Pihla van Baresi
Poissa
|
 |
Vastaus #2 : 08.01.2011 klo 20:05:23 |
|
Kotkat aloittivat taipaleensa vuoden 2011 Suomen Cupissa tammikuun ensimmäisen perjantain myöhäisillassa. Palloliiton tarkoituksena on ilmeisesti lopullisesti tappaa seurojen, joukkueiden, pelaajien, erotuomareiden sekä jalkapalloa seuraavien fanien kiinnostus Suomen Cupiin. Aiempina vuosina Cup on tarjonnut monille joukkueille hienoja mahdollisuuksia pelata ylemmän sarjatason joukkueita vastaan Suomen aina niin kauniissa kesäsäässä ja tarjonnut pelaajille suuria tunteita hyvää fiilistä samettisilla nurmikentillä kesän edetessä. Palloliitto on kuitenkin suuressa viisaudessaan päättänyt, että Suomen Cup on kilpailu, joka pelataan pois alta talven ja kevään aikana. Finaali tosin pelataan normaalisti kauden päätteeksi, kun kaikki ovat jo unohtaneet koko Cupin olemassaolon.
AC Vantaan Cup-taival siis alkoi kahden harjoituksen jälkeen ja ensimmäisen ottelun ajankohta oli omiaan nostamaan kilpailun arvostusta kaikkien silmissä. Vuodenaika, viikonpäivä ja kellonaika olivat kaikki ”kohdallaan” Cupin arvon ansaitsemalla tavalla. Edellä mainituista syistä johtuen Kotkilla oli jopa pieniä vaikeuksia saada täyttä kokoonpanoa kasattua otteluun. Lopulta valmentajakaksikko Halli – Johansson sai raavittua kasaan 14 pelaajaa, joten Kotkilla oli jopa muutama vaihtomieskin.
Koska ottelu ajoittui harjoituskauden alkuun, vantaalaisten uudet valmentajat eivät vielä olleet ehtineet ajaa sisään joukkueen uutta pelitapaa, mutta Kotkia käskyttänyt Wiljam Halli asetteli pelaajat kentälle uuden filosofian mukaisesti ryhmiteltynä. AC Vantaan peli oli hyvin keskeneräisen näköistä, mutta tärkein tuli kuitenkin tehtyä: 4 maalia, voitto ja jatkopaikka Cupissa. Ottelu alkoi shakkipaitojen tahdissa ja läpi ottelun urheasti taistellut Riipilän Raketin kakkosjoukkue oli heti altavastaajan asemassa. Jo seitsemän minuutin pelin jälkeen Kotkien hyökkäyksessä tehokkaasti häärinyt Tomi Keski-Pukkila oli vapauttaa Max Ahosen maalintekoon, mutta RiRan puolustaja pysäytti syötön kädellään. Tilanteesta seurasi noin 20 metristä vapaapotku, jonka pelaaja-valmentajan statuksen täksi kaudeksi saanut Wiljam Halli sijoitti tuttuun "kolmosen" tapaan maalin takanurkkaan. 1-0 Kotkille!
Kuusi minuuttia myöhemmin AC Vantaan johto kasvoi kahteen maaliin, kun Tomi Keski-Pukkila sijoitti tarkasti illan ensimmäisensä. Loistavan esityön maaliin teki Samuel Jyvä, joka tarjoili ”Rondolle” syötön käytännössä tyhjän maalin eteen. 2-0 -tilanteessa Kotkien pahin nälkä alkoi olla tyydytetty. Selkeästä hallinnasta huolimatta valkomustien peli oli tehotonta ja pelaajat sortuivat yrittämään turhan hienoja tai turhan nopeita ratkaisusyöttöjä. Seuraava maali nähtiinkin vasta reilun puolentunnin pelin jälkeen, kun Kotkia usean vuoden ajan valmentanut Pasi Kujalan oivallus tuotti tulosta. Keskityspallon jälkeen ”Kuide” pääsi vetopaikkaan, mutta kaikkien yllätykseksi hän käänsikin 16 metristä lähteneen volleyn syötöksi keskellä noin 7 metrissä kärkkyneelle Tomi Keski-Pukkilalle. Rondo ei häkeltynyt Kuiden yllättävästä ratkaisusta vaan pisti ulkosyrjällään palloon kunnon kierteen, jonka ansiosta RiRan maalivahti sai kaivaa pallon verkosta jo kolmannen kerran.
Kolmannen maalin jälkeen Kotkien peli jatkui edelleen pallonhallinnalla, mutta maalipaikkoja tuhlailtiin, jos mahdollista, vieläkin hanakammin kuin aiemmin. Maalintekoa tuloksetta yrittivät keskikentällä häärineet Antti Korhonen, Tommy Öhman sekä Samuel Jyvä kukin vuorollaan. Myös laitapuolustajan paikalta hanakasti noussut Halli olisi paremmalla viimeistelyllä lisätä maalitiliään pariin otteeseen. AC Vantaan neljäs maali nähtiin vajaa kymmenen minuuttia ennen loppua, kun Halli toimitti sähäkän nousunsa jälkeen pallon keskelle vaihdosta kentälle tulleelle Ville Hataralle, joka pussitti Kotkien illan neljännen. Loppu olikin sitten vain kosmetiikkaa ja AC Vantaa jatkaa Cupissa toiselle kierrokselle.
”Lähtökohdat otteluun olivat vaikeat, kun ottaa huomioon ajankohdan, mutta täytyy olla tyytyväinen voittoon. Erityismaininnan ansaitsee puolustuslinja Saarela-Piiroinen-Karvinen-Halli, jotka osoittivat, että kokemuksella ja pelisilmällä voi hoitaa hommat hyvin, vaikka kuntopohjaa ollaan vasta rakentamassa. Täytyy myös kiittää maalissa pelannutta Pulliaista, että hän jaksoi seistä koko matsin tolppien välissä lähes toimettomana ja hoitaa hyvin ne muutamat tilanteet, jotka vastusta sai. Ensi viikolla jatketaan uuden pelitavan sisään ajamista ja toivotaan, että nämä hieman liian aikaisessa vaiheessa alkavat pelit eivät johda turhiin loukkaantumisiin.”, kommentoi AC Vantaan valmentaja Halli ottelun jälkeen.
acvantaa.com
|