Väärä Cowboy
Poissa
Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja
|
 |
Vastaus #225 : 23.01.2014 klo 18:29:20 |
|
Turismi kannattaa 
|
|
|
|
|
Nur der BVB
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 23.01.2014 klo 18:32:56 |
|
PSG:n liikevaihdon 180 miljoonan euron vuosikasvulle.  Apinaa (nimeltä FFP) koijataan, apinaa pumpataan... Ääh, siellä on vain palkkalistoilla erinomainen arabian taitoinen sponssimyyjä... lucrative long-term agreements with shirt sponsor Emirates groundbreaking partnership with the Qatar Tourism Authority a deal with the Qatari telecommunications provider Ooredoo, who will pay the club a reported €75m over the five seasons 160M£ vuodessa?!? Ei tule millään kestämään tarkastelua.  PSG:n lisäksi taitaisi myös City jäädä luokalle... Ainakin jos olisi puolueettomat tarkastajat.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #227 : 23.01.2014 klo 18:39:14 |
|
PSG:n lisäksi taitaisi myös City jäädä luokalle... Ainakin jos olisi puolueettomat tarkastajat.
£40 miljoonaa vuodessa paitamainoksesta, stadionin nimestä ja Euroopan hienoimmista kompleksista ei ole lähellekään yhtä hämärä diili. Etihadilla on jo ehditty pelaamaan Valioliigan aikakauden isoin peli (ManU:a vastaan 2012). Aika hyvää näkyvyyttä sanoisin. Jollain ManU:lla pelkkä paitamainos taitaa olla 30 miljoonan arvoinen. Cityn mainostulot melkoisessa kasvussa, vaikka jätettäisiin tuo Etihad-diili huomiomatta. Linkitin kesän aikana uusista diileistä tuonne City-ketjuun, mutta jossain vaiheessa kyllästyin kun niitä tuli jatkuvalla syötöllä. Tämän on paras olla aika rahakas yhteistyösopimus: http://www.youtube.com/watch?v=UOqTCCV7g-Y
|
|
|
|
|
Nur der BVB
Poissa
|
 |
Vastaus #228 : 24.01.2014 klo 00:09:08 |
|
Myönnän etten tunne City sponssidiileistä juuri mitään. Väittämäni perustui pelkästään Deloitten keräämien commercial revenue -lukujen vertailuun. Manu 178, City 167, Chelski 98 ja Arsu 73 miltsiä. Cityn mainosdiilit lähes samalla tasolla kuin maailman ehkä seuratuimmalla jengillä? Tai yli tuplasti suuremmat kuin huomattavasti tunnetumman brändin omaavilla tykkimiehillä? Mun on vaikea uskoa, että kyseinen suoritus onnistuu pelkästään hyvillä myyntitaidoilla. Ja PSG:hen on turha verrata. Se on vielä räikeämpi tapaus.
|
|
|
|
|
Santino
Poissa
Suosikkijoukkue: HUU
|
 |
Vastaus #229 : 24.01.2014 klo 00:15:20 |
|
Minkälaisilla lukemilla Monaco pyörii nykyään? Ei ollut ainakaan Deloitten listauksessa vielä Ranskan top viidessä.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Paikalla
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #230 : 24.01.2014 klo 00:22:01 |
|
Myönnän etten tunne City sponssidiileistä juuri mitään. Väittämäni perustui pelkästään Deloitten keräämien commercial revenue -lukujen vertailuun. Manu 178, City 167, Chelski 98 ja Arsu 73 miltsiä. Cityn mainosdiilit lähes samalla tasolla kuin maailman ehkä seuratuimmalla jengillä? Tai yli tuplasti suuremmat kuin huomattavasti tunnetumman brändin omaavilla tykkimiehillä? Mun on vaikea uskoa, että kyseinen suoritus onnistuu pelkästään hyvillä myyntitaidoilla. Ja PSG:hen on turha verrata. Se on vielä räikeämpi tapaus.
ManU:lla puuttuu tuosta kai tulevat nykyisiä huomattavasti suuremmat diilit. Ainakin Chevroletin kanssa tehty paitadiili oli muistaakseni ihan naurettavan suuri ja siitä(Chevroletin puolesta) vastannut heppu sai potkutkin hieman sen jälkeen.
|
|
|
|
|
bredi
Poissa
|
 |
Vastaus #231 : 24.01.2014 klo 00:39:12 |
|
ManU:lla puuttuu tuosta kai tulevat nykyisiä huomattavasti suuremmat diilit. Ainakin Chevroletin kanssa tehty paitadiili oli muistaakseni ihan naurettavan suuri ja siitä(Chevroletin puolesta) vastannut heppu sai potkutkin hieman sen jälkeen.
Jep. Diili taisi olla dollareissa 600 miljoonaa kattaen seitsemän vuoden sponsoroinnin. Topikissa on käytetty euroja valuuttana joten United kuittaa yli 60 miljoonaa euroa kaudessa tuosta sopparista. e. Onko muuten foorumisteilla tietoa Spursin ja HP:n paitadiilin arvosta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.01.2014 klo 00:41:21 kirjoittanut bredi »
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #232 : 24.01.2014 klo 00:58:39 |
|
Myönnän etten tunne City sponssidiileistä juuri mitään. Väittämäni perustui pelkästään Deloitten keräämien commercial revenue -lukujen vertailuun. Manu 178, City 167, Chelski 98 ja Arsu 73 miltsiä.
Arsullahan on joitain vanhoja aika huonoja diilejä käsittääkseni voimassa. Esimerkiksi Emirates-diili on kyllä tänä päivänä varsin kehno, vaikka se silloin tehtäessä varmaan vaikutti hyvältä.
|
|
|
|
|
Dickov
Poissa
Suosikkijoukkue: MCFC
|
 |
Vastaus #233 : 24.01.2014 klo 01:07:20 |
|
Ei ne Arsun diilit sinänsä ole huonoja, tekohetkellä top dollar. Virhe oli tehdä niistä niin pitkiä.
|
|
|
|
|
katuporo
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #234 : 24.01.2014 klo 01:11:24 |
|
Ei ne Arsun diilit sinänsä ole huonoja, tekohetkellä top dollar. Virhe oli tehdä niistä niin pitkiä.
"Virhe" on aika vahva sana. Eiköhän pitkillä soppareilla lähinnä haluttu turvata uudelle stadionille siirtyminen mahollisimman riskittömästi. Nyt noilla soppareilla annetaan pikkasen etua muille kärkijoukkueille, mutta niitä kyllä uusitaan kokoajan
|
|
|
|
|
Dickov
Poissa
Suosikkijoukkue: MCFC
|
 |
Vastaus #235 : 24.01.2014 klo 09:12:56 |
|
"Virhe" on aika vahva sana. No ehkäpä. Sanotaan, että Arse-leirissä ei osattu ennustaa, miten huikeana valjun arvon kasvu jatkuisi. Tosin osattiinko sitten missään muuallakaan. Ihan pientä kuplan makua tässä kohta jo.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #236 : 24.01.2014 klo 09:23:26 |
|
No ehkäpä. Sanotaan, että Arse-leirissä ei osattu ennustaa, miten huikeana valjun arvon kasvu jatkuisi. Tosin osattiinko sitten missään muuallakaan. Ihan pientä kuplan makua tässä kohta jo.
Ei luultavasti osattu. Diilien arvoon vaikutti tosin myös se, että Arsenal neuvotteli niistä etupainotteiset, jotta riskit stadionien kanssa eivät koituisi kohtaloksi. Nyt näitä tosiaan on uusittu ja uusitaan kokoajan.
|
|
|
|
|
Nur der BVB
Poissa
|
 |
Vastaus #237 : 24.01.2014 klo 11:40:23 |
|
En kyllä täysin osta ajatusta, että Cityn huikea sponssimenestys perustuu pelkästään parempaan ajoitukseen kuin kilpailijoilla. Varmasti silläkin on vaikutusta, mutta ei se missään tapauksessa selitä kaikkea. Aivan mutuna Cityn brändiarvo voisi olla samaa luokkaa jonkun Tottenhamin tai Liverpoolin kanssa. Arsu/Chelski ovat selvästi edellä ja Manu sitten omassa kastissaan. Minkälaisilla lukemilla Monaco pyörii nykyään? Ei ollut ainakaan Deloitten listauksessa vielä Ranskan top viidessä.
Deloitten luvuthan mittaavat pelkästään tuloja. Hyvä jos huikealla muutaman tuhannen katsojakeskiarvolla operoiva lilliputti saa ilman zämppärirahoja kasaan edes 50 miltsiä vuodessa. Menopuolella tosin lienevät jo top-10 joukossa.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #238 : 24.01.2014 klo 12:09:53 |
|
Vaikea syvällisemmin paneutua kun ei tiedä Cityn kaikkia yhteistyösopimuksia ja niiden arvoja suhteessa muihin jengeihin. Tai sopimusten määrää (mikä kyllä on iso näin mutulla). Sorianolla on kyllä jo ennestään näyttöä miten tulovirtaa saadaan rutkasti kasvatettua Barcelonan ajoilta.
|
|
|
|
|
Dickov
Poissa
Suosikkijoukkue: MCFC
|
 |
Vastaus #239 : 29.01.2014 klo 20:13:19 |
|
Break-even lähestyy Cityllä. Tänään julkaistun talousraportin mukaan tappiot on puolittuneet jo kolmantena tilikautena peräkkäin. Tappiot on nyt 51M£. Tulot oli kaudella 2012-13 271M£, eli varttimiljardin raja on rikottu ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Kaikki velat ja lainatkin on "ensimmäistä kertaa" maksettu pois - puhuttaneen nykyisen omistuksen ajasta. Kun akatemiakin valmistuu ensi vuodeksi (alun perin puhe oli kesästä 2014, viivästyksien vuoksi näyttää siltä, että koko kompleksi saadaan käyttöön marras-joulukuussa), tulevaisuus näyttää erittäin taivaansiniseltä. No, kyllä se sheikki kohta kyllästyy ja lähtee. Kaikki merkit viittaa siihen... :  Edit. We are approaching breakeven in the immediate future and profitability thereafter
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.01.2014 klo 20:16:17 kirjoittanut Dickov »
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #240 : 29.01.2014 klo 21:13:36 |
|
Olisi kiva tietää kuinka paljon tuli oikeasti kustantamaan Mancinin ja koko taustaköörin potkiminen. Tällä kaudella tarvitsee tuskin henkilökuntaa potkia ja UCL:stä on tulossa aika lailla isompi potti kuin viime kaudella, joten helppo olettaa eteenpäinmenon jatkuvan. Maksetut siirtosummathan ei varsinaisesti ole merkittävä syy tämän tilikauden tappioon, vaan juuri tuo Mancinin ja klaanin potkiminen ja se että seurassa pyöri vielä Garry Cook -sopimuksilla tarpeettomia pelaajia, joista nyt kesän aikana suurimmaksi osaksi päästiin eroon. Barry ja Lescott lienevät seuraavaksi vuorossa.
|
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #241 : 30.01.2014 klo 14:13:47 |
|
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #242 : 30.01.2014 klo 14:22:32 |
|
Deloitten slideshare-kalvoista puuttui seuran tekemä voitto/tappio? Vai olenko vain sokea? Vai sekä että?
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #243 : 30.01.2014 klo 15:14:52 |
|
Break-even lähestyy Cityllä.
Näitä samoja on kuultu Chelskiltä jo 10v. eikä olla päästy. Kun tarkemmin lukee noita talousraportteja niin aikamoista FFP-kiertoa. Täpärästi menee läpi tänä vuonna,ensi vuonna menee varmasti kun saavat enemmän rahaa kiertoon.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #244 : 30.01.2014 klo 19:14:07 |
|
Näitä samoja on kuultu Chelskiltä jo 10v. eikä olla päästy.
Chelsea teki yli miljoona puntaa voittoa 2011-2012 -kaudella?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #247 : 02.02.2014 klo 10:11:26 |
|
Arsenal, Chelsea and Liverpool could use UEFA small print to challenge Manchester City’s right to play in the Champions League next season.
The rules now effectively set up a scenario where rivals can claim City have cheated their way to passing UEFA’s ‘Financial Fair Play’ (FFP) test.
It is understood lawyers for a host of ‘major clubs’ are aware of these potential rights to make appeals — thanks to recently amended Financial Fair Play (FFP) regulations — and are monitoring the situation closely.
On Saturday night Chelsea manager Jose Mourinho, who faces City on Monday in the game of the season so far, accused some unnamed clubs of ‘dodgy FFP’.
He said: ‘There are clubs that are following exactly the project of Financial Fair Play and there are other clubs doing it in a dodgy way. For me, that is very clear. I don’t say the clubs — that is not my job.’
When asked specifically about City, and a potential UEFA investigation, he added: ‘It’s for Mr Platini and other people to analyse it, it’s not for me… I’m waiting for that.’
FFP rules compel clubs to limit losses for the 2011-12 and 2012-13 seasons combined to £37million, with a ban from European competitions the severest theoretical punishment. City last week announced losses for 2012-13 of £51.6m, meaning they have lost £149.5m over two years.
They can perhaps ‘exempt’ as much as £110m of those losses to meet FFP requirements. But they face accusations their losses are artificially low after earning cash from ‘intellectual property’ sales to related companies. UEFA sources have confirmed this will be investigated to see if it is ‘real’ income.
Amended small print in the 2014 UEFA FFP rulebook, just published, includes two key changes; one allowing clubs to ‘plea bargain’ punishments for overspending, and another that allows other clubs to challenge those plea bargains if they feel the outcomes negatively affect them. http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2550222/Rivals-ganging-ban-City-Liverpool-Chelsea-Arsenal-test-Champions-League-ruling-Financial-Fair-Play.html
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #248 : 20.02.2014 klo 18:59:07 |
|
Espanjalaisseura taas veronkiertosyytöksissä: http://www.hs.fi/urheilu/Barcelona+sai+syytteen+Neymar-kaupasta/a1392869998707Uli et co vittuilut voi unohtaa, nyt on kyse seuran tekemisistä. Katalonian jalkapallojättiläinen Barcelona on saanut syytteen viime kesän Neymar -kaupasta. Syyte koskee veronkiertoa.
"Tuomari Pablo Ruz katsoo, että FC Barcelonan pelaajakauppa on tehty vastoin verolakeja", ilmoitti oikeuden tiedottaja torstaina.
Barcelona ilmoitti viime kesänä pelaajakaupan hinnaksi 57 miljoonaa euroa. Syyttäjän mukaan todellisesta siirtosummasta 40 miljoonaa on maksettu Neymarin isän johtamalle yritykselle.
Neymar-kohu johti tammikuussa jo seuran puheenjohtajan vaihtumiseen. Eronnut puheenjohtaja Sandro Rosell on kuitenkin kiistänyt sopimukseen liittyvät väärinkäytökset.
Uusi puheenjohtaja Josep Bartomeu sanoo kaupan maksaneen seuralle todellisuudessa 86,2 miljoonaa.
Seura vakuuttaa edelleen, että kaupassa on noudatettu Espanjan verolakeja.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #249 : 21.02.2014 klo 11:54:55 |
|
Ympäri nettiä oli huvittavaa lukea kesällä Barcelona-fanien jeesustelua Balen hinnasta. Real Madrid hoiti ainakin lakien mukaan siirron ja lopulta siis kostautui, että Neymar oli samaa hintaluokkaa.
Aivan järkyttävä seura. Jos Barcelona/Rosell saa lopulta tuomion, niin mielenkiintoista nähdä miten UEFA reagoi. Vai onko tärkeämpää pitää heille pitää PSG/City kurissa?
|
|
|
|
|
|
|
|