• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

LIVESEURANTA: Chile - Sveitsi (TV2 klo: 16:45 - 21.6.2010)

Aloittaja Viduka, 21.06.2010 klo 08:45:09

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miten pelissä käy?

Chile voittaa
63 (63%)
Sveitsi voittaa
23 (23%)
Tasapeli
14 (14%)

Äänestäjiä yhteensä: 99

Viduka

H-lohko:

16.6.2010  klo: 14:30 Honduras - Chile 0-1
16.6.2010  klo: 17:00 Espanja - Sveitsi 0-1
21.6.2010  klo: 17:00 Chile - Sveitsi
21.6.2010  klo: 21:30 Espanja - Honduras
25.6.2010  klo: 21:30 Chile - Espanja
25.6.2010  klo: 21:30 Sveitsi - Honduras

Chile         1 1 0 0 1-0 3
Sveitsi       1 1 0 0 1-0 3
Espanja       1 0 0 1 0-1 0
Honduras      1 0 0 1 0-1 0




Chile pelasi ensimmäisen ottelunsa Hondurasia vastaan. Chile hallitsi ottelua melkein koko ajan, vaikka joukkue voitti niukasti Hondurasin 0-1. Ottelun voittomaalin viimeisteli Juan Beausejour, joka ratkaisi Chilelle voiton Hondurasista. Maali tuli, kun pallo kimposi Juan Beausejourin selän kautta maaliin. Chile hallitsi peliä Hondurasia vastaan aika paljon, mutta ei silti päässyt kunnolla hyviin maalipaikkoihin.


Sveitsi pelasi heidän avausottelunsa Espanjaa vastaan, joka on yksi suurimmista ennakkosuosikeista kisojen mestariksi. Sveitsi onnistui ottelun voittamaan 0-1 Gelson Fernandesin maalilla. Pallo kimposi Casillasista Piquehen, jonka kautta pallo kimposi lähelle maaliviivaa, josta Gelson Fernandes pääsi viimeistelemään pallon vapaasti. Maalin jälkeen Espanja sai paljonkin maalipaikkoja, mutta syöttöpeli ei onnistunut, sillä Sveitsin puolustus onnistui katkomaan espanjalaisten syötöt ja estämään maalipaikat.











Nelson Mandela Bay Stadium

Pyrkka

Nimimerkki Viduka voisi lopettaa otteluketjujen avaamisen, jos itse ottelusta ei ole mitään sanottavaa.

Kames

Miksi?

Parempi tuokin että joku sen ajoissa avaa. Hyvä vaan että joku (Viduka) jaksa tuon tehdä. Sama vaikka kopioisi jutut sporden blogista, niin mitä sillä väliä. Saahan jokainen kommentoida ja jauhaa sen jälkeen mitä haluaa.

Itse ottelusta vähän kaksijakoiset fiilikset. Toisaalta toivon Chilen voittoa, mutta Sveitsin taso Espanjaa vastaan on jo nähty. Mielenkiintoinen ottelu taas luvassa.


pablo-honey

Toivottavasti Sveitsi lähtisi pelaamaan, eikä vain kyttäämään vastaiskuja. Chile varmaankin pyrkii hallitsemaan palloa, mutta riittääkö taidot murtamaan sveitsin puolustusta? Veikkaisin 1-1

outdraw

Toivottavasti vuorimanolot hoitaa tämän, saadaan pirun jännittävä loppu lohkolle. Muuten Chilen pelit lienevät pelatut, koska Espanja kyllä takoo Hondurasin verkkoon enemmän kuin yhden maalin, jolloin aitomanoloille riittää tasurikin Chileä vastaan.

Picard

Mielenkiintoinen ottelu, kun vastassa on turnauksen hyökkäävin joukkue ja Espanjan kovalla puolustuspelillä ja vastahyökkäyksillä kaatanut Sveitsi.

Ensimmäisten otteluiden perusteella voisi veikata Sveitsin voittoa - jos Espanja ei pystynyt murtamaan Sveitsin puolustusmuuria, niin miten siihen voisi kyetä Chilekään? Toisaalta Sveitsi tulee varmasti pelaamaan nyt avoimemmin ja pitämään palloa enemmän, mikä voi tarjota Chilelle mahdollisuuksia. Paljon ratkeaa varmasti taktisen puolen kaksintaistelussa Bielsa vs. Hitzfeld.

Tasapeli tai Chilen niukka voitto ovat varmaan todennäköisimmät lopputulokset.

barbarian

Itse uskon, että Chile antaa tässä muiden amerikkalaisten tapaan myrskyvaroituksen voittaen pelin 3-0 (Fernández, Suazo, Suazo). Chile nappaa myös lohkovoiton ja jättää Espanjan ja Sveitsin taistelemaan toisesta sijasta.

Tresjoli

Erittäin mielenkiintoinen peli tulossa taktisesta näkökulmasta. Sveitsin esitystä Espanjaa vastaan ei voi tietenkään pitää huonona, koska se sai kolme pistettä yhdeltä maailman parhaista joukkueista, mutta en ole siltikään täysin vakuuttunut. Espanja onnistui tuhlaamaan puoli tusinaa loistavaa maalipaikkaa tuossa ottelussa. Sveitsi puolusti hyvin hyökkäyskolmanneksellaan ja keskikentällä, mutta puolustuslinja ei todellisuudessa ollut kovinkaan vakuuttava. Laidoilla oli hirvittävä määrä tilaa (tämä tosin saattoi olla taktinen valinta keskikentän sumppuun ajavaa Espanjaa vastaan) ja pari kertaa keskuspuolustajien sijoittuminen oli katastrofaalisen surkeaa nopeissa hyökkäyksissä.

Uskon että Chile lähtee otteluun voimalla. Veikkaan että pelin alku tulee olemaan Chilen vyörytystä, jonka aikana joukkue luo pari loistavaa maalintekopaikkaa. Ottelun avain onkin Hitzfeldin reaktio, jos puolustus yhtäkkiä vuotaakin. Voi hyvin olla että Chilen taitavien ja nopeiden laitahyökkääjien pysäyttäminen osoittautuu paljon vaikeammaksi kuin Espanjan yksipuolisen pallon liikuttamisen. Jesus Navasin sisääntulo tuossa ottelussa antoi osviittaa siitä, minkälaisia vaikeuksia Sanchez tulee tänään aiheuttamaan Sveitsille.

Toivottavasti Sveitsi ei saa puolustustaan tilkittyä ja nähdään oikein kunnon maalintekokilpailu.

bjorn

Avausmatsin jälkeen Chilen bandiksessa. Kiva, että tälläisiä väriläiskiä vielä löytyy kaikenmaailman konemaisten brassien vastapainoksi. Toivotaan jännää matsia. Maali Sveitsille alkuun ja voi olla mahtavaa fudisviihdettä tiedossa.

Däkkä

#9
Sama kaikkeen Tresjolin kanssa.

Hitzfeld ei ohjeistanut Sveitsin puolustuslinjaa kovinkaan maltilliseksi manoloita vastaan, mutta se ei kostautunut, kun Espanja tyytyi vain miehittämään keskikentän. SWEITSIN määräjä varmasti ohjeistaa puolustuslinjan jälleen vastustajan mukaan eikä tästä tule ongelmaa.

Luotan Chileen ja Loco Bielsaan tässä ottelussa. E-amerikkalaiset ovat loistaneet näissä kisoissa, eikä se ole puhdasta sattumaa. Chilen laitapeli on nuorten, nälkäisten ja taitavien pelaajien varassa (Sanchez, Isla, Vidal) ja mielestäni parempaa kuin Espanjan. Se luo todellista uhkaa (vrt. näennäinen hallinta) Sveitsin maalille.

Sveitsillä tietysti mahdollisuudet vastahyökkäyksissä ja tuomarilinja ratkaisee pitkälti Sveitsin mahdollisuudet. Sallitaanko Chilen taktiset rikkeet vai ei? Todennäköisesti Chile kuitenkin hyökkää alusta asti väkevästi ja näemme iltapäivällä ainakin muutaman maalin :)

Putki-Einari

Löytyiskö avaukseen kokoonpanot ja ryhmitykset?

OVO

Lainaus käyttäjältä: bjorn - 21.06.2010 klo 13:26:16
Maali Sveitsille alkuun ja voi olla mahtavaa fudisviihdettä tiedossa.
Eikö itse ottelun kannalta olisi parempi jos Chile menisi johtoon, näin ollen Sveitsin tulisi avata peliään.

Dexter

Lainaus käyttäjältä: outdraw - 21.06.2010 klo 11:07:42
Toivottavasti vuorimanolot hoitaa tämän, saadaan pirun jännittävä loppu lohkolle. Muuten Chilen pelit lienevät pelatut, koska Espanja kyllä takoo Hondurasin verkkoon enemmän kuin yhden maalin, jolloin aitomanoloille riittää tasurikin Chileä vastaan.
No kyllähän Chilellä vielä tasurillakin Sveitsin kanssa olisi pienet mahdollisuudet, silloinhan Chilelle riittäisi tasapeli manoloita vastaan jatkopaikkaan.

Chilen voittoa kyllä itsekin toivon ja siihen uskon, että saadaan jännitystä. Tuskin nyt kuitenkaan mitään järisyttävää ihmettä tapahtuu, joten eiköhän Espanja siellä jatkossa tule olemaan.


paavi johannes

Tässä pelissä näette tulevan maailmanmestarin pelaavan.

leeremick26

Sveitsin kerroin pomppasi 3,40:een Veikkauksella, oli mielestäni 2,45? Mitäs mitäs...?

bjorn

Lainaus käyttäjältä: Ambassador - 21.06.2010 klo 14:01:22
Eikö itse ottelun kannalta olisi parempi jos Chile menisi johtoon, näin ollen Sveitsin tulisi avata peliään.
Njoo, maali alkuun ja hulina päälle. :) Kunhan vaan ei nollanollaa vedetä.

Däkkä

Chile lähtee tod. näk 3-3-1-3:llaan näin:
1 Bravo

17 Medel
3 Ponce
18 Jara

8 Vidal
6 Carmona
4 Isla

14 Fernandez

15 Beausejour
9 Suazo
7 Sanchez

Viduka

Sveitsin avauskokoonpano: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Huggel, Inler, Frei, Nkufo, Behrami, Grichting, Fernandes & Zieger

Hienoa, että Valon Behrami on Sveitsin avauskokoonpanossa. Toivottavasti Sveitsi laittaa Bunjakun vaihdosta kentälle jossain vaiheessa tekemään maalin. :ylos:

Lätkis

#18
Sveitsillä Behrami ja Frei palaavat avaukseen, joten joukkue on vahvempi kuin avausottelussa ainakin paperilla. Jos Sveitsillä on pysynyt jalat maan pinnalla avausottelun jälkeen, niin eivät ainakaan häviä tänään.

Tasuri voi olla aika lähellä, ei kuitenkaan maaliton.
Lainaus käyttäjältä: paavi johannes - 21.06.2010 klo 15:52:13
Tässä pelissä näette tulevan maailmanmestarin pelaavan.
:D

nubster

Luulisi Chilen tehokkuuden ainakin parantuvan nyt, kun Suazo on mukana. Viime ottelun lukuisista hyökkäyksistä ja jatkuvasta painostuksesta huolimatta saivat vain sen yhden tuurimaalin aikaan, koska kentällä ei ollut varsinaista kärkimiestä pistämässä niitä palloja pussiin. Mielenkiinnolla odotellaan myös Sveitsin hyökkäyspeliä, sillä tänään vastassa on heikompi puolustus, jolle tulee varmasti kiire Sveitsin vastaiskujen kanssa.

Veikataan viihdyttävää ottelua, joka päättyy 2-2. Chilen maalit iskevät Sánchez ja Suazo, kun taas Sveitsin puolelta osuvat Inler ja Frei. :ylos:

Joey


Picard

Chilen kertoimet näköjään tulossa maailmalla alas. Veikkakin tiputti 2,40 -> 2,15. Olisi kiva tietää miksi.


FC Bayern

Ottmarille jälleen kerran iso :ylos: kai sen takia on "pakko" olla Sveitsin puolella.

Kanuuna-Keen

Sanoisin, että tämän kierroksen mielenkiintoisin ottelu alkamassa kohta.