Dortmunder
Poissa
Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche
|
 |
Vastaus #50 : 07.10.2011 klo 01:11:28 |
|
Jotenkin tuo derbyasu ideoineen kaikkineen tuntuu olevan samassa linjassa kentällä nähtyjen esitysten kanssa. Tästä voisi kohta jopa järjestää äänestyksen kamalimmista asuista seuran BuLi-historiassa (se alkuperäinen asu kun veisi muuten hyvin todennäköisesti voiton). Tämänvuotinen kolmikko (koti-, vieras- ja derbypaita) menevät kyllä kirkkaasti sellaisen listan kärjen tuntumaan yhdessä 90-luvun järkyttävyyksien kanssa. Edit: Bildin mukaan Kuba olisi kyllästynyt eloonsa Götzen takana ja mikäli peliaikaa ei ole luvassa nykyistä enemmän, suunnittelee puolalainen katselevansa uusia tuulia tammikuun siirtoikkunassa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.10.2011 klo 11:37:09 kirjoittanut Dortmunder »
|
|
|
|
|
günthers
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness
|
 |
Vastaus #51 : 10.10.2011 klo 17:08:01 |
|
Huhumylly alkaa taas muutaman viikon hiljaiselon jälkeen laulamaan. Kohusivustot kuten Bild.de ja Goal.com ovat päättäneet saada lukijoita Hummelsin mahdollisella Juve-siirrolla. Tämä siirtohan olisi Hummelsin kannalta toteutuessaan todellakin järkevä. Lisäksi Marca.com kirjoittaa, että Madridin valkoiset seuraisivat tarkasti Götzeä. Sinänsä hyvin yllättävää. Tämänkaltaiset otsikot tulevat tammikuun siirtoikkunan loppua kohden taas lisääntymään, kunnes siirtoikkunan viimeisinä päivinä jokin lehti lopulta kirjoittaa jutun, missä Götzen agentti kertoo Marion jatkavan Dortmundissa ainakin kauden 2012-2013 loppuun.
Loppuedittinä myös Suboticia viedään Italiaan; tarkemmin sanottuna Napoliin. Vielä kun Lucas on täysin toipunut vammastaan ja iskee muutaman maalin, niin eiköhän ainakin venäläisseurat ole tarjoamassa hänestä 20 miljoonaa. Ikävää on vain se, että Watzke ja kumppanit ovat tähän asti olleet nihkeitä myymään..
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.10.2011 klo 17:13:37 kirjoittanut günthers »
|
|
|
|
|
ex-adriano
Poissa
Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli
|
 |
Vastaus #52 : 10.10.2011 klo 18:49:48 |
|
Marca.com kirjoittaa, että Madridin valkoiset seuraisivat tarkasti Götzeä. Hevosmiestentietotoimisto raportoi myös Interin seuraavan mielenkiinnolla nuorta taituria.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #53 : 11.10.2011 klo 08:21:57 |
|
Tästä voisi kohta jopa järjestää äänestyksen kamalimmista asuista seuran BuLi-historiassa (se alkuperäinen asu kun veisi muuten hyvin todennäköisesti voiton). Tämänvuotinen kolmikko (koti-, vieras- ja derbypaita) menevät kyllä kirkkaasti sellaisen listan kärjen tuntumaan yhdessä 90-luvun järkyttävyyksien kanssa.
...ja Kappa kun vaihtui valmistajaksi oli ainakin allekirjoittaneen odotukset aivan täysin päinvastaiset..
|
|
|
|
günthers
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness
|
 |
Vastaus #54 : 11.10.2011 klo 17:07:23 |
|
...ja Kappa kun vaihtui valmistajaksi oli ainakin allekirjoittaneen odotukset aivan täysin päinvastaiset..
Onneksi kaikki hyvä loppuu aikanaan. Kappa on tänä vuonna määritellyt adjektiiville "ruma" uuden merkityksen, Puma tuskin pystyy enää laittamaan paremmaksi/pahemmaksi.
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.10.2011 klo 10:44:12 kirjoittanut günthers »
|
|
|
|
|
günthers
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness
|
 |
Vastaus #55 : 15.10.2011 klo 11:32:06 |
|
Hieno taisteluvoitto pohjoisesta! Vaikea paikka pelata vieraissa, mutta silti varaa antaa miehen tasoitus isännille toiselle puoliajalle. Bremen oli täysin ideaton, mutta se ei silti vie mitään pois Kloppin poppoon puolustukselta. Hummelsin johdolla koko nelikolta vahva esitys.
Ivan Perisicin maali oli elintärkeä, ja tuli tärkeään paikkaan. Hieno veto, mutta pisteet on myös annettava Lewandovskille, joka vei painimatsin nimiinsä ja sai annettua pallon Benderille. Toisessa maalissa Hummelsilta hieman onnekas syöttö ja Owolta tyylikäs sijoitus ylänurkkaan. Kyseinen maali maistui varmasti miehelle makealta.
Perisicin molemmat kortit olivat typeriä, mutta annetaan miehelle anteeksi kun kerran iski pelin voittomaalin enne ulosajoaan. Lewandovskin iltapuhde oli positiivinen, vaikka ei maalia iskenytkään. Puolusti hyvällä asenteella ja jaksoi lucasmaisesti painia koko illan. Miehen mieltä varmasti lämmitti vierasfanien huudot puolalaisen kävellessä vaihtopenkille ottelun lopussa.
Puolustuspelin onnistumisesta kertoo varmasti se, että Weidenfeller ei joutunut varsinaisesti venymään pelin aikana. Laukauksia blokattiin välillä hieman tuurilla, mutta blokattiin silti. Puolustuslinjan työtä helpotti tietysti Benderin kauden vahvin esitys, ja laidallaan Grosskreutz puolusti ja raatoi myöskin tuttuun tapaansa vaikkei hyökkäyssuuntaan mitään aikaan saanutkaan. Jos illasta keltamustia epäonnistujia on pakko hakea, niin Gündogan pelasi (jälleen) heikosti. Toivottavasti mies löytää yhteisen sävelen muun joukkueen kanssa, sillä keskikentän pelinrakentelu on tällä hetkellä aivan liikaa Götzen varassa. Keskiviikkoa ajatellen Bremen-matsi antanee kuitenkin itseluottamusta ja hiljalleen keltamustat ovatkin kivunneet taisteluun mitalisijoista kotoisessa Bundesliigassa.
|
|
|
|
Dortmunder
Poissa
Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche
|
 |
Vastaus #56 : 16.10.2011 klo 19:15:29 |
|
...ja Kappa kun vaihtui valmistajaksi oli ainakin allekirjoittaneen odotukset aivan täysin päinvastaiset..
Samankaltaiset odotukset olivat täälläkin. Siksipä onkin hyvä järjestää pienimuotoinen katsaus ja äänestys seuran lähihistorian kaameimmista pelipaidoista. Täydentäkää muut listaa mikäli jonkin järkytyksen unohdan. Aloitetaan kauden 1988/89 vieraspaidasta. Yksinkertaisesti punainen ei vain ole seuran väri ja tämä vieraspaita nyt vain sattuu olevan törkeän kamala ja siksi kaikista punaisista asuista valitsin nyt tämän tänne.  Jatketaan vieraspaidoilla. Vaikka 90-luku oli kamalien paitojen kulta-aikaa niin muutama vierasasu vie kamaluudessaan voiton muista aikakautensa tarjokkaista. Aluksi kauden 1990/91 yksi vieraspaidoista.  Jatketaan kaudella 1993/94 ja vieraspaita jälleen kyseessä.  Ja vielä kaudelta 1992/93 kotipaita.  Sitten mentiikin monta vuotta ihan ok-tason varman päälle tehdyillä valinnoilla paitamalleissa, kunnes Nike päätti repäistä joukkueen 97-vuotisjuhlan kunniaksi tällaisen tekeleen. Vaikka valkoista oli näkynyt kotipaidoissa jo 90-luvun lopulla, niin näin räikeää valkoisen käyttöä ja mustan hyljeksintää ei kuitenkaan vielä oltu nähty. Kauden 2006/07 kotipaita kyseessä siis.  Sitten tullaankin jo Kappan aikakaudelle. Ensimmäinen kotipaita oli ihan mukiinmenevä eikä vieraspaitakaan aiheuttanut pahoinvointia. 2010/11 kopioitiinkin sitten muutamaa kautta aikaisemmin ollutta Niken paitaa urakalla kunnes tämän kauden paidat räjäyttivät pankin. Ensin kotipaita ja sitten vieraspaita kaudelta 2011/12.   Ja jottei totuus unohtuisi nuoremmiltakaan Dortmundin ystäviltä, kaikki alkoi tästä peliasusta ja keltainen ja musta tulivat joukkueen asuihin vasta myöhemmin.  Väliedit: Kiitos Rafterille äänestyksen lisäämisestä. Näitä paitoja katsellessa toisaalta ei voi välttyä ajatukselta, että Kappan luomuksethan ovat ihan samassa linjassa seuran aikaisempien kausien paitojen kanssa. Joko paidat ovat perustylsiä tai vaihtoehtoisesti sitä itseään. No näillä mennään kunnes toivottavasti Puma tuo piristystä tähänkin osa-alueesee.
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.10.2011 klo 00:57:52 kirjoittanut Dortmunder »
|
|
|
|
|
Rafter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick
|
 |
Vastaus #57 : 16.10.2011 klo 23:53:22 |
|
Äänestys lisätty! On kyllä varsin karmeita ilmestyksiä, varsinkin noi pari ensimmäistä vieraspaitaa. Ei kyllä Pumaltakaan paljoa vaadita, jotta saa tätä kautta paremmat paidat aikaiseksi ensi kaudeksi.
|
|
|
|
BVB - Sudtribune
Poissa
Suosikkijoukkue: Stephen Saunders
|
 |
Vastaus #58 : 17.10.2011 klo 01:24:22 |
|
Eiköhän tämäkin listaan kuuluisi:  Eli kauden 2007/2008 kotiversio. Tuo vihreätaustainen huutomerkki esiintyi kauden ensimmäisissä peleissä ainakin. Sen jälkeen Evonik tuli tilalle. Vähän parempi, silti kaamea. 2006/2007 vierasottelussa toista keltamustaa käyttämää Aachenia vastaan joukkue pelasi koko-valkoisilla, mikä myöskin sai silmät kirvelemään. Kappa on nähty. Puma on varmasti laadukkaampi.
|
|
|
|
Dortmunder
Poissa
Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche
|
 |
Vastaus #59 : 17.10.2011 klo 02:16:32 |
|
Totta! Hyviä lisäyksiä, joita ainakin itse kannatan lisättäväksi äänestykseen. Tuo kauden 2006/07 muutaman ottelun hirvitys oli päässyt täysin unohtumaan. Eli tästä paidasta on kyse: 
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #60 : 17.10.2011 klo 10:11:09 |
|
... ja sitten vieraspaita kaudelta 2011/12.  Ääni annettu 93-pinkille Liukuvärjätythän ovat käytännössä aina kuraa. Ja säännön vahvistavana poikkeuksena pistetään nyt todellisena offtopiikkina tuo GS-paita 2003-2004 kaudelta. Katseenkestävä ilmestys vielä melkein kymmenen vuoden jälkeen (huolimatta kaamean värisestä mainoksesta), ja oli muuten allekirjoittaneen ensimmäinen oikea Gala-paita. Voi sitä riemua kun tuo sieltä DHL:n kääreistä paljastui... 
|
|
|
|
Rafter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick
|
 |
Vastaus #61 : 18.10.2011 klo 00:21:09 |
|
2007/2008 kotipaita lisätty äänestykseen! Joukkueen sairastuvalta kuuluu taas ikäviä uutisia ennen keskiviikon elintärkeää vieraspeliä Kreikassa. Lucas Barrios on joutunut keskeyttämään tämän päivän harjoitukset, ilmeisesti vasemman reiden revähdyksen takia. Miehen pelaaminen Olympiakosta vastaan on näin ollen varsin epätodennäköistä. Muita huomionarvoisia seikkoja ovat epäonnensoturi Owomoyelan kärsimä nivusvamma ottelussa Bremeniä vastaan, sekä eräiden Dortmund-fanien mahdolliset vaikeudet päästä itse pelipaikoille.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 18.10.2011 klo 10:37:22 |
|
Lucas Barrios on joutunut keskeyttämään tämän päivän harjoitukset, ilmeisesti vasemman reiden revähdyksen takia. Miehen pelaaminen Olympiakosta vastaan on näin ollen varsin epätodennäköistä.
Komppaan Reinikaisesta tuttua konstaapeli Hautamäkeä: Mää tiesin tän, mitään en sanonu, mutta koko ajan tiesin. Näin sen Copa America -loukkaantumisen suorana, ja näytti heti siltä, että oksat pois. Olen itse kokenut pahan takareisirevähdyksen, ja sitä hoidettiin varsin intensiivisesti vielä 9 kk myöhemmin. Ei tosin hoidettu reittä, vaan selkää, minne kipu oli paennut. Siksi tuntui oudolta, kun Barriosin väitettiin palaavan ruotuun melko pian. On siis olemassa revähdyksiä ja "revähdyksiä". Varmaan paljon vielä siitä väliltä. Tämä näytti tapahtuessaan heti tosi pahalta.
|
|
|
|
Rafter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick
|
 |
Vastaus #63 : 20.10.2011 klo 00:18:35 |
|
Nyt valloitetaan jumalauta heittämällä Eurooppa!
Mit freundlichen Grüßen
Kagawa, Gündogan, Schmelzer ja kaikkien aikojen ylivoimaisin keskuspuolustus
|
|
|
|
BVB - Sudtribune
Poissa
Suosikkijoukkue: Stephen Saunders
|
 |
Vastaus #64 : 20.10.2011 klo 00:32:26 |
|
Kreikasta tuliaisina 1:3-häviö ja samalla käytännössä voi heittää hyvästit jatkomahiksille. Kloppon ryhmä lähti heti alkuun innolla hyökkäämään ja hyviäkin tilanteita syntyi, jotka ehdottomasti olisi pitänyt hyödyntää. Ne jotka ovat joukkueen otteita tänä kautena seurannut, tietävät miten kävi kun ei näin osattu tehdä. Kyllä, Olympiacosin ehkä ottelun ensimmäinen 'vaarallinen' tilanne ja pallo oli Weidenfellerin takana. Keskityksestä Holebas pääsi uskomattoman helposti nikkaamaan peliväline pussiin. Schmelzer hävisi pääpallon, Hummels hääri muualla ja Subotic oli teillä tietämättömillä. Poikkeus Marseille-peliin oli kuitenkin se, että onnistumisiakin tuli. Lewandowski pääsi vastahyökkäyksen lopuksi laukomaan volleystä pallon alakulmaan. Pelimiehen maali ehdottomasti. Ennen taukoa kreikkalaiset iski kuitenkin johto-osuman, luvattoman helposti. Pallo jäi pyörimään Dortmundin puolustusalueelle ja pallo saatiin pelattua boxiin Djebbourille, joka pyöritteli Suboticin kuutamolle ja laukoi 2:1-taukolukemat. Hummels oli tätä ennen kaatuillu itsensä ulos tilanteesta muistaakseni yrittäessään purkaa palloa. Tauon jälkeen peli oli aika sekalaista ja huipputilanteet jäivät vähiin. Ajoittain meni niin tylsäksi, että selailin vain liveseurannassa sivuja eestaas... Vaisu Gündogan vaihdettiin Leitneriin, jolla oli hyvä yritys päällä. Kuba tuli myöhemmin Kagawan tilalle ja pääsi samantien hyvään paikkaan. Laukaus meni kuitenkin ohi Costanzon vartioiman maalin. Vieraitten hakiessa tasoitusta sai Olympiacos vaparin 78. minuutilla. Selkäranka sanoi tässä kohtaa NAKS kun Modesto pääsi puskemaan Ibagazan vaparin takanurkkaan, ohi raivostuneen Romanin. Eikä mikään ihme. Tämäkin oli vältettävissä, mutta kun ei kiinnostusta löydy niin tietäähän sen... Loppu menikin sitten pelaillessa. Klopp yritti jotain epätoivoista kun otti Götzen poies ja pisti Kevinin tilalle. Eihän siitä mitään tullu.  Kolmesta pelistä 1 piste. Ei Kloppokaan varmaan ajatellut tämän näin etenevän. Arsenal-tasuri oli hyvä peli, josta olisi voitto pitänyt napata. Marseillessa hallittiin, kotijoukkue iski maalit tilanteistaan. Nyt Olympiacos käytti omat tilaisuutensa hyväkseen, pulustuksen auttaessa. Lopputavotteeksi voidaan lyödä El-paikka keväälle, tuskin seisoo kuitenkaan... Tore: 1:0 Holebas (8., Marcano), 1:1 Lewandowski (26., Götze), 2:1 Djebbour (40., Mirallas), 3:1 Modesto (78., Freistoß Ibagaza)
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2011 klo 00:36:01 kirjoittanut BVB - Sudtribune »
|
|
|
|
|
Dede
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 20.10.2011 klo 06:13:50 |
|
Kyllähän tässä oppirahoja maksellaan..  Vielä 9 pistettä jaossa, mutta kyllä se vaatii sitten jo parissa pelissä suotuisia tuloksia BVB:n kannalta. Ei sillä, ainoa symppaamani joukkue Champpareissä tänä vuonna, toivotaan parasta mutta kyllä otteet on olleet sitä luokkaa ettei jatkoon ole asiaa.. edit. mitenkä ne jaot meneekään?? kolmannesparas eurooppaliigaan vai mitenkä??
|
|
|
|
kollo
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 20.10.2011 klo 08:31:06 |
|
Klopp raus!
|
|
|
|
Andreas
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC
|
 |
Vastaus #67 : 20.10.2011 klo 10:01:27 |
|
edit. mitenkä ne jaot meneekään?? kolmannesparas eurooppaliigaan vai mitenkä??
Juuri näin. Se joka tulee kolmanneksi jokaisessa lohkossa menee Eurooppaliigan pudotuspelivaiheeseen. Tulis nyt edes tuo kolmas sija, mutta sitten ei kyllä saa tulla pistemenetyksiä kotiotteluista. 
|
|
|
|
günthers
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness
|
 |
Vastaus #68 : 20.10.2011 klo 16:11:34 |
|
Onneksi sentään Bundesliigassa ollaan hyvissä asemissa, vaikka krapula on ilmeisen kova. Pakko myös myöntää omat odotukseni europeleistä liian epärealistisiksi; taso ei vaan vielä riitä. Ensi vuonna sitten uudestaan ja astetta kokeneempina kokeilemaan uudelleen, kunhan ansaitaan se paikka ensin kuluvan kauden aikana.
Eilisestä ottelusta näin viimeiset 60 minuuttia, joten havaintoni perustuvat niihin. Havainnoissa ei ole paljoakaan mitään uutta, joten en jaksa aikaisempia viestejäni kirjoitella tähän uudelleen. Ainoana lisäyksenä aiempiin oli vain ilmeisen puolikuntoisen Schmelzerin täysin ala-arvoinen esitys. Keltamustien pahasti ryntäilevästä puolustusryhmitelmästä se järkyttävin tapaus. Toivottavasti meni syksyn vammojen piikkiin.
Koko kautta koskien tuli eilen mieleen myös tilanne maalipuiden välillä. Weidenfeller on pelannut syksyllä hyvin ja yhtäkään pistettä ei ole hävitty hänen takiaan. Lisäksi ulkopuolisen on vaikea arvioida varakapteenin merkitystä nuoren joukkueen tukena ja esimerkkinä. En ole myöskään nähnyt nuoren aussivahdin otteita kuin Bayern- ja Valenciennes-otteluissa, mutta voisi häntäkin välillä kokeilla edustuksen veräjänvartijana. Pieni kilpailutilanne ei tekisi pahaa maalivahdinkaan paikalla. Ja oma mielipiteeni eilisistä kahdesta viimeisestä takaiskumaalista on, että toisen näistä olisi voinut ottaa. En siis väitä, että kumpikaan olisi mennyt hänen piikkiinsä.
Otetaan eilisestä myös positiivista esiin. Leitner sai yli 30 minuuttia peliaikaa ja ei pelannut ainakaan huonommin kuin Ilkay. Rohkeasti vaan lisää peliaikaa, Klopp. Lisäksi Lewandovski on kehittynyt viime kaudesta ja 4,5 miljoonan hintalappu ei olekaan ylimitoitettu. Eilenkin hieno viimeistely.
Lauantain Köln-taisto on onneksi niin pian, ettei murehtimiseen ole liikaa aikaa. Kolme pistettä, ja tilanne on sarjassa taas loistava. Ei saa antaa täydellisesti onnistuneen viime kauden hämätä.
Edit: pieni korjaus väärään huomiooni
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2011 klo 16:41:25 kirjoittanut günthers »
|
|
|
|
|
laardi79
Poissa
Suosikkijoukkue: Großverdiener
|
 |
Vastaus #69 : 20.10.2011 klo 20:54:00 |
|
En ole myöskään nähnyt nuoren aussivahdin otteita kuin Bayern- ja Valenciennes-otteluissa, mutta voisi häntäkin välillä kokeilla edustuksen veräjänvartijana. Pieni kilpailutilanne ei tekisi pahaa maalivahdinkaan paikalla. Ja oma mielipiteeni eilisistä kahdesta viimeisestä takaiskumaalista on, että toisen näistä olisi voinut ottaa. En siis väitä, että kumpikaan olisi mennyt hänen piikkiinsä.
Tuo Bayern-peli teki kyllä eittämättä vaikutuksen. Toki Romanilla on vielä monta hyvää vuotta edessä, mutta tosiaan Langerakia voitaisiin kokeilla välillä. On osoittanut kuitenkin osaavansa torjua ja saisi arvokasta kokemusta tulevaisuutta ajatellen. Itseluottamus näyttäisi ainakin olevan kohdallaan. Tuossa Bayern-pelissä nollasi hyvin itsensä Bayernin johtomaalin jälkeen, vaikkei se hänen piikkiin mennytkään.... Ja saisihan Roman tuossa vähän huiliakin. Menneen kauden tapahtumat ovat varmasti kuormittaneet joukkueen maalivahtiakin.
|
|
|
|
Gollum
Poissa
|
 |
Vastaus #70 : 21.10.2011 klo 13:07:38 |
|
Toivottavasti Dortmund selviää ensi kaudeksikin champpariin ja saa pidettyä ringin kuta kuinkin kasassa. Tietenkin materiaalin leventämisestäkään haittaa olisi. Tän akuden mestareiden liigaan sen verran, että usein näitä oppirahoja joutuu makselemaan hyvätkin joukkueet. Saksaan olisi nyt tärkeää saada Bayernin ohella toinen vuodesta toiseen Euroopan ykköskilpailuun pääsevä jengi. Dortmundilla on kaikki saumat siihen ja toivotaan näin käyvän. Tietenkin BuLi on mielenkiintoinen vuodesta toiseen, kun yllätyksiäkin nähdään, mutta näkisin Saksan jalkapalloilun kannalta hyväksi, että sarjaan tulee kestomenestyjiä.
|
|
|
|
BVB - Sudtribune
Poissa
Suosikkijoukkue: Stephen Saunders
|
 |
Vastaus #71 : 22.10.2011 klo 10:07:55 |
|
Päivän peli jää väliin kun matka vie kotimaisessa liigassa stadii...
Toivottavasti siellä ollaan jotain opittu Kreikan-matkasta. Köln on ollut erittäin mieluisa vastustaja 2008/2009 pääsarjaan palaamisen jälkeen, mutta melkosen hyvässä vireessä ovat kilipukit porskuttaneet viime aikoina. Kova matsi siis tulossa. Heitetään täällä tulosveikkaus 2:0 (Lewandowski, Götze), kun en liveseurantaa kerkiä.
|
|
|
|
BVB - Sudtribune
Poissa
Suosikkijoukkue: Stephen Saunders
|
 |
Vastaus #72 : 23.10.2011 klo 18:28:40 |
|
 Totaalinen kasvojenpesu, näin voidaan sanoa koosteen perusteella. Ennakoimani 'kova matsi' ei toteutunut, vaan Köln olikin pelkkää paperia eikä kotijoukkue jättänyt mitään sattuman varaan. Lewandowski on yltynyt kovaan vireeseen vaikka itse vähätteleekin suorittamistaan. " Ei ole väliä kuka maalit tekee, pääasia että joukkue voittaa".Tiistaina on vuorossa Pokalin seuraava kierros kun Westfalenstadionille saapuu Dynamo Dresden.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 24.10.2011 klo 19:53:16 |
|
Kyllähän BvB:n tämän kauden ailahtelut on pieni Rätsel. Liigassa huonot pelit osui kai yhtä lukuunottamatta Götzen poissaoloon, mutta Euroopassa meno on ollut huonoa Pikku-Marionkin kanssa.
Kuten ehkä jotkut tietää, en oikein perusta siitä, että europelejä pidetään jonain erillisenä taiteenlajina. Toki olen tietoinen riskeistä. Olen joskus ajatellut, että homma voi mennä vinksalleen esim. siinä, että seurassa jokainen matkoista vastaava sihteerikin panikoi ja hösöttää. Ei ole sellaista matkustamisen rutiinia, mitä reissuhommissa tarvitaan. Ensimmäisiä ulkomaan työmatkoja kun teki, niin kolmen päivän matka tuntui kahden viikon ajan rutiineissa. Ne ikään kuin söivät aikaa ja energiaa kummastakin päästä. Kun hommaan tottui, niin matkat veivätkin yks kaks vain niille varatun ajan.
Toki pitää muistaa, että europelejä on takana vasta kolome, ja niissä on ollut mukana kosolti huonoa tuuriakin. Mutta katsotaan kuin poikain käy. Ensimmäinen tilaisuus korjausliikkeeseen on ensi viikolla kreikkalaisia vastaan.
|
|
|
|
Dortmunder
Poissa
Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche
|
 |
Vastaus #74 : 26.10.2011 klo 12:59:01 |
|
Dynamot osoittivat hienoa urheiluhenkeä tappion tullen niin stadionilla kuin sen ulkopuolellakin ja mm. Bild ja Ruhr Nachrichten ovat koonneet kuvagalleroita aiheesta. Poliisi joutui puuttumaan Dynamojen toimintaan jo ennen ottelun alkua, stadionilla ottelun jälkeen ja myöhemmin kaupungilla. Tulos 14 loukkaantunutta ja 15 pidätettyä. Rangaistuksia eilisen tapahtumista on tulossa ainakin Dynamolle, kiitos hienojen kannattajien. Itse matsi jäi näkemättä (taas kerran  ), joten analyysit siitä jätän muille.
|
|
|
|
|
|