Hyvä linkki. Mukava kuulla noita lehdistötilauksia ihan riisumattomina versioina, eikä aina lukea lehdestä kommenttia paria.
Kyllä aika pahasti särähtää korvaan tuo Kallen osoittelu pelaajamateriaalin suuntaan. Noiden kommenttien perusteella kuulostaa siltä, että paremmuus mitataan ainoastaan materiaalilla. Okei,
jos asia olisi yksioikoisesti noin, niin Kemin ei pitäisi taistella tällä hetkellä viivan alapuolella. Noilla kommenteilla Huusko lyttää täysin muiden, kuin "2-3" liigamiehen kyvyt tälle tasolle ja samalla irroittautuu kätevästi siitä vastuusta, mikä valmentajalla sijoitukseen on. Mielestäni Kemin materiaali on divarissa tuolla sijan 7.-9. hujakoilla. Materiaali on toki kapea, mutta avausmiehistöstä riittää kirkkaasti tasoa selviämään tässä sarjassa kuivilla. Loukkaantumisilla asiaa on turha selitellä. Niitä ei ole ollut sen enempää mitä keskiverto palloilujoukkueella on kauden mittaan noin ylipäänsä. Avausmiehistöstä Keijo Huuskolla loukkaantumishuolia on ollut, mutta muuten ihanne avauskokoonpanon pelaajia on saatu kyllä aika hyvällä prosentilla kentälle.
Se onko joukkue kasattu oikein on toinen juttu, mutta ei Kalle voi siitäkään asiasta itseään irroittaa. Eikö hän alkukaudesta juuri kehunut kuinka on saanut olla kasaamassa oman näköistä ja motivoitunutta joukkuetta. Samalla ulostettiin kuitenkin ehkä joukkueen kyvykkäimmät pelintekijät Isteri ja Könönen. Toisaalta ymmärrän syyt, miksi nämä miehet lähti, mutta nyt pelintekijän roolista ei ole vastanut isolla saappaalla yhtään kukaan. Karrikoiden sanottuna Tyystälällä ei ole ainakaan vielä luonnetta johtaa Ykkösen joukkueen keskikentän pelaamista, Keijo Huuskolle keskikenttä on täysin väärä paikka ja pallollisesta ja rakentavasta roolista puhumattakaan. Ehkä tässä nyt aletaan huomaamaan, että tällä Kallen lanseeraamalla "kemiläisellä" pelaamisella ei taivaisiin voida kurkottaa, vaikka paperilla olisi millaisia nimiä tai vaikka asenne olisi kehuttavan hyvä jokaisen pelin jälkeen. Ja mitä me teemme "pelintekijällä" jos peliä ei tehdä, vaan luotetaan tähän tuttuun "kemiläiseen pelitapaan"?
Ja vielä niistä nimistä paperilla. Käydäämpä läpi nyt vaikka tuota eilisen pelin kokoonpanoa, josta puuttui normaalialoituksen Tyystälä.
MV - Jusa Impiö - Nuorten maajoukkuekokemusta. Ei ole juurikaan pettänyt. Toisaalta kaverina kaksi muuta tasapäistä maalivahtia.
VP - Jan Berg - Veikkausliigatasoa, niin halutessaan. Oli VPS-aikoina avausmiehistön kamaa. Vakava loukkaantuminen jarrutteli jonkin verran, mutta on ollut luotettava. Pelitapa suitsii tätä kaveria. Liigakokemusta.
KP - Joonas Ikäläinen - Tälle tasolle hyvät meriitit ja pelaajana iso satsaus seuralle. Epäonnistunut tällä kaudella, ja joutunut luopumaan avauksen paikastaan. Ei ole ollut omalla tasollaan, mutta ei Joonakseen pisteitä ole hävitty. Liigakokemusta.
KP - Sergei Kovalev - Perusvarma ja rauhallinen toppari tälle tasolle. Eväät riittää ja mahtuisi avaukseen suurimmassa osassa joukkueita tässä sarjassa.
OP - Sami Hyvärinen - Romuluinen laitapakki, johon voi tällä tasolla luottaa. Liigaan eväät eivät tule ehkä koskaan riittämään, mutta saa itsestään kyllä aina parhaan irti ja on sinänsä kova luu Ykköseen.
VH - Aleksi Räihä - Vaihtomiehenä ollut pääosin ja siihen virkaan mitat täyttävä mies.
KK - Faith Obilor - Omalla paikallaan topparina sarjan parhaita. Erittäin varma katkoja, hyvä pääpelaaja, kohtuullinen pallokosketus. Näillä eväillä mennään liigankin.
KK - Keijo Huusko - Ollut paljon loukkaantumisen vuoksi pois. Ennen loukkaantumisjaksoaan ei kyllä ollut sellainen vahvistus, mitä tältä nimeltä odottaa. Pelaa keskikentän keskustassa ominaisuuksilla, joilla tuolla pelipaikalla ei kuuluisi pelata. Hukkaan heitetty vahvistus tällä hetkellä. Kärkimies. Liigakokemusta.
KK - Daniel Stevens - Erinomainen hyökkäävä keskikenttämies, joka on yksi niistä jotka kärsii tästä totaalipallo -pelitavasta. Maata pitkin jos mentäisiin, niin tästäkin kaverista saataisiin paljon enemmän irti. Ollut toki nytkin vahvistus ja olisi sitä suurelle osalle muistakin Ykkösen joukkueista.
OH - Tommy Torvikoski - Ollut taasen joukkueensa parhaita läpi kauden. Vaikkakin pikkaisen yksipuolinen, niin pystyy nopeudellaan rakentamaan maalipaikkoja tyhjästä. Jos pelitapa sallisi, voisi saada palloja juoksuun enemmänkin. Tällä hetkellä joutuu aina tekemään tilan itselleen. Divarin kärkitasoa pelipaikallaan. Liigakokemusta.
H - Adriano - Pelitavan suurin sijaiskärsijä. Jätetty kärkeen ikäänkuin heitteille kera suuren nimen ja kovien meriittien. On toki tuhlannut jo jonkin verran paikkoja, mutta jos palloa olisi saatu pelattu enemmän ja kontrolloidusti 16-alueen sisään ja pystyjuoksuihin niin jälki olisi ollut kauden alusta alkaen tuhoisaa. Nyt on joutunut hakemaan palloa keskikentän jalasta ja lopun ajan joutunut levittelemään käsiään kun kaveria kärkeen ei ole. Tarvitsisi a) pelintekijän tai b) kärkiparin. Liigakokemusta.
Keneen näistä peli on kaatunut, kenelle Ykkönen on väärä sarjataso, minkä perusteella pelaajamateriaali on niin huono että olemme sijalla 11 ja kaadumme HIFK:lle kotikentällämme Sauvosaaressa?