Matti W.
Poissa
Suosikkijoukkue: OPS 1925-1996
|
 |
: 08.10.2012 klo 08:59:31 |
|
Avaan keskustelun OPS:n kaudesta 2013. Kalevassa oli hyvä kirjoitus, joten kirjoitan sen tänne:
OPS linjasi kautensa suuntaviivat jo talvella. Mahdollisimman myöhään koottu, materiaaliltaan kapea ja halpa joukkue taistelee pisteistä samalla, kun seuran prioriteettilistan kärkipaikalla on harjoitushallin rakentaminen Castreniin.
Silti kesäkuukausina iskenyt voitoton putki vei OPS:n hetkeksi jopa putoamistaistelun oven taakse ja pakotti seurajohdon reagoimaan. Pelaajien vaihtoviikot elokuussa saivat OPS:n pelin paranemaan ennen kaikkea parantuneen kilpailutilanteen vuoksi.
Samalla oululaisseura meni heittämällä läpi valtakunnalliseen julkisuuteen, kun manageri Miika Juntunen ilmoitti tuovansa Nigeriasta testiin kahdeksan pelaajaa.
Kokenut Juntunen osaa oman mediapelinsä: olisiko kukaan ollut kiinnostunut, jos hän olisi sanonut tuovansa Ouluun kokeille kaksi nigerialaista?
Lopulta OPS:n kokoonpanoon pääsi vakituisesti vain yksi nigerialaispelaaja, mutta rikkinäinen puhelin on tehnyt tehtävänsä. Turuilla ja toreilla puhutaan totuutena, että OPS:ssa pelaa kahdeksan miestä Nigeriasta.
Ensi kaudelle OPS aikoo ladata piippuunsa järeämpiä panoksia. Päävalmentaja Luiz Antonio ei jaksa viimeistä voimassa olevaa sopimusvuottaan yhtä kapealla ringillä.
Käytännössä OPS joutuu rakentamaan joukkuettaan jälleen uudestaan. Maalivahti Juhani Koponen, toppari Piotr Gerzeda ja keskikentän moottori Alberto Ramirez antavat joukkueelle tukevan keskikaistan ja rungon.
Tusinatavaraksi luokiteltavat Francois Badjin, Stuart Kellyn, ja Quadir Suleimanin kaltaisiin huteihin ei ole varaa.
Ramirezin hyvät näytöt ovat herättäneet kiinnostusta: OPS saisi vuokratuloja, jos meksikolainen pelaisi kotimaansa liigassa talvikaudella. OPS:n puolesta kolme kautta taistelleen Luizaon jatko-osoite saattaa löytyä muualta.
Sopimustilanne on:
Juhani Koponen (2014)
Piotr Gurzeda (2012+1) Ville Rimpinen (2014) Pekka Räisänen (2012+1) Yannick Venadiambu (2014)
Aleksi Autti (2014) Juuso Kemppainen (2014) Jean Fridolin Nganbe Nganbe (2013) Alberto Ramírez (2013)
Niklas Puurunen (2014)
|
|
|
|
Kronos
Poissa
|
 |
Vastaus #1 : 08.10.2012 klo 11:55:02 |
|
Kyllä paikallisten laji-ihmisten kommentit ovat enemmän kuin tervetulleita. Milloin harjoittelu taas alkaa? Ketä mukana? Millä sykkeellä mennään? Kuka täyttää juomapullot? Vieläkö valmennus viettää talvet etelänmailla? Havaintoja lentokentältä, lääkäritalon odotushuoneesta, OPS:n harjoitushallista? Ketä nostetaan A-junnuista edustukseen? Tapsan/kinkyn puhelut miigalle? Vai elääkö joukkue hiljaiseloa huhtikuulle ja miiga kerää talvella tarvittavat massit seurataloon?
|
|
|
|
F440
Poissa
Suosikkijoukkue: Oulun Palloseura
|
 |
Vastaus #2 : 08.10.2012 klo 14:06:19 |
|
Minun puolestani voidaan jatkaa tällä topicilla, koska avaus oli sentään ihan asiallinen, toisin kuin Boris Pugon tekele, jossa oli vain epämääräinen lupaus tulevasta alustuksesta. Tuleva kausi näyttää jo nyt varsin hyvältä.  Koposen, Gurzedan, Räisäisen, Nganbe Nganben ja Ramírezin sopimukset ovat erinomainen alku. Lisäksi penkiltä tulossa jo yhden vuoden kokeneempia omia kasvatteja. Itse toivoisin viime kauden pelaajista ainakin Costalle, Chiedozielle, Juntuselle ja Rönkölle jatkosopimusta, lisäksi ehkä myös Huoviselle ja Vandellille. Kainu huhujen mukaan etsii uutta seuraa itselleen, eikä ole jatkamassa OPS:ssa. Joka tapauksessa, jo nyt näyttää tulevaisuus varsin hyvältä. Joukkue rakentumassa, halli valmistumassa ja seuratalo suunnitteilla. 
|
|
|
|
Fenley Stastus
Poissa
Suosikkijoukkue: -
|
 |
Vastaus #3 : 08.10.2012 klo 14:40:20 |
|
Kemppais-Juuso lyö itsensä läpi ja siirtyy elokuun siirtoakkunassa saludoilla Tepsukoihin.
|
|
|
|
Sambavaali
Poissa
Suosikkijoukkue: HaPK, oululaisen seuratalon kivijalka
|
 |
Vastaus #4 : 08.10.2012 klo 20:19:53 |
|
Avaukselle  OPS ansaitsee kyllä ketjun jonka aloittaja on aito OPSilainen. Sääli vaan, että Matti joutuu keskustelemaan näistä OPSin asiosta vain sekopäisten kakkosnikkien kanssa. Todennäköisesti ainoat järkevät kommentit tähän ketjuun tulee ACOn ja muiden seurojen kannattajilta. Luulen että OPS on ensi kaudella tasainen keskikastin seura ja taistelee ACOn kanssa samoista sijoista, OPSin nousu ei ole realismia vielä ensi kaudellakaan.
|
|
|
|
Ryu
Poissa
|
 |
Vastaus #5 : 08.10.2012 klo 23:31:43 |
|
Mielestäni visio 2013 läpikäyminen uutta kautta ajatelleen kuuluisa avausviestiin?
|
|
|
|
KorkkiKiinni
Poissa
Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.
|
 |
Vastaus #6 : 09.10.2012 klo 00:52:07 |
|
Mielestäni visio 2013 läpikäyminen uutta kautta ajatelleen kuuluisa avausviestiin?
Se on varmaan jo muuttunu Visio 2018:sta, mutta oisha se kiva kyllä.
|
|
|
|
Kronos
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 09.10.2012 klo 08:50:27 |
|
Miten tuo nimen käyttöoikeus? Vieläkö mennään vuoden mittaisilla soppareilla, kuten Antti Muurisen tapauksessa ikään?
|
|
|
|
pope
Poissa
|
 |
Vastaus #8 : 09.10.2012 klo 08:54:01 |
|
No tuolloin oli heikko hetki. Mielestäni tässä olisi nyt hyvä muistaa käyttäytymissäännöt. Boris Pugo ei edusta OPS:aa millään tasolla, joten hänellä ei pitäisi olla mitään oikeutta puuttua meidän oululaisten asioihin. Avasin keskustelun hyvällä ja asiallisella kirjoituksella, jossa käsiteltiin mennyttä ja tulevaa kautta, ja toivon että myös keskustelu olisi hieman asiallisempaa kuin aikaisemmin.
Toivon että ylläpito tekee nyt viisaan ratkaisun ja antaa asiallisen keskustelun jatkua täällä.
OK ei muuta kuin kynä soimaan vaan. Tuli vain mieleen että viime tai toissa vuonna oli samanlainen härdelli kun joku Miikan dissaajista laittoi topikin pystyyn ja myöhemmin otsikossa oli vaikka mitä sontaa. Tuon takia kaivelin vanhoja viestejäsi. Luizin jatkosopimus, pelaajien jatkot + uudet sopimukset, halli projekti ja varsinkin sen käyttöaste sekä OPS talon rakentaminen lienee talven kuumia perunoita?
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 09.10.2012 klo 09:21:27 |
|
Voisit vähän miettiä mitä seuran virallisen kannattajaryhmän nimissä tänne kirjoitat? "Blue Family: OPS:n virallisen kannattajayhdistyksen tarkoitus on tuoda väriä ja ääntä katsomoon rennolla asenteella, mutta asiallisessa hengessä."http://www.ops.fi/bluefamilyAsiallisuus on onnistunut mielestäni ihan yhtä hyvin kuin värin ja äänen tuominen katsomoon 
|
|
|
|
Kronos
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 10.10.2012 klo 09:25:27 |
|
Alla olevia numeerisiafaktoja tutkimalla kumpakaan seura ei mielestäni voi väittää olevansa "Oulun ygönen". Sen verran tasaista nuhjaamista on ollut tuota yhtä AC:n 6-2 voittoa lukuun ottamatta.
2012 5 OPS 27 10 8 9 34 35 −1 38 6 AC Oulu 27 9 10 8 38 35 +3 37
2011 2 OPS 24 15 4 5 46 26 +20 49 3 AC Oulu 24 14 6 4 51 22 +29 48
22.6.2011 OPS - AC Oulu 0-1 21.9.2011 AC Oulu - OPS 6-2 16.05.2012 AC Oulu - OPS 2-2 04.07.2012 OPS - AC Oulu 1-1 29.08.2012 AC Oulu - OPS 1-0
|
|
|
|
ese
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 10.10.2012 klo 10:07:21 |
|
Toivon ehdottomasti asiakeskustelua tähänkin topiciin tällä kertaa. Masalle 
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 10.10.2012 klo 10:34:16 |
|
Noista ulkomaalaispelaajista. Huomasin jossain kirjoituksen, että aletaan suunnitella ulkomaalaiskiintiötä, mutta onko se realistinen, ja kuinka paljon tämä vaikuttaisi mm. OPSn tulevaisuudensuunnitelmiin?
|
|
|
|
Fenley Stastus
Poissa
Suosikkijoukkue: -
|
 |
Vastaus #13 : 10.10.2012 klo 10:42:01 |
|
Noista ulkomaalaispelaajista. Huomasin jossain kirjoituksen, että aletaan suunnitella ulkomaalaiskiintiötä, mutta onko se realistinen, ja kuinka paljon tämä vaikuttaisi mm. OPSn tulevaisuudensuunnitelmiin?
Miiga joutuisi laittamaan lapun luukulle, koska suomalaiset ovat kolme kertaa kalliimpia.
|
|
|
|
pope
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 10.10.2012 klo 12:37:04 |
|
Noista ulkomaalaispelaajista. Huomasin jossain kirjoituksen, että aletaan suunnitella ulkomaalaiskiintiötä, mutta onko se realistinen, ja kuinka paljon tämä vaikuttaisi mm. OPSn tulevaisuudensuunnitelmiin?
Rajoitukset ovat vähän hankalia toteuttaa kun työvoiman vapaasta liikkuvuudesta on olemassa vaikka minkälaista lakia.
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 10.10.2012 klo 13:18:23 |
|
Noista ulkomaalaispelaajista. Huomasin jossain kirjoituksen, että aletaan suunnitella ulkomaalaiskiintiötä, mutta onko se realistinen, ja kuinka paljon tämä vaikuttaisi mm. OPSn tulevaisuudensuunnitelmiin?
Ulkomaalaiskiintiö (3 ulkomaalaista kokoonpanossa) on ollut Palloliiton sarjoissa olemassa jo vuosia, mutta sitä ei laillisesti voi saada koskemaan UEFA:n jäsenmaita tai suurta osaa EU:n sopimusvaltioita Afrikasta ja Aasiasta. Rajoittaa siis käytännössä vain brassien ja muiden eteläamerikkalaisten hankkimista Suomeen. Nyt täksi kaudeksi on tullut myös tämä uusi Homegrown-sääntö, jonka mukaan kokoonpanossa pitää olla puolet (ja vähintään 4 on käytävä ottelun aikana kentällä) vähintään kolme kautta ikävuosina 12-21 Suomessa pelannutta kaveria. Aika löyhähän tuokin vielä on.
|
|
|
|
pope
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 23.10.2012 klo 14:30:30 |
|
Erkki Paananen on Oulun Palloseuran toinen valmentaja tulevalla kaudella. Alkava kausi on Paanaselle jo viides peräkkäinen eri tehtävissä päävalmentaja Luiz Antonion aisaparina. OPS:n joukkuetta rakennetaan parhaillaan. Valmentajien mukaan noin puolet joukkueesta tulee vaihtumaan talven aikana ja uusista pelaajasopimuksista neuvotellaan parhaillaan. Talviharjoitteluunkin on luvassa hienosäätöä. http://www.ops.fi/uutiset/46/2012/1064
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #17 : 31.10.2012 klo 13:01:47 |
|
Valmentajien mukaan noin puolet joukkueesta tulee vaihtumaan talven aikana ja toinen puolikas kesän aikana. Tämä vastannee enemmän totuutta.
|
|
|
|
|
TK
Poissa
Suosikkijoukkue: koko oulun calcio
|
 |
Vastaus #19 : 31.10.2012 klo 20:17:58 |
|
Vittu mitä sairasta paskaa taas luin
|
|
|
|
mike1
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 31.10.2012 klo 23:23:32 |
|
hehe, Miika se ei turhia arastele 
|
|
|
|
Vihuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu
|
 |
Vastaus #21 : 31.10.2012 klo 23:59:00 |
|
Visio 2015: OPS taistelee Veikkausliigassa oululaisilla ja pohjoissuomalaisilla pelaajilla, jotka saavat toimeentulonsa jalkapallosta. Seuran johto ja taloushallinto ovat ammattimaisesti liikeyrityksen tapaan johdettuja.

|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #22 : 01.11.2012 klo 00:06:24 |
|
Luomme kuvan nöyrästä, yrittävästä, taloudellisesti hyvin hoidetusta, hyvin organisoidusta, periksi antamattomasta ja huipulle tähtäävästä, alati kehittyvästä organisaatiosta. Nöyrä ja Miiga samassa organisaatiossa 
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #23 : 01.11.2012 klo 00:07:49 |
|
Vuosiluvut vaihtuu, karavaani kulkee ja kateelliset kaakattaa..
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #24 : 01.11.2012 klo 00:10:00 |
|
Luomme kuvan nöyrästä, yrittävästä, taloudellisesti hyvin hoidetusta, hyvin organisoidusta, periksi antamattomasta ja huipulle tähtäävästä, alati kehittyvästä organisaatiosta.
niimpä 
|
|
|
|
|
|