FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.03.2026 klo 20:41:27 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Kanadan yliopistopalloilu  (Luettu 1166 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
rantu

Poissa Poissa


: 12.08.2011 klo 00:53:55

Ensi keväänä olisi edessä vaihtoonlähtö Kanadaan opiskelujen merkeissä puoleksi vuodeksi ja tässä tuli vaan mieleen, että
millanenkohan mahtaa olla yliopistojengien taso kanadassa? Kovin kummoinenhan se ei tietenkään voi olla, mutta mahtaakohan Suomen 5.divari höntsääjä pysyä perässä?

Itselläni ei ole minkäänlaista käsitystä Kanadan jalkapalloilun tasosta ja asiastakin löytyy aika heikosti infoa. Muutama youtube-pätkä tuli vilkaistua ja aika surkuhupaisaltahan se näytti...Onko kellään mahdollisesti kokemuksia ja tarinoita?

Omana kohteena on Fanshawe College ja kaupunkina London, Ontario. Hienoahan se olisi päästä potkimaan sitä palloa myös vaihtojakson aikana, etteivät huikeat taidot pääse ruostumaan, mutta mahtavatko rahkeet riittää?...
Bluejacket

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 18.08.2011 klo 12:12:08

Kokeilemallahan se selviää. Kyseisestä koulusta ei ole tietoa, osassa yliopistoja touhu otetaan kovin vakavissaan kun taas toisissa innokas kaveri pääsee vähintäänkin rinkiin mukaan. Kysele koululta lisätietoa mahdollisuudesta, jonkinmoinen paperisota voi myös olla edessä pelilupien ym. vuoksi.
Velmu

Paikalla Paikalla


Vastaus #2 : 18.08.2011 klo 12:17:49

Veikkaan että taso riittää heittämällä... Riippuen tosi omasta tasostasi, mutta muutama vuosi sitten jossain vastaavassa pienessä Collegessa jenkkien puolella kaveriani joka oli vaihdossa pyydettiin pelaamaan soccer-joukkueeseen, vaikka ei ollut täällä edes 13 ikävuoden jälkeen palloon koskenut. :)

Tuolla kuitenkin pääsääntöisesti laji on edelleen lapsen kengissä ja lahjakkaimmat urheilijat pelaavat hokia.

ps. voihan se tietysti olla että tuolla on ns. vitun kova taso, mutta pikaisella googlettamisella ei siltä vaikuta.
coelb

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 21.08.2011 klo 16:11:48

Tiedä yhtään, että mitä kaikkia sarjoja siellä on, mutta Kanadan kovin yliopistoliiga on kuulemma suurin piirtein Suomen kakkosen tasoa.
samirnasri8

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 21.08.2011 klo 18:17:12

Ei millään pahalla, mutta eikö tuollapäin saa homonleiman otsaansa pelaamalla socceria?
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #5 : 21.08.2011 klo 23:23:57

Tiedä yhtään, että mitä kaikkia sarjoja siellä on, mutta Kanadan kovin yliopistoliiga on kuulemma suurin piirtein Suomen kakkosen tasoa.
Varmaan maksimissaan jotain tällaista. Kanada on (ikävä kyllä) jalkapallomaana tällä hetkellä sysipaska, joten en jaksa uskoa että yliopistoissakaan mitään joga bonitoa nähdä. Suomestakin on lähtenyt USA:han pelaajia Kakkosesta, jotka pelaavat hyvin dominoivissa rooleissa yliopistosarjoissaan. Kanadan taso lienee sitäkin heikompi, mikäli jotain voi päätellä maan menestyksestä futiksessa viime aikoina, niin seura- kuin maajoukkueissa.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa