Jaksaisiko joku kirjoitella tänne lohkon joukkueiden TOP5 pelaajat perustietoineen(synt.aika, pelipaikka, jne.) ja vahvuksineen/heikkouksineen?
Lisäksi mikä on Paven perustamisvuosi?
edit: Löyty 1948....
Yritetään jonkinlaista listausta tehdä ja listaan tähän niitä pelaajia joiden syntymä ajan yms satun suurin piirtein tietämään. Makuasioitahan nämä ovat ja saa korjata jos haluaa. Helvetin hieno homma ois jos uuteen fm:ään tulis Itä-Suomen kolmonen suhteellisen täydellisenä pelaajiston ja joukkueiden suhteen.
PK-37:Lipponen Anssi (Pelipaikka:hyökkääjä, Syntymävuosi, -paikka: 1984, Iisalmi, Pituus / paino: 184 / 75, Kasvattajaseura: PK-37, Seura kaudella 2007: PK-37)
Omasta mielestäni ehkäpä PK:n paras pelaaja. On hyvä suojaamaan palloa ja omaa hyvän tekniikan. Lisäksi on aika lailla molempijalkainen ja vedotkin lähtevät hyvin. PK:n vaparispesialisti. Heikkouksia on vaikea löytää.
Marko Kurikka: (Pelipaikka: hyökkääjä, Syntymävuosi, -paikka: 1983, Kuopio, Pituus / paino: 193 / 90, Kasvattajaseura: KuPS, Seura kaudella 2007: Kings)
Hyvä suojaamaan palloa ja omaa tälle tasolle ihan hyvän tekniikan. Heikkouksia jos listaisi niin jörri ei ole mikään maailman nopein ja pääpelissä on parannettavaa, vaikka vartta löytyykin. Pistää pallon usein maaliin päästyään maalipaikkaan.
Leinonen Jyri(Pelipaikka: hyökkääjä, Syntymävuosi, -paikka: 1987, Iisalmi, Pituus / paino: 177 / 69, Kasvattajaseura: PK-37,Seura kaudella 2007: PK-37)
Erittäin nopea kärki/laituri, joka liikkuu järkevästi. Omasta mielestäni aika lailla molempijalkainen jolla on hyvä laukaus. Heikkouksia on ainakin voiman puute.
Vidgren Jani (Pelipaikka: toppari, Syntymävuosi, -paikka: 1985, Iisalmi, Pituus / paino: 180 / 75, Kasvattajaseura: PK-37, Seura kaudella 2007: PK-37)
Ei mikään huikean kookas toppariksi, mutta taklaa hyvin ja on nopea toppariksi. Omaa myöskin ok. tekniikan. Heikkouksia ehkä toppariksi hiukan heikko pääpeli.
PAVE: Petri Hätinen: (Toppari, Syntymäaika: 090980, Pituus:187, Paino:78 )
Kookas toppari, joka ei ole edes hidas. On hyvä pääpelaaja ja omaa hyvän tekniikan. Heikkouksista en tiedä kun en ole niitä nähnyt.
Juha Ovaskainen: (maalivahti, Syntymäaika: 261177, Pituus: 184, Paino: 98)
Sarjan paras maalivahti. Peittää hyvin ja omaa hyvät avaukset. Heikkous on ehkä se että Ova ei ole ehkä niitä kaikkein elastisimpia ja nopeimpia maalivahteja.
Riku Venäläinen: (Keskikenttä/Hyökkäys, Syntymäaika: 310880, Pituus: 175, Paino: 72)
Nopea ja taitava pelaaja, jonka pelityylistä ainakin itse pidän. Hyvä pyörittämään peliä ja jakelee hyviä syöttöjä. Heikkous ehkä se, että ei omaa mitään maailman tulisinta vetoa.
Joonas Risto: (pulustus/keskikenttä, Syntymäaika: 081188, Pituus: 178, Paino: 68)
Nuori ja kehittyvä pelaaja. Pelannut monesti topparina, jonne on ehkä liian lyhyt. Nopeutta kuitenkin riittää pakiksi todella hyvin. Kehittyvä pelaaja jolla on suhteellisen hyvä tekniikka.
Jatkan hommaa bundesmatsin jälkeen. Yllättävän vaikeaa näin pienessä kankkusessa yrittää keksiä pelaajien hyviä ja huonoja ominaisuuksia.
E:
Riverball:Joona Vartiainen: (keskikenttän laita/hyökkäys, syntynyt vuonna 1987, 175/65)
Ehkäpä sarjan paras pelaaja parhaana päivänään ja saanut tasaisuutta lisää viime kaudesta. Nopea, hyvä harhauttelija joka omaa hyvän vedon. Heikkouksia on joskus liiallinen pallonpito ja pääpeli ja puolustuspelaaminen.
Perttu Rytivaara (puolustus/hyökkäys, synt.1984)
Monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan sekä topparina, laitapakkina, että hyökkääjänäkin. Pertulla on nopeutta, pääpelivoimaa, taitoa mutta mikään ominaisuus ei erotu selvästi muiden yläpuolelle. Heikkous on turha hötkyily joissain tilanteissa.
Sami Ahonen (laitapakki/laitalinkki/hyökkäys, synt.1984, pituus 173)
Äärimmäisen nopea pelaaja, joka on erittäin suoraviivainen ja pystyy nopeudellaan haastamaan vastustajia. Vetokin on kehittynyt viime vuosina ja antaa yleensä aina 100 prosenttia kentällä. Sami ei ole mikään pallotaituri, mutta perustekniikka on kunnossa.
Matias Mononen: (toppari, synt 1988)
Pitkänä pelaajana voittaa yleensä aina pääpallot ja tekniikkakin on toppariksi hyvä. Heikkoutena on se, että jalalla on hiukan verkkainen liikkeissään.
LehPa:Eero Naakka: (Toppari, synt 19??)
Ehkäpä LehPan tärkein pelaaja. On toppariksi nopea ja pallovarma sekä on hyvä kaksinkamppailuissa. Heikkous on ehkä välillä liiankin kova hyökkäysinto.
Mikko Malinen (Laitalinkki, synt. 19??)
Erittäin taitava pelaaja, joskin on erittäin pehmeä. Tuo LehPan peliin pallolista varmuutta.
Marko Kylmälä (keskikentän keskusta, synt. 19??)
Aikanaan Lahdessa pelannut pelaaja on suhteellisen taitava pelaaja, mutta jalkapallo ei ole fyysisesti missään huippukunnossa. Tämä näkyy liikkeessä.
Hannu Sallinen (maalivahti/hyökkäys synt 19??)
Otti tärkeän roolin maalipuiden välissä ja onnistui siellä hyvin. Toki torjuntatyyli on hiukan "kenttäpelaajamainen" mutta silti ehti pallojen tielle usein. Hyökkääjänä olleessan on target pelaaja, joskin ei ole mikään erityisen nopea kentällä ollessaan.