FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.03.2026 klo 22:45:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 60 [61] 62 ... 128
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2010/2011 - The Quest Is Over, Time To Regroup!  (Luettu 275567 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mustanaamio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACM


Vastaus #1500 : 23.12.2010 klo 11:47:01

 Spurs ilmeisesti hoitanut hommat siihen malliin, että Pienaar siirty evertonista liljojen leipiin.
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1501 : 24.12.2010 klo 10:19:22

Hyvää Hanukkaa Forumin Spurs -poppoolle! Tapanina sitten toivottavasti lahjaksi voitto Villasta.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1502 : 24.12.2010 klo 10:37:14

Hyvät Joulut - ja aiheeseen liittyen eeooämmästä todistukseksi käynee se, että jokunen vuosi takaperin pukkipleat antoi joululahjaksi Brownin Miihkalin.
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1503 : 24.12.2010 klo 10:48:01

jokunen vuosi takaperin pukkipleat antoi joululahjaksi Brownin Miihkalin.

Eikös tontut sovi hyvin jouluun?
Hokei s mitsom

Poissa Poissa


Vastaus #1504 : 24.12.2010 klo 21:54:51

Eikös tontut sovi hyvin jouluun?

Pihatontut erikseen...?
jeeves

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, saksalaiset, Saksa, JJK


Vastaus #1505 : 25.12.2010 klo 01:02:22

Hyvät Joulut - ja aiheeseen liittyen eeooämmästä todistukseksi käynee se, että jokunen vuosi takaperin pukkipleat antoi joululahjaksi Brownin Miihkalin.

Michael Brownille toki Ylos
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1506 : 26.12.2010 klo 15:17:57

Siirretty ottelu Blackpoolia vastaan pelataan näillä näkymin tiistaina 22.2. 22:00. Ottelua ei televisioida Alas. Päivämäärä saattaa vielä muuttua aiemmaksi cup-viikonlopulle, jos molemmat joukkueet ovat pudonneet kilpailusta ennen kyseistä pelipäivää, eli molempien pitäisi pudota ennen viidettä kierrosta, jotta tämä on mahdollista. Mikäli ottelu pelataan 22.2., niin lyhentää se huomattavasti lepoaikaa saman viikon lauantaina pelattavaan Arsenal-otteluun, sinänsä kyllä oudosti valittu pelipäivä. Ois sitten syytä mennä europeleissä pitkälle, kun päivämäärä on selvästi valittu niitä ajatellen. ;)
Lähde: http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/new-blackpool-date-231210.html

Everton teki maanantaina palveluksen viemällä pisteet Cityltä, joten vaikka oma ottelu siirtyi, saatiin kierrokselta positiivisia uutisia. Jos top4-sijoille mielitään, niin kovin pitkään ei voi jatkua se, että positiiviset uutiset tulevat vain muiden kompuroinneista, vaan pisteitä on alettava saamaan itsekin kasaan! Ennen FA-cupin ottelua ja sitä seuraavaa Manchester Unitedin kohtaamista on nyt nopeaan tahtiin seuraavat neljä ottelua:
SU 26.12. 19:30 Aston Villa-Tottenham
TI 28.12. 17:00 Tottenham-Newcastle
LA 01.01. 17:00 Tottenham-Fulham
KE 05.01. 22:00 Everton-Tottenham
Kiireistä siis tulee olemaan, tosin lepoaikaa on ollut paljon siirretyn ottelun vuoksi. Sama tilanne on tosin lähes kaikilla muillakin joukkueilla otteluaikataulujen suhteen, joten nyt sitten testataan kuntopohjaa, miehistön laajuutta ja sitä kuinka järkevästi pelaajia osataan peluuttaa. Kahdessa ensimmäisessä vertailussa Spurs pärjännee varsin hyvin, mutten olisi niin varma siitä osaako Harry kierrättää miehistöä oikealla tavalla, saapa nähdä miten käy sen kanssa. Joka tapauksessa pisteitä olisi syytä kerätä runsaasti, minimitavoite voisi olla 8, toiveissa jopa 10-12.

Tänään siis vieraissa Aston Villa. Hyvä puoli Blackpool-ottelun siirtymisessä oli myös se, että puolikuntoiset pelaajat saivat lisää toipumisaikaa. Jenas, Kaboul, Kranjcar ja vdV ovat takaisin pelikunnossa (Kaboul ja vdV olisivat todennäköisesti tosin olleet mukana jo viime viikonloppunakin), poissa tänään Huddlestone, King, O'Hara, Woodgate sekä Gallas, joka ilmeisesti on toipumassa Fulham-peliin. Tänään olettaisin, että mennään peruskokoonpanolla, joka on 4-4-1-1, kun vdV on taas pelikunnossa. Mikäli mitään yllättävää ei kokoonpanon kanssa tapahdu (esim. vdV oikealla ja kaksi puhdasta kärkeä), niin mielenkiintoisinta on se, kuka aloittaa kärjessä vdV:n kanssa, olisiko jopa ensimmäistä kertaa Defoe? Muita pelipaikkoja, joissa joudutaan tekemään pelaajavalintoja on Palacios vai Jenas keskikentällä ja sekä oikeaksi pakiksi että toppareiksi on kolme vaihtoehtoa, puolustus voi siis olla näinkin monessa koostumuksessa: BAE-Bassong-Dawson-Corluka/Hutton/Kaboul, BAE-Kaboul-Dawson-Corluka/Hutton. Oletettu kokoonpano siis jokin näistä: Gomes; em.puolustuslinja; Lennon, Modric, Jenas/Palacios, Bale; vdV; Crouch/Defoe/Pavlyuchenko. Oma toive ja tarkempi veikkaus jääköön tällä kertaa mainitsematta. Hyvä, että alkaa pelaajia olla sen verran pelikuntoisina, että valinnanvaraa löytyy useammallekin pelipaikalle, varsinkin nyt otteluruuhkassa.

Kattava katsaus lainapelaajien otteisiin alkukaudesta: http://windycoys.blogspot.com/2010/12/spurs-loanee-update-201210.html

Alustava otteluohjelma kevätkaudelle 2011:
LA 01.01. 17:00 Tottenham-Fulham
KE 05.01. 22:00 Everton-Tottenham
SU 09.01. 15:30 Tottenham-Charlton
SU 16.01. 18:10 Tottenham-Man Utd
LA 22.01. 17:00 Newcastle-Tottenham

KE 02.02. 22:00 Blackburn-Tottenham
LA 05.02. 17:00 Tottenham-Bolton
LA 12.02. 17:00 Sunderland-Tottenham
TI 15.02. 21:45 AC Milan-Tottenham
TI 22.02. 22:00 Blackpool-Tottenham
LA 26.02. 14:45 Tottenham-Arsenal

LA 05.03. 17:00 Wolverhampton-Tottenham
KE 09.03. 21:45 Tottenham-AC Milan
LA 19.03. 17:00 Tottenham-West Ham

LA 02.04. 17:00 Wigan-Tottenham
LA 09.04. 17:00 Tottenham-Stoke
LA 16.04. 17:00 Man City-Tottenham
LA 23.04. 17:00 Tottenham-West Brom
LA 30.04. 17:00 Chelsea-Tottenham

LA 07.05. 17:00 Tottenham-Blackpool
SU 15.05. 17:00 Liverpool-Tottenham
SU 22.05. 18:00 Tottenham-Birmingham
Milan-päivämäärät olisivat kyllä voineet olla paremmatkin, esim. 22.2. (Blackpool-peli olisi uudelleenjärjestetty toiselle päivälle) ja 16.3., jolloin olisi jäänyt mukavasti lepoaikaa ennen molempia osaotteluita. Nyt kumpaakin osaa ennen on viikonloppuina vierasottelut liigassa. Varsinkin tuo ensimmäinen osa on todella huonoon aikaan, kun lauantaina vieraspeli koillis-Englannissa ja jo tiistaina vieraissa Milanossa. Vois jo tässä vaiheessa ennustaa "varmaa" tappiota tuosta Sunderland-pelistä. Oikeastaan sen vois varmaan lähteä pelaamaan täysin varamiehisellä kokoonpanolla, sillä helposta ottelusta ei ykkösmiehistölläkään olisi kyse, varsinkaan, kun ajatukset olisivat jo Milanon illassa.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1507 : 26.12.2010 klo 15:48:55

Rahaa ja Keane käy hyvin, mutta £ 20M on aika paljon rahaa nuoresta huligaanista, vaikkakin hyviä otteita esittäneestä sellaisesta (varsinkin kun muistaa että astetta tahi paria kovempi kaveri Huntelaar meni sivu suun lähes puolta pienemmällä summalla Saksaan, jossa latoo maaleja joka toinen peli).

Jos on varaa maksaa £20 M Carrolista, niin luulisi olevan varaa pistää kybä lisää ja ostaa Dzeko samantien. Köyhällä ei ole varaa ostaa huonoa...

Huntelaar taitaa kuitenkin olla 5-6 vuotta vanhempi? Ja hassuttelut sikseen, lupaan syödä hatullisen paskaa jos Carroll joskus Spurssiin siirtyy. Oman kylän pojalle on kuitenkin 9 lätkästy nyt selkään. Ja onhan Andy nyt jo eri luokassa kuin Pitkä-Peter, mikä ihailtavasti on Spurs-topikissakin huomattu Ylos

Carrolliahan ollaan oltu viemässä about kaikkiin Euroopan seuroihin tämän syksyn aikana..
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1508 : 26.12.2010 klo 19:09:06

Avaus: Gomes; Hutton, Kaboul, Dawson, Assou-Ekotto; Lennon, Modric, Palacios, Bale; van der Vaart; Defoe.
Vaihtopenkki: Cudicini, Bassong, Corluka, Jenas, Kranjcar, Pavlyuchenko, Crouch.

Hyvältä näyttää. Tänään päästään siis vihdoin näkemään ensimmäistä kertaa miten toimii hyökkäyksessä kaksikko Defoe-vdV, itse olen ainakin tätä jo odotellut pidemmän aikaa, toivottavasti toimii odotetulla tavalla. COYS!
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1509 : 26.12.2010 klo 20:31:50

Tauolla pikakommentit ensimmäisestä puoliajasta.

-Palacios selvisi vaarallisen näköisestä jalan vääntymisestä ilmeisesti ilman mitään vakavampaa, hyvä niin.
-Ekan viiden minuutin aikana taidettiin kolme kertaa pelata korkea pitkä pallo kohti kärkeä ilman että oli pakko. Miksi ihmeessä, todella typerää toimintaa, kun siellä on kerran Defoe ja vdV.
-Ensimmäinen hyökkäys maata pitki tuotti hyvän paikan, jonka Defoe tuhlasi, tosin Friedelin vastaantulo oli myös hyvä. Tilanne oli kyllä niukasti paitsio, mutta sitä eivät tuomarit huomanneet.
-Gomes taas vastaantulossaan kömpelö, tilanteesta ei pilkkua, vaikka olisi ehkä voinut viheltääkin. Ei mitenkään täysin selvä tapaus kumpaankaan suuntaan, kun pallo oli kuitenkin menossa paikkaan, josta Villa ei sitä olisi mitenkään saanut.
-Kaboul teki epäsuoran vaparin jälkeen maalin, mutta tilanne hylättiin väärin tuomarin kuviteltua pallon menneen päätyrajan yli, mitä se ei ollut hidastusten perusteella.
-VdV:lta huono viimeistely-yritys, kun pääsi Lennonin syötöstä suoraan ykkösellä yrittämään.
-Seuraavassa tilanteessa viimeistely oli parempi, kun teki avausmaalin, tilanteessa Modricilta mahtava pystysyöttö Huttonin eteen tyhjään tilaan, Hutton keskitys hieman kyseenalainen, mutta meni lopulta perille vdV:lle, joka teki siis tällä kertaa maalin.
-Lähes heti perään punainen kortti Defoelle, järkyttävä tuomio, tästä on sitten haittaa jatkossa runsaasti tiukan otteluaikataulun keskellä, kun Defoe on pelikiellossa cup-otteluun asti, ja sen lisäksi tänään pelaajat väsyvät normaalia enemmän, kun joutuvat olemaan yli tunnin alivoimalla. Alas
-Mielenkiitoista, että alivoimalla Harry ei tehnyt vaihtoa, vaan jatkettiin ilman oikeaa hyökkääjää, VdV pelasi kuitenkin käytännössä hyökkääjäänä ja miehitys oli suurin piirtein 4-4-1. Pelitapa muuttui hieman puolustusvoittoisemmaksi ja enemmän vastahyökkäyspeliksi, mikä nyt oli lähes pakon sanelemaa. Tosin paljon paremmin sitä palloa pidettiin alivoimallakin nyt vieraissa kuin esimerkiksi viimeksi Chelseaa vastaan kotona, hyökkäyksessä oli vain vaikea saada mitään todellista aikaan alivoimalla, mutta se on ymmärrettävä johtoasemassa ilman oikeaa hyökkääjää, kun hirveästi riskejä ei tarvitse ottaa.
-Tänään näyttäisi siltä, että se nollapelikin olisi ihan mahdollinen, vaikka alivoima saattaa kyllä lopussa aiheuttaa ongelmia väsymyksen kanssa, jos tuomari ei tasoita tilannetta.

-Lennon ja Bale täysin pihalla molemmat, vaarallisesta laitapelistä ei ollut tietoakaan. Alas
-Näiden vastapainoksi vdV ja etenkin Modric olivat erinomaisessa vedossa. Myös Palaciokselle täytyy nostaa hattua parantuneesta pallollisesta pelistä, mieshän näytti ajoittain ihan jalkapalloilijalta! En muista että koskaan olisi pallon kanssa noin hyvin pärjännyt.
-Vain 27 minuuttia sitä kesti, mutta vdV-Defoe toimi kärjessä muutaman kerran varsin näppärästi, Defoelta se viimeinen terävyys tilanteissa kuitenkin tänään tuntui puuttuvan, ehdottomasti näkisin kuitenkin potentiaali saada aikaan kovaakin jälkeä tällä kaksikolla, kun molemmat pelaajat ovat huippuvireessä (ja kun tuomarit eivät aja pelaajia turhaan ulos etuajassa!).
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1510 : 26.12.2010 klo 21:49:05

Pikakommentit toisesta puoliajasta:
-Ei vaihtoja puoliajalla, ei yllättänyt ekan puoliajan lopun perusteella, Villa vaikutti niin saamattomalta ylivoimallakin. Tämän varmasti Harrykin huomasi, ja säästi vaihdot tuomaan loppuun lisäenergiaa kentälle, toivottavasti sitten myös käyttää ne vaihdot ajoissa, ettei se väsymys tee tepposia.
-Villa sai Petrovin vaihdon myötä peliään kulkemaan paremmin. Luottamus nollapeliin on kyllä vähentynyt ensimmäisten 15 minuutin aikana. Toivotaan, että pitää kuitenkin loppuun asti, ei se mahdottomalta vieläkään tunnu, vaikkei ehkä niin todennäköiseltä kuin aiemmin. Samalla Tottenhamin peli on pallollisena ollut myös huonompaa kuin ensimmäisellä puoliajalla.
-Toinen maali oli nopea vastahyökkäys, jossa Bale ja Lennonkin saivat vihdoin jotain aikaan, kun tilaa oli Villan puolustuspäässä kerrankin varsin paljon. Hyvin tilanne rakennettiin ja vdV:lta ammattimainen viimeistely suht kaukaa, teki muuten molemmissa peleissä tällä kaudella kaksi maalia Villaa vastaan! Puolustuksen virheherkkyyden tuntien joutuu kuitenkin jännittämään loppuun asti.
-Vasta 75. minuutilla vihdoin ensimmäinen vaihto, vdV ei varmastikaan loukkaantumisen jäljiltä ollut edes 90 minuutin kunnossa, olisi ehkä voinut ottaa jo heti tokan maalin jälkeen vaihtoon, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Crouch tuo myös lisää pääpelivoimaa kentälle.
-Turhan kevyesti päästettiin taas kavennusmaali, liian vapaasti pääsi keskittämään, kun kukaan ei ollut lähelläkään ja Gomes ei oikein tiennyt mitä tilanteessa tekisi, mietti niin pitkään puskun torjumista, että reagointi jäi niin myöhään, että torjunta oli siinä vaiheessa mahdottomuus. Vaikea täysin kuitenkaan sinänsä maalivahdin piikkiin laittaa, kun siellä tosiaan oli Villan pelaaja joka palloon syöksypuskua yritti. Liikaa tilaa annettiin keskittää, ja Gomes olisi myös voinut hoitaa tilanteen paremmin siinä mielessä, että noin läheltä tulevaa puskua taitaa olla joka tapauksessa mahdotonta torjua, mutta lopulta kun keskitys lähti, niin ehkä kuitenkin vähän sellainen "no näitä nyt sattuu silloin tällöin" -tilanne. Jo keskitys olisi pitänyt estää, ja eipä vastaavia ottelussa montaa päästettykään Villan pelaajia tekemään.
-Lopussa meni täysin puolustustaisteluksi, kun pelaajilta loppuivat jalat alivoiman (ja vaihtojen puutteen) vuoksi, mutta siitä selvittiin kuitenkin. Missä vaihdot tuomaan lisää liikettä ja energiaa kentälle? Olisi toivonut aiemmin ja enemmän ehkä vaihtoja. Tosin täytyy kyllä sanoa, että penkin pelaajat eivät ihan oikeantyylisiä pelaajia ole tähän tilanteeseen, mutta olisi silti ollut varmaan aiheellista.
-Modric ja vdV kentän parhaat, puolustuslinja toimi myös pääosin ihan hyvin.
-Hyvä tulos, mutta Defoe on pelikiellossa kolme peliä ja seuraavaan peliin on lepoaikaa vain 43,5 tuntia, tänään jouduttiin tuhlaamaan ylimääräistä energiaa pelaamalla yli tunnin vajaalla, lopussa pelaajat olivat väsyneitä ja Modricilla kramppasi jalka, joten hinta voitosta oli tänään kova, kiitos Atkinsonin virheen. Ilmeet ja reaktiot lopussa kertoivat kuitenkin siitä, että asenne on nyt kohdillaan, joten toivotaan, että tiistainakin tuloksena on kolme pistettä. Harkintaan voisi laittaa muutamia muutoksia pelaajistoonkin, mutta katsotaan mitä mieltä Harry on. Tiistaita odotellessa... ;)
jalmari.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kpv, huuhkajat, tottenham


Vastaus #1511 : 26.12.2010 klo 22:13:25

-Turhan kevyesti päästettiin taas kavennusmaali, liian vapaasti pääsi keskittämään, kun kukaan ei ollut lähelläkään

Eikös keskitys lähtenyt vaparista??

Muuten hyvää analyysiä, ja helppo olla samaa mieltä.

Sha...nan tärkeä voitto Ylos
Vilho69

Poissa Poissa


Vastaus #1512 : 26.12.2010 klo 22:48:02

Aivan loistava esitys ja taistelu koko joukkueelta.

Hieno alku WHL-nikin Eglannin-turneelle tämän matsin näkeminen... viestit Villa Parkilta kertoivat tunnelman olevan erinomainen..
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1513 : 26.12.2010 klo 22:51:04

Tärkeä voitto tosiaan. Tuomaria/tuomareita en lähde suoraan syyttelemään, mutta kyllähän tuo peli olisi voinut hieman eri tuomioilla Spursille helpompi olla.

Hieno taisteluvoitto!!

Näytti jopa siltä, että nyt saattaisi olla ensimmäinen nollapeli liigassa tulossa sitten kauden avausottelun, mutta niin vain jäi taas tulematta. Dawsonin paluu on kyllä todella tärkeä juttu.
BAE:n itseluottamukselle vielä Ylos
Thiago

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, Atletico Madrid


Vastaus #1514 : 27.12.2010 klo 01:19:30

Tärkeä taisteluvoitto ja kyllä maistuu hyvälle vieraspisteet.

Saa nähdä tuleeko kuinka paljon muutoksia ens matsiin. Toivoisin Pavlya kärkeen sekä Nikolle peliaikaa. :)
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1515 : 27.12.2010 klo 10:06:23

-Vasta 75. minuutilla vihdoin ensimmäinen vaihto, vdV ei varmastikaan loukkaantumisen jäljiltä ollut edes 90 minuutin kunnossa
Uskon, että vdV:n kohdalla oli jo ollut aikaisemmin päätetty, että mies esimerkiksi aloittaa kentällä Villaa vastaan, mutta on vaihdossa Castlea vastaan. Voi kuitenkin hyvin olla, että hollantilainen on avarissa myös huomenna.
Muistaakseni vdV:n piti olla pelikunnossa jo peruuntuneessa Blackpool pelissä, joten on voinut pikkukolhujen jälkeen ollakin jo helposti 75min kunnossa.

-Hyvä tulos, mutta Defoe on pelikiellossa kolme peliä ja seuraavaan peliin on lepoaikaa vain 43,5 tuntia, tänään jouduttiin tuhlaamaan ylimääräistä energiaa pelaamalla yli tunnin vajaalla, lopussa pelaajat olivat väsyneitä ja Modricilla kramppasi jalka, joten hinta voitosta oli tänään kova, kiitos Atkinsonin virheen.
Newcastle pelasi myös eilen, tosin pari tuntia aikaisemmin, mutta kuitenkin molemmat kärsivät yhtälailla ottelusumasta. Tuo vajaalla pelaaminen söi toki energiaa, mutta onneksi Spursilla on laaja rinki, ainakin laajempi kuin Newcastlella.

Sieltähän saisi jalkeille vielä ihan Castlelle pärjäävän kokoonpanon herroista jotka eivät avauksessa Villaa vastaan olleet:

                Keane    Pavlu (Crouch pelasi vartin)
                      Giovani
Kranjcar     Sandro   Jenas     Bentley
           Gallas  Bassong  Corluka

sekä Nikolle peliaikaa. :)
Tässä täytyy olla vähän vastarannankiiski, moni on sitä mieltä, että Niko ansaitsisi lisää peliaikaa, mutta itse en ole niinkään vakuuttunut asiasta. Saattaa hyvinkin olla, että Kroatialainen lähtee tammikuussa Spursista ja pommin varmaa on, että osoite löytyy jostain "pienemmästä" seurasta. Paikan näyteikkunassa saattaa toki `Arry tässä matsissa miehelle tarjota, eihän sitä tiedä vaikka kroaattia käytettäisiin osamaksuna Carrollista.. ;)
Niko ei kuitenkaan ole Spursin tasoiseen joukkueeseen avauskokoonpanon mies, eikä varmasti sille tasolle Pohjois-Lontoossa nousekaan. Penkillä hän ei halua istua, joten tämä rakkaustarina on tulossa tiensä päähän.
himpsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: THFC, HIFK


Vastaus #1516 : 27.12.2010 klo 11:06:00

Hollantilaisista nimistä sen verran että esim. Van der Vaartin kohdalla Van-osio kirjoitetaan aina isolla paitsi kun käytetään myös etunimeä, Rafael van der Vaart. Silmääni vain sattunut täällä tuo vdV-lyhenteen käyttö. En tiedä onko kirjoittajilla halua edes muuttaa, vai onko tässä joku tyylittelyhomma, mutta ajattelinpa näin kuitenkin kirjoittaa kun se sieltä on pidemmän aikaan pistänyt silmään.

Hieno matsi eilen ja tilanteita riitti, valitettavasti myös Tottenhamin puolustuspäässä. Defoen punainen todella ankara tuomio, noista ei aina edes keltaisia viljellä. Kaboulin maali olisi todennäköisesti myös pitänyt laskea, vaikea kuvitella miten linjuri varmasti näki että pallo oli kokoaan viivan yli. Lennon ja Bale suht näkymättömiä toista maalia lukuun ottamatta. VdV:ltä ja Modricilta nappisuoritukset molemmilta, ja Palaciosin uudelleensyntymistä on ollut mukava parin matsin ajan seurata. Lopun kavennusmaali toki tyypillistä ja lisäsi sitten oikein kunnolla jännitystä loppuun. No, huomenna jo jatkuu!
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1517 : 27.12.2010 klo 11:14:03

Hiljaisen työviikon alkajaisiksi hiukan dosentti –tason ana lyysiä Spursista...

Joulunseudun otteluruuhka jatkuu siis Spursin osalta hienon taisteluvoiton jälkeen parilla ennakkoon hiukan helpommalla ottelulla, kun vastaan saapuvat WHL:lla ensin Newcastle ja sitten Fulham. Toki Spursille yksikään ottelu ei ole läpihuutojuttu, ja varsinkin Newcastle hieman etukäteen näistä pelottaa. Näiden pelien jatkoksi vastaan tulee vielä Everton hankalassa vierasottelussa 5.1. ennen avainmiesten lepuutusta mahdollistavaa FA cupin Charlton –ottelua. 7 pistettä näistä kolmesta seuraavasta liigaottelusta olisi varsin mainio saldo, mutta toisaalta paljon vähempään ei sovi tyytyäkään, mikäli liigan kärjen mukana halutaan roikkua.

Liigan osalta alkukausi ei ole Spursilta mennyt mielestäni mitenkään kovin erinomaisesti. Pistemenetyksiä on tullut suhteellisen paljon matseissa, joissa niitä ei oikein saisi tulla, mikäli neljän joukkoon taas mielitään. Hieman heikkoon alkukauteen nähden sijoitus sarjataulukossa sekä piste-ero kärkipään potukoihin on kuitenkin ilahduttavan hyvällä mallilla, johtuen kärkiporukoiden kompasteluista, ja muutenkin tasaisesta liigasta – varjopuolena tässä toki se, että Spurs ei todellakaan ole ainoa joukkue, joka omaa mahdollisuudet maagiseen neljän joukkoon.

Osasyynä ailahtelevaan alkukauteen on varmasti ollut loukkaantumishuolet. Etenkin topparikaksikon jatkuva vaihtuminen olisi myrkkyä minkä tahansa joukkueen puolustuspelille. Nyt kun tämän asian tiimoilta on nähtävissä valoa tunnelin päässä, odottaisin Spursin kyllä pystyvän nostamaan suoritusvarmuuttaan, mikä toivottavasti sitten näkyisi myös selkeinä voitto/pisteputkina liigassa. Kun liiga nyt on näinkin tasainen, voisi tuollainen hieman pidempi hyvä jakso nostaa sijoitusta oikeasti aika kärkipäähänkin, ja mikäli uutta loukkaantumissumaa ei vastaan tule, pitäisin tätä hyvinkin mahdollisena. En sentään odota Spursin kykenevän (vielä) aitoon taisteluun mestaruudesta, mutta neljän joukossa sen tavoitteen pitää ilman muuta taas olla.

Cupien osalta jatkopaikka FA cupissa pitäisi Charltonilta irrota kakkosmiehistölläkin, ja pitäisinkin tuota matsia selkeänä paikkana antaa peliaikaa vähemmän pelanneille kavereille. Tämän jälkeen jatko riippuu luonnollisesti suurestikin arpaonnesta vastustajan suhteen. Itse pidän FA cupia kyllä tavoittelemisen arvoisena pokaalina, mutta on tämä kilpailu kuitenkin tällä hetkellä prioriteeteissa alimpana niistä kolmesta, joissa mukana ollaan, joten jos pelaajarotaatiota tarvitaan otteluruuhkien takia, voisi tätä harrastaa mieluiten FA cupin puolella, ainakin parin seuraavan kierroksen aikana.

CL:ssä seuraavana vastaantuleva Milan on jo melkoisen haastava vastus. Mahdottomana en jatkoonmenoa pidä, mutta toki Milan jossain määrin ennakkosuosikki on. Täytyy vain toivoa, että helmikuun puoleen väliin mennessä puolustuspäässä alkaa olla selkeää permanenttikokoonpanoa, kun vastaan tulee eittämättä erinomainen Milanin hyökkäyskalusto. Mikäli tuosta otteluparista jatkoon mentäisiin, olisi suoritus CL:ssä jo erittäin hyvällä tasolla, ja kaikki sen jälkeen pelkkää plussaa – sehän on varmaa, että jokainen vastus tuossa kilpailussa tässä vaiheessa tulisi olemaan luokkaa ”erittäin vaikea”.

Tammikuun silly season aiheuttaa varmasti taas melkoisen määrän huhuja Spursin(kin) ympärillä. Itse näen asian tällä hetkellä silti niin, että joukkuetta ei kannata sekoittaa vaihtuvuudella, vaan rinki on nyt sekä niin laadukas että laaja, ettei hankintoja juurikaan tarvita. Oikeastaan itse en haluaisi talvihankintaa nyt millekään muulle pelipaikalle, kuin kärkeen, ja kärkihankinnankin pitäisi sitten olla melkoisen laadukas, jotta se joukkuetta oikeasti auttaisi. Esillä olleista nimistä minulla on jonkinlainen ”soft spot” Carrollia kohtaan – juuri sen tyyppinen kärki, jonka Spursissa haluaisin nähdä, ja itse näen tässä kaverissa myös pitkälti vastauksen lädien maajengiä vaivanneeseen hyökkääjäongelmaan, joten kaverin jälleenmyyntiarvonkin luulisi olevan kohdillaan. No, hyvin epätodennäköistähän Carrollin saaminen on, joten ei kannattane haihatella tästä sen enempää.

Kuten todettua, muihin hankintoihin en näe oikeastaan mitään tarvetta. Wilsonin tasonnosto viimeisissä peleissä on pitkälti poistanut tarpeen hankkia keskikentälle vahvistusta, ja muille paikoille ei varsinaista tarvetta ole ollutkaan. Poistolistalla sen sijaan soisi näkevän enemmän liikettä. Spursilla on kuitenkin palkkalistoillaan tällä hetkellä muutama ilmeisen hyvää liksaa nauttiva kaveri, joille ei tällä hetkellä ole mitään käyttöä. Liioitella ei toki poistojen suhteenkaan kannata, vaan laaja rinki on hyvä olla, kuten on nähty. Oma ulostettavien kaverien lista suurinpiirteisessä järjestyksessä olisi: Keane, Bentley, O’Hara, GdS (lainalle). Lisäksi jompaa kumpaa kaksikosta Jenas-Kranjcar voisi ajatella, mikäli korvaus on riittävä, mutta näitä kumpaakin pidän kyllä erinomaisina rinkimiehinä paikkaamaan keskikentän poissaoloja.

Jos nyt loppuun vielä palaisi tuohon Newcastle –otteluun, ja omaan toiveeseeni kokoonpanon suhteen, niin se voisi näyttää tältä:

Koodia:
-----------Crouch----------
------------VdV------------
Bale-Modric-Palacios-Lennon
BAE--Kaboom--Dawson--Hutton
-----------Gomes-----------

Subs: Cudicini, Bassong, Corluka, Jenas, Kranjcar, Palju, Bentley


Toisin sanoen, itse en kaikesta huolimatta lähtisi kauheasti voittanutta kokoonpanoa sotkemaan. Toki rotaatiota voisi jonkun verran nähdä, mikäli osa pelaajista tarvitsee lepoa, mutta noita pelaajia on luonnollisesti hieman vaikea täältä päästä arvioida.
Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #1518 : 27.12.2010 klo 11:39:58

Hollantilaisista nimistä sen verran että esim. Van der Vaartin kohdalla Van-osio kirjoitetaan aina isolla paitsi kun käytetään myös etunimeä, Rafael van der Vaart. Silmääni vain sattunut täällä tuo vdV-lyhenteen käyttö. En tiedä onko kirjoittajilla halua edes muuttaa, vai onko tässä joku tyylittelyhomma, mutta ajattelinpa näin kuitenkin kirjoittaa kun se sieltä on pidemmän aikaan pistänyt silmään.

Hollannin kielessä näin toki on, mutta suomessa 'van der' kirjoitetaan pienellä, ellei ole virkkeen alussa.

Lainaus
Sukunimeen kuulumattomat pienikirjaimiset etuliitteet af, de, von, van der jne. kirjoitetaan virkkeen alussa isolla alkukirjaimella.

Belgialaiset nimet kirjoitetaan taas aina kaikki isolla, vrt. Vanden Borre.
himpsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: THFC, HIFK


Vastaus #1519 : 27.12.2010 klo 11:49:13

suomessa 'van der' kirjoitetaan pienellä, ellei ole virkkeen alussa.

Jaahas, tämä olikin uutta minulle. Ihmettelen silti miksi näin on, koska Hollannissa ovat suht tarkkoja tuon kanssa ja esimerkiksi englannissa tulee seurata alkuperäiskuviota, eli pienellä vain etunimen kanssa. Kenen etua palvelee rikkoa hollantilaiskäytäntö tässä asiassa?
Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #1520 : 27.12.2010 klo 11:55:53

Jaahas, tämä olikin uutta minulle. Ihmettelen silti miksi näin on, koska Hollannissa ovat suht tarkkoja tuon kanssa ja esimerkiksi englannissa tulee seurata alkuperäiskuviota, eli pienellä vain etunimen kanssa. Kenen etua palvelee rikkoa hollantilaiskäytäntö tässä asiassa?

Hollannissa tämä on käytössä, koska esimerkiksi 'van' on paitsi nimen etuliite, myös prepositio, joka vastaa suomen postpositiota '-sta' (tai vastaavaa, riippuu tapauksesta). Jotteivat nämä menisi sekaisin, on sukunimi kirjoitettava isolla ilman etunimeä kirjoitettaessa. Suomessa ei tätä ongelmaa ole, joten kaipa ovat päättäneet, että turha sitä on vaihtaa pieniä kirjaimia isoiksi.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #1521 : 27.12.2010 klo 12:04:06

Jaahas, tämä olikin uutta minulle. Ihmettelen silti miksi näin on, koska Hollannissa ovat suht tarkkoja tuon kanssa ja esimerkiksi englannissa tulee seurata alkuperäiskuviota, eli pienellä vain etunimen kanssa. Kenen etua palvelee rikkoa hollantilaiskäytäntö tässä asiassa?


Kannattasi kurkata, miten Rafael itse nimensä kirjoittaa:

http://vandervaartofficial.com/en/home.asp


Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1522 : 27.12.2010 klo 12:05:41

Hiljaisen työviikon alkajaisiksi hiukan dosentti –tason ana lyysiä Spursista...
Pari vuottahan tuota lukiessa ehti vanhentua, mutta hyvin pitkälti samoilla linjoilla, jopa hiljaista työviikkoa myöten.
Tosin jos ei huomenna tule enempää lepuutuksia, kuin kärkimiehen vaihto, niin milloin niitä sitten tulee. Huominen on loistava paikka hyödyntää laajaa pelaajamateriaalia.


Kenen etua palvelee rikkoa hollantilaiskäytäntö tässä asiassa?
Alamme lähestymään topicissa käsiteltävän asian ydintä..
« Viimeksi muokattu: 27.12.2010 klo 12:15:08 kirjoittanut Lilywhite »
john white

Poissa Poissa


Vastaus #1523 : 27.12.2010 klo 12:10:30

Toisaalta, eikös Rafael nimen oikea kirjoitusmuoto ole Rafaël.



Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #1524 : 27.12.2010 klo 12:20:03

Toisaalta, eikös Rafael nimen oikea kirjoitusmuoto ole Rafaël.

Hollannin kielessä periaatteessa juu, mutta olettaisin, että Rafael on nimetty espanjalaisen isoisänsä Rafael Seniorin mukaan.

 
Sivuja: 1 ... 60 [61] 62 ... 128
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa