• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Joukkuepisteet-topikki

Aloittaja Rantasipi, 22.07.2011 klo 00:16:39

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Tiksa

Ja ylipäätänsä vain viisi muuta seuraa - KuPS yhtenä näistä - on päässyt ägäliigan karsinnoissa ensimmäiseltä kierrokselta playoff-kierrokselle saakka.

Yanarii

Lainaus käyttäjältä: Zizinho - 03.10.2024 klo 00:12:06
Jos siis Konferenssiliigan karsinnasta puhutaan niin niitä taitaa olla historian saatossa vain yksi (FC Noah).

[uutinen]In 2024 they qualified for the UEFA Conference League league phase after defeating Ružomberok 4-3 on aggregate in the play-off round, becoming the first club in Conference League history to successfully navigate all four rounds of qualification. [/uutinen]
Matkalla kaatui:
Shkendija (Pohjois-Makedonia) 2-0, 1-2. Jatkoon 4-1.
Sliema (Malta) 7-0, 0-0. Jatkoon 7-0.
AEK (Kreikka) 3-1, 0-1. Jatkoon 3-2.
Ružomberok (Slovakia) 3-0, 1-3. Jatkoon 4-3.

Yksityiskohtina mainittakoon, että pääsivät/joutuivat aloittamaan jokaisen parin kotikentältä ja playoff-kierroksella meinasivat sössiä tokassa osaottelussa ensimmäisen osaottelun 3-0-johdon, kun slovakialaiset saivat otteluparin vielä tasoihin, mutta 88. minuutilla Noah kävi vielä voittomaalin vääntämässä.



Jema Pelle

Lainaus käyttäjältä: Yanarii - 03.10.2024 klo 08:23:58
Matkalla kaatui:
Shkendija (Pohjois-Makedonia) 2-0, 1-2. Jatkoon 4-1.
Sliema (Malta) 7-0, 0-0. Jatkoon 7-0.
AEK (Kreikka) 3-1, 0-1. Jatkoon 3-2.
Ružomberok (Slovakia) 3-0, 1-3. Jatkoon 4-3.

Rankingin perusteella kaikilla kierroksilla sijoittamaton, ihan kastin häntäpäätä, mutta...

Peri Shkendijan paikan ja oli tokalla kiekalla sijoitettu, peri AEK:n paikan ja oli pleijareissa sijoitettu.

Yanarii

Lainaus käyttäjältä: Jema Pelle - 03.10.2024 klo 08:46:16
Rankingin perusteella kaikilla kierroksilla sijoittamaton, ihan kastin häntäpäätä, mutta...

Peri Shkendijan paikan ja oli tokalla kiekalla sijoitettu, peri AEK:n paikan ja oli pleijareissa sijoitettu.
Vähemmän yllättäen ihan muukalaislegioona toikin on. Ratkaisevassa ottelussa maalivahti ainoa armenialainen avauskokoonpanossa :D

Useammalta kaverilta näytti löytyvän CV:stä Portugalin kahta korkeinta sarjatasoa.

Olaf Thon

Tuliko Dinamon voitosta joukkuepisteitä – ja jos tuli, niin minkä verran?

Kosmoksen Härkä

Ei, seuraavasta pisteestä alkaa napsua lisää hyvää pistepussukkaan. Onko tulossa, mene ja tiedä.

Jema Pelle

Lainaus käyttäjältä: Kosmoksen Härkä - 26.10.2024 klo 18:47:16
Ei, seuraavasta pisteestä alkaa napsua lisää hyvää pistepussukkaan. Onko tulossa, mene ja tiedä.

Jees, liigavaihepaikan kakspuolikas kumoutui ja uusi uljas kolme pojoa näki kuunvalon.

Olaf Thon

Lainaus käyttäjältä: Jema Pelle - 12.12.2024 klo 23:09:38
Jees, liigavaihepaikan kakspuolikas kumoutui ja uusi uljas kolme pojoa näki kuunvalon.

Eli HJK:lla on nyt 12.500 pistettä?

ExtraJack

Lainaus käyttäjältä: Olaf Thon - 13.12.2024 klo 14:38:28
Eli HJK:lla on nyt 12.500 pistettä?

Joo ja ensi vuonna poistuu nolla pistettä.

Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: Olaf Thon - 13.12.2024 klo 14:38:28
Eli HJK:lla on nyt 12.500 pistettä?

Tuokin saattaa olla ratkaiseva piste siihen että onkin ensi kaudella esim neloskiekalla sijoitettu.

Olaf Thon

Lainaus käyttäjältä: ExtraJack - 13.12.2024 klo 17:13:30
Joo ja ensi vuonna poistuu nolla pistettä.

HJK Helsinki Fin: 0.00 + 4.00 + 3.00 + 2.50 + 3.00 = 12.500. 

Mulon

Kassiesan sivuilta koostettu https://kassiesa.net/uefa/

Viimeinen sijoitettu joukkue (kausi 2024-2025)

Mestarien liiga, mestarien polku
1. karsintakierros  8.000   (5.500)
2. karsintakierros 14.500  (11.500)
Ennusteet
3. karsintakierros 32.000  (28.000)
PO-kierros         38.000  (34.500)

Eurooppa-liiga
1. karsintakierros  8.500 (4.375)
2. karsintakierros 19.250 (9.500)
Ennusteet
3. karsintakierros 22.000 (14.000)
3. karsintakierros, mestarit 10.000 (8.000)
PO-kierros         19.000 (14.500)

Konferenssiliiga (huom! kaksi mestaria saa vapaalipun 3. karsintakierrokselle)   
1. karsintakierros 4.000 (3.500)
2. karsintakierros 6.325 (6.500)
2. karsintakierros, mestarit 5.500 (4.000)
Ennusteet
3. karsintakierros 8.820 (8.000)
3. karsintakierros, mestarit 6.000 (6.000)
PO-kierros 14.000 (9.760)
PO-kierros, mestarit 8.500 (6.000)
 
Suomalaisia joukkueita
HJK  12.500, poistuu 0.00 pistettä, tulee vähintään 1.00 pistettä
KuPS 10.000, poistuu 2.50 pistettä, tulee vähintään 1.50 pistettä
Ilves 3.000, poistuu 1.00 pistettä, tulee vähintään 1.50 pistettä
Inter 3.000, poistuu 1.00 pistettä, ei tule pisteitä   
SJK   1.500, ei poistuu pisteitä, tulee vähintään 1.0 pistettä

Suomen maapisteistä tuleva minimi 2.350.

Kosmoksen Härkä

Lainaus käyttäjältä: Mulon - 15.06.2025 klo 09:23:49
Mestarien liiga, mestarien polku
1. karsintakierros  8.000   (5.500)
Mikäli yhtään 'yllätysmestaria' ei olisi toteutunut, raja olisi ollut 10,000 ja KuPS olisi ollut ensimmäisenä viivan alapuolella.


Tiksa

Lainaus käyttäjältä: Mulon - 15.06.2025 klo 09:23:49
Kassiesan sivuilta koostettu https://kassiesa.net/uefa/

Viimeinen sijoitettu joukkue (kausi 2024-2025)

Eurooppa-liiga
3. karsintakierros, mestarit 10.000 (8.000)

Suomalaisia joukkueita
KuPS 10.000,

Tasan kymmenessä pisteessä mestareiden polulla KuPSin lisäksi Mostar ja Lincoln Red Imps. Millä perusteella näiden keskinäinen järjestys määräytyy? Kassiesalla KuPS näistä viimeisenä ja viivan alapuolella EL3ch:lla.

Kosmoksen Härkä

LainaaIf two or more clubs are ranked equally, the following criteria are applied, in this order, to determine their final rankings:

   - their coefficients in the most recent of the seasons on which the rankings are based;
   - their coefficients in the next most recent season in which they are not equal;
   - the association coefficient of the club's respective association;
   - their position in the domestic championship in the most recent season.
Näköjään aina tärkeät maapisteet voivat joskus olla erittäin tärkeitä ... mutta, mitä sitten, jos kaikki em. kriteerit ovat tasan.

Hexadecimal

Olisko tässä vaiheessa aika päivitellä vähän tätäkin puolta ja miettiä tulevaisuutta

Ilkeä Eläinlääkäri

Kuinka paljon KuPS on kerryttänyt joukkuepisteitä tältä kaudelta? Ja paljonko on nyt yhteensä?

3,1415926535 8979323846

Lainaus käyttäjältä: Ilkeä Eläinlääkäri - 03.10.2025 klo 10:27:08
Kuinka paljon KuPS on kerryttänyt joukkuepisteitä tältä kaudelta? Ja paljonko on nyt yhteensä?

https://www.uefa.com/nationalassociations/uefarankings/club/?year=2026

Voit suodattaa vaikka 'Finland' tuolta.

Sitten vaikka täältä voi katsoa, miten pisteitä kertyy. KuPS:llekin tulee vielä liigavaiheesta ihan hyvin pisteitä, vaikka häviäisivät loput.

https://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_coefficient -> Club point allocations

Kosmoksen Härkä

#443
2,500 kertynyt ja 10,000 on kokonaispisteet (Klubilla 14,000, joten vähän täytyy KuPSin sisuuntua jos meinaavat ohittaa tai edes päästä tasoihin, mikä itseasiassa on sama asia).

Lainaus käyttäjältä: Ameobi - 03.10.2025 klo 10:33:30
KuPS:llekin tulee vielä liigavaiheesta ihan hyvin pisteitä, vaikka häviäisivät loput.
Joo, onhan toi 2,500 ihan hyvin, mutta mitään lisää ei tule em. skenaariossa. :)

3,1415926535 8979323846

Juu ei.

Tohon UEFA:n listaan vaan huomautuksena, kun siitä katsoo nopeasti että ovatpa keränneet vähän, niin siellä on silti jotain tulossa varmasti.

Neljä Tähteä

Olikos se niin että tämän iltaisen voiton myötä KuPS saa vähintään 4.000 pistettä tältä kaudelta?

Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: Neljä Tähteä - 07.11.2025 klo 00:38:19
Olikos se niin että tämän iltaisen voiton myötä KuPS saa vähintään 4.000 pistettä tältä kaudelta?

Alkaako olla jo UCL Q2 sijoitetun paikka lähellä ensi kaudeksi? Sehän tosin ei takaa helppoa vastusta kuten sillä ainoalla kerralla huomattiin

M.P.

Lainaus käyttäjältä: Neljä Tähteä - 07.11.2025 klo 00:38:19
Olikos se niin että tämän iltaisen voiton myötä KuPS saa vähintään 4.000 pistettä tältä kaudelta?
Kyllä.

Jatkossa pisteet kertyy suoraan KuPSin pottiin. Tasapelistä 1.000 ja voitosta 2.000 lisää.

Lisäksi liigavaiheen päätteeksi bonuspisteitä sarjataulukon mukaan: sijat 1-8 4.000 pistettä, sijat 9-16 2.000 pistettä ja sijat 17-24 1.000 piste

M.P.

#448
Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 07.11.2025 klo 01:16:39
Alkaako olla jo UCL Q2 sijoitetun paikka lähellä ensi kaudeksi? Sehän tosin ei takaa helppoa vastusta kuten sillä ainoalla kerralla huomattiin
Tänä vuonna se vaati 14.500 pistettä, KuPSilla nyt kasassa 11.500

Sanoisin, että KuPS on voiton päässä tuosta 14.500 pisteestä. Voitosta tulisi 2.000 lisää ja voitto tietäisi käytännössä jatkopaikkaa joka toisi vähintään yhden bonuspisteen.

Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: M.P. - 07.11.2025 klo 01:20:48
Tänä vuonna se vaati 14.500 pistettä, KuPSilla nyt kasassa 11.500

Siis nyt tämän kauden tähän mennessä kerätyt pisteet laskettuna mukaan vai ilman? Jotain tietysti myös putoaa pois aiemmilta vuosilta