu-laina Rikkinen taitaa olla edelleen telakalla eikä toki mitenkään korvaisi nykyvireistä Himankaa (vielä) muutenkaan varsinkaan näissä tiukimmissa väännöissä.
Mutta on tämä joka tapauksessa ollut upeaa seurattavaa talven kauhunhetkien jälkeen Ylos
Petr1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi


Vastaus #1327 : 19.08.2010 klo 08:22:50

Ja Kemiläisethän siellä taas maaleja paukutelleet :)

Ennenkuin kukaan ehtii provosoitua, niin onnittelut hienosta voitosta.
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1328 : 19.08.2010 klo 09:24:39

Uutinen

TP-47 vei Lapin hegemoniaottelun nimiinsä
19.08.2010

TP-47 otti arvokkaan voiton vieraskentällä FC Santa Clausista 2-1 lukemin Ville Himangan sekä Sami Kuijalan maaleilla.

Panokset illan otteluun olivat kovat. Tappio eilisestä ottelusta olisi käytännössä tarkoittanut sitä, että FC Santa Claus painelee menojaan ja voittaa lohkon. Voitto puolestaan tarkoitti sitä, että lohkon voittaja on täysin auki, kun sarjaa on pelaamatta vielä 7 kierrosta. Voitolla TP-47 kuroi FC Santa Clausin eron 6 pisteeseen ja tämä takaa varmuudella sen, että torniolaiskannattajilla riittää jännitettävää kauden loppuun asti.

TP-47 onnistui tekemään ottelun avausmaalin 20. peliminuutilla tutun pelimiehen toimesta. Ville Himanka pääsi laukomaan rangaistusalueen rajalta ja pallo eteni vastustamattomasti Santa-vahti Kari-Pekka Syväjärven selän taakse. Ottelu eteni TP-47:n johdossa aina ensimmäisen puoliajan lopulle asti, kunnes kotijoukkue pääsi tasoittamaan ottelun Matti Kutilan osumalla.

Toisella puoliajalla kotijoukkueen paras maalintekopaikka siunaantui PS Kemistä loppukaudeksi FC Santa Clausiin siirtyneelle Jaakko Paavilaiselle, jonka nostoyritys läpiajotilanteen päätteeksi päätyi TP-47:n maalivahti Lauri Rönkön hyppysiin. Viitisen minuuttia myöhemmin Paavilainen pohjusti avopaikan Santa Clausin avausmaalin tehneelle Kutilalle, jonka askelmerkit kuitenkin sekosivat maalinedustalla ja näin maali jäi vain haaveeksi.

Ottelun 83. minuutilla nähtiin ratkaisu, kun Himanka ja Kuijala pääsivät Santa-toppari Jari Gröhnin karkean arviointivirheen ansiosta läpiajoon. Himanka malttoi vielä syöttää pelivälineen Kuijalalle, jolla oli helppo työ sinetöidä ottelun voittomaali ja tätä kautta äärettömän tärkeät kolme pistettä Tornioon.

Sarjapaikka varmistui

Tärkeän derby-voiton jälkeen olisi odottanut TP-47:n kääntävän katseensa tiukasti jo Santa Clausin kiinniajamiseen. Siksi valmentaja Kimmo Halmkronan ja ottelun parhaaksi pelaajaksi valitun Himangan kommentit yllättivät: - Sarjapaikka on nyt varma, tuli molemmilta kuin yhdestä suusta.

Se oli Halmkronan mukaan kauden ainoa tavoite vaikean kevään jälkeen, kun sarjasta luopuminenkin oli lähellä. - Keväällä lähdettiin vaikeista olosuhteista liikkeelle. Nyt nautitaan pelaamisesta ja mennään peli kerrallaan, Himanka totesi tyytyväisenä.

Santa on hävinnyt nyt kaksi ottelua putkeen ja on enää kuuden pisteen päässä kun seitsemän peliä on jäljellä, eikö tilanne näytä aika hyvältä? - Santa Claus on nyt iskuetäisyydellä ja jalka voi alkaa siellä tärisemään. Ei muuta kuin onnea matkaan vaan, Halmkrona lähetti terveiset rovaniemeläisten suuntaan.



Hyvä että jalat pysyvät maassa edelleen Ylos
Uuno Turhapuro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atletico Madrid,Ilves,TP-47


Vastaus #1329 : 20.08.2010 klo 19:35:53

Mahtava voitto Santasta. Voin sanoa että aika monesti huusin " JEE" kun näin tuolta tulospalvelusta että 83min 1-2. Sunnuntaina siis kova kotipeli stadikalla, josta on mahdollisuus ottaa taas täydet 3 pistettä. Veikkaan kuitenkin että TP:n lopullinen sarjasijoitus on toinen.
bupa dukta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.


Vastaus #1330 : 21.08.2010 klo 12:52:37

Himangan huikealle vireelle Ylos
Hienoa että peli kulkee.
Zeivari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liiga-OPS, PS Kemi Veikkausliigassa 2012


Vastaus #1331 : 21.08.2010 klo 17:18:18

Huomenna olisi sitten saumat kuroa Santan johtoa kiinni entisestään
coraxo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tahiti 2013 FIFA Confederations Cup


Vastaus #1332 : 21.08.2010 klo 17:20:26

-
« Viimeksi muokattu: 04.12.2012 klo 08:48:28 kirjoittanut coraxo »
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #1333 : 21.08.2010 klo 18:41:52

Onpa kyllä mielenkiintoinen kierros sarjataulukon kannalta huomenna
10.-12.
4.-5.
2.-3.
9.-11.

Siinä voi sijoitus vaihtua yhdellä jos toisella. Esim. TP-47 voi ihan hyvin olla neljäs huomisen kierroksen jälkeen. Seitsemäntenä oleva FCV voi olla kolmas. Itse menen katsomaan tuon 9.-11. pelin, eli VIFK-OPA
uniikki

Poissa Poissa


Vastaus #1334 : 22.08.2010 klo 12:46:08

Kotisivuille tullut ennakkoa illan otteluun:

Lainaus
Ennakko: TP-47 - FC YPA

TP-47 kohtaa huomenna sarjakolmosen FC YPA:n Ylivieskasta.

TP-47:n hieno kausi sai jatkoa viime keskiviikkona, kun kärkikamppailussa kaatui FC Santa Claus ja tätä kautta ero kutistui kuuteen pisteeseen. Tänään FC Santa Claus hävisi oman ottelunsa Seinäjoen SK:lle, joten voitolla TP-47 kuroisi Santan johdon jo kolmeen pisteeseen.

TP-47:n ja FC YPA:n edellinen kohtaaminen oli täydellinen yhden miehen show, sillä TP-47:n 3-0 voittoon päättyneessä ottelussa Ville Himanka teki hattutempun. FC YPA on  tällä hetkellä sarjassa kolmantena, kolme pistettä TP-47:tä perässä.19 pelatusta ottelusta FC YPA on kerännyt 32 pistettä ja joukkue on tehnyt ylivoimaisesti eniten maaleja C-lohkon joukkueista, peräti 47. Ahneimpana maaliseppona on toiminut maalitilastoa 17 osumalla johtava Dragan Pejic. Muita mielenkiintoisia pelaajia joukkueessa ovat kovaluinen ex-TP-47 Mika Hemmilä, sekä maalivahti Kalle Rönkkö joka on pelannut pitkällä urallaan mm. RoPS:ssa ja PS Kemissä. Lisämaustetta otteluun tuo myös se, että Kalle Rönkkö on TP-47:n ykkösmaalivahdin Lauri Rönkön veli, joten maalipuiden välissä nähdään veljesten taistelu.

TP-47 on harjoitellut kevyesti raskaan kärkikamppailun jälkeen ja erityisesti sarjapaikan lopullinen varmistuminen on tuonut joukkueeseen rentoutta entisestään. Kuten valmentaja Kimmo Halmkrona ja Ville Himanka FC Santa Claus- voiton jälkeen totesivatkin, sarjapaikka on nyt varma ja nyt vain nautitaan pelaamisesta. FC Santa Clausin viime kierrosten kompurointi on kuitenkin tuonut TP-47:n kamppailemaan tosissaan lohkovoitosta, joten loppukauden tavoitteeksi voitaneen laittaa Ykkösen karsintoihin selviäminen, sillä joukkue on hävinnyt vain yhden ottelun viimeisestä 10 ottelusta.

Huomisesta ottelusta sivussa ovat varmuudella kuumepotilas Marko Ahonpää, sekä edellisessä ottelussa voittomaalin tehnyt Sami Kuijala, joka potee polvivammaa. Muuten joukkue on täydessä iskussa ja hamuaa vain voittoa huomisesta kamppailusta.

TP-47 - FC YPA huomenna 22.8. klo. 18.30 Pohjan Stadionilla.

Tervetuloa!
« Viimeksi muokattu: 22.08.2010 klo 12:50:06 kirjoittanut uniikki »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1335 : 22.08.2010 klo 12:48:26

Kotisivuille tullut ennakkoa illan otteluun:


Seinäjoen SK :D Ylos
Pohjan Stadion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Suomi


Vastaus #1336 : 22.08.2010 klo 13:12:10

Seinäjoen SK :D Ylos

Miten on päässytkin tuommoinen lipsaus kotisivuille asti. Unohtaa nyt pesäpallokylän perinteikkään jalkapalloseuran kirjoitusasu. Nyt skarpatkaa siellä toimistolla edes vähän.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1337 : 22.08.2010 klo 13:47:35

Miten on päässytkin tuommoinen lipsaus kotisivuille asti. Unohtaa nyt pesäpallokylän perinteikkään jalkapalloseuran kirjoitusasu. Nyt skarpatkaa siellä toimistolla edes vähän.

Älä nyt oo tommoinen. :D Voimia vaan sinne. Kyllä se tilintarkastus joskus tulee ja taas mennään.
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1338 : 22.08.2010 klo 17:12:14

1   Rönkkö Lauri
3   Bulgakov Anatoli
4   Bindzi Gaston
15   Pellikka Petteri
24   Vilppola Olli
6   Hakasalo Jussi
16   Pekkanen Ville
14   Herala Johannes
20   Pikkarainen Sami
9   Talvensaari Jouni
19   Himanka Ville

Penkiltä ei sitten hirveästi vaihtoehtoja ole tarjolla:

12   Nykänen Harri
22   Alakärppä Olli
2   Lapinniemi Mikko
10   Pohjanen Petteri
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1339 : 22.08.2010 klo 18:00:06

Pejic vaihtoon jo reilun 20 minuutin jälkeen, tilalle ex-TP Hemmilä. Pekkanen otti rutiininomaisen varoituksensa heti 1. minuutilla "Ylos"
T:MUki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47 & Teemu Tainio


Vastaus #1340 : 22.08.2010 klo 18:10:10

Ja Hemmilälle varoitus, tää nettiseuraminen on niin jännää.
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1341 : 22.08.2010 klo 18:37:57

Julliiiiii! 1-0!!!!!
T:MUki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47 & Teemu Tainio


Vastaus #1342 : 22.08.2010 klo 18:38:24

uijui!!
Ilmarinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #1343 : 22.08.2010 klo 18:38:48

Daddn nousu ylös. Melkonen hässäkkä maalille ja Hakasalo ampuu 1-0.
Kovaa painostusta vielä maalin jälkeenkin.
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1344 : 22.08.2010 klo 18:40:41

Mahtavaa, puristetaan nyt prkl Ylos
vaihtopenkin vasenlaita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #1345 : 22.08.2010 klo 18:41:18

Hyvä TP! :)
andyman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tre GB, welcome stadi mut mikähän seura?


Vastaus #1346 : 22.08.2010 klo 18:46:34

Daddn nousu ylös. Melkonen hässäkkä maalille ja Hakasalo ampuu 1-0.
Kovaa painostusta vielä maalin jälkeenkin.
Mahtavaa, tulossa hyvä lappilainen taisto noususta!
Ilmarinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #1347 : 22.08.2010 klo 18:47:14

Jonen ampumasta vaparista tolja ohjaa 2-0
T:MUki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47 & Teemu Tainio


Vastaus #1348 : 22.08.2010 klo 18:48:17

uijuijui!!
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #1349 : 22.08.2010 klo 18:49:36

NO NYT!! OIJOIJOI :o

Ollapa stadionilla eikä Fulham-ManUa ja nettiä väijymässä kotona...

 
Sivuja: 1 ... 53 [54] 55 ... 60
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa