• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Dinamo Zagreb - HJK 3.8 21.45

Aloittaja --are--, 30.07.2011 klo 17:43:35

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miten käy?

Dinamo jatkoon
Dinamo jatkoon jatkoajan /rankkareiden jälkeen
HJK jatkoon jatkoajan/rankkareiden jälkeen
HJK jatkoon

Lottomaes

"Lopussa saatiin kulma" Muurisen ei ainakaan tarvi saavuttaa enää mitää. Varmuuden vuoks Sadik pois ja kolmas toppari kentälle.

Viinioksa

Ehkä odotettua parempaa Klubilta. Toki oli tiedossa, että Dinamo dominoi kenttää täydellisesti, mutta tekopaikat olivat silläkin hyvin vähissä. Pari ei siis vielä ratkennut, vaikka toki hiekka Klubin tiimalasissa vähenee uhkaavasti.

O'Flynn

nulla-nulla. Kyllä sieltä se yksi-kaksi paikkaa aukeaa klubillekin. Dinamolla ei kuitenkaan oikeastaan muita paikkojen paikkoja ollut, kuin se tolppa.

Dial Square FC

On ikävää olla oikeassa, mutta eipä Klubilla ole mitään asiaa jatkoon. Tasapeli olisi oiva tulos.

konteri

Lainaus käyttäjältä: Lauri - 03.08.2011 klo 23:32:38
Lopussa oli kulma..

Helvetin hyvä vastahyökkäys oli, siinä oli saumat Pukilla pelata borat läpi.

Saviour#20

Onpa heikkoja striimit, ääni toimii, mutta kuva pätkii >:( Aika nyhjäystä näytti olevan, Dinamo puolivaloilla pelailee nolla-nollaa.

Saranasormi

Lainaus käyttäjältä: Tatsi - 03.08.2011 klo 23:29:37
Huonon tuurin taakse on tosiaan hyvä piiloutua aina Suomifutiksessa tai ihan missä asiassa vain. ::)
No mun mielestä HJK on pelannut hyvin näissä peleissä ja Rafinhan oma maali oli huonoa tuuria, kunnes toisin todistetaan. Suomifutiksessa on suurinosa asioista ihan perseestä, mut nyt Klubi on pelannut hyvin eurokentillä ja näissä Dinamo peleissä.

Ja jos ei tänäänkään saa niin se on myös huonoa tuuria (niissä muissa asioissa)    ;-)

Fela Hutikuti

Pääsin mukaan n. 25 min pelin jälkeen. Hajahuomioita:

-Zagreb tulee välillä suoraviivaisemmin ohi ja saa pahempia palloja maalille
-Wallen joutuu paljon nyrkkeilemään
-HJK:n hyökkäys toimii lähinnä laitojen kautta: laitapakit, Bah ja Pukki pääosissa, välillä Sadik
-1 vs. 1 pärjätään välillä aika hyvin, puolustukseenkin kunhan vastustaja ei pääse liikaa vauhtiin
-Sadikin ketsuppipullo ei tunnu aukeavan, välillä näyttää ihan kuin ei olisi hereilläkään, vaikka oli jo paikka rakennettu

Kvartalnov

Onpa todella pehmeää peliä Sadikilta ja Pukilta. Kummallakaan ei ole oikein minkäänlaista määränpäätä juoksuissaan, ei pallollisena eikä pallottomana. Pukki vähän paransi loppua kohti ja oli lähellä vapauttaa Bah'n.

Tosi huono säkä Dinamolla, kun lähes jokainen pelaaja on jo loukkaantunut tässä pelissä. Osa vieläpä moneen kertaan.

Seitan

Vähän pääs HJKkin peliin mukaan jakson loppupuolella.

Kiitaja

Klubi on mielestäni pelannut ihan hyvin. Paikoista vaan pitäisi pistää, niitä ei varmasti tulee montaa olemaan. Ihan Sadikille tiedoksi vaan. Vielä on klubilla mahdollisuuksia, ehdottomasti.

--are--

Lopussa Dawda melkein läpi. Ja toki kulma :)

Vittu mitä paskaa. Ei kolmea perättäistä syöttöä omille ja hyökkäyksissä hirveää housuunpaskomista. Wallen ollut selvästi paras. Sumusalolle :D :alas:. Mutta eipä sen Dinamon peli sen parempaa ole. 0-0 nyhjäykseltä vaikuttaa...

hikikuutio

Peli on mennyt ihan odotusten mukaan. Dinamo pyörittää - ei ne kuitenkaan ole mitään vaarallisempaa vaarallisempia tilanteita saaneet. Klubilla ollut yksi tilanne, josta olisi pitänyt heittää maali, mut Sadik on ihan nallipyssy ja naapurikin tais kuulla sen. Toisella puoliajalla sitten pienellä riskillä. Tällaisella pelillä ei jatkoon mennä, vaikka huonosti ei olekaan pelattu.

Haisevaa vitun silmää Ylelle, kun eivät voi edes Areenassa peliä lähettää. Huomenna sitten pitää ryhtyä vähän kovempiin toimenpiteisiin. :D :alas:

ginikettu

hmm.. ekan puoliaika

+hjk alkoi lopussa saada itseluottamusta
+sadikin paikka
+dinamon vaarallisten paikkojen vähyys (olisko ollut se yksi laukaus, jonka wallen torjui)

-dinamon filmaus
-dinamon hallinta
-sadikin viimeistelykunto :( mihin se on kadonnut
-ekat 30min pelkkiä harhasyöttöjä

OzzMozz

Tälläistä tällä kertaa. Klubi pääsi loppua kohden vähän paremmin mukaan peliin. Toisella puoliajalla sitten vähän aktiivisempaa peliä, kiitos.

Hevi

Lainaus käyttäjältä: konteri - 03.08.2011 klo 23:34:39
Helvetin hyvä vastahyökkäys oli, siinä oli saumat Pukilla pelata borat läpi.

Bah oli se joka teki juoksun keskeltä. Kyllä siinä useampikin puolustuja oli niskassa kiinni, joten ei tuosta mitään puhdasta läpiajoa olisi saanut.

Pukki on muutaman kerran hakeutunut hyvin laitaan ja järjestänyt pari paikan puolikasta. Muuten hyökkäyspeli on ollut melkoisen vaikean näköistä. Bah on toisaalta välillä melkoisen laiska, mutta toisaalta yksi harvoja jotka edes välillä uskaltavat pitää palloa ilman että paskat on housussa kun vähän tulee prässiä.

Jarkka

Vopite olla, että kunto kestää taas sen 70 min juosta DZ:n pyörityksen perässä. 2-0 näyttää todennäköiseltä.

Nyt vain tarvittaisiin se yksi paikka, josta hyvällä tuurilla tehtäisiin se yksi maali. Silloin olisi vielä pieni mahis. Mutta kyllä tämä sitä 100% viimeistelyä tai paria hyvää pomppua kaipaa.

Huupponen

Joku uus smurffi-leffakin tehty näemmä. Tuleekohan Suomeen? Hauskoja mainoksia.
Peli näytti pääasiassa siltä että Dinamo pyörittää ja Lupi juoksee perässä. Streamilla oli kumma tapa pätkiä eniten aina silloin kun Lupi yritti hyökätä.

Picard

Lainaus käyttäjältä: Dominoteoria - 03.08.2011 klo 23:31:24
Klubi saa toisella puoliajalla kolme maalipaikkaa ja osumatarkkuus ratkaisee tämän pelin. JA tietenkin se, miten oma pää pysyy tukossa toisella puolikkaalla.

Oman pään pysyminen tukossa ei ole välttämätöntä, koska 1-2 tuloksella päästään vielä jatkoajalle. Nyt jos koskaan Klubin kannattaa ottaa riskejä ja pistää hirveä ralli päälle.

Sheriffi8

#444
Nojaa mitä tosta nyt sanos... ihan OK peliä Klubilta kun ei ainakaan Dinamo oo kovin kummosille paikoille päässy mutta ei tuu vaan valitettavasti riittämään ellei Mursu taio keitoksia puoliajalla. Tätä tahtia HJK tekee maalin kerran kahdessa tunnissa. Se ihmetyttää että miksi a) pallo pitää hyökkäyksissä antaa jatkuvasti pelaajille jotka juoksee sitä palloa vastaan puolustussuuntaa ja b) miks vitussa aina pitää iskee pitkä roiskasu... ???

Tuntuu muutenkin että Klubilta olis ajettu joku ulos tuolta. Jatkuvasti keskikentällä Klubilla alivoima kun ollaan pallossa ja Dinamolla taas vastaavassa paikassa syöttömahdollisuuksia on vaikka muille jakaa.

Niijoo, ja tän takia siellä kotona olis hyvä päästä niskan päälle koska vieraissa se peli nyt vaan on tällästä paskaa jossa hyökkäyspeli on helvetin vaikeeta, bussi maalille ja kädet ristiin ei välttämättä olis niin paha nakki täällä jos sarja olis vaikka 2-1 Klubille.

Goljat

Hitto kun ei päässyt Dawda ihan läpi, olis kyllä hiljentänyt tehokkaasti stadionin maali juuri ennen puoliaikaa.. :alas:'
Melkoiset käärmekeitot saa mursu keittää puoliajalla että tässä kaksi maalia saataisiin aikaan.

Fela Hutikuti

Lainaus käyttäjältä: Hevi - 03.08.2011 klo 23:38:14
Pukki on muutaman kerran hakeutunut hyvin laitaan ja järjestänyt pari paikan puolikasta.
Pari oikeastaan aika hyvää. Sitten se yksi, jossa syötti pallon molarille (jossa pallo kimposi, ja Sadik olisi paremmalla reagoinnilla saattanut sählätä pallon maaliin - syöttö oli kuitenkin kehno), siinä olisi voinu kokeilla hakeutua itsekin vetopaikkaan.

Kanttori

#447
Klubille tuli kyllä hyvin nousuja, etenkin loppua kohden mutta vaarallisille paikoille Zagreb pääsi kyllä enemmän. Siellä on Wallen vain vielä nyrkkeineen edessä. Tuollaisella keskikentän kyttäilyllä ja Sadik yksinäisenä pelaten, ei paljonkaan mahdollisuuksia syöttää ole. Pukki on kyllä pari puolittaista paikkaa saanut laidalta järjestettyä ja pienellä onnella pallo olisi jo löytänyt tiensä maaliin. Nyt toisella puoliajalla pienen prässin ja riistojen kautta lähtö hyökkäyksiin, nyt ei ole Mursu menetettävää. Laajemmalla rintamalla kohti hyökkäystä ja täyskäännös taktiikan osalta. Tuntuu ettei Zagreb ole saanut peliään vielä kulkemaan mutta jos HJK jatkaa samaa tahtia, eiköhän pian Klubin verkossa kolise. Olis ollut tärkeää Klubin saada se johtomaali tuohon loppuun mutta kyllä se kelpaa toisen puoliajan alkuunkin tehdä.

0-1 ja linja takaisin alemmas mutta ei passivoiduta, niin kyllä tästä vielä peli tulisi.

koera

Lainaus käyttäjältä: Picard - 03.08.2011 klo 23:39:38
Oman pään pysyminen tukossa ei ole välttämätöntä, koska 1-2 tuloksella päästään vielä jatkoajalle. Nyt jos koskaan Klubin kannattaa ottaa riskejä ja pistää hirveä ralli päälle.

Prässikorkeuden ja linjan nostaminen ovat todella vaarallisia. Dinamon oikean laidan wingeri on todella vikkelä ja Sammir väijyy laajalla säteellä. Kuten ounastelin ennen ensimmäistä matsia, noihin nopeisiin pistohyökkäyksiin tarvittaisiin enemmän tukea. Sellaisesta 0-1 ja jotain toivoa vielä olisi.

Jari Sporttila

Taalta Balkanilta seurattuna aika samanlaisia nakemyksia. Dinamo pitaa palloa mutta eivat saa mitaan aikaan. Klubi sumputtaa rauhallisesti ja hyvin. Bah ollut selvasti kentan hahmo sinivalkoisista. 0/0 haisee.