FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.09.2025 klo 14:49:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 6
 
Kirjoittaja Aihe: LC: VPS-TamU, pe 19.2. klo 19.00 Botniahallissa  (Luettu 5741 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #75 : 19.02.2010 klo 21:43:48

Tanska 2x keltane ja jollekki ei kelvannut läpiajo. Kainu tais olla se.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #76 : 19.02.2010 klo 21:44:24

Huhujen mukaan TamU menossa konkkaan. Mennyt Vaasaankin kimppakyydillä

Tästä en tiedä mitään. Tiedän vaan sen, että TamU vaikuttaa paperilla aika paskalta joukkueelta.

Tanska 2x keltane

TamU:lle mahdollisuus säälistä.
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #77 : 19.02.2010 klo 21:46:59

monone <-> pet res cu
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #78 : 19.02.2010 klo 21:48:31

Tästä en tiedä mitään. Tiedän vaan sen, että TamU vaikuttaa paperilla aika paskalta joukkueelta.

Kokeilitko tulostaa joukkuelistan mille paperille?

Itse kokeilin valokuvapaperille ensiksi. Oli aika kova, varsinkin laminoituna vakuutti todella hyvin minut. Kovempaa paperia en ole käsitellyt. Mutta taasen sit tulostin listan tiimarista ostetulle amerpapin paperille. Tämä oli erittäin huonoa varsinkin kastuneena. Ilman laminointiakin valokuvapaperi oli erittäin kova.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #79 : 19.02.2010 klo 21:50:23

Kokeilitko tulostaa joukkuelistan mille paperille?

En mä tarvi mitään konkreettista. Mulle riittää intternetti :).

Eiköhän se ollu siinä. Voitto on aina voitto, vaikka tuleekin vain yhdellä maalilla.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 19.02.2010 klo 21:52:36

Jo toinen peli putkeen oma pää puhtaana Ossokin pelatessa täydet minuutit. :o
Benito

Poissa Poissa


Vastaus #81 : 19.02.2010 klo 21:52:39

Vain 1-0, EOM Ylos
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #82 : 19.02.2010 klo 21:52:44

ft 1-0
Fred

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 19.02.2010 klo 21:53:15

Lopputulos tekstitv:n mukaan 1-0. Ja Tanskalle vielä punainen 82 minuutilla...
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #84 : 19.02.2010 klo 21:53:22

Fontanassa kuulemma etkot. Jatkot Abun kämpillä, ohjelmassa Kendoa.
Tarjoiltavana on kuulemma Olvia, oli alennuksessa Lidlssä
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #85 : 19.02.2010 klo 21:53:37

Tärkein havainto tämän päivän pelistä (sen lisäksi, että VPS voitti):

Ossok oli kentällä koko ottelun ja TamU ei tehnyt maaliakaan :D.

Kwonilla kaksi ottelua ja kaksi nollapeliä. Kelpaa.
konstru

Poissa Poissa


Vastaus #86 : 19.02.2010 klo 21:53:43

No mitäpä tuosta, vepsulle kuuluukin aina joku peli kaudessa hävitä. Ei sitä sumppua saa aina taitavammatkaan joukkueet 90 minuutin aikana tarpeeksi puhkottua.
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #87 : 19.02.2010 klo 21:55:25

No mitäpä tuosta, vepsulle kuuluukin aina joku peli kaudessa hävitä. Ei sitä sumppua saa aina taitavammatkaan joukkueet 90 minuutin aikana tarpeeksi puhkottua.

Vepsu puhkoi kerran?
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #88 : 19.02.2010 klo 21:56:37

Ei sitä sumppua saa aina taitavammatkaan joukkueet 90 minuutin aikana tarpeeksi puhkottua.

Suosittelen, että sinäkin käyt taas muutaman vuoden tauon jälkeen futismatsissa :) (en todellakaan ole se paras sanomaan, mutta ajattelin käydä heti, kun Vepsu tulee alle 300 kilometrin päähän pelaamaan..)
Panchito Pistoles

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aina Tampere, ikuisesti United!


Vastaus #89 : 19.02.2010 klo 22:13:09

Mulle riittää intternetti :).
Nimi: werner
Viestit: 14511 (12,830 viestiä per päivä)

Siltä näyttää :) Ylos
TNF Dutchman

Poissa Poissa


Vastaus #90 : 19.02.2010 klo 22:16:07

Kuusiston abiristeilyn takia taidettiin hävitä. Voihan vietävä.
José Carioca

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #91 : 19.02.2010 klo 22:18:56

Ossock pelas ihan ok. Uus molari vakuutti, vasen jalka taitaa olla ainut heikkous. Inu loistaa hallissa, Laaksonen loukkas polven heti 45 sekuntin jälkeen, näytti pahalta... PASKA TUOMARI.
Roiskiva toppari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #92 : 19.02.2010 klo 22:30:29

Nopeat ja lyhyet:

  • tuomari oli linjaton. TamU sai rikkoa seuraamuksetta, mutta Vepsulle viuhui kortti kaikesta. Tanskan toinen keltainen oli vähintäänkin kyseenalainen. Pallo hivenen karkaa Kangaskolkalta, Tanska ja KK palloon aika lailla samaan aikaan, KK kuolee kahdeksi sekunniksi ja Tanskalle toinen varoitus. Olen tyytymätön.
  • Vaihdot sotkivat peliä pahasti
  • Aalto on täysin sopimaton Vepsun pelityyliin
  • Savolainen on menettänyt vähäsenkin pelirohkeutensa
  • Toinen puoliaika oli nihkeää, koska Vepsu antautui roskasakin alhaiseen tempoon. Vepsun vääntövoima ei riitä.
  • Oli paikkoja ottelun tappamiseen. Ei kelvannut.
  • Laaksonen hajosi 15 sekunnissa. Diagnoosia pelolla odotellen...

  • Korean poika oli oikeinkin hyvä
  • Jyri pommitti aivan huikean maalin ja oli hyvin sisällä pelissä
  • Böling parantaa koko ajan
  • Parempi joukkue voitti
  • Yoko saattoi olla jopa ykkösdivaritasoinen ensimmäisen puoli tuntia. Vanhat synnit näkyivät ainoastaan viimeisen tunnin aikana.

Tällaista nyt äkkiseltään tuli mieleen.
Geza Toldi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #93 : 19.02.2010 klo 22:35:45

Nopeat ja lyhyet

Siinähän se tiivistetysti. Lisäisin vielä Haapalan sikailut ensimmäisellä puoliajalla, mutta hänelle ei korttia näytetty. Hyvä tunnelma katsomoon saatiin lähinnä luokattoman tuomarin tempuista.
Geza Toldi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #94 : 19.02.2010 klo 22:37:45

Huhujen mukaan TamU menossa konkkaan. Mennyt Vaasaankin kimppakyydillä

Kyllä siellä hallin edessä joku linja-auto oli, jolla sitten ilmeisesti VPS:n joukkue saapui Vaasasta Mustasaareen.
Umpivasuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hames Collins


Vastaus #95 : 19.02.2010 klo 22:49:12

Sellasta. Haapala pelasi pelkkää miestä eikä kertaakaan palloa, mutta siitä nyt ei jaksa edes yllättyä. Tampu kyllä painoi toisella puoliajalla päälle, tekopaikat vähissä. MäcMynämänin yhden hyvännäköisen puskun Koni torjui tyylillä. Kaveri vakuutti muutenkin. Napsii ihailtavalla varmuudella kaikki boksiin tulevat kukkupallot.

Savolaisen yksi karannut keskitys osui toisella puoliajalla ylärimaan. Olisi voinut vaikka mennä sisään siitä. Kakkis oli hyvässä liekissä ensimmäisen puoliajan, toisella kyllä tuhri hyviä paikkoja. Aallon kentälletulo sotki koko hyökkäyspelin. Ossok tosiaan aloitti aika hyvin, mutta ei se meno edes koko puoliaikaa kestänyt. Lisäksi menee tilanteisiin jatkuvasti nappulat edellä.
Zimo

Poissa Poissa


Vastaus #96 : 20.02.2010 klo 00:08:04

Tasasen vauhdin taulukolla TamU voittaa seuraavan jo 4-0 :ulos:
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #97 : 20.02.2010 klo 00:21:12

Pieniä huomioita täältäkin päin. Kwon oli mielestäni todella vakuuttava maalissa, poimi erittäin eleettömästi kaikki keskityspallot eikä turhia pompotellut/nyrkkeillyt ja lisäksi jo mainittu näyttävä venytys Myntin puskuun. Koko tilanne muuten lähti Ossokin sähläilystä vasemmalla laidalla, noin kahdeksan metrin syöttö vastustajan jalkaan ja epätoivoinen liuku jolla pelasi itsensä pihalle ja vapaa laita kaverille, josta hyvä keskitys sitten lähti.

Inutile oli tänään mielestäni todella hyvällä pelipäällä, jatkuvasti aktiivinen ja voitti todella hyvin kaksinkamppailuja josta päällimmäisenä jäi mieleen ottelun lopussa tapahtunut hieno pallonriisto Haapalalta  ja nopea kuljetus eteenpäin jonka jälkeen vapautti Kainun täydelliseen läpiajoon. Kainu aikansa palloa asetteli ja asetteli ja laukoi sivuverkkoon :(

Ja sitten iltarukouksen paikka jonka toivon kuuluvan valmennusjohdon korviin. Pitäkää Jyri keskellä, vaikka mikä olisi. Tänään todella hyvä peli jonka kruunasi hieno maali. Muutenkin Inutile ja Hietaharju muodostivat paikka paikoin varsin hyvin toimineen keskikentän keskustan. Savolainen oli hieman yössä, tiedä sitten vaikuttiko outo pelipaikka.

Case Ossokkiin pari huomiota. Alun jälkeen ihmettelin kovasti miehen saamaa kritiikkiä, napsi kuitenkin pääpalloja suht hyvin (joskin alkukantaiset ääntelyt saivat hymyn nousemaan korviin) eikä ollut suurissa vaikeuksissa. Mutta varsinkin toisen puoliajan muutamat hasardit saivat pelon nousemaan. Pientä kauhun tasapainoa miehen peliotteet kuitenkin luovat, joten yhden ottelun perusteella on vähän fifty-sixty tilanne pahvin osalta. Veikkaisin kuitenkin, että mies ringissä pidetään.

Erityismaininta vielä Bölingille, uskon todella että miehestä leivotaan todellinen pelimies. Pallo jäi pari kertaa uskomattomalla tavalla koukkuun ja muutenkin lupauksia herättävä esitys ja uskonkin että pojasta on hyötyä jo tulevana kesänä.

Ainiin, Aalto oli totuton paska.
« Viimeksi muokattu: 20.02.2010 klo 13:02:59 kirjoittanut Jarde2 »
ysiysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, KPV


Vastaus #98 : 20.02.2010 klo 00:47:50

Eka peli tällä kaudella nähtynä, tässä mietteitä erittäin lyhyesti.

Kim-Jong Il: olihan huikea, ehkä tää ei ookkaa vielä katastrofi
Äijälä: Huippuja puolenvaihtoja, eikä päässyt alaspäinkään möhlimään paria kertaa enempää
Kakkis: sehän pelas tänään :O
Jyri: Tätä on odotettu 3 vuotta
Aalto: haluaako joku ostaa, myydään vaikka jauhelihaksi, jos tarve vaatii
Böling: Lupaavaa
Laaksonen: mietin alussa, pitäisikö itkeä vai nauraa. nauroin, koska se kuulemma pidentää ikää.
Ossock: aika kaveri. Koheltaa ihan totaalisesti koko ajan, tuloksena välillä huikean hyviä ratkaisuja ja välillä katastrofeja. Jännitystä riittää tulevaisuudesakin.

Totesin pelin jäläkeen, että näyttää vähän liiankin lupaavalta vuodenaikaan nähden. Täältä löytyy ainakin luottoa.
Roiskiva toppari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #99 : 20.02.2010 klo 00:58:37

Näkemyksiä ottelusta:

Virallinen totuus*
Vaihtoehtoinen historiankirjoitus**

Ja yleisön pyynnöstä: någonting också på svenska***

*VPS
**TamU
***Vasabladet


E: tarkennusta
« Viimeksi muokattu: 20.02.2010 klo 01:34:19 kirjoittanut Roiskiva toppari »

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 6
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa