Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #100 : 09.01.2011 klo 13:35:55 |
|
Erittäin tyytyväinen illan koitokseen ja taas pojat pelas sen 90 ja risat eli loppuun asti. Hyvältä näyttää
Kyllä. Eipä tuossa juurikaan lepuuttamista harrasttettu. Liki ykkösillä mentiin. Mielestäni tärkeintä tässä ottelussa oli se, että uusinnalta vältyttiin, sen verran on jo noita joulukuussa peruttuja rästipelejä jossain vaiheessa tulossa. Häviötäkään en siis olisi pahakseni pannut tässä vaiheessa, mutta parempi toki näin.
|
|
|
|
TeDiPi
Poissa
Suosikkijoukkue: N.F.F.C.
|
 |
Vastaus #101 : 10.01.2011 klo 12:51:57 |
|
No niin. FA neljännen kierroksen vastus sitten West Ham 29.1.2011 lauantaina.Tässä ottelussa voip olla jo mahd tv näkyvyyteen. Tosin välissä kolme kovaa peliä. portsmouth, Derby ja Bristol C. Aika hurjalta näyttää seuraavan neljän viikon rupeama, 6 peliä. Jaksaa jaksaa, eikös sen takia ole kesä treenattu.
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.01.2011 klo 12:55:24 kirjoittanut TeDiPi »
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #102 : 14.01.2011 klo 21:52:45 |
|
Robbie Findleylle myönnettiin työlupa. Pikkaisen on vielä epäselvää ainakin meikäläiselle onko mies nyt sitten käytettävissä jo huomisessa Pompey-matsissa vai tarvitseekoo mies vielä jonkun sortin luvan joltain muultakin instanssilta. Mutta joka tapauksessa Findley on nyt sitten virallisesti Forestin mies. http://www.nottinghamforest.co.uk/page/NewsDetail/0,,10308~2267040,00.html
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #103 : 15.01.2011 klo 15:48:35 |
|
Viisumistahan tuo ilmeisesti vielä klikkaa, joten ei taida olla Ameriikan poika vielä tänään tulessa. Linkissä Billy yleistä höpinää, jossa muutama ihan mielenkiintoinenkin lause. http://www.thisisnottingham.co.uk/sport/Davies-issues-fresh-left-warning-Forest-closer-new-signings/article-3105098-detail/article.html?cacheBust=c1I2BSzY8EGP&success=trueIn the meantime, Davies says that neither Bennett nor striker Joe Garner are likely to be involved in the squad before the transfer window closes and it becomes clear that they will remain at Forest.
With both players having already been out on loan, if they then played for Forest, they would not be able to move to a third club within the space of a single season.
"That is something we are conscious of," said Davies, who is likely to again field Joel Lynch at left back against Portsmouth today.
"They are not in limbo. But it is a situation we are aware of.
"If Jules is here after the transfer window, I've told him he will be part of the squad. He might not play every week, but there is a role for him."
Eli jos tuota nyt rivien välistä yrittää tulkita niin, Bennetille käyttöä siis näyttäisi mahdollisesti olevan, mutta Garnerin päivät ovat aika pikälti luetut.
|
|
|
|
mac o´toole
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 15.01.2011 klo 19:59:54 |
|
Upea nousu taas,elämä hymyilee kuitenkin. Kiitos Tudgay.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #105 : 15.01.2011 klo 20:00:58 |
|
Jessus sentään! 86. minuutilla tilanne vielä 0-1 Pompeylle. Pompey läpi ottelun parempi joukkue, Forest ei oikein tuntunut saavan mitään aikaan. Komean kotiputken katkeaminen näytti enemmän kuin todennäköiseltä. Kävin turhautuneena ja vittuuntuneena vessassa ja jääkapilla, ja katso, peli päättynyt 2-1. Juuri tälläisinä hetkinä, tää on vaan niin perhanan mukavaa  Itse peliä ja sen kulkua riittää hyvin kuvaamaan erään englantilaisen Forest-fanin lausahdus: "now THIS was a daylight robbery"
|
|
|
|
GWL
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 15.01.2011 klo 20:22:09 |
|
Jessus sentään! 86. minuutilla tilanne vielä 0-1 Pompeylle. Pompey läpi ottelun parempi joukkue, Forest ei oikein tuntunut saavan mitään aikaan. Komean kotiputken katkeaminen näytti enemmän kuin todennäköiseltä. Kävin turhautuneena ja vittuuntuneena vessassa ja jääkapilla, ja katso, peli päättynyt 2-1. Juuri tälläisinä hetkinä, tää on vaan niin perhanan mukavaa  Itse peliä ja sen kulkua riittää hyvin kuvaamaan erään englantilaisen Forest-fanin lausahdus: "now THIS was a daylight robbery" Sama. yllätyksekseni huomasin 94 minuutilla voittomaalin syntyneen  Ps. Tricky ESB:lle joku viikonloppu? (viski pohjilla luonnollisesti)
|
|
|
|
TeDiPi
Poissa
Suosikkijoukkue: N.F.F.C.
|
 |
Vastaus #107 : 15.01.2011 klo 21:54:04 |
|
Jessus sentään! 86. minuutilla tilanne vielä 0-1 Pompeylle. Pompey läpi ottelun parempi joukkue, Forest ei oikein tuntunut saavan mitään aikaan. Komean kotiputken katkeaminen näytti enemmän kuin todennäköiseltä. Kävin turhautuneena ja vittuuntuneena vessassa ja jääkapilla, ja katso, peli päättynyt 2-1. Juuri tälläisinä hetkinä, tää on vaan niin perhanan mukavaa  Itse peliä ja sen kulkua riittää hyvin kuvaamaan erään englantilaisen Forest-fanin lausahdus: "now THIS was a daylight robbery" Tilastot kyllä kertoo muuta ku pompeyn hallinnasta. prosentit hallinnasta 57-43, laukaukset 11-4 ja kulmat 14-4. Hienoa oli kumminkin jälleen todeta että pelataan koko 90 min ja vähän päälle. Tudgay saanut peli-ilon takaisin pöllöajasta ja kovaa jälkeä. Nousuhaaveet elää edelleen. Kettu piti vielä muokata. Ihan saatanan hienolta tuntuu Forestin voitto jälleen, JABADABADUUU................ihan sama hallinnasta ja tilastoista kunhan voitetaan!
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.01.2011 klo 22:14:48 kirjoittanut TeDiPi »
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #108 : 15.01.2011 klo 22:39:37 |
|
Tilastot kyllä kertoo muuta ku pompeyn hallinnasta. prosentit hallinnasta 57-43, laukaukset 11-4 ja kulmat 14-4. Hienoa oli kumminkin jälleen todeta että pelataan koko 90 min ja vähän päälle. Tudgay saanut peli-ilon takaisin pöllöajasta ja kovaa jälkeä. Nousuhaaveet elää edelleen. Kettu piti vielä muokata. Ihan saatanan hienolta tuntuu Forestin voitto jälleen, JABADABADUUU................ihan sama hallinnasta ja tilastoista kunhan voitetaan!
Sen mitä radio-streameja kuuntelin, niin ensimmäinen about tunti oli melkoista juhnausta. Viimeiset puoli tuntia pompey vain puolusti, onnistuen siinä hyvin. Forest ei juuri todellisille paikoille päässyt. Eli ilmeisesti melko näennäistä hallintaa ja pelin kulku oli juuri sitä mitä Pompey halusikin. Mutta jälleen kerran siis Forest pelasi täydet 95 minuuttia ja jälleen kerran sen tuotti pisteitä plakkariin. Ja aivan kuten sanoit, viis prosenteista, tilastoista ja yhtään mistään muusta kuin 3 pisteestä ja tavasta jolla ne tuli.  ja GWL:lle, mainitsit kaksi sellaista houkutinta, että eihän tuohon voi vastata kuin yhdellä tavalla  (ja jatko homostelu aiheesta privana  )
|
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #111 : 18.01.2011 klo 20:52:41 |
|
Moussin kilpailijaksi ei Tshabalalasta taida olla. Etelä-Afrikkalainen kun taitaa enimmäkseen viihtyä vasemmalla laidalla. Ja tuolle osa-aluellehan ei Forestilla todellakaan liiaksi asti tarjontaa ole. Anderson, Tyson, Cohen ja McCleary, joista yksikään ei vasemmalla laidalla omimmillaan ole. Vasemman laitapakin kanssa tuo osa-alue on ollut jo jokusen vuoden se osa-alue mihin ei ole pysyvää ratkaisua onnistuttu löytämään.
Moussin roolihan on enneminkin keskustassa, ns. tasapainottava pelaaja. Tuosta roolista Moussin kanssa ei suoranaisesti kilpaile kun pikkuhiljaa loukkaantumisistaan täyteen kuntoon pääsevä kippari McKenna. McKenna ei vaan ole ollut vuosi sitten tapahtuneen pahan loukkaantumisensa jälkeen enää entisensä.
Olen kyllä täysin samaa mieltä Moussin esityksistä. Hiukan liikaa taso heilahtelee. Todellista keskikentän fyysistä dominanssia saattaa seurata umpi-surkea esitys, jossa mikään pallo ei löydä tietään omille, eikä mikään syöttö ole tarpeeksi helppo Moussin vastaan otettevaksi.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #112 : 20.01.2011 klo 22:04:44 |
|
"Shabba" menossa Millwallin testattavaksi ensi viikolla http://www.skysports.com/story/0,19528,11727_6680850,00.htmlEli tokkopa miehen suhteen on mitään konkreettista tapahtumassa ennen kuin Lions-viikkokin on kaverilta takana, vaikka mies Forestin tämän viikon aikana olisi vakuuttanutkin. Saas nyt nähdä moniko muu vielä ilmaantuu apajille.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 21.01.2011 klo 13:51:25 |
|
Matt Thornhill matkaa ilmaissiirrolla Hibsiin: http://www.nottinghamforest.co.uk/page/NewsDetail/0,,10308~2272076,00.htmlAikanaan lupaavalta näyttänyt Forest-ura ei Billyn astuttua puikkoihin enää saanut tuulta alleen. Sääli, omasta mielestäni pojassa kuitenkin oli potentiaalia. Billy nyt vaan ei tunnetusti juuri nuoriin kavereihin satsaa eikä luota ja Forestilla on keskikentälle todella paljon laadukkaita vaihtoehtoja. Täysin ymmärrettävä siirto siis kaikkien osapuolten kannalta.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #114 : 22.01.2011 klo 11:36:19 |
|
Tänään sitten Battle of East Midlands, part II.  Ottelu alkaa jo klo 15 Suomen aikaa. Merkillistä on se, ettei tätäkään matsia näytetä Englannissa telkkarista, joten Streamien etsiminen lienee turhaa puuhaa  Viikon aikana joukkueiden suhtautuminen julkisuudessa otteluun on ollut hieman erilaista. Derbyssa ottelusta on rummutettu suureen ääneen ja hehkutettu, kuinka tähän matsiin on valmistauduttu normaaliakin huolellisemmin. Esimerkkinä käyköön vaikkapa Miles Addisonin sanat: http://www.dcfc.co.uk/page/NewsDetail/0,,10270~2271564,00.htmlForest-leirissä taas on ollut hiljaista, mitään ylimääräistä uhoa tai merkkejä mistään extra valmistautumisista ei ole ole ollut ilmassa. Peliä kohdellaan julkisesti kuin mitä tahansa ottelua. (Totuushan toki joukkueen sisällä on aivan varmasti toinen) Billyn mietteitä: http://www.nottinghamforest.co.uk/page/NewsDetail/0,,10308~2271934,00.htmlJulkisuuteen näytetty ero suhtautumisessa on aivan ymmärrettävää ja normaalia. Totta kai toinen puhisee revanssi-henkeä muutaman viikon takaisen selkäsaunan jälkeen, etenkin kun tänään vielä pääsevät pelaamaan kotiluolassan. Ja toinen taas turvaa jo pienimuotoisesti selustaansa, jos tässä nyt sattuisikin sitten käymään köpösti. Se ja sama, puhuvat Billy ja muut Forest-miehet etukäteen mitä hyvänsä selityksiä ja lievenneyksiä, se on kuitenkin aivan varmaa, että korvan makeaa joukkue tulee faneilta saamaan, jos takkiin tulee. Kuriositettina muuten mainittakoon, ettei Forest ole koskaan voittanut Prideless Parkilla.
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #115 : 22.01.2011 klo 14:02:45 |
|
Ottelu alkaa jo klo 15 Suomen aikaa. Merkillistä on se, ettei tätäkään matsia näytetä Englannissa telkkarista, joten Streamien etsiminen lienee turhaa puuhaa  Ainakin bet365 ja Unibet näyttävät. http://myp2p.eu/broadcast.php?matchid=102348&part=sports
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #116 : 22.01.2011 klo 14:17:43 |
|
Iso kiitos  Eivät olleet myp2pissä vielä kun minä katsoin. Näkemättä oilis taas jääny jos olisin luottanut vaan omiin etsintätaitoihin.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 22.01.2011 klo 16:56:10 |
|
Hyvän näköistä vieraspelaamista Forestilta pitkästä aikaa. Kyllä tuossa mielestäni avausjakso meni hienokseltaan Forestin komennossa, vaikkei paikkoja kumpaankaan päähän juuri tullutkaan.
Keskikenttä aika suvereenesti hallinassa. Moussilta toistaiseksi tänään sitä loistavaa pelaamista. Yksi paha viivyttely pallon kanssa, josta Derby pääsi riiston jälkeen iskemään melkein maalin, mutta muuten selkeäsi kentän paras pelaaja. Tyson aiheutti koko ajan nopeudellaan ongelmia pässipulustukselle. Kyllä se vielä ainakin kerran Derbyn linjan läpi juoksee.
Kentän ärsyttävimmän pelaajan tittelin taistelussa Leacock selvässä johdossa Savegea vastaan.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #118 : 22.01.2011 klo 18:04:07 |
|
Kevyttä ja halutonta oli Derbyn neppailu pääosin toisella jaksolla. Mukavan nätillä hyökkäyksellä ja niin tutulla Earnien sivalluksella ensimmäinen voitto Prideless Parkilla ikinä. Ja ylipäänsä ensimmäinen voitto Derbyn maaperällä sitten kauen 93/94. Lovely! Samat miehet toisellakin jaksolla ottelun hahmoja kuin ensimmäiselläkin: Tyson ja Moussi. Camp tienasi rahansa muutamalla hyvällä torjunnalla. Noin kokonaisuutena Forestin puolustusta ei testattu tänään juuri ollenkaan. Erikoistilanteet ja muutama vastaisku, siinäpä ne Derbyn aseet. "Robbie Earnshaw is red, is a red, is red. Robbie Earnshaw is red, he hates Derby!" Nauratti muuten Forest-päädystä kaikanut laulu Commonsille kun mies vaihdettiin: "you eat fat in the morning"  Ja lähikuvalle kenkiään pikkutytön lailla paiskovalle Savagelle toki 
|
|
|
|
CC
Poissa
|
 |
Vastaus #119 : 22.01.2011 klo 18:12:48 |
|
Olihan hieno voitto ja tosiaankin ensimmäinen prideless parkilta. Edellinen vierasvoitto tosiaan -94. Camp oli itsevarmuus maalissa ja tyson ihan pitelemätön laidallaan. Super Redsss!
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #120 : 26.01.2011 klo 11:28:07 |
|
Taas kaatui yksi sumputtamaan City Groundille saapunut poppoo 1-0 kun Bristol City kaatui Luke Chambersin maalilla 1-0. Sijoitus tällä hetkellä 5. kaksi pistettä perässä kakkosijasta. 1-2 peliä vähemmän vielä pelattuna kuin muilla kärkipään poppoilla.
Viime kaudella ja syksylläkin vielä nämä tämmöiset matsit olisivat päättyneet 0-0, mutta viime aikoina Forest on onnistunut raapimaan hyvällä prosentilla näistä voittoja. Tietää hyvää kevättä ajatelleen.
Viikon verran siirtoikkuna vielä auki. Mitään konkrettisia uusia huhuja ei ole tällä hetkellä liikkeellä. Vasenta pakkia haetaan edelleen kuumeisesti, nimet Bertrand ja Parr edelleen ykkösehdokkaat tuolle paikalle. Scunnyn laituri Woolford edelleen huhuissa. Kärkimies ja keskikenttämies myös mahdollisesti hakusessa. Tshabalala ilmeisesti tulee vasta kesällä jos on tullakseen.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #121 : 31.01.2011 klo 11:15:45 |
|
Cupissa tappio Upton Parkilla 2-3. Pelissä annettiin peliaikaa viime aikoina vähemmälle peliajalle jääneille pelureille (McKenna, Majewski, Adebola, McGoldrick) ja huilautettiin muutamia kovasti urakoineita miehiä. Hyvä näin sillä jo huomenna jatkuu liigataistot Coventryssa. Seuraavat kolme matsia ovatkin sitten melko kinkkisiä koitoksia kaikki. Coventryn jälkeen Watford kotona ja QPR vieraissa.
Ylipäänsäkin Forestin loppukausi näyttää hankalalta verrattuna moniin muihin nousukandidaatteihin nähden. Kohdattavana ovat vielä oikeastaan kaikki muut taulukon yläpään ryhmät. Etenkin maalis-huhtikuussa tulee ennakkoon mielenkiintoinen rupeama kun peräjälkeen kohdataan Swansea, Leeds, Reading, Burnley, Norwich ja Leicester. Mutta murehditaan noita matseja vasta sitten kun sen aika on. Paljon kerkeää vettä Trentissä virtaamaan ennen noita matseja ja paljon kerkeää tapahtumaan muuallakin.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #122 : 31.01.2011 klo 12:29:56 |
|
Mielenkiintoinen huhu/väittämä kulkee nettiavaruudessa:
Liverpoolissa jäihin joutunut Paul Konchesky olisi tulossa lainalle Forestiin. Väittävät miehen olevan lääkärintarkastuksessa tunnin päästä. Kyseessähän olisi ns. Emergency loan, eli vaikka Konchesky on tällä kaudella jo kahta seuraa edustanut, niin miehen pelaaminen vielä kolmannessakin seurassa on mahdollista.
Seurataanpa tilannetta. Kutkuttava ajatus kieltämättä.
|
|
|
|
Mika
Poissa
Suosikkijoukkue: Las Vegas Bingo
|
 |
Vastaus #123 : 31.01.2011 klo 13:00:04 |
|
Vasen pakki, mahtavaa 
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #124 : 31.01.2011 klo 13:37:25 |
|
Vasen pakki, mahtavaa  Kelpaa minullekin. Näissä lainoissa on vaan aina se mahdollisuus, että pelaaja kutsutaan takaisin emoseuraansa kesken kaiken. Ja ainahan ei voi olla täysin varma pelaajan motivaatiostakaan. 93 päiväähän näissä "emergency loaneissa" on se maksimipituus, eli mahdollisissa pudotuspeleissä oltaisiin sitten taas jo ilman vasenta pakkia. EDIT. Garner lainalle Scunnyyn. http://www.nottinghamforest.co.uk/page/NewsDetail/0,,10308~2280614,00.htmlHuhumyllyssä pyörii vielä väittämä, että tänään julkistettaisiin vielä toinenkin uusi naama City Groundilla. Voisikohan olla Scunnyn Woolford, josta ikäänkuin osamaksuna toimisi tämä Garnerin laina?
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.01.2011 klo 14:33:43 kirjoittanut Tricky tree »
|
|
|
|
|
|
|