• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

LIVESEURANTA: Kamerun - Tanska (TV2 klo: 21:00 - 19.6.2010)

Aloittaja Viduka, 19.06.2010 klo 12:08:42

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miten pelissä käy?

Kamerun voittaa
11 (16.4%)
Tanska voittaa
39 (58.2%)
Tasapeli
17 (25.4%)

Äänestäjiä yhteensä: 63

Viduka

E-lohko:

14.6.2010  klo: 14:30 Hollanti - Tanska 2-0
14.6.2010  klo: 17:00 Japani - Kamerun 1-0
19.6.2010  klo: 14:30 Hollanti - Japani
19.6.2010  klo: 21:30 Kamerun - Tanska
24.6.2010  klo: 21:30 Tanska - Japani
24.6.2010  klo: 21:30 Kamerun - Hollanti

Hollanti      1 1 0 0 2-0 3
Japani        1 1 0 0 1-0 3
Kamerun       1 0 0 1 0-1 0
Tanska        1 0 0 1 0-2 0




Kamerun pelasi avausottelussa Japania häviten heille niukasti 0-1. Ottelun maali tuli, kun peliä oli pelattu 39 minuuttia, kun Daisuke Matsui keskitti hienosti Keisuke Hondalle, joka ratkaisi Japanille 0-1 voiton Kamerunista ja kolme pistettä Kamerunille. Kamerun menetti tärkeät kolme pistettä, sillä Kamerun joutuu kohtaamaan vielä Tanskan ja Hollannin.


Hollannin ensimmäinen maali tuli heti toisella puoliajalla ensimmäisestä hyökkäyksestä, Robin Varsie keskitti pallon, mutta tanskalainen Simon Poulsen puski pallon omaan maaliin tanskalaispelaajan Daniel Aggerin selän kautta. Hollannin toisen maalin onnistui viimeistelemään Dirk Kuyt. Hollanti voitti ottelun ansaitusti.





[uutinen]Herääkö "heimopäällikkö" Eto'o? Katso Pasi Rautiaisen ennakko!



Jalkapallon MM-lopputurnaus jatkuu lauantaina kolmella kamppailulla. D-lohkossa iskevät yhteen Ghana ja Australia.

Ghana aloitti urakkansa voitokkaasti, kun taas Australian kisat alkoivat 0-4-tappiolla Saksalle. Serbian eilinen voitto Saksasta tarkoittaa kuitenkin sitä, että D-lohkon tilanne on täysin auki.

- Lohkon tilanne muuttui eilisen tuloksen myötä kimurantiksi. Kengurupojat näkevät varmaan jo unia siitä, että tämän päivän voitolla ollaan kaikki samoissa pinnoissa. Näen kuitenkin Ghanan olevan jalkapalloilullisesti selvästi parempi, mutta jos aussit kaivavat jonkun ihme kirveen esille ja vastustajalla on huono päivä, niin miksei yksittäisessä ottelussa, CANAL+:n jalkapalloasiantuntija Pasi Rautiainen ennakoi.

E-lohkossa Hollanti kohtaa Japanin ja Tanska saa vastaansa Kamerunin. Avausottelunsa Japanille hävinnyt afrikkalaismaa kaipaa kipeästi onnistumisia kirkkaimmalta tähdeltään Samuel Eto'olta.

- Jos Eto'o herää ja alkaa keskittyä pelaamiseen heimopäällikkönä, niin Kamerunin peli parantuu varmasti, Rautiainen totesi.


www.mtv3.fi[/uutinen]











Loftus Versfeld Stadium

honkala

Tanskan nykytasosta ei mulla ole ihan täyttä varmuutta, mutta Kamerun on kyllä yksi kisojen yliarvostetuimmista joukkueista. Itselleni Kamerun oli ennakkoon tämän lohkon huonoin ja veikkaan että tässäkin pelissä tulee pataan. Isäntien jälkeen Afrikan heikoin edustaja näissä kisoissa. Viime vuosien esitykset eivät ole olleet kummoisia ja vaikka joukkueessa on pari tähteä, eivät he kummoisesti ole maajoukkueessa pelanneet tärkeissä peleissä.

Tanskakin vissiin aika keskinkertainen, joten veikataan 0-0 tai 1-0 Tanskalle.

trendkiller

Juu, Kamerunin eka peli oli kyllä hirveetä kurapaskaa. Ihan mielenkiinnolla oottelen, että tapahtuuko muutosta. Tanskakin vaikutti juurikin melko keskinkertaselta sakilta. Tasurilta haiskahtaa ja Japani-Tanska pelissä ratkaistaan toinen jatkoonpääsijä.

Pihlajakadun sauna

Tanska vie ja Afrikkalaisten päät katkotaan jälleen, 2-0 Tanskalle.

Rapsunalle

Pakko tätä on juuteille toivoa, jotenkin voisi kuitenkin veikata että 0-0 on tulossa. Harkinnassa on juottalossa tämän katsominen jos se saisi pelin katsomiseen väriä.

bjorn

On sellainen kutina, että nyt tärähtää kun sitä vähiten odottaa. 4-3 jommalle kummalle ja pari punaista. Lopussa arveluttava pilkku. Pitänee ottaa kovalevylle.

harju

Kamenilla jotain vammaa vai minkä takia mies taas penkillä ???

Rapsunalle

FIFAn sivuilta:

Kamerun tänään:
Souleymanou, Assou Ekotto, Nkoulou, Bassong, A. Song, Njitap, Eto'o, Emana, Webo, Eyong, Mbia

Tanska tänään:
Sorensen, C. Poulsen, Kjaer, Agger, L. Jacobsen, Gronkjaer, Tomasson, Jorgensen, Bendtner, S.B. Poulsen, Rommedahl

Elinajan trim

No niin, kokoonpanot on julkaistu, ja FIFAn sivut (sekä oletettavasti myös Ylen näyttämät viralliset grafiikat) näyttää taas vetäneen ryhmitykset aivan miten sattuu. Eilen oli mm. Algerialle merkattu kolmen linja jossa Belhadj oli keskimmäisenä, nyt taas Alex Song on merkattu oikeaksi laitakeskikentäksi ja Tomasson vasemmaksi, vaikka Tanskalla on myös Gronkjaeria ja Jorgensenia avauksessa. Joku joukkueita viime aikoina tarkemmin seurannut toivottavasti laittaa tänne oikeat ryhmitykset.

Kamerun tuo Songin lisäksi (ainakin) Geremin sisään erona Japani-ottelun avaukseen, joten molemmat joukkueet ovat pistäneet keskikenttänsä uuteen uskoon. Tanska puolusti tiiviisti Hollantia vastaan ja näyttää todella vaaralliselta vastaiskuporukalta paperilla tänään, joten jos ei Kamerunin etäisyydet ja organisointi ole Japani-peliä paremmalla mallilla, työntynevät Rommedahl, Gronkjaer ja kumppanit tänään muutaman kerran syvälle Kamerunin sisuksiin.

honkala

Lainaus käyttäjältä: Elinajan trim - 19.06.2010 klo 21:42:49
No niin, kokoonpanot on julkaistu, ja FIFAn sivut (sekä oletettavasti myös Ylen näyttämät viralliset grafiikat) näyttää taas vetäneen ryhmitykset aivan miten sattuu. Eilen oli mm. Algerialle merkattu kolmen linja jossa Belhadj oli keskimmäisenä, nyt taas Alex Song on merkattu oikeaksi laitakeskikentäksi ja Tomasson vasemmaksi, vaikka Tanskalla on myös Gronkjaeria ja Jorgensenia avauksessa. Joku joukkueita viime aikoina tarkemmin seurannut toivottavasti laittaa tänne oikeat ryhmitykset.

Oltasko täällä paremmin ajantasalla: http://www.marca.com/deporte/futbol/mundial/sudafrica-2010/calendario-english.html

Ite ainakin katellut tuolta.

winnie

Lainaus käyttäjältä: Rapsunalle - 19.06.2010 klo 21:36:29
Souleymanou, Assou Ekotto, Nkoulou, Bassong, A. Song, Njitap, Eto'o, Emana, Webo, Eyong, Mbia

                       Eto'o   Webo

                           Emana

                   Eyong         Geremi
                          A. Song

          Assou-Ekotto                  Mbia
                    Bassong   N'Koulou

Le Guen viimeinkin kenties tajunnut että joukkueessa ei ole mitat täyttäviä laitureita, joten ehkä jotain tuollaista...

MP

Sattuisiko joku tietämään millä toimistolla voisi lyödä veto siitä, saako Alex Song keltaista? Ainakaan Betfairilla, Centrellä, Nordicilla ja Bwinillä ei näytä olevan Songia listoilla. :alas:

Rapsunalle

No jotain tuonlaista se voisi olla. En tiiä, mutta jotenkin fiilis, että näillä spekseillä juuttien maalisaumat ovat (vasta)hyökkäyksissä laitojen kautta vähän kuten Elinajan trim tuossa myös spekuloi.

Satupekka

1-2 Tanskalle, toiveissa on, että Eto`o iskee Kamerunin ainokaisen kisaskaban takia :ylos:

Viduka

Tanska voittaa Kamerunin 1-2. Ihan hyvä peli varmaankin tulossa. :ylos:

Newton Heath

Piti vielä mainita, että oli Liverpoolin Jan Mölby ":ylos:"

Satupekka

"Kamerunilla on alkupotkun jälkeen 90 minuuttia aikaa pitää jatkotoiveensa hengissä" :D :ylos:

Picard

Lainaus käyttäjältä: Viduka - 19.06.2010 klo 22:14:01
Ihan hyvä peli varmaankin tulossa. :ylos:

Eri. Veikkaan että on paska peli tulossa. Kamerunin hyökkäilyssä ja joukkuepelissä ei mitään järkeä, Tanska puolestaan jäädyttää peliä ja käy tekemässä sen yhden nihkeän tuurimaalin (veikkaan että kisoille tuttuun tyyliin Kamerun tekee oman maalin tai sitten maali syntyy maalivahdin virheestä.)

Joey


Kole13



Velho11

Lainaus käyttäjältä: Satupekka - 19.06.2010 klo 22:19:20
"Kamerunilla on alkupotkun jälkeen 90 minuuttia aikaa pitää jatkotoiveensa hengissä" :D :ylos:
No niinhän se on, häviöllä varmasti ulkona. Vai tarkoititko kyseenalaista sanamuotoa, josta voi saada sen käsityksen, että enää 90min kisoja jäljellä Kamerunilla?

Ja veikataan 0-0 kaikista pakkovoittojutuista huolimatta.

Kenkähuone

No niin, näyttäkääs Tanska Kamerooneylle miten sitä pohjoismaissa palloa pelataan. :ylos:

Kole13


hakahakkinen