Tällainen ottelu tuli nähtyä Etelä-Lontoossa, itselleni kaksi vain nimeltä tuttua seuraa. Liiga on Ryman League Premier Division, eli Englannin seitsemänneksi korkein sarjataso, joten mitään sen suurempia odotuksia ei ennen ottelun alkua ollut. Forumisti jonka kanssa matsi käytiin katsomassa oli vieraillut seuran kotistadionilla viime kaudella, samalla kaudella jona Kingstonian nousi kyseiselle sarjatasolle. Yllätys oli tosin kummallekin että tämä lauantainen kello kolmen kick-off oli liigan ehdoton huippukamppailu. Vierailijat, eli Dartford, varmistaisivat voitolla tai tasapelillä nousun ylemmälle sarjatasolle, kun taas Kingstonian oli taulukossa toisena. Ennakkoasetelmat siis todella hyvät.
Saavuttiin stadionille paikallisen kebabmestan kautta josta mukaan tarttui vähän purtavaa ja viereisestä kaupasta tölkillinen Strongbowta. Ne tuli vedettyä melko nopeasti jonka jälkeen ostettiin liput (opiskelijakortilla vaivaiset £6). Tämän jälkeen täytyi vielä tutustua seuran klubitaloon, jossa tuli tietysti nautittua vielä toinen sidukka ennen katsomoon siirtymistä. Otteluohjelmasta selvisi silloin että Dartford pelaa täysin väärässä sarjassa. Seuran AM-keskiarvo päälle 1000 kun Kingstonianilla vain vajaat 400.
No, ottelu olikin sitten vieraiden suvereenia hallintaa. Viiden minuutin jälkeen lukemat olivat jo 0 - 1 ja lopputulos kirjattiin lopulta 2 - 6 Dartfordin hyväksi. Paikalle oli saapunut arviolta 350-400 kannattajaa Dartfordista ja AM oli paljon tavallista korkeampi juuri siitä syystä, melkein 1000. Vieraat olivat myös kiistattomia voittajia katsomon puolella ja tunnelma muutenkin hyvä seisomakatsomoineen ja kannattajien päätyvaihtoineen tauolla.

Dartfordin kannattajat ottivat päädyn haltuun 1. puoliajalla

Kingstonianin kannattajasektio

Kingstonianin Matt Gray antaa vaparin

Kannattajat vaihtoivat päätyjä tauolla -
"Walking in a Dartford Wonderland"
Loppuvihellyksen jälkeen dartfordilaiset valtasivat kentän ja juhlat alkoivat

Tämän jälkeen oli vuorossa Chelsea - Villa klubitalon telkkareista