No avataan nyt kuitenkin, kun ei tällaisia vahvistuksia täällä kovin usein näe.....niin siis toivottavasti sillä yksi peli vasta takana, mutta avataan nyt silti vaikka se floppaamisprosenttia nostaakin. Ihan vaan meriittien takia

.....ja toki tämän päiväisen esityksen.
Kyseessä -85 syntynyt nigerialainen hyökkääjä, joka mm. kieltäytyi paikasta Nigerian Pekingin olympiajoukkueeseen. Edelle meni sopimuksen saaminen Debreceniin.
Ura ulkomailla alkoi teininä Intiassa, jossa maaleja syntyi vajaa sata kuudessa kaudessa. Tämä luonnollisesti herätti monien kiinnostuksen ja vuonna 2007 kutsui Eurooppa, Puola ja Wisła Kraków. Dudu vietti kauden Puolassa tuloksena Puolan mestaruus. Lopullinen läpimurto jäi kuitenkin tekemättä(liigassa 9/1) ja mies myytiin unkarilaisjätti Debreceniin. Heti ekalla kaudella seura voitti tuplan: liigamestaruus+supercup. Dudu oli suhteellisen suuressa roolissa iskiessään maalin lähes joka toisessa pelaamassaan liigapelissä(11/4). Myös UEFA Cupissa Young Boysia vastaan mies onnistui. Seuraavalla kaudella loukkaantumiset astuivat kuvaan ja pilasivat kauden. Kuitenkin mies kerkesi palata viisi liigapeliä, sekä Mestareiden Liigan karsintoja. Kesken kauden tie vei toiseen unkarilaisjoukkueeseen Kecskemétiin, mutta myös siellä Dudu oli loukkaantuneena suurimman osan ajasta. Kauden jälkeen mies vapautettiinkin.
Tästä pari kuukautta ja mies olikin jo Kuopiossa testissä. Testijakson aikana kävi selväksi että kyseessä on ammattilainen ja sopimus syntyikin aika nopeasti. Veikkausliigaura alkoi tänään ilmeisen vakuuttavasti. Tuloksena maali ja vahvaa dominointia. Vuodesta toiseen Veikkausliigaa vaivaa pula huippuhyökkääjistä. Tässä taitaa nyt olla sellainen

Mistä näitä kavereita löytyy Kuopioon

Ainakin scouttaus tuntuu olevan kohdillaan: Dickson, Udah, Dudu, Balogh.....
Alkaa myös KuPSin hyökkäys olemaan aika timanttia:
Dudu
Ilo Ilja Dickson
Nykänen Ollo
Rotaatiota odottavat sitten mm. Hakassa dominoinut Hynynen, sekä Oravainen ja Udah.