FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.03.2026 klo 10:39:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 171 [172] 173 ... 205
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2010/11 - Last taste of Glory for Fergie's Fledglings?  (Luettu 438787 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4275 : 12.04.2011 klo 17:36:35

Miksi tätä pitäisi "toivoa"? Onhan se nyt jo nähty ja todettu moneen kertaan mistä näissä peleissä tuulee.

Niin, selvästi jälleen kohtaa kaksi erilaista näkemystä. Ilmeisesti mielestäsi Berbatovista ei koskaan voisi olla joukkueen avaukseen näissä peleissä, ei vaikka systeemi tukisi bulgaarin ominaisuuksia paremmin, joten tuskin tästä mitään konsensusta saamme tälläkään kertaa aikaiseksi.

Mutta avataan nyt kuitenkin hieman "toivetta". Jos Berbatov sopisi Unitedin pelisysteemiin paremmin, niin hänen toivoisi siellä myös aloittavan. Ei sovi, ei aloita. Toivoisin, että Unitedin pelisysteemi suosisi enemmän Berbatovin pelityyliä ja joukkue eläisi enemmän miehen älykkäiden ratkaisuiden kautta. Nyt bulgaari jää usein ilman palloja tai tukea noin muutenkin, eikä peliä pelata hänen kauttaan, vaikka sitä olisi syytä joskus kunnolla kokeilla. Selvästi Berba alkaa olemaan hieman ulkona joukkueesta, mikä on sääli, sillä tuskin tuon tasoinen pelaaja jaksaa aina olla sivussa näistä avainpeleistä.

Nyt onneksi Rooney on kuitenkin onnistuneesti tiputettu tuohon keskeiseen rooliin, johon mm. allekirjoittanut on häntä toivonut jo pitkään. Toistaiseksi näytöt ovat ihan hyviä ja nyt Sir Alex Ferguson pystyy peluuttamaan Chicharitoa yksinäisenä piikkinä. Eittämättä meksikolainen tuohon rooliin istuu paremmin kuin Berbatov.

Ja mitä tulee O'Shean ja Rafaelin väliseen vertailuun ja mahdolliseen aloittajaan, niin antaa illan näyttää. Pelikuntokin ratkaissee jotain, aivan täydessä iskussa ei kumpikaan taida olla. Aikaisemmin tällä kaudella Rafael sementoi paikkansa oikealla ja uskoisin tuon olevan tulevaisuuden kannalta se paras vaihtoehto. Ja eipä Sir Alex ennenkään ole pelännyt antaa luottoa Rafaelille, joten en usko, että nytkään tuo ajoittainen rymistely tulee olemaan mikään kynnyskysymys. Miten muutenkaan sitä voisi oppia, ellei sitten pelaamalla?

Et kuitenkaan Gibsonia toivo avaukseen? ;)

Hämmästyttävästi päivän kokoonpanotiedoissa Giggsiä ei myöskään näytä esiintyvän Kyykyn tietämystä lukuunottamatta. ???

Omalla kohdallani Giggs kuuluu niihin pelaajiin, jotka tuovat penkiltä sitä lisäboostia, jos sellaiseen on tarvetta tai vaihtoehtoisesti rauhallisuutta loppuminuuteille. Onhan Welho aikaisemminkin tällä kaudella käynyt pelejä ratkaisemassa penkiltä, joten siksi näin. Park ja Valencia ovat melko suoraviivaisia pelaajia, eivät jää turhia kikkailemaan ja muutenkin sopivat ominaisuuksiensa ansiosta hyvin juuri tähän otteluun. Jalkoja riittää juosta molempiin päihin kenttää.

Jos taas viikonloppuna lepuutettu Chicho jostain syystä ei avaa, niin tuolloin Giggs toki on todennäköinen avauksen pelaaja. Sitä en sitten tiedä miksi Sir Alex Ferguson ei meksikaanon antaisi aloittaa, mutta eihän näistä koskaan tiedä. Yllätyksiäkin voi avauksessa toki olla.

Hienoa huomata, että vaihtoehtoja vihdoinkin alkaa olemaan, eikä avauskokoonpano valitse itse itseään Ylos
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4276 : 12.04.2011 klo 18:08:47

Ilmeisesti mielestäsi Berbatovista ei koskaan voisi olla joukkueen avaukseen näissä peleissä, ei vaikka systeemi tukisi bulgaarin ominaisuuksia paremmin, joten tuskin tästä mitään konsensusta saamme tälläkään kertaa aikaiseksi.
Näinhän se on. Sellaista uskottavaa systeemiä tosiaan ei vielä ole keksitty, jonka itse voisin allekirjoittaa tässä suhteessa. Ongelmakohtana tässä on nimenomaan keskikentän keskustan puolustuspeli, johon noissa sinun ajattelemissasi kuvioissa tulisi väkisinkin kuulumaan vain kaksi pelaajaa. Tähän formaattiin ei nyky-Unitedin materiaalin osalta ole riittävällä tasolla että näitä taiteilijoita voisi kärjessä nähdä. Ja lähes mahdotonta tuon asian muuksimuuttaminen myös olisi.

Mikäli United tänään pelaa tuota piirtäämäni systeemiä 1, niin silloin Ruuni todellakin on alhaalla. Toisaalta, kumpi noista systeemeistä on lopulta käytössä, paha sanoa.

Mutta avataan nyt kuitenkin hieman "toivetta". Jos Berbatov sopisi Unitedin pelisysteemiin paremmin, niin hänen toivoisi siellä myös aloittavan. Ei sovi, ei aloita. Toivoisin, että Unitedin pelisysteemi suosisi enemmän Berbatovin pelityyliä ja joukkue eläisi enemmän miehen älykkäiden ratkaisuiden kautta. Nyt bulgaari jää usein ilman palloja tai tukea noin muutenkin, eikä peliä pelata hänen kauttaan, vaikka sitä olisi syytä joskus kunnolla kokeilla. Selvästi Berba alkaa olemaan hieman ulkona joukkueesta, mikä on sääli, sillä tuskin tuon tasoinen pelaaja jaksaa aina olla sivussa näistä avainpeleistä.
Toivossa on tietenkin tunnetusti hyvä elää. Ehkä sitten taas kenties parin vuoden kuluttua kun Unitedin puolustuspeli on rapistunut "tavanomaiselle" tasolle ja ryhmä profiloituu pidemmän linjan mukaisesti hyökkäyspelinsä kautta. Samalla United voinee myös heittää hyvästit (euro)-pokaaleille, mutta se on sitten ihan eri juttu se.

Toisaalta tuskin Berbatov jaksaa noita aikoja jäädä odottelemaan. Jo ensi kesänä se on oma etu vs. Manchester Unitedin etu. Ja näissä tahtoo tyypillisesti käydä tunnetulla tavalla joitain poikkeustapauksia lukuunottamatta. Tai toisaalta, mistäs sitä koskaan tietää. Ei niitä pokaalejakaan ihan jokaisella oksalla ole otettavissa, varsinkaan näillä ikälukemilla.

Et kuitenkaan Gibsonia toivo avaukseen?
Älä turhaan hätäile, Cityä vastaan sitten taas lauantaina Kuszczakin ja kumppaneiden kanssa.

« Viimeksi muokattu: 12.04.2011 klo 18:13:50 kirjoittanut Henski »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4277 : 12.04.2011 klo 18:40:44

Ongelmakohtana tässä on nimenomaan keskikentän keskustan puolustuspeli, johon noissa sinun ajattelemissasi kuvioissa tulisi väkisinkin kuulumaan vain kaksi pelaajaa.

Ei varsinaisesti. Nythän Rooney tosiaan pelaa sitä roolia, jota olen miehen toivonutkin pelaavan aina, joten keskikentällä olisi nykymiehistöllä kolme pelaajaa (Anderson, Carrick, Rooney). Kyllä nämä kaikki osallistuisivat (ja osallistuvat) myös puolustuspelaamiseen. Tuota kolmikkoa en olisi muuttamassa.

Mielestäni Barcelona pelaa erinomaista jalkapalloa, ylös- ja alaspäin. Pallollinen dominointi varmistaa myös puolustuspään pitävyyden, prässi on kovaa ja niin edelleen. Eihän tuollaiseen pysty kuin huippuunsa viritetty Barcelona, eikä tuosta voi kovinkaan paljoa nyky-Unitediin kopioida, mutta siinä on mielestäni upea kokonaisuus ja tapa pelata jalkapalloa. Roboottimaista ehkä välillä, mutta toimivaa. Ja eipä tuossakaan systeemissä taida olla niitä perinteisiä puolustuvia kk-pelaajia kuin se yksi kappale.

Samalla United voinee myös heittää hyvästit (euro)-pokaaleille, mutta se on sitten ihan eri juttu se.

Niin, se Barca tosiaan...

Mutta kyllä, nykymiehistöllä paras tapa on pyrkiä pelaamaan tasapainoisesti puolustuksen kautta. Mutta kaikki muuttuu aikanaan ja kun sitä muutosta aletaan tekemään, niin suuntakin saattaa muuttua. Kuten hyvin tiedät, ei United ole historiallisesti erityisesti leimaantunut puolustavaan jalkapalloon, joten tuskin tulevaisuuskaan tulee ihan pelkkää catenacciota olemaan. Se mihin uudet tuulet aikanaan riittävät jää nähtäväksi. Se on kuitenkin varmaa ettei nykyinen resepti ole se Ainoa ja Oikea, vaikka nykyisillä palikoilla on erittäin hyvin mennytkin.

Jo ensi kesänä se on oma etu vs. Manchester Unitedin etu.

Oletan, että Manchester Unitedin etu on mielestäsi...Berbatovin jääminen seuraan? Saa nähdä, voi hyvinkin olla, että nimenomaan seura yrittää irrottaa Berbasta rahaa tulevassa siirtoikkunassa, kun sitä rahaa vielä saa. Itse luonnollisesti toivoisin Dimitarin jatkavan.

Älä turhaan hätäile, Cityä vastaan sitten taas lauantaina Kuszczakin ja kumppaneiden kanssa.

Jaa, no katsotaan nyt. Sir Alex Fergusonista ei koskaan tiedä, mutta kyllä viime kauden Liigacupissakin se todistettiin, ettei näitä City-otteluita nyt ihan huumorilla oteta Unitedin valmennusjohdossa, joten nyt kun muitakin vaihtoehtoja on keskikentän keskustaan, niin toivottavasti Gibson pysyy penkillä/katsomossa.
Phrase

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles


Vastaus #4278 : 12.04.2011 klo 18:49:45

Ei saatana. Sydän hakkaa jo nyt melko tiheään ja jännitys sen kuin kasvaa :D Huikea peli tiedossa tänä iltana.

Jännä tosiaan nähdä millä taktiikalla Sir Alex lähtee liikkeelle. Unitedin tekemä avausmaali luonnollisesti helpottaisi paljon, mutta on toi Chelseakin äärimmäisen vaarallinen joukkue ja melkoisen hankala vastus Unitedille viime vuosina kaikesta huolimatta. Hyökkäyspäästä kuitenkin löytyy sitä taitoa erittäin paljon, vaikka esim. Torresia nyt tässä ollaan pilkattu alavireisyydestä viime aikoina, joten hereillä pitää olla!

Toivotaan että United hoitaa Ylos
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #4279 : 12.04.2011 klo 19:18:37

Oletan, että Manchester Unitedin etu on mielestäsi...Berbatovin jääminen seuraan? Saa nähdä, voi hyvinkin olla, että nimenomaan seura yrittää irrottaa Berbasta rahaa tulevassa siirtoikkunassa, kun sitä rahaa vielä saa. Itse luonnollisesti toivoisin Dimitarin jatkavan.


Veikkaisin, että Berba lähtee, koska tällä kaudella mestaruus tulee vain ja ainoastaan HÄNEN takiaan. Näytöt on siis annettu ja viskisieppoa ei kiinnosta vähää alusta loppujen lopuksi. Isoissa peleissähän mies haluaisi pelata, mutta kun ei vaan saa. Suuntana sitten Espanja tai takaisin Spurssiin :o
Parfyymi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsene Wengerin vastustajat


Vastaus #4280 : 12.04.2011 klo 19:21:34

Veikkaisin, että Berba lähtee, koska tällä kaudella mestaruus tulee vain ja ainoastaan HÄNEN takiaan. Näytöt on siis annettu ja viskisieppoa ei kiinnosta vähää alusta loppujen lopuksi. Isoissa peleissähän mies haluaisi pelata, mutta kun ei vaan saa. Suuntana sitten Espanja tai takaisin Spurssiin :o
Hyvä provo. Mites Torres?
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #4281 : 12.04.2011 klo 19:32:40

Veikkaisin, että Berba lähtee, koska tällä kaudella mestaruus tulee vain ja ainoastaan HÄNEN takiaan. Näytöt on siis annettu ja viskisieppoa ei kiinnosta vähää alusta loppujen lopuksi. Isoissa peleissähän mies haluaisi pelata, mutta kun ei vaan saa. Suuntana sitten Espanja tai takaisin Spurssiin :o

Iso sama!
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #4282 : 12.04.2011 klo 19:34:51

Hyvä provo. Mites Torres?

???
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #4283 : 12.04.2011 klo 19:36:22

Hyvä provo. Mites Torres?

Mites Bebe? ;)
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #4284 : 12.04.2011 klo 19:45:39

Mites Bebe? ;)

Teki pari reserveissä. Kannattaisiko Torresinkin kokeilla?
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4285 : 12.04.2011 klo 19:47:36

Jos Cfoxia on uskominen, niin Nanin pelaaminen Valencian sijaan yllätyksenä. Muuten juuri kuten tulikin ennakoitua.

+ Hups, Anderson poissa ja Park tilalla. Eli siis enemmän tai vähemmän samalla kokoonpanolla kuin viikko sitten, jolloin United pelasi loistavaa europeliä.

Niin, se Barca tosiaan...
Unitedin ja Parsan vertaaminen nyt on jo melkoista. Nyky-Barca on kenties parhaimmilleen hiottu seurajoukkue mitä eurokentillä on viimeisten vuosikymmenien aikana nähty joistain muista suurjoukkueista huolimatta. Joka tapauksessa toivon, että CL:ssä kaavion toisen puolikkaan välieristä Barca menee kirkkaasti finaaliin Sirkus-RM:n sijaan.

Oletan, että Manchester Unitedin etu on mielestäsi...Berbatovin jääminen seuraan? Saa nähdä, voi hyvinkin olla, että nimenomaan seura yrittää irrottaa Berbasta rahaa tulevassa siirtoikkunassa, kun sitä rahaa vielä saa. Itse luonnollisesti toivoisin Dimitarin jatkavan.
Tässähän on pohjimmiltaan kyse vain Berbatovin aikomuksista. Mikäli nykyinen rooli ja sitoutuminen Unitediin ei riitä, niin United varmasti rahastaa. Ja aivan oikein näin. Kaikki kortit ovat siis Berbatovilla itsellään.

Ei saatana. Sydän hakkaa jo nyt melko tiheään ja jännitys sen kuin kasvaa :D Huikea peli tiedossa tänä iltana.

Toivotaan että United hoitaa Ylos
Rauhoitu hyvä mies. Ei se sen vakavampaa ole. Paljon jännittävämpiäkin otteluita on nähty. Jos alakerta ei kestä, niin se ei sitten kestä ja laulu kutsuu varmastikin ansaitusti. Näin selvää se on.

Veikkaisin, että Berba lähtee, koska tällä kaudella mestaruus tulee vain ja ainoastaan HÄNEN takiaan. Näytöt on siis annettu ja viskisieppoa ei kiinnosta vähää alusta loppujen lopuksi. Isoissa peleissähän mies haluaisi pelata, mutta kun ei vaan saa. Suuntana sitten Espanja tai takaisin Spurssiin
Joku voisi sanoa (ei mitään henkilökohtaista mihinkään suuntaan), että kaikeksi onneksi "kaljavarpuset" eivät näistä asioita päätä. ;)  
« Viimeksi muokattu: 12.04.2011 klo 19:50:34 kirjoittanut Henski »
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #4286 : 12.04.2011 klo 19:48:48

Teki pari reserveissä. Kannattaisiko Torresinkin kokeilla?

Eikös tuolla jokunen osuma ole liigassa, ei sillä että kiinnostaisi pätkääkään ;) Mutta haluasin, jonkun selityksen parfyymiltä, mitä provoa tekstissäni on?

Joku voisi sanoa (ei mitään henkilökohtaista mihinkään suuntaan), että kaikeksi onneksi "kaljavarpuset" eivät näistä asioita päätä. ;)   


Ajatteles, jos itse lonkeroillani saisin päättää, joten ei osunut tänne tuo varpusajattelu vaikka kuinka yritit upottaa ;)
« Viimeksi muokattu: 12.04.2011 klo 19:51:13 kirjoittanut Coulijoe »
loscalibre

Poissa Poissa


Vastaus #4287 : 12.04.2011 klo 19:51:05

              Hernandez

Park          Rooney       Nani
        
          Giggs      Carrick

Evra  Vidic Ferdinand    O'shea

               VdS

Näin sitten tänään  Park Giggs kaksikko toki voi olla myös toisin päin...valencia aika yllättäen penkillä tätä ei tainnu ketään arvata??

Torres Anelka alottaa chelsikilt, ei taida olla pelkoo siit vierasmaalist
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4288 : 12.04.2011 klo 20:07:14

Jos Cfoxia on uskominen, niin Nanin pelaaminen Valencian sijaan yllätyksenä. Muuten juuri kuten tulikin ennakoitua.

Jep. Anderson ja Rafael poissa kokoonpanosta kokonaan, joten eihän tuota nyt monella muullakaan tavalla olisi voinut miehittää. Valencia tosiaan se ainoa yllätys, ellei sitten Scholesia odottanut avaukseen.

Toivottavasti tuo riittää Ylos

Onko muuten nyt käynyt niin, että tuo kahden kärjen systeemi (ei sillä että Rooney olisi koskaan ollut se perinteinen kärki) onkin mielestäsi toimiva systeemi?

Unitedin ja Parsan vertaaminen nyt on jo melkoista.

Kuka näitä sitten vertasi? En todellakaan tuollaista vertailua rohkenisi tehdä, kun tosiaan molempien otteluita tulee melko tiiviisti seurattua (Barcelonan pelejä toki nykyään vähemmän, kun otteluiden kulku on niin samaa pulla ottelusta toiseen).

Lähinnä yritin teroittaa mielipiteeni kärkeä osoittamalla toimivan hyökkäyspelaamiseen panostavan esimerkin eurokentiltä. En sano, että Manchester Unitedista olisi tuollaiseen barcelonamaiseen peliin, kuten jo kirjoitinkin, mutta on todella ihmeellistä väittää Unitedin jäävän eurokentillä pokaaleitta heti kun nykyinen pelityyli kuopataan uuden tieltä.

No, katsotaan miten esimerkiksi 10 vuoden päästä jalkapallo on kehittynyt ja palataan taas aiheeseen :D Ylos
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4289 : 12.04.2011 klo 20:14:43

Jep. Anderson ja Rafael poissa kokoonpanosta kokonaan, joten eihän tuota nyt monella muullakaan tavalla olisi voinut miehittää. Valencia tosiaan se ainoa yllätys, ellei sitten Scholesia odottanut avaukseen.

Toivottavasti tuo riittää Ylos

Onko muuten nyt käynyt niin, että tuo kahden kärjen systeemi (ei sillä että Rooney olisi koskaan ollut se perinteinen kärki) onkin mielestäsi toimiva systeemi?
Minua taas ei yllätä pätkääkään, että tosipaikan tullen Fabiota tai Rafaelia ei ilmeisesti näy terveiden kirjoissa, mutta ei tästä tosiseikasta sen enempää viimekertaisen jälkeen. Ja tuo kokoonpano on parasta mitä Unitedilla on tarjota tähän saumaan. Kuten todettua, jos alakerta pitää, niin se riittää.

Mitä viimeiseen tulee, niin kyseessä ei tosiaankaan ole kahden kärjen systeemi. Laajemmin kysymykseesi, tosiasiat on syytä tunnustaa, ja tässä suhteessa on rehdisti myönnettävä, että tämä taktinen viritys on perusteltu viimeisten aikojen esitysten perusteella. Ylos

 
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4290 : 12.04.2011 klo 20:28:48

Mitä viimeiseen tulee, niin kyseessä ei tosiaankaan ole kahden kärjen systeemi.

Rooneya olen aina tyrkyttänyt näissä 4-4-2/4-3-3 väännöissä tuohon rooliin, missä mies vihdoinkin pelaa, joten siinä mielessä kyseessä on täysin sama systeemi, mitä olen itse ehdottanut (ja mikä ei ole kelvannut). Tosin Berbatovin kanssa, joka monipuolisena hyökkäyspään pelaajan on ehkä yksiulotteisempaa (ei tarkoita huonompaa) Chicharitoa vaikeammin sovitettavissa tuohon yksinäisen kärjen rooliin.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4291 : 12.04.2011 klo 22:45:38

Olikos se nyt hyvä vai kiitettävä suoritus? Kyllähän se catenaccio taas toimi aika hyvin 16-alueella, mutta näköjään Fulham-ottelun tapaan aivan uskomaton määrä täysin tarpeettomia pallonluovuttamisia vastustajalle. Olisi mukava tietää kuinka monta kertaa Chelssi oikein pystyi tänään käynnistämään hyökkäyksiä ylisummaan. Lopulta yksi menetys keskikentällä, plus aika käsittämätön Drogban päästäminen karkuun, tiesi alivoimallakin tulisia hetkiä. Parkin onnistunut viimeistely kuitenkin hoiti homman.

Onhan se todettava suurin kirjaimin, että Ruuni pelasi loistavan ottelun tuossa roolissaan. Tällä menolla tässä suhteessa saattaa olla uudelleenarvioinnin paikka Keisarilla vielä luvassa jatkossa. Keskikentällä Park ja Giggs työskentelivät kovasti ja onnistuneesti, mutta kyllä on myös korostettava Carrickin varmaa pelaamista jälleen. Hänelle suuri kiitos tämän otteluparin kääntämisestä Unitedin eduksi omalla vahvalla panoksellaan.

Ja Rio se vaan taisteli pelin läpi, vaikka kaikesta päätellen kipeää teki. Ylos

Sanoisin kokonaisuutena niin, että ansaittu jatkopaikka ilman muuta, mutta parempaa tekemistä toivoisi yhä edelleen pienissä asioissa. Hyvin United kuitenkin kokonaisuutena tämän parin hoiti selvällä marginaalilla ja suuret linjat vaikuttavat napsahtaneen hyvin kohdalleen ratkaisuhetkillä.

Ja loppuun, kyllä se vaan niin on, että sitten kun Sir Ryan Giggs laittaa nappulakengät naulaan niin OT:lla ei kuivaa silmäkulmaa kyllä ole. Jos joku on LEGENDA, niin tässä se meillä on. Tiedän, että ihmisten keskimääräinen elinikä on nousussa, ja kaiketi samalla ammattifutaajien ura, mutta onhan noilla lukemilla tuo pelaaminen hämmästyttävää tietäen vielä senkin minkälainen pelaaja Sir Ryan Giggs on nuorena ollut. Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 12.04.2011 klo 22:47:43 kirjoittanut Henski »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4292 : 12.04.2011 klo 22:55:10

Hallittu esitys ja ansaittu 2-1 voitto. Maalit Chicholle ja Parkille, jotka molemmat esiintyivät edukseen ottelussa. Meksikolainen on todella nousemassa Unitedin avainpelaajaksi ja Park se vain nostaa osakkeitaan näissä isoissa peleissä. Maalin lisäksi varsinkin Ji-Sung esiintyi todella positiivisesti, hoitaen milloin mitäkin roolia kentällä. On se kova.

Ensimmäisellä puoliajalla Unitedin laitapuolustajat näyttivät myöhästelevän tilanteista ja O'Shea ottikin hitauttaan jo aikaisin keltaisen, mikä olisi voinut hyvinkin kostautua myöhemmin. Onneksi rutinoitunut irkku ei jatkossa enää ryntäillyt tilanteisiin ja kunnostautui hienosti myös Unitedin ensimmäiseen maaliin kuviossa. Ei kuitenkaan sitä parasta O'Sheaa kokonaisuutena, mikä toisaalta osaksi selittyy kyllä puhtaasti pelaamaattomuudellakin.

Sir Ryan Giggs ja Rooney pyörittivät Manchester Unitedin peliä upeasti. Kyllä se vanhakin vielä vaan jaksaa näissäkin otteluissa tahkota 90 minuuttia ja syöttää siinä sivussa molemmat maalit. Ja mitä tulee tuohon Rooneyyn, niin eipä taida Sir Alexin enää mitään hyökkääviä keskikenttäpelaajia katsella markkinoilta. Rooney on ratkaisu tuohon ongelmaan, parempaa pelaajaa ei United tuohon rooliin tule saamaan. Hieno peli molemmilta Unitedin konehuoneessa.

Edwin van der Sar muistutti jälleen miksi vuodet hollantilaisen jälkeen tulevat olemaan todella suuri askel taaksepäin. Miten suuri? Se jää nähtäväksi, mutta onhan Edwin kyllä aivan omaa luokkaansa, ei jää edes Schmeichelista United-historiassa. Ja Rio Ferdinand pelasi linkatenkin paremmin kuin moni muu toppari, Vidicin toki hoitaessa nuo olennaiset hetket vierellä. Kavennusmaalista kuitenkin miinus, täydellinen uinahdus ja turhaa jännitystä toi tuohon loppuun. Onneksi Unitedin hyökkäys hoiti joukkueen takaisin johtoasemaan heti seuraavasta hyökkäyksestä.

Eipä siinä, hieno voitto ja Manchester United on semifinaaleissa taas. Vastaan tulee mitä todennäköisemmin Schalke, vaikka toki Interillä on vielä jonkinlainen mahdollisuus nousta ahdingosta. Joka tapauksessa, hyvä näin, sillä toisella puolella kaaviota olisi ollut tarjolla Barcelonaa semifinaaleihin.

Sir Ryan Ylos
Rooney Ylos
Edwin van der Sar Ylos
Phrase

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles


Vastaus #4293 : 12.04.2011 klo 22:57:34

Hyvä ja ehjä esitys sieltä sitten tulikin.

Varsoinaista hätää Unitedilla ei ollut oikeastaan missään vaiheessa. Unitedin puolustus toimi hyvin, ja erityisesti Ferdinandin taistelulle kivuista huolimatta Ylos. Vidic oli jälleen kerran päällikkö.

Hyökkäyspäässä oikeastaan jokainen hoiti hommansa mallikkaasti. Erityisesti Rooney ja Giggs olivat suorastaan liekeissä ja kummatkin olivat järjestelemässä maaleja. Park jaksoi jälleen kerran painaa duunia ja tulipahan sieltä komea maalikin. Eipä tuossa kokonaisesityksessä häirinnyt oikeastaan muu, kuin O'Shean ensimmäisen puoliajan puppeloinnit (vaikka toki oli järjestelemässä avausmaalia). Ramiresin toisesta keltaisesta sen verran, että omaan silmääni tuli aika heppoisesti, mutta eipä se ratkaissut tätä peliä.

Seuraavaksi todennäköisesti vastaan tulee Schalke. Kuulostaa helpohkolta, mutta takki auki ei missään nimessä sovi lähteä, sillä ainakin Inter-pelin perusteella ihan kohtuu vaarallinen hyökkäys sieltäkin löytyy.

Mahtava fiilis kaiken kaikkiaan :D. Vaikka se Henski aiemmin yritti rauhoitella, niin ainakin täällä päässä kisastudio eli täysillä mukana. Kyllähän näissä peleissä ainakin itsellä on paljon tunnetta mukana, vaikka se pitkän ajan United-faneja saattaa ihmetyttääkin ;)

loscalibre

Poissa Poissa


Vastaus #4294 : 12.04.2011 klo 23:04:05

kyllä minä ainakin laittaisn kiitettävän puolelle, eipä siinä chelssillä järin vaarallisia paikkoja ollut, tais lopun rutistus jäädä Parkin nopeaan kuittaukseen.

Giggs Rooney Carrick  ehdottomasti parhaimmat, kerrassaan huikeaa pelaamista vaikkakin muutama Henskin mainitsema turha pallonmenetys ainakin kahdelle ensimmäiselle tuli.

Chicharito kaksi kertaa oikeassa paikassa oikeaan aikaan, toinen vaan laskettiin, molemmat aika tiukkoja tilanteita paitsion osalta. (Kuten myös drogban maali)

Rion loppuun pelaaminen kyllä ihmetytti, melkoisen riskin SAF otti peluuttaessaan Rioa koko pelin, välillä oli meinaan aika pulassa kun jalat eivät meinaneet toimia.

Mutta kaiken kaikkiaan hieno euro ilta ja onneksi 1-1 tilannetta ei kestänyt tuon kauempaa muuten olisi voinut käydä liian rankaks..

matka kohti Wembleyä jatkuu, jatkuu muuten jo lauantaina.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4295 : 12.04.2011 klo 23:11:54

Laitetaampa nyt kuitenkin hieman jäitä sinne hattuun tämä välierän suhteen. Me likimain ikuisen muistin omaavat voimme hakea, jos vain väkisin haluamme, historiasta hyvin samankaltaisen asetelman, jolloin Unitedille on kylmät käyny: Leverkusen 2002. United, kolme kertaa kuskin paikalla hukaten jokaisella kertaa johtonsa. Toki senaikainen United oli melkein kaikilta ominaisuuksiltaan aivan toista maata nykyisen kanssa, eikä vähiten alakertansa kanssa, jolla ei ole mitään tekemistä tämänhetkisen puolustusryhmityksen kanssa. Ja ehkä se tuloskin on sitten se mitä jalkapallon peruslainalaisuudet tässäkin tapauksessa tuottavat.

Joka tapauksessa Schalke ei todellakaan ole valmiiksi löyty, vaikkakin Interin ilmiselvä surkeus hieman ehkä tuokin kuplaa heidän tulokseensa. Olikos se nyt niin, että Unitedilla on vielä kotietu tuohon välierään? Tästä näkee, että täällä päässä ei tosiaan näitä juttuja turhan pitkälle katsota. :D

Unitedin otteluruuhka, se vaan tiivistyy. On tuo tahti kyllä aivan mielipuolisen kova, varsinkin jos vielä tässä tämän kauden parhaimmassa vireessään he näyttävät kaapin paikan epätoivoa lähentelevälle naapurilleen viikonloppuna. Hyvin kyllä United onnistui jälleen säästelemään muutamia avainpelaajia tuota otatusta ajatellen. Ylos
Newton Heath

Poissa Poissa


Vastaus #4296 : 12.04.2011 klo 23:13:09

Tuli tässä äkkiseltään mieleen Ruunin sopimusneuvottelut ja siellä Wäinön väittämät jutut. Huhut kertoivat, että Wäinö vaatii johdolta kunnon satsauksia, että kilpailukyky ja mahdollisuus pokaaleihin säilyy. No, niitä ei näkynyt tammikuun siirtoikkunassa ja tällä hetkellä FA-Cupin välierä edessä, CL-välierä edessä ja mestaruus omissa käsissä. Ei huonosti ollenkaan.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #4297 : 12.04.2011 klo 23:21:05

Joka tapauksessa Schalke ei todellakaan ole valmiiksi löyty, vaikkakin Interin ilmiselvä surkeus hieman ehkä tuokin kuplaa heidän tulokseensa. Olikos se nyt niin, että Unitedilla on vielä kotietu tuohon välierään? Tästä näkee, että täällä päässä ei tosiaan näitä juttuja turhan pitkälle katsota. :D

Kyllä on kotietu, vieraissa aloitetaan. Samatsanat finalista on turha puhua ennen kuin Schalke kaatuu. Hyvin on Saksalaiset vastustajat muistissa ainekin täällä. Dordmund, Leverkusen...
« Viimeksi muokattu: 12.04.2011 klo 23:32:37 kirjoittanut Cfox »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4298 : 12.04.2011 klo 23:23:53

Laitetaampa nyt kuitenkin hieman jäitä sinne hattuun tämä välierän suhteen. Me likimain ikuisen muistin omaavat voimme hakea, jos vain väkisin haluamme, historiasta hyvin samankaltaisen asetelman, jolloin Unitedille on kylmät käyny: Leverkusen 2002.

Jopa minä muistan tuon otteluparin, ennakkosuosikkina United tippui, eikä saksalaisia todellakaan kannata tälläkään kertaa aliarvioida. Silti moni on kuitenkin varmasti melko tyytyväinen, ettei vastaan tule Real Madridia tai varsinkaan Barcelonaa vielä semifinaaleissa. Semifinaalit ovat kuitenkin semifinaalit, mitä tahansa voi tapahtua ja siltä pohjalta Sir Alex Ferguson varmasti joukkueensa valmistelee otteluun.

Mielenkiintoista nähdä miten käy sitten FA-cupissa viikonloppuna. Jos United hoitaa siitä tiensä finaaliin, niin puheet siitä T-kirjaimella alkavasta nousevat varmasti vielä nykyistäkin korkeammalle. Itse en tuollaisia vielä jaksa edes ajatella, ottelu kerrallaan edelleenkin.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4299 : 12.04.2011 klo 23:33:53

Jopa minä muistan tuon otteluparin, ennakkosuosikkina United tippui, eikä saksalaisia todellakaan kannata tälläkään kertaa aliarvioida. Silti moni on kuitenkin varmasti melko tyytyväinen, ettei vastaan tule Real Madridia tai varsinkaan Barcelonaa vielä semifinaaleissa. Semifinaalit ovat kuitenkin semifinaalit, mitä tahansa voi tapahtua ja siltä pohjalta Sir Alex Ferguson varmasti joukkueensa valmistelee otteluun.

Mielenkiintoista nähdä miten käy sitten FA-cupissa viikonloppuna. Jos United hoitaa siitä tiensä finaaliin, niin puheet siitä T-kirjaimella alkavasta nousevat varmasti vielä nykyistäkin korkeammalle. Itse en tuollaisia vielä jaksa edes ajatella, ottelu kerrallaan edelleenkin.
Tätä semifinaali-hommaa voi tietenkin pyöritellä monella tapaa. Minusta Unitedin näkökulmasta paras sauma (siltikin varsin heikot mahdollisuudet) kaataa Barcelona olisi ollut juurikin tässä vaiheessa, mutta kriittisesti kuitenkin niin, että toinen osa-ottelu olisi pelattu OT:lla. No, nyt toivon koko sydämeni pohjasta, että he hoitavat itsensä joka tapauksessa finaaliin Valkoisen Sirkuksen kustannuksella vaikkapa legendaarisen Fed Expressin tapaan 6-0-lukemin.

Cfox aivan oikein kaivoi myös Dortmundin historian syövereistä. Siihen aikaan he kuitenkin olivat kiistatonta Euroopan kärkeä. Valitettavasti tuolla kaudella välierissä Unitedin tehottomuus ja pienet virheet maksoivat sen, että Kuningas-Eric ei viimeisen karjaisunsa tuloksena saanut vyölleen edes mahdollisuutta yrittää CL:n voittoa. Taisipa tuo tappio olla jopa yksi hänen uransa päätöksen johtaneista seikoista.

Ja sitten tämä T-sana. Ei hyvää päivää sentään. :D

 
Sivuja: 1 ... 171 [172] 173 ... 205
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa