FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.07.2025 klo 21:35:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 74 [75] 76 77
 
Kirjoittaja Aihe: MyPa 2010 - Vielä saadaan oman tehtaan paperista lappu luukulle  (Luettu 116933 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
BorisC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1850 : 29.10.2010 klo 18:24:10

Miksi? Pelasi melkein kaikki pelit alusta loppuun ja oli lähes poikkeuksetta joukkueen huonoin.
Nuori, potentiaalinen ja osoittanut pystyvänsä pelaamaan hyvin liigassa. Oli loppukaudesta ihan hyvä, ei todellakaan lähes poikkeuksetta joukkueen huonoin.
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1851 : 29.10.2010 klo 21:47:22

Nonnis, näppärästi valkku esitellään heti kun saadaan ensin nuo liigakarsinnat pelattua. Kaksi pelaajasopimusta, uusia ukkoja vai jatkosoppareita? Jos vanhoja niin eiköhän ainakin Timoskalle olla saatu paprut tehtyä? Oksasen jatko ois myös bueno.

Ei se Toke vielä saletti ole, mutta ennusmerkit ovat hyvät. Tosin nauran katkeran ja räkäisen itkunaurun, kun Polack-Auge -kaksikko istuutuu Sepon molemmin puolin tulevassa tiedotustilaisuudessa.

Pelaajasopimusten julkaisussa ei olisi tarvinnut vetkutella maanantaihin saakka, jos ne olisivat vanhojen pelaajien jatkamisia. Josko sittenkin kaksi uutta naamaa olisi tulossa kaaderiin.
Yön kyylä

Poissa Poissa


Vastaus #1852 : 29.10.2010 klo 23:49:49

Tulee kovia nimiä. Korkeakunnas tuo mukanaan seuraavat pelaajat:
Tero Karhu, Heikki Pulkkinen, Teemu Honkaniemi, Eetu Kaipio ja Eero Peltonen
Maanantaina julkistetaan vasta kaksi ensimmäistä.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1853 : 30.10.2010 klo 00:29:59

Kovia juttuja.. Eiköhän sieltä kuitenkin tule Adyn ja DeLassien jatkosopparit..
effe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Crystal Palace


Vastaus #1854 : 30.10.2010 klo 09:13:11

Halvalla, kun pitää valmentajat saada.. Siis ykköseksi Korkeakunnas ja olisko kakkonen Jo eikun Juse ???
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1855 : 30.10.2010 klo 12:34:47

olisko kakkonen Jo eikun Juse ???

Ylos

.. vanhan viialan huhumylly pyöritteli seuraavan kuvion valmiiksi: maanantaina julkistetaan muuan maalivahdin ja topparin jatkosopimukset..
kaakonkulma

Poissa Poissa


Vastaus #1856 : 30.10.2010 klo 14:48:37

Halvalla, kun pitää valmentajat saada.. Siis ykköseksi Korkeakunnas ja olisko kakkonen Jo eikun Juse ???

Pitääkös paikkansa että Juse otti ja lähti...? Siis lopetti ainakin B-junnujen valmennuksen,mutta jättikö koko seuran?
BorisC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1857 : 30.10.2010 klo 15:49:56

Jokos täällä on huhuttu kakkoseksi Jussi Nuorelaa? Ainakin hänet on Mylsällä bongattu.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1858 : 30.10.2010 klo 15:50:51

Jokos täällä on huhuttu kakkoseksi Jussi Nuorelaa? Ainakin hänet on Mylsällä bongattu.

Raaputtamassa ässäarpaa?
BorisC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1859 : 30.10.2010 klo 16:04:15

Raaputtamassa ässäarpaa?
Siitä en tiedä. Itse kun en maisemissa ole ollut, niin en ole kyennyt tarkkailmenaa R-kioskin asiakaskuntaa tarpeeksi tarkkaan. Tämähän nyt on ties kuinka monennen käden "tieto", mutta ihan uskottava huhu silti. Interin a-junnuissa onnistunut ja omaa myös MyPa-taustan.
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1860 : 30.10.2010 klo 17:04:04

Jokos täällä on huhuttu kakkoseksi Jussi Nuorelaa? Ainakin hänet on Mylsällä bongattu.

Jussihan on nähty silloin tällöin Mylsällä sitten sankaritekojensa (liekö frendejä jäänyt maisemiin), mutta olisiko sittenkään siirtymässä Interin organisaatiosta, jossa on tehnyt hyvää työtä, landelle. Kaikkihan on mahdollista, mutta epäilen viimeiseen asti vahvasti.
_SativA_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, onko paha?


Vastaus #1861 : 31.10.2010 klo 05:46:29

Pitääkös paikkansa että Juse otti ja lähti...? Siis lopetti ainakin B-junnujen valmennuksen,mutta jättikö koko seuran?

Huhu kertoo että kykyvalmentaja ens kaudella, mut jälkikäteen saatu vielä vahvempi huhu kertoo että ei näillä näkymin ole nimettynä mihinkään hommaan..
Venire

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku


Vastaus #1862 : 31.10.2010 klo 07:42:23

Nyt aivan helvetin paljon lisätietoa Nuorelan "onnistumisesta" tiputtaa Sinimustat kolmoseen ja pitää vanhimmat junnut alemmassa keskikastissa.
peng.xuefeng

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 臥虎藏龍


Vastaus #1863 : 31.10.2010 klo 11:37:41

Myllykosken uusi toimari kertoili lehtihaastattelussa olevansa enemmän jääkiekko-kuin futismiehiä. Onko avautunut muuten sponssauskuvioista?
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1864 : 31.10.2010 klo 13:24:31

Nyt aivan helvetin paljon lisätietoa Nuorelan "onnistumisesta" tiputtaa Sinimustat kolmoseen ja pitää vanhimmat junnut alemmassa keskikastissa.

No, sinähän se sitten ilmeisesti tiedät asian paremmin, jos olet sitä mieltä, että Nuorela on tehnyt Interissä huonoa duunia. Kerro vain, sana on vapaa. Ja mielellään hiukan yksityiskohtaisempaa dataa kuin tulostaulukot.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1865 : 31.10.2010 klo 18:47:19

Kilhammerhan voisi huomenna pystyttää valmentajan julkistamisen jälkeen kauden 2011 kausiotsikon, asiakirjoittaja kun olet. ;) Ylos
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #1866 : 31.10.2010 klo 18:56:51

Myllykosken uusi toimari kertoili lehtihaastattelussa olevansa enemmän jääkiekko-kuin futismiehiä.

Jep. Tosin kertoi olleensa MYPA-VPS -ottelussa katsomassa.
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1867 : 31.10.2010 klo 19:10:08

Kilhammerhan voisi huomenna pystyttää valmentajan julkistamisen jälkeen kauden 2011 kausiotsikon, asiakirjoittaja kun olet. ;) Ylos

Kiitos kannustuksesta, ja mielelläni kirjoittaisin, mutta mennyt kausi oli joukkueen seuraamisen osalta ehkä heikoimpani 10 vuoteen. Jopa kotimatseja jäi käymättä. Näin ollen ehdotankin, että Neuvoton kirjoittaa alustuksen. Mennään me sitten spämmimään sen jälkeen. :)
Neuvoton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Athletic Bilbao, KaisLa


Vastaus #1868 : 31.10.2010 klo 22:22:35

Katsellaan nyt sitä uutta otsikkoa sitten, jos jaksaa...
Korkeakunnas on siis melko varmasti MyPan uusi valmentaja, joten eniten kiinnostaa, että kuka tulee kakkoseksi ja kun puhutaan valmennustiimin esittelystä, niin onkohan kyseessä siis myös maalivahtivalmentaja tai muuten panostetaan tällä sektorilla. Olisihan siellä omissa riveissä tosiaan Juse ja tuskin Mansokaan kursseilla on harrastuksen vuoksi istunut.

Toisin kuin Josella niin Tokella on kokemusta nyt Ykkösestä, samoin kuin liigasta ja Kakkosesta, joten osin pitäisi olla paremmat lähtökohdat. Ei Josekaan huono ollut, peli oli ajoittain parasta MyPaa vuosikausiin, mutta kokemus ennen MyPan valmentamista oli kuitenkin vähäistä ja nyt takuulla maksettiin oppirahoja. Siinä ainakin linja jatkuu, että Toke osaa haalia nuoria pelaajia. Uutena puolena osaa kehittää pelaajia ja puristaa tehoja, mutta taktisella puolella ei välttämättä mennä eteenpäin.

Oksanen sitten valittiin hallituksenkin taholta vuoden pelaajaksi, mikä on ihan oikein Ylos

Jatkosopimukset ovat varmaan Timoska ja Lindberg, ymmärtääkseni kumpikin on juurtunut niin syvästi Mylsälle, että eivät suuremmin katsele muualle, joten sopimukset tehtiin valmentajakuviosta riippumatta. Oksasen, Uimaniemen, Tossun ja Äijälän jatkot ovat paitsi herrojen omassa päätösvallassa, niin enemmän uudelle valmennusjohdolle kuuluvia juttuja.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1869 : 31.10.2010 klo 23:45:28

mutta taktisella puolella ei välttämättä mennä eteenpäin.

Ei välttämättä, mutta ei tuo Josekaan mikään taktinen nero ollut. Maalivahtivalmennukseen vois jotain uutta (tai siis ylipäätänsä jotain) keksiä, varsinkin kun huhuilut pitäisi Johanssonin Myllykoskella..
Neuvoton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Athletic Bilbao, KaisLa


Vastaus #1870 : 01.11.2010 klo 00:25:42

Ei välttämättä, mutta ei tuo Josekaan mikään taktinen nero ollut.

Nimenomaan...
Eli siis parhaimmillaan kaikesta päätellen taktisesti pysytään ennallaan. Toivottavasti Toke kompensoi sen paremmalla pelaajien vireystason pitämisellä, Josen ajallehan oli tyypillistä avainpelaajien ailahtelu.

Se on vaan niin, että valmentajaosastolla MyPalla ei ole varaa antaa yhtään tasoitusta. Ennen oli hyvä materiaali ja hyvät valmentajat, nyt on ollut keskinkertaiset materiaalit ja keskinkertaiset valmentajat kokonaisuutena, vaikka saattavat jossain asiassa olla todella hyviä.
shots

Poissa Poissa


Vastaus #1871 : 01.11.2010 klo 00:33:47

Toivottavasti Toke kompensoi sen paremmalla pelaajien vireystason pitämisellä, Josen ajallehan oli tyypillistä avainpelaajien ailahtelu.


Korkeakunnashan on perinteinen "me vs. muu maailma"-valmentaja eli joukkuehenki on yleensä kohtuullisen hyvä hänen joukkueissaan.
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1872 : 01.11.2010 klo 01:19:29

Toke, Toke, Toke,...

Pelottaa vaan niin pirusti, että se on kumminkin Polack - tuo shotsin suosikki nro 1.
shots

Poissa Poissa


Vastaus #1873 : 01.11.2010 klo 01:23:06

Pelottaa vaan niin pirusti, että se on kumminkin Polack - tuo shotsin suosikki nro 1.

Pyykölä, Lyytikäinen tai Touru menisi mukisematta? ;)
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #1874 : 01.11.2010 klo 01:28:08

Pyykölä, Lyytikäinen tai Touru menisi mukisematta? ;)

Pyykölä on kiinni Tervareissa, hyvä niin. Lyytikäinen on hävinnyt maisemasta, hyvä niin, ja Poika ei kykenisi kommunikoimaan Seppo Mäkisen kanssa. Touru kykenisi kommunikoimaan, mutta Turun värivalot tuskin saavat mustakansioista miestä siirtymään landelle. Ja onhan Polack vielä Afrikassa? Onhan? Auge jää jäljelle, mutta jospa Lahti haluaisi hänet. Korkeakunnas olisi lottovoitto tuon listauksen jälkeen. Tänään selviää Ylos

 
Sivuja: 1 ... 74 [75] 76 77
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa