FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.08.2025 klo 10:03:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 8
 
Kirjoittaja Aihe: S.S Lazio 2012-2013  (Luettu 23715 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Iron Hammer

Poissa Poissa


Vastaus #75 : 26.12.2012 klo 20:47:01

Flash from the past: Siinä missä Roman symppaaja(terveiset UF:lle :D) mättää kanaa randuilla Spagnan aseman kupeen standilla, nautiskelee muut tutut Eteläpäädyn naamat Porta Pian parhaimmista anneista fiinisti pitkän kaavan kautta legendaarisen Lazialen opastuksella Derby della Capitalen alla. Harmi että vastaava ilta Atalanta matsin ohessa parin viikon päästä jää nyt väliin, pomon nakitettua duunimatkalle Frankfurtiin samaan aikaan. Mutta niin kuin edellä on tullut mainittua, tyylikkyydessä ja eleganssissa on eroja.  
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #76 : 29.12.2012 klo 19:24:51

Civis romanus sum - määritelmä, jonka romanistat ovat toki yrittäneet omia itselleen, mutta juurettomuudestaan he eivät pääse eroon. Rooma on lopultakin kaupunki, josta löytyy sukupuita, jotka ovat kantaneet taivaansinistä yllään ja sydämessään yli sadan vuoden ajan. Lazialien identiteetti on muurattu 1900-luvun alkuun, ensinnäkin siihen, että se tuo calcion Roomaan ja sitten historiansa vaarallisimmalla hetkellä puolustaa itsenäisyyttään fasistien hallintohimmeleitä vastaan, eikä sulaudu valtavaan fuusioseuraan. Tästä syystähän jälleen ensi tammikuun 9. päivänä lazialet juhlivat seuran syntymäpäivää suurin menoin; tietysti ihan sen itsensä ilosta, mutta myös irvailuna sille, ettei AS rOmalla ole syntymäpäivää, jota juhlia. Tai onhan sillä useita mahdollisia sellaisia, muttei yhtä josta voisi olla varma; byrokratia kun vei aikansa. Tätä taustaa vasten ei ole outoa, että Lazion kannattajat kantavat itsensä itsetietoisen roomalaisesti, eikä heitä varsinaisesti haittaa ympärillä parveilevan punakeltaisen määrä. Roomassa historia ja aiemmat perinteet selittävät kannattajien välisiä eroja jopa suuremmin kuin sosioekonomiset taustatekijät.

Perinteistä puheen ollen nykyjoukkueen pitkäaikaisin pelaaja Tommaso Rocchi on tällä hetkellä lähtökuopissaan. Suuntana näyttää olevan Milano ja Inter. Enpä yhden pelaajan lähdöstä ole vuosiin ollut niin surullismielinen kuin Rocchin jos ennuste toteutuu. Rocchi on kapteeni, hän on bandiera ja häneen ruumillistuu paljon viimeisen 8 vuoden Laziosta. Todellinen taistelija, loistava maalintekijä ja joukkuepelaaja. Vaikka ymmärrän Tommasinon halun kokeilla siipiään vielä kerran, etenkin kun Petkovic ei hänelle tilaa anna niin jotenkin toivoisin, että mieluummin Kozak lähtisi lainalle kuin Rocchi pohjoiseen. Tuntuu vääryydeltä, ettei Rocchi jätäkään pelikenttiä Olimpicolla, juosten vielä kerran Curvan syleilyyn.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #77 : 03.01.2013 klo 14:00:57

Hei taas pitkästä aikaa ja hyvät uudet vuodet!

Olen aina arvostanut Rocchia paljon ja pitänyt hyvänä pelaajana, mutta ei ole missään vaiheessa kuitenkaan kuulunut supersuosikkeihini, joten itselleni Rocchin lähtö ei tuota suurta surua. Tietenkin se harmittaa, että kapteeni jättää seuran, jossa on pelannut yli kahdeksan vuotta. Siltikin oma käsitykseni on, että Rocchi tätä siirtoa on eniten junaillut, joten tässä painaa ihan selvästi enemmän Rocchin henkilökohtaiset meriitit kuin seuran meriitit. Olisi tarvittu vain yksi maali lisää Serie A:ssa ja en uskoisi, että Rocchi olisi lähtenyt mihinkään. Ja Interisteille sanottakoon, että itse pitäisin Rocchia aivan loistavana tuuraajana Militolle, saattaisi jopa pystyä pelaamaan Palacion paikkaakin. Laziossakin periaatteessa paras yksinäinen hyökkääjä Klosen jälkeen, mutta tulevaisuutta ajatellen Kozakiin on panostettava. Ja kuten Signorikin sen sanoi, niin Floccari menee toisena hyökkääjänä hyvin, mutta ei ole tarpeeksi hyvä yksinäisenä kärkenä.

Viime päivinä huhuissa on esiintynyt myös Lampard. Ilmeisesti Lazio olisi esittämässä kolmen vuoden sopimusta ja palkkaa 2,5 milj. € kaudessa. Itse en usko hetkeäkään, että Lampard Lazioon tulee, mutta ehdottomasti ottaisin vuodeksi tai kahdeksi. Jos nämä huhut nyt yhtään edes pitävät paikkaansa, niin palkkakattokin olisi noussut sen puoli milliä, joka alkaa olemaan jo kilpailukykyinen. Siirtorintamalla odottelen kuitenkin enimmäkseen siirtoja ulospäin. Jos Rocchin lisäksi Zarate lähtee, niin saattaisin jopa odottaa uutta hyökkääjää.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #78 : 04.01.2013 klo 00:56:48

En kyllä usko hetkeäkään Frankin tuloon Roomaan. Sen sijaan Libor Kozak - Fernando Quintero vaihtokauppa kävis. Toki sitten pitäisi hommata stunttaaja Kloselle. Tommason poistuminen jengistä on kyllä harmittava juttu. Oli hieno kapteeni synkkinä aikoina.

edit: Matuzalem lähti Genoaan.
« Viimeksi muokattu: 04.01.2013 klo 01:36:05 kirjoittanut mikitsi »
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #79 : 04.01.2013 klo 15:06:02

Eihän Rocchi maailmanluokan hyökkääjä ole, ei koskaan ollutkaan. Kyse on enimmäkseen siitä, että era Lotiton aikana seurassa on ollut hyvin vähän pelaajia, joita voisi kutsua bandieraksi. Tommasino tuli seuraan tuntemattomuutena, mutta taisteli tiensä sekä sarjan pelätyimpien paitsionansan puhkojien joukkoon että ennen kaikkea kannattajien suosikiksi. Rocchi tunnetaan pyyteettömänä, hiukan vakavamielisenä miehenä, joka Roomassa tyystin unohti koskaan syntyneensä Venezian kanaalimaisemiin. Hänestä tuli lähes "uno di noi". Ja kyllähän Rocchin kokonaismaalimäärä Laziossa on vertaansa vailla. Sitä voidaan verrata vain Piolan, Chinaglian, Signorin ja Giordanon lukuihin. Kun sellaiseen joukkoon pääsee pitää tässä kannattajana ottaa hattu nöyrästi päästä ja kiittää Il Capitanoa näistä vuosista. Muistoja on monia; ehkä miehestä itsestään eniten kertoi viidennen derbytappion jälkipyykki, jossa ei Rocchin lisäksi voittajia ollut. Muiden keskittyessä tappelemaan, syyttämään tuomaria ja selittämään asiaa parhain päin tuli Rocchi esiin ja esitti selvästi liikuttuneena anteeksipyynnön kaikille lazialeille, vaikkei mies itse edes pelannut koko ottelussa.

Kaiken kaikkiaan on ongelmallista, ettei nyky-Laziossa oikein kasva kannattajien pelaajia. Yritystä on ollut. Jos unohdamme Di Canion (joka ei nykyään ole missään palvotussa asemassa, vaikka näin monet tuntuvat olettavan) niin mitä viime vuosista on tällä saralla jäänyt jäljelle? Lollo De Silvestri lähti riitaisissa merkeissä (hänelle jopa buuattiin vuosi pari takaperin, mikä nostatti Curvassa kapinamielialan - tiedetäänhän, että De Silvestri oli Gabriele Sandrin hyvä ystävä), eikä hänen uransakaan lopulta näytä nousevan sellaiseksi kuin joskus odotettiin. Rocchin jälkeen ovat tietysti jäljellä kapteeniston muut jäsenet Mauri ja Ledesma. Molemmilla on omat taakkansa, vaikkakin ne on enimmäkseen annettu anteeksi (Maurin bilekausi, jonka aikana hän sai osakseen viiltäviä vihellyksiä koko Curvalta ja Ledesman sekava oikeusjuttu Lotitoa vastaan). Ehkäpä todelliseksi suosikiksi on nousemassa ulkomaalainen laitapuolustaja; Stefan Radu. Hänessä tuntuu olevan ainesta seuraavaksi taivaansinisen kansanosan lemmikiksi. Onneksi romanialainen on myös kiinnitetty seuraan pitkällä jatkosopimuksella.

Viime päivinä huhuissa on esiintynyt myös Lampard. Ilmeisesti Lazio olisi esittämässä kolmen vuoden sopimusta ja palkkaa 2,5 milj. € kaudessa. Itse en usko hetkeäkään, että Lampard Lazioon tulee, mutta ehdottomasti ottaisin vuodeksi tai kahdeksi. Jos nämä huhut nyt yhtään edes pitävät paikkaansa, niin palkkakattokin olisi noussut sen puoli milliä, joka alkaa olemaan jo kilpailukykyinen. Siirtorintamalla odottelen kuitenkin enimmäkseen siirtoja ulospäin. Jos Rocchin lisäksi Zarate lähtee, niin saattaisin jopa odottaa uutta hyökkääjää.

Frankin kannattaisi kyllä vielä harkita tätä siirtoa. Roomassa kannattajat ottaisivat hänet varmasti heti omakseen ja kyllä kai Klosen kanssa kelpaisi vielä kerran venyttää verkkoja Mestareiden Liigassa. Mutta totta se on, ei tällainen taida toteutua. Harvassa ovat Miron kaltaiset pelaajat, jotka uskaltavat ottaa Lazion kaltaisen haasteen vastaan, kun muualta tarjotaan pitkiä aurinkorantoja, miljoonia miljoonien perään ja paineetonta ilmapiiriä.

Mercaton ongelmatapaus numero yksi on kyllä Mauro Zarate. Hemmoteltu nulikka sopisi heittää kauas pois Roomasta, mutta tuskin tuo ihan helpolla onnistuu. Taas kerran on agentti ottanut seuran panttivangikseen, eikä tätä taistelua taideta millään voittaa. 
MooseTheReindeer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lega Calcio


Vastaus #80 : 04.01.2013 klo 15:44:56

Lazio on mielenkiintoisessa tilanteessa vaikka viime kauden tapaan pelikentillä näyttää silti luistavan. Ensinnäkin, vuoden ensimmäiseltä neljännekseltä tappiota on tullut noin 5 miljoonaa euroa lisääntyneiden palkkakustannuksen johdosta ja viime vuoteen verrattuna myös sponsoreiden tuen vähentyessä. Tämän lisäksi Lotito on kanavoinut seuran tuottoja omiin yrityksiinsä noin 900 000 euron edestä pelkästään siis tuon kolmen kuukauden aikana. Toki presidentti ottaa sen mikä hänelle kuuluu ja onnistuneiden myyntien johdosta häntä voidaan myös kiittää. Erittäin valitettavaa ovat myös katsojamäärien tippuminen, vaikka joukkue todella taistelee UCL paikasta.

Toisaalta sitten case-Pandevit ja vastaavat tapahtumat kertovat myös hieman erilaisia faktoja seuran toteuttamasta pelaajapolitiikasta. Epäselviä tapauksia ovat tällä hetkellä  Diakite ja Zarate, joista argentiinalainen näyttää aiheuttavan todellista päänvaivaa. Suuri palkka, ei tilaa joukkueessa eikä häntä saada myytyä. Zarate on itse jopa väläytellyt katsovansa sopimuksensa loppuun, jos Lotito ei suostu pudottamaan myyntihintaa. On käsittämätöntä miten tällaisiin tilanteisiin ajaudutaan näin useasti, mutta kolikolla on tietysti aina kaksi puolta. Petkovicin mukaan ryhmä on liian suuri ja seura onkin hankkiutunut nyttemmin eroon pelaajista kuten Rocchi ja Matuzalem. Petkovicin alaisuudessa kapteeni Rocchi jäi Kozakin ja Floccarin taakse, mutta kumma kyllä kelpasi hyvin Interiin. Tällä hetkellä Lazion kannalta on hyvää se, että seura pääsee eroon pelaajista kuten Brocchi, Scaloni, Zauri, Foggia, Zauri ja Carrizzo viimeistään kesällä, milloin heidän sopimukset umpeutuvat.

Millaisia johtopäätöksiä on sitten syytä vetää?  Kuten sanottua niin Lazio on suoriutunut pelillisesti hyvin tähän asti. Oma, vaatimaton mielipiteeni on, että seuran pelaajamateriaali on menestyäkseen siltikin liian heiveröinen. Onneksi haastajien tilanne ei ole tällä hetkellä oikeastaan sen parempi, mutta tällä kertaa samoista sijoista taistelee 6 joukkuetta, joka ei jätä virheille juurikaan varaa. Lazio on pelannut siis todella hyvin, mutta sillä ei ole samanlaista kaulaa muihin kuin Juventuksella. Mitä sitten jos tulee loukkaantumisia, väsymystä yms? Arvostan esimerkiksi Miro Klosea älyttömän paljon, mutta rehellisesti sanottuna maalinteko ei voi levätä 34-vuotiaan veteraanin harteilla, joka jaksaa pelata juuri ja juuri viikossa sen 90 minuuttia. Toistaiseksi se on riittänyt, mutta riittääkö kauan?

Pahoin pelkään, että joukkue ei vahvistu tammikuussa vaan Lotito uskoo seuran yltävän tavoitteisiin näillä eväillä. Kesällä taas kaikki riippuu siitä, mikä on joukkueen lopullinen sijoitus. Oikeastaan tämän kauden päätös voi sinetöidä seuran kohtalon Italian huipulla tai jossain muualla. Valmennuspuoli näyttäisi olevan kunnossa ja kilpailijoiden kompastellessa seuralla olisi oiva mahdollisuus nousta lopullisesti Italian parhaimmistoon. Kilpailijoina ovat kuitenkin milanolaiset, joilla menee ehkä 2-3 vuotta saadakseen kasaan taas huippujoukkueet. Naapurissa Roman stadion projekti näyttää saavan uutta tuulta ja uusia sponsorisopimuksia on solmittu. Lisäksi Roman juniorituotanto on huomattavasti paremmalla mallilla ja aika ajoin kykenee nostamaan sieltä pelaajia ykkösmiehistöön. Peli luistaa heilläkin paremmin ja ilman tuomarivirheitä olisivat huomattavasti korkeammalla. Myös Fiorentina on parantanut koko ajan ja tietenkin Napoli pitäisi tuota toista sijaa hallussaan ilman pistemenetyksiä. En halua ottaa Lazion suoritukselta mitään pois, mutta pientä kuplaa on ehkä havaittavissa. Keskinkertaisuudesta tai ylisuorittamisesta ei kuitenkaan voida missään nimessä puhua. Olen katsonut aika monia Lazion otteluita tällä kaudella  ja niissä joukkue on pelannut hieman mielikuvituksetonta mutta italialaiseen tapaan tuloksellista jalkapalloa.

Kuten ylhäällä esitin, niin taloudellinen tilanne on tällä hetkellä ratkaiseva ja se mikä lopulta on Lotiton visio seuran tulevaisuudesta. Varmasti hän haluaa menestystä, mutta onko hän valmis ottamaan myös taloudellisia riskejä sen saavuttamiseksi?  Pahoin pelkään, että mikäli Lazio ei tämän kauden päätteeksi selviydy UCL:aan, eivät  he tule sitä tekemään koskaan Lotiton aikana.

edit. lähteitä lisätty

http://www.sslaziofans.it/contenuto.php?idContenuto=27739

http://marcobellinazzo.blog.ilsole24ore.com/calcio-business/2012/11/per-la-ss-lazio-primo-trimestre-in-perdita-per-5-milioni-di-euro.html
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #81 : 04.01.2013 klo 17:18:05

Hyvä viesti Ylos

Taloudelliset tappiot eivät yllätä. Tätä osattiin odottaa, koska seuraan jäi niin paljon isopalkkaisia penkkiveikkoja, joista pahiten vuotava haava on juurikin Zarate. Pitempi tarkasteluväli kuitenkin todistaa, että Lazio on ollut yksi Italian ylijäämäisimmistä seuroista viimeiset viisi vuotta. Sen takia yhden syksyn tappiot eivät vielä venettä kaada jos edes keikuttavat. Ja jos yhtään Lotiton toimia osaan ennustaa niin hetkelliset tappiot ovat tosiaan vain hetkellisiä.

Eikä yllätä sekään, mitä Lotito tekee taustalla. Hänhän on aina ollut varsin linjakas toimissaan. Toisin kuin esimerkiksi Della Vallet Firenzessä, Claudius ei laita Lazioon omaa rahaansa, vaan säästää säästämästä päästyään ja toimii "elvyttävästi" vain pakkoraossa. Vanha linja törmäsi jäävuoreen Ballardinin aikakaudella ja sittemmin Lotito on sentään jossain määrin katsonut peiliin. Kyllä vanha kettu tulee silti jatkossakin pitämään huolen siitä, että hän tienaa Laziolla. Ja kuten kausitopicin alussa totesin Lotiton Laziolla ei ole varsinaista selvää projektia taustallaan, vaan: "Ehkä tällä linjalla voi silti saavuttaa jotain? Näin Lotito luultavasti ajattelee. Hän näkee, kuinka useat italoseurat ovat syvissä taloudellisissa ongelmissa. Kun paikka kärjen tuntumassa on saavutettu jo viime vuosina, saatetaan kohta päästä entistä ylemmäs jos milanolaiset taantuvat ja Udinesen lento viimeinkin loppuu. Jos ja saatetaan toistuu näissä arvioissa silti liian usein."

Lotito ei siis ole ottamassa taloudellisia riskejä, ei nyt eikä varmaan jatkossakaan. Mies on kaikkea muuta kuin kannattajien suosiossa. Toisaalta joukkue on paljon keskinkertaista laadukkaampi. Lazion hiljaista poistumista kärkikahinoista on ennustettu siitä lähtien, kun se Rejan johdolla sinne nousi. No, nyt ei vain näytä niin käyvän. Laadukas materiaali ja ovela valmentaja antavat takuut siitä, että taivaansiniset pysyvät lähes varmasti kauden loppuun asti lähellä sitä missä jo nyt ovat.

Samalla laittaisin suuria varauksia ruusuisiin kuviin Lazion kilpailijoista. roman on pitänyt saattaa viimeiset puoli vuosisataa joku suuri projekti loppuun. Yksikään, Sensien velkavetoista kuplaa, lukuun ottamatta ei ole toiveita toteuttanut. En toki tiedä stadionprojektin taustoja, jotta osaisin asiaan todella tarttua (joku romanista voisi avata), mutta epäilen todella suuresti ainakaan kovin kunnianhimoisen aikataulun toteutumista. Rooman kaupunki ei luovu Olimpicon asiakkaista noin vain, senttiäkään maata ei kaupata kiristämättä siitä irti viimeistäkin liiraa. Pressitilaisuuksia, joissa tulevaa stadionia esitellään on tosin helppo pitää. Sellaisia Lotitokin on pitänyt useaan kertaan. Komealta se uusi "Stadio delle Aquilekin" paperilla näytti. Napolia ja Fiorentinaa pidän toki notkeammin hallittuina seuroina kuin Laziota, mutta eiköhän niissä jatkossakin eletä tähtiä myymällä. Tasaveroisia kilpakumppaneita Laziolle, ei paljon sen enempää.

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #82 : 04.01.2013 klo 18:47:34

Paljon hyviä viestejä Ylos. ;)

Kun puhuttiin noista bandieraoista (mikähän mahtaa olla tuon monikko...), niin Signori luettelikin kaikki, joista siihen tällä hetkellä olisi mahdollisuus. Tiedän kyllä, että Rocchi on toiminut pelikentän ulkopuolella loistavasti ja on ollut hieno kapteeni, mutta kentällä ollessaan Maurissa on vain jotenkin enemmän munaa. Kirosin itsekin muutama vuosi sitten Mauria, mutta nyt parina viime kautena osoittanut, että on loistava pelaaja ja loistava kapteeni. Myös Ledesma on hyvä kapteeni kentällä, koska joukkueessa tuskin on toista, joka tekee yhtä paljon hommia molempiin suuntiin. Molemmilla omat varjopuolensa. Oma suosikkini silti on Radu, joka oikeasti nauttii pelaamisesta Curva Nordin edessä, on loistava pelaaja ja omaa sitä niin sanottua munaa, joka välillä on punaisena korttinakin tullut esille. Rocchillahan tämä kausi oli yhdeksäs, Maurilla tällä hetkellä kahdeksas meneillään, Ledesmalla seitsemäs ja Radulla kuudes.

Mitä tuohon rahatilanteeseen tulee, niin Signori sitä jo valottikin hieman. Eli tosiaan Lazio on tehnyt voittoa viime vuosina sen verran, että ei tuo pikkuinen tappio kirpaise vielä missään. Suunta on tietenkin väärä, sillä nuokin voitot ovat tulleet hyvillä pelaajamyynneillä, joita ei nyt välttämättä ole tällä hetkellä tiedossa, ellei sitten Lulicia myytäisi. Sponsorisopimukset ovat tosiaan laskussa ja palkat taas nousussa. Laziolla on Serie A:n suurimpia joukkueita, joten jos vain saataisiin pelaajia ulostettua, niin säästöt kattaisivat nuo tappiot helposti. Nythän Rocchi ja Matuzalem lähtivät jo, molempien vuosipalkat pyörivät siellä 1,3 milj. € tienoilla. Jos ja kun Zarate lähtee, niin siinä tulee 2 milj. € säästöä palkkoihin lisää + siirtokorvaus. Sitten on pelaajia, kuten Diakite, joka tosin saattaa allekirjoittaa jatkosopimuksen lähiaikoina, Sculli, Carrizo, Foggia ja Stankevicius. Lähes varmaa on se, että Lazioon ei tule yhtään pelaajaa ennen kuin ollaan saatu poistettua lisää pelaajia, sillä jo kesällä Petkovic toi tämän esille ja nyt viime päivinä toitotti samaa asiaa.

Rahatilanteesta mainittakoon myös se, että Lotitohan ei ole ottanut mitään palkka tai korvauksia Laziolta koko sinä aikana, kun on Laziota johtanut. Lazion rahoja hän on siirrellyt muihin yrityksiin kyllä ja ostellut omaisuutta Lazion nimiin. Käsittääkseni osalla Lotiton firmoista ei mene hyvin ja palkkojakin on ollut maksamatta.

Mitä Romaan tulee, niin heidän tilanteensa vaikuttaa kyllä valoisalta rahalliselta kantilta, mutta ei kaikkea voi mitata kuitenkaan rahassa. Roman stadionprojekti kuitenkin auttaa Laziotakin, koska jos toinen seura saa projektinsa läpi, niin pakko toisellekin on lupa jossain vaiheessa myöntää. Oman käsitykseni mukaan Lotiton projektiin kuuluu kauppakeskusta ja hotellia, eli kokonaista "teemapuistoa", mikä kyllä kuulostaa omaan korvaan varsin mainiolta.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #83 : 07.01.2013 klo 22:58:08

Lauantaina palattiin talvitauolta taas tositoimiin ja vastaan tuli pienoisessa kriisissä oleva Cagliari. Heillä viimeisistä viidestä pelistä viisi tappiota alla ja Lazio, yhtenä parhaimmista kotijoukkueista tällä kaudella, lähti tietenkin suurena ennakkosuosikkina, mutta itse osasin odottaa ennakkoon todella vaikeaa peliä. Laziolla on ollut tapana parina viime kautena aloittaa kevätpuolisko todella huonosti ja viime kaudella tulikin heti ensimmäisessä pelissä 4-0 takkiin Sienalta. Tuolloin Reja antoi pelaajille ylimääräistä lomaa, jotta voisivat rentoutua hyvin menneen syksyn takia varsinkin, kun jo silloin oltiin koettu pahoja loukkaantumisia. Nyt ylimääräistä lomaa ei jaettu, vaan Petkovic aloitti treenamisen kohtalaisessa vaiheessa, vaikka ilmeisesti Cagliari aloitti jopa paria päivää aikasemmin.

Joukkue oli selvästi valmis tähän peliin, mutta Cagliari oli tehnyt kotiläksynsä. Peliä katsellessa tuli kyllä täysin déjà vu syksyisestä pelistä Genoaa vastaan. Elikkä bussia omalle maalille ja sitten muutamalla miehellä helvetin nopeasti ja taitavasti vastahyökkäyksiin. Cagliarin puolustuslinjasta puuttui ainakin Astori ja ilmeisesti pari muutakin pelaajaa, mikä kyllä näkyi parissa tilanteessa, joita Klose/Lazio eivät pystyneet hyödyntämään. Pakko kehua Cagliarin joukkuepelaamista ja varsinkin keskikenttää, ei uskoisi, että joukkue on noin pahassa kriisissä ja putoamisviivan alapuolella. Pelissä itsessään kävi siis klassiset, Lazio hallitsi ja sai pallon parikin kertaa tolppaan, mutta lopulta Sau:n mahtava veto veikin sardinialaiset johtoon. Tämä ei kuitenkaan lannistanut Laziota, vaan peliin saatiinkin seuraava vaihde, joka sitten johti Konkon tasoitukseen kulmapotkusta. Taisi olla muuten miehen ensimmäinen maali Laziolle? Vajaat kymmenen minuuttia ennen loppuvihellystä saatiinkin pienoinen lahja tuomarilta. Mauri laittoi Kloselle pystypallon ja Klose sai vedon aikaan, joka meni selvästi ohi maalin. Cagliarin maalivahti tuli kuitenkin tilanteeseen aikamoisella vauhdilla ja ajoi Klosen yli. Cagliarin maalivahti ulos punaisella, Laziolle pilkku ja vielä toinenkin Cagliarin pelaaja ulos suun soittamisesta tms. Candreva onnistui ja loppu olikin sitten pelailua, todella tärkeät kolme pistettä ja hyvä aloitus vuodelle 2013.

Pelin alussa Curva Nord muisti Zaratea, joten eiköhän mies tajua lähteä ihan suosiolla: http://static.fanpage.it/calciofanpage/wp-content/uploads/gallery/lazio-cagliari/lazio_cagliari_zarate.jpg. On sen verta iso kuva, että laitetaan vain linkkinä.

Huomenna sitten jatketaan kakkosketjulla Coppan pelejä Cataniaa vastaan. Viime kohtaamisessa otettiin pahasti turpaan, mutta nyt kotipeli ja Floccari+Kozak duo aloittanee, niin odotan vain voittoa ja jomman kumman kärkipelaajan huippuiltaa. Ylihuomenna onkin Lazion synttärit ja ikää tuleekin 113 vuotta, jonka kunniaksi lippuja myynnissä todella halvalla hinnalla, saapi nähdä onko yleisöä siltikään kuinka paljon paikalla.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #84 : 08.01.2013 klo 11:33:34

Itseltä jäi Cagliari-ottelu väliin, mutta kaiken kuulemani ja lukemani perusteella on helppo olla samoilla linjoilla Olpen kanssa. Laziollehan perinteisesti nämä joulutaukojen jälkeiset ottelut ovat olleet todella hankalia täysin vastustajasta riippumatta. Mukava nähdä että Konkokin pääsi vihdoin maistamaan maalintekoa taivaansinisissä. Kyseessä ei ole oma suosikkini, mutta paikkansa hän kuitenkin täyttää yleensä nöyrästi ja kunnioitettavasti. Ja lahjapilkku tai ei niin noita ei Lazion kannata anteeksi pyydellä, sen verran harvinaista herkkua tässä suunnassa.

Pelin alussa Curva Nord muisti Zaratea, joten eiköhän mies tajua lähteä ihan suosiolla: http://static.fanpage.it/calciofanpage/wp-content/uploads/gallery/lazio-cagliari/lazio_cagliari_zarate.jpg. On sen verta iso kuva, että laitetaan vain linkkinä.

Hieno ja tärkeä ele Curvalta. Pikkusieluinen Maurito kun on jatkuvasti riidoissaan vedonnut siihen, että kannattajat seisovat hänen takanaan. Eivät seiso enää ja nyt se on tehty selväksi. Vaikka Zaraten kanssa virheitä ovat tehneet niin Lotito, Tare kuin valmennusporraskin niin onhan se todellinen imbesilli mies itse. Hän on se, joka repii pelihousunsa, kun joutuu vaihtoon, hän itse palaa ylipainoisena kesälomilta, eikä kykene harjoituskaudella esiintymään ammattimaisesti. Samalla kuitenkin Zarate on tienannut miljoonia, miljoonia euroja, kun monen on ollut tyytyminen huomattavasti vähempään. Vattene, vattene!

...

Radioseille antamassaan haastattelussa Curvan äänellä puhunut Diabolik ilmaisi muuten, että 113. syntymäpäivästä on tulossa näyttävä. Parin vuoden tauon jälkeen juhla Piazza della Libertalla on organisoitu etukäteen. Samalla hän otti kantaa uusimpaan rasismikohuun. Mielenkiintoista sinällään, että hän mainitsi megafonien kieltämisen ongelmaksi tässä suhteessa. Nyt Curvaa on vaikeampi hallita kokonaisuudessaan, mikä saattaa johtaa sellaiseenkin huuteluun, jolla ei ole eturivin siunausta. Lopussa ovat myös maininnat siitä, että EL:n jatkopeleihin valmistaudutaan jo kannattajien osalta täyttä päätä sekä kehotus kansalle tulla suuremmissa joukoissa Olimpicolle. Niin moni kannattajakunta kun haluaisi olla lazialien saappaissa, siis Serie A:n toisena, että nykyisen katsojakeskiarvon luulisi jo pian lähtevän nousuun. (http://www.lalaziosiamonoi.it/?action=read&idnotizia=31451)
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #85 : 09.01.2013 klo 11:28:25

Vastataan tänne, koska ei sovi niin hyvin Coppan keskusteluun.

Tulihan tuo ottelu katsottua ja on kyllä taas kiiteltävä Petkovicia. Tällä kertaa pelattiin muodostelmalla 3-5-1-1, mikä muistutti ajoittain Bielsan virityksiä. En tiedä onko tuollaista edes Italiassa aiemmin käytetty. Toimi joka tapauksessa loistavasti, vaikka puolustuspäässä pari kohtalonhetkeä koettiinkin. Toivottavasti tämän ottelun myötä Floccari vahvisti asemiaa vice-Klosena.

Ja nythän se Coppa Lazion osalta vasta oikeastaan alkaa, kun paikka semifinaalista lunastettiin.

Itse katsoin vain 30 minuuttia alusta, eli Radun maalin ehdin näkemään. Joten voipi olla, että tämän perusteella olisi melkein parempi jättää kommentoimatta, mutta menköön nyt...

Vaikka Floccarista paljon pidänkin, niin en silti näe häntä niin hyvänä ainoana kärkenä 4-1-4-1:ssä, koska hän tuppaa niin monesti olemaan kaukana maalintekoaluuelta, kun hänen pitäisi pysyä siellä, jotta hänelle voitaisiin pelata palloa. Nyt tässä 3-5-1-1 taktiikassa näytti siltä, että siellä tuli tukea ja nousuja joka puolelta, jolloin oli hyvä taktiikka, että Floccari piti palloa, imi samalla puolustajia ja vielä pystyi jakamaan sitä eteenpäin. Siellä oli kuitenkin Lulic, Hernanes, Candreva ja Cavanda/Gonzalez Floccarin lisäksi monesti maalintekoalueen tienoilla. 4-1-4-1 -taktiikassa tuntuu, että siellä on Klose yksin keskellä ja sitten saa tukea Hernanesilta ja Maurilta, mutta muuten on aika hiljaista.

Floccari on kyllä loistava kakkoshyökkääjä juuri noiden ominaisuuksiensa takia, koska pystyy pitämään palloa ja tekniikkaa löytyy, että saa jotain aikaankin sen pallon kanssa. Mutta tosiaan maalien tekijänä, viimeistelijänä hän ei ole parhaimmillaan.

Formaatio oli kyllä jotain ihan älyttömän kuuloista, mutta voi että kun se toimikin kauniisti ainakin noiden 30 minuutin aikana. Ja porukkaakin näytti olevan paikalla, toivottavasti tykkäsivät ja tulevat uudestaankin katsomaan Lazion peliä.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #86 : 09.01.2013 klo 13:28:18

Jotenkin pisti silmään kuinka alkukaudesta hyvinkin epävarmasti pelannut Cavanda on nostanut tasoaan huimasti. Samaan aikaan toisella laidalla Lulić joutu ottaa melkosia munaraveja oltuaan hyökkäämässä Catanian käännettyä peli nopeasti. Ehkä toi formaatio selittää sen mut ei noin voi kovii jengei vastaan pelata. Radu kävi kovin kuumana koko matsin. Mistähän syystä?

edit: Celta Vigo on kiinnostunut Marius Stankeviciusin palveluksista. Hyvä vaan jos saadaan myytyä.
« Viimeksi muokattu: 09.01.2013 klo 13:34:28 kirjoittanut mikitsi »
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #87 : 09.01.2013 klo 19:54:46

Stadion ei toki ollut täynnä, mutta mitä nyt on paikalla olleiden raportteja lukenut (ja vähän eilen streamin läpi kuullutkin) niin tunnelmaa on ylistetty "maagiseksi". Tämä ei koskenut vain Curvaa, vaan myös Teveren ja Monte Marion osissa oli yhdytty coroihin, laulettu kovaa ja korkealta. Syntymäpäivälahjan antoi toki joukkuekin. Ja puoliltaöin Piazza della Libertalla juhlijoita oli ollut arvioiden mukaan noin 5000 (parempaa kuvamateriaalia löytynee myöhemmin). Tänään juhlallisuudet jatkuvat Campidogliolla, jossa seuran edustajia vastassa ovat Rooman kaupungin edustajat pormestari Alemannosta lähtien.

Il Capitano Ledesma pisti iltapuhteen jälkeen parastaan päivityksessään: "Auguri ai bisnonni, ai nonni e alle nonne, ai padri e alle madri che continuano a trasmettere ai figli la passione per Te che esisti da 113 anni. Buon Compleanno Lazio, LA STORIA CONTINUA" ("Onnittelut isoisien isoisielle, isoisille ja isoäideille, isille ja äideille jotka siirtävät lapsiinsa rakkauden Sinuun joka olet ollut olemassa 113-vuotta. Hyvää syntymäpäivää Lazio, HISTORIA JATKUU"). Niin että auguri vain minunkin puolestani S.S Laziolle! Jos polisportivan historian alkuhetket ja komeat otokset viime vuosisadan roomalaisesta urheiluhistoriasta kiinnostavat niin niitä voi katsella täältä: http://www.youtube.com/watch?v=259fAuRYBr8&feature=player_embedded

Vaikka Floccarista paljon pidänkin, niin en silti näe häntä niin hyvänä ainoana kärkenä 4-1-4-1:ssä, koska hän tuppaa niin monesti olemaan kaukana maalintekoaluuelta, kun hänen pitäisi pysyä siellä, jotta hänelle voitaisiin pelata palloa. Nyt tässä 3-5-1-1 taktiikassa näytti siltä, että siellä tuli tukea ja nousuja joka puolelta, jolloin oli hyvä taktiikka, että Floccari piti palloa, imi samalla puolustajia ja vielä pystyi jakamaan sitä eteenpäin. Siellä oli kuitenkin Lulic, Hernanes, Candreva ja Cavanda/Gonzalez Floccarin lisäksi monesti maalintekoalueen tienoilla. 4-1-4-1 -taktiikassa tuntuu, että siellä on Klose yksin keskellä ja sitten saa tukea Hernanesilta ja Maurilta, mutta muuten on aika hiljaista.

Floccari on kyllä loistava kakkoshyökkääjä juuri noiden ominaisuuksiensa takia, koska pystyy pitämään palloa ja tekniikkaa löytyy, että saa jotain aikaankin sen pallon kanssa. Mutta tosiaan maalien tekijänä, viimeistelijänä hän ei ole parhaimmillaan.

Floccari oli eilisen ottelun paras pelaaja - ei epäilystäkään. Kaksi maalisyöttöä, joista ensimmäinen esityö oli etenkin maalin arvoinen. Se on toki hänen osaltaan myönnettävä, ettei mies ole ilkeä maalintekijä. Siihen Super-Sergion uran suurin nousukin lopulta tyssäsi. Onko hänelle vice-Klosena sitten nykyjoukkueessa parempaa vaihtoehtoa? Ei minusta. Kozakin viimeiset 1,5 kuukautta ovat olleet omiin silmiini täysi fiasko, vaikka annoinkin hänelle kiitosta parantuneesta liikkeestä (varmaan Kloselta opittua). En muista milloin Kozak olisi viimeksi tehnyt esityön Lazion maaliin, eikä hän ole maalintekijänä Floccaria parempi. Kozakin pitäisi pelata jatkuvasti päästäkseen pelaajana eteenpäin. Kun se ei Laziossa onnistu olisin laittanut hänet lainalle ja pitänyt Rocchin kauden loppuun asti, mutta kun näin ei käynyt, eikä siirtomarkkinoilta ilmeisesti edes etsitä kärkeä olisi parempi luottaa Floccariin.

Jotenkin pisti silmään kuinka alkukaudesta hyvinkin epävarmasti pelannut Cavanda on nostanut tasoaan huimasti. Samaan aikaan toisella laidalla Lulić joutu ottaa melkosia munaraveja oltuaan hyökkäämässä Catanian käännettyä peli nopeasti. Ehkä toi formaatio selittää sen mut ei noin voi kovii jengei vastaan pelata. Radu kävi kovin kuumana koko matsin. Mistähän syystä?

Cavanda on kyllä ottanut viime aikoina aimo harppauksia eteenpäin. Itsekin manasin aluksi hänen peliaikaansa ja pyysin kentälle Lionel Scalonia, mutta ehkä belgialaisesta on sittenkin johonkin. Ja se on totta, että eilinen taktiikka saattaisi olla harakiri isompaa seuraa vastaan. Toisaalta Canan rooli pallollisena keskuspuolustajana oli mielenkiintoinen. Kyllä eilen nähdyssä ainakin enemmän potentiaalia tuntuu olevan kuin siinä kahden kärjen järjestelmässä, joka nähtiin syksyllä joissakin merkityksettömimmissä otteluissa.

edit: Celta Vigo on kiinnostunut Marius Stankeviciusin palveluksista. Hyvä vaan jos saadaan myytyä.

Lähes unohtui, että tämäkin turhake oli vielä palkkalistoilla. Kädet ristiin, että Mariuksesta päästään eroon. Ylos
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #88 : 09.01.2013 klo 20:59:48

Floccari oli eilisen ottelun paras pelaaja - ei epäilystäkään. Kaksi maalisyöttöä, joista ensimmäinen esityö oli etenkin maalin arvoinen. Se on toki hänen osaltaan myönnettävä, ettei mies ole ilkeä maalintekijä. Siihen Super-Sergion uran suurin nousukin lopulta tyssäsi. Onko hänelle vice-Klosena sitten nykyjoukkueessa parempaa vaihtoehtoa? Ei minusta. Kozakin viimeiset 1,5 kuukautta ovat olleet omiin silmiini täysi fiasko, vaikka annoinkin hänelle kiitosta parantuneesta liikkeestä (varmaan Kloselta opittua). En muista milloin Kozak olisi viimeksi tehnyt esityön Lazion maaliin, eikä hän ole maalintekijänä Floccaria parempi. Kozakin pitäisi pelata jatkuvasti päästäkseen pelaajana eteenpäin. Kun se ei Laziossa onnistu olisin laittanut hänet lainalle ja pitänyt Rocchin kauden loppuun asti, mutta kun näin ei käynyt, eikä siirtomarkkinoilta ilmeisesti edes etsitä kärkeä olisi parempi luottaa Floccariin.

Itse olen sitä mieltä, että jos Lazio pelaa, miten on pelannut, 4-1-4-1 -taktiikalla, niin Kozak olisi parempi vaihtoehto, mutta vain juuri ja juuri. Itsehän tuossa jokin aika takaperin kehuin Kozakia ja on totta, että tämän jälkeen hän ei ole pystynyt enää säväyttämään. Hänellä on kuitenki se taito päästä niille maalipaikoille ja kunhan tarjoilu on kunnossa, niin hän niitä maaleja tekee. Floccari on sitten oikeastaan kaikessa muussa parempi. No oli miten oli, Klose on nyt vielä kunnossa ja tuuraajaa ei tarvita kuin silloin tällöin *koputtaa puuta*.

Cavanda on tosiaan parantanut huomattavasti peliään, ehkä siitä johtuen, että on päässyt pelaamaan ominta paikkaansa (oikeaa pakkia/oikeaa wingbackia), mutta on aina välillä kyllä tehnyt amatöörimäisiä puolustusvirheitä, joista ei onneksi ole rokotettu. Pari päivää sittenhän oli huhua, että Englannista olisi tullut 5 milj. € tarjous, johon itse tarttuisin heti. Kuitenkin Konko on parempi sekä puolustussuuntaan että hyökkäyssuuntaan. Scaloni pystyy tarvittaessa tuuraamaan ja vasemmalle on Radu sekä Lulic.

Jos huhut paikkansa pitää, niin 750 tuhatta € olisi tarjous Stankeviciuksesta. Tuolla summalla voisi jo melkein sanoa, että mahtava hankinta Tarelta, kun hänestä maksettiin miljoonan verran itse. Ne muutamat pelit, joissa hän pelasi, niin mahtuu sinne pari hyvääkin peliä, kuten vieraissa Napolia vastaan.

Zaratestakin olisi ilmeisesti joitakin tarjouksia tehty. Pari päivää sitten luin, että Espanjasta olisi nimetön seura tehnyt 6 miljoonan € tarjouksen, joka nyt tietenkin kuulostaa naurettavan pieneltä summalta, mutta pakko jo melkein tuollakin myydä. Sitten ilmeisesti Venäjältä ja viimeisimpänä Ukrainasta on tehty kyselyitä. Lotito haluaisi vähintään 10 miljoona, jonka nämä Venäläiset olisivat valmiita maksamaan. Aikaisemminhan Zarate on blokannut kaikki siirrot Venäjälle, mutta jospa nyt CN:n terveisten jälkeen mieli olisi muuttumassa.


Edit. Yksi asia, joka on jäänyt kokonaan mainitsematta tässä viimeisten viikkojen aikana on muuten EL:n jatko. Laziollehan arvottiin vastaan saksalainen Borussia Mönchengladbach, joka on juuri loistava vastus Laziolle. Lazio lähtee ennakkosuosikkina tähän ottelupariin, mutta ei saksalaisia voi missään nimessä aliarvioida. Käsittääkseni he myivät kesällä pari suurempaa tähteään ja ostivat tilalle nuoria lahjakkuuksia, tai ainakin Granit Xhakan. Xhakaa huhuiltiin Lazioon kesällä ja oli taas alkutalvestakin juttua, että mies olisi halukas tulemaan Lazioon, koska siellä ovat hänen idolinsa Tare ja Cana. Jos ja toivottavasti kun Lazio tästä parista jatkoon pääsee, niin vastaan tuleekin ehkä vielä astetta helpompaa joukkuetta muodossa Stuttgart tai Genk. Eli Laziolla on todella hyvät mahdollisuudet olla kahdeksan joukossa EL:ssa.
« Viimeksi muokattu: 09.01.2013 klo 21:09:15 kirjoittanut Olpe »
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #89 : 10.01.2013 klo 03:38:53

Jos ja toivottavasti kun Lazio tästä parista jatkoon pääsee, niin vastaan tuleekin ehkä vielä astetta helpompaa joukkuetta muodossa Stuttgart tai Genk.

Millä perusteella Stuttgart on helpompi vastus kuin Gladbach?
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #90 : 10.01.2013 klo 09:25:59

Millä perusteella Stuttgart on helpompi vastus kuin Gladbach?

Ai nytkös täällä sorretaan jo Genkiä? No ei vaan, itsehän en oikeastaan tiedä noista seuroista mitään, koska seuraan lähinnä italialaista futista. Kirjoitin vielä varmuuden vuoksi "ehkä". Tiedän vain varmasti, että viime kaudella Mönchengladbach oli neljäs, joten ihan sen perusteella valkkasin sen tuosta kolmikosta "ehkä" kovimmaksi. Ja missään nimessä ei voi sanoa varmaksi, että Lazio edes pystyy jatkamaan, mutta kyllähän arpa helpompi on kuin viime vuonna, kun heti ensimmäisenä vastaan tuli Atletico Madrid.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #91 : 11.01.2013 klo 17:10:29

Itse olen sitä mieltä, että jos Lazio pelaa, miten on pelannut, 4-1-4-1 -taktiikalla, niin Kozak olisi parempi vaihtoehto, mutta vain juuri ja juuri. Itsehän tuossa jokin aika takaperin kehuin Kozakia ja on totta, että tämän jälkeen hän ei ole pystynyt enää säväyttämään. Hänellä on kuitenki se taito päästä niille maalipaikoille ja kunhan tarjoilu on kunnossa, niin hän niitä maaleja tekee. Floccari on sitten oikeastaan kaikessa muussa parempi. No oli miten oli, Klose on nyt vielä kunnossa ja tuuraajaa ei tarvita kuin silloin tällöin *koputtaa puuta*.

Tottahan se sinällään on, ettei Floccari sovi tuohon perustaktiikkaan täydellisesti. On hän silti minusta niin monta kertaluokkaa Kozakin edellä kaikilla osa-alueilla, että vaaka kääntyy väkisinkin tsekkiläisen tappioksi. En ole niitä, jotka haukkuvat huvikseen Kozakia, hänessäkin kun on puolensa, mutta tosiasia on se, ettei Laziolla ole varaa nähdä kärjeltään sellaisia suorituksia kuin mitä tsekki tarjosi mm. Bolognaa vastaan. Pitkän tähtäimen ratkaisu hyökkäykseen tuskin on tämän talvimercaton asia, mutta jo kesällä tilannetta on katsottava silmiin. Silloin pitää konsultoida Klosea myös henkilökohtaisesti. Mitä saksalainen ajattelee jatkostaan? Hänellä on sellainen status, syystäkin, ettei miestä voida istuttaa penkille. Silti vastuuta jakamaan pitäisi löytää joku laatuvaihtoehto. Sellainen voisi mielestäni olla esimerkiksi Matri, mutta lieneekö hän valmis Juven jälkeen uuteen peliajaltaan epävarmaan kokemukseen? Yksi suuri jokerikortti löytyy muuten Lazion Primaverasta; Keita Balde Diao. Tämä Barcelonasta varastettu superlupaus (Pep Guardiolahan sanoi, että hänen ainoita tappioitaan Kataloniassa oli Keitan menettäminen Italiaan) saattaa vielä saada paljon aikaan nyt kun hänen passiasiansakin on saatu kuntoon.

Cavanda on tosiaan parantanut huomattavasti peliään, ehkä siitä johtuen, että on päässyt pelaamaan ominta paikkaansa (oikeaa pakkia/oikeaa wingbackia), mutta on aina välillä kyllä tehnyt amatöörimäisiä puolustusvirheitä, joista ei onneksi ole rokotettu. Pari päivää sittenhän oli huhua, että Englannista olisi tullut 5 milj. € tarjous, johon itse tarttuisin heti. Kuitenkin Konko on parempi sekä puolustussuuntaan että hyökkäyssuuntaan. Scaloni pystyy tarvittaessa tuuraamaan ja vasemmalle on Radu sekä Lulic.

Jos huhut paikkansa pitää, niin 750 tuhatta € olisi tarjous Stankeviciuksesta. Tuolla summalla voisi jo melkein sanoa, että mahtava hankinta Tarelta, kun hänestä maksettiin miljoonan verran itse. Ne muutamat pelit, joissa hän pelasi, niin mahtuu sinne pari hyvääkin peliä, kuten vieraissa Napolia vastaan.

Zaratestakin olisi ilmeisesti joitakin tarjouksia tehty. Pari päivää sitten luin, että Espanjasta olisi nimetön seura tehnyt 6 miljoonan € tarjouksen, joka nyt tietenkin kuulostaa naurettavan pieneltä summalta, mutta pakko jo melkein tuollakin myydä. Sitten ilmeisesti Venäjältä ja viimeisimpänä Ukrainasta on tehty kyselyitä. Lotito haluaisi vähintään 10 miljoona, jonka nämä Venäläiset olisivat valmiita maksamaan. Aikaisemminhan Zarate on blokannut kaikki siirrot Venäjälle, mutta jospa nyt CN:n terveisten jälkeen mieli olisi muuttumassa.

Rahastaminen oikeassa paikassa on taitolaji, jossa Lazio on viime vuosina toisinaan onnistunut (Oddo, De Silvestri, Muslera..) ja toisinaan epäonnistunut (Foggia, Pandev, Zarate..). Näiden kokemusten perusteella myisin kyllä itsekin Cavandan viidestä miljoonasta mielihyvin. Tosin epäilen koko tarjouksen aitoutta, koska niin sopivasti se sattui hänen sopimusneuvotteluidensa sekaan. Todennäköisesti Cavandan agentti yrittää näillä huhuilla vain nyhtää asiakkaalleen roimaa palkankorotusta. Joka tapauksessa jos Cavandaa ei kiinnitetä jatkosopimuksella joudutaan Konkon tuuraajaa/seuraajaa hakemaan siirtomarkkinoilta ensi kesänä, eikä sekään hirveästi houkuttele. Zaraten myisin, mikäli Roomaan saapuu yksikin oikea tarjous. Tosiasia on se, ettei ongelmalapsesta maksa kukaan järjissään oleva tuota pyydettyä kymmentä miljoonaa. Olisin tyytyväinen puoleenkin siitä. Pääasia että hänestä päästään nyt mahdollisimman pian eroon.

...

Viikonloppuna sitten bergamolaiset vieraina pääkaupungissa. Petkovicin on jatkettava nöyrää ja tehokasta työtä, otetta ei saa nyt menettää. Hänen ylistäjiinsä ovat tällä viikolla liittyneet Sinisa Mihajlovic, Juan Sebastian Veron sekä Emiliano Mondonico ("Lazio è l'unica squadra che mi impressiona. Lo seguo con molto intresse"). Toivotaan että seuraavan kuukauden aikana listaan liittyy lisää italialaisia taktikkoja. Kannattajat alkavat olla myytyjä ja vihdoin uutiset kertovat, että lipunmyyntipisteille on alkanut kerääntyä jonoja. Ihmiset haluavat nähdä tämän Lazion pelaavan. Ylos

La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #92 : 11.01.2013 klo 17:21:33

Kannattajat alkavat olla myytyjä ja vihdoin uutiset kertovat, että lipunmyyntipisteille on alkanut kerääntyä jonoja. Ihmiset haluavat nähdä tämän Lazion pelaavan. Ylos

Tuossa muuten katsojalukuja, kun vuosilukua klikkaa pääsee porautumaan ottelukohtaisiin lukuihin:

http://www.transfermarkt.co.uk/en/lazio-rom/zuschauerzahlen/verein_398.html

Isoja pelejä siis kotona vielä Napoli ja Juve - mites muuten, pääsevätkö napolitaanit Olimpicolle Lazion peleissä?
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #93 : 11.01.2013 klo 17:35:26

Tuossa muuten katsojalukuja, kun vuosilukua klikkaa pääsee porautumaan ottelukohtaisiin lukuihin:

http://www.transfermarkt.co.uk/en/lazio-rom/zuschauerzahlen/verein_398.html

Niin kuten topicissa on jo aiemmin pariin kertaan huomioitu ja keskusteltu ovat kauden katsojakeskiarvot olleet alle hyväksyttävän tason (syitä on useita). Kyllähän nykykehitystä on pidettävä surullisena juuri sen osalta, että stadionille on yhä vaikempi saada "tuulipukukatsojia". Vastapainona toimii sitten se, että Curva on herännyt viimeisen puolentoista kauden aikana uuteen eloon. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että yhä useammat ovat kiinnostumassa Petkovicin Laziosta, mikä tulee myös näkymään katsojamäärien kasvuna.

Isoja pelejä siis kotona vielä Napoli ja Juve - mites muuten, pääsevätkö napolitaanit Olimpicolle Lazion peleissä?

En osaa sanoa varmaksi, mutta luultavasti pääsevät, kun pääsivät viime kaudellakin. Eihän se kaunista ollut, kun tulivat paikalle pilaamaan Giorgio Chinaglialle omistetun hiljaisen hetken. Se varmaan muistetaan vieläkin...
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #94 : 11.01.2013 klo 20:52:32

Klosehan taisi kesällä ilmoittaa, että haluaisi kovasti jatkaa Laziossa aina vuoteen 2014, enkä usko että asiat ovat muuttuneet siitä. Laziollekin uskoisin tämän käyvän, koska eihän tuo ikä näy mitenkään otteissa ja kunnollista korvaajaa ei tuosta vain hankitakaan.

Osaatkos Signori kertoa tästä Keitasta enemmän? Itse tiedän vain, että hankittiin aikoja sitten, mutta koska häneltä on puuttunut EU-passi, niin hän ei ole päässyt pelaamaan virallisia pelejä. Nyt ilmeisesti hänet on lisätty joukkueeseen ulkomaalaisena, joten onko se surullisen kuuluisa non-EU kiintiö taas täysi? Ilmeisesti myös harjoituspeleissä loistanut. Oma käsitykseni oli, että hän olisi enemmän wingeri tai hyökkäävä keskikenttä, mutta ilmeisesti sitten hyökkääjä?
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #95 : 14.01.2013 klo 13:19:29

Yksi kevään tärkeä tehtävä olisi ehdottomasti Petkovicin kiinnittäminen tiukemmin Lazioon. Tällä hetkellä hänellä on kahden vuoden sopimus, jossa vuosiansiot ovat 600 000 euroa. Taitaa oikeastaan kaikki sarjan kovat joukkueet maksaa triplaten tuon valmentajalleen. Eli jos Milanissa ensi kesänä halutaan halpa, mutta tasonsa näyttänyt valmentaja, joka "pärjää" Serie A:ssa ja Euroopassa sekä tulee toimeen hyvin nuorten kanssa, niin katseet saattaisivat helpostikin kohdistua Rooman suuntaan. Myös jos Straman Inter sukeltaa pahasti loppukaudella, niin saattaisi aikeet olla samat, jos valmentajaa päättäisivät vaihtaa.

Eilinen peli osoitti viimeisillekin epäilijöille, että Petkovic on loistava valmentaja, joka pystyy taktisilla muutoksillaan muuttamaan pelin kulun täysin. Atalanta pelasi todella hyvin ensimmäisen puoliajan ja sulki Lazion 4-1-4-1 taktiikan täysin. Puoliajalla Petkovic teki sitten kaksi vaihtoa ja muutti ryhmityksen 3-5-2:ksi ja tämän jälkeen Lazio hallitsikin koko loppupelin. Football Italia taisi sanoa, että Petkovicin puolen kauden pistemäärä on paras Mourinhon jälkeen, kun puhutaan siis ensimmäistä vuotta Serie A:ssa valmentavasta valmentajasta. Siitä en tiedä, että miten sijoittuu, jos mennään hieman pidemmälle historiaan. No kuitenkin hyvä suoritus ja itselleni on kyllä tullut mieleen Petkovicin tavasta valmentaa Mourinho ilman mediakeskisyyttä.

Olen oikeastaan koko kauden ajan ollut sitä mieltä, että Petkovicin vaihdot ovat olleet oikeita, vaikka tulosta ei olisikaan aina tullut. Tämä on kuitenkin sellainen asia, jota ei Rejan aikakaudella nähty ollenkaan. Silloin Reja odotti 60-70 minuutille tekemättä vaihtoakaan. Vasta oman joukkueen ollessa tappiolla Reja teki paniikkivaihdoksia tyyliin Hernanes pois ja Kozak tilalle, loppupelin ollessa roiskimista ja toivomista, että joku pallon puskisi maaliin. Nyt vaihdot tapahtuvat ajoissa, vaihtoon otetaan pelaajat, jotka ovat pelanneet huonosti tai kaipaavat lepoa ja vaihtojen yhteydessä tarvittaessa pelin kulku muuttuu haluttuun suuntaan.

Toinen asia, joka on pistänyt silmiin parin viime kuukauden aikana on kulmapotkut. Herranen aika, Laziohan on vaarallinen kulmapotkuissa! Eilenkin jokainen kulmapotku toisella puoliajalla tuotti ongelmia Atalantalle. Ei ole sattumaa, että juuri Petkovicin kaudella on esimerkiksi Radu päässyt maalin makuun, peräti kahdesti ja juuri kulmapotkuista. Eipä tuo kulmapotkujen taktiikka mitenkään erikoinen ole, mutta jopa sillä pienellä harjoittelulla on saatu puolessa vuodessa enemmän aikaan kuin Laziossa vuosikausiin.

Laitanpa muuten vielä oman näkemykseni tuosta Floccarin käsitilanteesta. En tosiaankaan tiedä, että mitä jalkapallon säännöt tarkkaan ottaen menevät, mutta ilmeisesti tuomarilla on siis päätäntävalta, että onko käsi luonnollisessa asennossa ja jos on, niin käsivirhettä ei tällöin ole. Todella suuri vastuu ja tulkintoja on yhtä monta kuin on tuomaria. Eli ilmeisesti tuomari sai tuon tilanteen oikein sääntöjen puitteissa, koska se ei ollut tahallinen, mutta lopulta hyödytti Laziota valtavasti. Oma mielipiteeni on, että pitäisi ottaa huomioon myös käsivirheen seuraamukset. Tässä Lazio sai aikaan maalin, jota ei välttämättä olisi tullut. Ainakaan Floccari sitä maalia ei olisi pystynyt tekemään, mutta toisaalta Konko oli hyvin lähellä, että ilman käsivirhettä hän olisi saattanut päästä palloon ja iskeä sen maaliin. No joka tapauksessa itse olisin viheltänyt virheen ja Atalantalle tästä vapari. Floccarille ei kuitenkaan keltaista. Ja samaten puolustuspäässä, eli jos puolustava pelaaja estää keskityksen tai vedon tällä "luonnollisessa asennossa olevalla" käsikosketuksella, niin tästä pitäisi aina tulla pilkku, koska puolustava joukkue hyötyy tästä käsivirheestä, vaikka tahattomasti. Nämä siis siksi, että nykyisillä säännöillä puolustavien pelaajien "kannattaa" mennä hieman kädet "levällään" tilanteisiin, koska saattavat näin estää vedon tai keskityksen vahingossa. Ja sama hyökkäyspäässä, mutta hyökkääjien kohdalla.

Lopulta vielä viimeisimpiä huhuja, joita tarjoaa cittaceleste. Heidän mukaansa Lazio on sopinut 2 miljoonan arvoisen lainan River Platen nuoresta lupauksesta Ciriglianosta ja lainan päätyttyä 6 miljoonan osto-oikeudesta. Ilmeisesti kovimpia lupauksia Argentiinan nuorissa ja huhuiltu suuriinkin joukkueisiin. Videon perusteella tuli mieleen Ledesma, joskin mikään täydellinen pakkaus hän ei vielä ole. Tämän hetkisessä tilanteessa saattaisi olla hyväkin vahvistus, koska Onazi on Afrikan mestaruuskisoissa ja keskikenttä ei hirveästi kestä muita poissaoloja. Tosin itse en vielä ala ilosta hyppimään, en ennen kuin näen pelaajan Lazion paita päällä.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #96 : 14.01.2013 klo 18:15:55

Klosehan taisi kesällä ilmoittaa, että haluaisi kovasti jatkaa Laziossa aina vuoteen 2014, enkä usko että asiat ovat muuttuneet siitä. Laziollekin uskoisin tämän käyvän, koska eihän tuo ikä näy mitenkään otteissa ja kunnollista korvaajaa ei tuosta vain hankitakaan.

Osaatkos Signori kertoa tästä Keitasta enemmän? Itse tiedän vain, että hankittiin aikoja sitten, mutta koska häneltä on puuttunut EU-passi, niin hän ei ole päässyt pelaamaan virallisia pelejä. Nyt ilmeisesti hänet on lisätty joukkueeseen ulkomaalaisena, joten onko se surullisen kuuluisa non-EU kiintiö taas täysi? Ilmeisesti myös harjoituspeleissä loistanut. Oma käsitykseni oli, että hän olisi enemmän wingeri tai hyökkäävä keskikenttä, mutta ilmeisesti sitten hyökkääjä?

Varmasti Klose jatkaa Laziossa vuoteen 2014 ja onpa puhuttu siitäkin, että hän sittenkin miettisi uransa pidentämistä vielä tuosta vähintään vuodella. Olisi silti hyvä katsoa kaikki kortit vice-Klosen suhteen, koska sellainen tarvitaan. Kohta euro-ottelutkin hönkivät päälle, eikä Miro pysty millään vetämään niitä yksin läpi. Floccarin nykykunto on tässä suhteessa todellinen jalkapallojumalien lahja.

Keitasta tiedän vain sen, minkä olen lukenut. Yhtään hänen otteluaan en ole nähnyt. Hän tuli seuraan Barcelonasta ja heti ymmärrettiin, että kyseessä on harvinaisen lahjakas nuorukainen. Asiat menivät tosin aluksi pieleen juuri näiden byrokraattisten passiongelmien (Keita on syntynyt Espanjassa, mutta hänen vanhempansa ovat Senegalista) vuoksi. Kun Espanjan passia ei ollut, ei tullut pelilupaa Primavera-sarjaan. Välillä hän ehti kuitenkin pelata mm. Roomassa Wojtyla-cupissa, jossa hän iski neljässä ottelussa kuusi maalia. "Passittomana" aikana Keita myös useasti harjoitteli Lazion A-joukkueen kanssa. Nyt kun passiasia saatiin kuntoon on hän päässyt debytoimaan myös Primavera-sarjassa. Debyytin tulos oli melkoinen: kaksi maalisyöttöä ja upea maali.

Pelipaikaltaan Keita ei tosiaan taida olla mikään suoraviivainen keskushyökkääjä, vaan enemmänkin laidoilla viihtyvä hyökkäävä laituri. Onpa hän joskus pelannut myös keskikentän keskellä. Primaveraa seuraavien mukaan Keita on valtavan nopea, omaa loistavan pallonhallinnan ja vihaisen potkun. Mutta tosiaan kun kyseessä on näin nuori kaveri kannattaa tilannetta seurata kaikessa rauhassa, eikä asettaa häneen mitään messiaanisia odotuksia.

Yksi kevään tärkeä tehtävä olisi ehdottomasti Petkovicin kiinnittäminen tiukemmin Lazioon. Tällä hetkellä hänellä on kahden vuoden sopimus, jossa vuosiansiot ovat 600 000 euroa. Taitaa oikeastaan kaikki sarjan kovat joukkueet maksaa triplaten tuon valmentajalleen. Eli jos Milanissa ensi kesänä halutaan halpa, mutta tasonsa näyttänyt valmentaja, joka "pärjää" Serie A:ssa ja Euroopassa sekä tulee toimeen hyvin nuorten kanssa, niin katseet saattaisivat helpostikin kohdistua Rooman suuntaan. Myös jos Straman Inter sukeltaa pahasti loppukaudella, niin saattaisi aikeet olla samat, jos valmentajaa päättäisivät vaihtaa.

Eilinen peli osoitti viimeisillekin epäilijöille, että Petkovic on loistava valmentaja, joka pystyy taktisilla muutoksillaan muuttamaan pelin kulun täysin. Atalanta pelasi todella hyvin ensimmäisen puoliajan ja sulki Lazion 4-1-4-1 taktiikan täysin. Puoliajalla Petkovic teki sitten kaksi vaihtoa ja muutti ryhmityksen 3-5-2:ksi ja tämän jälkeen Lazio hallitsikin koko loppupelin. Football Italia taisi sanoa, että Petkovicin puolen kauden pistemäärä on paras Mourinhon jälkeen, kun puhutaan siis ensimmäistä vuotta Serie A:ssa valmentavasta valmentajasta. Siitä en tiedä, että miten sijoittuu, jos mennään hieman pidemmälle historiaan. No kuitenkin hyvä suoritus ja itselleni on kyllä tullut mieleen Petkovicin tavasta valmentaa Mourinho ilman mediakeskisyyttä.

Olen oikeastaan koko kauden ajan ollut sitä mieltä, että Petkovicin vaihdot ovat olleet oikeita, vaikka tulosta ei olisikaan aina tullut. Tämä on kuitenkin sellainen asia, jota ei Rejan aikakaudella nähty ollenkaan. Silloin Reja odotti 60-70 minuutille tekemättä vaihtoakaan. Vasta oman joukkueen ollessa tappiolla Reja teki paniikkivaihdoksia tyyliin Hernanes pois ja Kozak tilalle, loppupelin ollessa roiskimista ja toivomista, että joku pallon puskisi maaliin. Nyt vaihdot tapahtuvat ajoissa, vaihtoon otetaan pelaajat, jotka ovat pelanneet huonosti tai kaipaavat lepoa ja vaihtojen yhteydessä tarvittaessa pelin kulku muuttuu haluttuun suuntaan.

Eilinen oli kyllä Vladilta vakuuttava näyte. Itsekin puhisin ensimmäisen puoliajan jälkeen, kuinka Colantuono oli tehnyt läksynsä niin hyvin, ettei Lazio tule nollanollaa enempää saavuttamaan, mutta toisin kävi. Niin kävi koska Petkovic reagoi nopeasti. Tähän väliin tosin sanon, etteivät nopeat vaihdot ole toistaiseksi olleet Petkovicin erikoisuus. Useinhan bosnialainen tekee vaihtonsa vasta 70. minuutin jälkeen, vaikka joukkue pelaisi heikostikin. Ja myös Rejan mainetta "negatiivisten" vaihtojen miehenä on hiukan liioiteltu. Muistanpa sellaisenkin Bologna-ottelun, jossa silloin vielä suurta mainetta nauttinut Zarate heitettiin vaihtoon ensimmäisen puoliajan jälkeen ja kentälle otettiin täytenä keltanokkana Kozak, joka vaikutti merkittävästi siihen, että Lazio latoi toisella puoliajalla kolme maalia vastustajansa verkkoon.

Joka tapauksessa näyttää selvältä, että Petkoviciin kannattaa sijoittaa. Kesällä oli selvää, että hänenlaiselleen riskisijoitukselle ei voida sorvata mitään jättisopimusta. Nyt asia alkaa olla toisin. Kauden jälkeen on hyvä hetki istua alas ja miettiä tämän projektin jatkoa. Näin on viestittänyt myös Petkovicin agentti.

Mitä sitten tulee Floccarin käsiepisodiin sanoisin, että ehkä tuohon voi olla tyytyväinen. Taas saavat muut bensaa ajatuksilleen, että tämä Lazio voittaa vain tuurilla ja tuomareiden avulla, eivätkä näe sitä, että eilinen oli Petkovicin taktisen älykkyyden ja Lazion leveän materiaalin ansiota. Niin on parempi, koska liiallinen hehkutus saattaisi nostaa pelaajat maasta ja aiheuttaa ikäviä seuraamuksia. Odotetaan rauhassa ainakin Napoli-otteluun asti. Sen jälkeen Juventus muuten aloittaa myös oman keväänsä CL-kentillä, mikä voi sekin vielä vaikuttaa voimakkaasti kärkitaistoon.

Lopulta vielä viimeisimpiä huhuja, joita tarjoaa cittaceleste. Heidän mukaansa Lazio on sopinut 2 miljoonan arvoisen lainan River Platen nuoresta lupauksesta Ciriglianosta ja lainan päätyttyä 6 miljoonan osto-oikeudesta. Ilmeisesti kovimpia lupauksia Argentiinan nuorissa ja huhuiltu suuriinkin joukkueisiin. Videon perusteella tuli mieleen Ledesma, joskin mikään täydellinen pakkaus hän ei vielä ole. Tämän hetkisessä tilanteessa saattaisi olla hyväkin vahvistus, koska Onazi on Afrikan mestaruuskisoissa ja keskikenttä ei hirveästi kestä muita poissaoloja. Tosin itse en vielä ala ilosta hyppimään, en ennen kuin näen pelaajan Lazion paita päällä.

Selvää on että keskikentälle tarvitaan nyt vahvistuksia. Sanon tämän ihan eilisenkin perusteella: Tata Gonzalesin juoksuvoiman puuttuminen näkyi huolestuttavan paljon Lazion pelissä. Lisäksi: Brocchin fyysiseen kuntoon ei voi enää luottaa, Cana on Petkovicin silmissä enemmän keskuspuolustaja kuin keskikenttäpelaaja, Matuzalem lähti, eikä Onazi ole kuvioissa vähään aikaan. Cirigliano saattaisi tässä suhteessa olla jonkinlainen ratkaisu. Suosisin ratkaisua, jossa hänet lainataan loppukaudeksi osto-optiolla varustettuna. Luulisi ilmeisen rutiköyhän Riverin suostuvan esimerkiksi jonkinlaiseen 1 miljoona nyt, 5 miljoonaa mahdollisesti myöhemmin, sopimukseen. Näin vältyttäisiin ostamasta mahdollista sikaa säkissä tyyliin Emiliano Alfaro.

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #97 : 16.01.2013 klo 16:20:49

Selvää on että keskikentälle tarvitaan nyt vahvistuksia. Sanon tämän ihan eilisenkin perusteella: Tata Gonzalesin juoksuvoiman puuttuminen näkyi huolestuttavan paljon Lazion pelissä. Lisäksi: Brocchin fyysiseen kuntoon ei voi enää luottaa, Cana on Petkovicin silmissä enemmän keskuspuolustaja kuin keskikenttäpelaaja, Matuzalem lähti, eikä Onazi ole kuvioissa vähään aikaan. Cirigliano saattaisi tässä suhteessa olla jonkinlainen ratkaisu. Suosisin ratkaisua, jossa hänet lainataan loppukaudeksi osto-optiolla varustettuna. Luulisi ilmeisen rutiköyhän Riverin suostuvan esimerkiksi jonkinlaiseen 1 miljoona nyt, 5 miljoonaa mahdollisesti myöhemmin, sopimukseen. Näin vältyttäisiin ostamasta mahdollista sikaa säkissä tyyliin Emiliano Alfaro.

Gonzalez on kyllä ollut syksyn tasaisimpia suorittajia ja juuri hänelle tarvittaisiin korvaajaa, nyt kun Brocchikin sivussa koko ajan ja Canasta ei tuohon hommaan ole. Ja olen kyllä samaa mieltä, että tuo lainan hinta on kyllä hävyttömän korkea, kyseessä kuitenkin heikon liigan nuori "tähti" - vrt. Zaraten koko kauden laina taisi olla 2,3 milj. Eikä itselleni edes selvinnyt, että onko kyseessä vuoden laina vai vain puolen vuoden laina, joka tekisi hinnasta vieläkin absurdimman. Sitten vielä sekin, että jos Mauri saa bannia, niin joukkueessa ei ole ketään hänen tilalleen, koska Ederson on aina loukkaantuneena. Eli joku keskikenttäpelaaja on pakko saada, jos mielitään taistella top 3 sijoituksesta.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #98 : 30.01.2013 klo 01:17:42

!IN FINALE!

eipä muuta...
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #99 : 30.01.2013 klo 15:31:08

Jäänyt kirjoittelu taas vähemmälle, kun tullut huonosti seurattua pari viimeistä Serie A peliä. Ensin vieraissa Palermo, eli siis yksi sarjan heikoin joukkue tällä hetkellä. Historiallisesti kuitenkin hankala paikka pelata, mutta ottelun alku oli lupaava ja ilman tuomarivirhettä Lazio olisi ollut 2-0 johdossa. No sitten Ciani ja Cavanda näyttivät sitä heikompaa osaamistaan ja kahden minuutin sisällä 1-2 tappioasemaan. Lopussa vielä kuitenkin tasoihin Hernanesin pilkulla.

Tämän jälkeen olikin Coppa Italian peli Juventusta vastaan, jossa Juventus meni kyseenalaisesti johtoon. Tämä tuntuikin olevan ottelun ympäri kääntävä kohta, koska ennen sitä Lazio oli hyvissä asemissa ja peli meni Lazion suunnitelmien mukaan, mutta maalin jälkeen Juventuksella oli useita paikkoja lisätä johtoaan, mutta Marchetti ja tuuri pelastivat Lazion sillä kertaa. Sitten loppuhetkillä vielä tasoihin ja Lazio sai todella hyvät asetelmat seuraavaa peliä silmällä pitäen.

Sitten olikin Chievoa vastaan kotipeli. Siitäkin on jo pitkä aika, kun Lazio on viimeksi kotonaan pystynyt ottamaan kolme pistettä Chievoa vastaan. Pienet loukkaantumiset ja tiivis ottelutahti johtivat siihen, että Petkovic päätti jättää joukkueen luovat pelaajat huilaamaan ja turpaanhan siinä tuli. Lazion peli oli aika hirveää seurattavaa sen, mitä siitä näin ja ei juuri maalipaikoilla juhlittu.

Sitten eiliseen peliin, jossa mentiin ykkösillä, joskin normaalia puolustavammalla taktiikalla. Peli näytti menevän taas suunnitelmien mukaan ja Ledesmalta hieno syöttö sekä Gonzalezin hieno viimeistely veivät Lazion johtoon. Lisäajalla Vidal teki maalin ja näytti jo hetken siltä, että jatkoaika häämöttää edessä. Minuutti tästä ja Floccari puskee kulmasta Lazion johtoon. Puoli minuuttia tästä ja Giovinco yksin maalivahtia vastassa, Marchetti torjuu, mutta pallo menee suoraan Marchisiolle, joka ei saa pallo tyhjään maaliin. Huhhuh, että olikin intensiivinen loppu tuolla pelillä.

Eniten jäi vaivaamaan Hernanesin loukkaantuminen, joka vaikutti todella ikävältä ja ihan kylmä hiki nousi itsellenikin pintaan. Football-Italian mukaan pääsi kuitenkin aamupäivästä kotiin ja mitään vakavampaa ei ole. Onneksi, sillä muuten olisi saattanut Lazion kohtalo näyttää tukalalta.

Nyt sitten vaan täysillä eteenpäin Serie A:ssa ja Eurooppa Liigassa. Mahdollisuudet on vaikka mihin, kunhan pahemmilta loukkaantumisilta vältyttäisiin ja katsotaan nyt tämä mercatokin loppuun saakka. Vaikka ketään ei tulisi, niin pidän silti mercatoa onnistuneena, koska on saatu pienennettyä rinkiä aika paljon. Matuzalem pois, Rocchi pois, Scaloni pois. Ja viimein näyttäisi siltä, että Zaratekin saadaan pois. Nyt vain kaikki peukalot pystyyn, että mies Ukrainaan lähtisi. Myös Zaurin lähtö vaikuttaa mahdolliselta ja Scullistakin oli jotain huhua, mutta saa nyt nähdä. Petkovicilla on omat toivomuksensa, minne vahvistuksia tarvitaan ja nyt kovasti näyttää, että parikin pelaajaan saattaisi olla tulossa. No huomenna tulee olemaan taas hektinen viimeinen 12 tuntia siirtoikkunassa.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 8
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa