Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #350 : 05.12.2010 klo 13:55:27 |
|
Kiitos vastauksista. Noista kirjoituksista tulee mieleeni takavuosien HIFK-jääkiekko TJ Pentti Matikainen. Kaikki polvivammaset kelpas.  Kumpi on nyt se oikea nimi, Halme vai Pitkälä.
|
|
|
|
kiprusoff
Poissa
|
 |
Vastaus #351 : 05.12.2010 klo 14:00:39 |
|
Kiitos vastauksista. Noista kirjoituksista tulee mieleeni takavuosien HIFK-jääkiekko TJ Pentti Matikainen. Kaikki polvivammaset kelpas.  Kumpi on nyt se oikea nimi, Halme vai Pitkälä. Pitkälä Ent.Halme
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #352 : 05.12.2010 klo 14:40:25 |
|
Tietysti hyvä että kannattajat ovat vaativia mutta kyllä itseänikin kiinnostaisi tietää mistä tämä Plummer Joen loputon pessimismi ja skeptisyys pohjautuu. Kyllähän nyt on jo tiedossa että viime kauden avainpelaajista about 95% jatkaa ja sen lisäksi vahvistuksia on jo vähintään puolen tusinaa tiedossa jotka menee suoraan avaukseen. Ei se ole ammattimaista ykkösen tason toimintaa, että laitetaan vanha jengi pihalle ja aletaan rahalla kokoamaan uutta.
Ihmettelen myöskin tätä, ettei kakkosesta pystyisi saamaan vahvistuksia ykkösen jengiin. Totta kai kakkosessa on paljon hyviä ykkösen tason pelaajia, näin se menee amatööripalloilussa missä palkkoja ei juurikaan maksella. Olihan IFK:n avauksessakin useita ykkösen tason miehiä viime kaudella.
Mielestäni on vähän liikaa odottaa, että 1,5 kk sarjanousun jälkeen käytettävissä olisi jostain tullut ylimääräiset 200k euroa tai vastaavaan joilla osteltaisiin ammattimiehiä ympäri suomen ja euroopan.
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #353 : 05.12.2010 klo 16:19:47 |
|
Katsos kun toisilla on oikeata tietoa ja toiset joutuvat tyytymään "julkisiin tietoihin". On hienoa, että nyt on jo puolen tusinaa vahvistuksia, jotka kaikki menee heittämällä avaukseen. Niistä vahvistuksista ei ole tietoa kantautunut tänne eikä ifk:n nettisivuille. Kakkosesta löytyy aivan varmasti päteviä pelaajia, mutta minun kritiikkini on tarkoitettu siihen, että yksi-kaksi treeniä + treenimatsi surkeissa olosuhteissa ja sen perusteella pystytään jo näkemään/tietämään ketkä on tammikuussa mukana. Tämä Honsun haastattelussa ifk:nnettisivuilla. Erään espoolaisen Veikkausliigajoukkueen valmentaja sanoi kerran yhdessä info tilaisuudessa, että hän ihmettelee kun suomalaiset valmentajat ottavat try outille pelaajia kuukaudeksi ja tekee päätökset sen jälkeen. Hän ottaa vuodeksi. Voi olla, että liioittelee, mutta kuitenkin.
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #354 : 05.12.2010 klo 17:29:39 |
|
Tietysti hyvä että kannattajat ovat vaativia mutta kyllä itseänikin kiinnostaisi tietää mistä tämä Plummer Joen loputon pessimismi ja skeptisyys pohjautuu. Kyllähän nyt on jo tiedossa että viime kauden avainpelaajista about 95% jatkaa ja sen lisäksi vahvistuksia on jo vähintään puolen tusinaa tiedossa jotka menee suoraan avaukseen. Ei se ole ammattimaista ykkösen tason toimintaa, että laitetaan vanha jengi pihalle ja aletaan rahalla kokoamaan uutta.
Ihmettelen myöskin tätä, ettei kakkosesta pystyisi saamaan vahvistuksia ykkösen jengiin. Totta kai kakkosessa on paljon hyviä ykkösen tason pelaajia, näin se menee amatööripalloilussa missä palkkoja ei juurikaan maksella. Olihan IFK:n avauksessakin useita ykkösen tason miehiä viime kaudella.
Mielestäni on vähän liikaa odottaa, että 1,5 kk sarjanousun jälkeen käytettävissä olisi jostain tullut ylimääräiset 200k euroa tai vastaavaan joilla osteltaisiin ammattimiehiä ympäri suomen ja euroopan.
Korkea vaatimustaso on eri asia kuin pessimismi. Mutta kiitos tiedosta. Olisi hyvä jos vielä kertoisit keitä nuo (yli 6kpl) vahvistuksia ovat niin minäkin voisin ,mahdollisesti, olla tyytyväinen tilanteeseen? Jos kuvaamasi rinki harjoittelee täyttä päätä niin asiat ovat hienosti.
|
|
|
|
kyna
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC,FCL
|
 |
Vastaus #355 : 05.12.2010 klo 19:09:50 |
|
Pitkälä Ent.Halme
kiprusoff = Pitkälä?
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #356 : 05.12.2010 klo 20:53:49 |
|
Katsos kun toisilla on oikeata tietoa ja toiset joutuvat tyytymään "julkisiin tietoihin". On hienoa, että nyt on jo puolen tusinaa vahvistuksia, jotka kaikki menee heittämällä avaukseen. Niistä vahvistuksista ei ole tietoa kantautunut tänne eikä ifk:n nettisivuille.
Kakkosesta löytyy aivan varmasti päteviä pelaajia, mutta minun kritiikkini on tarkoitettu siihen, että yksi-kaksi treeniä + treenimatsi surkeissa olosuhteissa ja sen perusteella pystytään jo näkemään/tietämään ketkä on tammikuussa mukana. Tämä Honsun haastattelussa ifk:nnettisivuilla. Erään espoolaisen Veikkausliigajoukkueen valmentaja sanoi kerran yhdessä info tilaisuudessa, että hän ihmettelee kun suomalaiset valmentajat ottavat try outille pelaajia kuukaudeksi ja tekee päätökset sen jälkeen. Hän ottaa vuodeksi. Voi olla, että liioittelee, mutta kuitenkin.
Onko sitten järkevää haukkua seuran toimintaa ja vetää pessimismivaihteella jatkuvasti, jos ei ole tietoa mitä kulisseissa tapahtuu? Pitäisikö Honkavaaran & Niemistön esimerkiksi raportoida virallisilla nettisivuilla: "Tänään soitimme Jukka ja Mikko Halmeelle puhelun missä neuvottelimme sopimuksesta. Halmeet sanoivat, että harkitsevat vielä vaihtoehtojaan ja palaamme viikon päästä asiaan. Lisäksi soitimme sille ja tälle ja tolle, ja asiat etenee". Ihan yhtä typerää tuo skeptisyys on jos se ei perustu johonkin faktaan vaan pelkkään veikkaukseen. Onhan niitä nimiä täälläkin vilissyt jos vaan vähän vaivautuu seuraamaan asioita. Tietysti sekin on yksi tapa kannattaa, että ei seuraa lainkaan, mutta säännöllisin väliajoin tulee haukkumaan seuran toimintaa. Varmasti sitten ne onnistumisen hetketkin tuntuvat paremmilta kun 90% ajasta vetelee ranteita auki. Jos Tommy Tykillä ont ietoa sellaisista pelaajista jotka suostuu vuoden treenaamaan try-outilla niin varmasti Honkavaarakin olisi kiitollinen tietämään näistä jätkistä. Varmaan ihan mitään ykkösdivarin kärkitason jätkiä nämä eivät kuitenkaan olisi.. Jos tiedetään pelaajan viime kaudesta, urasta, ja nähdään pelaaja muutamissa harjoituksissa, niin kyllä mielestäni sillä perusteella voidaan aivan hyvin tehdä päätöksiä, otetaanko joku jengiin vai ei. Kannattaa muistaa, että try-outeista ei haeta kymmentä vahvistusta vaan jos hyvin käy, sieltä saadaan pari-kolme jätkää jotka mahtuu rinkiin ja myös vahvistaa sitä. Tällöin try-out on ollut onnistunut ja kannattava tapahtuma.
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.12.2010 klo 20:58:23 kirjoittanut Fowler »
|
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #357 : 05.12.2010 klo 20:56:26 |
|
Korkea vaatimustaso on eri asia kuin pessimismi. Mutta kiitos tiedosta. Olisi hyvä jos vielä kertoisit keitä nuo (yli 6kpl) vahvistuksia ovat niin minäkin voisin ,mahdollisesti, olla tyytyväinen tilanteeseen? Jos kuvaamasi rinki harjoittelee täyttä päätä niin asiat ovat hienosti.
Miksi tällä hetkellä pitäisi harjoitella täyttä päätä? Honkavaara on jo nettisivuilla todennut, että joukkue alkaa harjoittelemaan vuoden vaihteen jälkeen, jolloin on 4 kuukautta aikaa valmistautua kauteen. Itse olen varsin ymmärtäväinen tuon valinnan suhteen. Kyllä pelaajat tarvitsevat henkistäkin lepoa ja joukkueharjoittelusta taukoa pitäminen antaa sitä parhaalla mahdollisella tavalla. Sitten pelaajat ovat tammikuussa virkeitä aloittamaan kovan työnteon yhdessä. Eiköhän viime kauden pelaajiin ja mahdollisiin vahvistuksiin luoteta sen verran, että eivät tammikuussa ilmesty 10 kiloa ylipainoisina harjoituksiin.
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #358 : 05.12.2010 klo 21:26:44 |
|
Onko sitten järkevää haukkua seuran toimintaa ja vetää pessimismivaihteella jatkuvasti, jos ei ole tietoa mitä kulisseissa tapahtuu? Pitäisikö Honkavaaran & Niemistön esimerkiksi raportoida virallisilla nettisivuilla: "Tänään soitimme Jukka ja Mikko Halmeelle puhelun missä neuvottelimme sopimuksesta. Halmeet sanoivat, että harkitsevat vielä vaihtoehtojaan ja palaamme viikon päästä asiaan. Lisäksi soitimme sille ja tälle ja tolle, ja asiat etenee". Ihan yhtä typerää tuo skeptisyys on jos se ei perustu johonkin faktaan vaan pelkkään veikkaukseen.
Täällä kirjoittavat nimimerkit kirjoittelevat mitä sattuu ja perustuen joko tietoon, huhuun, kokemukseen, olettamukseen.... Täällä ei kait ole missään sanottu, että kirjoitusten tulisi perustua faktaan. Jokaisella on oma tyylinsä eikä siitä kannata vetää hernettä nenään. Ja kukaan ei tieteenkään ole esittänyt tuollaisia typeriä vaatimuksia, joistakin puhelinsoitoista tai vastaavista. Pysy nyt hyvä mies asiassa. Onhan niitä nimiä täälläkin vilissyt jos vaan vähän vaivautuu seuraamaan asioita. Tietysti sekin on yksi tapa kannattaa, että ei seuraa lainkaan, mutta säännöllisin väliajoin tulee haukkumaan seuran toimintaa. Varmasti sitten ne onnistumisen hetketkin tuntuvat paremmilta kun 90% ajasta vetelee ranteita auki.
Mistäs tiedät ettei Plummeri seuraa asioita? Se, että esittää kritiikkiä (vaikka aina) ei tarkoita etteikö seuraisi asioita. Missä nämä nimet on vilissyt? Minä en niitä ole nähnyt paitsi huhu- ja spekulaatio osiossa (3 nimeä?) ja ifk:n nettisivuilla eilisen matsin kokoonpano. Möhköfantti heittelee vihjeitä, muttei nimiä. Jos Tommy Tykillä ont ietoa sellaisista pelaajista jotka suostuu vuoden treenaamaan try-outilla niin varmasti Honkavaarakin olisi kiitollinen tietämään näistä jätkistä. Varmaan ihan mitään ykkösdivarin kärkitason jätkiä nämä eivät kuitenkaan olisi.. Jos tiedetään pelaajan viime kaudesta, urasta, ja nähdään pelaaja muutamissa harjoituksissa, niin kyllä mielestäni sillä perusteella voidaan aivan hyvin tehdä päätöksiä, otetaanko joku jengiin vai ei. Kannattaa muistaa, että try-outeista ei haeta kymmentä vahvistusta vaan jos hyvin käy, sieltä saadaan pari-kolme jätkää jotka mahtuu rinkiin ja myös vahvistaa sitä. Tällöin try-out on ollut onnistunut ja kannattava tapahtuma.
Toiset ymmärtää asioita niin kuin haluaa toiset ei lainkaan. Valitse jompi kumpi tai molemmat. Katsos, tuo on sinun mielipiteesi (boldattu) eikä kukaan lähde mollaamaan sinua siitä. Ymmärrätkö, että jollain voi olla toisenlainen mielipide ja kuten sanoin tuon try-out jutun esitti eräs espoolaisen Veikkausliigajoukkueen valmentaja.
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #359 : 05.12.2010 klo 21:27:54 |
|
Joo kunhan nyt yritän vain tuoda hieman optimismia ketjuun. Usein tuntuu siltä että täällä vedetään ranteita auki kun vielä marraskuussa ei ole pystytty varmistamaan ensi kauden sarjapaikkaa ja sijoitusta keskikastissa. Ei tämän niin vakavaa pitäisi olla  Kyllä tilanne vaikuttaa ihan hyvältä ensi kautta varten.
|
|
|
|
möhköfantti
Poissa
|
 |
Vastaus #360 : 05.12.2010 klo 22:09:16 |
|
Honsun haastattelussa kerrottiin että sopimuspelaajille tehdään testit ja henkilökohtainen harjoitusohjelma Tammikuuhun asti. Pelaajat siis treenaavat jo mutta omakohtaisesti. Joukkue harjoitukset alkaa vasta Tammikuussa. Tämä on ihan normaali käytäntö.
Kaikkien ei tarvitse vetää Pihiksen tyyliin että vedetään jo marraskuussa 6xvk raivareita jossain vitun Pirkkolassa. Kundien kuntokäyrä sippaa aina kauden lopussa tästä hyvät esimerkit kolmelta viimeiseltä vuodelta.
Joukkueen rakentaminen on täysin aikataulussa kertoi Honsu. Ens viikolla joukkue kuulemma tiedottaa asioista laajemminkin. Odottelemme siis tätä uutis tulvaa ens viikolla
|
|
|
|
kakkakukkanen
Poissa
Suosikkijoukkue: torstaikooma
|
 |
Vastaus #361 : 06.12.2010 klo 09:57:11 |
|
Klubi-topikissa liigapuolella spekuloidaan Sedu-kuvioilla, ilmeisesti Seppoa vetää kahtaalle. Toisaalta mielisi klubin peesiin, mutta sitten taas toisaalta ifkiä pidetään todennäköisempänä. Itse mielelläni näkisin että Seppo pysyy ainakin Klubista kaukana, mutta onko täällä kellään mitään hajua noista väännöistä?
|
|
|
|
Zama
Poissa
|
 |
Vastaus #362 : 06.12.2010 klo 10:10:51 |
|
Kaikella kunnioituksella HIFK:n hankintoja kohtaan, Jere Pitkälä ei todellakaan ole mikään sateentekijä. Mies on toki ollut paljon loukkaantuneena ja parhaimmillaan todella kova taistelija. Silti olen vähän skeptinen jopa HIFK:n vahvistamisesta.
HIFK:ta kohtaan sympatiaa tunnen itse myös sen verran, että pelkästään HIFK -fanien puolesta toivon että herra nimeltä Leo Niemeläinen ei saa sopimusta punapaitoihin, 1496 minuuttia Ykköstä viime kaudella kärjessä, saldona 0 maalia. Hieno mies varmasti jne.
Mikko Halme, Jukka Halme, Niko Haiko, Timo Priha, Mikko Lönnström ovat hyvinkin mahdollisia HIFK -pelaajia ensi kaudella, ei varmasti kaikki mutta enemmistö tuosta viisikosta, näin uskallan väittää.
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #363 : 06.12.2010 klo 10:25:27 |
|
HIFK:ta kohtaan sympatiaa tunnen itse myös sen verran, että pelkästään HIFK -fanien puolesta toivon että herra nimeltä Leo Niemeläinen ei saa sopimusta punapaitoihin, 1496 minuuttia Ykköstä viime kaudella kärjessä, saldona 0 maalia. Hieno mies varmasti jne.
 Toissakesästä muistan elävästi kun kattelin Viikkarit -JIPPO peliä ja silmään kävi Niemeläinen. Sanoin kaverille "Tossa täytyy olla Ykkösen paskin pelaaja".
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #364 : 06.12.2010 klo 11:04:46 |
|
 Toissakesästä muistan elävästi kun kattelin Viikkarit -JIPPO peliä ja silmään kävi Niemeläinen. Sanoin kaverille "Tossa täytyy olla Ykkösen paskin pelaaja". Tuo on jo niin kova meriitti, että varmasti on rustattu 3+2 vuotinen sopimus  Sedu Koskisesta sen verran, että toivottavasti pysyy kaukana suomi-fudiksesta mikäli haluaa olla muakana päättämässä toiminnasta. Tähän kaveriin ei ole luottoa lainkaan, vaikken kaveria tunne. Taustalla häärii yhäkö Ville Lyytikäinen, joka vaikuttaa vahvasti minun mielipiteeseen? Mikäli joku tekee sopimuksen Sedun kanssa tuleeko samaan pakettiin "Poika"? Voiko käydä niin, että hokkus-pokkus Ville onkin valmentajana?
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #365 : 06.12.2010 klo 11:09:48 |
|
Mikko Halme, Jukka Halme, Niko Haiko, Timo Priha, Mikko Lönnström ovat hyvinkin mahdollisia HIFK -pelaajia ensi kaudella, ei varmasti kaikki mutta enemmistö tuosta viisikosta, näin uskallan väittää.
Minun puolestani vaikka kaikki. Ja mikäli Niko Haiko on ifk:n mies ensi kaudella ymmärrän täysin miksi Kimmo Sivulan kanssa ei tehty diili, vaikka ei ehkä ollut tulossakaan. Erikoistilannemies! Veljekset ovat aina tervetulleita, jos minulta kysytään - ja miksei kysyttäis 
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #366 : 06.12.2010 klo 11:12:03 |
|
Niko Haiko on kyllä mielenkiintoinen ja taitava pelaaja. Taitaa vaan nuoreksi mieheksi paikat olla aika rikki ja siihen päälle vielä valitettavat sydänvaivat päälle  Kunnossa ollessaan kyllä erinomainen laituri.
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #367 : 06.12.2010 klo 11:14:55 |
|
Niko Haiko on kyllä mielenkiintoinen ja taitava pelaaja. Taitaa vaan nuoreksi mieheksi paikat olla aika rikki ja siihen päälle vielä valitettavat sydänvaivat päälle  Kunnossa ollessaan kyllä erinomainen laituri. Voiko tämä olla syy siirtoon, eli haluaa treenata muttei (pysty) välttämättä 2 krt / päivä? Edit: Siis, mahdolliseen siirtoon.
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #368 : 06.12.2010 klo 13:43:24 |
|
Honsun haastattelussa kerrottiin että sopimuspelaajille tehdään testit ja henkilökohtainen harjoitusohjelma Tammikuuhun asti. Pelaajat siis treenaavat jo mutta omakohtaisesti. Joukkue harjoitukset alkaa vasta Tammikuussa. Tämä on ihan normaali käytäntö.
Kaikkien ei tarvitse vetää Pihiksen tyyliin että vedetään jo marraskuussa 6xvk raivareita jossain vitun Pirkkolassa. Kundien kuntokäyrä sippaa aina kauden lopussa tästä hyvät esimerkit kolmelta viimeiseltä vuodelta.
Kuvaat tässä tyypillisen alasarjojen normaalikäytännön. Tästä ei voi pelkästään ifk:ta kritisoida mutta aihe on ifk:ssa erittäin polttava koska muutoin seurassa puhutaan ammattimaisesti ja pitkäjänteisesti asetetuista tavoitteista. Omakohtainen treenaus on sitä ja tätä tällä tasolla. Ei ole ihme että kunto ei riitä koko kauden peleihin, koska peruskuntoa ei ole systemaattisesti rakennettu. Mutta tämän voi helposti kuitata 6*vk raivareiksi...
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #369 : 06.12.2010 klo 14:05:34 |
|
Kaikkien ei tarvitse vetää Pihiksen tyyliin että vedetään jo marraskuussa 6xvk raivareita jossain vitun Pirkkolassa. Kundien kuntokäyrä sippaa aina kauden lopussa tästä hyvät esimerkit kolmelta viimeiseltä vuodelta.
Minä kanssa. 2008 elokuun lopussa Pihamaa ja ifk irtisanoivat sopimuksensa yhteisymmärryksessä (ala ifk:n nettisivujen). Muistaakseni vasta tämän jälkeen alkoi ifk:n pelit menemään huonosti, siihen saakka suht. normaalisti. Kuntokäyrä ei sipannut vaan pelikäsitys katosi. Kuten varmaan tiedät aiheuttaa valmentajan vaihdos aina muutoksia. Tuskin tuota heikkoa syksyä voi Pihamaan tai heikon kunnon piikkiin laittaa. Kritiikin osoite sen suhteen on ihan muu.
|
|
|
|
Ua Ua
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #370 : 06.12.2010 klo 15:25:48 |
|
Kakkosen siirtohuhuketjusta: Janne Bruun HIFK --> Gnistan * ihan vaan huhuilua kuultu
Jos Janne lähtee, niin vähintäänkin ymmärrettävää. Kellan Wilson jatkaa ja jossain mainittiin, että Janne Ahola on edelleen kuvioissa mukana. Siihen olisi sitten Jens Forsmanin kokoinen rooli kolmosveskarina enää tarjolla. Joka tapauksessa Jannelle ikuinen kiitos kauden 2009 torjuntavoitoista. Kauden loppuvaiheessa Janne pelasi huikean pelin vieraissa Grania vastaan (voitto 2-0) ja torjui rankkarin Kiffen-pelissä, joka sitten voitettiin 1-0 lisäajan maalilla. Niistä peleistä oli tarjolla nolla pistettä eikä yhtään enempää ja kuusi saatiin. Ja sarjapaikastahan oli kyse.
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #371 : 06.12.2010 klo 15:35:15 |
|
Kuvaat tässä tyypillisen alasarjojen normaalikäytännön. Tästä ei voi pelkästään ifk:ta kritisoida mutta aihe on ifk:ssa erittäin polttava koska muutoin seurassa puhutaan ammattimaisesti ja pitkäjänteisesti asetetuista tavoitteista. Omakohtainen treenaus on sitä ja tätä tällä tasolla. Ei ole ihme että kunto ei riitä koko kauden peleihin, koska peruskuntoa ei ole systemaattisesti rakennettu. Mutta tämän voi helposti kuitata 6*vk raivareiksi...
Niin, tämähän on ikuinen ongelma amatööriurheilussa. En itse ainakaan pidä ensi kauden suhteen kovinkaan kohtalokkaana, jos uuteen vuoteen asti pelaajat saavat pitää peruskuntoa yllä itsekseen. Tässä vaiheessa "kautta" siihen riittää 4 kertaa viikossa tapahtuva aerobinen liikunta. Luulen että kuka tahansa koko elämänsä tavoitteellisesti urheillut palloilija tekisi tuon, vaikka ei pelaisikaan enää missään. Jos joukkueen kanssa treenataan neljä kuukautta ennen kauden alkua, niin tässä ajassa ehditään kyllä tehdä aivan kaikki tarpeellinen että pelaajien fysiikka kestää kauden ajan. Eikö IFK:n peruskunto ja fysiikka mielestäsi sitten viime kaudella riittänyt? Omasta mielestäni IFK oli loppukaudella kiistatta kakkosen paras jengi pelillisesti ja fyysisesti, ja sekä Ilves että Santa Claus jäivät fysiikassa jälkeen ratkaisupeleissä. Henkisen vireystilan aliarvioiminen vaikuttaa aika yleiseltä kun näistä harjoitusmääristä keskustellaan. Itse en ainakaan haluaisi, että IFK:n jätkiä vituttaa koko laji huhtikuussa, kun pitäisi puhkua intoa että kohta päästään pelaamaan. Neljä kuukautta pre-seasonia jengin kanssa on jo aivan riittävä suoritus. Sitten kun voidaan maksaa pelaajille sen verran, että näiden ei tarvitse käydä töissä päivisin, voidaan vetää sen 11 kk vuodessa 6-7 krt viikossa.
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #372 : 06.12.2010 klo 15:45:45 |
|
Eikö IFK:n peruskunto ja fysiikka mielestäsi sitten viime kaudella riittänyt? Omasta mielestäni IFK oli loppukaudella kiistatta kakkosen paras jengi pelillisesti ja fyysisesti, ja sekä Ilves että Santa Claus jäivät fysiikassa jälkeen ratkaisupeleissä.
Itse en ainakaan haluaisi, että IFK:n jätkiä vituttaa koko laji huhtikuussa, kun pitäisi puhkua intoa että kohta päästään pelaamaan.
Minä puhun nyt valmistautumisesta ykköseen, kakkosessa riitti tosiaan tuo löysäily. Mitäs voidaan sanoa herroista joita vituttaisi kova harjoittelu?
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #373 : 06.12.2010 klo 15:48:30 |
|
Minä puhun nyt valmistautumisesta ykköseen, kakkosessa riitti tosiaan tuo löysäily. Mitäs voidaan sanoa herroista joita vituttaisi kova harjoittelu?
Hyvin kieltämättä sivuutit koko muun viestin tarttuen yhteen kohtaan. Se on kieltämättä Honkavaaraltakin kuultu, että viime talvella tammi-helmikuut eivät menneet aivan putkeen. Heitä nyt ihmeessä sitten vihdoin oma mielipiteesi siitä, miten kauteen tulisi IFK:n valmistautua.
|
|
|
|
Ua Ua
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #374 : 06.12.2010 klo 15:55:08 |
|
Sedu Koskisesta sen verran, että toivottavasti pysyy kaukana suomi-fudiksesta mikäli haluaa olla muakana päättämässä toiminnasta.
Tuo kyllä kuulostaa lähinnä sponsorointisopimukselta, ei määräysvallan hankkimiselta: http://www.hs.fi/urheilu/jalkapallo/veikkausliiga/artikkeli/Sedu+Koskinen+etsii+uutta+jalkapalloseuraa/1135261412358Kahden kauden ajan Hakan toimintaa jalkapalloliigassa pyörittänyt ravintoloitsija Sedu Koskinen aikoo palata jalkapallon pariin. Valkeakosken Sanomien mukaan Koskinen on kiinnostunut osallistumaan seuratoimintaan pääkaupunkiseudulla.
"Mutta en missään nimessä siinä laajuudessa kuin FC Hakassa", hän sanoo. Muutama iso raha HIFK:lle ja Sedun kapakoille mainosnäkyvyyttä seuran nettisivuilla ja ottelutapahtumissa. Ja jos Sedu siinä ohessa jakaa vähän tietotaitoa siitä, miten sitä makkaraa ja kahvia myydään, niin mikäs siinä. Mutta onko HIFK:n puhelin jo soinut? Sehän on jo käynyt selväksi, että HIFK:sta ei soitella. (Ja sähköpostiinkin vastaillaan valikoiden, mutta se on jo toinen tarina..)
|
|
|
|
|
|