Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #525 : 21.11.2023 klo 10:42:04 |
|
Richard Jensen teki ymmärtääkseni eilisessä pelissä Suomen ennätyksen maaottelussa annettavien syöttöjen määrässä. Antoi pelin aikana 146 syöttöä 94% tarkkuudella.
AM:n eli Jorma Teräksen tilastoinnin mukaan Kamaralla oli 2019 kotipelissä Liechtensteinia vastaan 158 syöttöä (94 %). Muut voi toki laskea väärinkin.
Tsekkasin vielä ja ainakin Sofascore oli saanut tuolloin Kamaralle 160 syöttöä eli onnistuneitakin syöttöjä oli hänellä enemmän kuin Jensenillä eilen kokonaisuudessaan syöttöjä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2023 klo 11:21:47 kirjoittanut Julkea bulbul »
|
|
|
|
|
kuuusumu
Poissa
|
 |
Vastaus #526 : 21.11.2023 klo 10:47:19 |
|
Jatketaan edelliseen sen verran, että optasportsin tilastoanalyytikot arvioivat Lingmannin kentän toiseksi parhaaksi, kun paras oli luonnollisesti Soiri. Sofascoren vähän eri tavalla lasketuissa arvosanoissa Lingman niin ikään kentän kakkonen. Fotmobilla jaettu kakkossija Galvezin kanssa.
Richard Jensen teki ymmärtääkseni eilisessä pelissä Suomen ennätyksen maaottelussa annettavien syöttöjen määrässä. Antoi pelin aikana 146 syöttöä 94% tarkkuudella.
Jos nämä väitteet pitävät lähellekään paikkansa niin miten voivat olla surkeimmat esitykset majussa koskaan 
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #527 : 21.11.2023 klo 11:14:48 |
|
Jensen oli varma, että hyökkääjä laukoo ja näin olisi päässyt blokkaamaan vedon tai pelaamaan pallon pois ennen laukausta. Hyökkääjän ylimääräinen kosketus kuitenkin yllätti ylimielisesti tilanteeseen tullen Jensenin täysin. ...
Tämäpä selittää asian. Itsekin katsoi, että mikä järki liukurille. Ylimielinen? Joku forumAto voisi kertoa, että kuinka monta kertaa sadasta "huippu"hyökkääjä olisi laukonut oletuksen mukaisesti. Puolustajan rooli on vittumainen. Tekee niin tai näin niin voi mennä vituiksi. Tosipelissä 94 minuttia taululla, niin olisiko Hoskonen ehtinyt vetää viikatteet 25 metrissä? Kun näitä syyllisiä aina etsitään, niin vastaiskua edeltävässä pallonmenetyksessä oli havaittavissa väsymystä,kommunikaatiovirhe ja/tai ylimielisyyttä suomipojilla.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #528 : 21.11.2023 klo 11:27:23 |
|
Lingman edustaa myös pelaajatyyppiä, josta en yhtään tykkää. Aivan liian epävarma kortti ollakseen koskaan maajoukkueen tärkeä runkopelaaja. Ellei nyt sitten kokemus vielä hio käyttämään kykyjään optimaalisemmin.
Lingman on pelannut yhden loistavan maajoukkuepelin Bosniassa. Valitettavasti vain paluu Suomeen on saanut Lingmanin taantumaan odotusten mukaisesti. Lingman tuntuu mielummin toimivan mukavuusalueellaan, mikä johtaa sitten siihen, että ei opi tuota kykyjensä optimaalista käyttöä. Jenseniltä täysin holtiton liuku boksissa, mutta kummankaan pelaajan esitys ei tähän otsikkoon kuulu.
|
|
|
|
|
El Diego
Poissa
|
 |
Vastaus #529 : 21.11.2023 klo 11:44:08 |
|
Roman Lingmanin tilalle eilen (millä näytöillä Lingman!). Seksiä oltaisiin saatu. Nyt jäätiin ilman. Mutta eiköhän Nyyhky-Riven selkä tullut puhtaaksi. Kulli katki!
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #530 : 21.11.2023 klo 11:53:46 |
|
Mun mielestä tää kertoo lähinnä siitä, että porukka katsoo yksittäisiä tilanteita kokonaisuuden sijaan. Ekalla jaksolla Suomen ongelma ei ollut Lingman, vaan Riven epäonnistunut sapluuna. Samaan aikaan ymmärrän siis puheet Lingmannin parista helposta pallonmenetyksestä. Mutta toisesta kulmasta katsottuna Lingman oli jo lähtökohtaisesti roolitettu väärin, kuten koko muu Suomen keskikenttä. Tuo on ihan historiikissäkin johtanut ihan hyviltä pelaajilta tulleisiin helppoihin virheisiin (tune: Hans Backen maajoukkue). Tokalla jaksolla kun roolitus sopi Lingmannille paremmin, niin myöskin homma alkoi rullaamaan paremmin. Ja paremmin Lingman pelasi kuin vaikka Glen, riippumatta mitä ajanjaksoa eilisestä pelistä katsoo. Tätä ei pidä ottaa niin että pitäisin Lucea Gleniä parempana, mutta eilen ei ollut Glenin päivä. Toki myös Glenin osalta ekan jakson roolitus oli pitkin vittuja.
Ja tein myös tarkastuslaskennan, niin I. Jensen meni yhden ottelun kautta-aikain syöttötilastossa eilisessä kakkoseksi. Edellä tosiaan Glen Lichtensteinia vastaan, kun bulbulbul tuossa sanoikin.
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #531 : 21.11.2023 klo 12:21:12 |
|
Lingman edustaa myös pelaajatyyppiä, josta en yhtään tykkää. Aivan liian epävarma kortti ollakseen koskaan maajoukkueen tärkeä runkopelaaja. Ellei nyt sitten kokemus vielä hio käyttämään kykyjään optimaalisemmin.
Eihän Lingman tietenkään sateentekijä ole ja sen tietynlaisen pehmeyden takia cv on mikä on. Mutta itse tykkään nimenomaan pelaajatyyppinä, kun ei meillä oikein ole sitten Rompan tai Väykän ollut tuollaista keskikentän pohjalla operoivaa taitopelaajaa, joka yrittää avaavia syöttöjä pienellä riskilläkin ja siten laittaa asioita tapahtumaan (hyökkäyssuuntaan). Eilenkin sitten lopulta kantoi hedelmää, ja molemmat maalit lähtivät Lucen syötöistä. Mutta niilläkin maaleilla oli sitten ihan tyhmä tekijä, joka kruunasi osumilla oman historiallisen surkean esityksensä. 
|
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #532 : 21.11.2023 klo 12:53:00 |
|
Jos nämä väitteet pitävät lähellekään paikkansa niin miten voivat olla surkeimmat esitykset majussa koskaan  Foorumin inhokit, HJK sekä yksittäisten pelitilanteiden yleistäminen koskemaan koko suoritusta.
|
|
|
|
|
Mombasa
Poissa
Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen
|
 |
Vastaus #533 : 21.11.2023 klo 13:29:34 |
|
Eihän Lingman tietenkään sateentekijä ole ja sen tietynlaisen pehmeyden takia cv on mikä on. Mutta itse tykkään nimenomaan pelaajatyyppinä, kun ei meillä oikein ole sitten Rompan tai Väykän ollut tuollaista keskikentän pohjalla operoivaa taitopelaajaa, joka yrittää avaavia syöttöjä pienellä riskilläkin ja siten laittaa asioita tapahtumaan (hyökkäyssuuntaan). Eilenkin sitten lopulta kantoi hedelmää, ja molemmat maalit lähtivät Lucen syötöistä. Mutta niilläkin maaleilla oli sitten ihan tyhmä tekijä, joka kruunasi osumilla oman historiallisen surkean esityksensä.  Ensimmäistä maalia edeltävän Lingmanin syötön jälkeen palloon koski arviolta 12 eri pelaajaa, joista osa vastustajia ja osa omia. Tämä alustava syöttö oli myös onnekas sellainen, sillä sehän jäi ensimmäiseen mieheen ja sattui kimpoamaan sopivasti Pukille. Aika ruusuista kuvaa maalaa väitteesi Lingmanin syötöstä. Toisessa maalissa Lingmanin voi sanoa olleen enemmän mukana, mutta siinäkin muutama muu pelaaja oli kuitenkin paljon suuremmassa roolissa. Voi olla, että Lingman oli epäsopivastu roolitettu ensimmäisellä puoliajalla, sillä toinen puoliaika oli huomattavasti parempaa. Lingman ei kuitenkaan ole sen tasoinen pelaaja, että hänelle luodaan sopiva rooli, vaan hänen pitäisi kyetä mukautumaan valittuun taktiikkaan. Ensimmäisen puoliajan suoritus oli vain niin luokatonta riskien välttelyä ja kaksinkamppailujen häviämistä, että sapetti. Toisella puoliajalla tuo oli oikeasti ihan hyvä, mm. sitä Kamaraa parempi. Lisätään nyt sen verran vielä, että joka tapauksessa tämän topikin arvoinen suoritus kyseessä ei kuitenkaan ollut. Kossu Helin Englantia vastaan (perimätiedon mukaan) sekä Boris Rotenbergin taannoinnen ainoa maaottelu menevät kirkkaasti edelle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2023 klo 14:20:25 kirjoittanut Mombasa »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #534 : 21.11.2023 klo 14:32:03 |
|
... Richard Jensen teki ymmärtääkseni eilisessä pelissä Suomen ennätyksen maaottelussa annettavien syöttöjen määrässä. Antoi pelin aikana 146 syöttöä 94% tarkkuudella.
- Kyllähän niitä syöttöjä, onnistuneitakin, alhaalla makaavaa heikkotasoista vastustajaa vastaan topparille kertyy, kun peli on tällaista (lainaus matsitopicista): Ensimmäisellä puoliajalla Suomi piti palloa, SM puolusti eikä Suomen hyökkääjillä ollut taitoa puhkaista SM:n puolustusta. Yksi syy oli nopeiden hyökkäysten puute....
|
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #535 : 21.11.2023 klo 14:33:44 |
|
Huomasiko kukaan että Lod oli AIVAN PASKA jotain helvetin San Marinoa vastaan? Täysin hukassa.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #536 : 21.11.2023 klo 14:42:22 |
|
Sama kaikkeen. Lingmanille sattui eilen joo niitä syöttöhasseja mutta en siitä ekasta puolikkaasta nostaisi ketään esille kun koko joukkue pelasi niin paskasti. Enemmän se oli Riven kuin yksilöiden ongelma. Isossa kuvassa itseäni harmittaa ettei Lingman ole saanut ulosmitattua potentiaaliaan ja sen takia kohta 26-vuotiaana yhäkin pelaa Veikkausliigassa. Potentiaalia miehellä olisi parempaan ehdottomasti. Tragedia perhepiirissä varmasti vaikuttaa otteisiin ja toivottavasti Luce on saanut asian tiimoilta apua. Mutta sen kummemmin Lingman kuin Jensenkään eivät kuuluisi edes mihinkään spekulointeihin tässä topikissa.
|
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #537 : 21.11.2023 klo 15:06:37 |
|
Valitettavasti vain paluu Suomeen on saanut Lingmanin taantumaan odotusten mukaisesti.
Tässä nyt kannattaa koko ajan pitää mielessä se keskeinen syy, jonka vuoksi Lingman Suomeen palasi eli ongelmat lähipiirissä ja halu sen myötä olla lähellä perhettä. Ja syksyn aikanahan meille ulkopuolisille on median kautta valjennut, miten vakavista asioista oli kyse. Ei tuollainen voi olla vaikuttamatta peliesityksiin, joten en lähtisi ensisijaisesti Suomeen paluusta sitä syytä taantumiselle etsimään vaan niistä juurisyistä, joiden vuoksi Lingman palasi Suomeen. Lingmanilla on valtavasti potentiaalia, joten ei ole mikään mahdoton ajatus, että Lingmanin käyrä lähtee lähitulevaisuudessa taas nousuun, kun siviilielämän solmut nyt mahdollisesti aukesivat, vaikkakin se tapahtui ikävimmällä mahdollisella tavalla.
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #538 : 21.11.2023 klo 15:33:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
don Mara
Poissa
|
 |
Vastaus #540 : 22.11.2023 klo 01:29:16 |
|
Kyllä tämä topic olisi pitänyt lukita jo 2014 Oman ottelun jälkeen. Seba Strandvall sai siinä sen ainoan maaottelun tilastoihinsa. Hieno pelaaja kaiken kaikkiaan mutta tuon ottelun perustella tämän topicin tähti.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #541 : 22.11.2023 klo 08:42:40 |
|
Mä jäin eilen miettimään, että mitä laittaisin listalle, jos pitäs laittaa top-3 ja seuravat tuli mieleen: 1. Hans Backen aika Suomen maajoukkueessa 2. Kossu Helin vs Englanti 3. Ilola vs Serbia
Koitin jättää pois sellaiset pelit missä pelaaja on valmennuksen puolesta laitettu täysin väärälle pelipaikalle. Esim. Kopteffin peli Tsekkiä vastaan menisi helposti top-3:n, mutta ongelmana oli ennemminkin se että valmentaja laittoi erittäin hyökkäävän pelaajan pelaamaan uransa ensimmäistä(?) matsiaan laitapakkina. Toki tuossa Serbia -matsissakin oli muistaakseni Hodarilta melkoinen kuningasidea laittaa Väyrynen ja Tainio laitapelaajiksi, kun Ilola ja Heikkinen pelas keskikentän keskustaa, mutta Ilola oli kuitenkin omalla pelipaikallaan ja käytti aikansa lähinnä törmäilleen omiin pelaajiin ja näyttämällä että syöttötaito oli poikkeuksellisen kehno.
Jos selaa tätä topikkia läpi, niin Hans Backe sai Suomen pelaamaan niin, että jokaisen yksittäisen pelaajan jokainen matsi kuuluu tähän otsikkoon. On sanomattakin selvää, että Suomen pelaajat eivät olleet niin huonoja kuin miltä peliesitykset ja tulostaso näytti.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #542 : 22.11.2023 klo 08:58:33 |
|
Mukava nähdä, että täällä jotkut yrittäneet puhua järkeä Lingmanin otteista. Hyvä pelihän se oli, vaikka hänen virheensä ovatkin näkyviä. Ja paremmin pelasi kuin moni muu keskikentältä - ja esim Kamaran kohdalla alavireisyys ollut jo pidempään.
Mutta ei näitä ketään pitäisi näin otsikoituun keskusteluun nostaa. Jos haetaan vain edellisen ikkunan huonointa, voi spekulaatiolle olla tilaa, mutta nyt on vähän historiatonta keskustelua.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #543 : 22.11.2023 klo 09:15:19 |
|
Sama kaikkeen. Lingmanille sattui eilen joo niitä syöttöhasseja mutta en siitä ekasta puolikkaasta nostaisi ketään esille kun koko joukkue pelasi niin paskasti. Enemmän se oli Riven kuin yksilöiden ongelma.
Kenttä vaikutti aika hitaalta ja siinä varmasti omat haasteensa. Ehkä vastustaja tarkoituksella pyrki haittaamaan nopeaa syöttelyä mahdollisin keinoin. Lucasin henkilökohtainen tilanne ei varmaan ole viime aikoina ollut helpoin eikä varmaan vielä helpota ihan heti, mutta toivottavasti klubista ainakin luottoa ja tukea löytyy.
|
|
|
|
|
Beggo
Poissa
|
 |
Vastaus #544 : 23.11.2023 klo 12:09:05 |
|
Niklas Moisander Färsaaria vastaan. Videota täydellisestä lahjasta ei löydy mistään mutta muistanette
|
|
|
|
|
Penkkimaalitykki
Poissa
|
 |
Vastaus #545 : 23.11.2023 klo 14:38:55 |
|
Niklas Moisander Färsaaria vastaan. Videota täydellisestä lahjasta ei löydy mistään mutta muistanette
Piirtynyt ikuisesti verkkokalvoille koko tilanne.
|
|
|
|
|
Eino Komsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Altavastaaja
|
 |
Vastaus #546 : 23.11.2023 klo 16:39:21 |
|
Kyllä tämä topic olisi pitänyt lukita jo 2014 Oman ottelun jälkeen. Seba Strandvall sai siinä sen ainoan maaottelun tilastoihinsa. Hieno pelaaja kaiken kaikkiaan mutta tuon ottelun perustella tämän topicin tähti.
Sekö missä laittoi boksissa kandiksen ei-kellekään?
|
|
|
|
|
Nipponheimer
Poissa
Suosikkijoukkue: Disneyland Masonic Club
|
 |
Vastaus #547 : 23.11.2023 klo 17:20:25 |
|
Niklas Moisander Färsaaria vastaan. Videota täydellisestä lahjasta ei löydy mistään mutta muistanette
Hirveän kauaa ei jaksaisi kantaa kaunaa yksittäisille pelaajille yksittäisistä mokista, mutta tuo oli kyllä kristallisaatio siitä majun silloisesta tilasta, jossa budarijengiä kipparoiva pallovarma kapteeni voi majupaidassa taantua mr. Error Leads To Goaliski. Tosta ei tainnut maalia sentään tulla.
|
|
|
|
|
Nipponheimer
Poissa
Suosikkijoukkue: Disneyland Masonic Club
|
 |
Vastaus #548 : 23.11.2023 klo 17:21:01 |
|
Sekö missä laittoi boksissa kandiksen ei-kellekään?
Juuri se, kikkailemaan lähti ja eihän siitä hyvä tullut.
|
|
|
|
|
Newsted85
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, Suomi, Liverpool
|
 |
Vastaus #549 : 24.11.2023 klo 12:59:23 |
|
Hirveän kauaa ei jaksaisi kantaa kaunaa yksittäisille pelaajille yksittäisistä mokista, mutta tuo oli kyllä kristallisaatio siitä majun silloisesta tilasta, jossa budarijengiä kipparoiva pallovarma kapteeni voi majupaidassa taantua mr. Error Leads To Goaliski. Tosta ei tainnut maalia sentään tulla.
Kyllähän siitä nimenomaan tuli Färsaarten 1-0 jos oikein muistan? 1-3 voitto sitten räävittiin lopulta kasaan.
|
|
|
|
|
|
|
|