MeanSilver
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Southampton
|
 |
Vastaus #75 : 06.05.2010 klo 21:53:43 |
|
Lohko b:stä Sou - KJK. 2-0.
|
|
|
|
|
nemi
Poissa
|
 |
Vastaus #76 : 06.05.2010 klo 22:43:25 |
|
Oisko Pogosta-YLY -matsista tarkempaa raporttii mahollista saada? allekirjoittanu pönöttää toisella puolen suomee..vielä.
|
|
|
|
|
niko901
Poissa
|
 |
Vastaus #77 : 06.05.2010 klo 22:49:03 |
|
Lohko b:stä Sou - KJK. 2-0.
Kjk aloittanut yhtä surkeasti sarjan mitä talvella arvioin. Yksi putoaja selvillä ainakin minun mielestä, mutta syksyllähän sen näkee.
|
|
|
|
|
MeanSilver
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Southampton
|
 |
Vastaus #78 : 06.05.2010 klo 22:57:25 |
|
Ei vittu....en edes jaksa alkaa kirjoittamaan mitään. Dosenttitason ANALyysejä taas luvassa...
|
|
|
|
|
tuskajänis
Poissa
|
 |
Vastaus #79 : 06.05.2010 klo 23:36:29 |
|
Oisko Pogosta-YLY -matsista tarkempaa raporttii mahollista saada? allekirjoittanu pönöttää toisella puolen suomee..vielä.
Eiköhä tuonne pogostan sivuille ilmesty rapo jossain vaiheessa. Lyhyesti: Ensimmäisellä puoliajalla kentällä ei ollut kuin yksi joukkue eli YLY, Pogostan peli oli aikamoista kurapaskaa. Yllätyksellä oli siis mahdollisuus ratkaista peli jo ensimmäisellä puoliajalla, muttei pojille tänään maistunut. Pogostan ensimmäinen maali tuli puoliajan melkeinpä ainosta tilanteesta. (tais olla vielä kulmapotku) Toisella puoliajalla Pogosta paransi hiukan peliään ja ajoittain se näytti jopa potkupallolta. Potkupallon seurauksena ja ylyn maalivahdin pienellä avustuksella Pogosta sai tehtyä voittomaalin. Yllätys oli vaisu toisella puoliajalla, eivätkä he saaneet enää maalipaikkoja vastustajan maalille. mutta mikä tärkeintä 3 pistettä jäi ilomantsiin 
|
|
|
|
|
Tsaikku
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys on red
|
 |
Vastaus #80 : 06.05.2010 klo 23:39:16 |
|
Eiköhä tuonne pogostan sivuille ilmesty rapo jossain vaiheessa. Lyhyesti: Ensimmäisellä puoliajalla kentällä ei ollut kuin yksi joukkue eli YLY, Pogostan peli oli aikamoista kurapaskaa. Yllätyksellä oli siis mahdollisuus ratkaista peli jo ensimmäisellä puoliajalla, muttei pojille tänään maistunut. Pogostan ensimmäinen maali tuli puoliajan melkeinpä ainosta tilanteesta. (tais olla vielä kulmapotku) Toisella puoliajalla Pogosta paransi hiukan peliään ja ajoittain se näytti jopa potkupallolta. Potkupallon seurauksena ja ylyn maalivahdin pienellä avustuksella Pogosta sai tehtyä voittomaalin. Yllätys oli vaisu toisella puoliajalla, eivätkä he saaneet enää maalipaikkoja vastustajan maalille. mutta mikä tärkeintä 3 pistettä jäi ilomantsiin  OOOOH!  KIIMAA!! Joensuun pogostakannattajat kiittävät Koska pelaatte joensuussa?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.05.2010 klo 23:41:34 kirjoittanut Tsaijaijai »
|
|
|
|
|
tuskajänis
Poissa
|
 |
Vastaus #81 : 06.05.2010 klo 23:51:23 |
|
OOOOH!  KIIMAA!! Joensuun pogostakannattajat kiittävät Koska pelaatte joensuussa? Pelataan 16.5 klo 20.30 Koillispuiston tekonurmella Jops/2 vastaan. Taitaa Joensuun ykkösseuralla olla ennen meitä peli siellä, kun eivät taida päästä keskuskentälle vielä tuolloin?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.05.2010 klo 23:52:35 kirjoittanut tuskajänis »
|
|
|
|
|
Tsaikku
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys on red
|
 |
Vastaus #82 : 07.05.2010 klo 00:38:55 |
|
Pelataan 16.5 klo 20.30 Koillispuiston tekonurmella Jops/2 vastaan. Taitaa Joensuun ykkösseuralla olla ennen meitä peli siellä, kun eivät taida päästä keskuskentälle vielä tuolloin?
Jooh eivät pääse vielä. Tullaan poikien kanssa tod. näk. katsomaan peliä, SOIHDUT PALAA!!! 
|
|
|
|
|
Infamy
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #83 : 07.05.2010 klo 08:55:01 |
|
Kjk aloittanut yhtä surkeasti sarjan mitä talvella arvioin. Yksi putoaja selvillä ainakin minun mielestä, mutta syksyllähän sen näkee.
 Niko hei kamoon, anna meille vähän armoa.. koskee ihan sieluun kun viillät noin kovaa. Miten me nyt voidaan jatkaa enää eteenpäin sarjassa kun kaikki on jo taputeltu - onhan sentään itä-suomen piirin huikein ykköskassari niin sanonut. Mites muuten oma pelisi ekassa matsissa, oliko tukuittain unelmapelastuksia? Lähtikö avaukset hyvin? Peittelikö äiti illalla nukkumaan ja sanoi että olet komea vaikka muut sanoisivat mitä?
|
|
|
|
|
niko901
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 07.05.2010 klo 12:03:17 |
|
 Niko hei kamoon, anna meille vähän armoa.. koskee ihan sieluun kun viillät noin kovaa. Miten me nyt voidaan jatkaa enää eteenpäin sarjassa kun kaikki on jo taputeltu - onhan sentään itä-suomen piirin huikein ykköskassari niin sanonut. Mites muuten oma pelisi ekassa matsissa, oliko tukuittain unelmapelastuksia? Lähtikö avaukset hyvin? Peittelikö äiti illalla nukkumaan ja sanoi että olet komea vaikka muut sanoisivat mitä? En mä kiellä sitä että ettekö vois sarjassa säilyä, mutta se vaatii aika paljon parannusta teidän peliin. Kun katsotaan talven pelit ja nyt sarjaavaus niin sama tappioputki jatkuu, sehän ei tarkota vielä yhtään mitään teidän mielestä. Mutta nyt pitäis ruveta pelaamaan pisteitä omalle joukkueelle, kun kevätkierroksen jälkeen muutama piste ei vaan riitä millään, vaikka pelaisi syyskierroksen miten hyvin tahaansa. Onhan teillä aika paljon pelejä edessä kevätkierroksellakin, mutta jotain parannusta on ruvettava teidän peliin tulemaan, jos voittoja aiotte ottaa. Uusia pelaajia on vaikea hankkia enää mistään ja tässä vaiheessa varmaan jokainen pelaaja on siinä kunnossa mitä nelosen joukkueissa reenaamalla pääsee. Riittääkö se? Te pelaajat saatatte varmaan ymmärtää itsekkin että ihme pitää teidän joukkueessa tapahtua mikäli voittoja rupeaa tulemaan jokaisesta tai joka toisesta pelistä, mutta paremmin sen huomaa kun pelaa teitä vastaan ja siitä on turha tänne enää näköjään avautua, koska ette ymmärrä asiaa itse. Teidän joukkue pystyisi varmasti eri taktiikalla pelaamaan tasureita ja voittamaankin pelejä. Se vaatisi puolustavamman pelityylin ja nopeammat vastahyökkäykset johon sitten koko joukkue osallistuisi. Ei ole mukavaa varmaan pelata tolla taktiikalla millä pelaatte, kun äijät rupeaa väsymään. Pakka venyy järjettömästi kun puolustus on omalla 16 ja hyökkääjät toisessa päässä. Mutta minä en tosiaan mikään ole sanomaan mitä teidän pitäisi tehdä. Wjk pelistä sen verran, että minusta se oli aika peruspeli koko lapan joukkueelta. Aika hyvä nippu saatiin kasaan, niimpä oli kaikkien helppo pelata. Oltiinhan me häviöllä alussa 0-1 mutta ei se näyttänyt haittaavan mitään, kun pystyttiin tarvittavat maalit tekemään. Voin myöntää että warkauden pelaajan veto mistä maali tuli olisi varmasti ollut parempana päivänä torjuttavissa. Ei meidän peli siihen kaatunut, vaikka siitä maali tulikin.
|
|
|
|
|
Infamy
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #85 : 07.05.2010 klo 12:51:03 |
|
Edelleen, hienoa syväanalyysiä kun kautta on pelattu yksi ottelu  puhut ihan kun puolet kaudesta olisi jo takana. Toki meillä on asioita pelissä mihin pitää panostaa, ja olemme kyllä vallan tietoisia asiasta. Hommaa pyritään tietenkin kehittämään koko ajan, mutta ehkä asioihin olisi parempikin ratkaisu.. Ensi kaudella Niko valmentamaan KJK:ta? Ainakin tietoa joukkueesta ja kaikista sen yksityiskohdista tuntuu löytyvän ihan kun paremminkin olisi scouttaillut.
|
|
|
|
|
julma
Poissa
|
 |
Vastaus #86 : 07.05.2010 klo 18:07:06 |
|
Kyllä Lapalla riittää puntarointia ihan omassa pelissä,eka jaksolla oltiin huonoja,eikä näin alkukaudesta kannata tehdä liian isoja johtopäätöksiä,eikä ainakaan harjoituspeleistä. Eiköhän jätetä arvostelu katsojille jos niitä sattuu olemaan.Pelimiehet ei arvostele toisten pelaamisia ,pelataan ja nautitaan kaudesta..ja kohtalaista onnea KJK:lle sarjaan,yritetään näyttää nousiajoukkoeina että ollaan oikeassa sarjassa!
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #87 : 08.05.2010 klo 02:05:01 |
|
Uudistunut RautU avasi kautensa kotivoitolla NP-H:sta lukemin 3-1. Ensimmäinen puoliaika oli täysin RautUn hallintaa ja aika aikaisessa vaiheessa Simo Markkanen siirsi RautUn johtoon hienolla vaparilla. Ensimmäisellä puoliajalla RautU teki vielä kaksi. Ei liene yllätys, että nämä maalit viimeisteli Sami Haukka. NP-H iski ensimmäisellä puoliajalla pari kertaa hyvin vastaan ja pari hyvää yritystä kilpistyi aiheettomaan paitsioliputukseen. Toisella puoliajalla peli hieman tasottui ja NP-H pääsi kaventamaan lukemiksi 3-1. NP-H:lla oli mahdollisuud tulla kantaan, kun he saivat epäselvästä tilanteesta rangaistuspotkun. Pilkun laukoja kuitenkin epäonnistui ja laukoi ohi. RautUn ja NP-H:n kohtaamisissa on ollut tapana hiiltymiset ja erilaiset ylilyönnit. (Viime kaudella NP-H:lta ajettiin pelaaja ulos hänen lyötyä kasseille RautU kapteeni Janne Mensosta) Tälläkin kertaa nähtiin pari rumaa repimistä molemmin puolin ja NP-H:n puolelta pari ikävää huitaisua. Pahin hiiltyminen sattu RautUn Lasse Levylle, jonka kosto oli tosin vain lievä ja hän sai vain keltaisen kortin. Peli siis päättyi 3-1, aika oikeutettuihin numeroihin.
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #88 : 08.05.2010 klo 13:59:24 |
|
Niin ja lisäyksenä, että ottelua seurasi noin 120 katsojaa. Pystyvätkö muut Nelosen jengit samaan?
|
|
|
|
|
Andretti
Poissa
|
 |
Vastaus #89 : 08.05.2010 klo 14:27:06 |
|
Niin ja lisäyksenä, että ottelua seurasi noin 120 katsojaa. Pystyvätkö muut Nelosen jengit samaan?
On ihan kunnioitettava luku, mutta onko syrjäpaikkakunnilla ihmisillä muutakaan tekemistä?
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #90 : 09.05.2010 klo 12:39:21 |
|
Tämän kauden Nelosen B lohkon maalikuningas? Täysin selkeä ennakkosuosikki tähänhän on mielestäni MPR:n Joel Hämäläinen.
Kovimmiksi haastajiksi nostan RautUn Sami Haukan, joka jo viime kaudella teki 18. Tällä kaudella maaliahneen konkarin maalimäärä voi nousta sillä ainakin NP-H:ta vastaan yhteispeli Jarno Kauhasen ja Janne Mensosen kanssa toimi loistavasti. Toinen kova haastaja varmasti on ToU:ssa jo kaudella 2008 29 maalia viimeistellyt Janne Väätäinen, joka varmaan ainkain jonkun kaavailuissa on jopa isompi suosikki kuin Hämäläinen. Kolmanneksi haastajaksi nostan Janne Poikselän, joka jo viime kaudelle viimeisteli 21 maalia SaPan riveissä. Hänen kohdalla riippuu paljon SaPan tämän kauden joukkueen iskukyvystä. Neljänneksi haastajaksi nosta Veli-Matti Räihän, joka aloitti kautensa hattutempulla.
|
|
|
|
|
MeanSilver
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Southampton
|
 |
Vastaus #91 : 09.05.2010 klo 16:26:21 |
|
Minkä värisissä peliasuissa RautU pelasi kotipelinsä?
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #92 : 09.05.2010 klo 19:15:36 |
|
Minkä värisissä peliasuissa RautU pelasi kotipelinsä?
Valkoisissa ainakin NP-H:ta vastaan sarja-avauksessa ja harjoitusottelussa 29.4 SoU:ta vastaan.
|
|
|
|
|
vepaz
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon pallo
|
 |
Vastaus #93 : 09.05.2010 klo 23:45:32 |
|
Lipa-Sapa 0-1 tasanen vääntö taistelupalloa, kumpi vaan ois voinu voittaa.
|
|
|
|
|
niko901
Poissa
|
 |
Vastaus #94 : 11.05.2010 klo 23:23:05 |
|
Tämän kauden Nelosen B lohkon maalikuningas? Täysin selkeä ennakkosuosikki tähänhän on mielestäni MPR:n Joel Hämäläinen.
Kovimmiksi haastajiksi nostan RautUn Sami Haukan, joka jo viime kaudella teki 18. Tällä kaudella maaliahneen konkarin maalimäärä voi nousta sillä ainakin NP-H:ta vastaan yhteispeli Jarno Kauhasen ja Janne Mensosen kanssa toimi loistavasti. Toinen kova haastaja varmasti on ToU:ssa jo kaudella 2008 29 maalia viimeistellyt Janne Väätäinen, joka varmaan ainkain jonkun kaavailuissa on jopa isompi suosikki kuin Hämäläinen. Kolmanneksi haastajaksi nostan Janne Poikselän, joka jo viime kaudelle viimeisteli 21 maalia SaPan riveissä. Hänen kohdalla riippuu paljon SaPan tämän kauden joukkueen iskukyvystä. Neljänneksi haastajaksi nosta Veli-Matti Räihän, joka aloitti kautensa hattutempulla.
Pientä veikkausta, mutta: Joel hämäläinen 29maalia Janne väätäinen 25maalia Janne poikselkä 18maalia Veli-matti räihä 17maalia Juha roth 17maalia Nämä on vaan veikkauksia...
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #95 : 12.05.2010 klo 17:08:17 |
|
Väiski Väätäinen tuon maalipörssin tulee viemään.
|
|
|
|
|
Laulurastas
Poissa
|
 |
Vastaus #96 : 12.05.2010 klo 18:39:37 |
|
Väiski Väätäinen tuon maalipörssin tulee viemään.
Moi Väiski, oletko seurannut Hämäläisen statseja viime kausilla?
|
|
|
|
|
tuskajänis
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 13.05.2010 klo 04:59:53 |
|
|
|
|
|
|
FT10
Poissa
|
 |
Vastaus #98 : 13.05.2010 klo 09:46:37 |
|
Moi Väiski, oletko seurannut Hämäläisen statseja viime kausilla?
Haha  Tais mennä nimimerkit sekasin. Taitaa olla tosiaan kahden miehen taisto, varsinkin jos Väätäisen nilkat kestää koko kauden  Tänään hyvä ilma lähtee seuraamaan Manhattanin peliä e. ilma
|
|
|
|
|
niko901
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 13.05.2010 klo 16:19:38 |
|
lapa- 95 hävisi tänään lipalle 3-0(1-0).
|
|
|
|
|
|
|
|