FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.07.2025 klo 07:05:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 19 [20]
 
Kirjoittaja Aihe: FC Schalke 04 2010/11 - Weißt du in Berlin noch, 5:0, wir ham den Pott..!  (Luettu 37486 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #475 : 10.07.2011 klo 23:40:57

Schalke on luontainen valinta läheisyytensä sekä erittäin hyvien keskinäisten välien takia. Gelsenkirchenissä muun muassa näkee harva se kerta Tukkereita katsomossa Schalkereiden seassa ja ei tarvitse Enschedessäkään kantaa huolta itsestään kuninkaansinisiä värejä kantaessaan. UEFAlta soisi ymmärrystä tätä asiaa kohtaan löytyvän ja luvan heltiävän.

Callit

Poissa Poissa


Vastaus #476 : 14.07.2011 klo 21:24:05

Schalke nuiji juuri 3-1 Venäjän liigan nimihirviön, missä Roberto Carlos hölkkäilee. Maalit iski Huntelaar, Höger ja Moravek. Ihan kelpo peliä joskin melkoisen varovaista touhua. Schalke vaihtoi tauolla 10/11 miestä, vain Höwedes jatkoi. En nähnyt kuin osan. Ekan lopussa Draxler laukoi vasurillaan ylärimaan täsmäälleen samanlaisesta tilanteesta kuin cupin matsissa Nürnbergiä vastaan. Taitaa poika muuten olla matkalla vakioavaajaksi. Sellainen kutina.
Ans-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blau und Weiß


Vastaus #477 : 15.07.2011 klo 00:50:16

Allekirjoittanut kyllä odottaa ensi kaudella paljon kaksikolta Holtby-Draxler. Toivotaan että jälkimmäinen nousisi götzemäiseen liitoon, vaikka tokihan toinen kausi voi mennä myös hiljaisesti (vrt. Matip).

Pelissä Schalkella tuntui olevan vaikeuksia viimesten ratkaisujen tekemisessä. Eniten kuitenkin mietityttää Rangnickin halu peluuttaa Rauskia kymppipaikalla. Ralf on ilmoittanut haluavansa nopeita hyökkääjiä voidakseen toteuttaa haluamaansa nopeaa hyökkäyspeliä. Näinköhän 'el siete' vaipuu samanlaiseen koomaan kun Ruhrille saapuessaan.

Mitenkäs Dieter (tai joku muu niistä foorumin kolmesta ja puolesta Schalke-fanista) on ajatellut availla uutta topiikkia? Taas kun siirrot on tehty ja rosteri alkaa olla selvä?
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #478 : 15.07.2011 klo 09:28:14

Heitetäänpäs arvio ensi kaudelle jo tässä vaiheessa. Jos Fährmann onnistuu tolppien välissä, Schalke sijoittuu liigassa toiseksi. Joukkue näyttää tällä hetkellä erinomaiselta ja suuremmilta konflikteiltakin on kuin ihmeen kaupalla vältytty.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #479 : 15.07.2011 klo 19:35:31

Ekan lopussa Draxler laukoi vasurillaan ylärimaan täsmäälleen samanlaisesta tilanteesta kuin cupin matsissa Nürnbergiä vastaan. Taitaa poika muuten olla matkalla vakioavaajaksi. Sellainen kutina.

Alkukaudesta ainakin avannee Farfanin puuttuessa loukkaantumisensa takia. (Paluuaikataulua en muista nähneeni, mutta tuskin venyy edes syyskuuhun tämä loma.) Perulaisen palatessa sitten nähtäneen kova kamppailu Draxlerin ja Holtbyn välillä vasemman laitamiehen paikasta, mikä on oikeastaan se ainoa avoin tontti kuninkaansinisten hyökkäyspäässä. Ans-ista poiketen en kanna suurta huolta Raulin onnistumisesta piilokärkenä, vastaavanlaista roolia se kokeili menestyksellä menneen kauden aikanakin ja nyt on tukena kaksi vahvaa laitamiestä luultavasti Juradon - mahdollisesti Moravekin - sekä molempien laitapakkien kanssa tukemassa nahkakuulan toimittamispyrkimyksiä Huntelaarin suuntaan. Hollantilaisesta, Farfanista sekä mainitusta nuorisokaksikosta valittavasta kolmannesta miehestä saa tarpeeksi vaarallisen hyökkäyksen ensimmäisen aallon ja Raul voi saapua sitten näiden takaa mestoille siivoamaan pallot verkkoihin. Huntelaaria lukuun ottamatta kauden aikana nähtäneen usein rotaatiota, kun spanski tarvinnee kolottavien luidensa takia hetkittäin lepoa ja Draxler yrittää hoitaa vuoden aikana Fach-Abiturinsa alta pois.

Mitenkäs Dieter (tai joku muu niistä foorumin kolmesta ja puolesta Schalke-fanista) on ajatellut availla uutta topiikkia? Taas kun siirrot on tehty ja rosteri alkaa olla selvä?

... aloiteltu on aikaa sitten ja osittain saatu valmiiksikin. Haluaisin sanoa sen valmistuvan viimeistään ensi viikon aikana, mutta ainakin koera osaa sanoa hyvin homman 'huikean' etenemisvauhdin.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa