Moe
|
 |
Moe
Vastaus #1300 : 27.08.2015 klo 12:16:43 |
|
No miten Helsingin derby on parempi, samalla periaatteella ei yhtään parempi, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
Oot joko tietämätön tai sitten vaan vitun tyhmä. Veikkaan jälkimmäistä.
|
|
|
|
Puliheijari
Poissa
Suosikkijoukkue: Honakki, Gant-miehet
|
 |
Vastaus #1301 : 27.08.2015 klo 12:33:08 |
|
Voisitko Tipi olla niin ystävällinen ja poistua tältä foorumilta? Kuten huomaat kukaan ei arvosta/kaipaa sinun panostasi täällä. Mene vaikka kaveeraamaan Valavuoren kanssa.
|
|
|
|
kamrat
Poissa
Suosikkijoukkue: 1897
|
 |
Vastaus #1302 : 27.08.2015 klo 12:34:29 |
|
Helsingin derby, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
 Mahtava viesti.
|
|
|
|
Latvis
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #1303 : 27.08.2015 klo 12:35:09 |
|
No miten Helsingin derby on parempi, samalla periaatteella ei yhtään parempi, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
Mitä vittua täällä tapahtuu 
|
|
|
|
nsg
Poissa
Suosikkijoukkue: röda
|
 |
Vastaus #1304 : 27.08.2015 klo 13:02:07 |
|
No miten Helsingin derby on parempi, samalla periaatteella ei yhtään parempi, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
Hyi hitto miten oksettavaa vihapuhetta suomalaista nousevaa kannattajakulttuuria kohtaan.
|
|
|
|
munrakasklubi
Poissa
|
 |
Vastaus #1305 : 27.08.2015 klo 13:21:25 |
|
No miten Helsingin derby on parempi, samalla periaatteella ei yhtään parempi, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
Tipi553 = KITIVITTU
|
|
|
|
Seppo14
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #1306 : 27.08.2015 klo 13:24:11 |
|
Eipä tuo ole rahasta kiinni, ultrat kun on bannattu peleistä.
Lähinnä tarkoitin äänenkannattajia, sori väärä sanamuoto 
|
|
|
|
Honnu
Poissa
Suosikkijoukkue: support Laatusetti
|
 |
Vastaus #1307 : 27.08.2015 klo 13:49:17 |
|
Oisko jo aika uudelle topicille, joka käsittelee lutuurin uutta aikakautta suomessa.
En tiiä mikä vammaisuusaste kuvais parhaiten viimeistä kymmentä sivua...
|
|
|
|
Thalian
Poissa
|
 |
Vastaus #1308 : 27.08.2015 klo 15:00:37 |
|
.. hämmentävää keskustelua, kerta kaikkiaan. Sanonpa vain sen, että kontrolloitujen ja osittain laillistettujen soihdutuksien sun muiden koirankoppihommien kanssa etäännytään peruuttamattomalla tavalla 1900-luvun jälkipuoliskon merkittävimmän ei-poliittisen (. ..) eurooppalaisen nuorisoliikkeen keskeisistä pelisäännöistä ja ideaaleista. Kukaan, joka ymmärtää Ultras-kulttuurin historiaa, keskeisiä piirteitä ja tunnusmerkkejä, ei voi ilman kategorista vastustusta hyväksyä - puhumattakaan osallistumisesta - kyseisen kaltaista nöyryytyskieputusta viranomaisten taholta.
Ikään kuin kannattajakatsomot tosiaan olisivat jonkinlaisia viihdekoneita maksavalle yleisölle, koska siitähän tässä on todellisuudessa kyse. Tasalaatuisen viihde-elämyksen tarjoamisesta - ja järjestäytyneiden kannattajien luoman 'tunnelman' avulla tapahtuman houkuttelevuudesta - maksavalle yleisölle, osana viihde-elämystä ja markkinointitarkoituksiin. Käsi ylös, kuka haluaa esittää nukketeatteria lavalla ?
Jäi nyt vähän hämäräksi, että miten se laittomuus on oleellinen osa kannattamistoimintaa. Jos ymmärsinkö nyt oikein, että ultras-kulttuuri on ollut sellaista, että siellä on nimenomaan rikottu sääntöjä ja se on oleellinen osa sitä kulttuuria? Onko tässä siis tärkeämpää se ultras-kulttuuri vai joukkueen kannattaminen?
|
|
|
|
Raaka-Juhani
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK ja Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1309 : 27.08.2015 klo 16:28:40 |
|
No miten Helsingin derby on parempi, samalla periaatteella ei yhtään parempi, juntit vähän huutaa homovittua ja siinä kaikki.
Suomifudiksen seuraajat juntteja?  No onneksi ei Englannissa tarvitse semmoisia kuunnella.
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
 |
Vastaus #1310 : 27.08.2015 klo 16:55:27 |
|
Jäi nyt vähän hämäräksi, että miten se laittomuus on oleellinen osa kannattamistoimintaa. Jos ymmärsinkö nyt oikein, että ultras-kulttuuri on ollut sellaista, että siellä on nimenomaan rikottu sääntöjä ja se on oleellinen osa sitä kulttuuria? Onko tässä siis tärkeämpää se ultras-kulttuuri vai joukkueen kannattaminen?
.. vain osa kannattajaryhmiin sitoutuneista kannattajistahan haluaa profiloitua nimenomaan ' ultriin' tai täysin ymmärtää kulttuurin radikaalit taustat. Lähteenähän tuntuvat olevan lähinnä netin viileät kuvat ja lopulta etäiseksi jääneet kokemukset katsomoturistina. Ja sekin on ihan ok, koska usein jo tuo saattaa riittää sytyttämään kipinän ja seurauksena rohkeasti lähestymään katsomoiden jalommat ideaalit jakavia - tai vähintäänkin ne ymmärtäviä - verrokkiryhmiä kotikaupungin stadioneilla. Lienee selvää, että ajan saatossa saman palon jakavat vierelläsi olevat henkilöt ja kaikki yhteinen aikanne, kokemuksenne sekä tavoitteenne muodostuvat hyvin tärkeiksi asioiksi. Moni uskaltaa varmasti myöntää, että itse kannatus on tällöin vasta toissijaista. Mutta toisaalta juuri joukkuehan toi teidät yhteen ja loi erilaisia ihmisiä yhdistävän identiteetin, tavalla joka muussa ympäristössä olisi kovin harvinaista. Ja nimenomaan kannatuksen kautta - mikä pitää sisällään kaikki joukkueen ja yhteisön eteen tehdyt teot; myös peleihin matkustaminen ja bussissa yhdessä laulaminenhan on merkittävä osa kannatusrituaalia - voitte ylpeästi julistaa maailmalle yhteisöllisyyttänne. On turha luoda vastakkainasettelua "jalkapalloihmisten" ja "kannatuskulttuuri-ihmisten" välillä, koska ei ole mitään syytä sille, miksei samaan aikaan voisi olla molempia. Vastakkainasettelua täytyy ennemminkin luoda erinäisiä yhteiskunnallisia sääntöjä, asetuksia ja normeja sokeasti noudattaen matelevien ja niitä sokeasti noudattamattomien radikaaliluontoisempien yksilöiden välille. On selvää, että Ultras-kulttuurin ideaalit vetoavat enemmän jälkimmäiseen väkeen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.08.2015 klo 16:57:37 kirjoittanut Noblesse oblige »
|
|
|
|
|
Honnu
Poissa
Suosikkijoukkue: support Laatusetti
|
 |
Vastaus #1311 : 27.08.2015 klo 17:44:36 |
|
.. vain osa kannattajaryhmiin sitoutuneista kannattajistahan haluaa profiloitua nimenomaan 'ultriin' tai täysin ymmärtää kulttuurin radikaalit taustat. Lähteenähän tuntuvat olevan lähinnä netin viileät kuvat ja lopulta etäiseksi jääneet kokemukset katsomoturistina. Ja sekin on ihan ok, koska usein jo tuo saattaa riittää sytyttämään kipinän ja seurauksena rohkeasti lähestymään katsomoiden jalommat ideaalit jakavia - tai vähintäänkin ne ymmärtäviä - verrokkiryhmiä kotikaupungin stadioneilla.
Lienee selvää, että ajan saatossa saman palon jakavat vierelläsi olevat henkilöt ja kaikki yhteinen aikanne, kokemuksenne sekä tavoitteenne muodostuvat hyvin tärkeiksi asioiksi. Moni uskaltaa varmasti myöntää, että itse kannatus on tällöin vasta toissijaista. Mutta toisaalta juuri joukkuehan toi teidät yhteen ja loi erilaisia ihmisiä yhdistävän identiteetin, tavalla joka muussa ympäristössä olisi kovin harvinaista. Ja nimenomaan kannatuksen kautta - mikä pitää sisällään kaikki joukkueen ja yhteisön eteen tehdyt teot; myös peleihin matkustaminen ja bussissa yhdessä laulaminenhan on merkittävä osa kannatusrituaalia - voitte ylpeästi julistaa maailmalle yhteisöllisyyttänne. On turha luoda vastakkainasettelua "jalkapalloihmisten" ja "kannatuskulttuuri-ihmisten" välillä, koska ei ole mitään syytä sille, miksei samaan aikaan voisi olla molempia. Vastakkainasettelua täytyy ennemminkin luoda erinäisiä yhteiskunnallisia sääntöjä, asetuksia ja normeja sokeasti noudattaen matelevien ja niitä sokeasti noudattamattomien radikaaliluontoisempien yksilöiden välille. On selvää, että Ultras-kulttuurin ideaalit vetoavat enemmän jälkimmäiseen väkeen.
Ei tätä pysty paremmin muotoilemaan. Meinasin jo kirjoittaa Thalianille, ettet ymmärrä näköjään ees vähää alusta, mutta ehkä nyt ymmärrät.
|
|
|
|
Thalian
Poissa
|
 |
Vastaus #1312 : 27.08.2015 klo 17:46:51 |
|
Lienee selvää, että ajan saatossa saman palon jakavat vierelläsi olevat henkilöt ja kaikki yhteinen aikanne, kokemuksenne sekä tavoitteenne muodostuvat hyvin tärkeiksi asioiksi. Moni uskaltaa varmasti myöntää, että itse kannatus on tällöin vasta toissijaista. Mulle on ihan ok, että luodaan niitä yhteisön yhteisiä kokemuksia eri tavoilla. Silloin pitää olla kuitenkin rehellinen ja myöntää, että kyse ei ole ensisijaisesti kannattamisesti vaan nimenomaan siitä omasta yhteisöstä (ultrat) ja heidän kokemastaan asiasta. Mutta toisaalta juuri joukkuehan toi teidät yhteen ja loi erilaisia ihmisiä yhdistävän identiteetin, tavalla joka muussa ympäristössä olisi kovin harvinaista. Ja nimenomaan kannatuksen kautta - mikä pitää sisällään kaikki joukkueen ja yhteisön eteen tehdyt teot; myös peleihin matkustaminen ja bussissa yhdessä laulaminenhan on merkittävä osa kannatusrituaalia - voitte ylpeästi julistaa maailmalle yhteisöllisyyttänne. Tämän kaiken voi muuten pienin sisältömuokkauksin sanoa myös vaikka jostain Arsenalin paikallisesta kannattajaporukasta. On turha luoda vastakkainasettelua "jalkapalloihmisten" ja "kannatuskulttuuri-ihmisten" välillä, koska ei ole mitään syytä sille, miksei samaan aikaan voisi olla molempia. Vastakkainasettelua täytyy ennemminkin luoda erinäisiä yhteiskunnallisia sääntöjä, asetuksia ja normeja sokeasti noudattaen matelevien ja niitä sokeasti noudattamattomien radikaaliluontoisempien yksilöiden välille. On selvää, että Ultras-kulttuurin ideaalit vetoavat enemmän jälkimmäiseen väkeen. Olen samaa mieltä tästä. Koska vastakkain ovat musertavan suuri enemmistö ja marginaalinen vähemmistö, niin ei liene minkäänlainen yllätys, että säännöt luodaan enemmistön mielipidettä kuunnellen ja vähemmistön toiminta sekä tuomitaan että sanktioidaan.
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #1313 : 27.08.2015 klo 17:55:46 |
|
Meteli se on mikä merkitsee, yleensä soihduilla vain kompensoidaan sitä ettei jakseta huutaa koko pelin ajan.
Mää niin nautin tällaisista täysin hatusta vedetyistä analyyseistä  Foorumi ei olisi foorumi ilman niitä.
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
 |
Vastaus #1314 : 27.08.2015 klo 17:57:22 |
|
Koska vastakkain ovat musertavan suuri enemmistö ja marginaalinen vähemmistö, niin ei liene minkäänlainen yllätys, että säännöt luodaan enemmistön mielipidettä kuunnellen ja vähemmistön toiminta sekä tuomitaan että sanktioidaan.
.. sanktio, mikä ihana sana. Ja samalla suomalaisinta mitä tiedämme. sanktio - rangaistus; (oikeustiede) tehoste, pakote; (sosiologia) yhteisön reaktio, joka painostaa yksilöä sopeutumaan vallitsevaan normiin; tietyn valtion toimintaa koskeva pakote, kielto tai määräys
|
|
|
|
AllanMesörs
Poissa
Suosikkijoukkue: Eversti Wolfgang Luder, Waffen-SS
|
 |
Vastaus #1315 : 27.08.2015 klo 18:02:17 |
|
ovunque
|
|
|
|
Vlad Kepes
Poissa
Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi
|
 |
Vastaus #1316 : 27.08.2015 klo 18:08:39 |
|
Iivu 
|
|
|
|
kiva kokkeli
Poissa
|
 |
Vastaus #1317 : 27.08.2015 klo 18:54:44 |
|
Mää niin nautin tällaisista täysin hatusta vedetyistä analyyseistä  Foorumi ei olisi foorumi ilman niitä. Täysin sama. Harmi, että se lopetti jo.  Ties mitä helmiä olisi vielä tullut.
|
|
|
|
Savon Sonni
Poissa
Suosikkijoukkue: MP & Polk High
|
 |
Vastaus #1318 : 27.08.2015 klo 22:01:35 |
|
 Ei ole tapahtumassa. Vaikka Pöllöliitto heräisikin, niin viranomaiset torppaavat aivan satavarmasti. Bandyliigan peleissä soihdut palavat kohtalaisen useinkin matseissa, mutta en minä ole kuullut, että seuroille olisi sakkoja määräilty. Viranomaiset kun eivät kai ole vastuussa ottelutapahtuman turvallisuudesta? Ihan yhtä hyvin voi palloliittokin antaa luvan pyrojen käytölle. Järki on toki hyvä pitää päässä. Soihtujen polttelu on kohtalaisen turvallista keskellä lumihankea jääpallopelissä. Rutikuivassa Tammelan puukatsomassa ei ehkä välttämättä ole. Pyrojen hyväksyminen kai tarkoittaisi sitä, että niitä saa luvan kanssa poltella ennen peliä, puoliajalla ja pelin jälkeen, mutta ei kesken pelin. Riittääkö se sitten faneille? (koska palloliitto haistakaa vittu!) Näyttäviähän ne on varsinkin iltavalaistuksessa. Keskellä kirkasta kesää joku yksittäinen soihtu nyt ei ehkä omasta mielestäni niinkään.
|
|
|
|
Tipi553
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC
|
 |
Vastaus #1319 : 28.08.2015 klo 01:28:07 |
|
Minä en vaan voi ymmärtää näitä Tipin kaltaisien henkilöiden ajatusmaailmaa.. Olin samassa ottelussa paikan päällä ja minusta se koko tunnelma oli vain turistien täyttämä muovinäytös. Porukka istuu, jauhaa pähkinöitään ja välillä huutaa "puta madre". Samalla viikolla pelattu la liga ottelussakin Rayo - Bilbao oli enemmän menoa, kun Rayon ultrat jaksoivat pitää ääntä koko 90min.
Et varmasti ole ollut. Tai siinä tapauksessa olet sokea ja/tai kuuro. Juuri mainittiin ettei suomifutista saa kritisoida mutta esim. espanjalaista saa?
|
|
|
|
Davo
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter
|
 |
Vastaus #1320 : 28.08.2015 klo 09:58:24 |
|
Voisko joku poistaa tän tipin forkalta?
|
|
|
|
Varaamaton nimimerkki
Paikalla
Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum
|
 |
Vastaus #1321 : 28.08.2015 klo 10:49:30 |
|
Bandyliigan peleissä soihdut palavat kohtalaisen useinkin matseissa, mutta en minä ole kuullut, että seuroille olisi sakkoja määräilty. Viranomaiset kun eivät kai ole vastuussa ottelutapahtuman turvallisuudesta? Ihan yhtä hyvin voi palloliittokin antaa luvan pyrojen käytölle. Järki on toki hyvä pitää päässä. Soihtujen polttelu on kohtalaisen turvallista keskellä lumihankea jääpallopelissä. Rutikuivassa Tammelan puukatsomassa ei ehkä välttämättä ole. Boldasin olennaisen. Unohdat nyt tukareiden suuren huolen jalkapallohuliganismin rantautumisesta Suomeen.
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #1322 : 28.08.2015 klo 17:35:03 |
|
.. sanktio, mikä ihana sana. Ja samalla suomalaisinta mitä tiedämme.
sanktio - rangaistus; (oikeustiede) tehoste, pakote; (sosiologia) yhteisön reaktio, joka painostaa yksilöä sopeutumaan vallitsevaan normiin; tietyn valtion toimintaa koskeva pakote, kielto tai määräys
Aikuisen miesten uhmaikä ja sen tuottamat kiksit ovat kieltämättä hyvin erikoinen ja mielenkiintoinen ilmiö. Lieneeköhän tästä aiheesta tutkielmia sosiaalipsykologian puolelta, jotain alkukantaiseen laumautumisvaistoon liittyen.
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #1323 : 28.08.2015 klo 17:50:49 |
|
Aikuisen miesten uhmaikä ja sen tuottamat kiksit ovat kieltämättä hyvin erikoinen ja mielenkiintoinen ilmiö.
joo perkele sitä mitään leikitä yli kaksikymppisenä! Reserviupseerikoulun kautta opiskelemaan, sitten töihin ja naimisiin. Lapset ja kiireinen arki, lauantain Urheiluruudun jälkeen rouvan kanssa viltin alle. Konjakkilasi itsenäisyyspäivänä. On se jumalauta jos nämä ei aikuiselle miehelle riitä!
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #1324 : 28.08.2015 klo 17:51:58 |
|
Voisko joku poistaa tän tipin forkalta?
Minkä ihmeen takia. Sehän on aina yhtä hauskaa kun joku puhuu tahattomasti ajamaansa asiaa vastaan.
|
|
|
|
|
|