Ruisku/09 - Malmin Ponnistajat/2 1-2 (0-0)
Ilta-aurinko laskeutui hiljalleen puiden taakse ja Puma Areenan modernit valaisimet syttyivät yksi toisensa jälkeen. Pelaajat olivat odottaneet tätä hetkeä koko pitkän talven. Katsojien (AM: 4) jalat tömistelivät puisia penkkejä varsin malttamattomina. Kohta olisi alkamassa jotain suurta ja hienoa.
No vittu kutosen sarja-avaushan se siellä ja ilta oli helvetin kaukana hienosta jalkapalloillasta.
Etukäteen tiedettiin että vastassa on brittiläinen pubijoukkue joka sijoittui lohkonsa kolmanneksi viime kaudella.
Taktiikka oli että katsotaan mitä vastaan tulee ja sen mukaan jatketaan.
Romuluinen ja ilmatilaa suvereenisti hallinnut brittiryhmä rymisteli tilanteiden jälkeen milloin jalat, milloin nyrkit suorana pelaajia päin.
Tähän ei tälläkään kertaa puututtu tuomarin puolesta, joten vastattiin sitten samalla mitalla.
Ensimmäiseltä puoliajalta ei mieleen muistu kovin montaa maalitilannetta, MalPolla muutama hyvä veto, mutta kerta toisensa jälkeen vedot suuntautuivat yli tai ohi.
MalPon peli oli ensimmäisellä puoliajalla paskinta moneen vuoteen. Ei mitään pois briteiltä, mutta kaikki meni päin vittua

Taktiikan hiomisen sijaan arvuuteltiin kenen vaari keskikentällä häärinyt harmaatukkainen lädi olisi voinut olla. Kovassa kunnossa oli!
Toinen kolmivitonen oli MalPon hallintaa ja maalipaikkoja tuli enemmän ja enemmän. Syötöt alkoivat napsua omille ja päästiin mukaville tonteille. Hyvä maalivahti poimi kuitenkin heppoiset vedot talteen.
Ruisku/09 sai ensimmäisen kulmansa toisella puoliajalla ja joukkue panostikin tähän erikoistilanteeseen tietäen että voittavat 90% pääpalloista. MalPo purki kulman keskikentälle, josta ylipainoa hätyyttelevä kärkimies otti pallon haltuun, kääntyi ketterästi kuin Silja Line ja pelasi kenetpä muunkaan kuin viime kaudella 25maalia tehneen Vaition läpi. Kaveri kiersi veskarin ja upotti varmasti kauan kaivatun johtomaalin.
Tämän jälkeen painostus jatkui. Loistavia maalipaikkoja, mutta tänään ei uponnut.
Ruisku tyytyi avaamaan pitkää ja yhden näistä katkaissut toppari otti pallon haltuun rinta/olkapää seudulla 16:n sisällä.
Tuomari näytti pilkulle... ei pilluripulitussupaska näitä alasarjojen dumareita. Puhuit sitten englantia tai suomea niin tuomari ei ymmärtänyt sanaakaan.
No itse pilkku oli tyylikäs sijoitus ukilta ja peli tasoihin.
Minuutit kuluivat ja turhautuminen näkyi ylilyönteinä. MalPon veskari kolasi 16:n ulkopuolella kaaripalloa tavoitelleen englantilaisen telakalle.
Suora punainen (oikeutettu) ja maalille asteli itsevarmana MalPon uusin puolustaja, nollan piti!
Tilanteesta syntynyt vapaapotku ei tuottanut suurempaa vaaraa.
Aikaa kysyttiin tuomarilta suomeksi, englanniksi ja viittomalla. Viimeiseen nousi vastaukseksi kolme sormea. Vielä oli siis aikaa kääntää peli voitoksi, yhden miehen vajaallakin.
Eipä siinä kauaa mennyt kuin Ribunin rakastama Myni Roller huijasi väsyneen brittitopparin ja veto kimposi toisen topparin jalasta maalivahdin yli verkon perukoille.
Kokonaisuudessaan peli oli todella rikkonainen. Täydet avauspisteet olivat oikeutetut ja koko porukka on näihin erittäin tyytyväisiä.
Pelin jälkeen vastustajat kättelivät ja onnittelivat rehdisti. Pukukoppikäytävällä kyseltiin loukkaantumisista ja kaikki tulivat toimeen.
Vaikka pelattiin huonosti niin Ruisku/09 tulee (etenkin hiekalla) tappelemaan monta pistettä. Luultavasti nousevat vitoseen.