FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.02.2026 klo 02:33:27 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 61 [62] 63 ... 246
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2013/2014 - Pureeko menestyksen kipinä?  (Luettu 749384 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Arrogant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Free Isak


Vastaus #1525 : 17.08.2013 klo 12:10:14

Mites muuten tuo Agger. Onko pelikuntoinen?

Kyllä, kunnossa pitäisi olla. Ja pakkohan se on, liikaa annettaisiin tasoitusta, jos siellä olisi Wisdom luutimassa Touren rinnalla.
LFCSuarez

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, HST


Vastaus #1526 : 17.08.2013 klo 12:13:04

Että tätä on odotettu! Tänään se alkaa, ystävät hyvät!

                 Sturridge
Ibe        Coutinho        Aspas
             
               Lucas  Gerrard

Enrique    Agger    Toure   Johnson
                Mignolet

Mahdollinen avaus tuossa?
Tota toiveissa, mut luulen et Sterling siellä kuitenkin avaa. Tykkään kuitenkin Ibestä enemmän. Parempi peliäly, siihen lisättynä Sterlingin tekniikka ja nopeus, voila!
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #1527 : 17.08.2013 klo 12:46:56

Mignolet; Johnson, José Enrique, Touré, Agger; Lucas, Gerrard, Coutinho; Aspas, Henderson, Sturridge.

Subs: Jones, Wisdom, Allen, Luis Alberto, Sterling, Ibe, Borini.

Henderson ja Coutinho tulevat vaihtelemaan paikkaa sen mukaan kuin Philippe vapaassa roolissaan kentällä liikkuu eli siis Jordan paikkaa keskustaa tarpeen mukaan.
Vaihtopenkkien mörkö

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raum


Vastaus #1528 : 17.08.2013 klo 12:59:45

Mignolet; Johnson, José Enrique, Touré, Agger; Lucas, Gerrard, Coutinho; Aspas, Henderson, Sturridge.

Subs: Jones, Wisdom, Allen, Luis Alberto, Sterling, Ibe, Borini.



Avaus miellyttää. Sturre ja Agger mukana ja Fyysesti heikko Allen ollaan jätetty suosiolla pois skinareita vastaan. Toivottavasti vaihtomiehistä ainakin Sterlingiä nähdään kentällä
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1529 : 17.08.2013 klo 13:16:09

Saako peliä mistään näkyviin kännykällä (:D) tai moneltako se sitten uusitaan MaxSport kanavilla, jos onnistuisi pitämään itsensä tulospimennosta siihen asti? Perkeleen viikonlopputyöt...
Brotell

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC + Sydän sykkii puulaakifutikselle.


Vastaus #1530 : 17.08.2013 klo 13:18:52

tai moneltako se sitten uusitaan MaxSport kanavilla, jos onnistuisi pitämään itsensä tulospimennosta siihen asti? Perkeleen viikonlopputyöt...

MaxSport1sellä tulee klo 21:30 uusintana kyseinen ottelu!
hiljaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KaVo, Spurs


Vastaus #1531 : 17.08.2013 klo 13:35:45

Wiziwigistä löytyy puhelimessa toimivia streameja.
KäytettyPelisilmä

Poissa Poissa


Vastaus #1532 : 17.08.2013 klo 13:38:12

Avaus miellyttää. Sturre ja Agger mukana ja Fyysesti heikko Allen ollaan jätetty suosiolla pois skinareita vastaan. Toivottavasti vaihtomiehistä ainakin Sterlingiä nähdään kentällä

Rodgers oli ennakkoveikkauksesta poiketen samaa mieltä kanssani ja laittoi Hendersonin avaukseen Allenin sijaan. Vaihdosta kentälle tullessaan Allen on päässyt minusta Hendersonia paremmin peliin sisään ja uskon, että mies nähdään tänään kentällä. Kumpi tulee ensin sisään: Ibe vai Sterling? Mun ääni menee Ibelle.
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1533 : 17.08.2013 klo 15:01:09

Wiziwigistä löytyy puhelimessa toimivia streameja.

Osaatko auttaa tyhmää kun en saa noita toimimaan...
Kovalski

Poissa Poissa


Vastaus #1534 : 17.08.2013 klo 15:04:24

Osaatko auttaa tyhmää kun en saa noita toimimaan...

Jos puhelimestasi ei löydy flashia niin ei taida toimia noista yksikään.
Mikä puhelin löytyy?
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1535 : 17.08.2013 klo 15:05:54

Jos puhelimestasi ei löydy flashia niin ei taida toimia noista yksikään.
Mikä puhelin löytyy?

Huawei joka siis käyttää androidia.
Kovalski

Poissa Poissa


Vastaus #1536 : 17.08.2013 klo 15:07:21

Huawei joka siis käyttää androidia.

Eikös noista pitäisi löytyä flash? Kokeile vaikka noita:
http://cricfree.tv/bt-sports-1.php
http://www.nutjob.eu/
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1537 : 17.08.2013 klo 15:10:44

Eikös noista pitäisi löytyä flash? Kokeile vaikka noita:
http://cricfree.tv/bt-sports-1.php
http://www.nutjob.eu/

Flash player not working... >:( no menee jo liikaa off topicicsi, jatkot toisaalla. Täytyy tyytyä jälkilähetykseen ja toivoa että vältyn tuloksen kuulemiselta.
hafa

Poissa Poissa


Vastaus #1538 : 17.08.2013 klo 15:44:00

Reinan piti olla se rankkarispesialista ja saiko yhtään rankkia kiinni Liverpool urallaan ? Hyvä aloitus. Tästä on Mignoletin hyvä jatkaa.
Brotell

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC + Sydän sykkii puulaakifutikselle.


Vastaus #1539 : 17.08.2013 klo 15:45:12

Hyvä peli, etenkin Tourelta ja Mignoletilta (mahtava pilkkuseivi). Paljon jäi Poolilta silti toivomisen varaan, esimerkiksi hyökkäyspäässä olisi pitänyt onnistua enemmän! Liigakärki ;)
KäytettyPelisilmä

Poissa Poissa


Vastaus #1540 : 17.08.2013 klo 15:54:16

Yksi maali, torjuttu rankkari omassa päässä ja kolme pistettä, eli pariksi tunniksi taulukon kärkeen. Meni ohi, mutta studiossa mainittin, koska näin viimeksi tapahtui. Liverpool hallitsi peliä, mutta ei onnistunut tekemään paikoistaan maaleja. Palloa pidettiin omilla hyvillä syötöillä ja paine saatiin purettua ajoissa. Taas tuli muutama aivopieru, mutta Mignolet pelasti lopussa. Mignoletiltä tuli selkeä ohilyönti keskityspalloon, mutta korkeat pallot liukkaalla kentällä on aika vaikeita veskarille. Varsinkin, kun vastassa on Crouchin tapainen honkkeli.

Paikkoja saatiin luotua, vaikka vastustaja valui melko alas. Parempaa viimeistelyä kaivataan. Hendersonilla oli ainakin kolme hyvää paikkaa pistää pallo maaliin, mutta ei tänään. Kolmesta pisteestä voi olla tyytyväinen ja tästä on hyvä jatkaa.
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #1541 : 17.08.2013 klo 15:56:52

Mignoletiltä tuli selkeä ohilyönti keskityspalloon, mutta korkeat pallot liukkaalla kentällä on aika vaikeita veskarille. Varsinkin, kun vastassa on Crouchin tapainen honkkeli.

Ovat vaikeita etenkin kun maalivahti joutuu juoksemaan takaperin ja hyökkääjä pääsee puskemaan vastaan. Ymmärrettäviä virheitä, mutta ei tietenkään hyväksyttäviä. Mahtava ottelu ja olisin odottanut paria maalia lisää Liverpoolin toimesta, mutta tämä käy.

Kolmelle pisteelle Ylos
Hend0

Poissa Poissa


Vastaus #1542 : 17.08.2013 klo 16:08:37

Liverpool - Stoke 1-0 (1-0)
37' Sturridge (Aspas)
                   43' Keltainen N'Zonzi
75' Keltainen Toure

Shots: 25-11
Posession: 55-45
Passing accuracy: 82-80

Kokoonpano:

                Sturridge
    Coutinho Aspas Henderson
            Lucas  Gerarrd
Enrique  Agger  Toure  Johnson
                 Mignolet

71' Aspas Vaihto Sterling.
                            > Sterling vasempaan laitaan ja Coutinho kymppipaikalle. 4-2-3-1 -> 4-4-1-1.

Otteluraportti:
Liverpoolilla on ollut tapana suoriutua ensimmäisestä kierroksesta varsin mollivoitoisesti. Edelliset neljä kautta on poistuttu avauksesta ilman voittoa ja edellinen kotivoitto peräti 12 vuotta sitten. Pre-Season on todellakin sujunut varsin hyvin, joten sarjakauden avaus on erittäin tärkeä. Otteluohjelma on Liverpoolille varsin suotuisa. Alussa pelit on pakko hoitaa. Avauksessa vastassa Stoke, joka pääsee aloittamaan oman urakkansa Mark Hughesin kanssa. Stoke on aiemmilta vuosilta ollut erittäin paha vastustaja. Vaikeuksia on ollut erityisesti erikoistilanteissa, sekä puolustuksen pilkkomisessa (pl. Suarezin jalkojen välistä menot). Sturridge palaa avaukseen eikä poissaoloja ole oikeastaan muita kuin Suarez joka kärsii vielä hetken pelikieltoaan.

Ottelun aloitus oli väkevä. Poolin terävä prässi tuotti ongelmia kömpelöille Stoke pakeille alusta lähtien. Pallo saatiin pidettyä omilla, kun se riistettiin jatkuvasti menetyksen jälkeen. Maali roikkui suoraan sanoen ilmassa. Taivas kuitenkin synkkeni hyvin nopeasti, kun Stoken ensimmäinen hyökkäys oli jo lähellä. Kulman jälkitilanteesta Roberth Huth pääsi tälläämään pilkun kohdalta jalalla aivan vapaasti, mutta ylärima pelasti punaiset. Tämän jälkeen paine palautettiin oikealle puolelle. Ensiksi Gerrardin upeasta vaparista Sturridge puski pallon verkkoon, mutta oli paitsiossa. Pari minuuttia myöhemmin Gerrardin kulma tavoitti Touren, joka puski voimakkaasti suoraan ylärimaan. Hirret tasan ja peli jatkuu... Pieni suvantovaihe tuli vankan alun jälkeen. Molemmilla oli puolittaisia hyökkäyksiä, mutta ei hirveän vaarallisia tilanteita lukuunottamatta Hendersonin hyvää paikkaa Coutinhon syötöstä. Muutama minuutti tästä ja Sturridgen kanuuna puhui ensimmäistä kertaa. Aspasin pieni passi josta Sturridge lämäsi märällä nurmella maanuoliaisen takanurkkaan ja loistavasti pelannut Begovic oli yllätetty. Lisäajalla Lucas pelasti vielä maaliviivalta pallon jonka seurauksena puoliajalle 1-0 lukemissa.

Toisen puoliajan alku oli vahva. Enrique, Henderson sekä Sturridge pääsivät vuoron perään testaamaan Begovicin taitoja, mutta hän piti Stoken pelissä mukana. Omanlainen käännekohta nähtiin tunnin kohdalla, kun Adam ja Pennant tuli kentälle. Stoken peli muuttui ja vierailijat saivatkin keskikentän haltuun aika hyvin. Liverpoolin peli meni roiskimiseksi ja jotenkin tuntui, että tällä pelillä omissa soi vielä... Palloa ei pystytty oikeastaan pitämään omilla kuin alhaalla, kunnes se jouduttiin roiskimaan ylös. Allen olisi ehkä tässä kohtaa ollut hyvä palanen. Stoken pieni mylläkkä avasi Liverpoolille vastaiskuja, joista eniten päätyi Hendersonille. Kaksi aika avopaikkaa tuli, molemmissa identtisset vedot takakulmaan, joista ensimmäiseen Begovic venytti näpit väliin ja toinen pysähtyi tolppaan. Stoken osittainen paine kuitenkin jatkui kunnes taivas synkkeni muutama minuutti ennen varsinaista peliaikaa. Sterlingin tyhmä rike (jalka korkealla) johti vapaapotkuun. Vapaapotku olisi mennyt kaiketi suoraan Mignoletille, mutta Agger teki kaikkensa saaden kädet väliin. Pallo pilkulle ja naamat nurinpäin... Mitä vielä? Mtv3Maxin teknologia näytti jo ennen vetoa, että Waltersin rankkari menee vasempaan alakulmaan. Mignolet tiesi tämän myös ja torjui pallon etee, josta Jones pääsi vielä yrittämään, mutta Belgialaisen ohi ei palloja tänään mennyt. FT 1-0.

Pointit:
- Ansaittu voito.
- Avauspuoliajan prässi oli fiksua ja tehokasta.
- Toisella puoliajalla liiallinen passivoituminen, mikä meinasi tuottaa valtavan pettymyksen.
- Erikoistilanteissa omassa päässä aivan hätää kärsimässä - niinkuin aiemminkin. Tosin Stoke oli vastassa, mutta silti.
- Lucas on pelityylissä tärkein pelaaja. Pallonmenetyksien jälkeen pakka on sikinsokin, mutta Lucas on lähes aina oikeassa paikassa oikeaan aikaan.

- Mignolet oli alussa selkeästi jännittynyt/epävarma. Pallot ei pysynyt hanskoissa ja kotisohvila pyöriteltiin päitä. Pelasti kuitenkin lopussa pisteet kotijoukkueelle, joten eipä voi pahemmin haukkua. Welcome!
- Toure - Agger oli ihan ok parina. Toure otti ehkä jopa hiukan enemmän avausvastuuta (tai sitten katsoin omista laseista väärin). Agger saa kiittää Mignoletia kyllä pelin jälkeen.
- Enrique - Johnson. Hyviä nousuja ja ihan ok ratkaisuja. Johnson vakuutti enemmän ylhäällä, Enrique alhaalla. Enriquen fyysinen preesens on tolkuttoman ihailtavaa katseltavaa. Geoff Cameron tietää sen varmasti myös.
- Lucas. Man of the Match minun kirjoissa. Loistavia katkoja, vakuuttavaa syöttöpeliä ja fiksua pelinlukua.
- Gerrard. Muutama pidempi syöttö karkasi, mutta ei se mitään. Ihan ok, mutta pystyy parempaan.
- Aspas. Aktiivinen. Haki palloja alhaalta ja laidoilta. Syötti maalin. Hyvä debyytti!
- Henderson. Teki töitä, niinkuin aina. Tänään olisi vain pitänyt niitata niistä 3-4 paikasta yksi maali, joten hyvä työ ei riitä.
- Coutinho. Sanat ei riitä. Pystyy edelleen parantamaan. Upea mies loistavalla tulevaisuudella.
- Sturridge. Paluu avaukseen ja yllättävät 90min. Ei palloa paljon lainannut, mutta mielestäni ihan hyvä asia. Yksin piikkinä pitääkin olla röyhkeä. Tuli ajoittain ehkä vähän liikaa vastaan, jolloin kärjessä ei ollut ketää. Hieno maali.


Rodgersille peukut. Avaus oli hyvä ja peli ihan hyvää. Liverpool on sarjakärjessä ja nyt muita pelejä katselemaan. Tästä on hyvä jatkaa. Maalintekoon lisää tehokkuutta niin hyvä tulee. Kolme pinnaa on kuitenkin prioriteetti numero 1 ja siitä on pakko olla tyytyväinen.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #1543 : 17.08.2013 klo 16:10:22

Pönkitetäänpäs vähän omaa egoa:
Aggerista ottaisin ilman muuta £17 miljoonaa ja juoksisin. 29-vuotias ja virhealtis tätä nykyä. Arvostus tuntuu enemmän perustuvan nykyään siihen, että on ns. seuran mies aka logonsuutelija. Pelillinen anti ei enää parhaiden vuosien tasolla.

Hirveästi yliarvostetumpaa topparia vaikeampi löytää. City väisti luodin viime kesänä.
Kova tarve näköjään miehellä todistaa minun olleen oikeassa.

Poolilta ihan kelpo esitys, mutta tällaiset pelit pitäisi tappaa ajoissa. Ei kaikkea voi kuitenkaan pelkästään Begovicin hyvyyden piikkiin pistää. Hauskasti se maali tulikin sitten kaukolauksesta, eikä varsinaisesta avopaikasta.
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #1544 : 17.08.2013 klo 17:10:55

Se mikä pisti silmään, oli Sturridgen laiskuus prässipelissä.

Meni toki lähellä, mutta hieman säästellen. Liverpool olisi voinut päästä moniin hyviin riistoihin ja pelinkääntöihin, jos Sturridge olisi mennyt muutamaan palloon vauhdilla tai siinä yhdessä vaiheessa liukuen. Muut pelaajat kuitenkin tukivat ja pitivät omat miehensä, mutta välillä näytti siltä, että Sturridge vain hölkkäsi näennäisesti ylimpänä miehenä. Liverpoolin prässi toimi muuten ja se sai luotua vaikeita tilanteita Stoken pallolliselle pakille.

Ainakin itselleni jäi tälläinen fiilis, ja muutamaan kertaa tuli streamille todettuakin, että: "mene sinne!"

Toki muuten hyvä matsi, muutamaa hehtaaripyssyä lukuunottamatta.
Son of Shankly

Poissa Poissa


Vastaus #1545 : 17.08.2013 klo 18:22:29

Hend0lta hyvä raportti. Näin itse pelin hyvin samoin. Ennen peliä pelkäsin perinteistä kauden alun "oho, se pomppasi -> pelistä paska maku suuhuun" ja kun pilkku vihellettiin, oli katseeni syvällä karhu-tuopissani kiroten kyynisesti. Mignolet pelasti tänään kolme pistettä. Itseäni miellytti Coutinho ja kuinka hän löysi hyvin Aspasin, Sturren ja Hendon. Nuori Phil pystyy lähes ajatuksenvoimalla repimään aukkoja vastustajan puolustukseen. Toure oli hyvä. Jos näin jatkaa, on vahva norsunluurannikkolainen ehdokas kauden hankinnaksi.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #1546 : 17.08.2013 klo 18:43:03

Muuten melko odotetusti meni avausmatsi, paitsi Touren esitys oli positiivinen yllätys. Jos tuo tosiaan on Kolon todellinen nykytaso, pelannee hän kunnossa pysyessään "vakioavauskokoonpanossa" tämän kauden.
Spili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Tervarit, AC Oulu


Vastaus #1547 : 17.08.2013 klo 19:01:56

Kyllähän siinä ennen rankkaria ehti kirota ääneen käyttämättä jätettyjä maalipaikkoja, mutta onneksi kuitenkin kävi näin. Ihan ok avauspeli ja jospa se maalintekokin alkaa jossain vaiheessa kautta kiinnostamaan.
hardluckpool
Vastaus #1548 : 17.08.2013 klo 19:15:37

Ihan ok avauspeli ja jospa se maalintekokin alkaa jossain vaiheessa kautta kiinnostamaan.

Varmasti avausvoitto helpottaa myös tuota viimeistelyä, ihan koko joukkueella. Lisäksi seuraavaan peliin Villan vieraaksi on hyvä lähteä kun talvella niille hävittiin ja tänään peittosivat vieraissa arsun, niin varmasti kukaan ei lähde soitellen sotaan :)
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #1549 : 17.08.2013 klo 19:23:07

Lisäksi seuraavaan peliin Villan vieraaksi on hyvä lähteä kun talvella niille hävittiin ja tänään peittosivat vieraissa arsun, niin varmasti kukaan ei lähde soitellen sotaan :)

Lisäksi kannattaa huomioida, että kapealla materiaalilla pelaava Villa pelaa Chelseaa vastaan jo ensi keskiviikkona, eli (oletettavasti) heille raskas matsi Lontoossa päättyy vain 68 h ennen lauantaista Liverpool-ottelua.

 
Sivuja: 1 ... 61 [62] 63 ... 246
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa