raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #200 : 19.11.2012 klo 09:43:08 |
|
Onhan tuo taklaus kyllä aikamoinen oikeusmurha jos siitä punainen tuli. Ensinnäkin pallo välissä ja Hangeland pelaa palloa ensin ja Sunderlandin jätkä juoksee siihen jalkoihin.
Maksimissaan keltaisen voisi antaa sillä ei ole edes varsinaisesti kahden jalan taklaus eikä napitkaan edellä. Verrattuna Adebayorin taklaukseen näillä on eroa kuin yöllä ja päivällä. Adebayor veti suoraan sukille rumasti ja tässä taas oltiin ihan tavallisessa liukkaritilanteessa, jos tuo liukkari olisi tullut takaapäin eikä niinkuin tässä eli edestäpäin niin silloin olisi voinutkin ehkä punaista antaa, JOS olisi ensin osunut pelaajaan eikä palloon.
Räikeä tuomarivirhe.
Tuohon korttiin loppui Fulhamin peli ja Sunderland sai helpot pisteet. Ekan puoliajan verran jaksettiin pyristellä vastaan ja miesylivoima alkoi painaa toisella puoliajalla.
Nyt onkin mielenkiintoista nähdä miten sekunda-Senderos ja Hughes toimii toppariparina, vai vedetäänkö siellä Fulhamin Jyrki Saranpää eli Chris Baird toppariksi.
|
|
|
|
Buc
Poissa
Suosikkijoukkue: mökkiläiset
|
 |
Vastaus #201 : 22.11.2012 klo 17:41:41 |
|
Stockdale lähti tiikereihin lainalle 2.1.2013 asti. Schwarzerin varjoon on David jäänyt eikä hirveästi ole päässyt pelailemaan, toivotaan siis hienoa retkeä itärannikolle.
Ja Kerim Frei palailee takaisin Walesistä paikkailemaan noita keskikentän harmittavia loukkaantumisia.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #202 : 27.11.2012 klo 11:39:10 |
|
Kuntokäyrä näyttää taas uhkaavasti laskusuuntaiselta. Suurin vaikutus on toki Hangelandin puuttumisella ja yksi matsi tässä taidetaan joutua vielä kärsimään.
|
|
|
|
Kooname
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ponnistus
|
 |
Vastaus #203 : 27.11.2012 klo 12:45:54 |
|
Syksy alkoikin jo turhan mallikkaasti. Eihän se nyt voi olla mahdollista että olisi top10 vielä joulukuussa 
|
|
|
|
JayOJay
Poissa
Suosikkijoukkue: Huonot nimimerkit, kuvaajat, Huuhkajat & SMJK
|
 |
Vastaus #204 : 29.11.2012 klo 00:37:12 |
|
Miksi Petric ei saa enemmän peliaikaa avauksesta?
Miten Berbatov on saatu houkuteltua mökkiläisten riveihin? Näyttää ajoittain todella turhautuneelta kun keskikenttä ei saa mitään aikaan ilman että Dimitar tippuu puoleenkenttään tekemään itse. Aivan fantastinen pelaaja, kumpa löytyisi pari muuta aina avauskokoonpanosta jotka olis samalla aaltopituudella.
Kerim Frei on pelaajatyyppiä exciting to watch.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.11.2012 klo 00:44:14 kirjoittanut JayOJay »
|
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #205 : 29.11.2012 klo 11:07:53 |
|
Ei ole tietoa Petricistä. Hän oli loukkaantuneena jonkin aikaa sitten, mutta pitäisi olla kyllä jo nyt täydessä iskussa. Ihannekärjet tällä hetkellä olisivat juuri Berba ja Petric. Berba pelasi Jolin aikana Tottehamissa ja vanhoilla suhteilla sai hankittua Fulhamiin. Keskikentältä lähti aikalailla kaikki pelintekijät pois tuossa kesän aikana joten sen takia keskikenttä on vähän jäässä. Silti Fulham on tehnyt melkein eniten maaleja koko liigassa, toki samalla päästäen myös melkein eniten. Dalla Vallestakin kuuluu välillä positiivista, ihan hyvä että on saanut onnistumisia League Onessa. http://www.suomifutis.com/2012/11/lauri-dalla-valle-vakuuttanut-managerinsa-%E2%80%9Daiomme-istua-alas%E2%80%9D/EDIT: Eilen tosiaan derby päättyi vieraskentällä 0-0 tasuriin. Hyvä tulos, kotona sitten voi Benitezin sakin nitistää ensi vuoden puolella. Nyt pitäisi seuraavaan peliin saada taas formaatiota kuntoon, kun Hangeland palaa. Toki en matsia nähnyt, eli jos Senderos ja Hughes pelasivat mallikkaasti niin samat jätkät voisivat kyllä ihan hyvin jatkaakin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.11.2012 klo 13:22:09 kirjoittanut raita »
|
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #206 : 29.11.2012 klo 14:30:30 |
|
Yhden matsin Hangeland on vielä pihalla. Hughes hoiti hommat suhteellisen hyvin ja Senderosilta tuli ainakin parempi esitys kuin Stokea vastaan. Petric ei vain yksinkertaisesti mahdu kentälle, koska kärkeen on Berba ja Ruiz, laidoille Duff, Frei, Kaca ja Dejagah ja Rodallegan voi vielä pistää kumpaankin paikkaan.
|
|
|
|
|
Buc
Poissa
Suosikkijoukkue: mökkiläiset
|
 |
Vastaus #208 : 04.12.2012 klo 17:09:51 |
|
Hyvin mennyt alkukausi on nyt kääntynyt laskuun. Voittojakaan ei ole tullut, mutta toisaalta vierastasurit Arsenalia ja Chelsea vastaan tuo edes pientä lohtua synkkään marraskuuhun.
Toki loukkaantumiset on tässä viime aikoina vaivannut, varsinkin Bryan Ruiz ja Alex Kacaniklic olivat hienossa vireessä. Puolustukseen tai hyökkäykseen ei varmaan vahvistuksia tarvita, eiköhän ne suurimmat puutteet keskustasta löydy ja sinne toivottavasti vahvistusta löydetään.
|
|
|
|
|
JasenR
Poissa
Suosikkijoukkue: Fulham, TPS
|
 |
Vastaus #210 : 11.12.2012 klo 02:54:22 |
|
Tulipahan pitkästä aikaa katsottua peli. Muutamia huomioita: -Berbatov on kyllä todella hyvä riistämään palloa vastustajalta, vaikka viimeistely ontuikin tänään pahasti. Vaatii muitakin parempaan. Erittäin tärkeä pelaaja. -Mahtavia nousuja Riiseltä. -Kacaniklic oli hyvin aseeton vasemmalla laidalla. -Koko Newcastlen katsomo-osa buuasi kovin Duffille, kun jätti ne ku putosivat Champparii. Kuinka mahtaavaa olikaan kun Duff hiljensi heidät antamalla vapaapotkun Rodallegan voittopuskuun  -Muutenkin syöttely näyttää todella hyvältä pienine kikkailuineen.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #211 : 11.12.2012 klo 11:56:26 |
|
Paluu voittojen tielle. Enpä ehtinyt katsoa matsia, mutta hyvä fiilis silti.
Eilen oli Fulhamin kaupoissa pelipaidat -20% joulualessa. Lähellä oli sen kolmospaidan osto, mutta jäi nyt toistaiseksi vielä hankkimatta.
|
|
|
|
JasenR
Poissa
Suosikkijoukkue: Fulham, TPS
|
 |
Vastaus #212 : 16.12.2012 klo 01:10:27 |
|
QPR:ltä takkiin. Huoh. Anteeksi turha kommentti, mutta nyt vois jotain tapahtua.. Tammikuun siirtoikkuna. Anyone ?
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #213 : 16.12.2012 klo 19:14:58 |
|
Ruiz on aina loukkaantuneena ja siitä maksettiin muutenkin liikaa, Schwarzer on vanha ja mokailee koko ajan eikä Stockdale ole tarpeeksi hyvä korvaamaan, Berballa ei ole enää hauskaa ja hän ja Brede haluavat pois, Richardson on paska, Jol lähtee siirtoikkunan jälkeen viitaten kunnianhimon puutteeseen, MAF myy seuran, stadionia ei ikinä laajenneta ja jostain pitäisi haalia rahat £200m velan takaisinmaksuun.
Pessimisti voittaa aina.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #214 : 17.12.2012 klo 16:02:10 |
|
Oli kyllä suhteellisen masentava tuo QPR vierasmatsi. Kerrankin järjestin itselleni mahdollisuuden seurata ottelun rauhassa niin joukkue alisuorittaa ehkä kauden heikoimmalla pelaamisella.
Ei tuossa nyt joukkuetta sinänsä tarvitse vahvistaa muutakuin mentaalipuolella. Keskikentän keskelle toki tarvittaisiin varmoja pelintekijöitä.
Jossain kyllä mättää ja pahasti kun ei enää osata tehdä maaleja vaikka niitä tehtiin epänormaalin paljon kauden alkupuoliskolla. Omassa päässä soi ihan liikaa ja se on huolestuttavaa. Fulham on tehnyt 4. eniten maaleja ja päästänyt melkein eniten.
|
|
|
|
Kooname
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ponnistus
|
 |
Vastaus #215 : 17.12.2012 klo 17:37:19 |
|
Hurlumhei-futikselle  Keskikenttähän on aivan järjettömän huonossa jamassa. Ei ole Dembele tuomassa paloa ylospäin, tai huoh tekee ikävää sanoa, mutta Murphy antamassa tasapainottavia helppoja syöttöjä, tai jos oikein hurjalle pelipäälle äityy niin komeita pystysyöttöjä. Jos keskikentän vakioavaaja on Baird niin hohhoijjaa.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #216 : 23.12.2012 klo 00:33:47 |
|
Kriisissä ollaan taas vaihteeksi...
4-5-1 taktiikalla pataan ottamaan ja keskikentän ryhmitys on kyllä paperin ohutta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.12.2012 klo 00:37:12 kirjoittanut raita »
|
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #217 : 23.12.2012 klo 04:16:43 |
|
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #218 : 27.12.2012 klo 10:44:18 |
|
Keep calm and pass me the ball. "  " Lopussa onnistuttiin jälleen tyrimään voitto. Toki koko ottelussa oli Fulhamilla vain yksi laukaus kohti Southamptonin maalia joten ei siellä nyt edelleenkään sitä tehokkuutta ole löytynyt takaisin mitä alkukaudella oli.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #219 : 29.12.2012 klo 23:40:04 |
|
Ruiz pääsi maalin makuun, mutta ei vaan riittänyt. Swansea vei pisteet.
En odota pisteitä WBA:sta, mutta tammikuussa Blackpool täytyy kaataa FA Cupissa, Wrst Ham jaWigan täytyy voittaa liigassa. Muista tammikuun otteluista ei pisteitä ole saatavilla.
Saa nähdä tuleeko Jolilta siirtomarkkinoihin liittyviä uutisiä kohta.
|
|
|
|
Kooname
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ponnistus
|
 |
Vastaus #220 : 01.01.2013 klo 18:19:51 |
|
Nukuin matsin yli. En silti voinut uskoa näkemääni, että vuosi alkaa vierasvoitolla. Tästäkö se kevätdraivi taas lähtee?
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #221 : 02.01.2013 klo 12:54:49 |
|
Olin töissä niin ei tullut nähtyä matsia, mutta en ollut uskoa kun kuulin lopputuloksesta. Todellakin se syksy pitää ilmeisesti aina sekoilla epätasaisesti, että keväällä lähtee nousuun taas otteet. Berba on alkanut taas osumaan. Loistava juttu.
Nyt vaan samaa meininkiä tulevissa peleissä niin tammikuusta tulee vielä valoisa.
|
|
|
|
JasenR
Poissa
Suosikkijoukkue: Fulham, TPS
|
 |
Vastaus #222 : 02.01.2013 klo 13:42:58 |
|
Hyvä vierasvoitto. Itse olen erittäin iloinen sille, että Stockdalelle annetaan vihdoinkin vastuuta. Pojot sille ja toivottavasti kaveri lunastaan ykköspaikan itselleen. "Harry Redknapp will turn to Fulham's Norwegian centre-half and captain Brede Hangeland, 31, to shore up his Queens Park Rangers defence." -The Express 28.12.2012 Eihän tällanen voisi ikimaailmassa mennä läpi, eihän 
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.01.2013 klo 13:48:28 kirjoittanut JasenR »
|
|
|
|
|
Cottager
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahen linkkuasema
|
 |
Vastaus #223 : 02.01.2013 klo 15:16:07 |
|
Matsi oli ajoittain hirveetä kurapaskaa, mutta oli siellä ilonpilkahduksiakin. Alex Kacaniklic väläytteli osaamistaan, Berba raivosi hyvistä syistä = voitontahto on valtava. Myös Sidwell rouhii tehokkaasti ja muidenkin edestä. MUTTA! Onhan se naurettavaa, että Berba joutuu hakemaan palloa alimpana, kun ei ole yhtään hyvää rakentava keskikenttää. Kuten Kooname aiemmin sanoi niin tulee Dannyä ikävä. Olisi edelleen peliälyltään avauksessa. Eikä Stockdale vakuuta kulmissa, mutta muuten pelasi ihan hyvän matsin.
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #224 : 02.01.2013 klo 16:37:55 |
|
Hyvä vierasvoitto. Itse olen erittäin iloinen sille, että Stockdalelle annetaan vihdoinkin vastuuta. Pojot sille ja toivottavasti kaveri lunastaan ykköspaikan itselleen. "Harry Redknapp will turn to Fulham's Norwegian centre-half and captain Brede Hangeland, 31, to shore up his Queens Park Rangers defence." -The Express 28.12.2012 Eihän tällanen voisi ikimaailmassa mennä läpi, eihän  Brede ei ole edelleenkään kirjoittanut jatkopaperia, joten ei kyllä tiedä miten tuossa käy. QPR on joka tapauksessa tällä hetkellä vahvasti matkalla divariin Readingin mukana. Toki Redknapp on sateentekijä joka saa kyllä QPR:n sekasakin pelaamaan vielä paremmin kevään aikana. Blackburn on aivan kaaoksessa Championshipissä ja olisi kyllä kiva tietää oliko se Dannyltä ja Dicksonilta sittenkään ihan järkevä ratkaisu lähteä sinne. ja en muuten yhtään tajunnutkaan että Stockdale oli maalissa eilen. Vielä mahtavempaa! Lisää peliaikaa Davidille, kiitos.
|
|
|
|
|
|