|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #651 : 19.04.2012 klo 09:44:34 |
|
En voi uskoa, että Palloliitto olisi niin selkärangaton että suostuisi siirtämään päivämäärää, kun itse on sen ensin mennyt sopimaan.
Eikös päivämäärän siirtämiseen tarvita molempien joukkueiden suostumus? Ei nyt luulisi Castrenille siirtäminen liian vaikeaa olevan.
|
|
|
|
Pöhnä
Poissa
|
 |
Vastaus #652 : 19.04.2012 klo 10:09:56 |
|
Ei nyt luulisi Castrenille siirtäminen liian vaikeaa olevan.
Ops on ilmoittanut, etteivät lähde Castrenille siirtämään pelejä ainakaan vaapaehtoisesti, koska liikaa vaivaa kuulemma yhden pelin takia. Eri asia sitten tietenkin onko se pakko tehdä. Toisaalta Raattikin voisi tuurilla olla jo pelikunnossa reilun viikon päästä.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #653 : 19.04.2012 klo 13:13:29 |
|
Ops on ilmoittanut, etteivät lähde Castrenille siirtämään pelejä ainakaan vaapaehtoisesti, koska liikaa vaivaa kuulemma yhden pelin takia. Eri asia sitten tietenkin onko se pakko tehdä. Toisaalta Raattikin voisi tuurilla olla jo pelikunnossa reilun viikon päästä.
Sovitaan sitten niin, että eka OPS - Viikingit -peli muutetaan Viikingit - OPS-peliksi. Neppaillaan sitten kesällä Oulussa.
|
|
|
|
Pie-O-My
Poissa
Suosikkijoukkue: Dirty Qwerty
|
 |
Vastaus #654 : 19.04.2012 klo 13:22:50 |
|
Sovitaan sitten niin, että eka OPS - Viikingit -peli muutetaan Viikingit - OPS-peliksi. Neppaillaan sitten kesällä Oulussa.
Missähän kunnossa Hettari mahtaa olla?
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #655 : 19.04.2012 klo 13:25:23 |
|
Missähän kunnossa Hettari mahtaa olla?
Ei ainakaan pelattavassa kunnossa. Jos tuo OPS-ottelu siirrettäisiin Stadiin, niin LIV:n tarjous olisi Bollis.
|
|
|
|
Valtsumies
Poissa
|
 |
Vastaus #656 : 19.04.2012 klo 19:17:58 |
|
Sovitaan sitten niin, että eka OPS - Viikingit -peli muutetaan Viikingit - OPS-peliksi. Neppaillaan sitten kesällä Oulussa.
Ei sovita. Aika vakaa usko on siihen, että pelipäivää ei vaihdeta ja peli pelataan Oulussa. Joko Raatissa tai Castrenilla. Älytöntä olisi enää viikkoa ennen h-hetkeä alkaa siirteleen ajankohtaa. Viikkarien lentoliputkin on varmasti jo hankittu. Hettarista sen sijaan ei ole pelipaikaksi ihan heti, antaa luonnon hoitaa tehtävänsä kun lämmitystä ei ole eikä paljoa muutakaan. Mutta ei siinä mitään, kun Helsingin kaupunki ja Palloliitto tietää tilanteen. Kotiavaus olisi reilun kahden viikon päästä Vantaalaisia vastaan. Jos Hettari ei ole siihen mennessä hoitanut itseään pelikuntoon, löytyy pääkaupunkiseudulta varmasti joku toinen paikka.
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.04.2012 klo 19:21:07 kirjoittanut Valtsumies »
|
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #657 : 20.04.2012 klo 08:09:41 |
|
Huomenna sitten kenraaliharjoitus alkavaa Ykkösen kautta varten. Ilveksestä en tiedä mittään, mutta vastassa lienee Kakkosen kärkinippuja. Nämä nyt pitäisi hoitaa tavalla tai toisella, mutta onhan tässä puppeloitu treenikaudella ihan huolella enkä jaksa uskoa palasten loksahtelevan vieläkään kohdilleen.
Jos nyt lähdetään BD:n toivekokoonpanosta tähän peliin ja oikeastaan kauden avausmatsiinkin, niin se näyttänee tältä:
Salmikivi Ahonen Peteri Peltonen Korhonen
Koivu
Kinnunen Hirvonen Mendy Honkaniemi
Kiljunen/Pyhäranta
Tässä hahmotelmassa Carlos ja Miguel jätetty penkille kun pelkkä toistensa kanssa neppailu on peleissä viime aikoina kiinnostanu enempi kuin joukkuepeli. Puolustus on laitettu niiltä osin samanlaiseksi millä viime kauden jälkimmäisellä puolikkaalla pisteitä saatiin mukavasti kerättyä. Ainoa pakollinen vaihto on Nyman <-> Mendy. Keskikentän keskusta on ylämpien pelaajien osalta sellainen, että Peltonen pelaa lähempänä Salmaria. Laiturit on pallollisesti taitavia, mutta ei perinteisiä päätyyn juoksijoita ja keskittäjiä vaan molemmat tykkää leikkaa keskelle. 17-vuotias Onni Koivu on erittäin vastuullisessa roolissa keskikentän pohjalla ja mun silmissä se suurin kysymysmerkki avauksen osalta. Taitava ja hyvin liikkuva pelaaja, mutta luonnollisesti kokematon. Yksi niistä pelaajista, joiden voisi kuvitella lyövän itsensä läpi ensi kaudella. Jos Juuso Rantanen on kunnossa niin en ihmettelisi jos saisi keskikentän pohjan hoitaakseen. Toisaalta Jusua ei ole pitkään aikaan kokoonpanossa edes näkynyt. Tiedä sitte missä mies on.
Maalivahti tilanne on myös mielenkiintoinen sillä Kiljunen ja Pyhäranta lienevät aikalailla samalla viivalla tällä hetkellä.
Toisaalta se nyt on ihan sama mitä tähän kirjoittaa kun todellisuus on todennäköisesti ihan toinen ja kentälle juoksee Kuqi, Carlos ja Miguel avaukseen.
Testissä ilman sopimusta ovat edelleen Matthew Mendy sekä Kuutti Mujunen. Osmo Kleemolan sopparia ei ole näkynyt ja Jesse Mutikainen taitaa kulkea junnustatuksella kun ei edariin ole sopimusta julkistettu.
Kyllähän sitä toivoisi pikku hiljaa ehjää esitystä. Vastahan tässä on 6 matsia putkeen ilman voittoa.
Sekavat on ajatukset tällä hetkellä joukkueen pelillisestä tilanteesta.
---
Pari ajatusta vielä pelaajasopimuksen saaneista Jirijoonas Kanthista sekä Jere Pyhärannasta.
Kanth haki nöyrästi jengistä pelipaikkaa ja testin pituus taisi olla lähellä paria kuukautta. Vasenjalkaisia pelaajia ei liikaa ole joukkueessa ja Innun vahvuus on monipuolisuus. Pystyy pelaamaan vasempaa pakkia, vasempaa laituria, keskikentän pohjaa sekä topparia. Lähtökohtaisesti mun silmissä rotaatiopelaaja, mutta pätevä sellainen.
Jere Pyhäranta oli reilu vuosi sitten hyvässä nosteessa ja sai sopimuksen Tampere Unitediin. No se laiva upposi kuin Titanic konsanaan. Viimeisissä treeneissä loukkaantui pahasti ja paranteli vaivojaan lähemmäksi 7 kuukautta. Talvella päässyt kuitenkin terveenä treenaamaan. Kävi MIFK:ssa ja KooTeePeessä treenailemassa. Jälkimmäiseen olisi käsittääkseni saanut sopimuksenkin. Hyvä torjuja, mutta mun mielestä avauksissa on rutkasti parannettavaa. Kilpailee Kiljusen kanssa tasavahvasti Ykkösen avauksen paikasta.
Molemmat sopimukset ihan perusteltuja.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2012 klo 08:26:35 kirjoittanut Wyllin Duncan »
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #658 : 20.04.2012 klo 13:23:05 |
|
Kauden 15 pelistä maaleja on tehty seitsemässä pelissä yhteensä 15. Keskimäärin maali per peli.
VL:n tai ykkösen joukkueita vastaan maaleja on tehty vain SJK:n verkkoon. Loput onnistumiset on tullut kakkosen joukkueita vastaan.
Onnistumisia on suhteellisen laajalla rintamalla, mutta ei voi sanoa että kukaan olisi ns. liekeissä
maalintekijät:
Kuqi 3 Carlos 2 Peltonen 2 Koivu 2 Hirvonen 1 Lehtonen 1 Rantanen 1 Maunu 1 Miguel 1 Manev 1
Mitä joukkueesta kertoo se että Kuqi on joukkueen paras maalintekijä?
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #659 : 20.04.2012 klo 13:29:28 |
|
Salmikivi 0 Korhonen 0
Tämä oleellisin unohtui.
|
|
|
|
Kies
Poissa
|
 |
Vastaus #660 : 20.04.2012 klo 15:25:25 |
|
Hirvonen muistaakseni poissa ensimmäisen ottelun saatuaan Cupissa kaksi keltaista, jotka johtivat ulosajoon. Saapa nähdä laitetaanko Ilves-ottelussa avauskokoonpano siten kuin se saattaisi olla OPS:ia vastaan. Epäilen vahvasti, että niin tehtäisiin, koska onhan tässä vielä pelaajia tyrkyllä ilman sopimusta ja neppaillaan niillä.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #661 : 20.04.2012 klo 21:31:09 |
|
Salmikivi 0 Korhonen 0
Tämä oleellisin unohtui.
Korhonen ei ole montaa peliä pelannut. Salmarin nolla kyllä yllätys.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #662 : 20.04.2012 klo 22:20:43 |
|
Alkavan kauden pelipaita. 
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #663 : 20.04.2012 klo 22:25:22 |
|
Hyi helvetti!  Lähinnä nuo valkoiset hihat ovat aika kaameat - sponssilogoille nyt ei voi mitään. Noh, onneksi noita ei paidoilla pelata. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2012 klo 22:38:24 kirjoittanut leeremick26 »
|
|
|
|
|
Valtsumies
Poissa
|
 |
Vastaus #664 : 20.04.2012 klo 22:33:28 |
|
Hyi helvetti!  Minun mielestäni parempi, kuin Nike-aikakauden edellinen yksivärinen. Tulee mieleen MyPa. Meinasin kirjoittaa jotain totuttautumisesta MyPan väreihin, että on helpompi siirtyä VL:aan sinne, mutta enpä kirjoitakaan. edit: jaa, ei mitään. WD:llä näköjään samoja mielleyhtymiä. e2: nyt voi kaivaa mun punavalkohanskat naftaliinista, vai mitä WD ?
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2012 klo 22:44:42 kirjoittanut Valtsumies »
|
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #665 : 20.04.2012 klo 22:37:05 |
|
Mun mielestä ihan piristävää vaihtelua. Arsenal & MYPA tuli ensimmäisinä mieleen.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #666 : 20.04.2012 klo 23:08:55 |
|
Pakkoko tuota on joka kaudellle säätää. Tykkäsin enemmän viime kauden koko punaisesta. Veikkausliigakaudella oli myös makee.
|
|
|
|
Val Venosta
Poissa
Suosikkijoukkue: Vuosaaren punakaarti.
|
 |
Vastaus #667 : 21.04.2012 klo 12:19:59 |
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #668 : 21.04.2012 klo 12:28:29 |
|
Korvaako Palloliitto Viikingeille aiheettomasta ottelusiirosta syntyneet kulut? :  Castrenhan on täysin pelikuntoinen eikä Viikingitkään ole saanut siirtää otteluajankohtaa sen takia, että kotikenttä ei ole oluut kauden avaukseen pelikelpoinen, vaan otteluita on siirretty mm. Bollikselle. Näistä siirroistahan on tullut viikkareille tulonmenetyksiä, kun taas OPS-siirron ainoa peruste oli ettei Miiga jaksa viedä molempia mainoslakanoitaan Castrenille ja takaisin.
|
|
|
|
Valtsumies
Poissa
|
 |
Vastaus #669 : 21.04.2012 klo 12:30:13 |
|
Mitä v*ttua, ei s**tana! Oulun jänishousut ja Palloliiton selkärangattomat limanuljaskat.
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #670 : 21.04.2012 klo 12:31:14 |
|
Aikamoista ripulia kyllä liitolta..
|
|
|
|
kasidivari
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Viikingit, Sumu77, PSG, Huuhkajat, Joey Barton
|
 |
Vastaus #671 : 21.04.2012 klo 12:57:19 |
|
HOMOT! Onko kellään mitään tietoa, mitä Oulussa voi tehdä kahdeksan tunnin ajan, jos ei kerran laatufutistakaan pääse katsomaan? Onko mitään must-see mestoja, hyvää kebbeä, halpaa bisseä?
|
|
|
|
Valtsumies
Poissa
|
 |
Vastaus #672 : 21.04.2012 klo 13:11:51 |
|
HOMOT!
Onko kellään mitään tietoa, mitä Oulussa voi tehdä kahdeksan tunnin ajan, jos ei kerran laatufutistakaan pääse katsomaan? Onko mitään must-see mestoja, hyvää kebbeä, halpaa bisseä?
Torilla on sininen bussi, jonka voi polttaa.
|
|
|
|
Siimakäsi-Mick
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Viikingit
|
 |
Vastaus #673 : 21.04.2012 klo 13:19:10 |
|
Kuka korvaa työttömyysrahoilla sinnitteleville itä-helsinkiläiskannattajille jo maksetut lentoliput? Rapiat 1300 eoohia kiinni flaboissa, joilla ei nyt enää tehä vittujakaan. Tää reissu on ollu mulle ku tähti taivaalla, jonka avulla oon suunnistanu elämän tyrskyissä. Sen avulla oon jaksanu hengittää tätä kylmää ja ahdasmielistä elämää silloinkin kun säilyketonnikalat on jo päässy kaapista loppumaan. Se on saanu mun röhmyyn eloa, vaikka kroppaan imaistu viina on toisin tahtonut. Se on nostanu mut joka aamu krapulan otteesta ylös. Antanu silloin kun naiset ei oo. Mitä mul nyt enää on, muuta kuin kyynel poskel. 
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #674 : 21.04.2012 klo 14:12:10 |
|
On tosiaan varsin perseestä, ettei peliä voida pelata toisella kentällä.
Eiköhän saman tien siirretty toukokuun alun derby vantaalaisten kanssa pelattavaksi joskus jussin jälkeen. Palaa siinä sitten vantaalaisten suunnitelmat. Ai niin, eihän sieltä ole ketään tulossa.
|
|
|
|
|
|