
Niin se on taas uusi kausi jo ovella ja aika polkaista käyntiin uusi kausitopiikki.
Kausi 2010/11Viime kauden tapahtumia en viitsi suuremmin tässä enää kerrata, mutta jos nyt kuitenkin jotain pientä: Lähellä taas oltiin, muttei kuitenkaan tarpeeksi.
6.sija ja häviö Swansealle nousukarsintojen välierissä oli se, mitä viime kaudesta käteen jäi.
Joukkueen pelaaminen ei ollut enää yhtä viihdyttävää ja tehokasta kuin edellisellä, 09/10, kaudella, mutta edellenkin kuitenkin tarpeeksi tehokasta taisteluun sarjan kärkipäässä. Helmikuussa näytti vielä hyvältä jopa suorankin nousun suhteen, mutta 9 ottelun voitoton putki keväällä häivytti nuo haaveet. Pudotuspeleissä lopulta valjuun nousseen Swansean kanssa käytiin tasapäinen ja viihdyttävä taisto, mutta kuten tunnettua, Swansea oli parempi.
Manageri
Billy Daviesin ja johtokunnan väliset näkemyserot ja toista vuotta jatkunut kinastelu siirtopolitiikasta johtivat lopulta siihen, että Billy sai kauden jälkeen lähteä.
Iso kiitos Billylle kuuluu ennen kaikkea kuitenkin siitä, että mies palautti Forestiin tekemisen meiningin ja toi joukkueeseen ison kanssa laatupelaajia. Kaiken kaikkiaan koko seura meni Daviesin kahden ja puolen vuoden aikana rutkasti eteenpäin.
Kausi 2011/12
Tervetuloa SchteveUusi mies Forestin managerinpallilla on
Steve McClaren. Mieshän muistetaan ennen kaikkea hienoista hämmästystä herättäneestä Englannin a-maajoukkuepestistään. Vyöltä löytyy myös Wolfsburgin kanssa säheltäminen viime kaudella sekä vuotta aikaisemmin Twenten kanssa voitettu Hollanin mestaruus. Miehen manageriura alkoi Middlesbroughssa, josta palkintokaappiin taisi kertyä Liigacupin voitto ja muutama ihan kelvollinen kausi valjussa. Jotkut muistanevat miehen myös Sir Alex Fergusonin oikeana kätenä Manusta ennen tuota Boron keikkaa.
Eli nimekäs mies saatiin ruoriin. Aluksi miehen nimitys herätti pientä huolestuneisuutta Forest-faneissa. Meriiteistään huolimatta herran pelättiin olevan liian pehmeä ja joutuvan omistaja
Nigel Doughtyn ja tämän oikean käden
Mark Arthurin yes-mieheksi. Doughtyn kun uskottiin etsivän ensisijaisesti manageria, joka on kaikkea muuta kuin mitä Billy Davies oli. Eli manageri, joka tekee mitä käsketään, eikä ole pullikoimassa koka käänteessä vastaan.
Kulunut kesä on kuitenkin osoittanut McClarenin luonteesta jotain aivan muuta. Viime kesän tapaan Forest on ollut heikko siirtomarkkinoilla. Tästä ei kuitenkaan voi uutta manageria syyttää, vaan syyttävät katseet ja turhautuneet huokailut voi huoletta osoittaa samaan kohteeseen kuin aina ennenkin. Forestin Transfer acquisition panel, johon kuuluvat McClaren, Doughty, Arthur,
David Pleat sekä seuran pääskoutti
Keit Burt, on jälleen kerran osoittanut toimimattomuutensa. Hankintakohteiden paikallistamisessa tämä instanssi toimii kyllä komeasti, mutta siitä eteenpäin homma ei vaan tunnu toimivan.
Forest on tullut tunnetuksi siitä, että se tekee haluamistaan pelaajista naurettavan pieniä tarjouksia, joilla ei ole toivettakaan mennä läpi. Ja jos joku tarjous läpi saadaankin, niin sitten mummoillaan pelaajan sopimusneuvotteluissa tarjoamalla summia, joihin pelaajat eivät suostu.
Tätä koko systeemiä vastaan Davies taisteli käytännössä koko Forestissa olo aikansa. Kauaa ei mennyt McClareniltäkään huomata systeemin toimimattomuus.
Mies onkin jo puhunut mediassa muutamaankin otteseen kesän aikana, kuinka turhautunut hän on kun pelaajia ei seuraan saada.
Suurimmaksi syntipukiksi TAPista (transfer acquisition panel) fanien silmissä on joutunut Mark Arthur, jonka vastuulla on tuo tarjousten tekeminen ja sopimusneuvottelut. Miestä pidetäänkin fanien keskuudessa antikristuksesta seuraavana pahantekijänä, jonka takia seura polkee paikallaan.
Varmasti kuitenkin osaava kaveri, johon Doughty luottaa. Mies on onnistunut hyvin pitämään seuran kulut aisoissa ja jopa suhteessa pienentämäänkin niitä. Forest ei edelleenkään taida maksaa kenellekään, ainakaan kauhean paljoa, yli 10000 puntaa viikossa ja huomattava osa pelaajien palkoista onkin sidonnainen esityksiin. Arthur ajaa varmasti hyvin Forestin ja Dougtyn etuja, mutta jotenkin tuo miehen saamattomuus pelaajahankinta puolella hiertää niin itseäni, kuin varmasti kaikkia muitakin, jotka Forestia seuraavat.
Arthur itsekin sanoi kesäkuussa, että ensisijainen tehtävä tälle kesälle on hankkia vasen laitapakki. Vitsailipa vielä, ettei seurassa ole moista harvinaisuutta ollut sitten vuoden 1997, jolloin muuan
Stuart Pearce esiintyi viimeisen kerran Forestissa. No, eipä ole tuon asian kanssa tapahtunut yhtään mitään edistystä.
Forest oli useammankin pelaajan perässä tuolle paikalle. Mm Forestissa lainalla aikaisempina kausian olleet
Nicky Shorey ja
Ryan Bertrand olivat kiinnostuksen kohteina ja herroja tosissaan haviteltiinkin. Eivät vain olleet Arthur ja Doughty valmiita laittamaan tarpeeksi rahaa likoon.
Mark Arthur, the antichristMoni muukin pelaaja on ollut huhuissa yhdistettynä Forestiin ja joidenkin kanssa on päästy jopa niinkin pitkälle, että tosiaan on päästy jo istumaan saman pöydän ääreenkin sopimusneuvottelujen merkeissä. Pelaajia joista on tehty varmistettuja tarjouksia ovat olleet mm.
Nicky Maynard, Wesley Verhoek, Jack Cork ja
Wayne Routledge sekä lukuisa joukko pelaajia, joista ei ole ollut mitään virallista varmistusta, mutta joiden siirtymisestä on puskaradion perusteella nevoteltu. Cork valitsi mieluummin Southamptonin, Verhoek ei näyttäisi syttyvän mahdollisuudesta tulla championshippiin ja Bristol City hinnoitteli Maynardin taivaisiin (edes Leicester ei suostunut Cityn yli 5 miljoonan punnan pyytöön).
Routledgen tarina onkin sitten malliesimerkki siitä, kuina Arthur toimii. Siirto oli käytännössä jo sovittuna kesäkuussa, suullinen sopimus asiasta oli jo pelaajan kanssa tehty. Tiettävästi mies pyysi 12000:n punnan viikkopalkkaa ja Arthur oli tuohon suostunut. Sitten kun viimein sopimusluonnos oli pelaajan eteen saatu, olikin sarakkeessa "palkka" numero 8000. Routledge perääntyi ja nyt näyttääkin siltä, että mies on menossa Swanseaan. Tarinan todenperäisyyttähän ei pysty mitenkään täysin oikeaksi todistamaan, mutta jos asia on mennyt edes lähellekään näin, niin voi vaan todeta: Job very well done Mark!
Onhan niitä uusiakin naamoja toki seuraan saatu, kun vanha tuttu
Andy Reid palasi kasvattajaseuraansa. Lisäksi kokeneet ja kaiken nähneet keskikenttäkonkarit
Jonathan Greening ja
George Boateng saapuivat City Groundille. Lisäksi tärkeä kk-mies
Guy Moussi teki Forestin kanssa uuden sopimuksen, joka pitää miehen City Groundilla seuraavat kolme vuotta.
Reidin valmistautumista kauteen ovat haitanneet erilaiset pikkuvaivat, mutta mistään isommasta ei ole kyse. Greening ja Boateng ovat olleet todella vakuuttavia kesän harjoitusotteluissa. Näyttääkin siltä, että jo entuudestaan vahva keskikenttäosasto on Forestin ehdottomasti vahvin osa-alue.
Jonathan Greening, the christLähtijä puolelle kirjataan Hulliin lähteneet kärkimies
Dele Adebola ja entinen kippari
Paul McKenna. Molemmilla alkaa jo ikä painaa sen verran, ettei kummallekaan ollut enää suurta roolia tarjolla, joten mistään isoista menetyksistä ei ole kyse.
Nathan Tyson aiheutti pientä hässäkää siirrollaan Derbyyn,
Kelvin Wilson lähti Celticiin,
Julian Bennett Sheffield Wednesdayhin ja
Robbie Earnshaw kasvattajaseuraansa Cardiffiin.
Noista oikeastaan Earnie oli ainoa, jonka minä miellän menetykseksi. Vaikka viime kausi olikin Earnieltä vaisu, puhutaan siltikin aivan eri luokan hyökkääjästä kuin Forestilla nyt riveissään olevat tuhnut.
Kärkimiesosasto kaipaisi ilman muuta yhden varman maalipyssyn, ja tuo vasemman pakin paikka olisi ehdottomasti täytettävä. Oikea laituri tulisi myös tarpeeseen. Yhtä keskuspuolustajaa ilmeisesti vielä etsitään myös. Viikon verran Forestin kanssa treenannut ja yhden harjoituspelinkin pelannut
Anthony Gardner olisi oiva vaihtoehto tuohon rooliin.
Pelaajat kaudelle 2011/12Maalivahdit1. Lee Camp 27 v 183 cm 75kg 
Varmaotteinen maalivahti, joka ei viime kaudella yltänyt aivan samalle tasolle kuin edeltävällä. Edelleen kuitenkin yksi sarjan parhaita veskareita, jonka perässä valjuun noussut Swansea on kesän aikana ollut. Toivottavasti mies ei itse halua lähteä, muusta syystä Forestilla ei ole mitään syytä miestä myydä.
21. Paul Smith 31 v 193 cm 89 kg 
Pelasi kevään lainalla Middlesbroughssa ja esiintyi edukseen. Nyt palannut Forestin kirittämään Campia. Lähtökohtaisesti selvä kakkosveskari, mutta Campin mahdollinen lähtö saattaa muutta asetelmia
38. Karl Darlow 20 v 185 cm 70 kg 
Oma kasvatti, joka debytoi viime kauden viimeisessä liigamatsissa. Luvassa pelkkä statistin rooli
Puolustajat4. Luke Chambers 26 v 185 cm 87 kg 
Kelvin Wilsonin kitistyä itsensä katsomoon, otti Luke paikan kokoonpanosta itselleen ja komeasti ottikin. Todella hyvä kausi ja valittiin fanien kauden pelaajaksi. Hyvä fyysisissä väännöissä ja hyvänä pääpelaajana todella kova pelote hyökkäyspään erikoistilanteissa. Pallollinen peli ongelmana
5. Wes Morgan 27 v 185 cm 94 kg 
Voimakas junttura ja yksi fanien suursuosikeista. Parhaimmillaan pelatessaan vastaavan kokoluokan hyökkääjiä vastaan, mutta ei ole ongelmissa vikkelienkään kärkien kanssa. Ulkonäkö pettää, on kokoisekseen yllättävän nopea ja ketterä. Pelinavaaminen vaatimatonta.
16. Chris Gunter 22 v 180 cm 71 kg 
Varma- ja kovaotteinen walesiläinen on yksi sarjan parhaimpia laitapakkeja. Puolustusvelvoitteet luonnistuvat ensiluokkaisesti, minkä lisäksi on hanakka tukemaan hyökkäyksia. Pärjää myös vasempana laitapakkina, mutta oikealla on miehen luonnollinen pelipaikka
27. Brendan Moloney 22 v 186 cm 85 kg 
Sai kevätkaudella mukavasti vastuuta ja käyttikin sen hyvin. Todella hyvin liikkuva oikea laitapakki, joka nousee mielellään hyökkäyksiin. Todella hyvät keskitykset. Sääli vaan, että miehen tiellä on Gunterin tasoinen kaveri.
30. Karlton Watson 19 v 
Oma kasvatti, jonka viime kausi meni vihkoon pahan loukkaantumisen takia. Ennen loukkaantumistaan kaveria pidettiin lahjakkaana topparina, jolle kaavailtiin tulevaisuutta edustusjoukkueessa. Loukkaantumiset on nyt selätetty, saa nähdä miten ovat vaikuttaneet pojan kehitykseen.
31. Neill Byrne 18v 
Nuori toppari, jolle ei todennäköisesti ole käyttöä luvassa.
33. Joel Lynch 23 v 185 cm 81 kg 
Monikäyttöinen puolustuspään pelaaja, jota voidaan peluuttaa niin topparina kuin vasempana laitapakkinakin. Jäänyt aika vähälle vastuulle ja tullee jäämään tälläkin kaudella. Ei erityisiä vahvuuksia.
44. Jamaal Lascelles 18v 
Watsonin tavoin lupaava oma kasvatti. Poikaa pidetään vielä lahjakkaampana kuin Watsonia. Arsenal on ollut Lascellesin perässä jo pidempään ja yritti talvella poikaa hankkia 5 miljoonan punnan korvausta vastaan. Forest sanoi ei. Aikaa näyttää kannattiko. Tällä kaudella tuskin vielä vastuuta luvassa, mutta mielenkiintoinen tulevaisuuden nimi tämä englannin poikamaajoukkueita kolunnut toppari jokatapauksessa on.
Huippulupaus Jamaal Lascelles ei saane vielä tällä kaudella mahdollisuuttaan.
Keskikenttä6. George Boateng 35 v 
Kokenut kesikenttämies. McClaren värväsi Borosta itselleen tutun keskikenttämiehen Kreikasta jäähdyttelemästä tekemään vielä viimeisen puhteen ennen uran päätöstä. Tuo ammattimaisuutta ja esimerkkiä nuorille pelaajille ja harjoitusotteluiden perusteella miehellä on vielä jotain annettavaa kentäkin puolella.
7. Paul Anderson 23 v 175 cm 66 kg 
Nopeajalkainen ja kovasti duunia tekevä laituri, jonka kehitys on junnannut pari viime vuotta pahasti paikoillaan. Ominaisuuksia ja potentiaalia olisi, mutta jotenkin ei vaan tunnu saavan itsestään parastaan irti lähellekään tarpeeksi usein. Todella surkea tilanteiden päättäjä, niin keskittäjänä kuin viimeistelijänäkin.
10. Lewis McGugan 22 v 175 cm 73 kg 
Chambersin ohella eniten kehittynyt Forest-pejaaja viime kauden aikana. Paukutteli liigassa komeat 13 maalia ja syötti ainakin toisen mokoman. Vihdoikin puhkeamassa kukkaan kun on saanut asenteensa kohdalleen. Edelleenkin tulee kuitenkin välillä pelejä, joissa on aivan yössä. Taso saattaa heilahdella liikaa jopa yksittäisen pelinkin sisällä. Tällä kaudella näyttäisi olevan luvassa ns. vedetyn hyökkäjän rooli, mikä sopinee loistavalaukauksiselle McGuganille erinomaisesti.
11. Andy Reid 29 v 170cm 
Pikkupatukka palasi kasvattajaseuraansa. Todella kova vahvistus. Luova ja arvaamaton. Niitä harvoja pelaajia, jotka pystyvät tekemään tilanteita tyhjästä.
Nyt on pitkästä aikaa Forestilla kunnon laituri. Toivottavasti pysyisi ehjänä.
12. Garath McCleary 24 v 188cm 76 kg 
Tämä omintakeinen viipottaja rupeaa jo olemaan nähty. Kehitystä ei vaan ole tapahtunut tarpeeksi. Arvaamattomana ja juoksuvoimaisena pelaajaa ihan käyttökelpoinen vaihdosta sisään tullessaan väsyneitä puolustajia vastaan, silloin harvoin kuin sattuu olemaan se hyvä päivä.
14. Jonathan Greening 32 v 180cm 
Vapahtajatukkainen keskikenttämies, joka pystyy pelaamaan niin vasemmassa laidassa kun keskelläkin. Keskustaan McClaren on miestä kaavailemassa. Paranneltu version McKennasta. Todella rutinoitu ja varmaotteinen pelin rytmittäjä, jonka varaan Forestin pelaaminen tullee hyvin pitkälti rakentumaan.
15. Chris Cohen 24 v 178 cm 69 kg 
Aivan järkyttävän tärkeä pelaaja, joka olisi parhaimmillaan keskikentän keskustassa. Työmoraali aivan huikealla tasolla. Kenties joukkueen kovakuntoisin kaveri, joka jaksaa painaa 95 minuttia hurjalla sykkellä. Näyttäisi vaan, että käsky käy taas kerran vasemmaksi pakiksi, kiitos seuran osaamattomuuden siirtomarkkinoilla
19. Guy Moussi 26 v 187 cm 82 kg 
Jälleen kerran loukkaantumiset sotkivat Moussin kauden. Tammikuiseen loukkaantumiseensa asti yksi Forestin parhaita pelaajia viime kaudella. Välillä suorastaan dominoi koko keskikenttä. Loppukaudesta sitten tatsinsa kadottanut Moussi olikin välillä suorastaan myötähäpeää aiheuttavaa katsottavaa.
Vahva jässikkä, jonka fyysisen preesensin saavat vastustajan keskikenttämiehet usein tuntea. Ei kuitenkaan missään nimessä mikään likainen pelaaja.
28. Radoslaw Majewski 24 v 170 cm 66 kg 
Joutui jostain syystä Daviesin epäsuosioon viime kaudella. Taidot eivät ole kuitenkaan kadonneet yhtään mihinkään. Edelleenkin ylivoimaisesti luovin pelaaja koko Forestin nipussa. Pystyy avamaan tilanteita loistavalla pelisilmällään ja syöttöarsenaalillaan. Pystyy myös itse ratkaisuihin. Fyysisesti hieman liian hentoinen, mutta paikkaa liikkeellään paljon.
32. Danny Meadows 19 v 
Akatemiajengejä kipparoinut keskikenttämies kuuluu kategoriaan "mukana, että saadaan tarpeeksi pelaajia treeneihin"
41. Kieron Freeman 19 v 
Varsinaiselta koulutukseltaan vasen laitapakki, mutta harjoitusotteluissa McClaren on peluuttanut tätä molempijalkaista nuorukaista keskikentällä.
Mielenkiintoista sinänsä, ottaen huomioon että joukkueelta puuttuu se vasen pakki kokonaan.
Nuorukainen on vakuuttanut Steven harjoituskaudella siinä määrin, ettei olisi mikään yllätys vaikka saisi vastuuta sarjassakin.
Tervetuloa takaisin kotiin mr. Reid.Hyökkääjät17. David McGoldrick 23v 185 cm 74 kg 
Edelleenkään en oikein löydä Goldiesta sitä jotakin, miksi miehestä piti maksaa miljoona puntaa kaksi vuotta sitten. Väläyttelee ajoittain, mutta kuitenikin aivan liian harvoin. On parhaimmillaan hyökkääjien takana, sillä pystyy luomaan hyvin tilaa ja tilanteita. Viimeistelijänä ei mitenkään erikoinen. Tekee välillä odottamattomia ratkaisuja, joista syntyykin sitten jotain hyvää. Kuitenkin aivan liian epätasainen kaapatakseen avauskokoonpanon paikkaa.
18. Joe Garner 23 v 178 cm 76kg 
Garnerin ura Forestissa näytti jo olevan ohi, kun mies ei tullut toimeen Daviesin kanssa. Viime kausi meni lainalla Huddersfieldissä ja Scunthorpessa.
Daviesin mukaan Garnerin asenne ja elämäntavat olivat haitaksi muille Forestin nuorille pelaajille. Tästä syystä Billy katsoi parhaaksi hankkiutua eroon miehestä. Nyt Joe on saamassa McClarenin alaisuudessa uuden mahdollisuuden. Toivottavasti Garner sen osaa käyttää. Pontentiaalia kuitenkin olisi. Forestin hyökkääjistä ainoa luontainen maalintekijä
20. Marcus Tudgay 28 v 175 cm 73 kg 
Tudgay tuli seuraan viime joulukuussa vakuuttaen fanit ja seurajohdon välittömästi. Mies teki ensimmäisissä peleissään maaleja maali/2 peliä tahtiin, mutta tahti hyytyi pahasti kauden edetessä. Pienestä koostaan huolimatta kohtalainen pääpelaaja, joka tekee hyvin työtä laajalla säteellä. Ei pelkkä fox-in-the-box. Ihan kelpo vaihtomies, muttei kuitenkaan sen tasoinen hyökkääjä, jolla valjuun mentäisiin.
23. Dexter Blackstock 25 v 185 cm 76 kg 
Loukkasi jalkansa pahasti viime syksynä ja ollut siitä asti sivussa. Paluun kentille odotetaan tapahtuvan aikaisintaan joskus joulun tienoilla. Sääli, sillä Dexter olisi ollut tämän hetkisistä hyökkääjistä selvästi parhaiten soveltuva McClarenin 4-2-3-1 muodostelmaan.
24. Robbie Findley 26 v 175cm 73 kg 
Vikkeläkinttuinen jenkki, joka saapui Forestiin viime talvena. Loukkaantui kuitenkin heti kättelyssä ja viime kauden saldoksi jäi pari hassua vaihdosta sisään tuloa. Katsomaton kortti siis edelleen. Viihtyy niin kärjessä kuin laidallakin, ja molemmilla paikoilla tämä huippunopea kaveri on harjoitusmatseissa esiintynytkin.
Suora korvaaja siis Tysonille. Tyson vaan oli niin umpisurkea viimeistelijä, että paljoa ei vaadita, että Findley on jo selkeä parannus.
Käyttääkö Joe Garner uuden mahdollisuutensa hyväkseen?
Taktiikka ja kokoonpanotMcClaren on ajanut sisään jo Twentestä tuttua 4-2-3-1 tyylistä muodostelmaa, jossa palloa liikutellaan nätisti maata pitkin. Forest oli jo Billyn aikana pelaava joukkue eikä mikään perseroiskimista harrastava limanippu, joten tuon aspektin nyt ei luulisi tuottavan suuria ongelmia.
Suurempi kysymysmerkki onkin se, että löytyykö Forestin ringistä kaikille paikoille sopivat palikat?
Olenko jo muuten kertonut, että vasemmaksi pakiksi ei löydy? Samoin tuo yksinäisen hyökkääjä paikka on sikäli ongelmallinen, ettei kukaan ehjänä olevista neljästä kärkimiehestä tuohon oikein sovellu. Kaikki ovat hieman liian heiveröisiä eikä viimeistelutaitokaan kuulu em. herrojen vahvuuksiin.
Keskikentälle löytyykin sitten materiaalia yllinkyllin ja laadukasta sellaista. Näkisin että nuo kaksi alempaa paikkaa menee kolmikon Moussi, Boateng ja Greening haltuun. Nimenomaan siten, että Greening pelaa aina kun vaan voi ja Moussi ja Boateng taistelevat sitten siitä toisesta paikasta. McGuganin rooli on olla ns. vedetty hyökkäjä, joka saa huseerata yläkolmanneksella melko vapaasti. Tuo rooli sopii Lewisille kuin nenä päähän. Reid vasemmalla ja oikealla sitten Anderson tai Majewski. Cohenin kohtalona näyttää olevan tuo vasemman pakin paikka, ainakin aluksi. Nimenomaan tuon keskikentän ylemmän kolmikon vastuulle jääkin sitten iso osa tilanteiden luomisesta ja mahdollisesti viimeistelystäkin. McGuganilta se ainakin onnistuu, samoin Reidiltä ja Majewskilta. Kyllähän tuossa keskikentällä on niin paljon laatua ja osaamista, että paikkoja tullaan luomaan aivan varmasti. Toivoa vaan sopii, että ainakin yksi hyökkääjistä myös noita paikkoja osaa hyödyntää.
Kokoonpano näyttänee siis suurinpiirtein tältä:
Camp
Gunter-Morgan-Chambers-CohenMoussi(Boateng)
-GreeningMajewski(Anderson)
-McGugan-Reid(Findley)
Tudgay(Findley/McGoldrick/Garner)
Muita vaihtoehtoja jos miettii, niin ainahan on mahdollista, että Moloney tulee oikeaksi pakiksi ja Gunter siirtyy vasemmalle. Tällöin Cohen tulee sotkemaan keskikentän järjestystä soveltuen oikeastaan mille tahansa viidestä paikasta. En kuitenkaan pidä tätä vaihtoehtoa kovin todennäköisenä. Sen verran Gunterin vahvuudet kärsivät vasemmalla pelatessa.
Arvio tulevasta kaudestaMuutama täsmähankinta, niin voitaisiin jo lähteä taistelemaan vaikka siitä suorastakin noususta. Nykymiehistöllä realistisempaa on havitella paikkaa kuuden sakista. Jos joku kärkimiehistä ottaa maalitykin viitan harteilleen, se muuttaa jo tilannetta huomattavasti. Tämä kuitenkin on todella iso jos.
Ja muuten, tiesittekös että Forestilla ei ole ollenkaan vasempia laitapakkeja?
Olennainen kysymys on myös se, kuinka hyvin joukkue on kerinnyt sisäistämään McClarenin peli-idean ja ajatukset. Kuukausi on kuitenkin todella lyhyt aika, joten olettaa sopii, että jonkun aikaa siihen saattaa vielä mennä. Oletankin, että alkukausi on ainakin pelillisesti vielä pientä hakemista. Tulosta saattaa tulla heti alussa(tai sitten ei), mutta se todellinen pelin taso näyttäytynee vasta kauden edetessä.
Siihen kuitenkin uskon, että Steven Forest ei lähde vierasmatseihin yhtä varovaisesti kuin Billyn Forest teki. Eli odotettavissa on enemmän niin vierasvoittoja kuin -tappioitakin. Kotonaan Forest on varmasti totutun vahva. En ihmettelisi yhtään vaikka tällä kaudella jokunen vastustaja lähtisi City Groundilta kotimatkalle todellisen Scheteven totalvoetball-nöyryytyksen kokeneena.
Lauantaina se sitten alkaa kun Barnsley saapuu Mull of Kintyren kaikuessa CIty Groundille.
Tästä se taas lähtee

