FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 06:53:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 268 [269] 270 ... 301
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2012/2013: Uusi tuleminen?  (Luettu 755933 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #6700 : 15.05.2013 klo 09:51:09

Nyt on muuten pisteitä kasassa saman verran kun viime kauden päätteeksi. Maalierokin selkeästi parempi. Käytännössä pakkovoitto edessä, joten voitolla EOM, ainakin paperilla.

Wenger on tehnyt ilmeisen hyvää duunia kauden ajan (ottaen huomioon ketkä lähtivät), vaikka viime kesän vahvistukset olisivat voineet olla paremmat. Toivomuslistalla onkin kunnon vahvistuksia kesällä!
« Viimeksi muokattu: 15.05.2013 klo 09:54:48 kirjoittanut BabaCool »
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #6701 : 15.05.2013 klo 10:02:40

Olen todella iloinen että Ramsey sai viimein maalin. Kova tarmo pojalla on viime aikoina ollut ja tekeminen onkin ollut parempaa. Siltikään Ramseyn varaan ei ensi kaudella voida laskea. Hyvä jos jatkaa nousujohteista kuntokäyräänsä, mutta avauksessa ei tuollaisella tekniikalla ja pelisilmällä voida todellakaan vielä automaattisesti olla. Antoi kyllä muutamia hyviä pitkiä syöttöjä (harhasyöttöjensä vastapainoksi) ja oli monesti Wiganin iholla. Olisiko Ramseysta sittenkin uudeksi Flaminiksi? Lisää kovuutta ja Aaronista voisi vielä tulla vastustajan kannalta paskamainen takiainen keskikentälle.

Artetan menetys harakoita vastaan on luonnollisesti menetys, mutta niin tärkeä lenkki hän tuskin on etteikö voitto olisi Coquelinillakin otettavissa.

Cazorla oli jälleen lähes maaginen. Goal.comin ottelun pelaaja-arvostelussa sai kuitenkin vain 3,5. Tosin nyt ovat näköjään nostaneet sen neljään. Samaan kuin Ramseylla.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6702 : 15.05.2013 klo 10:06:24

https://twitter.com/gunnerblog/status/334408997564190720

Uutinen
Sagna last off the pitch, two kids in tow, lots of lingering waving. Call me a conspiracy theorist but...


Kyllähän nuo viimeaikaiset haastattelut ja yleinen fiilis on antanut sellaista kuvaa, että Sagna kauden loputtua lähtee. Sääli sinänsä, koska oli saapumisestaan lähtien puolustuslinjan ehdottomasti tasaisin suorittaja aina viime kauden loppuun tai tämän kauden alkuun asti, mutta loukkaantumiset ovat ilmeisesti ottaneet veronsa ja tämä kausi on ollut vuoristorataa ja Sagna on ikävä kyllä useampaan otteeseen ollut syyllinen kardinaaliluokan virheisiin, viimeisimpänä koomailut ManUa vastaan. PSG on ilmeisesti kiinnostunut ja sieltä lienee joku roponen saatavissa. Sagnalla olisi kai yksi kausi vielä sopimusta jäljellä.

Toisaalta Arsenal ei olisi tämän kauden tasoisella Sagnalla voinut lähteä ensi kautta pelaamaan, niin arvaamatonta suorittaminen on ollut, eli Jenkinsonia kokeneempi kirittäjä olisi pitänyt joka tapauksessa hankkia. Monrealin hankinta vasemmalle viitannee siihen, että myös oikealle voidaan odottaa jotain pätevää pelaajaa ja Jenks ja hankinta sitten kilpailisivat pelipaikasta suht tasapäisinä.
tuuba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.


Vastaus #6703 : 15.05.2013 klo 10:08:29

Nyt on muuten pisteitä kasassa saman verran kun viime kauden päätteeksi. Maalierokin selkeästi parempi. Käytännössä pakkovoitto edessä, joten voitolla EOM, ainakin paperilla.

Wenger on tehnyt ilmeisen hyvää duunia kauden ajan (ottaen huomioon ketkä lähtivät), vaikka viime kesän vahvistukset olisivat voineet olla paremmat. Toivomuslistalla onkin kunnon vahvistuksia kesällä!

Mietin juuri samaa. Ajatellen, että joukkueen kirkkain tähti ja ehdottomasti tärkein pelaaja lähti pois, niin uskomattomalla tavalla on joukkue venynyt paikkaamaan tätä aukkoa. Toki joukkueeseen hankittiin uusi kirkkain tähti jumalolento Santi Cazorlan muodossa, mutta silti tämä kausi on ollut joitakin tyrimisiä lukuunottamatta mielestäni vakuuttavampi kuin viime kausi. Viime kaudella tälläkin palstalla manattiin sitä, että kaikki roikkui aina RvP:n varassa, mutta tällä kaudella vastuu on jakaantunut ja Vermaelenin penkityksen jälkeen puolustuspeli on ollut välillä erittäinkin vakuuttavaa.

Sydämeni pohjasta toivon, että homma hoidetaan kunnialla loppuun ja Newcastle kaatuu. Etenkin jos näin tapahtuu, niin ensi kauteen pystyy lähtemään mielestäni erittäin valoisin mielin. Joukkueen avainpelaajia ei pitäisi olla lähdössä pois ja runko on hitsaantunut kevätkaudella toimivaksi. Peli ei tietenkään kulje pelistä peliin mutkattomasti, mutta jokin taistelupreesens on nostanut päätään joukkueessa. Pari kovaa täsmähankintaa kesällä enkä ihmettelisi vaikka ensi vuonna oltaisiin pystistä kamppailemassa ihan tosissaan - varsinkin kun ottaa huomioon muiden kärkijoukkueiden turbulentit ajat.

Tällä kertaa Arsenalin stabiliteetti voi olla jopa etu ja jos ensi kausi jää Wengerin viimeiseksi, on mahdollista, että hän lähtee Emiratesilta stadionin ensimmäisen pystin nostettuaan ilmaan kauden lopussa, jälleen sankarina eikä monien Arsenal-fanien vihan kohteena. Tätä toivon enemmän kuin mitään.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6704 : 15.05.2013 klo 10:15:52

Olen todella iloinen että Ramsey sai viimein maalin. Kova tarmo pojalla on viime aikoina ollut ja tekeminen onkin ollut parempaa. Siltikään Ramseyn varaan ei ensi kaudella voida laskea. Hyvä jos jatkaa nousujohteista kuntokäyräänsä, mutta avauksessa ei tuollaisella tekniikalla ja pelisilmällä voida todellakaan vielä automaattisesti olla. Antoi kyllä muutamia hyviä pitkiä syöttöjä (harhasyöttöjensä vastapainoksi) ja oli monesti Wiganin iholla. Olisiko Ramseysta sittenkin uudeksi Flaminiksi? Lisää kovuutta ja Aaronista voisi vielä tulla vastustajan kannalta paskamainen takiainen keskikentälle.
Ramsey on ollut todella hyvä päästyään pelaamaan pidemmän ajan tuossa keskellä ja olen samoin iloinen, että sai maalin ikään kuin palkkioksi työstään. Onhan noita paikkoja tullut toki tuhrittuakin tällä kaudella...

Mitä tarkoitat tuolla, että Ramseyn varaan ei voi ensi kaudella laskea? Ramseyn asema on mielestäni tällä hetkellä ensimmäisenä rotaatiomiehenä keskikentälle ja tuskin olisi pelannut näin paljon jos Wilshere olisi kunnossa, eikä siis nähdäkseni kuulu Arsenalin XI:hin - tuskin myöskään ensi kaudella. Sen sijaan rotaatiomiehenä erinomainen, jos vain taso säilyy.
Mielenkiintoista on toki nähdä Artetan kehityskulku kun jalka tuntuu painavan jo nyt suht paljon. Ramsey on ollut hyvä Artetan vieressä juuri juoksuvoimansa takia ja minusta Ramsey alkaa muistuttaa yhä enemmän West Hamin Mark Noblea, joka ainakin edellisellä West Hamin valjujaksolla oli hyvin tärkeä joukkueelleen.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6705 : 15.05.2013 klo 10:37:17

Spämmätään nyt vielä kolmas viesti, koska on todettava, että Gibbs oli aivan hemmetin hyvä eilen. Pelätty McManaman ei saanut mitään aikaan vaan Gibbs vei pallon pari-kolme kertaa kuin karkin lapselta ja tästähän McManaman sitten lannistui ja päätti vetäytyä ajoissa sivuun, ettei nöyryytys sentään 90 minuuttia jatku. Monrealilla ei pitäisi olla asiaa kentälle Newcastlea vastaan, vaikka onkin tainnut pelata suurimman osan vieraspeleistä kun Gibbs on saanut hoitaa kotimatsit.
Lisäksi Gibbs oli aktiivinen ylöspäin ja leikkaa nyt myös keskelle ja meinasi saada jalan väliin Sagnan vetoon ekalla jaksolla. Todella hyvä suoritus kokonaisuudessaan.
KIPEE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #meilläonunelma


Vastaus #6706 : 15.05.2013 klo 11:13:30

Samaa mieltä ettei Ramsey ole Arsenalin avauksen pelaaja ensi kaudella jos ja kun muut pelaajat ovat kunnossa. Toisaalta on hyvän tärkeä pelaaja joukkueelle A) Pystyy pelaamaan lähes joka paikkaa suhteellisen hyvällä tasolla B) Ei loukkaannu kovin usein toisin kuin muut kk-pelaajat. Ramsey rooli on myös vaihtunut todella paljon, viime kaudella muistutti hieman Cesciä/Lampardia noilla keskialueelta tulevilla nousuillaan, mutta tällä kaudella niitä ei ole näkynyt oikeastaan ollenkaan.

Mielestäni kokonaisuudessaan Arsenalilta todella hyvä peli ja Wiganilla ei ollut kuin yksi todellinen maalipaikka ja sekin toisen puoliajan lopussa. Maali taas tuli kuten jo todettua täysin ilmaisesta vaparista, jollaisen Dean antoi jo aiemmin. Arsenal taas näytti suhteellisen vaaralliselta, ainoastaan 30min pätkä ensimmäisen jakson puolesta välistä ja toisen jakson alusta oli hieman rauhallisempaa kunnes Wenger sai makuupussinsa kiinni ja alkoi lopun tykitys. Onneksi karjuikin jengiään hyökkäämään, koska 2-1 maalin jälkeen pelaajien asenne tuntui taas hieman rauhoittuvan.

Edelleen kaikki omissa käsissä, joskin todella ärsyttävä ja vaarallinen vierasreissu tiedossa. Edelliset kaksi reissua pohjoiseen ovat tuoneet 4-4 ja 0-0 tasurit. Newcastlella on kuitenkin todella paljon taitoa kentällä, joten kun saavat vapautuneesti pelata niin toivottovasti se ketsuppipurkki ei aukea...
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #6707 : 15.05.2013 klo 12:30:26

Mitä tarkoitat tuolla, että Ramseyn varaan ei voi ensi kaudella laskea? Ramseyn asema on mielestäni tällä hetkellä ensimmäisenä rotaatiomiehenä keskikentälle ja tuskin olisi pelannut näin paljon jos Wilshere olisi kunnossa, eikä siis nähdäkseni kuulu Arsenalin XI:hin - tuskin myöskään ensi kaudella.

Tarkoitan että se puolustava, isokokoinen keskikenttäpelaaja olisi pakko kesällä hankkia. Ramsey pärjää heikompia seuroja vastaan yhdessä Artetan kanssa, mutta fyysisemmät ja nopeammin keskikentän ohittavat jengit aiheuttavat paljon ongelmia. Wigankin pystyi muutamaan otteseen suorastaan kävelemään Arsenalin keskikentän ohi, vaikka on vain putoajajoukkue. Onneksi puolustuslinja oli rautaa. Ringissä Ramseylla on ehdottomasti paikkansa ja Arsenalin loukkaantumishistorian tuntien, saisi saletisti peliaikaa vaikka olisi vasta toinen tai kolmas vaihtoehto. Toivottavasti Wengerkin tiedostaa tämän, eikä ole sokaistunut Aaronin uudesta keväästä ja näin ollen jättää tämän uuden ns. DMC:n hankkimatta.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #6708 : 15.05.2013 klo 13:18:37

Tarkoitan että se puolustava, isokokoinen keskikenttäpelaaja olisi pakko kesällä hankkia. Ramsey pärjää heikompia seuroja vastaan yhdessä Artetan kanssa, mutta fyysisemmät ja nopeammin keskikentän ohittavat jengit aiheuttavat paljon ongelmia. Wigankin pystyi muutamaan otteseen suorastaan kävelemään Arsenalin keskikentän ohi, vaikka on vain putoajajoukkue. Onneksi puolustuslinja oli rautaa. Ringissä Ramseylla on ehdottomasti paikkansa ja Arsenalin loukkaantumishistorian tuntien, saisi saletisti peliaikaa vaikka olisi vasta toinen tai kolmas vaihtoehto. Toivottavasti Wengerkin tiedostaa tämän, eikä ole sokaistunut Aaronin uudesta keväästä ja näin ollen jättää tämän uuden ns. DMC:n hankkimatta.

Ramseyhän ei ole kuitenkaan varsinaisesti ollut se DMC, vaikka ei olekaan kovin aktiivinen ihan boksin rajalle ulottuvassa hyökkäyspelissä ollut. Ainakin omissa papereissani Arsenalin kolmella keskikenttäpelaajalla on kolme erilaista roolia ja Ramsey on noista ollut se "keskimmäinen" Artetan ollessa varsinaisesti kaikkein puolustavimmassa roolissa. Toki nämä pelaajat vaihtelevat paljon paikkoja keskenään, eikä voi ihan yksikäsitteisesti pistää näitä mihinkään kenttäkarttaan omille paikoilleen, mutta joka tapauksessa uskon, että jos ja toivottavasti kun se keskikenttähankinta nimenomaan puolustavampaan rooliin tehdään, niin sen hankinnan tarkoitus on nimenomaan korvata Arteta pidemmällä aikavälillä. Artetallakin alkaa kuitenkin ikää olemaan ja loukkaantumishistoria on ikävähkö, jonka lisäksi miehen tietyt puutteet tuohon nykyiseen rooliinsa ovat melkolailla ilmeisiä.

Uskon, että keskikentälle haetaan nimenomaan hieman liikkuvampaa ja dynaamisempaa pelaajaa, jolla kuitenkin fyysiset ominaisuudet ovat riittävät. Mihinkään järkälemäiseen kömpelöön lihaskimppuun en usko hetkeäkään, ja tuskinpa Wenger niin selkeästi karvoistaan pääsee, etteikö vaatimuslistalla olisi myös vähintäänkin kohtuullinen syöttötaito pallollisena, mutta joka tapauksessa uskon haussa olevan hieman Artetaa luontaisempi puolustava keskikenttämies ja aikomuksena kenties muokata pelitapaa siihen suuntaan, että kaksi ylempänä pelaavaa kk-miestä ottaisivat isompaa pallollista roolia. Uskon Wilsheren ottavat noista paikoista toisen kuntouduttuaan kunnolla ja toinen menee kenties Cazorlalle, jos hyökkäyspäätä vahvistetaan ja Cazorlaa ei tarvitse enää laidalla peluuttaa. Ramsey on sitten nykytasollaan hyvä varamies keskikentän rooleihin, ei ehkä tuohon pohjapaikalle, mutta esim. Wilsheren lomittajaksi ja Cazorlan poissaollessa Wilshere voidaan nostaa ylemmäs ja Ramsey pelata tuota "ominta" paikkaansa.
jordan

Poissa Poissa


Vastaus #6709 : 15.05.2013 klo 13:23:03

Tarkoitan että se puolustava, isokokoinen keskikenttäpelaaja olisi pakko kesällä hankkia. Ramsey pärjää heikompia seuroja vastaan yhdessä Artetan kanssa, mutta fyysisemmät ja nopeammin keskikentän ohittavat jengit aiheuttavat paljon ongelmia. Wigankin pystyi muutamaan otteseen suorastaan kävelemään Arsenalin keskikentän ohi, vaikka on vain putoajajoukkue. Onneksi puolustuslinja oli rautaa. Ringissä Ramseylla on ehdottomasti paikkansa ja Arsenalin loukkaantumishistorian tuntien, saisi saletisti peliaikaa vaikka olisi vasta toinen tai kolmas vaihtoehto. Toivottavasti Wengerkin tiedostaa tämän, eikä ole sokaistunut Aaronin uudesta keväästä ja näin ollen jättää tämän uuden ns. DMC:n hankkimatta.

Ramsey on eräs suosikeistani tämän hetkisessä squadissa, tietynlaisen "underdog"-imagon ansiosta, mutta olen tästä samaa mieltä. Wiganin vaparimaaliin johtaneessa tilanteessa näkyi sekä miehen vahvuudet, että heikkoudet. Ärhäkästi Ramsey hyökkäsi pallon miehen kimppuun, mutta jäi rankasti jyrän alle.

Toisaalta Aaron oli ainoa Gunners-pelaaja lähimaillakaan, versus Wiganin ~3 pelaajaa. Kyllä siitä fyysisemmästäkin DMC:stä oltaisiin tultu läpi, joten ratkaisu ei ole niin yksinkertainen. En sitten tiedä, mikä olisi oikea tapa varautua kyseisenlaisiin vastahyökkäyksiin. Wengerin tehtävänä on löytää oikea balanssi keskikentän vaelteluun ja pelin levitykseen. Nykyisessä systeemissä ei mielestäni fyysisemmästä/tiukemmasta keskikentästä ole niin merkittävää hyötyä, että sen takia kannattaisi uhrata syöttöpeliä ja liikettä.

Toki jos löytyy kaveri, jonka syöttötaito ja tekniikka riittäisi hoitamaan Artetan roolia ja lisänä vielä kovuutta, niin ehdottomasti Go for it! Artetakin alkaa ikääntyä, joten ensi kausi olisi hyvä paikka alkaa jakaa vastuuta.
Arkon

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #6710 : 15.05.2013 klo 13:30:29

Hyvä kysymys on myös, mitä tehdä hyökkäyksen suhteen. Giroud aloitukseen vai vaihdosta Poldin tilalle. Itseäni Poldi ei kärjessä ole kuitenkaan vakuuttanut vaikka pari maalia nyt saikin alle. Mieluiten molemmat kentälle, mutta siinäkin on sitten huonot puolensa.
Ehdottomasti Giroud kärkeen ja Podolski vasemmalle. Tällöin saataisiin pitkästä aikaa vasempaan laitaankin jotakin, ja Cazorla voisi ottaa oman paikkansa keskeltä kärjen alapuolelta (Rosický kenties alemmas Ramseyn kaveriksi, jos Arteta on sivussa). Podolski pystyy vasemmalla pelatessaan tukemaan hyvin Giroud'ta ja hakemaan hänen voittamiaan pääpalloja, kun taas Cazorlan pelatessa laidalla Giroud jää usein aivan yksin kärjessä, mikä on sitten näkynytkin yleisenä tehottomuutena ja terävyyden puutteena monissa kevään peleissä.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #6711 : 15.05.2013 klo 13:33:00

Wenger on tehnyt ilmeisen hyvää duunia kauden ajan (ottaen huomioon ketkä lähtivät), vaikka viime kesän vahvistukset olisivat voineet olla paremmat.

Hyvää jälkeä?

-Mahdollinen tippuminen sienipaikoilta.
-Tippuminen kaljacupista kolmosdivarijengille ykkösavauksella.
-Tippuminen FA Cupin kotipelissä divarijengille ykkösavauksella
-Harvinaisen surkea esitys kotipelissä Bayernia vastaan, joka varmisti putoamisen sieniliigasta
-Todella huono saldo valjun top6-vastustajista
-Lisäksi liikaa helppoa pistemenetyksiä sellaisia joukkueita vastaan, jotka Arsenalin pitäisi voittaa ihan materiaaliylivoiman perusteella. Etenkin kotipeleissä pitäisi pystyä parempaan.

Vaikka Wenger onnistuisi nipin napin Arsenalin luotsamaan sienipaikalle, kouluarvosana ei silti voi alkaa kuin korkeintaan vitosella. Wiganista olisi saatavilla nuori kova manageritalentti, joka sopisi pelifilosofiansa puolesta hyvin Wengerin seuraajaksi. Mutta paljon todennäköisemmältä vaikuttaa, että kulahtanut ja kaavoihinsa kangistunut Wenger kirjoittaa jatkosopimuksen ensi kauden alkupuolella.
Jaska

Poissa Poissa


Vastaus #6712 : 15.05.2013 klo 13:38:36

Tarkoitan että se puolustava, isokokoinen keskikenttäpelaaja olisi pakko kesällä hankkia. Ramsey pärjää heikompia seuroja vastaan yhdessä Artetan kanssa, mutta fyysisemmät ja nopeammin keskikentän ohittavat jengit aiheuttavat paljon ongelmia. Wigankin pystyi muutamaan otteseen suorastaan kävelemään Arsenalin keskikentän ohi, vaikka on vain putoajajoukkue. Onneksi puolustuslinja oli rautaa. Ringissä Ramseylla on ehdottomasti paikkansa ja Arsenalin loukkaantumishistorian tuntien, saisi saletisti peliaikaa vaikka olisi vasta toinen tai kolmas vaihtoehto. Toivottavasti Wengerkin tiedostaa tämän, eikä ole sokaistunut Aaronin uudesta keväästä ja näin ollen jättää tämän uuden ns. DMC:n hankkimatta.

Itsekin näkisin myös mielelläni hieman rotevamman, puolustusorientoituneen pelaajan ensi kauden Arsenalissa, mutta voin kyllä hyvin kuvitella, että Wengerin papereissa Arteta on vielä ensi kaudella tuon paikan pelaaja ja Ramseystä koulitaan parhaillaan jatkajaa.
Rotta Ayala

Poissa Poissa


Vastaus #6713 : 15.05.2013 klo 13:42:38

Hyvää jälkeä?

-Mahdollinen tippuminen sienipaikoilta.
-Tippuminen kaljacupista kolmosdivarijengille ykkösavauksella.
-Tippuminen FA Cupin kotipelissä divarijengille ykkösavauksella
-Harvinaisen surkea esitys kotipelissä Bayernia vastaan, joka varmisti putoamisen sieniliigasta
-Todella huono saldo valjun top6-vastustajista
-Lisäksi liikaa helppoa pistemenetyksiä sellaisia joukkueita vastaan, jotka Arsenalin pitäisi voittaa ihan materiaaliylivoiman perusteella. Etenkin kotipeleissä pitäisi pystyä parempaan.

Vaikka Wenger onnistuisi nipin napin Arsenalin luotsamaan sienipaikalle, kouluarvosana ei silti voi alkaa kuin korkeintaan vitosella. Wiganista olisi saatavilla nuori kova manageritalentti, joka sopisi pelifilosofiansa puolesta hyvin Wengerin seuraajaksi. Mutta paljon todennäköisemmältä vaikuttaa, että kulahtanut ja kaavoihinsa kangistunut Wenger kirjoittaa jatkosopimuksen ensi kauden alkupuolella.

Tähän melko lailla samat mietteet, ei tätä kautta voida Wengerin osalta hyvänä pitää. Kaudesta toiseen mies tekee ne samat virheet lähtien siirtopolitiikasta, peluutuksesta ja tietyistä elementeistä peleissä. Varmasti edelleen kovan luokan tekijä tietyissä asioissa mutta tuntuu siltä, että ei opi virheistään / ei halua myöntää olevansa väärässä.
katuporo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6714 : 15.05.2013 klo 14:20:17

Hyvää jälkeä?

-Mahdollinen tippuminen sienipaikoilta.
-Tippuminen kaljacupista kolmosdivarijengille ykkösavauksella.
-Tippuminen FA Cupin kotipelissä divarijengille ykkösavauksella
-Harvinaisen surkea esitys kotipelissä Bayernia vastaan, joka varmisti putoamisen sieniliigasta
-Todella huono saldo valjun top6-vastustajista
-Lisäksi liikaa helppoa pistemenetyksiä sellaisia joukkueita vastaan, jotka Arsenalin pitäisi voittaa ihan materiaaliylivoiman perusteella. Etenkin kotipeleissä pitäisi pystyä parempaan.

Vaikka Wenger onnistuisi nipin napin Arsenalin luotsamaan sienipaikalle, kouluarvosana ei silti voi alkaa kuin korkeintaan vitosella. Wiganista olisi saatavilla nuori kova manageritalentti, joka sopisi pelifilosofiansa puolesta hyvin Wengerin seuraajaksi. Mutta paljon todennäköisemmältä vaikuttaa, että kulahtanut ja kaavoihinsa kangistunut Wenger kirjoittaa jatkosopimuksen ensi kauden alkupuolella.


Kouluarvosana 5 on kyl ihan samanlaista liiottelua kun jos sanoisi, että Wengerillä oli täyden kympin kausi. 70-73p on näillä resursseilla varmaan "ihan mukiinmenevä" saldo. Ei semmonen, että Wengerille pitäisi patsasta (tai edes jatkosopimusta välttämättä) rupee kyhäämään, muttei nyt semmonenkaan, että paniikissa pitäisi joku putoajajengin valmentaja"velho" hommata Arsenalin peräsimeen.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #6715 : 15.05.2013 klo 14:47:42


...

-Lisäksi liikaa helppoa pistemenetyksiä sellaisia joukkueita vastaan, jotka Arsenalin pitäisi voittaa ihan materiaaliylivoiman perusteella. Etenkin kotipeleissä pitäisi pystyä parempaan.

...


En sinänsä kiellä noita listassa mainittuja asioita, ja tosiaan hyvinkin samoilla linjoilla siitä, että CL-karsintapaikka ei pidä enää nykyisellään olla se saavutus, jolla onnistunutta kautta mitataan, mutta tuossa yllä lainatussa on kyllä tapahtunut ihan todellakin merkittävää kohennusta kauden mittaan. Joulukuun ensimmäisen päivän katastrofaalisen Swansea-kotitappion jälkeen Arsenal on pelannut 13 kertaa tällä hetkellä sarjataulukossa kymmenentenä tai sitä huonommalla sijalla olevaa olevaa joukkuetta vastaan ja näistä saldo on 12-1-0. Näiden lisäksi tuohon mainittuun kategoriaan voi tietenkin halutessaan laskea myös WBA:n (8.) ja Swansean (9.), jolloin pelattujen pelien kokonaismäärä on 16 ja saldo näistä 15-1-0.

Kaikissa kauden kotipeleissä tätä samaa joukkiota (8. sijan weba ja siitä alaspäin) saldo on 10-2-1 eli menetettyjä pisteitä on yhteensä 7. Tämä toki kalpenee puhtaan saldon omaaville Manchesterin joukkueille, mutta Chelsea (10-2-1, 7 menetettyä pistettä) ja Tottenham (7-3-2, 12 menetettyä pistettä) eivät Arsenalia parempia ole tällä osastolla edes koko kauden matkalla olleet.

Toki uudelle tasolle ja sinne mestaruustaistoon nousemiseen parannusta edelleen vaaditaan, kuten Mansen joukkueiden puhdas kotisaldo sinänsä kiistatta osoittaa. Joulukuun alun jälkeen osoitettu taso "heikompia" jengejä vastaan on riittävää, mutta olennainen kysymys on se, miten tälläinen taso saadaan pidettyä läpi koko kauden. Ei Mansen jengienkään peli kotona näitä porukoita vastaan ole koko aikaa mitään näytöstä ollut, mutta pisteet vaan on jääneet kotiin joka kerta ja tuollainen suoritustaso melkeinpä vaan nykyisellään vaaditaan, jos haasteen terävimmälle kärjelle meinaa heittää.  
A-Smooth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis


Vastaus #6716 : 15.05.2013 klo 15:14:28

Tämän kauden alun epätasaisuus, eteenkin puolustavia joukkueita vastaan, on aivan luonnollista, kun miettii, että lähes koko aloituskokoonpano on muuttunut kahden vuoden sisällä. Eihän hyökkäykseltä voi vaatia täydellistä suorittamista joka ottelu, kun puolet porukasta ei osaa edes samaa kieltä.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #6717 : 15.05.2013 klo 19:35:06

Loic Remyn ei tarvitse tuon raiskausepäilyn jälkeen enää haaveilla siirrosta Arsenaliin. Yhden pelaajan kohdalle voidaan siis vetää ruksi. Enää pari sataa pelaajaa huhuttu Arsenaliin. Joku niistä saattaa jopa tullakin kesällä.
jthein

Poissa Poissa


Vastaus #6718 : 15.05.2013 klo 20:21:40

Kyllä tuossa keskikentän miehityksessä on miettimistä Wengerille. Itse (ja useat Arsenal pakit lausunnoissaan) pistän puolustuspelin kohentumisen parantuneen keskikentältä tulevan avun piikkiin. Arteta on suhteellisen verkkainen pelaaja ja taitanee tarvita vierelleen tuollaisen Ramseyn tyyppisen kovalla työmoraalilla varustetun pelaajan, joka on vielä roolitettu hoitamaan puolustusvelvoitteet ensin - hyökkäämään vasta sitten. Mielestäni molemmista on saatu nyt parhaat puolet esille, kun Ramsey voi jahdata palloa rohkeammin tietäen, että toinen pelaaja sijoittuu varmistamaan taustalla (vielä pakkienkin edessä), ja Arteta taas voi keskittyä enemmän sijoittumiseen ja ohjaamiseen ilman jatkuvaa tarvetta rynniä paikkaamaan isoja aukkoja. En usko että Ramseysta on suoraan korvaamaan Artetaa.

Mielestäni haaste tulee olemaan siinä, ettei Ramseylla tulisi ylläolevasta huolimatta olla jatkuvaa avauksen paikkaa, vaan Ramsey olisi parhaimmillaan rotaatiomiehenä. Todennäköisesti tuolle paikalle ykkösmiehenä tulee olemaan Wilshere, mutta onko Jack riittävän kurinalainen hoitamaan kaikki puolustusvelvoitteet? Vai onko Jack kuitenkin keskikentän kolmion kärki Cazorlan operoidessa vapaassa roolissa laidaltaan sisälle leikaten?
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #6719 : 15.05.2013 klo 23:24:06

Vai onko Jack kuitenkin keskikentän kolmion kärki Cazorlan operoidessa vapaassa roolissa laidaltaan sisälle leikaten?


Cazorlan laitaroolia tullut moneen kertaan kritisoitua, mutta tiistaina kuitenkin syötti kaikki maalit (0+4) ja pääsi lisäksi pariin vaaralliseen tekopaikkaan. Toki yhden pelin perusteella ei sovi tehdä pitkiä johtopäätöksiä, kuten ei esim. Podolskin tai Walcottin ST roolista. Silti jatkaisin Podolskilla Newcastle peliin. Myös Walcott tuntuisi olevan sopivan pirteässä vireessä ennen kauden loppua. Mikäli Arteta tuosta vielä kuntoutuu, niin yllättävän luottavaisin mielin voi lähteä Castle peliin. Toisaalta taas Wilshere on juuri tällä hetkellä liian huono avaukseen.
Arkon

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #6720 : 16.05.2013 klo 01:06:14

Cazorlan laitaroolia tullut moneen kertaan kritisoitua, mutta tiistaina kuitenkin syötti kaikki maalit (0+4) ja pääsi lisäksi pariin vaaralliseen tekopaikkaan.
Toisaalta Santi pelasi suurimman osan pelistä jossakin aivan muualla kuin vasemmalla laidalla, joten voisi sanoa, että pelasi erinomaisen matsin pelipaikastaan huolimatta pikemminkin kuin sen ansiosta. Monta kertaa nähtiin, miten viisi tai kuusi Arsenalin miestä ajoi keskelle rankkarialueen edessä olevaan sumppuun, jossa ei sitten ollut tilaa saada oikein mitään aikaiseksi. Luontaisempi laituri tarjoaisi näissä tilanteissa mahdollisuuden levittää peliä, ja se antaisi myös Gibbsille mahdollisuuden nousta aktiivisemmin hyökkäyksiin. Cazorla elää pallosta ja miehestä saisikin eniten irti, jos häntä suosiolla peluutettaisiin keskellä, johon hän kuitenkin luontaisesti hakeutuu joka tapauksessa. Vaikka neljä syöttöä onkin vakuuttava saldo, niin ei tuo(kaan) peli kuitenkaan mielestäni ollut parasta Cazorlaa tuota yhtä kahdeksan minuutin tehojaksoa lukuun ottamatta.
A-Smooth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis


Vastaus #6721 : 16.05.2013 klo 12:47:04

Cazorlan laitaroolia tullut moneen kertaan kritisoitua, mutta tiistaina kuitenkin syötti kaikki maalit (0+4) ja pääsi lisäksi pariin vaaralliseen tekopaikkaan.

Cazorla toimii hyvin laidalla, kun Poldi on kärjessä. Giroud tarvitsee nousevia laitureita ja keskikenttäpelaajia, jolloin Cazorlan palloapelaava ja kontrolloiva rooli valuu hukkaan. Viime pelissä huomasin, että kun Cazorla leikkasi keskelle, Poldi siirtyi vasemmalle ja Walcott keskelle tai vaihtoehtoisesti Gibbs sai mukavasti tilaa nousta, jolloin Arsenalille syntyi miesylivoima keskikentälle (Cazorlan, Rosickyn, Ramseyn ja Artetan voimin). Rosicky tuo sitä Arsenalista normaalisti puuttuvaa suoraviivaisuutta nousuillaan ja läpisyötöillään. Toimii hyvin tämä kokoonpano. Tykkään.
Minäkin toivon Poldin aloittavan Newcastlea vastaan, laitetaan Giroud supersubiksi loppuminuuteiksi, jos tulee tarve. Kukakohan korvaa Artetan, jos hän ei kuntoudu ajoissa? Wilsherestä ei varmaankaan ole pelaamaan täydet 90 minuuttia? Coquelin?
« Viimeksi muokattu: 16.05.2013 klo 13:49:49 kirjoittanut A-Smooth »
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #6722 : 16.05.2013 klo 15:18:03

laitetaan Giroud supersubiksi loppuminuuteiksi, jos tulee tarve.

Toisin Giroud'n sisään myös tiukassa johtoasemassa. Hyvä puolustamaan kulmia, voittaa pitkiä palloja omille jne.
Michael Baldwin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hollola City


Vastaus #6723 : 16.05.2013 klo 22:09:37

No justhan se viime kaudella toi joukkueeseen Santi Cazorlan ja Lukas Podolskin. Jokunen vuosi sitten tuli Arshavin, joka maksoi maltaita eikä ole ranskalainen.

En jaksa vähää alusta sen suhteen, vastasiko joku jo. Maltaita?
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #6724 : 16.05.2013 klo 22:19:36

Wengerinä harkitsisin vahvasti sitä, että Verma Artetan tilalle, Giroud kärkeen, Poldi vasemmalle ja Cazorla 10-paikalle. Tuolla saataisiin ainakin erikoistilanteisiin ennennäkemättömän vahva porukka; neljä vahvaa pääpelaajaa ja ei Poldikaan huono ole. Lisäksi Verma toisi voimaa Tiotea ja Capayeta vastaan keskikentälle. Vaikuttaa vahvasti siltä, että Wilshere ei ole lähelläkään 90 minuutin kuntoa ja hänet pitäisi vaihtaa joka tapauksessa n. 60 min. kohdilla. Lisäksi Poldi tuntuu vievän yhden vaihdon, varsinkin jos hän pelaa laiturina, jolloin pitää tehdä paljon töitä. Poldin siirtyessä vasemmalle Gibbs on avauksessa. Jos Verma ei nouse avaukseen ankkuriksi, niin Ramsey lienee itsestäänselvä ankkuri ja box-to-box-roolissa on sitten Rosicky tai Wilshere, riippuen Wilsheren pelikunnosta. Verma on hieman verkkainen ja ei tietenkään syöttelijänä tietenkään Artetan tasoinen, mutta toisi pääpelivoimaa ja mainittua fyysisyyttä.

Kyllähän tämä jännäksi vetää. Chelsean EL-voitto voi olla jopa hyvä asia Arsenalille. Tottenhamin uskon voittavan, vaikka Di Canio vaatii pelaajiltaan kovaa asennetta. Everton saattaa myös haluta voittoa kotiottelussaan, mutta Everton on kuitenkin aika ailahteleva. Kyllä Arsenalin pitää nyt edes yhdessä ottelussa näyttää kovaa ammattimaisuutta ja hoitaa aina vaikea vieraspeli Newcastlea vastaan kotiin.

Jos ensi kautta hieman spekuloi, niin ei se tule Arsenalille olemaan yhtään helpompi. Siis nousta edes pykälää ylemmäksi sarjataulukossa. City hankkinee Mancinia paremman valmentajan, joka lienee Pellegrini. Mourinho tulee Chelseaan ja Benitez sanoi heidän käyttävän 100 milj. ja Mourinho hankkinee 3-4 pelaajaa. Yksi pelaajista lienee huippukärki a'la Falcao tai Cavani. Manu tulee Moyesin alaisuudessa alaspäin, enkä usko Cescin siirtyvän Manuun. Spekuloidaan sitten lisää, kun nähdään mitä alkaa kesällä tapahtumaan.

 
Sivuja: 1 ... 268 [269] 270 ... 301
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa