FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.09.2025 klo 12:43:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 39 [40] 41 ... 461
 
Kirjoittaja Aihe: Mieshuoraus on jalkapallon syöpä  (Luettu 1483738 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #975 : 19.10.2011 klo 14:56:39

Kuka kusi Jan SuchoparekSin aamumuroihin?
Jan Suchoparek

Poissa Poissa


Vastaus #976 : 19.10.2011 klo 15:23:14

Kuka kusi Jan SuchoparekSin aamumuroihin?

:) Sitä minäkin tässä yritän pohdiskella. Lähinnä nyt vain puutuin siihen, kun Bimbopallo valaisee kannatustaustaansa niin, että jokin vain siinä Tottenhamissa loksahti kohdalleen ja sitten ei edes tiedä joukkueen oikeaa kirjoitusasua.

Tämän lisäksi jotenkin koomista, että Bimboa vituttaa se, että täällä dumataan mieshuoria (tietämättömien kannattaa tutustua käsitteeseen). Luulisi vituttavan enemmän se, että mieshuorat dumaavat suomalaista jalkapalloa, etenkin kun omien sanojensa mukaan sitä itse seuraa.
k-211619

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seura jolla ei ole historiaa eli ei tulevaisuutta


Vastaus #977 : 19.10.2011 klo 15:32:03

... ei edes tiedä joukkueen oikeaa kirjoitusasua.

Kun suomalaisesta futistaustasta lähtee, niin tuon tyyppiset detaljit ei tule uudessa seurassa ekana mieleen (eikä haittaa). Tottenhamista puhuttaessa ei voine sekoittaa johonkin muuhun seuraan, vrt. joku Suomi-case.
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #978 : 19.10.2011 klo 17:09:09

En ole syntyperäinen turkulainen, niin mitään vahvaa tunnesidettä mihinkään seuraan täällä ei ole koskaan syntynyt.

Free your mind. Ei se TamU-fanejakaan ole estänyt innostumasta.

Jokainen joka itseään faniksi kutsuu voisi miettiä vähän sanan merkitystä.

Käsittääkseni sanan fani etymologia lähtee sanasta "fanaatikko". Fani on siis kiihkoilija. Minä en näe ainakaan häpeän aiheeksi sitä, jos aikuinen ihminen ei koe tarvetta kiihkoilla pallon perässä juoksevien ukkojen vuoksi.

"Kannattaja" on jo sitten jonkun seuran puolella oleville tolkun ihmisille paljon parempi termi.
« Viimeksi muokattu: 19.10.2011 klo 17:17:21 kirjoittanut Juoksentelija »
Maicon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #979 : 19.10.2011 klo 17:40:08

Free your mind. Ei se TamU-fanejakaan ole estänyt innostumasta.

Niinno, yksilökohtaistahan tämä. Olen kyllä taatusti derbyissä satunnaista seuraajaa kiimaisemmin Tepsin puolella. En silti laske itseäni miksikään vannoutuneeksi kannattajaksi, vaikka peleissä tulisi varmasti käytyä, vaikka sarjataso olisi alempikin. Määrittelykysymys, ei mielestäni muuta. Tepsin pelejä tulee eittämättä seurattua myös puusilmäisemmin kuin Interin, tai no ainakin kahden täysin neutraalin liigajoukkueen (kuten vaikka kohdallani VPS:n ja MyPan) kohtaamista.
laitapakkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 15112019


Vastaus #980 : 19.10.2011 klo 18:35:27

Itse olen sitä mieltä, että tällä hetkellä foorumistit kuluttavat aivan liian paljon aikaa "mieshuorien" metsästämiseen ja haukkumiseen. Sama koskee myös "kendistejä".
Eikö olisi järkevintä keskittyä siihen olennaiseen eli suomalaisen jalkapallon parantamiseen ja eteenpäin viemiseen? Nämä mieshuora/kendojututhan eivät auta tilannetta ollenkaan, korkeintaan pahentavat. Loppujen lopuksi "oikeinkannattajista" ja suomalaisesta jalkapallosta tulee vain entistä suurempia sylkykuppeja.

Kylmä faktahan tällä hetkellä on se, että ihmiset täällä kannattaa ja seuraa sitä missä menestytään. Ei ihmisiä saada Veikkausliigaa seuraamaan ainakaan sillä, että siitä tehdään eräänlainen "oikeinkannattajien" savotta. Tämä vaatii priorisointia ja kovempaa työtä suomalaisesta futiksesta diggaavilta.

Jos mieshuorien paheksumisesta tulisi valtadiskurssi niin eikö se parantaisi Suomi-futiksen asemaa? ???
Bimbopallo FC

Poissa Poissa


Vastaus #981 : 19.10.2011 klo 21:53:58

Haha. Hauska syyttä tästä typoa. Jos kuvitteellisesti suosikkiseurani olisi vaikka Brighton & Hove Albion FC, niin en kai minä kirjottaisi sitä edes vahingossa muotoon Brighton & Hove Albions FC? Totuus taitaa olla se, ettet vain tiennyt sitä, että Tottenham kirjoitetaan muotoon Tottenham Hotspur, siis ilman ässää.
Kirjoitetaan yleensä lyhennettäessä "spurs", ihan kuule siksi sattui lapsus :) No uskokoon ken tahtoo, mitään yhtä junttimaista kuin mieshuora en ole pitkään aikaan kuullut ja sen hokijoilta en mitään odota
E: Ja joo en ole ihan perillä teidän mieshuora käsitteestä, eikä kyllä varsinaisesti kiinnosta vittuakaan. Omaa tyhmyyttä kun annoin junteille aiheen vauhkota
« Viimeksi muokattu: 19.10.2011 klo 21:56:18 kirjoittanut Bimbopallo FC »
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #982 : 19.10.2011 klo 23:59:12

:D Alas Ei se Canal+ tule per kuukausi niin hirveästi halvemmaksi, kun vertaa vaikka kotimaisen liigajoukkueen ottelulippuihin kuukauden aikana. Ottaen vielä huomioon Canalin ympärivuotisen tilauskauden ja suomalaisen jalkapallokauden lyhytkestoisuuden, niin taitaa loppujen lopuksi olla vain halvempaa käydä matseissa paikanpäällä. Muut prioriteetit on tietenkin jokaisen oma asia, mutta rahalla suomalaisen futiksen seuraamattomuutta ei voi perustella.


Onneksi ei ole sporttibaareja. Ja näkee, että suurkaupungin valot on sekoittanu pään, kun matkakulujakaan ei oteta huomioon. Kaikki ei asu keskustassa saati järkevien yhteyksien ulottuvilla.
teruleiskis

Poissa Poissa


Vastaus #983 : 20.10.2011 klo 01:24:40

Nuo kendo-jutut on tosiaankin aika väsyneitä vanhoja vitsejä. Joskus olen miettinyt että inhoavatko jotkut futismiehet jääkiekkoa koska se on jääkiekkoa ja junttia vai koska se on suosituin laji ja vie pois huomiota jalkapallolta. Jos jälkimmäinen niin sitten voidaan kysyä, että jos olisimme kuin esim Liettuassa jossa koris on suosituin laji niin inhoaisivatko futismiehet korista ja puhuisivatko he korisjanareista yms.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #984 : 20.10.2011 klo 01:35:13

Onneksi ei ole sporttibaareja. Ja näkee, että suurkaupungin valot on sekoittanu pään, kun matkakulujakaan ei oteta huomioon. Kaikki ei asu keskustassa saati järkevien yhteyksien ulottuvilla.
Saako niissä sporttibaareissa juoda nykyään ilmaiseksi? Meilläpäin on ainakin tapana nauttia jotain virvokkeita jos viihtyy pubissa, kuuluu hyviin käytöstapoihin.

Kuinka iso prosentti suomalaisista asuu niin kaukana asutuksesta tai edes urheilukentästä, että kotimaisen futiksen seuraaminen on täysin mahdotonta? En usko että kovinkaan iso. Jalkapalloa kun pelataan jokaisessa tuppukylässä, monissa jopa ihan kiitettävällä tasolla.

Ei sillä etten ymmärtäisi mieshuorausta. Omakin lapsuuteni kului pelkästään jalkapalloa katsellessa, kaikki mahdolliset makasiinit ynnä muut, mutta silti se oli aina erityistä kun pääsi ihan oikeasti katsomoon. Mitään huonoja fiiliksiä tai ylenkatsomusta kotimaista futista kohtaan ei koskaan ole itselläni ollut. Mieshuoraus on ehdottomasti hauskinta kaveriporukalla, ja omienkin ystävieni kanssa käydään usein pubissa/jonkun kotona viettämässä futisiltapäiviä telkkarin edessä. Omat suosikit ja symppauskohteet löytyvät, ja onhan siinä se omanlainen yhteisöllisyys, aivan kuten hyvien kavereiden kanssa kotimaisessa ottelussa. En siis paheksu tällaista toimintaa edes vähän alusta, päinvastoin.

Kotimaisen futiksen mollaaminen Valjun tai muun sellaisen varjolla ilman että sille antaa kunnon mahdollisuuden on sen sijaan hyvin junttimaista. Tätä en pysty käsittämään, enkä oikein ymmärrä miten joku voi kutsua itseään futisihmiseksi jos näin tekee. Futis on niin laaja käsite johon mahtuu niin paljon, että on varsin typerää jättää iso osa siitä kokematta vaikkei siellä miljonäärit kirmaisikaan.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #985 : 20.10.2011 klo 09:54:49

Kuinka iso prosentti suomalaisista asuu niin kaukana asutuksesta tai edes urheilukentästä, että kotimaisen futiksen seuraaminen on täysin mahdotonta? En usko että kovinkaan iso. Jalkapalloa kun pelataan jokaisessa tuppukylässä, monissa jopa ihan kiitettävällä tasolla.

Aika tyypillinen pk-seutulaisen aivopieru. Ei pelata lähellekään kaikkialla. Se on toki sitten eri asia, että miksi haluaa tällaisessa tuppukylässä asua...
MacGyver

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #986 : 20.10.2011 klo 10:03:22

Aika tyypillinen pk-seutulaisen aivopieru. Ei pelata lähellekään kaikkialla. Se on toki sitten eri asia, että miksi haluaa tällaisessa tuppukylässä asua...

... ja jos haluaa, niin on luultavasti tottunut matkustamaan kymmeniä kilometrejä (tai jopa enemmän) muidenkin palvelujen perässä kuin futiksen.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #987 : 20.10.2011 klo 10:09:28

Totta tuokin. Tosin futis ei ole palvelu, joten ei ihan suoraan vertaudu niihin.
Jan Suchoparek

Poissa Poissa


Vastaus #988 : 20.10.2011 klo 11:58:31

Nuo kendo-jutut on tosiaankin aika väsyneitä vanhoja vitsejä. Joskus olen miettinyt että inhoavatko jotkut futismiehet jääkiekkoa koska se on jääkiekkoa ja junttia vai koska se on suosituin laji ja vie pois huomiota jalkapallolta. Jos jälkimmäinen niin sitten voidaan kysyä, että jos olisimme kuin esim Liettuassa jossa koris on suosituin laji niin inhoaisivatko futismiehet korista ja puhuisivatko he korisjanareista yms.

En tiedä, mitä liettualaiset jalkapallon ystävät ajattelevat koripallosta, mutta lähtökohtaisesti jääkiekon ja koripallon vertaaminen sekä samanarvoistaminen on aikalailla mahdotonta. Koripallo kun nyt kaikilla mittareilla on jääkiekkoa käsittämättömän paljon suurempi laji.
Tumu-Humu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ÅCF


Vastaus #989 : 20.10.2011 klo 17:05:35

Mullakin on naperona kova juttu ulkomaalainen jalkapallojoukkue. Aikuisena tajusin, että miksi vitussa mua pitäisi kiinnostaa jossain helvetin perseessä pelaava futisjengi.

Miksi ei kiinnostaisi? Elät tynnyrissä joten kaikki mikä on kauempaa kuin kotikylästä on saatanasta?

Lainaus
Järjestääkö Manchester United Anterolle olosuhteet, jossa Antero voi potkia palloa ympäri vuoden? Järjestääkö Manchester United Anteron lapsille jalkapallokoulua ja junnutoimintaa?

No eihän se järjestä kuten tiedät. Ja vaikka esimerkiksi Helsingissä sitä järjestää muun muuassa HJK, niin ei tuo suoranaisesti ole yhteydessä kannattamiseen. HJK järjestää Anteron kersalle junnutoimintaa ja jalkapallovalmennusta rahallista korvausta vastaan. Ei tuossa touhussa kukaan seuraisä tule aktiivisesti lähestymään Anteron vanhempia ja osoita heille että he ovat osa HJK-perhettä. Ei siellä missään vaiheessa yritetä luoda tunnesiteitä seuran ja junnun vanhempien välille. Seura haluaa Anteron vanhemmilta fyrkat tilille ajallaan, niin kauan kun Antero on riittävän hyvä heidän joukkueeseensa.

Lainaus
Tapaako Antero Manchester Unitedin turnauksissa/otteluissa/muissa tapahtumissa naapureitaan/kavereitaan/tuttujaan/lasten kavereiden vanhempia?

Tätä kutsutaan sosiaaliseksi elämäksi, jota jokainen viettää niiden kavereiden kanssa joiden kanssa haluaa, haluamallaan tavalla. Täten on yhdentekevää tapaako Antero naapureitaan/kavereitaan/tuttujaan HJK:n peleissä, junnuturnauksissa yms, vai mieshuoraamassa Pubeissa/pelireissuilla/ELK:n tapahtumissa yms.

Lainaus
Onko Manchester United osa Anteron elämää?

On, jos hän asian niin kokee. Ei, jos nettiangstaaja Stigu asian määrittelee. 

Lainaus
Tuntuuko Anterosta hienolta kun joku Manchester Unitedin junnuputken läpikulkenut jamppa, jonka Antero on tuntenut koko ikänsä nostaa Manchester Unitedin sarjaporrasta ylöspäin?

Todennäköisesti tuntuisi hienolta. Minusta ainakin tuntuisi. En tosin tunne henkilökohtaisesti mieshuoraamani seuran pelaajia. (Paikallisista seuroistani tunnen useita, joka on lähinnä vaikuttanut negatiivisesti haluun kannattaa näitä seuroja.) Onko siis niin, että sinun täytyy tuntea henkilökohtaisesti pelaajia kannattamastasi seurasta, jotta voit olla Stigun määritelmien mukainen TOSI-FÄNI-WAU?

Lainaus
Moni ihmisistä jumittuu samoihin fanituksiin mitä heillä on ollut joskus alakouluikäisenä. Koska ihmiset ovat helvetin tyhmiä, eivätkä tyhmät ihmiset pysty muuttamaan mielipiteitään

Miten se nyt menikään, voit vaihtaa autoa, asuntoa, akkaa ja uskontoa, mutta kannattamaasi seuraa et voi vaihtaa ikinä?

Lainaus
Kun junnut oppivat ymmärtämään mikä on jalkapalloseura ja mitä se tekee, niin hyvä tulee.

Miten tämä nyt autuaaksi tekee? Heidän pitää siis ymmärtäväisinä junnuina käsittää sinun kantasi, eli oppia elämään seuran parissa ja ehkä tekemään jotain talkootyötä sen eteen tms, jotta voivat sitten myöhemmin kutsua itseään jalkapalloihmisiksi? Noin pitkälle ajattelevia junnuja ei löydy mistään. 
« Viimeksi muokattu: 20.10.2011 klo 17:10:10 kirjoittanut Tumu-Humu »
teruleiskis

Poissa Poissa


Vastaus #990 : 20.10.2011 klo 18:45:10

Pentuna sitä nyt kannatetaan sitä joukkuetta mitä muutkin kannattavat vaikka ei olisi mitään tietoa kyseisen joukkueen taustoista, kulttuurista jne. Kuinka moni Liverpoolia fanittanut on esimerkiksi tiennyt, että siinä kaupungissa katoliset kannattavat FC Liverpoolia ja protestantit Evertonia?
HÄI

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kirjanpainajat


Vastaus #991 : 20.10.2011 klo 18:48:56

Kuinka moni Liverpoolia fanittanut on esimerkiksi tiennyt, että siinä kaupungissa katoliset kannattavat FC Liverpoolia ja protestantit Evertonia?

Mitä?
teruleiskis

Poissa Poissa


Vastaus #992 : 20.10.2011 klo 18:54:37

Siis, joskus vielä 80-luvulla noin oli asiat mutta tuskin enää.
k-211619

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seura jolla ei ole historiaa eli ei tulevaisuutta


Vastaus #993 : 20.10.2011 klo 19:00:33

Pentuna sitä nyt kannatetaan sitä joukkuetta mitä muutkin kannattavat vaikka ei olisi mitään tietoa kyseisen joukkueen taustoista, kulttuurista jne.

Tuota kutsutaan leimautumiseksi. Joskus prosessiin voi liittyä valintaa, mutta lapsen kyvyssä valintaan puuttuu mm. analyyttinen ketä ja miksi kannattaa. Prosessiin voi tietysti liittyä ”jo isäni kannatti…”.
HÄI

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kirjanpainajat


Vastaus #994 : 20.10.2011 klo 19:10:15

Siis, joskus vielä 80-luvulla noin oli asiat mutta tuskin enää.

No ei kyllä käsittääkseni ole koskaan ollut. Googlekaan ei tarjoa mitään järkevää, Guardianin artikkeli sanoo, että Everton oli katolinen joukkue, joku kirjoitti tuohon vastineen "protestanttejahan me oltiin!", ja taas toinen "ei me kyllä oltu kumpiakaan". Hakemalla haettua erimielisyyttä.
Vanja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!


Vastaus #995 : 20.10.2011 klo 19:45:26

Kuinka moni Liverpoolia fanittanut on esimerkiksi tiennyt, että siinä kaupungissa katoliset kannattavat FC Liverpoolia ja protestantit Evertonia?

Höpö höpö. Ja lisätietoja FC Liverpoolista kaivattaisiin myös...
Tumu-Humu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ÅCF


Vastaus #996 : 20.10.2011 klo 21:02:02

Pentuna sitä nyt kannatetaan sitä joukkuetta mitä muutkin kannattavat vaikka ei olisi mitään tietoa kyseisen joukkueen taustoista

Niin, oletko koskaan kuullut että kannatus periytyy? (isältä, broidilta, muualta lähipiiristä) Väitätkö että sitä pitäisi sitten vaihtaa aikuisiällä, kun on joukkueen historiikki opiskeltu ulkoa viimeisen 100 vuoden ajalta ja todettu paskaksi, vaikka on muksusta saakka sitä seurannut?
k-211619

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seura jolla ei ole historiaa eli ei tulevaisuutta


Vastaus #997 : 20.10.2011 klo 22:27:12

Niin, oletko koskaan kuullut että kannatus periytyy?

Näistä pitäis olla jotain kättäpidempää. Toki periytyy, mutta minun kokemus suomalaisseurojen kannattajaryhmien jäsenten taustoista on, että tosi harvalla on menossa toinen sukupolvi (mutuheitto 5 %), mutta seurassa junnuna pelaamista on harrastanut yllättävän moni (50% tmv, ja yleensä ei osattu alkuunkaan pelata, pelimiehet ei yleensä harrasta suomiseuran kannatustoimintaa vanhempanakaan).
Vaeltaja

Poissa Poissa


Vastaus #998 : 21.10.2011 klo 11:30:23

No ei kyllä käsittääkseni ole koskaan ollut. Googlekaan ei tarjoa mitään järkevää, Guardianin artikkeli sanoo, että Everton oli katolinen joukkue, joku kirjoitti tuohon vastineen "protestanttejahan me oltiin!", ja taas toinen "ei me kyllä oltu kumpiakaan". Hakemalla haettua erimielisyyttä.

Höpö höpö.

Niin, en kyllä lukenut tuosta Liverpoolin ja Evertonin protestantti/katolilainen -jaosta ensimmäistä kertaa, joten jotain historiallista taustaa asialla luulen olevan.

Kehen "jokuun" HÄI viittaa? Nykypäivän nettikeskustelijaan?
Hadji

Poissa Poissa


Vastaus #999 : 24.10.2011 klo 10:26:55

En jaksa selata topicin viimeistä kymmentä sivua, joten onko video- tai kuvamateriaalia ManU-ultrista marssimassa kohti Elm.. eiku Anfieldia? :)

 
Sivuja: 1 ... 39 [40] 41 ... 461
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa