|
|
Vanda
Poissa
|
 |
Vastaus #101 : 11.03.2013 klo 13:26:21 |
|
Eikö tähän voisi löytää jotain kultaista keskitietä? Se puoliaika millä punainen tulee pelataan vajaalla loppuun ja jos punainen tuli ekalla puoliajalla niin toiselle puoliajalle voisi sitten taas täydentään miehistön. Luonnollisesti punaisen ottaneella pelaajalla ei olisi enää asiaa peliin. Eikös tässä mallissa saisi tuomarit harjoitella sitä korttien antamista ja sitten joukkueet myös hieman enemmän sitä 11vs11 peliä, joten molemmat voittaisi?
Periaatteessa ihan ok idea, mutta jos tämä olisi etukäteen tiedossa, niin peli voisi helposti muuttua, jos aina saisi täydentää puoliajalla. Sitten taas jos tuomari soveltaa tilanteen mukaan, että tuon punaisen jälkeen saa täydentää, mutta toisen ei, niin tulisi taas russuttamista asiasta. Ymmärrän kyllä senkin puolen, että harjoituspelien tarkoitus on toinen kuin sarjapelien, mutta toivon, että pelaajatkin oppisivat harjoituspelien hölmöistä punaisista korteista jotain sarjapeleihin. Ja toivoisin myös, että kaikki tuomarit toimisivat ohjeistuksen mukaan, koska muuten he vain tekevät hallaa toisille tuomareille, jotka toimivat kuten pitää.
|
|
|
|
|
Mir Fudi
Poissa
|
 |
Vastaus #102 : 11.03.2013 klo 13:33:54 |
|
KOPSE-pelin tuomari nyt on aina vähän pihalla  Jakoi keltasen kortinkin ihan syyttä malmilaiselle keskialueen pienestä rikkeestä...
|
|
|
|
|
Vanda
Poissa
|
 |
Vastaus #103 : 11.03.2013 klo 13:36:51 |
|
KOPSE-pelin tuomari nyt on aina vähän pihalla  Jakoi keltasen kortinkin ihan syyttä malmilaiselle keskialueen pienestä rikkeestä... Meinasin tuohon laittaa, että ehkä se malmilainenkin nyt tietää minkälaisesta rikkeestä tulee keltainen myös sarjapeleissä...  Otti kyllä tällä kertaa varoituksen harvinaisen kiltisti vastaan. :O
|
|
|
|
|
MadJohn
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 11.03.2013 klo 15:35:01 |
|
Otti kyllä tällä kertaa varoituksen harvinaisen kiltisti vastaan. :O
Itse ihmettelin samaa, noilla "lämminverisillä" kun tuppaa olemaan tapana aukoa turpaa joka tilanteesta...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.03.2013 klo 22:49:30 kirjoittanut MadJohn »
|
|
|
|
|
Väbä
Poissa
Suosikkijoukkue: BK-46,EIF,FCHIK,FC Espoo,KyIF,LoPa,NuPS,ManU,SJK
|
 |
Vastaus #105 : 12.03.2013 klo 10:43:01 |
|
Se oli vain harjoitusottelu!!! Nyt jäitä hattuun, ennen kuin tosi pelit alkaa...
Juu eihän harjoitusottelut mitään kerro - joten turha ilmeisesti kertoa niiden tuloksiakaan??? Tulee vain heikon itsetunnon omaaville pelaajille ja taustavänkäreille turhaa mielipahaa ja jännitteitä. 23.3 NuPS kohtaa EIF Akatemian Nummelassa treenimatsissa. Edellinen tosikoitos Suomen Cup:ssa viimekaudella taisi päätttyä Nummelan 3-1 voittoon?
|
|
|
|
|
Ekenäsbo
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 12.03.2013 klo 12:22:28 |
|
Juu eihän harjoitusottelut mitään kerro - joten turha ilmeisesti kertoa niiden tuloksiakaan??? Tulee vain heikon itsetunnon omaaville pelaajille ja taustavänkäreille turhaa mielipahaa ja jännitteitä. 23.3 NuPS kohtaa EIF Akatemian Nummelassa treenimatsissa. Edellinen tosikoitos Suomen Cup:ssa viimekaudella taisi päätttyä Nummelan 3-1 voittoon?
Kovasti tuntuu pännivän varotuksen sanat sinne Nummelan suuntaan, mutta hei, paljoks pisteitä teil on nyt kasas treenimatseista? Tottakai on hienoo voittaa myös treenimatsit, mutta kun ne valmentajat tuppaa kokeilemaan kaikenlaista juuri niissä harkkamatseissa ja silloin kaikilla valkuilla ei ole niin suurta väliä sillä, tuleeko voitto tai tappio. Samassa matsissa esim. joukkueen A valmentaja peluuttaa mielestään tulevaa kesän edustuskokoonpanoa ja tekee vain muutaman pelaajavaihdon kun taasen joukkue B:n valmentaja kokeilee muutamaa ulkomaan apua ja vaihtaa 5-7 pelaajaa ottelun aikana, niin saattaahan pelin taso heilahdella aika lailla tällä kokeilevan valmentajan joukkueella. Myös joku joukkue saattaa peluuttaa maalivahtia, joka ei juuri tosipelien alkaessa tule laisinkaan pelaamaan. Mut hei, mitään ei oteta pois Teiltä Nummelalaisilta, tässä vain varovasti varoitellaan, että kun pisteistä pelataan niin pelin luonne muuttuu varmasti!
|
|
|
|
|
Fantö
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK-j
|
 |
Vastaus #107 : 12.03.2013 klo 12:31:04 |
|
Niin katkeraa tilitystä että!
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #108 : 12.03.2013 klo 13:54:39 |
|
Nupsin voitto heikohkosta EIF-akoista ei liene mikään yllätys kellekään
|
|
|
|
|
ex-lopalainen
Poissa
|
 |
Vastaus #109 : 12.03.2013 klo 14:00:15 |
|
Montako Nupsin peliä Ekenäsbo olet nähnyt? Ymmärrän sinun näkemyksen mutta onko tullut mieleen että myös Nupsin valmentajat voisivat kokeilla eri systeemejä ja kokoonpanoja.. Nyban tuntien varmasti näin on ja ne mitkä olen nähnyt ja asioista kuullut niin juuri näin on tapahtunut,mm HIK pelissä pelasivat kolman alakerralla koko pelin ihan vaan sen takia että oppivat siihenkin koska sarjassakin sellaisen tarvis saattaa tulla.. Totta kuitenkin ettei yhtään pistettä ole vielä jaettu..
|
|
|
|
|
vili bin ali muhammad
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=
|
 |
Vastaus #110 : 12.03.2013 klo 14:01:06 |
|
Yllättävintä on että NuPS:ista puhutaan näissä Kolmosen topeissa...
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #111 : 12.03.2013 klo 14:05:14 |
|
Yllättävintä on että NuPS:ista puhutaan näissä Kolmosen topeissa...
Hups, taisin vain ennakoida tulevaa 
|
|
|
|
|
Ekenäsbo
Poissa
|
 |
Vastaus #112 : 12.03.2013 klo 15:34:28 |
|
Nupsin voitto heikohkosta EIF-akoista ei liene mikään yllätys kellekään
Ettei vaan akat veis peräkammarin tumputtajia tulevassa matsissa.
|
|
|
|
|
ex-lopalainen
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 12.03.2013 klo 15:40:57 |
|
Hyvä matsi tulossa,kiva mennä katsomaan..Toivottavasti akatemia ottaa mahdollisimman monta ns edustuksen pelaajaa mukaan..
|
|
|
|
|
EIF Fotboll
Poissa
Suosikkijoukkue: Ekenäs Idrottsförening Ab
|
 |
Vastaus #114 : 12.03.2013 klo 17:24:29 |
|
Hyvä matsi tulossa,kiva mennä katsomaan..Toivottavasti akatemia ottaa mahdollisimman monta ns edustuksen pelaajaa mukaan..
Hauskaa että Ekenäsbo uhkailee, tai mitä se nyt tekee, EIF Akademi:n kanssa. EIF:illä on ollut vaikeuksia saada edes miehiä Edustukseen. Niin uskon että Akademi on vielä heikompi nyt kuin mitä se esim. viime kausi oli. Mutta joo, huskaa nähä miten menee..  PS. Ekenäsbo: Sluta göra bort dig något mer.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2013 klo 17:26:30 kirjoittanut Mastrodamus »
|
|
|
|
|
raseborg
Poissa
Suosikkijoukkue: BK-46, Eif, Esc, Iif, Fc Västnyland, Fc Hik
|
 |
Vastaus #115 : 12.03.2013 klo 19:50:14 |
|
Hauskaa että Ekenäsbo uhkailee, tai mitä se nyt tekee, EIF Akademi:n kanssa. EIF:illä on ollut vaikeuksia saada edes miehiä Edustukseen. Niin uskon että Akademi on vielä heikompi nyt kuin mitä se esim. viime kausi oli. Mutta joo, huskaa nähä miten menee..  PS. Ekenäsbo: Sluta göra bort dig något mer. Ekenäsbo on selvästi kärsinyt pitkästä talvesta. Mutta kohtahan nämä tosipelit alkavat. Näkemäni perusteella kolmonen oli viime vuonna yllättävän heikkotasoinen. Mielestäni nelosessa ja vitosessakin pelasi joukkueita jotka olisivat voineet pärjätä siinä hyvin ainakin yksittäisissä otteluissa. NuPS yksi niistä. Ihmetyttääkin ettei NuPS ottanut sille tarjottua kolmosen paikkaa. Se massa joka nykyään polkee Nummelan kuplassa eestakaisin olisi kyllä hyötynyt kolmosen ilmapiiristä. Nythän voi käydä niin ettei NuPS nousekaan kolmoseen, mites sit suut pannaan ? EPS ja ESC fotboll voi saada aika kovat miehistöt jalkeille.
|
|
|
|
|
Sarana
Poissa
|
 |
Vastaus #116 : 12.03.2013 klo 22:40:51 |
|
Ekenäsbo on selvästi kärsinyt pitkästä talvesta. Mutta kohtahan nämä tosipelit alkavat. Näkemäni perusteella kolmonen oli viime vuonna yllättävän heikkotasoinen. Mielestäni nelosessa ja vitosessakin pelasi joukkueita jotka olisivat voineet pärjätä siinä hyvin ainakin yksittäisissä otteluissa. NuPS yksi niistä. Ihmetyttääkin ettei NuPS ottanut sille tarjottua kolmosen paikkaa. Se massa joka nykyään polkee Nummelan kuplassa eestakaisin olisi kyllä hyötynyt kolmosen ilmapiiristä. Nythän voi käydä niin ettei NuPS nousekaan kolmoseen, mites sit suut pannaan ? EPS ja ESC fotboll voi saada aika kovat miehistöt jalkeille.
Meinaatko todella että tuota kolmosen paikkaa olisi meille tarjottu? Kyllähän sellanen olisi vastaan otettu jos olisi tarjottu. Eipä kukaan ole väittänykkään että nousu olisi varma... Tosin ainoa tavoite on nousu niin kuin pitääkin. Ja joo alkaa aihe olla aika OT... joten jos tätä keskustelua käydän niin mielellään tuolla uudenmaan nelosen topicissa
|
|
|
|
|
Vanda
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 12.03.2013 klo 22:56:41 |
|
Meinaatko todella että tuota kolmosen paikkaa olisi meille tarjottu? Kyllähän sellanen olisi vastaan otettu jos olisi tarjottu. Eipä kukaan ole väittänykkään että nousu olisi varma... Tosin ainoa tavoite on nousu niin kuin pitääkin. Ja joo alkaa aihe olla aika OT... joten jos tätä keskustelua käydän niin mielellään tuolla uudenmaan nelosen topicissa
Tässä tarkoitettiin varmaankin sitä kun NuPS luopui tuosta kolmosen paikastaan viime talvena.
|
|
|
|
|
Bessi
Poissa
|
 |
Vastaus #118 : 13.03.2013 klo 12:16:02 |
|
Pöxyt-HIK 1-0 (0-0).
|
|
|
|
|
Ekenäsbo
Poissa
|
 |
Vastaus #119 : 13.03.2013 klo 14:04:59 |
|
Hauskaa että Ekenäsbo uhkailee, tai mitä se nyt tekee, EIF Akademi:n kanssa. EIF:illä on ollut vaikeuksia saada edes miehiä Edustukseen. Niin uskon että Akademi on vielä heikompi nyt kuin mitä se esim. viime kausi oli. Mutta joo, huskaa nähä miten menee..  PS. Ekenäsbo: Sluta göra bort dig något mer. Missä sinä uhkailua näet, jos totean, ettei vain eiffi(akat) vie NUPS:a(tumputtajat). Suomeksi tämä on arvelua, ei siis uhkailua, mutta M.W. pelkäätkö, ettei saatas kunnon jengiä niitä vastaan kun jo ennen matsia selittelet. Vad lugn, nog fixar vi dom M.W.!
|
|
|
|
|
EIF Fotboll
Poissa
Suosikkijoukkue: Ekenäs Idrottsförening Ab
|
 |
Vastaus #120 : 13.03.2013 klo 14:23:59 |
|
Missä sinä uhkailua näet, jos totean, ettei vain eiffi(akat) vie NUPS:a(tumputtajat). Suomeksi tämä on arvelua, ei siis uhkailua, mutta M.W. pelkäätkö, ettei saatas kunnon jengiä niitä vastaan kun jo ennen matsia selittelet. Vad lugn, nog fixar vi dom M.W.!
PS. Det är en träniingsmatch, men visst lär du fixa dem. Edit: Vad menar du med "Vad lugn"..?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.03.2013 klo 16:13:01 kirjoittanut Mastrodamus »
|
|
|
|
|
Väbä
Poissa
Suosikkijoukkue: BK-46,EIF,FCHIK,FC Espoo,KyIF,LoPa,NuPS,ManU,SJK
|
 |
Vastaus #121 : 13.03.2013 klo 14:48:51 |
|
PS. Det är en träniingsmatch, men visst lär du fixa dem.

|
|
|
|
|
Erikeeper20
Poissa
Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia
|
 |
Vastaus #122 : 14.03.2013 klo 13:03:13 |
|
Pelattiinkohan näitä ikinä? päivämäärä aika paikka joukkueet tulos
ke 06.03.2013 klo 20:00 Koivusaari tn NouLa - Töölön Taisto (4D) ???
la 09.03.2013 klo 15:30 Kirkkonummi UP tn KyIF - EsPa/2 (4D) ???
|
|
|
|
|
letukka
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Sika Sumussa
|
 |
Vastaus #123 : 14.03.2013 klo 15:08:11 |
|
Pelattiinkohan näitä ikinä? päivämäärä aika paikka joukkueet tulos
ke 06.03.2013 klo 20:00 Koivusaari tn NouLa - Töölön Taisto (4D) ???
la 09.03.2013 klo 15:30 Kirkkonummi UP tn KyIF - EsPa/2 (4D) ??? 9.3.2013 15:30 - 17:00 Treenipeli KyIF - EsPa M2 - PERUTTU! Kirkkonummen keskustan tekonurmi
|
|
|
|
|
Hender
Poissa
Suosikkijoukkue: Jari ja maajoukkue, El Puki -fanclub, www.noula.fi
|
 |
Vastaus #124 : 14.03.2013 klo 15:53:05 |
|
Pelattiinkohan näitä ikinä? päivämäärä aika paikka joukkueet tulos
ke 06.03.2013 klo 20:00 Koivusaari tn NouLa - Töölön Taisto (4D) ???
Peruttiin.
|
|
|
|
|
|
|
|