• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Joukkuepisteet-topikki

Aloittaja Rantasipi, 22.07.2011 klo 00:16:39

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

M.P.

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 07.11.2025 klo 01:23:57
Siis nyt tämän kauden tähän mennessä kerätyt pisteet laskettuna mukaan vai ilman? Jotain tietysti myös putoaa pois aiemmilta vuosilta
Pisteitä ensi kaudelle on nyt 11.500 eli vuoden 2026 rankingiin

Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: M.P. - 07.11.2025 klo 01:25:21
Pisteitä ensi kaudelle on nyt 11.500.

Ok. Eli yhden voiton merkitys on aika iso niin tämän kauden kuin jatkon kannalta

Ilkeä Eläinlääkäri

Lainaus käyttäjältä: M.P. - 07.11.2025 klo 01:25:21
Pisteitä ensi kaudelle on nyt 11.500 eli vuoden 2026 rankingiin

Jonka päälle tulee vielä pisteet sen mukaan, että mille sijalle KuPS sijoittuu liigavaiheessa?

M.P.

Lainaus käyttäjältä: Ilkeä Eläinlääkäri - 07.11.2025 klo 01:27:16
Jonka päälle tulee vielä pisteet sen mukaan, että mille sijalle KuPS sijoittuu liigavaiheessa?
Liigavaiheen päätteeksi bonuspisteitä sarjataulukon mukaan: sijat 1-8 4.000 pistettä, sijat 9-16 2.000 pistettä ja sijat 17-24 1.000 piste, sija 25-32 0 pistettä


Mulon

Laitetaan nämä tänne, jotta eivät häviä.
Alin joukkuepistemäärä, jolla pääsi sijoitetuksi. 


                        24-25   25-26
Mestarien liiga, mestarien polku (C)
1. karsintakierros      5.500   8.000   
2. karsintakierros     11.500  14.500
3. karsintakierros     28.000  32.000
PO-kierros             34.500  38.000

Eurooppa-liiga
1. karsintakierros      4.375   8.500
2. karsintakierros      9.500  19.250
3. karsintakierros     14.000  20.000
3. karsintakierros (C)  8.000   9.000
PO-kierros             14.500  13.430

Konferenssiliiga   
1. karsintakierros      3.500   4.000
2. karsintakierros      6.500   6.325
2. karsintakierros (C)  4.000   5.500
3. karsintakierros      8.000   8.500
3. karsintakierros (C)  6.000   8.000
PO-kierros              9.760  14.000
PO-kierros (C)          6.000   8.500


Suomalaisia joukkueita
HJK   4.00 + 3.00 + 2.50 + 3.00 + 1.50 = 14.000
KuPS  2.50 + 2.00 + 1.50 + 1.50 + 4.00 = 11.500 (vielä mukana peleissä)
Ilves 0.00 + 0.00 + 0.00 + 2.00 + 1.50 =  3.500
SJK   0.00 + 1.50 + 0.00 + 0.00 + 1.00 =  2.500
Inter 1.00 + 1.00 + 0.00 + 0.00 + 0.00 =  2.000

Kimis Adonis

Suomalaisittain Eurooppaliigan mestarien polun 3. kierros ja sen pisteraja on itse asiassa varsin oleellinen, nykyisen rajan tarkoittaessa että KuPS ja HJK ovat Hävittiin kenelle pitikin -sarjalla Konferenssiliigassa osallistumatta sen Playoff-kierrokselle.

Toki tuolla kierroksella taitaa pisteraja olla altis suuremmalle heilahtelulle kuin vaikka Konffiliigan yleisellä polulla. Samalla sijoittamattomalta puolelta voi tulla pahoja arpoja vaikka ruotsalaisen tai puolalaisen yllätysmestarin muodossa. Toisaalta Ilveskin voisi parin hyvän eurovuoden jälkeen olla sekin sijoitettuna sopivalla osallistujalistalla.

Neljä Tähteä

Riittääkö KuPSin joukkuepisteet jo sijoitetuiksi UCL 2. kierroksella?

Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: Neljä Tähteä - 19.12.2025 klo 02:07:27
Riittääkö KuPSin joukkuepisteet jo sijoitetuiksi UCL 2. kierroksella?

Tuossa joskus aiemmin muistaakseni tutkittiin että jatkoonmeno saattaisi riittää, vai pitikö mennä vielä yhdeltä playoffskierrokselta jatkoon

Triangelikostaja

KuPS ohitti juuri HJK:n pisteissä. :)

buusteri

Hyvä että saadaan uusi johtotähti kotimaiseen futikseen, on tarpeeksi noloa kun HJK häviää kotikentällä jollekin AFZ Paskalle..

juhinho

Lainaus käyttäjältä: Triangelikostaja - 19.12.2025 klo 09:13:19
KuPS ohitti juuri HJK:n pisteissä. :)

Kassiesan mukaan ovat tasoissa? Am I missing something?

Tiksa

Lainaus käyttäjältä: juhinho - 19.12.2025 klo 11:34:20
Kassiesan mukaan ovat tasoissa? Am I missing something?

Tasapisteissä viimeinen kausi ratkaisee. :)

Juhanix

#463
Koska spekulointi on parasta, tein tällaisen spekulatiivisen listauksen kesän 2026 Mestarien liigan 2. karsintakierroksen sijoitetuista ja sijoittamattomista joukkueista. Pisteet perustuu tämän hetkiseen tilanteeseen Kassiesan sivuilla ja moni joukkue vielä voi kasvattaa pottiaan.

-Ensimmäiselle kierrokselle otin mukaan jo varmistuneet mestarit.
-Kunkin maan suurimmat joukkuepisteet omaava joukkue valikoitui, jos mestari ei ole vielä selvillä.
-Ensimmäiseltä kierrokselta sijoitetut joukkueet etenevät toiselle.
-Toiselle kierrokselle mukaan otettiin jälleen mestarit ja parhaat joukkuepisteet saanut jengi kustakin maasta.


Sijoitetut
FC København   53,375
Shakhtar Donetsk   50,25
Ferencváros   45,25
Dinamo Zagreb   44
Red Star Belgrade   41
Qarabag FK   40
Slovan Bratislava   36
FC Basel   34,5
Legia Warsaw   32,5
Maccabi Tel-Aviv   32,5
Ludogorets Razgrad   26
FCSB   24,5


Sijoittamattomat
Pafos FC   22,125
NK Celje   20,5
Sheriff Tiraspol   20
Shamrock Rovers   19,375
KuPS Kuopio   14
FC Drita   13,625
Lincoln Red Imps   13,5
Zrinjski Mostar   13,25
Vikingur Reykjavik   11,75
Kairat Almaty   11
Shkendija Tetovo   10,875
Mjällby AIF   5,925

e. lihavoin jo mestaruuden voittaneet

Mulon

Lainaus käyttäjältä: Neljä Tähteä - 19.12.2025 klo 02:07:27
Riittääkö KuPSin joukkuepisteet jo sijoitetuiksi UCL 2. kierroksella?

Jos joku pystyy kaivamaan jostain vastaavan taulukon kaudelle 26-27 kuin alla, niin sieltä näkyisi live-tilanne.
Itsellä ei riitä ei tieto, ei taito eikä kiinnostuskaan.   
https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=FB41E3B5AA1A44FE!9930&authkey=!AFR7R6y2j05tDcg

Mulon

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 19.12.2025 klo 02:16:02
Tuossa joskus aiemmin muistaakseni tutkittiin että jatkoonmeno saattaisi riittää, vai pitikö mennä vielä yhdeltä playoffskierrokselta jatkoon

Seuraavalta kierrokselta KuPS:lle ei taida olla saatavissa kuin 0.5 joukkuepistettä. Sekin tulisi jatkoon menosta.

https://kassiesa.net/uefa/calc.html

"UEFA coefficients are based on the performance of clubs in the European Cups during a five year period. During those 5 years match results (2 points for a win and 1 point for a draw) are awarded from the group stage onwards of the Champions League (CL), the Europa League (EL), and the Conference League (CO). However, in the knockout round play-offs, match results do count for the country ranking but not for the club ranking.

In addition bonus points are allocated for reaching the round of 16, the quarter finals, the semi finals and the finals. For each stage in CL the bonus is 1.5 point, for each stage in EL the bonus is 1 point, and for each stage in CO the bonus is 0.5 point."