FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.01.2026 klo 00:21:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Niin?
Ei pelikieltoa - 178 (11.7%)
1-5 ottelua - 158 (10.4%)
6-10 ottelua - 227 (14.9%)
11-20 ottelua - 303 (19.9%)
365 päivää - 327 (21.5%)
Elinikäinen - 331 (21.7%)
Äänestäjiä yhteensä: 1510

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 49
 
Kirjoittaja Aihe: Miten pitkä pelikielto Suarezille?  (Luettu 97058 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #475 : 25.06.2014 klo 21:52:49

Hollannissa tuli seitsemän peliä, Valjussa korotettiin kymmeneen, kenties linja jatkuu?

Onko sulla jotain perusteita sille oletuksellesi, että Valioliigan pelikieltoa kovensi Eredivisie-puraisu? Mainittiinko se kurinpitopäätöksessä rangaistusta koventavana tekijänä? Suarezillahan oli Valioliigasta jo ennen tuota puraisua alla yksi kahdeksan pelin pelikielto.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #476 : 25.06.2014 klo 21:56:10

Onko sulla jotain perusteita sille oletuksellesi, että Valioliigan pelikieltoa kovensi Eredivisie-puraisu? Mainittiinko se kurinpitopäätöksessä rangaistusta koventavana tekijänä? Suarezillahan oli Valioliigasta jo ennen tuota puraisua alla yksi kahdeksan pelin pelikielto.

Ei ole tietoa, enkä niin väittänytkään. Korotettiin seitsemästä kymmeneen, mutta en tiedä vaikuttiko aikasempi Erdivisien bänni tuossa mitään.
nikkkke

Poissa Poissa


Vastaus #477 : 25.06.2014 klo 21:56:34

Uutinen
As The FA had claimed that the standard punishment that would otherwise
apply is clearly insufficient (refer in para 8 ) and this was not accepted by Mr
Suarez (refer in para 11), we were to deal with this case, not as a Misconduct
Charge but, under the Schedule A of Standard Directions and we did not take
into consideration any previous Disciplinary Records of Mr Suarez and
considered the offence in isolation.


Virallisessa raportissa raportissa yllättäen sanotaan, että eivät olleet ottaneet huomioon. En kyllä näe syytä, miksi FIFA ei ottaisi.

e. Vai viitataanko tuossa vain Valioliigassa tapahtuneisiin rikkeisiin, mene ja tiedä.
« Viimeksi muokattu: 25.06.2014 klo 21:59:33 kirjoittanut nikkkke »
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #478 : 25.06.2014 klo 22:00:13

En nyt jaksaisi huomioida tätä trollaamista - näyttäisi vähän siltä että näillä vakiojankkaajilla on sovittuna vuorot tähän hommaan, Savon kehari aloitti, höntsä jatkaa, seuraavaksi sitten lorenzo, vai onko lore kenties lomalla(?) - mutta siitä huolimatta todettakoon, että kaikki virallisissa otteluissa pelattu jalkapallo lienee lopulta FIFAn alaista pallottelua.
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #479 : 25.06.2014 klo 22:02:48

e. Vai viitataanko tuossa vain Valioliigassa tapahtuneisiin rikkeisiin, mene ja tiedä.

No jos Valioliigan pelikieltoa määrättäessä ei oteta huomioon aiempia Valioliiga-tuomioita, ei siellä todellakaan huomioida myöskään Hollannin liigassa kärsittyjä kakkuja.

Minusta rikoksenuusija-statuksen huomioiminen on paljon helpompaa silloin, kun puhutaan samassa sarjassa tehdyistä rikkeistä. Jos ruvetaan Valioliiga-tötöilyjä huomioimaan maaottelubänneissä, se ei ole ihan ongelmatonta.
nikkkke

Poissa Poissa


Vastaus #480 : 25.06.2014 klo 22:04:39

mutta siitä huolimatta todettakoon, että kaikki virallisissa otteluissa pelattu jalkapallo lienee lopulta FIFAn alaista pallottelua.

Näin minäkin sen järkeilisin, eihän siinä olisi muuten oikeastaan edes järkeä. Tuo FA:n linja vaan yllätti, kun luulin että tuomiota oli nimenomaan kovennettu Hollannin liigan vastaavasta.
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #481 : 25.06.2014 klo 22:19:22

Näin minäkin sen järkeilisin, eihän siinä olisi muuten oikeastaan edes järkeä.

Jos kaikki viralliset pelit ovat FIFA:n alaista toimintaa, miksi sen pitäisi automaattisesti tarkoittaa sitä, että Eredivisiessä tehdyt rikkeet otetaan huomioon, kun Valioliigassa jaetaan pekieltoa?

El diablo voi ihan vapaasti sivistää meitä siitä, miten nämä säännöt menee, jos hänellä on asiasta oikeasti muutakin tietoa kuin "no luulisin että näin se on" -tason mutua. Onko maaottelujen pelikieltoja määrättäessä aiemmin otettu huomioon kansallisten sarjojen pelikieltoja?
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #482 : 25.06.2014 klo 22:21:25

Rahallinen rangaistus Suarezille saattaa tulla sponsoreidensa kautta, sillä ainakin Adidas on kertonut odottavansa FIFA:n tutkinnan tulosta ja tarkastelevansa heidän tilannetta sen jälkeen uudestaan. Jutussa oli jopa mainittu se, miten jossain Adidaksen mainoskuvassa Suarez esitteli juurikin purukalustoaan. Toinen lausunnon antanut yritys on 888, joka on kertonut vastustavansa epäurheilijamaista käytöstä ja tarkastelevansa heidän sopimustaan nyt uudelleen.

Aiheesta on juttua ainakin Reutersin sivuilla: http://uk.reuters.com/article/2014/06/25/soccer-world-suarez-sponsors-idUKL6N0P63RH20140625
Sportacus

Poissa Poissa


Vastaus #483 : 25.06.2014 klo 22:24:02

Vuoden loppuun kaikissa kilpailullisissa otteluissa. Kaksi vuotta FIFAn alaisissa. Perusteena ei niinkään teko pelkästään, vaan kerroin, koska kolmas-vitun-kerta.

Mikä näissä mahtaa olla linjaus? Vaikuttaako maaotteluiden pelikieltoihin aikaisemmin seurajoukkueissa tapahtuneet rikkeet? Löytyykö FIFA:n säännöistä tähän vastaus?
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #484 : 25.06.2014 klo 22:26:23

Mikä näissä mahtaa olla linjaus? Vaikuttaa maaotteluiden pelikieltoihin aikaisemmin seurajoukkueissa tapahtuneet rikkeet? Löytyykö FIFA:n säännöistä tähän vastaus?

Ei ole tietoa, ja pahaa pelkään ettei. Kyseessä on kuitenkin sen verran poikkeuksellinen tapaus, että vaikka ennakkotapauksena pitäisi soveltaa yhtä ja ainoaa kattojärjestöä: jalkapalloa.
Razr

Poissa Poissa


Vastaus #485 : 25.06.2014 klo 22:29:12

Toivottavasti tulee kunnolla pelikieltoa, kun ei Luis näköjään millään opi ettei muita ihmisiä ole tarkoitus syödä.
Suarez on jopa enemmän sekasin ku Pepe...
span

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 25.06.2014 klo 22:40:55

Toivottavasti tulee kunnolla pelikieltoa, kun ei Luis näköjään millään opi ettei muita ihmisiä ole tarkoitus syödä.
Suarez on jopa enemmän sekasin ku Pepe...
en usko että suarezin tarkoitus oli syödä chiellini, aika absurdi väite.
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #487 : 25.06.2014 klo 22:45:25

Jos kaikki viralliset pelit ovat FIFA:n alaista toimintaa, miksi sen pitäisi automaattisesti tarkoittaa sitä, että Eredivisiessä tehdyt rikkeet otetaan huomioon, kun Valioliigassa jaetaan pekieltoa?

El diablo voi ihan vapaasti sivistää meitä siitä, miten nämä säännöt menee, jos hänellä on asiasta oikeasti muutakin tietoa kuin "no luulisin että näin se on" -tason mutua. Onko maaottelujen pelikieltoja määrättäessä aiemmin otettu huomioon kansallisten sarjojen pelikieltoja?

Eredivisie, Valioliiga ja mm-kisat ovat kaikki lopulta FIFAn alaista jalkapalloa, koska kaikki virallinen jalkapallo on. FIFA päättää rangaistuksesta. Kaikki kolme rikettä on tehty FIFAn alaisissa kilpailuissa.

Eredivisie ei ole valioliigaan/englannin FAn alaista jalkapalloa. FA päätti rangaistuksesta. Suarez ei ollut purrut ketään FAn kilpailuissa aiemmin.

FIFA voi muutenkin halutessaan lätkäistä ihan minkälaisen pelikiellon tahansa ja käyttää perusteluna mitä haluaa. Vai mihin perustui tassottin aikanaan saama 9 matsin pelikielto ? Miksei 8 tai 10 peliä yhtä hyvin ?

En tiedä FIFAn säännöistä mitään, mutta jos suarezia halutaan näin poikkeuksellisessa tapauksessa rangaista kovemman kautta niin kyllä ne aiemmat teot vaikuttavat ja voidaan ottaa huomioon tarvittaessa vaikka sääntöjen mukaan ei mennäkään.

Itse toki epäilen, että aiemmat tapaukset vaietaan kuoliaaksi ja että suarez huilaa maksimissaan kisojen loput matsit ja muutaman pelin siihen päälle. Voi selvitä kolmellakin pelillä..
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #488 : 25.06.2014 klo 22:54:08

FIFA voi muutenkin halutessaan lätkäistä ihan minkälaisen pelikiellon tahansa ja käyttää perusteluna mitä haluaa.

Perusteluissa olisi mielestäni hyvä olla avoimuutta syystä että: oletetaan, että Suarezille nyt lätkäistään vaikka 12 matsin bänni. Sitten joku toinen pelaaja puree MM-kisoissa vastustajaa ihan samalla tavalla ja saa siitä kahdeksan matsin pelikiellon. Jos tuo neljän matsin ero johtuu Suarezin aiemmista rikkeistä kansallisissa sarjoissa, se olisi hyvä kirjoittaa myös pelikiellon perusteluihin. Muuten toiminnasta jää todella linjaton kuva. Etenkin siinä tapauksessa, jos vielä erikseen väitetään, että aiempia rikkeitä ei ole pelikiellossa huomioitu.
Panopticon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #489 : 25.06.2014 klo 23:07:42

Naurettavia nuo selitykset. Jengikaverit ja valmentajat sanoo, että mitään ei tapahtunut, asianajaja sanoo, että Suareziltä silmä muurautunut umpeen (enimmäkseen ohi menneestä huitaisusta, jonka jälkeen Suarez näytti yrittävän repiä hampaitaan irti), Suarez itse sanoo törmänneensä Chiellinin olkapäähän, tai varmaankin, että Chiellinin olkapää törmäsi häneen... ei saatana.

Helppo tietty täältä huudella, mutta itse en kyllä tollasta rottaa edes omaan jengiini haluaisi.
makmana

Poissa Poissa


Vastaus #490 : 25.06.2014 klo 23:08:54

Kyllähän tämä oksettava temppu oli herra Suarezilta, ja kun eipä ollut edes ensimmäinen kerta. Tälläiset tapaukset lamaannuttavat kuningaslajin ainutlaatuista turnausta.
Tuo maksimi eli 24 ottelun pelikielto kuulostaisi suht hyvältä ratkaisulta tässä tapauksessa.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #491 : 25.06.2014 klo 23:24:00

Tällä periaatteella mielestäsi rasistisista huudoista ei pitäisi tulla mitään koska ne eivät aiheuta vaaraa ??? Jotain rajaa nyt hei, ei se vaarallisuus ole ainoa kriteeri minkä mukaan pelikieltoja jaetaan
Miten liittyy väkivaltaiseen käytökseen? Kyllähän vahingoittamisyrityksessä oleellisinta on teon vaarallisuus.

Pureminen on jotenkin niin eläimellistä tai lapsenomaista, että se tuntuu suorastaan nöyryyttävältä tulla purruksi.

Mikä siinä on nöyryyttävää? Se, että esim. lapsi tekee aikuiselle(?) väkivaltaa vai? En kyllä itse koe sitä nöyryyttävänä kuin purijan puolesta, koska alentuu tekemään sellaista.
Bonecrasher

Poissa Poissa


Vastaus #492 : 25.06.2014 klo 23:27:16

Zidane sai vuonna 2000 5 ottelun pelikiellon puskettuaan saurajoukkueen riveissä vastustajan pelaajaa ja MM-kisoissa 6 vuotta myöhemmin vain 3 ottelun pelikiellon puskettuaan mätisäkki-Materazzia! Tuota logiikkaa käyttäen ei Suarezin pannasta pitäisi tulla kovin pitkä!
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #493 : 25.06.2014 klo 23:29:09

e. ei mitään. Luin huonosti.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #494 : 25.06.2014 klo 23:31:46

Toki ensimmäinen. Paljon kerroin toisesta, entä kolmannesta.

Millainen pelitilanteeseen liittymätön väkivalta on sen verran sallittua, ettei uusien vastaavien rikkeiden pelikieltoja kasvateta?
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #495 : 25.06.2014 klo 23:33:48

Millainen pelitilanteeseen liittymätön väkivalta on sen verran sallittua, ettei uusien vastaavien rikkeiden pelikieltoja kasvateta?

Ei millainenkaan väkivalta. Siis tahalliset lyönnit, puskut, potkut jne. Myös sylkemiset, rasistiset huutelut jne.

Tässä ei nyt kuitenkaan - savonkeisarimaisesti - ole kyse mistään muusta tilanteesta, kuin Suarezin pureskeluista. Monikko.
span

Poissa Poissa


Vastaus #496 : 25.06.2014 klo 23:35:36

Kyllähän tämä oksettava temppu oli herra Suarezilta, ja kun eipä ollut edes ensimmäinen kerta. Tälläiset tapaukset lamaannuttavat kuningaslajin ainutlaatuista turnausta.
Tuo maksimi eli 24 ottelun pelikielto kuulostaisi suht hyvältä ratkaisulta tässä tapauksessa.
Kisat pilalla :(
deMorte

Poissa Poissa


Vastaus #497 : 25.06.2014 klo 23:38:08

On saattanut kyllä tulla kysymys esille jo aiemminkin, mutta en sitä tähän hätään löytänyt.

Ymmärrän että jos pelikieltoa lätkäistään 12 kk, ei hän saa pelata FIFA:n alaisia otteluita (eli ei mitään sarjoja) vuoteen. Tämähän lienee tuttua huttua noista toimitsijakielloista.
Mikäli rangaistus on mallia 10 ottelua, voiko Luis hyvittää sen missaamalla Uruguayn maajoukkueen jatkopelit, Liverpoolin mahdolliset harjoituspelit (oletettavasti myös FIFAn alaisia otteluita) sekä muutaman matsin Valioliigan alusta? Vai saako Suarez pelata seurajoukkueessa miten haluaa, mutta maajoukkueeseen ei ole vähään aikaan asiaa?

Kysymys siis lyhykäisyydessään on että millä otteluilla Suarez mahdollista ottelumäärällistä pelikieltoa hyvittää?
pepsi-antti

Poissa Poissa


Vastaus #498 : 25.06.2014 klo 23:39:20

Täällä joittenkin mielestä pieni näykkäisy...

Vain limainen mieshuora voi ajatella näin, koska huoraus on vääristänyt kyvyn käsitellä ällöttävyyttä.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #499 : 25.06.2014 klo 23:52:50

Ei millainenkaan väkivalta. Siis tahalliset lyönnit, puskut, potkut jne. Myös sylkemiset, rasistiset huutelut jne.

Tässä ei nyt kuitenkaan - savonkeisarimaisesti - ole kyse mistään muusta tilanteesta, kuin Suarezin pureskeluista. Monikko.

Tässä lynkk... viestiketjussa on puhetta myös rikkeiden rangaistusasteikosta yleensäkin. Tuossa pari viestiä sitten mm. esimerkki Zidanen headbuttailun tuomioiden ristiriidasta verrattuna Suarezille nyt vaadittuihin rangaistuksiin.

Vain limainen mieshuora voi ajatella näin...

:D Voi voi, kyllä se siitä.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 49
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa