hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #825 : 03.03.2007 klo 21:24:08 |
|
Kovin huvittavaa? Madrid osti aika isolla rahalla kaksi miestä tohon keskikentälle, joiden piti VIHDOINKIN pistää keskikentän keskusta kuntoon. Huvittavaa toki se, että parhaalla pelatessa kumpikaan ei taida mahtua avauskokoonpanoon. Diarrassa näen kyllä paljon potentiaalia parempaan!
|
|
|
|
Jii
Paikalla
|
 |
Vastaus #826 : 03.03.2007 klo 22:20:31 |
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #827 : 04.03.2007 klo 12:45:02 |
|
Emerson siis myös poissa tänään. Ei siinä muuten mitään, mutta nyt Beckham nähtäneen keskikentän keskellä, ja siitä nyt ei hirveän hyviä kokemuksia ole.
Melko hyökkäävän kokoonpanon Capello joutuu kentälle laittamaan.
Veikkaisin:
---------Ryyd----Higuaín----- Reyes--------------------Robinho --------Gago----Beckham----- -Carlos-Helguera-Ramos-Torres- ---------------Iker----------------
Muuten luulisi olevan aika selvä, mutta puolustuksen koostumusta on aika vaikea arvioida - kaikki oikeastaan tuosta kokoonpanolistasta saatetaan nähdä avauksessa ehkä Pavónia lukuunottamatta. Paljon riippuu siitä pelaako Carlos vielä ja missä Ramosia peluutetaan - Capellollehan hän on ensisijaisesti laitapakki.
|
|
|
|
Futaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #828 : 04.03.2007 klo 12:50:35 |
|
Marca veikkaa tällaista kokoonpanoa: Iker Casillas; Míchel Salgado, Sergio Ramos, Helguera, Torres; Gago, Beckham; Reyes, Robinho; Cassano e Higuaín.
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #829 : 04.03.2007 klo 13:02:50 |
|
Niin, jospa heppaa vielä säästellään keskiviikolle kun pientä vaivaa on ollut. Kieltämättä olisi mielenkiintoista nähdä Cassano-Higuaín kärkipari heti avauksessa - viimeksihän siihen ei kauaakaan mennyt kun he löysivät toisensa. Fantasiaa, vai alku ihastuksen? 
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.03.2007 klo 13:03:51 kirjoittanut hombre »
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #830 : 04.03.2007 klo 13:04:58 |
|
Kyllähän Real Madridin pitäisi joku Getafe hoidella puhtaasti vaikka puolet ihanneavauksesta onkin eri syistä sivussa...
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.03.2007 klo 13:06:07 kirjoittanut hombre »
|
|
|
|
|
Stoitshkov
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaakkois-Helsingin saaristolaisjengit
|
 |
Vastaus #831 : 04.03.2007 klo 13:28:10 |
|
Hyvä pointti, sillä juuri mainitsemasi pelaajat ovat ne joiden pitäisi Madridin peliä pyörittää. Erittäin tosi myös, että juuri näillä paikoilla hävitään muille maailmanluokan joukkueille ehkäpä eniten. Sinäänsä kovin huvittavaa, sillä Madridissa juuri kyseiseillä paikoilla on ollut viimevuosina maailman parhaat pelaajat ja kk on ollut muihin suurseuroihin varsin kilpailunkestävä mm. Makelelen, Zidanen taikka Figon toimesta.
Fabio Capello - tuo kuuluisa jalkapalloilun kanssa väkisinmakaaja, taktisesti mukahyvä valmentaja - peluuttaa erittäin yksinkertaista jalkapalloa, kuten kaikki varmasti tietävät. Capello pyrkii pitämään puolustuksen ja keskikentän välisen alueen mahdollisimman tiiviinä, ja puolustamaan koko joukkueella kompaktisti aluetta. Erittäin tärkeä huomioitava asia El Realin huonon pelaamisen taustalla on keskikenttä, muttei sen keskusta, vaan nimenomaisesti laidat ja erityisesti laitakeskikenttien puolustuspelaaminen. Capellon pelisysteemi edellyttää laitapelaajilta erittäin kovaa kuntoa, nopeutta ja kurinalaisuutta, mutta ennen kaikkea kykyä voimakkaaseen pallon ylöstuontiin henkilökohtaisella taidolla ja juoksuvoimalla. Itse näen tässä suurimman eron esimerkiksi Juventuksen ja Real Madridin välillä. Nedved ja Camoranesi ovat kuin tehtyjä Capellon alaisuuteen. Samaa ei voi virkkoa Robinhosta, Beckhamista tai tai muista Realin laitapelaajista. He eivät yksinkertaisesti täytä pelitaktiikan asettamia raameja, vaikka heillä hyviä ominaisuuksia kyllä onkin. Realilta puuttuu se pelaaja, joka pystyy tekemään tai järjestämään sen maalin toisen jakson lopussa, kuten Nedved niin monet kerrat ratkaisi viime vuosina Juventukselle, kuitenkin täyttämällä vaikeat puolustusvelvoitteet samanaikaisesti. Kun joukkuepuolustus kärsii, joutuvat puolustajat liian monia kertoja ottelua kohti yksi vastaan yksi tilanteisiin, jotka ovat erityisesti La Ligassa vaikeita puolustaa korkean taitotason vuoksi. Tämä saa puolustajat näyttämään huonommilta, kuin ovatkaan. Mielestäni Realin ongelma ei ole keskikentän keskellä. Ongelmat ovat syvemmällä - valmentajan ja seuran filosofioiden välisessä ratkaisemattomassa ristiriidassa. Realin materiaalista on saatavissa irti todellakin paljon enemmän, muttei vanhan väkisinmakaajan opein.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.03.2007 klo 13:30:00 kirjoittanut Stoitshkov »
|
|
|
|
|
kaappi
Poissa
|
 |
Vastaus #832 : 04.03.2007 klo 14:09:56 |
|
Mikä on Marcelon pelikunto?
|
|
|
|
RGB
Poissa
|
 |
Vastaus #833 : 05.03.2007 klo 20:25:30 |
|
Pahalta näyttää.. Becksi ja Reyes sivussa ainakin champions league- pelistä.. Mahollisesti klassikostakin. Millasenhan kokoonpanon Capello lyö. Vaikea sanoa muuta kuin, että vaikean kautta ainakin jatkopaikka haussa.
|
|
|
|
Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #834 : 05.03.2007 klo 20:32:42 |
|
Pahalta näyttää.. Becksi ja Reyes sivussa ainakin champions league- pelistä.. Mahollisesti klassikostakin. Millasenhan kokoonpanon Capello lyö. Vaikea sanoa muuta kuin, että vaikean kautta ainakin jatkopaikka haussa.
Eiköhän Cassano sitten palaa avaukseen.. Ja Becksin tilalle keskikentän keskustaan kyl löytyy korvaajat tähän matsiin. Mut todennäköiselle peruuttelulle ja 0-0 varmistelulle jo ennakkoon :keskari:
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #835 : 05.03.2007 klo 22:24:21 |
|
Beckham sivuun kuukaudeksi sanoo maikkari.
|
|
|
|
RGB
Poissa
|
 |
Vastaus #836 : 07.03.2007 klo 01:32:45 |
|
Emerson ja Raul onneks tikissä peliin. Tosiaan Becks ja Reyes kuukauden verran sivussa arvioiden mukaan kuten kaikki jo varmaan tietävät.Vamos manana!!
|
|
|
|
BVB
Poissa
Suosikkijoukkue: Borussia Dortmund, Suomen maajoukkue
|
 |
Vastaus #837 : 08.03.2007 klo 01:17:24 |
|
Christoph Metzelder on Saksalaislähteiden mukaan tehnyt nelivuotisen sopimuksen Real Madridin kanssa.
|
|
|
|
Conferenssi
Poissa
|
 |
Vastaus #838 : 08.03.2007 klo 01:28:54 |
|
Capellon eroaminen maksaisi käsittääkseni yli kymmenen miljoonaa euroa seuralle. Nyt sitten odotellaan vesi kielellä, että mikä on päätös. Yleisön reaktio seuraavassa kotipelissä taitaa olla aika selvä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.03.2007 klo 01:32:28 kirjoittanut Conferenssi »
|
|
|
|
|
Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #839 : 08.03.2007 klo 10:17:25 |
|
Capellon eroaminen maksaisi käsittääkseni yli kymmenen miljoonaa euroa seuralle. Nyt sitten odotellaan vesi kielellä, että mikä on päätös. Yleisön reaktio seuraavassa kotipelissä taitaa olla aika selvä.
Eihän se eroaminen tuota maksa, pelkästään erottaminen. Christoph Metzelder on Saksalaislähteiden mukaan tehnyt nelivuotisen sopimuksen Real Madridin kanssa.
Jos tää tulee todeks niin en vois todeta kuin herra jumala, onhan meillä jo Woodgate, jonka todellakin tahdon vielä nähdä valkoisissa. Lomakohteen metsästäjät riittää jo
|
|
|
|
Northern Rock
Poissa
|
 |
Vastaus #840 : 08.03.2007 klo 10:29:49 |
|
Jos tää tulee todeks niin en vois todeta kuin herra jumala, onhan meillä jo Woodgate, jonka todellakin tahdon vielä nähdä valkoisissa. Lomakohteen metsästäjät riittää jo
Virta päälle. Woodgate mahtuisi heittämällä nykyään valkoisten avaukseen Cannavaron pariksi.  Takatukka menisi paremmin siellä laidalla ja Helguéra ei oikein allekirjoittanutta ole vakuuttanut.
|
|
|
|
Hartikainen
Poissa
|
 |
Vastaus #841 : 08.03.2007 klo 12:56:13 |
|
Virta päälle. Woodgate mahtuisi heittämällä nykyään valkoisten avaukseen Cannavaron pariksi.  Tarkoitatko Helguera pariksi Mikäs Woodgaten sopimustilanne on, eikös tässä vähän aikaa sitten ollut juttua Woodgaten mahdollisesta jäämisestä sumusaarille?
|
|
|
|
Northern Rock
Poissa
|
 |
Vastaus #842 : 08.03.2007 klo 13:03:31 |
|
Tarkoitatko Helguera pariksi Mikäs Woodgaten sopimustilanne on, eikös tässä vähän aikaa sitten ollut juttua Woodgaten mahdollisesta jäämisestä sumusaarille? Kyllähän se Cannavaron pariksi menisi. Ei missään nimessä Helguéran  Woodgatella mielestäni sopimus on vuoteen 2008-2009  mutta ainakin Newcastle yrittää ilmeisesti kesällä takaisin roudata Pohjois-Englantiin. Newcastlehan on siitä jännä seura, että me maksaisimme miehestä jo toisen kerran (ei mitenkään erikoinen, mm. Solano on kaksi kertaa ostettu pelaamaan  ) Tuskin nyt oikeasti kuitenkaan Woodgatella on asiaa pelaavaan miehistöön Realissa :  Voisi siirtyä aika kohtuuhinnalla harakoihin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.03.2007 klo 13:05:19 kirjoittanut Northern Rock »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #843 : 08.03.2007 klo 13:05:08 |
|
Kyllähän se Cannavaron pariksi menisi. Ei missään nimessä Helguéran  Ihan pakko saada kaksi pujottelukeppiä, joilla on takana loistava tulevaisuus 
|
|
|
|
Northern Rock
Poissa
|
 |
Vastaus #844 : 08.03.2007 klo 13:08:03 |
|
Ihan pakko saada kaksi pujottelukeppiä, joilla on takana loistava tulevaisuus  Vaihtokaupassa voisimme antaa valkoisille Luquen ja Bramblen  Bramble-Cannavaro-Helguéra topparikolmikolle varaukseton  Vai onko seuraava kausi jo, ettei Realissa esiinny ketään apinasaaren asukasta? Ainoastaanhan kaikista Beckham on ollut se, joka on menestynyt.
|
|
|
|
|
Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #846 : 08.03.2007 klo 13:47:18 |
|
Virta päälle. Woodgate mahtuisi heittämällä nykyään valkoisten avaukseen Cannavaron pariksi.  Miks virta päälle, enkö nyt ymmärrä lausettasi vai ymmärsitkö omani väärin? Toden totta näkisin Woodgaten olevan avauskokoonpanon pakki nykyisessä systeemissä.
|
|
|
|
Cicinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, Vaasan palloseura
|
 |
Vastaus #847 : 08.03.2007 klo 23:01:23 |
|
Mikäs Woodgaten sopimustilanne on, eikös tässä vähän aikaa sitten ollut juttua Woodgaten mahdollisesta jäämisestä sumusaarille?
Mun mielestä olis ollut juttua, että Real on jo hyväksynyt siirron ja se on enään Woodgatesta kiinni
|
|
|
|
Juhana
Poissa
|
 |
Vastaus #848 : 09.03.2007 klo 08:30:16 |
|
Roberto Carlos näköjään lopettaa kesäkuuhun Madridissa, kritiikki keskiviikkoisesta oli liikaa.
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #849 : 09.03.2007 klo 08:58:20 |
|
Kyllähän Metzelder ihan hyvä toppari on, vaikkakin vähän hidas. Eikä Dortmundin miehestä tarvitsisi maksaa käsittääkseni edes siirtokorvausta. Luulisi kelpaavan joukkueelle, jonka toppariosastolta löytyy surkean kauden pelannut veteraani-ikäinen Cannavaro sekä Helguera ja Ramos, joista jälkimmäinen on melko selkeästi parempi oikeana pakkina.
Woodgate voi kyllä ihan pysyä siellä apinasaarella, paska ostos mutta ei voi mitään. Tosin kyllähän sitä vähän paikattiin, kun siitä yhdestä Mikki Hiirestä saatiin Newcastlelta nyhdettyä aivan käsittämätön ylihinta. Roma taitaa olla olla hankkimassa Leverkusenin Juania joten joskohan siellä valmistaudutaan Chivun tai Mexesin myyntiin. Sopisi kyllä Madridiin niin Cannavaronkin voisi tyrkätä takaisin Italiaan.
Eikä tuosta Carlosin mahdollisesta lähdöstäkään mitään suurta aukkoa synny, sillä laitapakkeja Madridissa kyllä riittää. Samalla ovenavauksella voisi laittaa myös vanhan ja raihnaisen Salgadon, sillä oikealle puolelle löytyy ainakin kolme parempaa vaihtoehtoa sitten kun Cicinho kuntoutuu. Kuinkas pitkä sopimus Michelillä on?
|
|
|
|
|
|