Luffe
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat!
|
 |
Vastaus #4650 : 06.04.2008 klo 12:30:41 |
|
Tsekatkaapa joku pikaisesti mitä se palkka on aidossa oikeassa - varmassa tiedon lähteessä - Football Managerissa 
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #4651 : 06.04.2008 klo 12:36:56 |
|
Tsekatkaapa joku pikaisesti mitä se palkka on aidossa oikeassa - varmassa tiedon lähteessä - Football Managerissa  £20,000 per week.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4652 : 06.04.2008 klo 12:39:22 |
|
OT jatkuu..
Saanko kysyä millä perutelet tota valmentamisen haastetta maajoukkueessa/valioliigassa? Itse näkisin asian jopa toisella tavalla. Maajoukkueessa aika pelaajien kanssa on rajallinen pelaajien ja siitä aiheutuu paljon ongelmia. Toki Hodgsonin saavutus ei ollut mikään erikoinen vaikka maalin päähän päästiinkin. Lopulta 4. sija lohkossa ei kyllä tyydyttänyt.
Vastaan minäkin, vaikka ei ollut minulle osoitettu. En näe asiaa niin, että jonpi kunpi olisi yksiselitteisesti vaikeampi/helpompi tehtävä. Eroja tosiaan on, mutta laajasti historiaa ajatellen, hyvä valmentaja on hyvä valmentaja sekä seurassa että maajoukkueessa. Jos Royta ja hänen viime aikaisia otteitaan ryhtyy ruotimaan, niin Fulhamin ajan pestiin liittyy selkeä epäonnistuminen nimenomaan valjuvalmentajien eli managereiden kohtaamassa asiassa, joka ei oikeastaan lainkaan kosketa maajoukkuevalmentajia. Kyse on tietenkin pelaajien hankkimisesta markkinoilta laatu ja hinta huomioiden. Ja oli Roylla sitten taktisia ansioita tai rasitteita, niin siitä kai ei voi olla eri mieltä, etteikö hän olisi (tällä kertaa) epäonnistunut tuossa asiassa pahemman kerran. Itse asiassahan mies tunnusti tuon epäonnistumisen Litin kohdalla, kun kertoi itse hankkineensa tammikuussa pelaajan, joka sitten huhtikuussa ei olekaan heidän kaipaamaansa tyyppiä. Ja tämä erehdys kokeneen ja tutun pelaajan kohdalla. Epäonnistumisia lienee muitakin. Vai mitä tammikuussa hankitut ovat saaneet tähän asti aikaan?
|
|
|
|
|
Luffe
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat!
|
 |
Vastaus #4653 : 06.04.2008 klo 12:42:58 |
|
hyvä valmentaja on hyvä valmentaja sekä seurassa että maajoukkueessa.
Esimerkkinä vaikka Svenjööran Eriksson. Maajoukkue ja Seurajoukkue sama asia 
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #4654 : 06.04.2008 klo 12:44:52 |
|
Väität siis että Venäjän kaataminen Suomen materiaalilla on helpompaa kuin Birminghamin Fulhamin materiaalilla + 20 miljoonan siirtokassalla? Itse en halua ottaa tähän kantaa.
- En puhunut Venäjän ja Birminghamin kaatamisesta, vaan arvokisoihin selviytymisestä ja Valioliigamenestyksestä. Joten kysymyksesi on pieleen aseteltu.
|
|
|
|
|
Luffe
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat!
|
 |
Vastaus #4655 : 06.04.2008 klo 12:50:16 |
|
- En puhunut Venäjän ja Birminghamin kaatamisesta, vaan arvokisoihin selviytymisestä ja Valioliigamenestyksestä. Joten kysymyksesi on pieleen aseteltu.
Venäjän on kaaduttava mikäli mielitään kisoihin. Ensimmäinen kuivilla oleva seura on Birmingham Valioliigassa.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4656 : 06.04.2008 klo 12:50:29 |
|
Esimerkkinä vaikka Svenjööran Eriksson. Maajoukkue ja Seurajoukkue sama asia  Arvasin, että menee tällaiseksi yksittäisten nimien heittelyksi. En nyt kuitenkaan malta olla huomautamatta, että Svennis oli vuoden maajoukkuepestin jälkeen Englannissa jumalasta seuraava, ylöspäin, ja että vei kisoissa jengin suurin piirtein yhtä pitkälle tai pitemmälle kuin edeltäjänsä, jollei joku sitten halua ottaa söör Bobbyn semifinaalisaavutusta mittariksi. Paljon dramaattisempiakin esimerkkejä eroista löytyy, mutta isompaa kuvaa katsellessa menestys näyttää samoja suuntaviivoja.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #4657 : 06.04.2008 klo 13:40:58 |
|
Esimerkkinä vaikka Svenjööran Eriksson. Maajoukkue ja Seurajoukkue sama asia  Erikssonhan on seuratasolla pystynyt ihmeisiin ja Englannin valmentajana sai materiaalin venymään aina arvokisoihin saakka.
|
|
|
|
|
grönvit
Poissa
|
 |
Vastaus #4658 : 06.04.2008 klo 13:55:31 |
|
Kuningas pelastaa Fulhamin....Yeah, right.. 
|
|
|
|
|
vilsu
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #4659 : 06.04.2008 klo 14:24:09 |
|
Valmensiko Roy Suomea lokakuussa 1997? Ei niin, että Royta puolustelisin. Mieshän on toiminut Fulhamin peräsimessä kuin mikäkin aasi. Muurinen seuraajaksi?
Totta kai..  Koskas olis seuraava mahdollisuus tälläseen vaihdokseen? 
|
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #4660 : 06.04.2008 klo 15:13:35 |
|
Todenenäköisesti näin, mutta tuskin tuo 19000 €/vk on kovin lähellä Litin palkkaa, koska se on £12500 ja tuo on kyllä jo huono palkka tunnetulle hyökkäyspään pelaajalle. Aikaisemmin esittämäni keskipalkka oli kaikkien pelaajien keskipalkka. Vuonna 2006 hyökkääjien keskipalkka Valioliigassa oli £15500 viikossa (23250 €), joten veikkaisin Litin saavan vähän enemmän, koska keskipalkkakin on noussut tuosta hieman. No, samapa tuo, tarkan palkan tietävät ainoastaan Litti sekä Fulhamista tietyt henkilöt, me voimme vain spekuloida.
Ihmettelisin, jos Litti saisi "edes" keskipalkan. Varmasti Fulham tiesi, ettei Litti montaa minuuttia tule pelaamaan. Pelaajan tunnettavuudella tuskin on merkitystä. Kaikenlisäksi Roy on mainostanut Litin pyynnön kohtuullisuutta.
|
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #4661 : 06.04.2008 klo 15:20:28 |
|
Kommentti Litmasen liiallisesta taitavuudesta kertoo aika paljon. Tarkkaanottaen Roy ei kyllä sanonut Litin olevan "liian taitava"... Luuleeko tämä kosmopoliittipappa, että ottelut voitetaan räkäisellä raivolla? Mutta eipä näkynyt eilen sitä raivoakaan, kun Keane oli määrännyt porukkansa odottamaan ja odottamaan ja lopulta iskemään taidolla.
Kaikki Sunderlandin maalit tulivat Fulhamin räikeistä puolustuspään virheistä.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4662 : 06.04.2008 klo 18:32:05 |
|
Kaikki Sunderlandin maalit tulivat Fulhamin räikeistä puolustuspään virheistä.
Ehkä Roy oppi Suomessa eli selittelyn luvatussa maassa sen kaikkein parhaimman. - "Jos unohtaa mun suorituksen pieleen menneet osiot, niin suoritus oli ihan hyvä".
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #4663 : 07.04.2008 klo 00:27:29 |
|
Bullard kuntoutui juuri väärään aikaan. Tällä "taistelupelaajalla" taitaa olla aikalailla kausikortti avaukseen roiskimaan. jimmy "olen saksan maajoukkueen käytettävissä." bullard 
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #4664 : 07.04.2008 klo 01:19:33 |
|
Bullard kuntoutui juuri väärään aikaan. Tällä "taistelupelaajalla" taitaa olla aikalailla kausikortti avaukseen roiskimaan.
 :keskari: Painu sinäkin vittuhun, kun et mistään mitään tiedä. Bullardille ikuinen  Tälläisiä pelaajia tarvittaisiin enemmän jalkapallokentille.
|
|
|
|
|
Juustohöylä
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, Suomi, Symppispisteet Kennyn Liverpoolille
|
 |
Vastaus #4665 : 07.04.2008 klo 08:06:40 |
|
Painu sinäkin vittuhun, kun et mistään mitään tiedä. Bullardille ikuinen  Tälläisiä pelaajia tarvittaisiin enemmän jalkapallokentille. Ilman Bullardia Jari olisi varmasti päässyt ja näyttämään taitojaan. Hodgsonihan jossain mainitsi Bullardin jopa kymppipaikan pelaajaksi. Jos mies olisi sivussa olisi korvaavaksi vaihtoehdoksi Jari tai sitten joku todellinen umpisurkea perseroiskija. :keskari:
|
|
|
|
|
vilsu
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #4666 : 07.04.2008 klo 10:20:10 |
|
Ilman Bullardia Jari olisi varmasti päässyt ja näyttämään taitojaan. Hodgsonihan jossain mainitsi Bullardin jopa kymppipaikan pelaajaksi. Jos mies olisi sivussa olisi korvaavaksi vaihtoehdoksi Jari tai sitten joku todellinen umpisurkea perseroiskija. :keskari:
Ja kumman Roy valitsee? Ettei vain hyllyttäisi Jaria ja valitsisi ennemmin jotain toista kaveria samalle paikalle..  :keskari:
|
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #4667 : 07.04.2008 klo 10:44:02 |
|
jimmy "olen saksan maajoukkueen käytettävissä." bullard  Tämä kyllä naurattaa joka kerta. 
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #4668 : 07.04.2008 klo 13:11:52 |
|
Tämä kyllä naurattaa joka kerta.  Ei tuo kuitenkaan saarilla sen heikompi ole ollut kuin +30 maaottelun Pergeri tai hieman toiselta pelipaikalta Huth.
|
|
|
|
|
Alfredo
Poissa
|
 |
Vastaus #4669 : 07.04.2008 klo 13:26:29 |
|
Tuli vaan mieleen RH:n pelaajatuntemus, kun roudaa noita saunakavereita mukaan, joita joskus valmentanut ja aika kovalla hinnalla? Eikö hän tiedä keitä muita kuin näitä norskeja ja Suomen maajoukkuepelaajia, joita ei kuitenkaan peluuta. Kummallista.
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #4670 : 07.04.2008 klo 14:12:16 |
|
Tuli vaan mieleen RH:n pelaajatuntemus, kun roudaa noita saunakavereita mukaan, joita joskus valmentanut ja aika kovalla hinnalla? Eikö hän tiedä keitä muita kuin näitä norskeja ja Suomen maajoukkuepelaajia, joita ei kuitenkaan peluuta. Kummallista.
Hyvä kysymys. Eihän saunakavereissa sinällään mitään pahaa ole, mutta kun nämä ovat keltanokkia Valjuun ja sitten yksi "eläkeläisrahjus". Roy on ollut aika kauan poissa tämän tason seuratoiminnasta, että se näkyy niin ostoksilla kuin kentälläkin. Luin yhtä mennyttä lehtijuttua Roysta, jossa kerrottiin Royn olevan uskollinen kurinalaiselle aluepuolustustaktiikalle ja erivapauksia ei anneta yhdellekään pelaajalle. Roy on ollut uskollinen tyylilleen jo 30 vuotta. Siis kyseessä on joko jääräpäinen paikallaanpolkija tai pitkänlinjan taktikko, jolle on vain sattunut huonot pelaajat. Mutta kun pelaajiakin Roy sai tammikuussa valita itse, niin ehkä ensimmäinenkin vaihtoehto voidaan huomioida.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4671 : 07.04.2008 klo 15:20:53 |
|
Ei tuo kuitenkaan saarilla sen heikompi ole ollut kuin +30 maaottelun Pergeri tai hieman toiselta pelipaikalta Huth.
Ja sit ihmettelee, kun kaikki topicit valuu samaan aiheeseen. Nämä ko. herrathan ovat kuitenkin syntyperäisiä eivätkä mitään hamuttuja. Tim "huokuu luokkaa" Sherwood kelpasi syntyperäisenä lädinä, mutta tuskin sitä olisi Kanadasta hamuttu kuten eräs toinen. - Menikö jakeluun?
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #4672 : 07.04.2008 klo 15:24:06 |
|
Nämä ko. herrathan ovat kuitenkin syntyperäisiä eivätkä mitään hamuttuja.
Juu, meinasin kyllä lisätä tuohon liittyvän kommentin perään. Kunhan tuota tasoa lähinnä kommentoin ja sitäkin samassa liigassa esitettyjen otteiden valossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.04.2008 klo 15:25:20 kirjoittanut Blanchflower »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #4673 : 07.04.2008 klo 15:43:09 |
|
Ja sit ihmettelee, kun kaikki topicit valuu samaan aiheeseen. Nämä ko. herrathan ovat kuitenkin syntyperäisiä eivätkä mitään hamuttuja. Tim "huokuu luokkaa" Sherwood kelpasi syntyperäisenä lädinä, mutta tuskin sitä olisi Kanadasta hamuttu kuten eräs toinen. - Menikö jakeluun?
- Joskushan näiden, keitä kutsut hamutuiksi, kanssa käy jopa päinvastoin, eli hamutaan maajoukkueympyröihin siksi, ettei kilpailijamaa (sellainen, johon hamuttu myös saisi edustusoikeuden) ehdi ensin.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #4674 : 07.04.2008 klo 15:44:39 |
|
Ilman Bullardia Jari olisi varmasti päässyt ja näyttämään taitojaan. Hodgsonihan jossain mainitsi Bullardin jopa kymppipaikan pelaajaksi. - Tässä onkin jo riittävästi taustaa sille, että Bullard saa niskaansa forumpravdan ikuisen vihan ja halveksunnan. 
|
|
|
|
|
|
|
|