batong
Poissa
Suosikkijoukkue: KoiPS
|
 |
Vastaus #8475 : 30.01.2026 klo 11:07:30 |
|
Kolmosen pelit eivät kai ole Veikkauksen listoilla joten ei kovin pitkää matikkaa tarvi, mikä on tuo Kakkosen jengi.
Tai jos katsoi hetkenkin AAkatemian pelejä/highlighteja.
|
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, San Lorenzo, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #8476 : 30.01.2026 klo 12:14:38 |
|
Miksei vois edelleen olla? Tutkinta koskee miesten kakkosen ja kolmosen otteluita, ja lehti mainitsee selvityksen kohteeksi erikseen helsinkiläisseura FC Finnkurdin. Epäilyt kohdistuvat myös joukkueen vuonna 2024 pelattuihin otteluhin.
HBL:n mukaan Veikkaus on tapaukseen liittyen sulkenut yhden suomalaisjoukkueen pelit kohdelistoiltaan. Kolmosen pelit eivät kai ole Veikkauksen listoilla joten ei kovin pitkää matikkaa tarvi, mikä on tuo Kakkosen jengi. Totta. Tulipas luettua huolimattomasti. Suoranainen ihme se olisi, jos kyseessä olisi joku muu "seura" kuin tuo pikkurikollisten pelleporukka.
|
|
|
|
|
nptuomin
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu
|
 |
Vastaus #8477 : 30.01.2026 klo 12:18:07 |
|
Voihan se olla myös yksi tietty tamperelaisseura, jonka edustusjoukkue katosi kartalta kakkosen kauden 2024 jälkeen..
|
|
|
|
|
HomeTeamHeroes
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, ihmisoikeudet ja playhth.com
|
 |
Vastaus #8478 : 30.01.2026 klo 13:38:41 |
|
Kun rikoslainsäädäntö laahaa Suomessa perässä, eikö laastarina voisi olla lisenssiehdoissa älyttömän kovat sanktiot? Koko joukkueelta viedään rahat, autot ja kodit + jalanpesijäksi Palloliiton saunaan loppuelämäksi pakkotyöhön? Realistisemmin vaikkapa "koko joukkueen kaikille jäsenille tulee sama 10v pelikielto" niin ryhmäpaine hoitaa homman.
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8479 : 30.01.2026 klo 13:44:40 |
|
Lisenssejä ei ole Ykköstä alempana.
Sen sijaan jäsenseuraa varmaan saisi ihan rankaista, jos joku viitsisi asialle jotain tehdä. Jäsenmaksulla pääsee ry liittoon, mutta kyllähän se edellyttää myös tiettyä vastuuta. Tarpeeksi perseilemällä liitosta pitäisi erottaa nämä mädät seurat.
Homma varmaan siirtyisi vaan seuraavaan seuraan, mutta ainakin se hidastaisi ja hankaloittaisi tätä perseilyä.
|
|
|
|
|
toubi
Poissa
|
 |
Vastaus #8480 : 31.01.2026 klo 08:10:50 |
|
Husiksessa oli tänään myös jatkojuttu aiheesta, taustoitetaan miksi ottelumanipulaatiota tapahtuu niin paljon juuri Suomessa. Ollaan ykkösmaita Myanmarin, Intian ja Kazakhstanin kanssa. Palloliiton toimenpiteenä kaikille pelaajille korkeimmilla tasoilla on järjestetty 30 minuutin pakollinen koulutus aiheesta  No mutta vakavammin, pitivät isona ongelmana lainsäädännön puitteita, ja ettei heillä ole resurssia tutkia ottelumanipulaatioita. Nyt menee yksi HTV näiden selvittämisiin mutta välineet ovat tosi rajalliset. Lisäksi ensimmäisessä jutussa mainittiin nimeltä, että Atlantis Akatemia oli pelilistoilta poistettu joukkue.
|
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla
|
 |
Vastaus #8481 : 31.01.2026 klo 08:26:53 |
|
Vakava asia toki, mutta uutisen lakoninen loppukaneetti...
... jostain syystä nauratti.
 Osuva kommentti sutkien metkuihin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.01.2026 klo 08:34:11 kirjoittanut Dagger »
|
|
|
|
|
Kikkapaita
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, A-R-S-E-N-A-L
|
 |
Vastaus #8482 : 31.01.2026 klo 08:39:31 |
|
Husiksessa oli tänään myös jatkojuttu aiheesta, taustoitetaan miksi ottelumanipulaatiota tapahtuu niin paljon juuri Suomessa. Ollaan ykkösmaita Myanmarin, Intian ja Kazakhstanin kanssa.
Ja työttömyydessäkin ollaan Euroopan kärkeä  mistä johtuu että me suomalaiset ollaan näin hyviä melkein joka asiassa?
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8483 : 31.01.2026 klo 08:43:52 |
|
En tiedä onko Suomi oikeasti ottelumanipulaatioissa missään kärjessä, vaan täällä niistä raportoidaan ja ainakin jotenkin tutkitaan, kun tulee ilmi. Voi kaivaa vaikka maailman korruptioindeksin ja pohtia, miten paljon näitä jää tutkimatta oikeasti rosvovaltioissa.
Suomen tilanne toki paranisi, kun olisi jokin väline puuttua. Edelleen ehdotan rajuna toimenpiteenä, joka vaatii toistuvia perseilyjä, ry:n erottamisen jäsenliitosta.
|
|
|
|
|
toubi
Poissa
|
 |
Vastaus #8484 : 31.01.2026 klo 09:09:02 |
|
En tiedä onko Suomi oikeasti ottelumanipulaatioissa missään kärjessä, vaan täällä niistä raportoidaan ja ainakin jotenkin tutkitaan, kun tulee ilmi. Voi kaivaa vaikka maailman korruptioindeksin ja pohtia, miten paljon näitä jää tutkimatta oikeasti rosvovaltioissa.
Suomen tilanne toki paranisi, kun olisi jokin väline puuttua. Edelleen ehdotan rajuna toimenpiteenä, joka vaatii toistuvia perseilyjä, ry:n erottamisen jäsenliitosta.
Tuo perustui Francesco Barancan analyysiin vedonlyöntiaktiviteettien perusteella, kuten erilaisista selittämättömistä pelikertointen muutoksista tai muista epäilyttävistä signaaleista ei ilmoitusmenettelyyn. Totta toki kuitenkin, että Suomessa varmasti asiat nostetaan herkemmin pinnalle
|
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #8485 : 31.01.2026 klo 09:45:07 |
|
Tuo perustui Francesco Barancan analyysiin vedonlyöntiaktiviteettien perusteella, kuten erilaisista selittämättömistä pelikertointen muutoksista tai muista epäilyttävistä signaaleista ei ilmoitusmenettelyyn. Totta toki kuitenkin, että Suomessa varmasti asiat nostetaan herkemmin pinnalle
Varma ei voi olla, mutta kuvittelisin että esim. Turkissakin saattaa olla ihan pieniä ongelmia. Tutkinnan mukaan kymmenen tuomaria oli lyönyt vetoa yksin yli 10 000 kertaa. Vedonlyöntikuninkuuden vei 18 227 kertaa pelannut tuomari. Tulokset ovat viimeisen viiden vuoden ajalta. https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000011587682.html
|
|
|
|
|
Mombasa
Poissa
Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen
|
 |
Vastaus #8486 : 31.01.2026 klo 10:13:21 |
|
Varma ei voi olla, mutta kuvittelisin että esim. Turkissakin saattaa olla ihan pieniä ongelmia. Tutkinnan mukaan kymmenen tuomaria oli lyönyt vetoa yksin yli 10 000 kertaa. Vedonlyöntikuninkuuden vei 18 227 kertaa pelannut tuomari. Tulokset ovat viimeisen viiden vuoden ajalta. https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000011587682.htmlTurkin tapauksessa kyse ei ollut ottelumanipulaatiosta, vaan siitä, että tuomarit ylipäätään löivät vetoa jalkapallo-otteluista, mikä on säännöissä kiellettyä. Eli he eivät lyöneet omista peleistään vetoja. Joukossa toki voi olla yksittäisiä erotuomareita, jotka ovat pelanneet omia pelejään, mutta valtaosalle kyse ei ole siitä. Mitä tähän uusimpaan suomalaistapaukseen tulee, niin East FC:n (Atlantis/akatemia) topikista lisätiedot. Koosteita, pelaajasiirtoja ja peluutuksia katsomalla ei liene kovin vaikeaa päätellä onko otteluissa tapahtunut ottelumanipulaatiota vai ei. Sille on joku syy, miksi muutama kausi takaperin konferenssiliigaa Klubia vastaan pelannut kymppipaikan pelaaja on tullut Suomen neljänneksi korkeimmalle sarjatasolle pelaamaan topparina.
|
|
|
|
|
Kikkapaita
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, A-R-S-E-N-A-L
|
 |
Vastaus #8487 : 31.01.2026 klo 10:23:39 |
|
Mulla on kyllä ollut pitkään ymmärrys että nimenomaan Suomessa ottelumanipulaatioita olisi suht paljon. Pitäis melkein kaivella faktaa mutta olen itse ymmärtänyt että esim suht pienet pelaajapalkkiot edesauttaa tätä..eli (lähinnä ulkomaalaiset pelaajat/taustahenkilöt) korvaukset on pieniä mutta manipulaatiosta saatavat rahat taas suhteellisen isoja? Ja alasarja-pelejä on ollut aika paljon ulkomaisilla pelipalveluilla.
|
|
|
|
|
Hasan Sas
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #8488 : 31.01.2026 klo 10:25:52 |
|
Edelleen jaksan ihmetellä, miksi mikään vedonlyöntiyhtiö tarjoaa kohteita Suomen nelostasolta, kun riskit ovat kaikilla tiedossa.
|
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #8489 : 31.01.2026 klo 10:36:16 |
|
Turkin tapauksessa kyse ei ollut ottelumanipulaatiosta, vaan siitä, että tuomarit ylipäätään löivät vetoa jalkapallo-otteluista, mikä on säännöissä kiellettyä. Eli he eivät lyöneet omista peleistään vetoja. Joukossa toki voi olla yksittäisiä erotuomareita, jotka ovat pelanneet omia pelejään, mutta valtaosalle kyse ei ole siitä. Aivan, mutta juuri sen vuoksi korostinkin lainaamassani tekstissä kohtaa, jossa kerrottiin analyysiin perustuneen vedonlyöntiaktiviteettiin. Aika aktiivista se touhu ainakin minun mielestäni on Turkissa ollut. Tarkempaa tietoa siitä, miten se on peleihin mahdollisesti vaikuttanut ei ainakaan minulla ole tiedossa. Puoliksi huumorimielessä koko viestin muutenkin kirjoitin. Kenties se alkuperäinen analyysi on muutenkin sivuuttanut joitain tekijöitä tai maita, sillä ainakin Kiinassa ottelumanipulaatiota tunnutaan myös jos jonkin verran harrastetun. https://yle.fi/a/74-20207309?origin=rss Tai sitten ei ole. En rehellisesti sanoen ole sen tarkemmin ko. analyysiin tutustunut. Mitä tähän uusimpaan suomalaistapaukseen tulee, niin East FC:n (Atlantis/akatemia) topikista lisätiedot. Koosteita, pelaajasiirtoja ja peluutuksia katsomalla ei liene kovin vaikeaa päätellä onko otteluissa tapahtunut ottelumanipulaatiota vai ei. Sille on joku syy, miksi muutama kausi takaperin konferenssiliigaa Klubia vastaan pelannut kymppipaikan pelaaja on tullut Suomen neljänneksi korkeimmalle sarjatasolle pelaamaan topparina.
Sinänsä jännä juttu, miten hitaasti tuohonkin reagoidaan, kun foorumilla niille East whateverin touhuille on naureskeltu jo alusta asti. Sen verran läpinäkyvää se on ollut, että paistaahan se nyt kuuhun asti. Edelleen jaksan ihmetellä, miksi mikään vedonlyöntiyhtiö tarjoaa kohteita Suomen nelostasolta, kun riskit ovat kaikilla tiedossa.
Niinpä. Tämähän se.
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8490 : 31.01.2026 klo 11:06:27 |
|
Toisaalta sitten vaikka Coolbet tarjoaa kohteita Nelosesta eli kuudenneksi korkeimmalta sarjatasolta. Tietysti se ei tarkoita, että sopuilut jotenkin lisääntyisivät mitä alemmaksi mennään, mutta vaikeampi ainakin niistä peleistä on saada kunolla tietoa.
Eikä se kohteiden tarjoaminen vielä tarkoita mitään, vaan mikä betsilafka ottaa sinne euroja kunnolla sisään. Hämäriä lafkoja näissäkin riittää.
|
|
|
|
|
Stole
Poissa
|
 |
Vastaus #8491 : 31.01.2026 klo 11:14:06 |
|
Ei Suomessa ole korruptiota eikä ottelumanipulaatiota toisin kuin näissä epärehellisissä etelän maissa. Täällä tulevat kyllä kaikki tapaukset julki isosti koska suomalaiset ovat niin paljon rehellisempää ainesta
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8492 : 31.01.2026 klo 11:18:18 |
|
Ei Suomessa ole korruptiota eikä ottelumanipulaatiota toisin kuin näissä epärehellisissä etelän maissa. Täällä tulevat kyllä kaikki tapaukset julki isosti koska suomalaiset ovat niin paljon rehellisempää ainesta
Suomessa on korruptiota ja manipulaatioita, mutta niitä on satavarmasti enemmän monessa muussa maassa. Tietyt maat ja kansallisuudet ovat näissä valitettavasti ylikorostuneita, mutta ei Suomikaan puhdas pulmunen ole. Ei myöskään se yllätä, että näissä uutisissa toistuu monesti samat seurat. Ei voida puhua mistään käsille räjähtäneestä ilmiöstä.
|
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #8493 : 31.01.2026 klo 11:25:24 |
|
Edelleen jaksan ihmetellä, miksi mikään vedonlyöntiyhtiö tarjoaa kohteita Suomen nelostasolta, kun riskit ovat kaikilla tiedossa.
Eikös näissä suurimmat rahat vedellä yleensä Aasian markkinoilla, missä lafkat sitten ihan itsessään ovat paikallisen mafian/hämärämiesten omistuksessa ja ovat rahanpesuinstansseja? Heitä tuskin kiinnostaa pätkän vertaa.
|
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan
|
 |
Vastaus #8494 : 31.01.2026 klo 11:39:36 |
|
Itseä lähinnä ihmetyttää se miksi Pöllöliitto katsoo näitä atlantiksia ja finnkurdistaneja vuodesta toiseen.
Kesällä vituttaa säännöllisesti se, että atlantiksen matseja kelpuutetaan vakioykköseen asti.
|
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #8495 : 31.01.2026 klo 12:56:22 |
|
Itseä lähinnä ihmetyttää se miksi Pöllöliitto katsoo näitä atlantiksia ja finnkurdistaneja vuodesta toiseen.
Marco sanoo soo-soo
|
|
|
|
|
Mombasa
Poissa
Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen
|
 |
Vastaus #8496 : 31.01.2026 klo 15:52:50 |
|
Eikös näissä suurimmat rahat vedellä yleensä Aasian markkinoilla, missä lafkat sitten ihan itsessään ovat paikallisen mafian/hämärämiesten omistuksessa ja ovat rahanpesuinstansseja? Heitä tuskin kiinnostaa pätkän vertaa.
Näin juuri. Jollain Veikkauksen peleillä ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Paitsi näiden arberistrefien osalta, jotka pelaavat oman joukkueen tappiota futsal-liigan pudotuspeleissä. Kuitenkin yleisesti Suomen ongelmat juontuvat aasialaisiin laittomiin vedonlyöntimarkkinoihin, joita on moninkertainen määrä eurooppalaisiin laillisiin toimijoihin verrattuna. Suomen houkuttelevuutta kohteena näille laittomille vedonlyöntisivustoille lisää myös se, että kesällä ei hirveästi pelata, mutta rahat halutaan nyhdätä peliongelmaisilta, jolloin muutama fiksattu pelikohde vuodessa tappioineen ei kuitenkaan isossa kuvassa merkitse. Aivan, mutta juuri sen vuoksi korostinkin lainaamassani tekstissä kohtaa, jossa kerrottiin analyysiin perustuneen vedonlyöntiaktiviteettiin. Aika aktiivista se touhu ainakin minun mielestäni on Turkissa ollut. Tarkempaa tietoa siitä, miten se on peleihin mahdollisesti vaikuttanut ei ainakaan minulla ole tiedossa. Puoliksi huumorimielessä koko viestin muutenkin kirjoitin.
Minua vain häiritsi tuon toiminnan rinnastaminen vedonlyöntivilppiin, joka on tämän topikin aihe. Ei siinä mitään. Aktiivista vedonlyönti on ollut eikä sääntöjen mukaista. Saatoin ymmärtää viestin hieman väärin, sillä tuota samaa artikkelia on tullut aiemminkin vastaan ottelumanipulaatiokeskusteluissa.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #8497 : 31.01.2026 klo 21:03:11 |
|
Perus hesa
|
|
|
|
|
Tiksa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #8498 : 01.02.2026 klo 08:15:06 |
|
Edelleen jaksan ihmetellä, miksi mikään vedonlyöntiyhtiö tarjoaa kohteita Suomen nelostasolta, kun riskit ovat kaikilla tiedossa.
Eihän ne vedonlyöntiyhtiöt ota (ainakaan mitään merkittäviä) tappioita jos ne toimivat järkevästi, niin että kertoimet muuttuvat dynaamisesti pelattujen merkkien mukaan ja yksittäisissä vedoissa on järkevä katto. Ja pakkohan kerroinasettelun on olla noissa alasarjaotteluissa täysin automaattista. Ei siellä kukaan ole Suomen kolmosen joukkueiden vahvuuksia ja päivän virettä arvioimassa. Ja mitä tulee isojen rahojen pesuun Aasiassa niin eihän siellä mitään ottelumanipulaatioita järjestetä. Siinä pistetään kummallekin puolen ottelua veto, annetaan vedonlyöntitoimiston ottaa marginaalinsa, ja kierrätetään rahasta 90% takaisin ilman mitään riskiä. Ja kun sitä huume- ja cyberrikosrahaa tulee läpi vuoden niin sitä pitää pestä kesälläkin. Siksi myös kesäsarjoista pienimpiäkin. Nämä ottelumanipulaatiot on pienyrittäjien hommia, joissa yritetään tienata sitä rahaa eikä pestä sitä puhtaaksi.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #8499 : 01.02.2026 klo 09:45:43 |
|
Ja mitä tulee isojen rahojen pesuun Aasiassa niin eihän siellä mitään ottelumanipulaatioita järjestetä. Siinä pistetään kummallekin puolen ottelua veto, annetaan vedonlyöntitoimiston ottaa marginaalinsa, ja kierrätetään rahasta 90% takaisin ilman mitään riskiä. Ja kun sitä huume- ja cyberrikosrahaa tulee läpi vuoden niin sitä pitää pestä kesälläkin. Siksi myös kesäsarjoista pienimpiäkin. On aina ihmetyttänyt miten tämä rahanpesukuvio vedonlyönnillä käytännössä menee. Jos laittaa 1milj "likaista" rahaa pankkiin ja pankki kysyy että mistä rahat, niin ollaan kusessa... ... mutta jos laittaa 800k rahaa pankkiin bookkereilta niin pankkiko ei kysy että mistä rahat vedonlyöntiin ...  Mutta joo, toki rahanpesussa ottelumanipulaatioilla ei ole mitään tolkkua.
|
|
|
|
|
|
|
|