
Jipon vuonna 2006 alkanut taival Ykkösessä jatkuu edelleen. Jo toisella kaudella peräkkäin sarjapaikka varmistui vasta aivan kauden lopussa. (Kohta voitaisiin lanseerata käsite "JIPPO ei tipu koskaan"...) Tulevalla kaudella sarjassa säilyminen vaikeutuu huomattavasti, kun Pöllöliiton apinat päättivät rukata sarjajärjestelmän uuteen uskoon, jonka takia Ykkösessä 2011 pelataan luultavasti kaikkien aikojen typerimmällä systeemillä. Viiden joukkueen pudotessa suoraan Kakkoseen, on Jiponkin sijoituttava sarjassa seitsemän parhaan joukkoon.
Vaikka joukkue taistelikin koko kauden putoamista vastaan, Jipon pelaaminen näytti usein todella hyvältä, eikä kotipelien joukossa ollut montaa, jossa vierasjoukkue olisi hallinnut peliä. Hyökkäyspään tehottomuus ja otteluiden lopuissa päästetyt maalit toivat Jipolle hallinnasta huolimatta liian usein tasapelejä ja maalin tappioita. En kehtaisi tuomaroinnista valittaa, mutta sanotaan nyt, ettei Joensuussa ainakaan kotituomareita nähty missään vaiheessa kautta.
Hyökkäyksen kärjessä nähtiin suurimmassa osassa peleistä Ville Strandman ja/tai Leo Niemeläinen, mutta loppukaudella ykköshyökkääjäksi nousi Toni Tahvanainen. Itsekin vakuutuin Tahviksen taidoista, muttei häntä voi kyllä mitenkään roolittaa ykköshyökkääjäksi ensi kaudella. Uusi mies tarvitaan - hyökkääjä, joka pystyy tekemään maaleja.
Keskikenttä kärsi kauden mittaan niin monista loukkaantumisista, ettei varsinaista vakiomiehitystä päässyt syntymään. Kädet ristissä toivon Immo Erosen jatkoa + ehjänä pysymistä ensi kaudella. Timo Tahvanaisen tilanteesta en tiedä mitään (kauanko on Belgiassa?), mutta hänen jatkaminen olisi jopa vielä tärkeämpi asia. Santeri Sjöblom pelasi hienon tulokaskauden Ykkösessä, olisiko valmis vielä isompaan vastuuseen ensi kaudella? Vasempaan laitaan olisi hyvä saada joku Samu Piristä kovempi pelimies, vaikka Samu ihan kelvollisesti tällä kaudella pelasikin. Keskikentän pohjalle on saatava uusi mies, jos Kari Kuikka lähtee.
Puolustus on osa-alue, josta olen vähiten huolissani. Tuomas Korpela ja Hans Ekroos muodostavat timantinkovan toppariparin. Jonni Heikkinen vasemmalla laidalla tyydyttää, mutta oikean pakin paikalle olisi mielestäni tärkeää saada vahvistusta. Kaikki kunnia Lauri Ikoselle ja Antti Åkelle, mutta aika kevyitä he ovat avauskokoonpanon miehiksi Ykkösen tasolla. Aina meinaa paskat tulla housuun kun näen Laren saavan pallon.
Mikko Ikosessa Jipolla on ollut usean kauden ajan maalivahti, joka on Ykkösen parhaimmistoa. Vaikka Jippo on vienyt peliä, Ikonen on saanut yleensä tehdä ainakin 1-2 loistotorjuntaa joka pelissä. Nyt on pelko perseessä, että Pyhä Ikos menetetään. Ykkösvahdin rooliin ei pysty kyllä ketään junnua laittamaan, vaan uusi ukko on hankittava, mikäli Ikonen lähtee.
.................
Koska jatkajista ja lähtijöistä ei ole juuri mitään tietoa, en ala hahmottelemaan mitään fantasiakokoonpanoa tähän. Vahvistusta kaivataan mielestäni joka tapauksessa ainakin hyökkääjän ja oikean pakin tonteille.
Tästä se lähtee - kauden 2011 odotus.

-------------------------------------------------------------------------------
E: Yritänpä päivitellä tähän sopimustilannetta mahdollisimman reaaliaikaisesti:
1. Mikko Ikonen (2011)
2. Santtu Korpelainen (2011)
3. Hans Ekroos (2011)
4. Lauri Ikonen (2012)
21. Jonni Heikkinen (2011)
24. Sauli Kettunen (2012)
25. Tuomas Korpela (2011)
28. Valtteri Nykänen (2012)
70. Mikko Määttänen (2011)
8. Eetu Koistinen (2011)
10. Jaakko Reponen (2011)
18. Samu Pirinen (2011)
19. Teemu Hallikainen (2012)
20. Antti Åke (2011)
22. Santeri Sjöblom (2011)
44. Erno Pennanen (2011)
23. Tarmo Koivuranta (2011)
7. Leo Niemeläinen (2011)
9. John Keister (2012)
11. Olli-Pekka Saarinen (2012)
14. Petteri Rönkkö (2011)
26. Toni Tahvanainen (2012)
Päävalmentaja: Jarmo Korhonen (2013)
Apuvalmentaja: Tero Tahvanainen
Apuvalmentaja: Mika Kukkasniemi (2011)
Fysiikkavalmentaja: Vesa Martiskainen