Cali
Poissa
Suosikkijoukkue: Syksyn tullen kaikki kellastuu!
|
 |
Vastaus #700 : 04.02.2011 klo 17:58:53 |
|
Hieno homma Iljan valinta!
|
|
|
|
|
Wolfpac
Poissa
|
 |
Vastaus #701 : 04.02.2011 klo 18:17:48 |
|
Ei tämä minun mielestä mikään huono valinta ollut.
|
|
|
|
|
Bluejacket
Poissa
|
 |
Vastaus #702 : 04.02.2011 klo 18:22:54 |
|
Varsin ansaittu maajoukuepaikka, Venäläinen on pelannut hyvin jo jonkin aikaa. Käytännössä valinta oli Veikkausliigapelaaja tai Roiha. Pauluksen terveydestä/seuratilanteesta ei ole kuulunut mitään kauden päätöksen jälkeen, joten ei ole varmaa olisiko mies ollut käytettävissä. Veikkausliigasta ei selkeästi parempaa vaihtoehtoa löydy, samat "Mita vittua" huutelut olisi tullut muistakin vaihtoehdoista. Riskin olisi voinut valita, toisaalta ei lentomatka niin paljoa ole miestä kehittänyt että Iljan valinta olisi väärin.
|
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #703 : 04.02.2011 klo 19:29:05 |
|
Ilja Venäläisen valinta on Kurpitsalta hyvä veto. Jäänyt veikkausliigapeleistä aina mieleen vahvana pelaajana. Hyökkääjätilanne on niin heikko, että nyt on äärimmäisen tärkeää kääntää jokainen kivi.
Sama. Jos ja kun ei ole tarpeeksi sen arvoisia pelaajia, joita näissä höntsissä voisi testata, niin paikan voi ihan hyvin antaa sen ansainneelle. Oli ikä tai liiga mikä hyvänsä. Hieno homma ainakin veikkausliigan kannalta, jokainen maajoukkuestatus nostaa liigan tasoa. Ainakin nimellisesti.
|
|
|
|
|
yellows
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, ΑΣ Καρπαθου Ποσειδων
|
 |
Vastaus #704 : 04.02.2011 klo 20:27:32 |
|
Mahtavaa Ilja, tätä voisi kutsua palkinnoksi pitkästä työstä. Iso käsi hienolle miehelle 
|
|
|
|
|
fingerström
Poissa
|
 |
Vastaus #705 : 04.02.2011 klo 21:18:33 |
|
Sama. Jos ja kun ei ole tarpeeksi sen arvoisia pelaajia, joita näissä höntsissä voisi testata, niin paikan voi ihan hyvin antaa sen ansainneelle.
Tiivistetään lainausta. Eikö sun mielestäsi siis maajoukkupaikkaa annetakaan AINA sen ansainneelle? Mitkähän muut kriteerit sun mielestäsi olisivat ensisijaisia niinkuin tästä voisi päätellä Jos ja kun ei ole tarpeeksi sen arvoisia pelaajia, joita näissä höntsissä voisi testata? Ketkä menisivät esmes nyt sun kuvioissasi ohi maajoukkuepaikan ansainneista?
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #706 : 04.02.2011 klo 22:52:39 |
|
edit. hidas  --->  edit2. mut siis mitä v*ttua? 30v, a-maajoukkedebyytti. Tämäkö on sitä sukupolvenvaihdosta. Fuck the sukupolvenvaihdos. Ihan hyvä, että teinijoukkue sai vähen kokeneempia voimia. Ilja pelasi hyvän viime kauden ja on ollut talvikaudella uskomattomassa vireessä. Hieno palkinto Venäläiselle. Ei tässä mitään teinijoukkuetta tarvitse rakentaa. Iljaa voidaan käyttää tarvittaessa tulevissakin karsinnoissa, jos esiintyy edukseen.
|
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #707 : 04.02.2011 klo 23:16:52 |
|
Tiivistetään lainausta. Eikö sun mielestäsi siis maajoukkupaikkaa annetakaan AINA sen ansainneelle? Mitkähän muut kriteerit sun mielestäsi olisivat ensisijaisia niinkuin tästä voisi päätellä Jos ja kun ei ole tarpeeksi sen arvoisia pelaajia, joita näissä höntsissä voisi testata? Ketkä menisivät esmes nyt sun kuvioissasi ohi maajoukkuepaikan ansainneista?
Blaah. Tietenkin jokainen peliminuutti ja mahdollisuus maajoukkueessa on ansaittu, mutta jos ei ole tarpeeksi varteenotettavia ehdokkaita, niin on hienoa että kolmekymppinen saa tilaisuutensa, varsinkin kun on sen todellakin ansainnut. Ja varteenotettavilla ehdokkailla meinaan juuri nyt näitä nuorukaisia ja "nuorukaisia" joita maajoukkue yrittää ajaa sisään. Tuskin kukaan palloliitossa on ajatellut Iljan olevan ratkaisu Suomen hyökkäyspään tulevaisuuteen. Vaikka se kuinka hienoa olisikin. Voi olla, että sähelsin ohi pointin, mutta tarkoitus oli vain sanoa, että valinta oli todella hieno juttu. Niin veikkausliigalle kuin pelaajalle itselleen.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #708 : 05.02.2011 klo 00:51:08 |
|
Toivottavasti et äsken tullut aliarvioineeksi Iljan osaavuutta tai materiaalia leventävää vaikutusta. Isot ja vahvat hyökkääjät ovat Suomelle kullanarvoisia, eikä potentiaalisia vaihtoehtoja ole monta.
Sen verran satunnaisesti olen seurannut Veikkausliigaa, että en viitsi arvioida Venläisen osaamista sen kummemmin. Yhdessä Honka-pelissä taisin miehen kerran nähdä paikan päällä. Mutta tietysti isoja ja vahvoja nyt olisi hyvä olla, varsinkin, jos olisi pääpelitaitoisia, joita voisi käyttää erikoistilanteisiin molemmissa päissä. Vielä kipeämmin tarvittaisiin silti nopeita hyökkääjiä, sellaisia, jotka aihauttaisivat vihulaisen linjaan epävarmuutta nopean liikkeen uhallaan. Nyt sellaisia ei ole lainkaan. Vaikkei meillä voimahyökkääjiäkään ole, on ainoa tasoltaan kelvollinen miehemme nimenomaan staattisessa pelissä parhaimmillaan, koska on teknisesti mukiinmenevä ja omaa mukavanlaisen laukauksen. Siksi täydentävän hyökkääjän olisi paras olla liikkuva pelaaja.
|
|
|
|
|
HighFive
Poissa
Suosikkijoukkue: Naah..
|
 |
Vastaus #709 : 05.02.2011 klo 01:15:25 |
|
There´s only one, ILJA VENÄLÄINEN!!!!!!!!!
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #710 : 05.02.2011 klo 08:11:54 |
|
Kyllähän Ilja ihan talven näytöillään tuon paikan ansaitsi, ei siinä mitään.
Suomen kärkimiestilanne on kyllä lohduton, toivottavasti Miklun maajoukkuevire jatkuu vaikka seurajoukkueessaan istuu vaan penkillä.
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #711 : 05.02.2011 klo 16:37:53 |
|
Hyvä valinta, aina olen pitänyt Venäläisestä pelaajana ja vaikuttaa ihan hienolta mieheltä.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #712 : 05.02.2011 klo 17:13:10 |
|
Sama.
|
|
|
|
|
Eemeli Rummukainen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #713 : 05.02.2011 klo 22:17:51 |
|
There´s only one, ILJA VENÄLÄINEN!!!!!!!!!
Tämä on älyttömän hieno homma. Pienenä toivomuksen kuitenkin että Ilja tulisi kunnossa takaisin eikä Barcelona tms. veisi miestä. Halvalla ei toisaalta kyllä myytäisikään! 6-numeroisesta luvusta täytyisi puhua.
|
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #714 : 05.02.2011 klo 22:34:30 |
|
Tämä on älyttömän hieno homma.
Pienenä toivomuksen kuitenkin että Ilja tulisi kunnossa takaisin eikä Barcelona tms. veisi miestä. Halvalla ei toisaalta kyllä myytäisikään! 6-numeroisesta luvusta täytyisi puhua.
Pyh, ei kyllä Barcelonan rahat riittäisi millään. Enemmän olisin huolissani Manchester Citystä.
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #715 : 06.02.2011 klo 12:38:44 |
|
Onkos porukalla käryä miten toi Unibetin homma toimii? Ei ainakaan vielä löydy Suomen peliä tv-pelien listasta.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #716 : 06.02.2011 klo 13:08:45 |
|
Mistäs tuon listan löytää? 
|
|
|
|
|
lefaikone
Poissa
Suosikkijoukkue: Sakke Saarinen
|
 |
Vastaus #717 : 06.02.2011 klo 13:28:05 |
|
Onkos porukalla käryä miten toi Unibetin homma toimii? Ei ainakaan vielä löydy Suomen peliä tv-pelien listasta.
Unibetin käyttäjät voivat livevedon yhteydessä tihrustaa sellaisesta pienestä pop-up ikkunasta, jota ei jostain syystä pysty levittämään koko näytölle... e: ainakin normaalisti mennyt näin
|
|
|
|
|
Erppa
Poissa
Suosikkijoukkue: Rops, Liverpool
|
 |
Vastaus #718 : 06.02.2011 klo 13:31:47 |
|
Onko Canal+:lla mahdollisuutta näyttää Huuhkajien matsi? Yle voisi toisaalta tehdä kulttuuriteon ja näyttää peli. Mihin en kyllä usko. Mutta toive on lähtenyt.
|
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #719 : 06.02.2011 klo 14:34:05 |
|
Onko Canal+:lla mahdollisuutta näyttää Huuhkajien matsi? Yle voisi toisaalta tehdä kulttuuriteon ja näyttää peli. Mihin en kyllä usko. Mutta toive on lähtenyt.
Kyllä Canalilla pitäisi olla mahdollisuus ostaa oikeudet yksittäiseen peliin. Eivät sitä tosin tee, se kun olisi suoraa mainosta Ylen tuotteelle.
|
|
|
|
|
Sheriffi8
Poissa
Suosikkijoukkue: \o/ _o_ HUUUUUU HUUUUUU _o_ \o/
|
 |
Vastaus #720 : 08.02.2011 klo 10:56:28 |
|
Nyt on kova luotto Suomea kohtaan  . Tätähän tässä on vinguttu vuosia että joukkue laitettaisiin uusiksi ja tässä se nyt on. Turpaan voi toki tulla mutta jos sitä vaikka näkisi pitkästä aikaa jotain muuta kuin... noh, Suomen peliä. Onko aika kullannut sitten muistot vai mitä, mutta tuntuu että viime aikoina peli on ollut järjestäen niin uskomatonta paskaa että on ahdistanut katsoa. Jos vaikka keskiviikkona nukkumaan menneessä olisi hyvä fiilis  .
|
|
|
|
|
Savon keisari
Poissa
|
 |
Vastaus #721 : 08.02.2011 klo 11:21:44 |
|
Hyvä valinta. Toivottavasti myös pääsee kentälle, vähän vertailua onko tästä "uudesta sukupolvesta" mitään verrattuna "liigajyrään".
|
|
|
|
|
Ricardo Leite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ylimieliset
|
 |
Vastaus #722 : 08.02.2011 klo 11:26:05 |
|
Täh. Vuosi on 2011 ja vieläkään tv:stä ei näe maajoukkueen otteluita?
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #723 : 08.02.2011 klo 11:31:37 |
|
Kuinkas nopeasti tuonne unibetille saa rahat siirrettyä, jos haluaa katsoa pelin?
EDIT: Mode voi siirtää tämän tuonne live-ketjuun, kun siellä keskustellaan asiasta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.02.2011 klo 11:33:54 kirjoittanut Tsei Tsei »
|
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #724 : 08.02.2011 klo 11:32:28 |
|
Täh. Vuosi on 2011 ja vieläkään tv:stä ei näe maajoukkueen otteluita?
Noh noh, lupasihan Yle jo aikapäiviä sitten televisioida karsintojen Unkari-vierasmatsin. 11.10....  Mutta joo, ihme kehitysmaa kun ei edes jalkapallossa maan lippulaivan matsit näy. No Portugali-matsi sentään tulee töllöstä. Ja Tsei Tsei, todella nopeasti. Kun tili on valmiiksi avattu, siirto kestää max.pari minuuttia. Sitä en muista, miten kauan tuo eka siirto tiliä avatessa kestää, mutta jos tänään siirrät niin huomenna on varmasti pelitilillä. Todennäköisesti jo tänään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.02.2011 klo 11:34:35 kirjoittanut Vorssander »
|
|
|
|
|
|
|
|