Topozero
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat
|
 |
Vastaus #475 : 07.05.2010 klo 15:35:36 |
|
Nopeaa toimintaa. Tervetuloa Niki!
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #476 : 07.05.2010 klo 15:56:17 |
|
Vapailla papereilla liikkuvia kuitenkin kai pystyy siirtoikkunan puitteissa hankkimaan?
Tässä pari sääntöpykälää siirtoajoista: Edustusoikeuden siirto miesten liigaan ja Ykköseen8. Pelaajan edustusoikeus voidaan siirtää miesten liigan ja Ykkösen seuroihin pelikauden aikana ajanjaksoina 1.3. - 30.4. ja 1.8. - 31.8. Uuden seuran on saatava edustustodistus aikaisemmasta seurasta edellä mainittujen aikarajojen puitteissa ja rekisteröinti uuteen seuraan on tehtävä viimeistään ennen pelaajan ensimmäistä virallista ottelua uudessa seurassa. Nuoren pelaajan edustusoikeus voidaan kuitenkin siirtää liigassa tai Ykkösessä pelaavaan seuraan myös 1.5.–31.7. välisenä aikana, mutta pelaajalla ei kyseisenä ajanjaksona ole pelioikeutta liigassa tai Ykkösessä pelaavassa joukkueessa. 11. Liiton kilpailutoiminto voi hyväksyä pelaajan edustusoikeuden siirron 1.5.–31.7. välisenä aikana, jos pelaajan entinen seura ja pelaaja esittävät luotettavan kirjallisen selvityksen siitä, että pelaajan sopimus aikaisemman seuran kanssa on päättynyt ennen 1.5. ja että hän ei ole pelannut missään seurassa virallisessa ottelussa Suomessa tai ulkomailla 30.4. jälkeen. Tällaisia edustusoikeuden siirtoja voidaan hyväksyä seuraa kohti korkeintaan kaksi ajanjaksolle 1.5.–31.7.. Eli erillisluvalla olisi mahdollisuus rekisteröidä pelaaja joka on vapailla papereilla
|
|
|
|
|
Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #477 : 07.05.2010 klo 18:27:24 |
|
Nopeaa toimintaa. Tervetuloa Niki!
Nopeaa jos tätä pitää reaktiona kahden ensimmäisen ottelun 0-0 tulokseen. Mutta vaikka talvella otettiinkin Ruonalassa suurinumeroisia voittoja alasarjajoukkueista niin ei kai kukaan pitänyt joukkueen rinkiä kovin laajana tai hyökkäyspäätä sellaisena että tavoitteena olleesta liiganoususta voitaisiin vakavissaan puhua. Siihen nähden lisärekrytointi ei todellakaan ole nopeaa, päinvastoin. Viime kaudelta tuttuna pelaajana pääse toki varmasti nopeasti mukaan kuvioihin.
|
|
|
|
|
aurinkokatsomo
Poissa
Suosikkijoukkue: FC KooTeePee, KTP
|
 |
Vastaus #478 : 07.05.2010 klo 20:52:57 |
|
Huomenna Kokkolassa vastassa KPV. Niki huomenna mukana?
|
|
|
|
|
skyline
Poissa
|
 |
Vastaus #479 : 07.05.2010 klo 21:08:50 |
|
Huomenna Kokkolassa vastassa KPV. Niki huomenna mukana?
KooTeePeen sivujen mukaan Niki Helenius on valmis pelaamaan jo seuraavassa pelissä, eli olettaen hän on mukana.
|
|
|
|
|
Tolsa
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, SGE
|
 |
Vastaus #480 : 07.05.2010 klo 22:58:15 |
|
Paniikkinappulalle
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #481 : 08.05.2010 klo 10:16:17 |
|
KooTeePeen sivujen mukaan Niki Helenius on valmis pelaamaan jo seuraavassa pelissä, eli olettaen hän on mukana.
Ei ole mukana Kokkolassa ainakaan tämänpäiväisen kymärin mukaan. Aloittaa harjoittelun joukkueen kanssa vasta maanantaina. Nopeaa jos tätä pitää reaktiona kahden ensimmäisen ottelun 0-0 tulokseen. Mutta vaikka talvella otettiinkin Ruonalassa suurinumeroisia voittoja alasarjajoukkueista niin ei kai kukaan pitänyt joukkueen rinkiä kovin laajana tai hyökkäyspäätä sellaisena että tavoitteena olleesta liiganoususta voitaisiin vakavissaan puhua. Mielestänikin melko hitaasti Bekan loukkaantumisen jälkeen reakoitiin, tai ainkin toimittiin. Beka on sivussa kymärin mukaan vielä ainakin kaksi kuukautta ja loukkaantumisestakin on jo kuukausi, eli melko kauan kesti korvaajan hankinta. Tosin luotto hyvään talvivireeseen yltynyttä Laaksoa ja jo viime kaudella pirteästi pelannutta Raantia kohtaan oli varmasti perusteltua. Nyt molemmat ovat myös toipilaita (tosin pelikykyisiä kuitenkin) joka ajoi Hyppösen jo todelliseen paniikkiratkaisuun viime pelissä, eli Super-Veskun laittaminen avaukseen kärkimieheksi! Jospa Niki tällä kaudella sitten yltyisi hyvään maalivireeseen...
|
|
|
|
|
Topozero
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat
|
 |
Vastaus #482 : 08.05.2010 klo 10:33:09 |
|
Paniikkinappulalle Lisää tästä!? Mikä ihmeen paniikki ja missä?
|
|
|
|
|
Tolsa
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, SGE
|
 |
Vastaus #483 : 08.05.2010 klo 11:26:33 |
|
Lisää tästä!? Mikä ihmeen paniikki ja missä?
26.4. KooTeePee - FC Espoo 0 - 0 3.5. KooTeePee - JIPPO 0 - 0 -> Sija 10. Helenius x2 (toinen toki jo edellisessä mukana).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.05.2010 klo 11:28:04 kirjoittanut Tolsa »
|
|
|
|
|
NuuskaHuikkanen
Poissa
|
 |
Vastaus #484 : 08.05.2010 klo 11:39:01 |
|
Ymmärtääkseni Niki hankittiin ensisijaisesti sen takia, että hyökkääjistä on pulaa. Ainakin ennen Jippo peliä Hyppönen sanoi, että Laakso ja Raanti kärsivät vieläkin loukkaantumisista ja Super Vesku aloittaa kärjessä sen takia. Ainakaan viime kauden perusteella en Nikiltä mitään tähtitieteellisiä saavutuksia odota.
|
|
|
|
|
Topozero
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat
|
 |
Vastaus #485 : 08.05.2010 klo 12:30:35 |
|
26.4. KooTeePee - FC Espoo 0 - 0 3.5. KooTeePee - JIPPO 0 - 0
-> Sija 10. Helenius x2 (toinen toki jo edellisessä mukana).
Kaksi peliä pelattu. Ei tappiota. Sarjakärkeen matkaa kolmepistettä. Rauhoitu Tolsa,...
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #486 : 08.05.2010 klo 18:55:14 |
|
Maalit antavat edelleen odottaa itseään.
|
|
|
|
|
OGS
Poissa
Suosikkijoukkue: MUFC, KTP
|
 |
Vastaus #487 : 08.05.2010 klo 19:12:11 |
|
Huolestuttavinta tässä on se, että paikkojakaan ei ole ollut. Ottelutopicista tutut "Ei KooTeePee saanut mitään aikaan". Näemmä siis ihan samaa paskaa sillä erotuksella, että nyt siunaantui jo vastustajalle mestoja, joista pari saivat viimeisteltyä.
Voivoi. Onneksi sentään KTP:ltä nähtiin viihdyttävää peliä.
Edit: Tugushi oli katsomassa KTP-STPS, enää ei ollut keppejä eikä pahemmin tainnut linkatakkaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 13:29:41 kirjoittanut OGS »
|
|
|
|
|
aurinkokatsomo
Poissa
Suosikkijoukkue: FC KooTeePee, KTP
|
 |
Vastaus #488 : 09.05.2010 klo 14:38:04 |
|
Raporttia KooTeePeen sivuilta: FC KooTeePee teki pitkän hukkareissun Kokkolaan lauantaina. Joukkue taisteli kuitenkin mallikkaasti mutta alkukautta vaivannut tehottomuus jatkui.
Avausmaali nähtiin ottelun 13. peliminuutilla. Kotkalaisten puolustuspäässä huolimattomasti annettu rajaheitto johti ongelmiin ja pallon riistänyttä Tom Melartia jouduttiin rikkomaan aivan rangaistusalueen rajoilla. Tuomitun vapaapotkun toimitti verkon perille hyvän ottelun keskikentän keskustassa pelannut Ville Luokkala.
Ottelu jatkui tasaisena pelin aaltoillessa puoliskolta toiselle. Kotijoukkue meni kuitenkin 2-0 johtoon kun ottelua oli käyty 29.minuuttia. Janne Hosio pelasi O-P Itälän vapaaseen tekopaikkaan eikä mies erehtynyt. Tauolle mentiin kotijoukkueen ratkaisevan tuntuisessa 2-0 johdossa.
Toisella jaksolla ottelu jatkui tasaisena. Maalipaikkoja nähtiin jaksolla harvaan kotijoukkueen tyytyessä varmistelemaan johtoaan. KooTeePeen paras paikka tuli Janne Laaksolle mutta pusku Juuso Laitisen keskityksestä meni metrin verran ohi maalin.
KooTeePeen näkyvimpiä pelaajia oli keskialueella laajalla säteellä töitä tehnyt Tuomas Kuparinen. Joukkueelta puuttui toppari Ken Jammeh jonka paikan puolustuksen keskustassa hoiti Marko Tyyskä. Myös pikkuvaivoista kärsivä Sami Raanti puuttui kokoonpanosta.
KooTeePeen kokoonpano:
Iiskola Ositashvili Järviniemi Tyyskä Laitinen Shesterkov Laaksonen ( Venäläinen ) Kuparinen Veltheim ( Raanti T. ) Laakso Helenius
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2010 klo 14:39:16 kirjoittanut aurinkokatsomo »
|
|
|
|
|
Nessu
Poissa
|
 |
Vastaus #489 : 09.05.2010 klo 15:49:21 |
|
Tässä vähän raporttia, ei se pelin hallinta vissiin ihan perseestä ole, mutta kun ei oikein maalejakaan tehdä/paikkoihin ei päästä: http://www.90plus.fi
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #490 : 09.05.2010 klo 15:52:33 |
|
Joo KPV tosiaan piti KooTeePeen täysin poissa maalintekosektorilta, pelejä harvemmin voitetaan ilman maalipaikkoja.  Vaikuttaa aika samankaltaiselta KooTeePeelta kuin viime kauden 0-0:a pelannut ryhmä.
|
|
|
|
|
Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #491 : 09.05.2010 klo 22:26:55 |
|
Tuli lyhyesti juteltua seuran PJ:n kanssa viikonloppuna kun samassa tilaisuudessa oltiin. Ihan lupaavia juttuja, toivottavasti ei jää vain puheen tasolle.
|
|
|
|
|
skyline
Poissa
|
 |
Vastaus #492 : 10.05.2010 klo 15:46:50 |
|
Tuli lyhyesti juteltua seuran PJ:n kanssa viikonloppuna kun samassa tilaisuudessa oltiin. Ihan lupaavia juttuja, toivottavasti ei jää vain puheen tasolle.
Toivottavasti, mutta puhumalla kaikilta onnistuu kaikki. Tosimies ei puhu, tosimies tekee ! Toivotaan nytte että tapahtuu mitä olette puhuneet.
|
|
|
|
|
niksu23
Poissa
|
 |
Vastaus #493 : 16.05.2010 klo 20:33:54 |
|
PK-35 - Fc KooTeePee 1-2 (0-1) :ylös:
|
|
|
|
|
TheBlues
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #494 : 16.05.2010 klo 22:55:08 |
|
Hieno avausvoitto, mutta seuraavat kolme peliä kertovat kyllä, mitkä ovat loppukauden panokset.
Kotona sarja-2 Klubi. Vieraissa sarja-3 PS Kemi. Kotona sarja-1 RoPS.
Kyllähän näistä semmoiset 7 pistettä olisivat aivan tervetullutta kamaa.
|
|
|
|
|
skyline
Poissa
|
 |
Vastaus #495 : 17.05.2010 klo 22:13:16 |
|
Hieno avausvoitto, mutta seuraavat kolme peliä kertovat kyllä, mitkä ovat loppukauden panokset.
Kotona sarja-2 Klubi. Vieraissa sarja-3 PS Kemi. Kotona sarja-1 RoPS.
Kyllähän näistä semmoiset 7 pistettä olisivat aivan tervetullutta kamaa.
No tervetulleita ois täydetkin pisteet, mutta Klubi on aika aaltoileva, välillä hyvin ja välillä katastrofi. Kemiä vastaan vieraissa saattaa olla paha, ja RoPS kotona on ehkäpä helpoin peli.
|
|
|
|
|
Hirna
Poissa
Suosikkijoukkue: OPS-jp, Suomi, Real Madrid
|
 |
Vastaus #496 : 17.05.2010 klo 23:29:36 |
|
Pienoista huhua Oulussa liikkuu, että "koirankoppiin" OPSissa nähtävästi joutunut maalivahti Oskari Forsman haikailisi takaisin mm. Kotkaan (tai jonnekin etelään ehkä)...Mutta mene ja tiedä, 2-v sopimus kuitenkin OPSin kanssa..
|
|
|
|
|
Mr Tii
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP -1927
|
 |
Vastaus #497 : 18.05.2010 klo 13:31:50 |
|
Pienoista huhua Oulussa liikkuu, että "koirankoppiin" OPSissa nähtävästi joutunut maalivahti Oskari Forsman haikailisi takaisin mm. Kotkaan (tai jonnekin etelään ehkä)...Mutta mene ja tiedä, 2-v sopimus kuitenkin OPSin kanssa..
Olis kannattanu miettii syksyllä vähä mitä tekee... Nyt se on jo myöhästä.
|
|
|
|
|
gyrano
Poissa
|
 |
Vastaus #498 : 18.05.2010 klo 14:30:26 |
|
Miten se nyt on koirankoppiin joutunut? Kuitenkin viimekaudella loistavia otteita ja taatusti parhaita maalivahteja ykkösessä?
No ei muuta kuin KTP ry.n rinkiin nostamaan porukka takaisin kakkoseen. KooTeePeella kun molke jo on..
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #499 : 18.05.2010 klo 19:31:52 |
|
Kiinnostaisi vaan tietää, miten Miiga sai huijattua Forsmanin Oulun kakkosjengiin. AC Oulun olisi toki ymmärtänyt, mutta miksi joku OPS-cp?
|
|
|
|
|
|
|
|