FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.10.2025 klo 09:15:31 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 84 [85] 86 ... 123
 
Kirjoittaja Aihe: Englanti  (Luettu 108041 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
N5

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsesta


Vastaus #2100 : 27.11.2007 klo 00:08:08

Media voi olla paskaa, mutta jos sillä perustellaan urheilutuloksia, mennään todella heikoille jäille. Toki Capellokin ehti viitata henkiseen lukkoon, minkä voi tulkita tarkoittavan nollaamisen vaikeutta tmv.

Mielestäni kova lehdistö karaisee, eikä ole mikään menestyksen aito este. Pelaajien pitää tuolla palkalla vähän jaksaa myös paskaa.
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2101 : 27.11.2007 klo 00:19:56

Median syyttely pelaajien epäonnistumisiin on aikas naiivia. Tietenkin isoista asioista puhutaan joka paikassa, mutta niin se on jokaisessa pienemmässä tai isommassa lutuurimaassa. Sitä en tiedä, vaikuttaako media FA:n valmentajavalintoihin. Joka tapauksessa huippupelaajien tai valmentajien ei pitäisi edes seurata mitään futismediaa, tai ainakin paskalehdet pitäisi jättää omaan arvoonsa.

Näiden asioiden nyt yleensäkin olen kuvitellut olevan kunnossa noinkin korkealla tasolla. Eri asia sitten on, jos pelaajat lukevat lehtiä nähdäkseen kuinka hienoja kuvia heistä on otettu gaalailloissa ja muissa kissanristiäisissä. Todellinen huippuammattilainen (esim Capello) on niin armottoman kylmä ja itsetietoinen, että haistattaa vitut medioille. Niin ainakin muualla, lädeistä en tiedä...
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2102 : 27.11.2007 klo 00:26:54


Mielestäni kova lehdistö karaisee, eikä ole mikään menestyksen aito este. Pelaajien pitää tuolla palkalla vähän jaksaa myös paskaa.

Tätä juuri tarkoitin. Kyllä liksaa kehdataan vedättää miljoonia ja taas miljoonia heikoilla esityksillä, mutta kun koko pienen omaisuutensa seuran tai maajoukkueen mukana reissaamiseen upottava lädifani älähtää, niin vitun isot starat rupeaa kitiseen paineista. Juuri niistä paineista ja niiden sietämisestä kovassa ammattiurheilussa heille maksetaan jopa kohtuuttomia summia. Maajoukkue taas on paikka, johon miljoonat brittifutarit ovat unelmoineet pääsevänsä edes yhdeksi peliksi. Sen pitäisi olla iso kunnia.

Sama huvittaa jonkun Kimi Räikkösenkin kohdalla. Talli maksaa 50 milliä ja jätkä rutisee kun pomo pyytää olemaan juomatta viikko ennen kisaa tai kun 2 paskalehteä ihan toisessa maassa kirjoittelee hieman jostain ryyppäjäisistä. Tietyllä korkealla statuksella kun liikkuu, niin vaatimukset, odotukset ja julkisuus ovat sen mukaisia.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 00:28:48 kirjoittanut Nice10 »
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #2103 : 27.11.2007 klo 00:45:34

Tätä juuri tarkoitin. Kyllä liksaa kehdataan vedättää miljoonia ja taas miljoonia heikoilla esityksillä, mutta kun koko pienen omaisuutensa seuran tai maajoukkueen mukana reissaamiseen upottava lädifani älähtää, niin vitun isot starat rupeaa kitiseen paineista.

Ongelmana tuntuu olevan ettei suuri yleisö älähdä, vaikka lehdistö alleviivaa ja nostaa pepsipoikien lintsailua ja sikailua mitenkä pinnalle -> media tässä lähinnä tekee palvelusta, mutta homma menee kuuroille korville. Ainahan esim. näistä lintsareista mainitaan, mutta se ei edes tunnu aiheuttavan mitään pahennusta ja seuraavalla kerralla nousisi korkeintaan älämölö jos miljonäärit jätettäisiin rannalle. Aika paksunahkainen ja kovan maineen omaava valmentaja siihen tarvitaan, että tuossa ympäristössä uskaltaa viskellä mainosmannekiinit vittuun ringistä - siis niiltä osin, joita homma ei oikeasti kiinnosta.

Juuri niistä paineista ja niiden sietämisestä kovassa ammattiurheilussa heille maksetaan jopa kohtuuttomia summia. Maajoukkue taas on paikka, johon miljoonat brittifutarit ovat unelmoineet pääsevänsä edes yhdeksi peliksi. Sen pitäisi olla iso kunnia.

Kun noiden kavereiden toilailuja katselee, niin kyseessä taitaa enneminkin olla vastenmielinen velvollisuus kuin kunnia. Ongelma Englannin kannalta on lähinnä se, että melko samantyylisiltä vaikuttavat monet kakkosketjunkin pelimiehet.


Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2104 : 27.11.2007 klo 01:00:45

Vaikea sanoa onko kyseessä ennemmin pieni epäusko ja turhautuminen jatkuviin pettymyksiin suhteessa omiin ja muiden odotuksiin kuin se ettei vaan kiinnosta. Sellaista on nähty monissa palloilulajeissa (esim Jenkkien korisjoukkue) ja se myös ruokkii itseään. Mutta jos ei vaan kiinnosta niin ovien pitää tosiaan käydä ja huolella. Esim Becksiä alkoi todella kiinnostaa kun Capello näytti kaapin paikan Madridissa.

Ja samalla tavalla Gerrardejakin se alkaisi kiinnostamaan kun seuraavat Englannin arvokisapelit katselisi välillä kotisohvalta. Surkea urheilija ainakin on, jos ei ala kiinnostamaan.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 01:03:20 kirjoittanut Nice10 »
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #2105 : 27.11.2007 klo 01:06:12

no on se nyt kumma että kaikessa muussa on vika kuin itse toiminnassa. Suurinta paskaa ikinä vedota siihen että paineet on liian kovat. Ja että keltainen lehdistö luo epärealistiset paineet.
Kyllä saarilla varmaan itsekin tiedetään mitkä median edustajat edustaa mitäkin lehdistöä ja millä uskottavuudella ja vetää siitä sitten johtopäätökset.

Siinä missä 7 päivää rupeaisi nostaa painetta ja sit kun kusee niin vedotaan siihen että nämä lehdet loi liian ison paineen. Mielenkiintoista miten saksa 2002 kesti sen painen kun oli mennyt huonosti ja jalkapallo huonossa tilassa. Tai italia 2006 kaiken sen paskan keskellä meni ja voitti.

Niin no nyt joku voi sitten tulla pätemään kaavioilla ja niiden helppoudella.

Paineet ovat juttu jota urheilussa nyt sattuu olemaan. Paineen alla sortuu ne joilla on epävarma suhtautuminen kykyihinsä. Hyvä pelitapa, joukkue, synergia yms tekijät kaikki johtaa tilaaan jonka avulla ne paineet loppujen lopuksi kestetään. Jonkun noissa kisoissa on pakko voittaa ja yleensä ne voittajat on sellasesta porukasta jotka varmaan kaikki saa osansa paineista.

Ranska varmasti lähti paineitta omiin kotikisoihin.

Ei paineet ole mikään tekijä. Ne on kaikilla läsnä kun puhutaan noista isoista jalkapallomaista ja kyse on siitä kuka ne kestää. Ne on niitä tekijöitä jotka erottaa jyvät akanoista. Ja mikä tekee pelaajasta ja joukkueesta paineenkestokykyisen on juuri se yleinen taito ja luottamus omaan juttuun. Kun pelaajat tietävät mitä ne tekevät ja on riittävä taso sen toteuttamiseen kestetään myös paineet.

Englannilla on noissa viimeisissä epäonnistumisissa mennyt aina jollain tavalla kusi sukkaan. Millon se meni svennikseltä 2002 jne. 2006 se taas kusi siihen jo ennalta mahdottomaan pelitapaan ja miehitykseen joka ei tuolla tavalla tuo esiin pelaajien parhaita ominaisuuksia, lähinnä lampard-gerrard akselilla---->luottamus kykyihin heikkeni, paineet pääsi myllertämään ja tuloksena kummankin epäonnistuminen silloin kun tarvittiin.

Vai oliko sekin jokin sattuma että gerrard-lampard kummatkin munasi samassa paikassa?Miksi maalivahdit ovat pettäneet?koska ne ovat sitä heikkoa tasoa, tietävät sen itsekin, menee puihin ja paineet tuovat vielä suuremmat möröt kehiin ja homma menee reisille.

Kaikki nämä epäolennaiset syyt ovat pelkkä verho sille että siellä tehdään loppujen lopuksi asioita väärin. Jos homma toimisi niin ei nä kaikki ulkoiset tekijät pääsisi tekemään tuhoa. Kuten jo aiemmin mainittu on koko brittiläinen jalkapallo melkoisessa alennustilassa maajoukkueiden osalta tällä hetkellä. Poikkeuksena skotlanti joka on tehnyt jo ne linjaukset jossa turvataan oman pelaajamassan kehitys
Holmgård

Poissa Poissa


Vastaus #2106 : 27.11.2007 klo 01:20:27

Kroatia on Jugoslavian jalkapalloperinteen todellinen manttelinperijä.

Ohi otsikon mutta tähän jauhantaan ihan sopiva:

Tähän Suur- Saksa jo osin vastasikin taustojen selvittämisellä. Johtuen monista tekijöistä voi laskea että Kroatia parhaimmillaan voi olla tasoa 9.- 16. maailmassa. Serbia tulee varmasti olemaan tässä ( eli Hrvatskan yläpuolella) tai jopa tasoa 5.- 8. jonkun vuosikymmenen. Pikkumaistahan Hollanti ja Portugali miehittävät näitä nyt ja Tsekkikin oli hetken tässä. Maailman tasolla puolivälierä- tasoa ovat vuodesta toiseen vain Sakut ja Italia sekä Latinoiden kaksi ja tähän mitalistijoukkoon tulle sitten epätasaisella kierrolla Euroopasta maita mukaan.

Maajoukkuepeli on kuitenkin aika paljon kiinni myös muutamasta yksilöstä joten neljän imperiumin ulkopuolella heilahdukset voivat olla suuria ( gallit poissa 90, 94, ennen ja jälkeen vahvoja Hollanti kausittainen kisakävijä..). Serbia on maailman suurissa pallopeleissä top 4 maa( koris, tennis, handis, lentopallo). Tähän ei pysty vastaamaan mikään muu valtio. Jalkapallo on maan suurin laji ja taso on jo vuosikymmeniä näkynyt huikeina pelaajina ja finaalitaso oli realistinen jo 90, 92, 98- kisoissa. Tuloskulttuuri on tässä lajissa vielä serbeillä Ruotsin ja Saksan tasosta kaukana. Eli luultavasti tynkä- Jugot menevät kohta ohi puolisuurista kuten Espanja, Sumut, Ranska ja ylemmästä kastista Hollanti sekä etenkin Portugali saattavat myös taipua.

Kroatialle ennustan siis kohtalaista vakiokävijä- tasoa Puolan, Ukrainan ja muita slaaveja pykälää ylempänä.
Kulttuuri ja taso on kuitenkin Serbiaa vähäisempi eikä väkimäärä 5m riitä ylemmäs.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 01:24:33 kirjoittanut Holmgård »
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2107 : 27.11.2007 klo 01:25:00

Näinhän se on. Kyllähän starstatuksen omaavan lädin pitää kyetä kestämään paineet Wembleyllä siinä missä joku kokematon honkkeli Toni Kallio täydellä Stadikalla yksin C.Ronaldoa vastaan. Itse ainakin olen aina ihannoinut heikompiakin pelaajia, jotka venyvät paineiden alla ja jopa ylittävät itsensä. Englannin pelaajien ei esim Makedoniaa vastaan tarvitse ylittää itseään. Owenin haastattelu kuvaa hyvin sitä, nyt jo pelaajienkin päähän kaivautunutta ajatusta siitä, että he olisivat joku maailman huippujoukkue, joka selviää kisoihin ilman isoja ponnisteluja. Jotenkin ylimielinen kuva jäi ja tuntuu, että pelaajat ovat aivan yhtä sokaistuneita seurajoukkueidensa ulkomaalaisvoimin saavutettuihin pariin urotekoon kuin fanitkin Englannissa ja Suomessa. Ja pitää todella muistaa, että karsinnoista selvitymisen jälkeen on piiiitkä matka vielä todelliseen menestymiseen. Mistään pelkästä hienosäädöstä ei tod ole kyse...
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2108 : 27.11.2007 klo 01:26:57

k...luin väärin

Myös Venäjä ja Usa hallitsevat joitakin pallopelejä.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 01:29:32 kirjoittanut Nice10 »
suur-saksa

Poissa Poissa


Vastaus #2109 : 27.11.2007 klo 01:29:57

Englannin nykytilasta en ole vielä nähnyt mitään sellaista esitystä joka vaikuttaisi että mikään muu muuttuu kuin valmentaja penkillä. Aivan samaan syssyyn voisivat laittaa magnetofonilta kuulumaan Churchillin luentoa tai puhetta. Ihan yhtä tehokas valmennusväline, jos mitään todellista muutosta ei edes aiota tehdä tai harkita.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #2110 : 27.11.2007 klo 01:35:14

esim Jenkkien korisjoukkue

Asennemaailma ja vapaa-ajan aktiviteetit ovat rinnastettavissa lädien maajoukkuetähtiin, mutta jenkit ovat/olivat noin periaattessa materiaaliltaan parhaita - lädit vain siellä jossain sijoilla 5-8.

no on se nyt kumma että kaikessa muussa on vika kuin itse toiminnassa. Suurinta paskaa ikinä vedota siihen että paineet on liian kovat. Ja että keltainen lehdistö luo epärealistiset paineet.

Tuo nyt oli suur-saksan jorinoita, joita tuskin moni allekirjoittaa.

Poikkeuksena skotlanti joka on tehnyt jo ne linjaukset jossa turvataan oman pelaajamassan kehitys

Mitähän ne poikkeavat linjaukset noin tarkemmin ovat? Sinänsä skottien lisäksi piskuinen ja vielä heikommalla materiaalilla ratsastanut P-Irlanti pelasi kohtuullisen onnistuneet karsinnat.

e: Itse asiassa lähes kaikki lädimaajoukkueet Englantia lukuunottamatta suoriutuivat loppusijoituksen suhteen paremmin kuin arvontakori olisi edellyttänyt: Skotlanti neljäs arvontakori / lohkonsa kolmas, Irlanti 4/3, P-Irlanti 6/3, Wales 5/5 ja Englanti 1/3. Noin ohimennen kaikki muut ykkös- ja kakkoskorinjoukkueet Englantia lukuunottamatta selvisivät kisoihin, ne pela vähä tylsä karsinnat.

« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 01:44:48 kirjoittanut Blanchflower »
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #2111 : 27.11.2007 klo 01:50:07

no skotlannissa jokaisessa matsissa täytyy kokoonpanossa olla alle 21-v pelaaja siis skotti. tämän kauden uutuus vai voi olla jo viime kaudelta. Ei tietenkään nyt ole voinut tähän karsintaan näkyä mutta tulee näkymään jos asiat tehdään oikein.

No en yhtään ihmettele jos taas kolmen vuoden kuluttua ihmetellään kisapaikan uupumista tai että sen saaminen on mennyt niin tiukaksi jos ajatusmaailma on tämä. Jos kaikki todellakin on hienosti ja mylly tuottaa laatua niin mikä siinä sitten on muuttamaan mitään.

Mielenkiintoista miten monelta sellaiselta joka tunnustautuu jonkin muun jalkapallon kannatajaksi yrittää täällä tuoda eritellen jotain ongelmia esiin ja ladit sen sijaan painavat homman villasella ja uskovat naiivisti tulevaisuuteen.

En kiistä etteikö nykyinen joukkue vielä olisi laadukas ja varmasti hieman kokeneemmalla valmentajalla  tulokset olisivat paremmat näiden karsintojen osalta. Kuitenkin on muistettava että svennis on loistava valmentaja. Ja hän ei saanut tällä porukalla aikaan sen enempää. Svennis sai porukan kisoihin mutta mitenkään merkittävän lähellä menestystä ei englanti ole hänenkään johdollaan ollut.

Ei tämä ole mitään suur-saksa jargonia. Tämä on ihan edessä olevien faktojen tunnistamista. EI mitään sen kummempaa. Ja tendenssi on laskeva. Ja yksi syy siihen on juuri tämän ongelman aliarvioiminen. Samaa tapahtuu suomessa kendopuolella. Näyttää hyvältä mutta se ei sitä ole.

suur-saksa

Poissa Poissa


Vastaus #2112 : 27.11.2007 klo 01:50:38

Eli Englannin löysyys on tähtiin kirjoitettu...
Angulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed


Vastaus #2113 : 27.11.2007 klo 01:51:08

Noin ohimennen kaikki muut ykkös- ja kakkoskorinjoukkueet Englantia lukuunottamatta selvisivät kisoihin, ne pela vähä tylsä karsinnat.

Taas tartutaan ohi aiheen, mutta tämä on mielenkiintoinen tilasto. Varsinkin niille jotka uhoavat Euroopan laajasta tasosta ja pienistä tasoeroista. Kyllä niitä tasoeroja maajoukkuetasollakin sen verran on, että parhaat joukkueet ovat parhaita joukkueita vähänkin pidemmässä juoksussa. Joku voisi kaivaa tilastoa siitä kuinka usein kakkoskoria alempaa Euroopasta selvitään arvokisoihin ja kuinka harvoin ykköskorin joukkue sieltä putoaa. Veikkaisin, että ensimmäiseen vastaus on tuo keskimäärin yksi joukkue karsinnoissa ja jälkimmäiseen vielä ykköstäkin pienempi luku. Edellisenä kisoista pudonneena ykköskorin joukkueena ennen tätä Englannin jäätymistä tulee mieleen Hollanti 2002 kisoissa, tosin tässä voin olla pahasti hakoteilläkin...

Pointtina siis se, että ei alemmista koreista kisoihin nouseminen ole mahdotonta, mutta on se saatanasti vaikeampaa kuin helposti annetaan ymmärtää...
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2114 : 27.11.2007 klo 01:55:43

En tiedä mitä esim Skoteissa on tehty paremmin, mutta siellä on edelleen säilynyt se briteille tyypillinen halu tapella ja voittaa, vaikka taidot ovatkin rajalliset. Monien ennakkoluuloista poiketen ainakin itse pidän helvetisti kunno rehdistä lädipallosta, joka on katoamassa Valjustakin. Ennen Englannin maajoukkue ei pärjännyt taidossa, vaan se korjattiin tahdolla. Nyt kuvitellaan, että taitoero olisi kurottu umpeen ja se tärkeä tahto on unohdettu. Ennen lädipakit ja keskikentän keskustat olivat kovia luita. He ymmärsivät pelata vahvuuksillaan ja tappamisen meiningin saattoi haistaa, usein jopa Gazzan tapaisista taitopelaajista. Nykyiset Pepsi-pojat kuvittelevat olevansa euroopan eliittiä taidoiltaan, vaikka näin asia ei ole. Se näkyy myös Owenin kommenteista.

Hyvä esimerkki on juuri parjattu S. Gerrard. Nythän puhutaan miehestä, joka on noussut Poolissa ja maajoukkueessa nykyiseen asemaan suurella sydämellä, periksiantamattomuudella, voitontahdolla ja agressiivisuudella. Kun nuo ominaisuudet jätetäänkin yhtäkkiä miehen pelistä pois, niin jäljelle ei jää enää oikein mitään muuta kuin kova veto. Pelaaja jonka pelityyli perustuu fysiikkaan ja tahtotilaan ei muutu hetkessä pallotaikuriksi. Sama asia voidaan nähdä isommassakin mittakaavassa. Muut maat kehittyvät myös ja sen Englanti on unohtanut.

Ja kyllä, kun katsoo Rangers-Barca peliä tai Skottien maajoukkueen matseja, niin kyllä siellä huomaa mikä ero lädien virkamiespalloon on. Sen näkee kaikista katsojista ja pelaajista.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #2115 : 27.11.2007 klo 02:07:59

no skotlannissa jokaisessa matsissa täytyy kokoonpanossa olla alle 21-v pelaaja siis skotti. tämän kauden uutuus vai voi olla jo viime kaudelta. Ei tietenkään nyt ole voinut tähän karsintaan näkyä mutta tulee näkymään jos asiat tehdään oikein.

Ei tuollaiset säännöt mikään taikatemppu ole, niillä ei ole edes kosmeettista vaikutusta ellei se varsinainen junnuvalmennus ole kunnossa.

No en yhtään ihmettele jos taas kolmen vuoden kuluttua ihmetellään kisapaikan uupumista tai että sen saaminen on mennyt niin tiukaksi jos ajatusmaailma on tämä. Jos kaikki todellakin on hienosti ja mylly tuottaa laatua niin mikä siinä sitten on muuttamaan mitään.

Eikö niitä ongelmakohtia ole kuitenkin kohtuullisesti listattu tämänkin ketjun aikana? Syvemmällä olevat ongelmat esim. kakarapuolen valmennuksessa eivät muutu miksikään lyhyellä tähtäimellä ja sen puolen tekemisillä ei ole pahemmin merkitystä esim. seuraaviin karsintoihin. Toisaalta ruohonjuuritason valmennusta isommaksi koetinkiveksi saattaa muodostua asennekasvatus -> kuten aiemmin totesin, Sparv kommentoi osaa akatemiapelikavereistaan sellaisiksi, joita kiinnosti lähinnä raha, naiset ja viina. Aika hyvin tuo NBA-asenne siis levittäytyy jo puntamiljonääreistä sellaisiksi unelmoiviin. Jos nuo junnut kuitenkin jaksavat treenata itsensä sinne isojen sopimusten ääreen, eiköhän heistä kuitenkin kehity maajoukkueen vinkkelistä parhaimmillaankin juuri niitä asennevammaisia ja ylimielisiä sluibailijoita.

Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2116 : 27.11.2007 klo 02:21:55

Toisaalta ruohonjuuritason valmennusta isommaksi koetinkiveksi saattaa muodostua asennekasvatus -> kuten aiemmin totesin, Sparv kommentoi osaa akatemiapelikavereistaan sellaisiksi, joita kiinnosti lähinnä raha, naiset ja viina.


Tämähän on toki ikuinen ongelma huippu-urheilussa, ja varsinkin Suomessa, jossa esim nuorten urheilijoiden alkoholinkäyttö on todella laajaa, laajempaa kuin jopa briteissä. Niin uskallan kokemuksesta väittää. Tosiasia kuitenkin on se, että urheilun historia (ja varsinkin Englannin) tuntee paljon pillun perässä juoksevia ryypiskeleviä urheilijoita, jotka kuitenkin ovat olleet todellisia huippuja alallaan. Viina, naiset ja raha eivät sulje pois sitä, että pelaaja voi kentällä olla ylivoimainen tai joukkue menestyä. Monissa NBA-pelaajissa ja Kimi Räikkösissä on se ero lädeihin, että he ovat aidosti todellisia huippuja. Näin ei ole Englannin maajoukkueessa eikä varsinkaan niissä nuorissa, jotka kuvittelevat olevan uusia Beckhameja.

Blankku puhuu asiaa, mutta tätäkin tapahtuu myös hirveän monissa muissakin maissa. Kyllä Afrikkalaisen pelaajankin pää usein sekoaa kun mainetta sekä rahaa tulee ja varmasti italiaanoillekin naiset maistuvat. Eri asia sitten on tekeekö pelaaja töitä pysyäkseen siellä huipulla maineen, viinan, naisten, rahan ja muiden mukavien luontaisetujen keskellä.

Ryypiskely ei ole tehnyt yhdestäkään lädistä huonompaa palloilijaa, luulisin että päin vastoin. Nykyiset Pepsi-pojat luultavasti menevät pelin jälkeen shoppailemaan kun ennen mentiin baariin juhlimaan joukkueen kanssa.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #2117 : 27.11.2007 klo 02:44:55

Juu, ei tuo viinallaläträäminen sinänsä ole mikään lädien erityispiirre, eikä sen puoleen uusi asia saarilla -> lähinnä hain sitä, että tuollaisen nykyisen blingblinggangbang-porukan kohdalla on enää turha purhua sellaisista asioista kuin "maajoukkue on kunnia asia" tai edes "ammattiylpeys" (vrt. sähleycole).

Nykyiset Pepsi-pojat luultavasti menevät pelin jälkeen shoppailemaan kun ennen mentiin baariin juhlimaan joukkueen kanssa.

Toisaalta tuotakin sivuavaa tekstiä suorapuheinen Keane laukoi aiemmin kesällä pelaajien siirtomotiiveja kommentoidessaan, mutta ehkäpä siellä taustalla on lopulta aivan yhtä paljon Sunderlandin kehno yöelämä kuin olemattomat shoppailumahdollisuudet niile muovivaimokkeille/tyttöystäville.
suur-saksa

Poissa Poissa


Vastaus #2118 : 27.11.2007 klo 07:05:33

Kyllä Saksan pelaajatkin ottavat kaljaa ja akatkin taustalla mukana tulevat jos kisajärjestäjillä on riittävän hyvät tilat. Saksassa ja monissa muissa joukkueissa vain on se tapa jos lähtee välillä omille teilleen, niin ei enää pelaa maajoukkueessa.

Englannin pelaajista on lukenut silloin tällöin kaikenlaisia "pupu-uutisia" jotka tuskin joukkueen sisäistät tasoa nostavat merkittävästi. 1970 kisoissa oli Bobby Mooren kohelluksia, 2002 oli Beksin polvea ja hiustötterön kammankäsittelijän mukanakulkemista jne. En viitsi näitä enempää luetella, mutta kaikki höösä ja tuuba jonka joukkueet itse sallivat vierellään on aina omissa käsissä niiden vaikuttaminen.

Ja kyllä moni Suomalainenkin urheilija on vuosikymmeniä tapahtumien jälkeen kertonut "puntiksilla" olemisistaan ja se onkin sitten usein ollut syy jopa joukkueen floppaamiseen kun muut hermoilevat mitä tehdään ja pelata pitäisi (tuorein esimerkki vaikka Karalahti)
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2119 : 27.11.2007 klo 11:05:48

Ryypiskely ei ole tehnyt yhdestäkään lädistä huonompaa palloilijaa, luulisin että päin vastoin. Nykyiset Pepsi-pojat luultavasti menevät pelin jälkeen shoppailemaan kun ennen mentiin baariin juhlimaan joukkueen kanssa.
Paljon asiallista kirjoittelua tästä asenneaiheesta, joka tosin mielestäni aiheena on "vähä tylsä", koska käytännössä kaikilla mailla on potentiaalnen asenneongelma. Yleensä se kaivetaan esiin, kun joukkue ja valmentaja epäonnistuvat. Täsmälleen sama keskustelu käytiin muuten Saksassa yhdeksän vuotta sitten. Mutta hupps, kun valmentaja vaihtui, menestystä alkoi tulla ja pelaajien tasokin kohosi, niin yks kaks kaikki kertoivatkin kuinka kivaa on mennä kotkapaitoihin. Eli asenneongelma voi olla yhtä hyvin seuraus kuin syy.

Tuo siteeraamani lause on kuitenkin niin hirveätä tuubaa, että siihen on pakko puuttua. Ilmeisesti kirjoittaja on täysin tietämätön alkoholin todellisesta luonteesta, ja elää mahdollisesti nuoruutensa takia aikaa, jolloin kuvitellaan, että alkoholin suurin riski on kaatuminen portaissa ja krapulapäivä. - Asia ei tietenkään ole niin, ja esim. maailman kilpailluimmassa lajissa viinan kanssa humalahakuisesti läträävät antavat kilpailijoilleen sekä fyysisen että henkisen kilpailuedun. Kannattaa lukea Atikin pamflettikirjasta, millaisia ajatuksia Anderlecht-leiri herätti silloin vielä nuorelle, tais olla 25v. Atikille.

En itse henkilökohtaisesti usko, että nykyisten lädihuippujen piirissä olisi joku juopottelukulttuuri, joskin riski siihen on huomattavasti suurempi kuin alkoholin kohtuukäytön taitavissa Keski-Euroopan maissa.
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #2120 : 27.11.2007 klo 12:33:15


Tuo siteeraamani lause on kuitenkin niin hirveätä tuubaa, että siihen on pakko puuttua. Ilmeisesti kirjoittaja on täysin tietämätön alkoholin todellisesta luonteesta, ja elää mahdollisesti nuoruutensa takia aikaa, jolloin kuvitellaan, että alkoholin suurin riski on kaatuminen portaissa ja krapulapäivä. - Asia ei tietenkään ole niin, ja esim. maailman kilpailluimmassa lajissa viinan kanssa humalahakuisesti läträävät antavat kilpailijoilleen sekä fyysisen että henkisen kilpailuedun. Kannattaa lukea Atikin pamflettikirjasta, millaisia ajatuksia Anderlecht-leiri herätti silloin vielä nuorelle, tais olla 25v. Atikille.

En itse henkilökohtaisesti usko, että nykyisten lädihuippujen piirissä olisi joku juopottelukulttuuri, joskin riski siihen on huomattavasti suurempi kuin alkoholin kohtuukäytön taitavissa Keski-Euroopan maissa.

Off topikiksi menee, mutta pakkohan sitä on selventää omaa heittoa.

No no, tottakai esimerkkini oli kärjistetty. En tarkoittanut tietenkään Atikin, Karalahden tai Gazzan tapaista vakavaa alkoholismia, joka ei ole hallinnassa. Kyse onkin siitä, että viinan ja naisten perässä juokseminen ei jopa näillekään pelaajille ole ollut este nousussa maansa parhaaksi pelaajaksi omalla pelipaikallaan. Toki miehistä olisi voinut terveillä elämän tavoilla tulla parempia, mutta onko siitäkään takeita?

Harvinaisen usein kuitenkin johtajuus, luovuus, persoonallisuus ja kylmähermoisuus yhdistyy pelaajiin, jotka siviilissäkin ovat vauhdikkaita persoonia. Elämää suuremmat pelaajat ja ihmiset ajautuvat helposti vaikeuksiin, mutta siliti se harvoin kelpaa syyksi epäonneen kentällä. Periaatteessa on sääli, että moni superpelaaja kärsii vaikeuksista roskaruoan, alkoholin, tupakan tai jopa huumeiden kanssa. Näin on kuitenkin aina ollut huipulla niin urheilussa kuin esim taiteessakin. Monesti tietty irroittelu on pakotie todellisuudesta ja auttaa huippuja siirtämään ajatuksensa muualle, varsinkin kun paineet ovat helvetilliset. En tietenkään kannusta ketään nuoria ottamaan tällaisesta mallia, mutta tämä sivuoire on absoluuttisella huipulla yleinen ja usein hyväksyttävissäkin.

Arvostamani kirjoitta Callit on kyllä itse elänyt aivan tynnyrissä, jos ei ole tietoinen huippu-urheilun ja jalkapallon varjopuolista. Kauden päätteeksi irroittelu on rankkaa joukkueesta riippumatta ja jotkut pelaajat irroittelevat muita enemmän. Mielestäni henkisen hyvinvoinnin säilyttämiseksi irroittelu on ihan tervettä niin kauan kun pystyy hoitamaan velvoitteensa. Irroittelua tapahtuu myös ottelukaudella jossain enemmän jossain vähemmän.

Aika monissa topikeissa on jauhettu päihteitä käyttävistä pelaajista, mutta vieläkin joudun painottamaan, että tupakointi ja alkoholin käyttö ovat huipullakin hallittavissa ja kompensoitavissa raa'alla harjoittelulla. Toki maksimaalinen suoritus kärsii, mutta sekin on taas korjattavissa joukkuelajeissa muilla keinoin. Eikä maksimaalinen tasokaan laske alle 35-vuotiaalla niin paljon kuin lapsille annetaan ymmärtää. Toki vanhemmiten vaikeudet ovat valtaväestön tapaan mahdollisia. Tiedän sen itse kun olen tupakkaa polttanut aktiiviaikoinani ja koskaan en ole ollut joukkueen huonokuntoisin normaalin talviharjoittelun jälkeen. Moni asia on yksilöllistä.

Etelä-euroopan sivistyneissä juomakulttuureissa isompi ongelma onkin tupakka ja uskoakseni myös huumeet jossain määrin. Tupakointi on käsittämättömän yleistä esim Italiassa ja Ranskassa ja näitä tupruttelijoita on ollut molempien maailmanmestariryhmässäkin. En vaan ymmärrä, miksi jonkun Zidanen pitäisi lopettaa polttaminen, jos se on hänen pieniä nautintojaan kovassa ammatissa. Tai kuka menee veikkausliigan ainoalle avoimesti polttelevalle Popovitsille sivistämään tupakan vaaroista.

Enemmän tarkoitinkin heitollani sitä, että ennen lädit olivat äijämäisiä ison sydämen pelaajia, nykyään kissanristiäisten puseja. Mielummin kaikkensa kentällä antava viinan ja naisten perässä juokseva jätkä kuin kananmunat kainaloissa hipsutteleva munaton geelitukka.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2121 : 27.11.2007 klo 13:53:55

Olen toki täysin tietoinen noista pelaajien toilailuista nyt ja varsinkin menneinä aikoina. Olen myös siinä vakaassa, joskin epäteiteellisessä, käsityksessä, että kyseiset toilailut ovat olleet brittien keskuudessa huomattatvasti yleisempiä kuin keski-eurooppalaisten.

Kysehän on lopultakin määristä, ja tämä koskee niin tupakkaa kuin alkoholiakin. En itse enkä usko kenenkään lääkärinkään allekirjoittavan tuota väitettä treenillä kompensoitavissa olevasta alkoholinkäytöstä. Kyse on joka tapauksessa pienestä käsijarrusta ko. urheilijan tekemisissä.

Aikanaan Saksassa ennakoitiin Mario Baslerin uran zeniitin päättyvän muita ikäisiään aikaisemmin. Sanottiin ihan matter of fact tyyliin, että mies ei ole kohdellut kroppaansa huippu-urheilun vaatimusten mukaan. - Yksittäinen tapaus, mutta osui ja upposi ihan 100%. Ja Mario ei todellakaan ollut mikään doku, vaan poltti tupakkaa ja otti oluen silloi n tällöin.

Lainaus
Enemmän tarkoitinkin heitollani sitä, että ennen lädit olivat äijämäisiä ison sydämen pelaajia, nykyään kissanristiäisten puseja. Mielummin kaikkensa kentällä antava viinan ja naisten perässä juokseva jätkä kuin kananmunat kainaloissa hipsutteleva munaton geelitukka.
Ehkä brittien ongelma onkin siinä, ettei siellä ole perinteistä miehen mallia, joka pystyy olemaan taisteleva mies ilman noita sivuraiteille ajautumisia.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2007 klo 13:56:07 kirjoittanut Callit »
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #2122 : 27.11.2007 klo 19:02:55

mitä italiaan tulee niin kokkelibileet on sellanen sudenkuoppa monille pelaajille. mm boboa on monta vuotta jo syytetty kokaiinin käytöstä. Mexes on avoimesti ilmoittanut tupakoivansa ja lempiruoka on mcdonalds ja buffon kuuluu mm tupakka-jengiin. Alkoholiongelmaisiksi italialaisia ei kovinkaan usein saa. Siihen ei vaan istu se viinalla läträäminen. Mutta muut sekoilut kylläkin. Offtopicciin menee mutta siis italiassa ei ole samanlaista lehdistöä niin suuressa asemassa. On tottakai sielläkin mutta ne sfäärit ei ole samat kun englannissa mitä keltaiseen lehdistöön tulee. Lisäksi harvemmin nyt suomalaisessa urheilumediassa muutenkaan muiden liigojen vapaa-ajan uutisointia tapahtuu kun taas brittipelaajien sekoilu aika helposti saapuu suomalaistenkin tietoisuuteen.

On ymmärrettävä pelaajia siinä suhteessa että kuka nyt jaksaa vetää montakymmentä vuotta nuhteetonta askeettista elämää kun kuitenkin kyseessä on laji jossa se kunto ei ole se kaiken a ja o. tosin tärkeä mutta ei siinä määrin missä hiihdossa tai muissa kestävyysurheilussa. Ja onhan ilmeisesti gebreselassie tupakoinut koko uransa mitä huhut nyt kertoo.

englantilaisessa jalkapallossa nyt kuitenkin on kovasti menty eteenpäin mitä esim ruokailuun tulee. ei taida ne piirakat ja nakit olla enään perussafkaa ladeille. Siinä missä välimeren ruokavalio on tutkitusti terveellinen on briteissä annettu tasoitusta siinä jossain kohtaa. Samalla kuitenkin on jäänyt ne krapulapersoonat taka-alalle siinä suhteessa mitä entisistä pelaajista on ollut esillä.
Aquas Claras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #2123 : 27.11.2007 klo 22:07:35

http://uk.youtube.com/watch?v=SkUWLT5g3WE
 :D :D Ylos
Uuhis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Newcastle United Sympatiat: Barcelona


Vastaus #2124 : 28.11.2007 klo 13:34:08

Jaahas, Muori päätti sitten omaan teatraaliseen tapaansa ilmoittaa että on sitten myöskin kiinnostunut lädimaajoukkueen pelastamisesta:

http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/arkistot/futis/2007/11/586386

 
Sivuja: 1 ... 84 [85] 86 ... 123
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa