Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #1200 : 25.08.2012 klo 21:10:33 |
|
Hyökkäys edelleen pyörii näyttävästi, mutta hieman suoraviivaisuutta tarvitsisi lisää. Edelleen haetaan paljon keskitys palloja laidoilta, mutta suurinosa heikkoja. Tänään toki Evran pallo RVP:lle oli loistava. Mielestäni kannattaisi enemmän kokeilla nytten keskukstan kautta, varsinkin kun pelataan yhdellä kärjeällä ja keskikentällä palloa ylöspäin olisi pistämässä Kagawa. Everton pelissä tämä toimi kohtuullisesti, mutta tänään sitä ei juurikaan ollut. Muutenkin näytti välillä, että Kagawalle ei uskallettu palloa pelata keskustaan, vaan mielummin pistettiin palloa laidalle. Sinänsä huolestuttavaa oli se, että vaikka kärjessä viilettää RVP, Rooney, Welbeck, Valencia, Young ja Kagawa, ottelun parhaat maalipaikat kuittasi laitapakki Rafael.
Ilmeisesti Ferguson kaipaisi hieman apua taktiselle puolelle, että hyökkäämisen painopiste siirtyisi laidoilta keskelle. Fergusonin mieltymys laitapelaamiseen ei ole vähentynyt, vaikka perinteisten linkkien aika alkaa olemaan ohi. Toki joukkeen vahvin osaaminen on edelleen laidoilla, joten sinänsä ymmärrän sen painottamisen hyökkäämisessä.
|
|
|
|
|
Ziggy Pop
Poissa
|
 |
Vastaus #1201 : 25.08.2012 klo 21:16:31 |
|
Nyt tuon Rooneyn loukkaantumisen myötä henkilökohtaisesti kyllä toivon Berban peluuttamista Welbeckin sijaan.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #1202 : 25.08.2012 klo 21:28:06 |
|
Missä Bébé?  Nyt tuon Rooneyn loukkaantumisen myötä henkilökohtaisesti kyllä toivon Berban peluuttamista Welbeckin sijaan.
Berba ja RvP kärjessä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.08.2012 klo 21:35:55 kirjoittanut bison »
|
|
|
|
|
123abc
Poissa
|
 |
Vastaus #1203 : 25.08.2012 klo 22:03:36 |
|
Tuskin Rooney kauaa joutuu poissa olemaan, kun tuo viiltohan ei itsessään estä pelaamista, vaan lähinnä pitää varoa ettei ne tikit aukea. Tuskin menee kauan siihen, että on taas kunnossa. Oon nähny kun yks kaveri on saanut selvästi pahemman ja syvemmän viillon, oli jossai viikossa ihan terve.
Huomasiko kukaan muu muuten, että Valencia on harjoitellut vasemmalla jalalla keskittämistä? Oli ihan säädyllisiä yrityksiä, ja yrittikin vissiin jopa kaksi kertaa, mikä lienee useammin kuin viime kaudella yhteensä. Rafaelilta loistavaa peliä hyökkäyssuuntaan, mutta kun tuo puolustus on niin kovin epävarmaa... Fulham sai kaikki maalipaikkansa Unitedin oikealta laidalta lähteneistä hyökkäyksistä. Evralta hyvää peliä! Enkä tarkoita pelkästään tuota maalisyöttöä.
Pakko vielä loppuun äimistellä sitä RvP:n maalia, ei olla ihan noin tasokkaaseen viimeistelyyn Manchester Unitedissa totuttu vähään aikaan, niin hyvin kuin Rooneykin viime aikoina on maaleja tehnyt! Näin alkuvaiheessa, toki aivan liian pienellä otannalla, on pieni pelko siitä, että RvP - Rooney -kaksikosta muodostuu Unitedin oma Drogba - Torres -parivaljakko, eli näiden ollessa yhtäaikaa kentällä, ei kumpikaan tee maaleja, ei sitten millään.
|
|
|
|
|
Phrase
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles
|
 |
Vastaus #1204 : 25.08.2012 klo 22:05:38 |
|
Voittohan sieltä lopulta napattiin, mikä oli tärkeintä.
Ensimmäisen puoliajan pelaaminen hyökkäyssuuntaan oli ihan kohtuullisen hyvännäköistä, vaikka liiaksi laidoille pelaaminen keskittyi. Peliä voisi mielestäni vähän enemmän yrittää pyörittää ja hakea palloa liikuttelemalla sitä tilaa vastustajan puolustuksesta, nyt kun siihen on joukkueessa sopivia pelaajia. ( Kagawa, van Persie, Cleverley...) Laiturit ovat vähän turhan hanakoita hakemaan keskityksiä ja muutaman kerran allekirjoittanut turhautui, kun joko Kagawa tai Cleverley tulivat hakemaan palloa joko mahdollista seinää tai keskelle leikkaamista varten, mutta sekä Valencia että Young vain paahtoivat laput silmillä kohti kulmalippua, josta sitten heittivät palloa maalille. Ei niissä keskityksissäkään mitään varsinaista vikaa ollut, mutta esimerkiksi Kagawan ja van Persien vahvuuksia pystyttäisiin käyttämään vielä paremmin hyödyksi, ja silloin kun näiden jamppojen vahvuudet ulosmitataan oikein niin United tulee olemaan vielä huomattavasti vaarallisempi.
Tähän nyt vähän tarvittaisiin sitä hyväkuntoista Nania, joka on teknisesti laitureistamme se paras ja joka pystyy liikuttamaan palloa maata pitkin muutamalla kosketuksella eikä vain heittämään sitä kukkupalloa.
Puolustussuuntaan tekeminen oli mitä oli aina väillä. Tällä kertaa bodari-Dembele teki mitä tahtoi, ja aiheutti jatkuvasti päänvaivaa Unitedille niinä kertoina kun Fulham palloon pääsi. Unitedilta puuttu se samanlainen jyrä sieltä ankkurin paikalta mitä allekirjoittanut ja monet muut ovat halunneet jo kauan tuohon joukkueeseen. Tällaisen pelaajan puuttuminen voi vielä maksaa Unitedille, vaikkei esim. juuri Dembelen hankinta myöhäistä oliskaan. Toki täytyy muistaa, että siellä puolustuksessa häärii Carrick joka ei ole kyseiseen rooliin sopiva oikein miltään ominaisuudelta. Tämäkin taas nähtiin siinä Fulhamin ensimmäiseen maaliin johtaneessa rikkeessä. Eli ei se noin pahalta tule näyttämään, mutta ankkuria se silti sinne huutaa.
Rooneyn loukkaantuminen ei ole todellakaan mikään venettä kaatava juttu, vaikka totta kai harmillinen miehen itsensä kannalta. Rooney on kuitenkin vielä kaukana parhaasta tikistään, eikä miestä tarvitse yrittää väkisin sovittaa joukkueeseen mukaan. Nyt sekä Kagawa että varsinkin pelituntuman puutteesta kärsivä van Persie saavat aivan rauhassa hioutua muuhun joukkueeseen ja omiin rooleihinsa sopiviksi ilman, että täytyy kaikkia tähtiä yrittää mahduttaa joukkueeseen.
|
|
|
|
|
epeteus
Poissa
|
 |
Vastaus #1205 : 25.08.2012 klo 22:09:20 |
|
Näin alkuvaiheessa, toki aivan liian pienellä otannalla, on pieni pelko siitä, että RvP - Rooney -kaksikosta muodostuu Unitedin oma Drogba - Torres -parivaljakko, eli näiden ollessa yhtäaikaa kentällä, ei kumpikaan tee maaleja, ei sitten millään.
Itse mietiskelin samaa, hyvä pointti. Toivoa sopii että noin ei käy vaan parivaljakosta muodostuu jopa kaikkien aikojen hyökkäyskaksikko. Potentiaalia on jne 
|
|
|
|
|
Pumba
Paikalla
Suosikkijoukkue: Therese Johaug
|
 |
Vastaus #1206 : 25.08.2012 klo 22:57:27 |
|
Hienoa, että Ferguson oli hereillä Everton-pelin suhteen ja pisti Rooneyn ja Nanin mietiskelemään syntyjä syviä paremmassa vireessä olevien kaverien tieltä. Muutenkin hyökkäyspelaaminen näytti tosiaan jo paremmalta - siis niilä hetkillä, kun United viitsi hyökätä. Turhan passiiviseksi meinasi meno (jälleen kerran) toisella jaksolla mennä ja yllättävän lujilla United-puolustus oli viimeiset parikymmentä minuuttia. RvP ja Kagawa saivat maalit mieheen ja hyvä niin, ettei mitään gorillaa pääse tässä suhteessa syntymään. RvP oli tänäänkin melko pitkiä toveja "ulkona" pelistä, mikä toki 1½ viikon yhteisellä rupeamalla joukkueen kanssa on ihan ymmärrettävää. Shinji-san sen sijaan oli jälleen hyvällä pelipäällä, vaikkakin toisella jaksolla vajosi muun joukkueen mukana yleiseen harmauteen. Rooneyn useamman viikon huili nyt sitten tietänee sitä, että tämä kaksikko saa rakennella seuraavat viikot yhteispeliään vielä parempaan kuosiin. Negatiivisista puolista esiin nousee tietysti puolustuspää. De Gea on loistava torjumaan palloja, mutta heikko keskityksissä. Tästä ei ylläty enää se eräs suomalainen hiihtolegendakaan, mutta eihän se homma noinkaan kovinkaan kauaa voi jatkua. Carrick ei joutunut samanlaiseen paineeseen kuin maanantaina, mutta kyllähän häntä keskikentälle kaivattaisiin mitä pikimmiten. Aivan liian ujo toppariksi. Tulihan se näköjään hetki, että Johnny Evansia kaipailee takaisin ja vauhdilla.. Niin, meinasipa melkein unohtua.. Monessakos ottelussa United on tässä viimeisten vuosien mittaan menettänyt pisteitä, kun konehuoneessa keskikentän ytimessä ovat hääränneet superduo Anderson-Cleverley?  . Faktat ovat aika armottomat.
|
|
|
|
|
LosesterUnited
Poissa
|
 |
Vastaus #1207 : 26.08.2012 klo 00:07:04 |
|
On tämä kyllä älyllisesti typerää
Voiko jokin olla jotenkin muutenkin typerää kuin älyllisesti?
|
|
|
|
|
Vilba
Poissa
|
 |
Vastaus #1208 : 26.08.2012 klo 08:42:39 |
|
Vieä ehtisi laittamaan puntia pinoon Dembeleen.. Mielestäni juuri sellainen pelaajatyyppi, jota keskikenttä vaatii. Iso ja vahva, joka on hyvä myös pallon kanssa.
|
|
|
|
|
Taalasmaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Hopeakauden -15 kultareunaiset muistot.
|
 |
Vastaus #1209 : 26.08.2012 klo 08:44:47 |
|
Itse en miettinyt mitään turhaa kun Van Persie tuli vahvistamaan hyökkäyspäätä. 15-20 maalia riittää todisteeksi hyvälle hankinnalle. Eilinen oli kaunista alkusoittoa maalin merkeissä, kaunista kun vain osaa tehdä maaleja..
|
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #1210 : 26.08.2012 klo 09:26:01 |
|
Sekaisin on tosiaan palikat kauden avausviikon jäljiltä. Onneksi Fulhamilta irtosi kuitenkin täydet pinnat, vaikka totutusti Unitedin toinen jakso oli hirveää katseltavaa. En oikeastaan tiedä, mistä osa-alueesta pitäisi olla eniten huolissaan, kun joka puolella kenttää punapaidat jäivät jälkeen vierailijoistaan.
De Geaa haluan kuitenkin puolustaa siinä mielessä, että hän on molemmissa peleissä antanut mahdollisuuden voittoon. Evertonia vastaan tukku loistavia torjuntoja, ja eilenkin toista maalia lukuun ottamatta erinomainen esitys. Tokihan nuo keskityspallot aiheuttavat edelleen ison kysymysmerkin tulevaisuudesta, mutta nyt ei ole mielestäni kyse kuitenkaan viime alkukauden tasoisesta ongelmasta. Toki vuoden aikana kehitystä täytyykin tulla, tämä on selvä.
Evra pelasi totutusti fantastisen pelin voittaen pääpallot ja tarjoillen maalisyötöt. Mahtava pelaaja.
Vidicille jakaisin myös kiitosta, että on jotenkuten pitänyt puolustuslinjaa kasassa ensimmäisissä peleissä. Selväähän on, että vierellä, takana ja edessä höntyilevät kanssaveljet eivät "ihan" samalla tasolla puolustuksellisesti ole, joten siinä mielessä kelpo pelejä häneltä. Carrickin pelit topparina ovat toivottavasti taas hetkeksi takanapäin, vaikka eilen ihan hyvin pelasikin. Rafaelin hyökkäysinto on hienoa katseltavaa, ja kun tietoisesti SAF peluuttaa häntä ja Valenciaa mielummin kuin wesbrowneja, niin pitää vain osata sulkea välillä silmät puolustuspelin osalta.
Keskikentän parivaljakosta Cleverley erottui selvästi positiivisena, ja taannoinen takinkääntöni taisi olla ihan paikallaan. Minusta hän on ollut kauden molemmissa peleissä Unitedin onnistujia. Pidän myös hänen tavastaan yrittää edistää peliä syötöillä ja pallollisilla nousuilla, eikä tyydy vain syöttelemään toppareille ja laitapakeille. Ja onhan hän Andersonin kanssa tosiaan muodostanut ainakin voittavan yhdistelmän, mutta puolustuksen tukemisesta ja suojaamisesta ei ilmeisesti ole ollut treeneissä juurikaan puhetta. Mielenkiintoista kyllä nähdä, miten peluutus muuttuu Carrickin siirtyessä takaisin keskikentälle. Itse lähtisin hänen ja Cleverleyn muodostamalla tandemilla kohti syksyn monsuunisateita, Scholesin sitten tuodessa tarvittaessa pallokontrollia penkiltä.
Laitapelaaminen otti odotetusti askeleita eteenpäin Everton-otteluun nähden. Omasta mielestänikin Valencia oli se näkyvämpi Youngiin verrattuna, vaikka Young tarjoili voittomaaliin näppärän keskityksen. Rafaelin kanssa Valencian yhteispeli toimii aika mallikkaasti, ja onhan tämä tietysti hyvä, että on erilaisia vaihtoehtoja hyökkäyspäässä. Tähän kohtaan heitän kuitenkin villin arvauksen, että Nani ei tule pelaamaan Unitedissa enää peliäkään.
Kagawa on ollut Unitedin valopilkku alkukaudella. Todella loistavaa pelaamista molemmissa otteluissa, juuri tämän tyylin pelaajaa olen Unitedin kaipaillut iät ja ajat. Ja onneksi hän on onnistunut heti näissä virallisissakin peleissä treenipelien lisäksi, ettei peliaikaa ja -paikkaa sormeilla heti alkuunsa. Eilenkin hänen tulessa penkille Unitedin peli hajosi totaalisesti, ja hyvin näki eron laitureiden pelaamisessa, kun kukaan ei tullut enää tarjoamaan lyhyttä syöttövaihtoehtoa ja mahdollisuutta seinäpelille.
Ylipäätään oli järkytys nähdä Rooneyn menevän kärkeen van Persien tippuessa melkeinpä keskikentälle Fulhamin painostaessa. Omasta mielestäni tällainen peluutus ei tule toimimaan, joskin täytyy tietysti huomioida Rooneyn olevan syväjäässä muutenkin. Saa myös nähdä, olisiko Welbeck siirtynyt pysyvästikin laitapelaajaksi. Minusta hän ei siellä ole ikinä kovin hyvin pelannut, mutta toisaalta vaikea on perustella hänen minuuttejaan ykköshyökkääjänä kun joukkueessa on van Persien ja Rooneyn kaltaisia maalintekijöitä.
No, Rooneyn loukkaantumisen myötä mitään selviä vastauksia peluutuksesta ei tulla näkemään vielä muutamaan viikkoon. Eilinen avauskokoonpano toimi hienosti hyökkäysnelikon osalta, joten tällä tavalla toivottavasti jatketaan, pelaajien tietysti vaihtuessa. Mutta jossain vaiheessa näkisin mieluusti kokoonpanon, jossa Rooney ja van Persie olisivat selvästi kärjessä, Kagawan pelatessa heidän takanaan. Evra pitäisi huolen vasemman laidan leveydestä ja oikealla olisi Rafael-Valencia.
Siirtoikkuna on sulkeutumaisillaan, ja Unitedin osalta mielenkiintoa lähinnä herättää pelaajaliikenne ulospäin. Nanin, Hernandezin ja Berbatovin tilanne tulee luultavasti selkiytymään ensi viikon aikana, enkä nyt aivan shokkina pitäisi koko kolmikon siirtymistä muualle. Hankintapuolella ei ilmeisesti enää liikettä tapahdu, mutta tosiaan Dembelen ja miksei Fellaininkin dominointi herätti kyllä henkiin taas tämän keskikenttäkriisin, joka on silmiinpistävä. Ja kuten Henski sanoi, kaikki ovat sinänsä pelanneet jopa kohtalaisen hyvin odotuksiin nähden, joten siitä voi kukin päätellä aika paljon, kun vastassa on kuitenkin ollut vain valjun ylemmän keskikastin porukoita.
|
|
|
|
|
Vilba
Poissa
|
 |
Vastaus #1211 : 26.08.2012 klo 10:00:59 |
|
Tähän kohtaan heitän kuitenkin villin arvauksen, että Nani ei tule pelaamaan Unitedissa enää peliäkään.
MVNT. Meinaat että SAF on myymässä joukkueen parhaan pelaajan pois yhden huonon pelin jälkeen? Vaikka epäilyksiähän tuo tottakai herättää, kun ei edes penkille mahtunut ja tuskin on mitään vammaakaan taustalla.. Toivottavasti taustalla on kuitenkin vain normaali kopitus ja kohta voimme lukea uutisia uudesta neljän vuoden sopparista.
|
|
|
|
|
Bryan Robson
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United ja kaikki ketä oon läsäyttäny.
|
 |
Vastaus #1212 : 26.08.2012 klo 10:14:19 |
|
Eilisessä pelissä pisti silmään, että Anderson ei antanut yhtään syöttöä Kagawalle, vaikka oli monta kertaa pelattavissa. Andersonilta löytyi aina joku muu ratkaisu. Hyvinhän Anderson pelasi, mutta ihmetyttää ainakin itseäni. Ehkä ei tunnista vielä Kagawaa Manun mieheksi?
|
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #1213 : 26.08.2012 klo 10:20:51 |
|
MVNT. Meinaat että SAF on myymässä joukkueen parhaan pelaajan pois yhden huonon pelin jälkeen? Ei uskomukseni tuohon Everton-peliin liity mitenkään. Tuntuu vain siltä, että sopimusneuvottelut ovat jäissä, ja SAF näkee joukkueen pärjäävän erittäin hyvin ilman Nania. Young ja Welbeck miehittävät vasemman laidan, ja Valencia osoitti viime keväänä olevansa parhaimmillaan todella tärkeä pelaaja Unitedille. Lisäksi Kagawan ja van Persien hankinnat nakertavat tavallaan kaikkien peliminuutteja. Parin nousujohteisen kauden ja ihan kivasti sujuneiden EM-kisojen jälkeen hintakin on kohdillaan, kun sopimustakin on jäljellä vielä kaksi vuotta.
|
|
|
|
|
Ziggy Pop
Poissa
|
 |
Vastaus #1214 : 26.08.2012 klo 10:37:49 |
|
Nani ulos, alempi kk sisään
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #1215 : 26.08.2012 klo 10:45:28 |
|
Siirtoikkuna on sulkeutumaisillaan, ja Unitedin osalta mielenkiintoa lähinnä herättää pelaajaliikenne ulospäin. Nanin, Hernandezin ja Berbatovin tilanne tulee luultavasti selkiytymään ensi viikon aikana, enkä nyt aivan shokkina pitäisi koko kolmikon siirtymistä muualle. Näistä Berbatovin osalta homman pitäisi olla taputeltu ja olen kyllä aivan äimänkäkenä jos uutta seuraa ei todella nyt lähipäivinä löydy. Aivan ilmainen, korkeatasoinen pelaaja olisi nyt tarjolla, mutta sopiiko sitten minkään joukkueen kuvioihin vanhanaikaisena pelaajana, niin siitäpä tuo taitaa nyt kiikastaa. Nanin osalta tilanne on ollut omituinen jo pitkään. Sopparista on puhuttu iät ja ajat, tuloksetta. Samalla pitkin vuosia Fergien luotto ei ole ollut läheskään 100%:nen. Enkä kyllä oikeastaan ihmettele. Niin hyvä ja vaarallinen pelaaja kun hän parhaimmillaan on, tai voisi olla, niin pelipää on kyllä kovin kehno tälle tasolle. En kyllä toisaalta mielellään menisi myymään (Anjiin toiveiden vastaisesti), mutta toki tilanne voi muodostua hänen osaltaan hankalaksi. Mitä sitten tulee Hernandeziin, niin olisi kyllä järkytys jos hänestä luopuisivat. Ihmeellisesti heilahtelevat pienten periodien näyttöjen perusteella monien aivoitukset pelaajista. Avauskaudella kaikki juhlivat jo uutta RvN:ää kun nyt taas puolestaan viisari on värähtänyt ilmeisesti monin paikoin asentoon ”melko hyödytön ringinleventäjä”. Hernandez on maalintekijä, mutta ei mikään pelin järjestelijä. Nyt on paljon puhuttu RvP-Kagawa-kaksikosta, mutta olisi myös mielenkiintoista nähdä iskussa oleva Hernandez Kagawan yläpuolella. Tämäkin muuten hyvin korostaa sitä, että Kagawa on selvästi se kesän ykköshankinta ohi RvP:n, ainakin minun papereissani. Jälkimmäinen on hieman kärjistäen lähinnä materiaalin leventäjä, kun taas Kagawa voi parhaimmillaan tuoda aivan uuden ulottuvuuden Unitedin tekemiseen. Eli ts. en luopuisi Hernandezista missään tapauksessa tässä ikkunassa. Kyllä sitä peliaikaakin on tulossa, mutta toki se vaatii sitten onnistumisia sen tullessa. Ja näinhän se pitää tämän tason seurassa ollakin. Sen sijaan ihmettelen, mitä varten näitä Bebejä ja Machedoja vielä näkyy listalla. Mitenkään ei ole nähtävissä, että heillä olisi suurempaa United-uraa edessä. Kaiketi selitys on siinä, että eipä juuri kukaan ole myöskään heistä kiinnostunut eikä edes sopuhintaa ole Unitedin näkökulmasta näköpiirissä. Näin alkuvaiheessa, toki aivan liian pienellä otannalla, on pieni pelko siitä, että RvP - Rooney -kaksikosta muodostuu Unitedin oma Drogba - Torres -parivaljakko, eli näiden ollessa yhtäaikaa kentällä, ei kumpikaan tee maaleja, ei sitten millään.
Aikanaan kyselin sellaisista esimerkeistä, joissa kaksi korkeantason veskaria on elänyt pidempään samassa seurassa. Sama koskee myös hyökkääjiä, vaikkakaan ei aivan yhtä tiukasti. Juuri Torres-Drogba tai Drogba-Crespo aiemmin Chelssissä ovat hyviä esimerkkejä tästä. Tässä suhteessa historia ei myöskään Unitedissa paljoa lupaile sillä Ruuni ei ole koskaan varsinaisesti sopinut kärkeen kenenkään kanssa samaan aikaan eikä mitään triplasesonginkaltaista todellista hyökkäysparipelotetta ole syntynyt (vaikka toki lehdet ja joskus fanit tällaista hehkuttelevatkin). Ei toiminut kaksikko RvN-Ruuni, vaan lopulta United siirtyi kolmen hyökkäävän pelaajan yläkertaan, jossa Orja otti yhden roolin. Seuraavaksi RvN vaihdettiin Sahaan samoilla tuloksilla. Lopulta Orjan yksinpeluun aikana Ruuni siirrettiin vähänkään tiukemmissa paikoissa järjestään laidalle. No, Hernandezin kanssa peli sujui ajoittain hyvin, mutta siinäkin tapauksessa Ruuni oli juuri se, jonka roolia tarkistettiin enkä ole vieläkään vakuuttunut hänen kyvyistään kolmen miehen keskikentän ylimpänä miehenä. Viime kaudella sitten Welbeck oli parina vaihtelin tuloksin. Vastaavasti taas Berban kanssa homma ei, ainakaan minun muistikuvissa, ole häävisti toiminut mitä kertoo osittain myös Berban ajautuminen sivuraiteelle. Eli summa summarum, Ruunin kanssa ei ole oikein kukaan menestynyt varsinaisena hyökkäysparina. Eli minusta tässä on kyllä edelleen kaikki syyt edelleen epäillä tätä RvP-Ruuni paria varsinkin minun papereissani Kagawa on nyt nousemassa ajan kanssa hyökkäyksen keskeiseksi operaattoriksi.
|
|
|
|
|
Vilba
Poissa
|
 |
Vastaus #1216 : 26.08.2012 klo 10:51:55 |
|
Ei uskomukseni tuohon Everton-peliin liity mitenkään. Tuntuu vain siltä, että sopimusneuvottelut ovat jäissä, ja SAF näkee joukkueen pärjäävän erittäin hyvin ilman Nania. Young ja Welbeck miehittävät vasemman laidan, ja Valencia osoitti viime keväänä olevansa parhaimmillaan todella tärkeä pelaaja Unitedille. Lisäksi Kagawan ja van Persien hankinnat nakertavat tavallaan kaikkien peliminuutteja. Parin nousujohteisen kauden ja ihan kivasti sujuneiden EM-kisojen jälkeen hintakin on kohdillaan, kun sopimustakin on jäljellä vielä kaksi vuotta.
Jos joku joukkue on sellaiset 40 milj. valmis tarjoamaan, niin saattaa olla harkitsemisen arvoinen asia. Tällöin pitäisi siirtyä perinteiseen laitapelaamiseen nojaavasta systeemistä 4-3-3 systeemiin, koska Young ei ole riittävän hyvä pelaaja avaukseen. Tämä siis olettaen, että Nanille ei hankittaisi korvaajaa. Omaan korvaan kuulostaa kyllä hullulta, jos SAF on Nanin myynnin kannalla. Nyt vaan sitä korotettua sopimustarjousta eteen. Bervatovin tilanne vaikuttaa siltä, että mies ei itse ole valmis siirymään mihin tahansa seuraan, eikä siltä etteikö noin hyvä pelaaja halvalla useille seuroille kelpaisi. Berba varmaan haaveilee vielä sieniliigafutiksesta ja samasta palkkatasosta, mitä nyt ei ole missään tarjolla.
|
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #1217 : 26.08.2012 klo 10:52:30 |
|
Sekaisin on tosiaan palikat kauden avausviikon jäljiltä. Onneksi Fulhamilta irtosi kuitenkin täydet pinnat, vaikka totutusti Unitedin toinen jakso oli hirveää katseltavaa. En oikeastaan tiedä, mistä osa-alueesta pitäisi olla eniten huolissaan, kun joka puolella kenttää punapaidat jäivät jälkeen vierailijoistaan.
Kieltämättä aika sekavasti on United aloittanut. Olisin odottanut hurjaa jyräystä alkukaudesta viime kevään sekoilujen jälkeen. Viime kauden aivan käsittämätön lipsahdus Evertonia vastaan ratkaisi silloin mestaruuden. Nyt oli lähellä, ettei taas kahden maalin johto kotikentällä sulanut toista surkimusta vastaan, joten fanaattisten ManU-niilojen huolestumisella alkaa aidosti olla katetta. Olen tottunut, että eilisen kaltaisissa otteluissa toinen puoliaika pelataan päiväkävelytemmolla loppuvihellystä odotellen. Nykyisin ei kuitenkaan kannata enää kanavaa vaihtaa, ManU:n kotipelitkin kestävät oikeasti 90+ minuuttia. Kovin montaa pistettähän liigassa ei ole varaa menettää, viime kaudella Manchesterin ylpeydet menettivät peräti 10 pelissä pisteitä, en tiedä onko tällä kaudella vastaavaan varaa. Ainakin kivinen olisi Unitedin tie 90 pongon tahtiin, jos kahden pelin jälkeen United-laarissa olisi vain yksi piste. Noh, eilen ei Fulham viime hetken paikasta rankaissut, eikä syyskuun otteluohjelma kovin haastavalta vaikuta, mutta lokakuussa pitäisi varmasti olla jo valmiimman näköistä.
|
|
|
|
|
donner
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, ManU
|
 |
Vastaus #1218 : 26.08.2012 klo 13:11:10 |
|
Kagawa ja RvP näyttivät todella hyviltä eilen  miten tuo Rooneyn laidassa peluuttaminen onnistuis, ei ole taidettu nähdä oikeassa elämässä juurikaan? ja komppaan muita jotka ihmettelivät hyökkäyksen taktista köyhyyttä, laidoilta läpi kuten Kups konsanaan ja luotetaan että jätkien hlökohtainen taito riittää sisäänrunnomiseen  tuo+pulustuksen heikkous, hiukan arveluttaa miten kovempia vastaan käy...
|
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1219 : 26.08.2012 klo 13:36:49 |
|
Ensimmäinen puoliaika oli hyvä, toinen puoliaika oli kaameaa katsottavaa kun sen melkein aisti että Fulham tulisi vielä tasoihin (vaikkei onneksi tullutkaan). RvP oli aika pimennossa toisella jaksolla ja taisi olla lopussa aika väsynytkin, mutta tuo avauspuoliajan maali kertoo kuinka hyvästä maalintekijästä on kyse. Mielestäni RvP:tä ei käytetty tarpeeksi, kuten topicissa on todettu niin laitapelaaminen oli päivän taktiikka ja RvP ei palloja juuri saanut. Positiivista on kuitenkin nyt se, että vaikka Rooney on poissa pelin jos toisen niin materiaali riittää teoriassa korvaamaan hänen poissaolon. Seuraavassa pelissä toivon ettei topparipari ole Carrick & Vidic, se on jo nähty ettei tuo pari tule toimimaan kovia joukkueita vastaan. Kaksi seuraava ottelua (Southampton (a), Wigan(h) ) ovat täysin voitettavissa ja sen jälkeen koittaa kova paikka Anfieldilla, viisi edellistä vierailua kaikki kilpailut mukaanlukien olleet voitottomia (neljä tappiota ja yksi tasapeli). Tuon pelin jälkeen tulee kotiottelu Spursia vastaan ja vierailu Newcastlen luona, joten toivottavasti peli alkaa pikkuhiljaa rullaamaan ennen tuota rupeamaa  .
|
|
|
|
|
Nure_
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United
|
 |
Vastaus #1220 : 26.08.2012 klo 13:47:52 |
|
Voittohan sieltä tuli ja se mielyttää, mutta ei esitys ollut missään nimessä hyvä. Pelin alku ei ollut tietysti paras mahdollinen kun heti omissa soi, onneksi päästiin peliin heti mukaan maalin jälkeen ja saatiin kasvatettua johtoa. Ensimmäinen puoliaika oli lopulta hyvää peliä, toinen ei sitten ollutkaan enään niin helppo. Fulham oli muutenkin vaikea vastustaja Old Trafordilla ja ei pisteitä helpolla tullutkaan...De Gean ja Vidicin sähläys olisi voinut maksaa enemmänkin mutta onneksi ne muutamat tilanteet joukkue hoiti lopussa. Van Persien ensimmäiselle maalille täytyy nostaa hattua, olihan se upea! Ja samanlaisia maaleja luvassa varmasti jatkossakin  Rooney kuukauden sivussa, harmittava tilanne oli..eiköhän Fergie nyt tajua nostaa Berban takaisin kokoonpanoon kun ilman Väinöä mennään seuraavat pelit?
|
|
|
|
|
Nure_
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United
|
 |
Vastaus #1221 : 26.08.2012 klo 13:50:12 |
|
e. tuli tuplaklikattua
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.08.2012 klo 10:34:00 kirjoittanut Nure_ »
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #1222 : 26.08.2012 klo 13:52:08 |
|
Hyvin käyty jo eilinen ottelu jo läpi, joten ei siihen kauheasti enempää tarvitse puuttua.
tärkeät kolme pistettä ja samalla tärkeät onnistumiset RvP:lle ja Kagawalle. Rooneylle ikävä loukkaantuminen, mutta onni onnettomuudessa, nyt on SAFin "pakko" antaa vastuuta RvP Kagawa kaksikolle, joka tekee varmasti hyvää heille ja miksei myös koko joukkueelle.
Keskikentän pelaaminen eilen oli ihan hyvää, varsinkin hyökkäyssuuntaan, mutta kuten todettua puolustuspelaaminen on hankalampaa, kun vastassa on selkeästi fyysisempi pelaaja. Ja kuten viime kaudella nähtiin euroopassa, niin keskikenttä on kusessa, jos vastustaja prässää ja on energinen kuten Bilbao oli.
Topparin kuntotuminen nostaa Carrickin omalle paikalleen, mutta jaksaako mies vetää koko kauden erittäin isossa roolissa ja onko hänestä pelaamaan edellä mainittuja joukkueita vastaan sillä tasolla, että sieltä ei juosta läpi. Ja mitäs sitten jos/kun Carrick loukkaantuu? Tuleeko Scholes vetämään ankkurin paikkaa, putoaako Anderson tai Cleverley alemmas. Mikään ratkaisu näistä kolmesta ei ole kovinkaan toivottava, varsinkaan kovempia vastustajia vastaan.
DeGeasta vielä muutama sananen. Eilenkin mies otti muutaman todella tärkeän kopin ja antoi mahdollisuuden voittoon, mutta se toinen maali... parhaillaan tulee uusinta pelistä ja tuo toinen maali tuli juuri. Nyt kun sen uudestaan näki, niin DeGea ei kyllä tee juuri mitään oikein siinä tilanteessa. Mutta, näitä tullaan varmasti muutamia näkemään jatkossakin, toivottavasti treenikentällä jatketaan tilanteiden harjoitteluja ja myös mies viihtyy punttisalilla.
Ja uskon, että kun Vidic saa vierelleen toisen oikean topparin, ja Carrick nousee keskikentälle, niin Vidicin ei tarvitse hoitaa enää muuta kuin oman tontin, jolloin vastaavat tilanteet vähenee.
|
|
|
|
|
Cfox
Poissa
Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester
|
 |
Vastaus #1223 : 26.08.2012 klo 14:12:35 |
|
Topparin kuntotuminen nostaa Carrickin omalle paikalleen, mutta jaksaako mies vetää koko kauden erittäin isossa roolissa ja onko hänestä pelaamaan edellä mainittuja joukkueita vastaan sillä tasolla, että sieltä ei juosta läpi. Ja mitäs sitten jos/kun Carrick loukkaantuu? Tuleeko Scholes vetämään ankkurin paikkaa, putoaako Anderson tai Cleverley alemmas. Mikään ratkaisu näistä kolmesta ei ole kovinkaan toivottava, varsinkaan kovempia vastustajia vastaan.
Kukaan noista ei pysty paikkaamaan Carrickia tai tuomaan fyysisempää vaihtoehtoa tämän tilalle. Jos katsoo koko joukkueen miehistöä, niin pelaajia jotka edes ominaisuuksiltaan tähän sopisivat ovat Fletcher, Jones ja Tunnicliffe. Näistä Fletcherin peluu todelliselle huipulle vaikuttaa päivä unelta. Jonesin lopullinen pelipaikka on ainekin kannattajille vielä kysymysmerkki ja Tunnicliffe on vielä parin vuoden päässä ykkösjoukkueesta ja tämäkin vaatii kehityksen jatkumista. Jos pitäisi arvata, niin kai Jones on se pelaaja, jonka Ferguson on laskenut olevan Carrick varamies tarvittaessa. Tässä on selkeästi kuitenkin melkoinen riski otettu. Varsinkin kun Jones aloitti kauden loukkaantuneena. Lisäksi tähän mennessä Jones esitykset keskikentällä ovat lähinnä olleet koomista ryntäilyä(Toki välillä toimivaa sellaista), joten paljon on peliälyä löydyttävä lisää, jos tähän vaihtoehtoon kaudella joudutaan turvautumaan.
|
|
|
|
|
hene
Poissa
|
 |
Vastaus #1224 : 26.08.2012 klo 19:09:55 |
|
Eiköhän meillä ole niitä päteviä hyökkääjiä jo sen verran, että voidaan Rooney kuntouduttuaan tiputtaa keskikentälle pysyvästi?!?
|
|
|
|
|
|
|
|