• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

JyPK

Aloittaja hyvä kutina, 04.04.2010 klo 10:55:36

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Metsurin koira - 13.11.2019 klo 00:30:26
Henna Honkanen Italiaan Serie A:han,  Bariin
Onnea ja menestystä.

Elmo

Lainaus käyttäjältä: Metsurin koira - 13.11.2019 klo 00:30:26
Henna Honkanen Italiaan Serie A:han,  Bariin
Hienoa, että sai tälläisen tilaisuuden.

Mutta JyPKin osalta:
Lainaus käyttäjältä: Elmo - 24.10.2018 klo 08:12:56
Itse koin, että joukkueessa on noin viisi AAA-luokan pelaajaa, nyt kolme niistä siis poistuu. Toukola ja Honkanen toivottavasti saadaan pidettyä.

Kiitokset Alangolle, Rochille ja Begollille - hienoja pelaajia.
Alanko, kai Tampereen alasarjoissa, Rochi & Begolli KuPS, Honkanen Italia.
Toukola?

Näkisin, että vähän on nyt painetta ensikauden joukkueen rakentajilla. Parissa kaudessa on tultu tilanteesta muutamalla vahvistuksella mestaruustaistoon tilanteeseen lähes kaikk on läks, onko edessä taisto sarjapaikasta.

Pelkillä junnuilla ei pysty tasollisesti paikkaamaan.

Ultrabra

Lainaus käyttäjältä: Elmo - 13.11.2019 klo 09:37:38
Hienoa, että sai tälläisen tilaisuuden.

Mutta JyPKin osalta:Alanko, kai Tampereen alasarjoissa, Rochi & Begolli KuPS, Honkanen Italia.
Toukola?

Näkisin, että vähän on nyt painetta ensikauden joukkueen rakentajilla. Parissa kaudessa on tultu tilanteesta muutamalla vahvistuksella mestaruustaistoon tilanteeseen lähes kaikk on läks, onko edessä taisto sarjapaikasta.

Pelkillä junnuilla ei pysty tasollisesti paikkaamaan.

Toukola huhujen mukaan lopettanut

pallojalassa

Terve menoa ykköseen.
Kukaan ei tule jyväskylään alle 1256 euron.

ohilaukaus

Joka kylään tarvittaisiin yksi Ari Lahti.

Stürmer

Lainaus käyttäjältä: Ultrabra - 16.11.2019 klo 00:20:56

Toukola huhujen mukaan lopettanut


Siirtymässä futsalin pariin?

monitietäjä

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 16.11.2019 klo 01:09:52
Terve menoa ykköseen.
Kukaan ei tule jyväskylään alle 1256 euroon.

Miksi pitäisi tulla?

haikaran uhri

#557
Lainaus käyttäjältä: Stürmer - 16.11.2019 klo 13:21:24
Siirtymässä futsalin pariin?


Ei.

Eikä kendoon.

Eikä lähtee kuulle.

ps: En kommentoi spekulointia sen enempää. Sen verran pitää ainakin paikkansa, ettei pelaa ensi kaudella Pallokerholla. ... Tai ainakin näin tulkitsen asian. Kuka sen nyt lopullisesti tietää - kauden loppuun on kuitenkin aikaa.


monitietäjä

Palloliiton sivuilla seurataan suomalaisia helmareita maailmalla. Voisi seurata myös Henna Honkasta, sillä hän pelasi ensimmäisen ottelunsa Italiassa ja heti voitokkaasti. Seuratoveri Myllyoja on pelannut sen sijaan jo useamman tasapelin.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: monitietäjä - 25.11.2019 klo 17:28:34
Palloliiton sivuilla seurataan suomalaisia helmareita maailmalla. Voisi seurata myös Henna Honkasta, sillä hän pelasi ensimmäisen ottelunsa Italiassa ja heti voitokkaasti. Seuratoveri Myllyoja on pelannut sen sijaan jo useamman tasapelin.
Onko Honkanen helmari?

Elmo


haikaran uhri

Kerran, kun osoitamme täällä meidän kumartamistamme:

Lainaus käyttäjältä: Elmo - 25.11.2019 klo 20:54:28
Pitäisi olla..

+1

Ultrabra

Nähnyt viime kaudella kolme tai neljä Honkasen peliä. Kansallisessa liigassa hyvä pelaaja ja "ennen vanhaa" olisi voinut toimia maajoukkueessa target pelaajana. Nykyfutiksessa ei vaan riitä maajoukkuetasolle

Trifon I

#563
Lainaus käyttäjältä: Ultrabra - 25.11.2019 klo 23:52:03
Nähnyt viime kaudella kolme tai neljä Honkasen peliä. Kansallisessa liigassa hyvä pelaaja ja "ennen vanhaa" olisi voinut toimia maajoukkueessa target pelaajana. Nykyfutiksessa ei vaan riitä maajoukkuetasolle

Mielenkiintoista olisi nähdä Honkanen pelaamassa paremmassa joukkueessa. Jossain missä syötöt ja ennen kaikkea keskitykset osuisivat paremmin kohdilleen. Näkeekö Barin pelejä jostain? JyPK:issä maalipaikkoja tuli vähän ja piti melkein tehdä kaikista kohtalaisista (=siitä pelin ainoasta) maalipaikoista maali. Jos ei tehnyt, niin JyPKillä oli vaikeaa pisteitä saada. Liian usein Honkanen joutui hakemaan alempaa palloa, kun olisi ehdottomasti pitänyt olla lähempänä maalia. Turha siellä on kärkkyä, kun pallo ei meinaa tulla perille edes vahingossa. JyPKin olisi pitänyt saada parempia hyökkäyksiä aikaan ja paljon usemmin. Keskikentän pelintekeminen ei ollut riittävää, eikä keskikenttää auttanut yhtään puolustajien syötöt. Italiassa pääsee varmaan keskittymäänkin pelkästään jalkapalloon joten kehitystä tulee.

Nuorenanätti

#564
-

Ultrabra

#565
Kiitoksia hyvä raportti! Talven ensimmäiset harjoituspelit ei taida paljon ennustaa miten kesällä menee. Miltä KuPSin uudet pelaajat näytti? Maalivahdit , Oulusta tullut Törrönen ja Begolli

Edit:toisella palstalla olikin että Rochin lisäksi pelasi Korte toisen puoliajan. Ei Begolli ja ruottalainen.

Trifon I

#566
Puoliajalla vaihdettiin Tähtinen Matilda Nurmeen. Nurmi näytti pelin edetessä muutaman todella hyvän torjunnan, mutta oli varsinkin heti puoliajan alkuun hankaluuksissa pelinavaamisessa. Kupsi huomasi vaikeudet, niin helppohan prässiä oli nostaa. Hyvä reagointi heiltä ja pitkään pyörittiin Jypkin päädyssä, kun ei sieltä päästy pois. Nurmi olisi voinut reagoida tähän, tai valmennus tai ihan kuka vaan ja sanoa, että pistä välillä pitkää. Kuitenkin pelin edetessä muutama pitempi pallo meni omille. Nurmi osaisi palloa potkaista, kun joku vaan sanoo, että mihin. Muutama pitkä pallo keskikentälle, niin ei sieltä kaikki enää tule häiritsemään ja seuraavassa tilanteessa onkin sitten enemmän aikaa ja tilaa antaa se lyhyt. Kupsin maali tuli turhan helposti Nurmen pudottaessa pallon sylistään. (Jos näin oikein. Olin aika kaukana). Nyt ei kuitenkaan pelota Jos Tähtinen loukkaantuu. Nurmi on yhden puoliajan perusteella riittävän hyvä tarvittaessa korvaamaan.

Rinkinen oli postitiivinen yllätys. Nopea ja osaa pelatakin. Vielä kun pelikaverit oppivat löytämään hänet paremmin laidasta. Hän sai ihan ekan puoliajan lopussa pallosta takaraivoon ja vaihdettiin ehkä siksi pois. Emmi Mannisesta ollaan tekemässä ilmeisesti laitapuolustajaa. Ihan hyvä veto. Jos sillä paikalla jatkaa, niin saanee peliaikaakin. Salminen pelasi junnuissa ainakin loppukaudesta laitapakkina ja voisi olla kokeilemisen arvoinen vaihtoehto. On toki hyvä ylempänäkin, mutta jos joukkueen etu sitä vaatii niin...

Salmijärvi pelasi varsin kypsästi puolustuksessa. Torpon kanssa tulee kilpailua peliajasta. Molemmilla omat hyvät puolensa. Forsten pelasi keskikentän keskustassa, johon ei oikein massa ja voima vielä riitä. Liian kovassa puristuksessa. Olisi parhaimmillaan laidassa, jossa on enemmän tilaa. Tiainen joutuu tekemään ihan älyttömästi työtä keskikentällä paikatessaan muita ja vielä pitäisi olla tekemässä maalejakin. Entistä isompi rooli. Pitäisi auttaa puolustusta ja tehdä peliä Mankin puolesta. Painia keskellä Forstenin puolesta ja olla samantien toinen hyökkääjäkin. Liian yksin Voutilainen oli kärjessä ja edelleen on ajoitus hukassa. Hän kyllä karkaisi puolustajilta, mutta kukaan ei osaa häntä syöttää läpi. Aina kun Voutilaisella olisi paikka karata ja hän lähteekin juoksemaan, joku syöttää pallon toisen pelaajan kautta, jolloin Voutilainen on jo paitsiossa. Suoraviivaisemmin syöttöjä, kun kerran hyökkääjä on menossa ja tilaa on! Voutilainen tekisi 5-10 maalia kaudessa, jos joku osaisi antaa jonkinlaisia läpisyöttöjä. Ei tarvitse edes olla täydellisiä.

Nuorenanätti

#567
-

haikaran uhri

Lainaus käyttäjältä: Nuorenanätti - 11.01.2020 klo 22:42:48
[...] Joku JyPK:n setämies tarjosi minulle termarista kahvit, ventovieraalle ihmiselle. Jäi hyvä mieli.

[...]

Näin se mullakin alkoi. :D

savo100

Viikonlopun reissun kunniaksi myös kuopiolaista naisjalkapalloa Jyväskylässä. KuPS pelasi ensimmäisen että toisen puoliajan mielestäni 4-3-3 ryhmityksellä.  Välillä tosin tuntui että oli 442. 

Kaikkia pelaajia en tunnistanut mutta jota kuinkin näin
                    Rautiainen MV
Mönkkönen  Lehkonen   Toppinen   Hartikainen
                 
       Lemettinen          Natasa Ruuskanen  Neea Berg

    "nopea junnu"    Rochi     "isompi junnu"

Eli tämä ryhmitys oli nuorempi,  yli puolet pelaajista mielestäni 20 vuotta tai alle. Kahta hyökkääjä-junnua en tunnistanut.  Ihan mainitsen iät kun täällä sanottiin Kupsin joukkue olevan selvästi vanhempi.

Toisella puoliajalla ryhmitys oli jotenkuin seuraava vaihtojen jälkeen

                        Immonen
Hartikainen    "junnu"      Lehkonen   Toppinen
      Korte     Kauppila    Berg/Lemettinen (vaihto jossain vaiheessa)
     "nopea junnu" Rochi       Kotka  /Törrönen

Mielestäni noin 60 min kohdalla kentälle tuli uusi pelaaja Törrönen (nopea) ja Kotka vaihto ehkä puolustukseen. Törrösestä että Kaelyn Kortesta tullee olemaan iloa joukkueelle.

KuPS oli parempi ja puuttui jostain syystä vielä aika liuta pelaajia.  Vahvoista ainakin Kröger ja Begolli.  Ja sitten näkemätön kortti ruotsalainen.

Nuorenanätti

#570
-

Elmo

#571
Kiitoksia kaikille raporteista.

JyPKin trendinä ollut jo pari vuotta se, että parhaat pelaajat lähtee ja tilalle nostetaan lähinnä junnuja. Kertonee siitä, että resurssit on niukahkot. (Ja mielellään auttaisin niiden suhteen vähintään kausarin verran, mutta miksi se ei ole vielä myynnissä?)

Haastavaa kautta odotan ja ylempään loppusarjaan selviytyminen tuntuisi tässä vaiheessa suunnilleen mestaruudelta. JyPKin onni on, että junnutyö vaikuttaisi olevan hyvissä kantimissa, toki askel B-tyttöjen parhaimmistosta liigatasolle voi olla iso. Mutta se antaa tiettyä selkänojaa ja toivottavasti junnut onnistuvat kehittymään ja nostamaan tasoaan vastaamaan liigan haasteisiin.

Hieman oli myös huolestuttavaa kuulla, että eilen nähtiin dogmaattista alakerrasta pimputtelua. Toivottavasti tämä nykyinen valmentaja ei ole liian banalaista koulukuntaa. Tilanteet pitäisi oppia tunnistamaan ja joskus on viisasta avata pitemmälläkin.

ohilaukaus

JyPKillä junnutyö hyvissä kantimissa muutamaan muuhun naisten liigan joukkueeseen verrattuna. Näinhän se menee, että jos ei ole lompakossa pinkkaa, niin sitten pitää luottaa omaan junnutoimintaan. Ylempi loppusarja tullee olemaan tiukassa, jos ei ulkomailta tule muutamaa täsmävahvistusta. Itse arvostus näissä oman junnutyön kasvatteihin luottavissa seuroissa ja siksi toivon JyPKin pitävän paikkansa naisten liigassa.

season

Liiga kuten muutkin pääsarjat on kilpaurheilua jossa tavoitellaan menestystä. Ne jotka luottaa omiin junnuihin johtuu ainoastaan siitä että seurassa ei ole tehty kilpaurheilun kannalta tärkeitä panostuksia jolla pelaajien hankkiminen olisi mahdollista.

Totta kai kaikki haluaa voittaa tai parantaa sen mahdollisuuksia.

Aika naivia edes ajatella muuta.

Nuoret b juniorit pitäisi antaa kasvaa omassa sarjassa, se olisi seurassa arvostettavaa myös.

haikaran uhri

JyPK:n T18-joukkueesta ja SM-karsinnan alusta kaksi sivunen juttu JaVi:ssa #2-3 /2020 (sivut 6-7).
Lisäksi sivulla 2 lyhyt Naisten Suomen Cup-ennakko.