Edmundo
Paikalla
|
 |
Vastaus #3625 : 12.03.2008 klo 20:33:03 |
|
No ainakaan mä en huomannut, että kanssapelaajat olisivat pelanneet huonommin Litin ilmestyessä temmellykseen mukaan. Sen sensijaan huomasin, että kaikille, niin omille kuin vieraillekin, tuli kiire, kun herra sai pallon.
Itse huomasin, että omille pelaajille tuli kiire sen jälkeen, kun pallo Litmasen jalasta oli jo irronnut. Lisäksi myös omista pelaajista (vastustajien lisäksi) uhkua tietynlainen liiallinen kunnioitus Litmasta kohtaan ja sitä seurannut uskalluksen puute omissa suoritteissaan. Itse ainakin vedin omat johtopäätökseni, että puolikuntoinenkin Litmanen oli vain yksinkertaisesti "liian hyvä" Veikkausliigaan, eikä huippupelaajien kanssa pelaamaan tottuneelle pelaajalle ollutkaan niin helppoa toimia näiden jonnekemppisten kanssa.
|
|
|
|
|
JiiPee
Poissa
|
 |
Vastaus #3626 : 12.03.2008 klo 20:54:15 |
|
Täähän on täyttä roskaa ja sen ainoa argumentaatioarvo on kuva esittäjästään. Varsinkin, jos väite on, että tämä on argumentaatioarvoltaan vastaava kuin klisheenomainen totuus siitä, että hyvä pelintekijä saa kanssapelaajatkin näyttämään hyvíltä. Se on nimittäin kaikissa bändihommissa faktaa, eikä rajoitu pelkästään siihen liideriin vaan ylipäätänsä kaikkiin kanssatoimijoihin. Siitä on tuloksena toinen klisheenomainen totuus enemmän kuin osiensa summa. -------------------------------------------- Mutta lähinnä tuohon ylempänä olleeseen pariin jeremiaadiin, niin en totta tosiaan voi ymmärtää, mistä kumpuaa tuo näköalaton ja voivotteleva meininki, mitä nuoriso harrastaa. Jos nyt jumalauta sanoo, että on näköalatonta luottaa nelikymppiseen pelintekijään tulevaisuuden miehenä, niin tällöin teikäläinen on valmis heittämään hanskat tiskiin! Ei herranpieksut!
Pahinta on, että ns. kannattajat, JiiPee mukaanlukien, juoksevat kiltisti perässä.
Niin, paradoksaalisesti olen kyllä kanssasi samaa mieltä ja mielestäni se aiemmista kirjoituksistani hyvin ilmenee, mutta jostain syystä silti kohdistat itkuraivarisi nimenomaan muhun. Itsehän olen nimenomaan puhunut tätä ihmeellistä luovutusmentaliteettia vastaan vaikka miten pitkään. Jos se mainio "Kirjoitan, mutten lue" - nikki on jossain, niin tässä olisi oiva tilaisuus jälleen ilmiintyä. Mitä noihin kliseisiin tulee, niin retorisesti ne toki ovat oivallisia keinoja sotkea keskustelua, mutta niiden argumentaatioarvo pyöreä nolla, kun molemmat pitävät paikkaansa joissain olosuhteissa, mutta jossain toisessa tapauksessa ne ovat täyttä paskaa. Ja jos susi jonkin asian täydellisesti osaa, niin se on juuri kontekstien, sisältöjen ja tulkintojen mössääminen iloiseksi sillisalaatiksi, josta ei erkkikään ota selvää. - Aivan. Onko sellainen lopulta hyvä pelaaja lainkaan?  Taitaa olla liiankin hyvä  . Sanottakoon nyt vielä, että eivät nuo muut pelaajat sanottavasti paremmilta vaikuttaneet Litmasen kentältälähdön jälkeenkään. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2008 klo 20:56:07 kirjoittanut JiiPee »
|
|
|
|
|
keketsu
Poissa
|
 |
Vastaus #3627 : 12.03.2008 klo 22:29:44 |
|
|
|
|
|
|
Liima
Poissa
Suosikkijoukkue: Jari ja Mika puussa
|
 |
Vastaus #3628 : 13.03.2008 klo 09:11:45 |
|
mennääs taas asiaa eli pohjallisiin. Nyt ollaan jo loppuviikon puolella eli onko tietoo onko Lontooseen palattu ja joko reenit on alotettu uusien pohjallisten tukemana?
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3629 : 13.03.2008 klo 13:43:52 |
|
Ja jos susi jonkin asian täydellisesti osaa, niin se on juuri kontekstien, sisältöjen ja tulkintojen mössääminen iloiseksi sillisalaatiksi, josta ei erkkikään ota selvää.
- Ihan kaikella kaveruudella, et sinäkään siinä kovin huono ole. 
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3630 : 13.03.2008 klo 13:49:51 |
|
Ja tähän Jenningsin kommenttiin, niin jospa kyse onkin sinusta tai Johanssonista eikä siitä, että Litmanen oli kentällä? Oisko susta Johansson onnistunut paremmin ilman Litmasta? Vai onko niin, että sä et kykene näkemään, mimmonen Johansson on?
- Eihän tämä tietenkään mustavalkoinen asia ole, mutta kyllähän maajoukkueen otteita seuranneille on täytynyt tulla selväksi, että Johansson ja Litmanen eivät ole mikään ideaali tutkapari. Lukemattomat ovat ne kerrat, kun JoJo on turhautuneena kärkkynyt paitsion rajamailla, kun Litmanen vielä "rauhoittaa." JoJo kaipaa nopeita hyökkäyksiä riskisyötöilläkin, ja Litmanen suosii käännöksiä ja kauniita poikittais- tai taaksepäinsyöttöjä.
|
|
|
|
|
Mendoooza
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Kuhmon Pallo -79
|
 |
Vastaus #3631 : 13.03.2008 klo 13:54:08 |
|
mennääs taas asiaa eli pohjallisiin. Nyt ollaan jo loppuviikon puolella eli onko tietoo onko Lontooseen palattu ja joko reenit on alotettu uusien pohjallisten tukemana?
´  Pudotti... en tajua miksi! Naseva aloitus ehkä.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #3632 : 13.03.2008 klo 13:59:59 |
|
mennääs taas asiaa eli pohjallisiin. ´  Pudotti... en tajua miksi! Naseva aloitus ehkä. - Back to basics. 
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #3633 : 13.03.2008 klo 14:06:50 |
|
onhan nämä Litin viimeiset vuodet olleet yhtä komediaa.. Litille silti 
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3634 : 13.03.2008 klo 20:03:23 |
|
Kuten jo aiemmin sanottu, ensimmäiset liian vanha, liian hidas, ei taklaa, heikko - argumentit viettävät kohta 10-vuotissynttäreitään foorumilla. Itse puolustin Litin MAHDOLLISUUKSIA silloin, kun Jimmy Myllyoja ilmoitti, että "kaikki jotka näkivät Litin viimeksi, tajauvat että miehestä ei enää ole hyötyä", joten ihan turha heitellä minulle tällaisia. Itse en perusta käsitystäni Litistä mihinkään stereotyyppiseen kuvaan 37-vuotiaasta pelinrakentajasta, jonka "on jo pakko olla liian..." vaan siihen, mitä omilla silmilläni näen. Toivottavasti kykenet sitten näkemään, että kyse on seurapeleihin kykenemättömästä kestotoipilaasta. Sen ei tosiaankaan ole pakko olla liian... Itse asiassa loukkaantumishistoria on jo sitä luokkaa, että pitää todeta, että "se ei millään voi olla noin raihnainen". Ei Litti mikään leikkuupuimuri tietenkään ole ja hyvä niin, ei siellä pelkillä vitosdivarimetsureilla viimeistä kymmenminuuttista pärjätä, kuten ylläolevasta voisi päätellä. Kettuilua vai provo? Meikäläinen kun ei ole koskaan suosinut leikkuupuimureita, ei edes ylädivarilaisia. Ei, emme tosiaan tarvitse tuollaisia vitosdivarilaisia, vaan terveitä ja hyväkuntoisia taitopelaajia. Sekä alussa että lopussa. Tarkemmista ominaisuuksista nyt oli kyse taklaamishalukkuudesta, mikä ei todellakaan korreloi negatiivisesti taitotason kanssa.
|
|
|
|
|
JarinToveri
Poissa
|
 |
Vastaus #3635 : 13.03.2008 klo 22:12:46 |
|
Janne Ahonen ja Jari Litmanen haluavat pelastaa Vesijärven 13.3.2008 21:31
Yritykset ja yksityishenkilöt ovat avanneet kukkaronnyörinsä auttaakseen Lahtea, Hollolaa ja Asikkalaa pelastamaan Vesijärven, jonka luultiin puhdistuneen kylliksi jo kymmenen vuotta sitten.
Lahjoittajiiin kuuluu tunnettuja Vesijärvellä liikkujia, kuten mäkisankari Janne Ahonen ja jalkapalloilija Jari Litmanen.
Erikoisen rahoituspohjan takia on vastikään perustettu Vesijärvisäätiö. Sen keulakuvaksi on lupautunut ex-ministeri ja pääjohtaja Iiro Viinanen, joka on kotiutunut Lahden uuteen rantakaupunginosaan.
Toiminnan suurin rahoittaja on Lahden kaupunki tytäryhtiöineen. Elinkeinoelämän osuus on kolmannes.
Torstaina Lahdessa kerrottiin, että Vesijärvisäätiö on onnistunut keräämään jo 130 000 euroa käyttörahaa.
Ensin tutkitaan tieteellisesti, mikä palautti järvelle hapettomuus- ja sinileväongelmat. Sen jälkeen on vuorossa kymmenen vuoden hoito-ohjelma, jonka arvellaan nielevän miljoona euroa vuodessa. STT
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200803137385159_uu.shtml
|
|
|
|
|
|
|
Hadji
Poissa
|
 |
Vastaus #3637 : 13.03.2008 klo 23:17:58 |
|
- Eihän tämä tietenkään mustavalkoinen asia ole, mutta kyllähän maajoukkueen otteita seuranneille on täytynyt tulla selväksi, että Johansson ja Litmanen eivät ole mikään ideaali tutkapari. Lukemattomat ovat ne kerrat, kun JoJo on turhautuneena kärkkynyt paitsion rajamailla, kun Litmanen vielä "rauhoittaa." JoJo kaipaa nopeita hyökkäyksiä riskisyötöilläkin, ja Litmanen suosii käännöksiä ja kauniita poikittais- tai taaksepäinsyöttöjä.
Et sitten katsonut hiljattain pelattua Kreikka-Suomi matsia? Siinä tuli juuri malliesimerkkejä Litin nerokkaan oivaltavista syötöistä, jotka vapauttivat JoJo:n läpi. Ennemminkin se turhautunut osapuoli oli taas Litmanen, kun lampaalle ei maistunut Kuninkaan järkkäämät loistavat maalipaikat. Litmanen on edelleen maajoukkueen paras läpisyöttöjen jakelija, mutta harmi, että luontaisia viimeistelijöitä ei juuri Miklun lisäksi ole (no, ehkä Losa).
|
|
|
|
|
kapten
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki suomalainen jalkapalloilu
|
 |
Vastaus #3638 : 14.03.2008 klo 00:29:51 |
|
toivottavasti ei jää järvenpudistuskeikkojen takia fulhamin treenit ja matsit väliin...kuninkaan tuurilla loppukausi menee piloille hauen hyökättyä jalkoihin Kyllä tästä parin viikon sairasloma vois järjestyä 
|
|
|
|
|
mawerick41
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, KaVo
|
 |
Vastaus #3639 : 14.03.2008 klo 09:30:47 |
|
toivottavasti ei jää järvenpudistuskeikkojen takia fulhamin treenit ja matsit väliin...kuninkaan tuurilla loppukausi menee piloille hauen hyökättyä jalkoihin  Näen jo silmissäni Iltalehden otsikon: Vesijärven jättiläishauki vei Litmasen! 
|
|
|
|
|
Sope
Poissa
Suosikkijoukkue: KemPa
|
 |
Vastaus #3640 : 14.03.2008 klo 09:42:44 |
|
Näen jo silmissäni Iltalehden otsikon: Vesijärven jättiläishauki vei Litmasen!  Näen jo silmissäni jalkapalloyhteiskunnan päälehden otsikon: Kaikki Litmasta haukkuneet ja vähäksyneet vittusilmät vietiin "leirille"! Ei ole osoitettu sinulle mawe.
|
|
|
|
|
JiiPee
Poissa
|
 |
Vastaus #3641 : 14.03.2008 klo 11:10:07 |
|
Itse puolustin Litin MAHDOLLISUUKSIA silloin, kun Jimmy Myllyoja ilmoitti, että "kaikki jotka näkivät Litin viimeksi, tajauvat että miehestä ei enää ole hyötyä", joten ihan turha heitellä minulle tällaisia.
Toivottavasti kykenet sitten näkemään, että kyse on seurapeleihin kykenemättömästä kestotoipilaasta. Sen ei tosiaankaan ole pakko olla liian... Itse asiassa loukkaantumishistoria on jo sitä luokkaa, että pitää todeta, että "se ei millään voi olla noin raihnainen".
Kettuilua vai provo? Meikäläinen kun ei ole koskaan suosinut leikkuupuimureita, ei edes ylädivarilaisia. Ei, emme tosiaan tarvitse tuollaisia vitosdivarilaisia, vaan terveitä ja hyväkuntoisia taitopelaajia. Sekä alussa että lopussa. Tarkemmista ominaisuuksista nyt oli kyse taklaamishalukkuudesta, mikä ei todellakaan korreloi negatiivisesti taitotason kanssa.
Mulla on vähän sellainen hankaluus, että en enää tajua yhtään mitä yrität sanoa. Välillä puhut maajoukkueesta ("ei mitään mahdollisuuksia kisoihin, jos 40-kymppinen kestopotilas pelaa" tmv.), kun vastaan siihen, väistät aiheen ja alat puhua seurapeleihin kykenemättömästä kestopotilaasta - retoriikkaa kuin suden suusta. Nyt olen siis ymmärtänyt kirjoituksistasi, että a)Suomen pääsy kisoihin on epärealistista, jos Litmanen pelaa ja b)Litmanen on kykenemätön seurajoukkuepeleihin. Koska muunlaista jalkapalloa huipputasolla ei ole olemassa, niin onko nyt pääteltävä, että mielestäsi Litin pitäisi lopettaa uransa? Kun nyt sitten kaupan päälle kuitenkin sanot, että olet puolustanut Litin mahdollisuuksia, niin olen suoraan sanottuna ihan pihalla. Ei tuo nyt nimittäin "ihan" puolustelulta vaikuta, sori vaan. Mahdatkohan jälkimmäisessä kappaleessa syyllistyä haihatteluun? Suomalaiset, terveet, hyväkuntoiset ja taklaavat taitopelaajat, missä pelaa? Ja sitä paitsi sitten kun se pallo on taklattu omille, niin jonkunhan olisi hyvä osata sitä myös tovi pitää omilla. Tämähän nähtiin mm. Shefkin tähdittämässä Amsterdamin illassa.
|
|
|
|
|
Liima
Poissa
Suosikkijoukkue: Jari ja Mika puussa
|
 |
Vastaus #3642 : 14.03.2008 klo 17:18:03 |
|
ei taida Jari olla ringissä viäkään kun ei oo mitään kuulunu, ettei vaan se reisi kiukuttelis taas odotettua pahemmin 
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #3643 : 14.03.2008 klo 17:25:23 |
|
Philippe Christanval and Jari Litmanen are still out with muscle problems, though, and Kasey Keller stays in goal. Näin BBC Sportilla.
|
|
|
|
|
satiainen
Poissa
Suosikkijoukkue: OPS
|
 |
Vastaus #3644 : 14.03.2008 klo 17:40:57 |
|
Jari Litmanen are still out with muscle problems Mikähän lihas sielä nyt on revähtäny?
|
|
|
|
|
Bunuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #3645 : 14.03.2008 klo 17:57:29 |
|
Eiköhän kyse ole siitä samasta mikä tuli vääristä pohjallisista viime viikolla.
|
|
|
|
|
Liima
Poissa
Suosikkijoukkue: Jari ja Mika puussa
|
 |
Vastaus #3646 : 14.03.2008 klo 18:08:26 |
|
Eiköhän kyse ole siitä samasta mikä tuli vääristä pohjallisista viime viikolla.
huoh 
|
|
|
|
|
Dong
Poissa
Suosikkijoukkue: In Siilitukkabodarit we trust
|
 |
Vastaus #3647 : 14.03.2008 klo 20:01:57 |
|
vai että oikein pelastaja. taitaa olla em karsinnatkin jo liian rankat litille kun ei edes yhtä valju peliä pysty pelaamaan.
|
|
|
|
|
Bentley
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3648 : 14.03.2008 klo 20:43:59 |
|
Toivottavasti Litti nähdään viimestään 22. päivä kentällä, kun Fulham pelaa Newcastlen vieraana. Katseet pitää siis jälleen kerran siirtää viikolla eteenpäin. Kuinkakohan mones kerta jo?  Siitä huolimatta kova on meikäläisen luotto Littiin. 
|
|
|
|
|
Cameron Jerome
Poissa
Suosikkijoukkue: FCK
|
 |
Vastaus #3649 : 14.03.2008 klo 23:52:56 |
|
Mitkä olivat jarin tehot fc lahdessa höntsäkaudella?
|
|
|
|
|
|
|
|