FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.01.2026 klo 02:04:32 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 37
 
Kirjoittaja Aihe: Thomas Lam, Nottingham Forest FC  (Luettu 268157 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #375 : 31.03.2013 klo 15:01:25

Sai punaisen. Ei kyllä ollut millään punaisen paikka.

Antoi itselleen vähän liian kovan tatsin ja joutui sen takia liukumaan palloon. Osui toki Heraclesin pelaajaan tuossa liu'ussa, ei siinä mitään, mutta mitään vaarallista tai maalipaikkaa tilanteessa ei ollut.
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #376 : 31.03.2013 klo 15:05:20

Jos löytyy videokuvaa, niin linkkiä jakoon.

Hollannissa taitaa noin yleisesti ottaen olla huomattavasti muita lutuurimaiden liigoja armottomampi tuomarilinja? Kortteja nostellaan kai useamminkin melko herkästi?
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #377 : 31.03.2013 klo 15:38:40

Ei tuosta tosiaan punaista olisi pitänyt antaa. Taisi olla tuomari itsekin hieman pelaajien takana ja näki tilanteen todennäköisesti huonosti. Lamin kannalta hieman kömpelösti pelattu ja seuraukset olivat nyt sitten kovat. AZ valittaa todennäköisesti tuosta, joten aika näyttää kuinka käy tulevien otteluiden osalta.

Hollannissa tosiaan käyttöön on eksynyt futsal-sääntökirja, kun muissa liigoissa pelataan eri tavalla.
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #378 : 31.03.2013 klo 15:53:49

http://youtu.be/P8_TecI8kAE

Toivottavasti näkyy. Eikä tuomarilla näköestettä ollut, joten tulkinta oli vaan armottoman kova.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #379 : 31.03.2013 klo 15:55:11

Naurettavaa. Keltainen olisi riittänyt, vaikka tuosta pätkästä ei ihan käy selväksi tiltanteen kokonaiskuva.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #380 : 31.03.2013 klo 16:13:43

Tuosta kuvasta näyttää aavistuksen pahemmalta kuin livekuvasta, mutta pidän kuitenkin originaalista lausunnostani kiinni että ei tuossa missään muussa sarjassa punaista anneta. Taklaus ei kuitenkaan osu mitenkään vaarallisesti Heraclesin pelaajaan eikä tuossa mene maalipaikka sivu suun tjsp.
Vikkelä vaihtomies

Poissa Poissa


Vastaus #381 : 31.03.2013 klo 16:15:47

Kyllähän tuossa nyt tullaan napit edellä aika ikävästi. Vähän siinä ja siinä silti, jos on puhdasta ollut peli muuten, niin en antaisi joulukorttia
Keynes

Poissa Poissa


Vastaus #382 : 31.03.2013 klo 16:32:15

Kyllähän tuossa nyt tullaan napit edellä aika ikävästi. Vähän siinä ja siinä silti, jos on puhdasta ollut peli muuten, niin en antaisi joulukorttia

Napit edellä? Lam tulee toki napit edellä, mutta ei ne napit ole lähimainkaan osumassa vastustajaan, joten sen ei pitäisi vaikuttaa tilanteen tulkintaan mitenkään.
neliö

Poissa Poissa


Vastaus #383 : 31.03.2013 klo 18:36:04

Aika samanoloinen sen luxemburilaisen taklauksen kanssa, kortin arvoinen toki mutta väristä voidaan olla montaa mieltä.
lst23

Poissa Poissa


Vastaus #384 : 31.03.2013 klo 18:40:28

Päivänselvä punainen. Lam tuli täysin holtittomasti ja myöhässä pelaajan jaloille. Mutta ei siinä mitään, kovaa peliä ja yritystä pitää ollakkin ja nuorelle pelaajalle sattuu ylilyöntejä.
Pete Thornton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki


Vastaus #385 : 31.03.2013 klo 18:47:54

Youtube-pätkän perusteella suora punainen oli aika kova tuomio. Vaikka napit edellä tilanteeseen rynnittiinkin niin fyysinen kontakti jäi vähäiseksi. Voimalla taklaukseen tulolle varovainen Ylos
Minkälainen pelitilanne tuossa oli menossa? Taisi olla lähellä keskialuetta ja Lamin omasta kosketuksesta karannut pallo vai mitenkä?
lst23

Poissa Poissa


Vastaus #386 : 31.03.2013 klo 18:58:34

Youtube-pätkän perusteella suora punainen oli aika kova tuomio. Vaikka napit edellä tilanteeseen rynnittiinkin niin fyysinen kontakti jäi vähäiseksi. Voimalla taklaukseen tulolle varovainen Ylos
Minkälainen pelitilanne tuossa oli menossa? Taisi olla lähellä keskialuetta ja Lamin omasta kosketuksesta karannut pallo vai mitenkä?

Kontaktia oli, vaikka vastustaja väistäen heittäytyi. Jos vastustaja olisi normaalisti juossut palloon, niin jalat olisivat menneet tuhannen paskaksi ja vähiintään vuoden huili peleistä ellei koko ura ohi. Potentiaalisesti helvetin vaarallinen tilanne tuon youtubepätkän perusteella.

Mutta tsempille toki Ylos. Tulee jotenkin Alex Ring mieleen.
Peledinho

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #387 : 31.03.2013 klo 19:04:24

Kyllähän tuo erittäin ruma taklaus oli, onneksi ei osunut pahemmin. Lam on varsin potentiaalisen oloinen janari ja minuuttejakin on nyt tullut kivasti, joten eipä maajoukkueen mukaan kutsuminenkaan aivan mahdoton ajatus pitäisi olla.
Kigara

Poissa Poissa


Vastaus #388 : 31.03.2013 klo 19:43:08

Olihan se päinselvä punainen. Napit edellä ja reilusti myöhässä. Onneksi ei osunut pahemmin.
« Viimeksi muokattu: 31.03.2013 klo 19:45:27 kirjoittanut Kigara »
Louhikkokoskettaja
Vastaus #389 : 31.03.2013 klo 19:49:19

Hasardi taklaus, suurempi virhe tosin oli järkyttävän pitkä kosketus itselle eteen, mitä sitten piti paikata riskialttiilla taklauksella tai olisi päätynyt tilanteesta täysin ulos. Ehkä olisi 2-0-tilanteessa voinut jättää taklauksen väliinkin, koska Eredivisien linja on ollut tiukka ja vähäisemmistäkin niiteistä on suora punainen heilunut. Toisaalta joukkue voitti, joten ei kai tuolla niin väliä, yhtä pahalta se olisi näyttänyt, jos Heracles olisi käynyt maalin tekemässä, kun Lam menettänyt pallon ja jättänyt taklaamatta...

Kyllähän tuosta suurimmassa osassa sarjoja olisi keltaisella selvinnyt, mutta tämän kauden Eredivisiessä ihan linjan mukainen tuomio, koska tosiaan paljon kevyemmästäkin on pihalle lähdetty.
kapten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki suomalainen jalkapalloilu


Vastaus #390 : 31.03.2013 klo 20:56:51

Kyllähän tuosta Skotlannissa olisi vapari saatettu viheltää, rikotun pelaajan joukkuekaverille sitten suunsoitosta keltainen.

korjasin
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #391 : 02.04.2013 klo 14:03:58

Yhden ottelun pelikieltoa tarjottu Lamille (+ 1 ottelu ehdonalaista). AZ:n pitää päättää parin tunnin sisällä hyväksyykö se rangaistuksen.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #392 : 02.04.2013 klo 14:23:47

Mitä tarkoittaa ehdonalainen pelikielto?
Tunnelointimikroskooppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Teksti-TV


Vastaus #393 : 02.04.2013 klo 15:05:40

Amerikkalaisissa lakisarjoissa nämä.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #394 : 02.04.2013 klo 15:18:26

Käytännössä AZ hyväksynee tuon, kun toisella kiekalla on tapana saada enemmän pelikieltoa.
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #395 : 02.04.2013 klo 15:41:27

Mitä tarkoittaa ehdonalainen pelikielto?

Jos syyllistyy vastaavaan rikkeeseen uudelleen vuoden sisällä, napsahtaa tuo yksi peli extraa kärsittäväksi.

AZ hyväksyi tuon rangaistuksen ja Lam huilaa nyt siis ensi viikonlopun NEC-pelin. Punainen oli jo kauden kahdeksas alkmaarilaisille.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #396 : 09.04.2013 klo 23:49:40

Lam palasi pelikentille maanantaina Jong AZ:n riveissä. AZ voitti Jong ADO:n 4-1, ja täydet minuutit pelannut Lam teki ottelussa vaihteeksi maalin, joka tosin hylättiin paitsiona. Jong AZ dominoi lohkoaan täysin ja on jo kuuden pisteen karkumatkalla.

Sunnuntaina AZ kohtaa Utrechtin. AZ:lla vielä pienet mahdollisuudet euro-play-offeihin (-7 pts) tai putoamiskarsintoihin (+4 pts), mutta todennäköisintä lienee, että kausi loppuu viiden kierroksen jälkeen.
le Neuf et Demi

Poissa Poissa


Vastaus #397 : 10.04.2013 klo 09:44:16

Sunnuntaina AZ kohtaa Utrechtin. AZ:lla vielä pienet mahdollisuudet euro-play-offeihin (-7 pts) tai putoamiskarsintoihin (+4 pts), mutta todennäköisintä lienee, että kausi loppuu viiden kierroksen jälkeen.
Hollannin cupin finaali on toki myös ohjelmassa.
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #398 : 12.04.2013 klo 16:27:33

Lam joutuu tyytymään paikkaan vaihtopenkillä pelikieltonsa jäljiltä. Etienne Reijnen jatkaa avauksessa.

http://www.az.nl/nieuws/verbeek-kwartje-utrecht-gevallen/1?catid=

Verbeek kommentoi otteluennakossa asiaa seuraavasti: "Kokeilimme Thomasta parissa ottelussa. Hän on hiljainen ja vähäinen pelinjohtaminen ei auta joukkuetta tällä hetkellä. Tätä osa-aluetta hänen pitää kehittää, kuten monen muunkin nykyisessä joukkueessa".
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #399 : 14.04.2013 klo 14:48:58

Lam AZ:n penkillä parhaillaan käynnissä olevassa kotimatsissa Utrechtia vastaan.

EDIT: No siinähän tuo oli ylläkin jo pari päivää ennen matsia sanottu. Näin siis myös toteutui.
« Viimeksi muokattu: 14.04.2013 klo 14:55:19 kirjoittanut SirL »

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 37
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa