• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Niko Ikävalko

Aloittaja Niko123, 14.01.2007 klo 18:48:46

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Niko123

Niko Ikävalko (s. 24. elokuuta 1988 Kotkassa) on suomalainen jalkapalloilija, pelipaikaltaan hyökkääjä. Hän pelaa FC KooTeePeen joukkueessa.

184 senttimetriä pitkä ja 75 kilogramman painoinen Ikävalko on pelannut jalkapalloa seuran juniorijoukkueissa, mutta vuoteen 2005 saakka hän harrasti päälajinaan koripalloa. Liigadebyyttinsä hän teki kaudella 2005. Ikävalko on pelannut 26 liigaotttelua, joissa hän on tehnyt 4 maalia (tilanne kauden 2006 jälkeen). Hänellä on FC KooTeePeen kanssa vuoden 2007 loppuun saakka sopimus, jossa on lisäksi optio vuodesta 2008.

Niko Ikävalkon isä Mika Ikävalko pelasi myös aikoinaan jalkapalloa Suomen korkeimmalla sarjatasolla.

Ikävalko Glasgow Rangersin testileirille

FC KooTeePeen 18-vuotias hyökkääjä Niko Ikävalko matkustaa tänään sunnuntaina Skotlantilaisjätti Glasgow Rangersin testiin.

Ikävalkon testileiri Ibroxilla on viikon mittainen. Viime kauden aikana Ikävalko on vieraillut Hollannissa AZ Alkmaarin ja Italiassa Udinesen sekä Veronan testissä. Ikävalkon siirto Italian Udineseen oli syksyllä lähellä, mutta kariutui viime metreillä.

Veikkausliigassa Ikävalkolle on kertynyt tilille toistaiseksi 26 ottelua ja 4 maalia.

Vivã Barca

Niko123 = Niko Ikävalko  ??? :) ::)

X.M.


Pre

Lainaus käyttäjältä: Vivã Barca - 14.01.2007 klo 22:23:48
Niko123 = Niko Ikävalko  ??? :) ::)
Sama kävi mielessä, mutta eiköhän sillä tämä päivä mennyt matkustellessa. Ikävalkolle :ylos:

Ricky Rocket

Lainaus käyttäjältä: Vivã Barca - 14.01.2007 klo 22:23:48
Niko123 = Niko Ikävalko  ??? :) ::)
Vaihdapa Niko suosikkijoukkueesi kohdalle Rangers, mikäli haluat saada sopimuksen..  ;)

Vänkyrä


Obafemi

Jotenkin tuntuu, että mitä järkeä on lähteä tuollaisella ruipelolla kovaotteiseen Skotlannin liigaan. Tuskin tietenkään heti on ykkösjoukkueen matkassa muuta kuin treeneissä, mutta ehkäpä ne treenit siellä ISOJEN poikien kanssa karaisee... Punttisalilla käyntiä kaipaisi poika, eihän noilla koivilla voi ehjänä Skotlannissa pysyä...Näin Ikävalkon viime kesänä Klubia vastaan ja tuntui kovasti kyllä yrittävän kaikkea kikkailua, mutta heti oli maassa, kun vastustaja otti pienenkin kontaktin. Onnea kuitenkin matkaan :ylos:

Niko123


vialli

Kyseessä perinteinen lentokenttäspämmi?  :D

Vivã Barca

Lainaus käyttäjältä: vialli - 16.01.2007 klo 22:51:43
Kyseessä perinteinen lentokenttäspämmi?  :D

Hyvinkin mahdollista...  :D

Niko123

Testiin Frosinoneen  :ylos: Serie B-seura.

keketsu


G-G

Lainaus käyttäjältä: Niko123 - 17.11.2007 klo 23:49:17
Testiin Frosinoneen  :ylos: Serie B-seura.
Moi niko, muistahan laittaa matkarapoa tulemaan :ylos:

Niko123

 :D.......Iltasanomissa tais olla uutinen tästä :ylos:

Fela Hutikuti

Luin ensin, että työleirille ???

Maquina

Lainaus käyttäjältä: Niko123 - 18.11.2007 klo 01:12:36
:D.......Iltasanomissa tais olla uutinen tästä :ylos:

Moi Niko. Viime kauden näyttöjen perusteella et tule saamaan sopimusta ulkomaille, korkeintaan kotkaan.

Kaasupallo

Lainaus käyttäjältä: Maquina - 18.11.2007 klo 03:19:27
Moi Niko. Viime kauden näyttöjen perusteella et tule saamaan sopimusta ulkomaille, korkeintaan kotkaan.

:D

ringhio

Huhhuh mikä puujalka.
Ei ainakaan vakuuttanut viime kaudella  :alas:
Toivottavasti olen väärässä ja Nikosta kehittyy eräs maailman parhaista pelaajista  :ylos:

moline

#18
Lainaus käyttäjältä: ringhio - 18.11.2007 klo 05:29:24
Huhhuh mikä puujalka.
Ei ainakaan vakuuttanut viime kaudella  :alas:
Ruuti oli pojalla melkoisen märkää, mutta joutui Pukin tavoin kärsimään keskikentän kyvyttömyydestä rakentaa peliä.. Liian usein joutui hakemaan palloa puolesta kentästä tai painimaan pääpalloista. Maalimäärä toki oli silti aikamoinen pettymys.. Ehkä ensi kaudella sitten ja nimenomaan Kotkassa. :ylos:

Fenley Stastus

Ei taida miltään Serie B:n persaukisilta jengeiltä irrota rahaa. :alas:

JMR

Lainaus käyttäjältä: Fenley Stastus - 18.11.2007 klo 18:27:24
Ei taida miltään Serie B:n persaukisilta jengeiltä irrota rahaa. :alas:

No jos Ikävalko olisi hankinnan arvoinen niin Kotka päästäisi Nikon parilla espressolla ja ystävyysottelusopimuksella :ylos:

FC Apollo

Eiks tämä Ikävalko ole se luuranko joka on turvallaan kokoajan?

Kuninkaanmies

Lainaus käyttäjältä: FC Apollo - 18.11.2007 klo 21:27:30
Eiks tämä Ikävalko ole se luuranko joka on turvallaan kokoajan?

kyllä  :)

S/A/M

Hieman kunnioitusta niko123:sta kohtaan näissä teksteissä :)

Kuninkaanmies

Lainaus käyttäjältä: S/A/M - 19.11.2007 klo 15:10:29
Hieman kunnioitusta niko123:sta kohtaan näissä teksteissä :)

Moi nikon kakkosnikki  :)