Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5700 : 27.09.2012 klo 10:36:57 |
|
Auran Aallot selostaa tällä kertaa koko pelin. Vaikea peli edessä Lahdessa(kin). Onneksi tämän syksyn divarihelmimaalitykkietc. on pelikiellossa, niin hieman helpottaa puolustuksen urakkaa.
Vielä kaksi taistelupeliä ja sitten hengähdystauko, niin saadaan se Pennanen mahdollisesti mukaan. Tulee pientä luovuutta hyökkäyspeliin. Lähde repi ja raastoi eilen, mutta ei ole mikään pelinrakentaja. Agyeman puolestaan pysäyttää pelin malukamaisesti. Paransi toki loppua kohti, mutta ei näytä olevan vastaus tuohon keskikentälle.
|
|
|
|
|
tallywagon
Poissa
|
 |
Vastaus #5701 : 27.09.2012 klo 11:57:20 |
|
Monta kertaa jo mainittu, mutta Henrik Moisander pelaa tällä hetkellä todella kovalla tasolla. Helvetin rauhallinen ja varma maalivahti, oli sitten minkälainen myllytys tahansa. Eilen todella hyviä koppeja, märkä kenttä ja pallo, mutta ei pomputtanut kertaakaan. Liimasi jopa sen (olisko ollut Morrisey) takakulmaan suuntautuneen maanuoliaisen.
Jukan loukkaantumisen myötä vastuuta on tullut, ja hieno nähdä että sen myötä myös tasaisuutta. Vielä viime kaudella saattoi huippupeliä seurata heikompi matsi. Nyt tuo tekemisen taso on ollut todella hyvää miltei koko ajan.
Henkalla on ilmeisesti ainoastaan tämän kauden lappu? Voi hyvin olla, että hyvät otteet ovat herättäneet kiinnostusta muuallakin. Jos eilen oli skoutteja paikalla, niin Henkan nimi lisättiin varmasti listaan.
e. Piti vielä laittaa, että eilisen perusteella Roopen otteet derbyssä vaikutti ikävä kyllä jonnin sortin suonenvedolta. Eilen hävisi ilmeisesti kaikki kaksinkamppailut eikä puolustaminen juuri kiinnostanut. Hyyrysestä olisi hyvä ottaa mallia tuon työnteon suhteen. Paikkoja voi luoda ja rakentaa myös itse, ei tarvitse aina odottaa sitä vitun läpisyöttöä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.09.2012 klo 12:00:11 kirjoittanut tallywagon »
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5702 : 27.09.2012 klo 12:05:38 |
|
Tää oli kyllä mallikelpoinen esimerkki vastahyökkäyspelistä: http://www.youtube.com/watch?v=AUq4peNMHEI&t=4m4sLähde riistää pallon omalla puoliskolla-10 sekuntia tästä pallo on Hyyrysellä Vepsun päädyssä-8 sekkaa tästä niin pallo on VPS:n verkossa. Simppeliä. TPS pääsee pelaamaan 4v4 ja Vepsun puolustus juoksee vaan alas...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.09.2012 klo 12:08:39 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
Zabala
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #5703 : 27.09.2012 klo 12:48:02 |
|
Toivottavasti Rapa olisi nyt ymmärtänyt, että Hyper-Hyyrysen on oltava isossa roolissa tulevissa peleissä, meininki muuttui taas kummasti kun kalju pääsi kentälle dominoimaan. Ärtsi ja Roope olivat todella haluttoman oloisia ja väsyneitä.
Dickson paransi toiselle puoliajalle reippaasti, soisin kyllä avauspaikan seuraavaankin otteluun.
|
|
|
|
|
klaus
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5704 : 27.09.2012 klo 13:18:30 |
|
Päivitystä joukkueen terveystilanteeseen
Keskikenttäpelaaja Santeri Mäkinen joutui jättämään kentän 20 minuutin pelin jälkeen syyskuun puolivälissä pelatussa KuPS-TPS –ottelussa. Mäkisen polvi vääntyi voimakkaasti ja vääntyminen aiheutti polven eturistisiteen repeämisen.
- Eturistiside vaatii tähystyksessä tehtävän korjauksen. Tämän vuoksi Santeria ei valitettavasti enää tällä kaudella kentällä nähdä, TPS-joukkueen lääkäri Olli J. Heinonen Mehiläisen Liikuntaklinikalta kertoo.
- Olen todella pahoillani Santerin puolesta, joka oli erittäin hyvässä vireessä. Santerin pitää nyt vain keskittyä kuntoutumiseen, jotta hän olisi mahdollisimman aikaisessa vaiheessa kunnossa ensi vuonna, TPS:n toimitusjohtaja Marco Casagrande pahoittelee.
Syyskuun alusta sivussa olleen Petteri Pennasen jalkaterän suurienerginen isku- ja vääntövamma ei puolestaan vaadi leikkausta ja Pennasen omaehtoinen harjoittelu on voitu aloittaa.
- Toivo elää, että Pete olisi kunnossa vielä tällä kaudella maaottelutauon jälkeen. Kaikkemme täällä teemme sen eteen, Casagrande painottaa.
Pitkään poissa olleen TPS-maalivahti Jukka Lehtovaaran reiden lihasvamman kuntoutus jatkuu edelleen. Lehtovaara harjoittelee tällä hetkellä joukkueen mukana.
- Jukan vamma on ollut yllättävän sitkeä ja hän on tehnyt kärsivällisesti töitä kuntoutumisensa eteen. Toivotaan, että Jukka saadaan mahdollisimman pian mukaan kokoonpanoon, Casagrande toivoo. http://fc.tps.fi/paivitysta_joukkueen.2222.html
|
|
|
|
|
Ressu Läntinen
Poissa
|
 |
Vastaus #5705 : 27.09.2012 klo 13:55:51 |
|
En dumaisi Roopea noin lujaa; kun vedetään kukkupalloa toppareiden päähän niin tekemistä olisi oikeallakin targetilla. Sitten kun keskikenttä saa pistettyä palloja juoksulinjoille ja Roope kämmää, katsotaan uudestaan.
Sama. Rapa tuntuu kuvittelevan, että Tepsin kärjessä pelaa edelleen Njazi Kuqi. Ääritalo ja Roope menevät hukkaan kun heitä koitetaan peluuttaa kuten Kuqia. Tuntuu, että Rapa ei täysin ymmärrä Roopea pelaajatyyppinä. Roope on ns. "yksipuolinen maalintekijä" ja joukkueen tarvitsee mukautua tietyllä tavalla hänen peliinsä, jotta hänestä saadaan paras teho irti. Rapa itse teki pelaajana paljon maaleja, mutta oli silti erilainen pelaaja kuin Roope, sellainen yleinen höslääjä, joka osallistui peliin laajalla alueella. Eilenkin olisi ollut hyvä, jos TPS olisi viimeisen kymmenen minuutin aikana saanut pidettyä palloa hyökkäyspäässä pidempään kuin kaksi sekuntia. Koskimaa vs. Roope-taistelu näytti sellaiselta mies vastaan poika-asetelmalta, sieltä tulivat Jaska Nybergin roiskaisut saman tien takaisin. Siitä on Rapalle annettava MASSIIVINEN kiitos, että joukkue on henkisesti todella vahva. Kun TPS johtaa derbya 3-1, se tekee yhden maalin lisää. Kun Inter johtaa 3-1, se paskoo housuihinsa. Tepsin ja VPS:n maalipaikat menivät aika tasan eilen, mutta Tepsi teki sen maalin ja VPS hutiloi omissa tilanteissaan. Henkinen kovuus on aliarvostettua suomifutiksessa.
|
|
|
|
|
KurviVauhti
Poissa
Suosikkijoukkue: ⊙_☉
|
 |
Vastaus #5706 : 27.09.2012 klo 14:10:07 |
|
Tuntuu, että Rapa ei täysin ymmärrä Roopea pelaajatyyppinä.
Miten musta sitten taas tuntuu siltä että Rapa tietää aivan tasan tarkkaan sen millainen pelaaja Roope on ja miten häntä kuuluu peluuttaa. Eilen pelin toka puoliaika oli melkoista paskaa ja Roopelle ei saatu palloa pelattua, mutta jos tosissasi kuvittelet Rapan neuvojen olleen "Pelatkaa pitkää Roopen päähän. Kyllä se voittaa niitä kaksinkamppailuja." niin en voi muuta sanoa kuin että vitun kujalla olet.
|
|
|
|
|
gladiator
Poissa
|
 |
Vastaus #5707 : 27.09.2012 klo 15:15:03 |
|
...sitten enää se Pennasen korvaaja. Timo Innanen (  ) huhuilee Urheilulehdessä että TPS on Simon Skrabbin perässä. Siitäkö Pennaselle korvaaja?
|
|
|
|
|
svesku
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Hyper-Hyyrynen, Con Rapa
|
 |
Vastaus #5708 : 27.09.2012 klo 15:31:56 |
|
Timo Innanen (  ) huhuilee Urheilulehdessä että TPS on Simon Skrabbin perässä. "Urheilulehden saamien tietojen mukaan" = foorumilta bongattu tuulesta temmattu arvaus 
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #5709 : 27.09.2012 klo 15:42:28 |
|
No eiköhän tässä tapauksessa ole ihan ollut tietoakin takana eikä pelkkää arvailua.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5710 : 27.09.2012 klo 16:13:30 |
|
"Urheilulehden saamien tietojen mukaan" = foorumilta bongattu tuulesta temmattu arvaus  Äläs nyt.  T: Casa ja Rapa samassa persoonassa.
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #5711 : 27.09.2012 klo 16:51:05 |
|
Pahoittelut etten jaksanut etsiä edes vähän alusta vastausta, joka tältäkin sivustolta todnäk. olisi löytynyt, mutta mahtaakohan mikään kanava tuottaa livekuvaa tulevasta FC Lahti - TPS ottelusta? Olisi ihan komea mahdollinen massiivinen TPS-iltama esim. Torressa laulaa samanhenkisten seurassa telkkarille. Paikan päällä toki aina parempi, mutta ajankohta on luullakseni melko rajoittava tekijä monen kohdalla. http://www.veikkausliiga.com/Match.aspx
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #5712 : 27.09.2012 klo 19:51:23 |
|
Kaipa Rapa Roopen pelaajatyypin tuntee, mutta pelityylinä Rapa ei tunne kuin vastahyökkäyspelin.
|
|
|
|
|
förikuskin raivo
Poissa
|
 |
Vastaus #5713 : 27.09.2012 klo 21:58:21 |
|
Henkinen kovuus on aliarvostettua suomifutiksessa.
Ei kai se niin aliarvostettuakaan ole, kyllä tässä pitää Tepsille täydet pisteet tuosta puolesta tällä hetkellä antaa. Joukkue tuntuu voittavan vaikka väkisin. Toki ei näin suinkaan koko aikaa ole Rapan aikana ollut, jos muistelee kuinka monta johtoa esim viime kaudella joukkue menetti, tai kuinka monta pilkkua meni puihin aiemmin tällä kaudella. Mut nyt on kova meno ja näin pienten marginaalien sarjassa tuolla puolella nämä sijoitukset ennen kaikkea ratkotaan.
|
|
|
|
|
NKNDR
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5714 : 27.09.2012 klo 22:29:45 |
|
Ei kai se niin aliarvostettuakaan ole, kyllä tässä pitää Tepsille täydet pisteet tuosta puolesta tällä hetkellä antaa. Joukkue tuntuu voittavan vaikka väkisin. Toki ei näin suinkaan koko aikaa ole Rapan aikana ollut, jos muistelee kuinka monta johtoa esim viime kaudella joukkue menetti, tai kuinka monta pilkkua meni puihin aiemmin tällä kaudella. Mut nyt on kova meno ja näin pienten marginaalien sarjassa tuolla puolella nämä sijoitukset ennen kaikkea ratkotaan.
Boldatusta tuli mieleen, että saattaa aika karulla tavalla kostautua Nybergin sonskilla missaama pilkku...
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5715 : 28.09.2012 klo 12:00:16 |
|
Innas-Timo onnistui tuohonkin lyhyeen Skrabb uutiseen pistämään pari asiavirhettä, eikös kovasti täälläkin väitetty, ettei tällä kaudella ole tehoja matseissa tullut? Satun muuten tietämään, että kyseessä ei ole vain foorumilla huhuilut, mutta Jaron todennäköinen säilyminen pysähdyttänee tämän siirron. Hakasta ei taida juuri kukaan TPS:ää vahvistaa, Robinsonin tosin ottaisin tuohon keskikentälle koska tahansa.
Eiköhän Casa suuntaa katseensa Oulun suuntaan keskikentän vahvistuksia kartoitettaessa. Vai onko sinne lädimaahan enää mitään virityksiä?
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5716 : 28.09.2012 klo 12:37:14 |
|
Tehoja ei ole tällä kaudella tullut, mutta minuutteja 1450. TPS:n keskikenttäpelaajista Pennanen on pelannut 2132, S-MÄK 1613, Lähde 1363 ja Eriba 863. Kolme ensimmäistä olisi toki pelannut ilman loukkaantumisia enemmän.
Mahdollisten Skrabbin ja Oulun Ojalan kohdalla tuo ikä on selkein ongelma eli ehkä vuoden-kaksi liian nuoria ihan noin vastuulliseen rooliin. Siis suoraan korvaamaan Pennasta ja Kolehmaista. Vaikka kuten sanottu pelaajan ikä ei ole se tärkein asia vaan taso. Silti molemmat ovat vielä hieman kysymysmerkkejä vaikka olisivat kuinka timantteja. Ainakin jos mestaruus tulee, niin pelaajabudjetti on varmasti hiukan isompi kuin tämän kauden 570K. Samaten Tepsillä asiat kohtuullisen hyvin kun voitollinen tulos tulee taas ja pelaajajatkumo toimi tänäkin vuonna. TPS ei ehkä pysty maksamaan liigan kovimpia palkkoja, mutta varmasti on aika houkutteleva seura.
Ratkaisevia hetkiä eletään myös ensi kauden suhteen kun tämän kauden pelillinen sijoitus määrittää hieman ensi kauden joukkuetta. Pankkia ei varmastikaan räjäytetä, mutta 2-3 vahvistuksen välinen ero sijoituksella on. Ja mutuilen, että Pennanen ei ole ainoa lähtijä tammikuun siirtoikkunassa.
Lädilandiasta ei ole tulossa kuin lainapelaajia kevään korvilla, niin menee sitten ihan eri kategoriaan kuin nämä uudet pennaset/kolet ja sun muut.
|
|
|
|
|
BohemianJack
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Kasper ja Jere
|
 |
Vastaus #5717 : 28.09.2012 klo 14:57:21 |
|
Skrabb ja Ojala olisivat totta kai tervetulleita, mutta pakko olla samaa mieltä siitä, että tuskin on pojista liigan kärkijoukkueen kumapelaajiksi vielä ensikaudella. Tervetuloa toki tänne kehittymään.
Koska Tepsin toiminta on näyttänyt omiinkin silmiin jo pitkään kaikinpuolin hyvältä kentällä ja sen ulkopuolella, niin kopsataan tähän viimeisimmästä ottelulehdestä Rajamäen hienot kommentit tämän hetken Tepsistä seurana:
"Tepsillä seurana kulkee aina. Täällä on aina ollut ja on edelleen taitavia valmentajia sekä pelaajia ja koko seuraa johdetaan järkevällä logiikalla. Koko toiminnan selkänojana on juniorijalkapallo. Siellä ollaan oikealla tiellä, kun katsoo tuloksia ja noin muutenkin. Muutama vuosi kun tehdään töitä, niin otetaan alkuun HJK kiinni. Nyt ei saa jäädä nukkumaan, vaan parantaa kaikkea toimintaa vielä entisestään."
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5718 : 28.09.2012 klo 15:20:16 |
|
Niin, unelmatilanteessa keskikenttää johtaa Kyösti,Kujala ja S.Mäkinen, taustalla ensiaskeleita ottavat Ojala ja Hradecky. Skrabb ei iästään huolimatta ile enää mikään äärettömän kokematon kaveri, vaikka se lopullinen läpimurto vielä antaakin odottaa.
Mites täällä suhtaudutaan Rannikon rooliin ensi kaudella? Jaskan lopettaessa suoraan avaukseen, vai onko syytä hankkia kokeneempi toppari ja peluuttaa Villeä maltillisemmin? Ollut kai ykkösessä todella hyvä?
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5719 : 28.09.2012 klo 15:49:21 |
|
Pitäisi kai ensin tietää, että minkälainen pelaaja Rannikko todellisuudessa on. Itse olen nähnyt ainoastaan muutaman junnupelin lisäksi pari Åbon peliä jäbältä. Noiden viime kauden hajaminuuttien ja tämän kauden LC-pelien lisäksi. Ihan ok, mutta epäselväksi jäi onko vain uusi Liespuu vai jotain muuta. Ykkösessä kuitenkin 14 peliä alusta loppuun, niin eihän tuo huono saldo ole 18-vuotiaalle pelaajalle. Ja tosiaan rapojen mukaan ollut hyvä.
Itse taidan vetää takaisin Nybergin lopettamishuhuilut. Mies on elämänsä vedossa joten jatkosopparia tai jotain diiliä on väsätty jo niin Hyyrysen kuin Nybergin kanssa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2012 klo 15:52:45 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
PallonPyörittäjä
Poissa
|
 |
Vastaus #5720 : 28.09.2012 klo 15:55:34 |
|
"onko vain uusi Liespuu" - minusta Liespuu olisi ollut ihan ok. Tiedä vaikka tekisi paluun....
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #5721 : 28.09.2012 klo 15:58:19 |
|
Jos Liespuun tason olisi todettu riittävän liigassa, olisi hän varmasti pelannut siellä.
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #5722 : 28.09.2012 klo 16:09:24 |
|
Itse näkisin että Liespuun taso olisi riittänyt liigaan, mutta jalkapalloa kohtaan ei ollut ihan sitä riittävää paloa. Voi toki vielä nousta liigatasoiseksi pelaajaksi.
|
|
|
|
|
BohemianJack
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Kasper ja Jere
|
 |
Vastaus #5723 : 28.09.2012 klo 17:27:47 |
|
Itse näkisin että Liespuun taso olisi riittänyt liigaan, mutta jalkapalloa kohtaan ei ollut ihan sitä riittävää paloa. Voi toki vielä nousta liigatasoiseksi pelaajaksi.
Kerrankin nimimerkki Keijot kanssa samaa mieltä jostain. Tämä täytyy muistaa  Eihän Liespuu saanut koskaan kunnon mahdollisuutta, mutta ne pari matsia mitä pelasi, niin oli oikein hyvä. Nyttemminhän kaveri on saanut kroppaan lisää massaa (ennen oli aikamoinen kukkakeppi) ja Kakkosessahan Mikke on ollut helvetin hyvä. Kesällä kun olin katsomassa jotain Åbon peliä, niin mietin juurikin, että taitaa miehestä vielä jonain päivänä olla iloa Tepsille. 91-syntyneenä mitään ei ole vielä menetettykään. Mutta ensi kautta miettiessä, niin Nybergin pitäisi ehdottomasti jatkaa! Mieshän on parempi kuin koskaan, ja Tepsin kohentuneen taloustilanteen ansiosta voisi jopa pieni palkankorotus olla paikallaan. Tällä hetkellä taitaa pelata aika pähkinöillä. Sulaa hulluutta olisi Jaskan lopettaa nyt.
|
|
|
|
|
klaus
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5724 : 28.09.2012 klo 17:51:57 |
|
Takatolppaväijyjen on ehdottomasti jatkuttava vielä pari vuotta!  Yllättävän levollisin mielin Lahi-matsia tässä voi odotella, vaikka Vepsu-matsin näki vain koosteesta ja keväältä on huonoja muistoja Hiihtikseltä. Honka-matsin jälkeen jätkistä huokui meinaan sellainen mestaruusilme, etten muista hetkeen nähneeni  Toisaalta olin myös humalassa...
|
|
|
|
|
|
|
|