FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.01.2026 klo 12:33:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 97 [98] 99 ... 102
 
Kirjoittaja Aihe: Real Madrid 2014/2015  (Luettu 497028 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #2425 : 26.07.2015 klo 18:42:16

Voit vapaasti olla tuota mieltä. Madrid kuitenkin muutti totaalisen nöyryytyksen historialliseksi kaudeksi tuon Ramosin yliajalla tulleen puskun jälkeen. Toki myönnän että Madrid oli finaalissa parempi, mutta siellä oltiin silti vain reilun minuutin päässä täydellisestä nöyryytyksestä. La decima toki hyvitti kaikki erheet, mutta silti liigassa Madridin ykkösjoukkue vaihtui tuolla kaudella. Menikö täysin putkeen?

Kyllä. Stamford Bridge, UEFA, Iniesta ja täydellinen dominointi 12 pelaajalla. Kaikki voitot on aina pienistä asioista kiinni.
« Viimeksi muokattu: 26.07.2015 klo 18:44:26 kirjoittanut florentinoperze »
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #2426 : 27.07.2015 klo 12:04:56

Aamupäivän lukuhetki Marcan parissa tuotti hyvinkin maittavia uutisia Ramosin sopimuksen uusinnasta. Perez on pistänyt parastaan ja ymmärtänyt Sergion tärkeyden, Kiinahan kun on tunnetusti yhtenäisyyden ja sovun tyyssija. Huhuttu palkka pyörii siinä 10 miljantsuunin kausi-ansiossa.

Onkos joku jo värkkäämässä 15/16 kausitopicia? Saa astua esiin.
Onuphrius

Poissa Poissa


Vastaus #2427 : 27.07.2015 klo 12:56:14

Kyllä. Stamford Bridge, UEFA, Iniesta ja täydellinen dominointi 12 pelaajalla. Kaikki voitot on aina pienistä asioista kiinni.

Niin. Kyllähän se kausi olisi ollut täydellinen floppi, jos Barca olisi joutunut tyytymään vain tuplaan Espanjassa. Etenkin kun muistelee Rijkaardin loppuaikojen pokaalisadetta. Toki osasin odottaa, että joku kaivaa nuo Lontoon tapahtumat esiin, mutta meniköhän nyt kuitenkaan ihan putkeen?
Hijo del Pipa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F.


Vastaus #2428 : 27.07.2015 klo 16:04:00

Kiinan reissun eka treenihöntsä Interiä vastaan päättyi Valkoisten voittoon 3-0. Maalit tililleen merkkauttivat Jese, Varane ja James upealla vaparilla!

Pelistä en sen enempää aio kirjoittaa, koska treenihöntsä, mutta tuohon erikoistilanteiden antamiseen voisivat oikeasti jatkossa keskittyä Ronaldon sijaan ihan jotkut muut miehet! James pelasi reilun kympin ja laukoi tänä aikana kaksi vaarallista vaparia joista toinen painui verkon perukoille asti.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #2429 : 27.07.2015 klo 16:20:09

3-0-voitto Interistä:
- 1-0; Marcelon nosto linjan taakse pienehköön kulmaan Jeselle, joka hyvän haltuunoton jälkeen ottaa yhden tatsin vasemmalle ja sijoittaa vasurillaan pallon tarkasti etukulmasta tolppaa hipoen sisään.
- 2-0; Kulman jälkitilanteesta Inter hieman nukahtaa ja Danilo pelaa pystypallon Vazquez'lle, jolta keskitys maalin eteen, josta Varane saa ilman suurempia estelyitä ohjata pallon oikealla jalallaan takakulmaan.
- 3-0; Jamesin komea vapaapotku ehkä jostain vajaasta 25. metristä kiertävänä muurin ohi yläkulmaan. Itse muuri oli ehkä hieman oudosti sijoitettu.

1. puoliaika:

                 Jese

   Cristiano  -  Bale  -  Isco

          Kroos - Casemiro

Marcelo - Ramos - Pepe - Danilo

                  Navas

Cristianolla ei laidallaan juurikaan puolustusvastuuta ollut eli ei tarvinut pudottaa edes puolustamaan muodostamaan neljän linjaa. Esimerkiksi Bale kymppipaikalla puolusti enemmän. Toki CR vaihteli ajoittain paikkaa myös Jesen kanssa ja tällöin Jese kyllä puolusti vasenta laitaa normaalisti. Sitä en kyllä ymmärrä, mitä Benitez hakee Balen peluuttamisella tuossa keskellä, hän kun soveltuu mielestäni ainakin Cristianoa ja Iscoa huonommin tuohon. Ei Bale toki missään nimessä mikään huono ollut, mutta kyllähän hän näistä sälleistä on eniten laituri.

Itse peli kulki ihan ok. Hyökkäys oli vaarallista ja Handanovic nappasi useamman Crisun yrityksen. Interilläkin toki pari paikkaa, Navas mm. nappasi jakson lopussa Hernanesin vaparin etuyläkulmasta. Madrid kuitenkin joukkueista parempi ja johto aivan ansaittu.

2. puoliaika:

                      Jese

                      Isco

Cherysev - Kroos - Casemiro - Vazquez

   Marcelo - Nacho - Varane - Danilo

                      Casilla

Noin 60. minuutin kohdalla; Kroos - Lucas Silva, Marcelo - Arbeloa, Danilo - Carvajal
Noin 80. minuutin kohdalla; Isco - James, Casemiro - joku junnu, Jese - joku junnu

Nyt tuolla oli nähtävissä selkeämmin kaksi neljän linjaa, usein Isco pelasi puolustusvaiheessa myös ihan Jesen rinnalla. Madrid ei enää pitänyt palloa yhtä paljon kuin avausjaksolla, mutta samalla se teki Interistä käytännössä täysin vaarattoman. Manicinin porukalla ei siis juurikaan ollut enää asiaa maalipaikoille, toki oli niitä Los Blancosillakin avausjaksoa vähemmän vaikka onnistuivatkin silti pari maalia iskemään.

Cherysev vaikuttaisi olevan ainakin kelvollinen vastaiskupelaaja ja hänet saattaisin joukkueessa pitääkin. On siis tuollainen perinteinen laituri, joka jaksaa juosta vasenta laitaansa molempiin suuntiin. Lucas Silvassa sen sijaan en ole koskaan nähnyt juuri mitään.

(PS. Noista ryhmityksistä voisi käyttää 4-4-2:ta, 4-2-3-1 tai 4-4-1-1:tä, ihan sama, mutta merkkasin nuo nyt kuitenkin noin.)
Barbusse

Poissa Poissa


Vastaus #2430 : 27.07.2015 klo 17:47:42

On kyllä mielenkiintoista nähdä mihin ryhmitykseen Benitez lopulta päätyy. Ensi kaudella joku muu kuin Ronaldo saisi vedellä vapareita, sieltä löytyy varmaan kolme parempaa vaparispesialistia. Balellakin on loistava laukaus.

tuplahoo

Poissa Poissa


Vastaus #2431 : 27.07.2015 klo 19:06:19

Jos tollasen vedon jälkeen kris jatkaa vapareiden vetäjänä, ni Benitezille pitää ostaa hame. Jamesin tietäen ei tuo potku mikään tuuripomppu ollut. Ja kuten edellä mainittu Lädimies ampuu myös helvetin hyvin.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #2432 : 27.07.2015 klo 19:13:47

Jos tollasen vedon jälkeen kris jatkaa vapareiden vetäjänä, ni Benitezille pitää ostaa hame. Jamesin tietäen ei tuo potku mikään tuuripomppu ollut. Ja kuten edellä mainittu Lädimies ampuu myös helvetin hyvin.

Jossain määrin samaa mieltä. Nämä jutut on kuitenkin monesti vähän monimutkaisempia ja voi hyvin olla että CR pahoittaa mielensä jos ei noita saa ampua. CR on kuitenkin varmaankin vaikeimmin syrjäytettävissä vaikka mies viime vuosina on ollut luvalla sanoen heikko vapareissa. Ilmiöhän ei sinällään ole uusi. Esimerkiksi Liverpoolissa aikanaan Fabio Aurelio ja Xabi Alonso ampuivat parempia vapareita kuin Stevie G, mutta niin vaan se kapu niitä useimmin heitti. Sama tilanne oli pari vuotta sitten Barcassa kun David Villa oli Messiä reilusti parempi vapareissa. Tänä vuonna ei tarkkaan tullut seurattua, mutta mielestäni aika vähän siellä sai Suarezkin kokeilla vaikka on viime vuosina aika kovalla prosentilla noita upottanut.
CR:n pudottaminen vaparivastuussa alemmaksi olisi arvovalta- ja imagotappio portugalilaiselle. Kestäisikö miehen ego tuollaista?
divin codino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Artist Formerly Known as #33


Vastaus #2433 : 27.07.2015 klo 19:23:18

Kestäisikö miehen ego tuollaista?

Tähän tietää vastauksen ihan jokainen.

Mielenkiintoinen muuten tuo Gerrard-nippelitieto, Juvessahan Del Piero ei myöskään luopunut vaparivastuustaan Pirlon tultua kuvioihin. Oliko sitten sattuma vai kohtalo, että ensimmäinen post-calciopoli scudetto ratkesi linkitettyyn erikoistilanteeseen.

https://www.youtube.com/watch?v=YWatpMSKfyo
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #2434 : 28.07.2015 klo 00:18:04

Tähän tietää vastauksen ihan jokainen.

Mielenkiintoinen muuten tuo Gerrard-nippelitieto, Juvessahan Del Piero ei myöskään luopunut vaparivastuustaan Pirlon tultua kuvioihin. Oliko sitten sattuma vai kohtalo, että ensimmäinen post-calciopoli scudetto ratkesi linkitettyyn erikoistilanteeseen.

https://www.youtube.com/watch?v=YWatpMSKfyo

Toisaalta miksi Del Piero olisi vastuustaan väistynyt, kun ne kerran upposivat.
ikeri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: On vain yksi Emiiri


Vastaus #2435 : 29.07.2015 klo 20:41:48

http://www.marca.com/2015/07/29/futbol/equipos/real_madrid/1438192160.html

Kesän tärkein uutinen Ylos
tanu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid Club de Fútbol


Vastaus #2436 : 29.07.2015 klo 21:59:29


Kyllä!! Erittäin huojentava tieto. Ylos

Lisäksi samainen aviisi raportoi, että Valkoiset ostavat Espanjan U19 mestaruuteen kipparoineen Jesús Vallejon (ja tosin lainaavat heti takaisin Zaragozaan), joten topparitilanne näyttää taas erinomaiselta vuosiksi eteenpäin.
HalaMadrismi

Poissa Poissa


Vastaus #2437 : 30.07.2015 klo 20:46:06

Tulee muuten Benitezin Real olemaan tehoton. Puusilmä peluuttaa mun mielestä typerästi muutamaa kaveria.
marcelo vieira da silva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Morbo


Vastaus #2438 : 30.07.2015 klo 20:58:42

Tulee muuten Benitezin Real olemaan tehoton. Puusilmä peluuttaa mun mielestä typerästi muutamaa kaveria.

Kolme reenipeliä vasta takana ja kaikki palaset eivät tietenkään voi vielä olla paikallaan. Citylle ja Interille kuitenkin tehty yhteensä seitsemän maalia.
JIJIJSO

Poissa Poissa


Vastaus #2439 : 31.07.2015 klo 17:31:16

Jesús Vallejon siirto Madridiin ilmeisesti varmistunut. Tuleva kausi lainalla Zaragozassa ja 2016 kesällä sitten Madridiin. Vaikuttaa kyllä hyvältä haulta... Jo 18-vuotiaana Zaragozan kapteeni, tehnyt debyytin Espanjan U21-jengissä ja viime kauden Segunda Divisionin vuoden joukkueessa.
RealFootball

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, Huuhkajat


Vastaus #2440 : 03.08.2015 klo 11:04:49

Onko jollain tulilla uusi kausitopic?
el_capitan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora


Vastaus #2441 : 03.08.2015 klo 11:24:52

Cadena SER:in mukaan Ramos ei olisi kauhean tyytyväinen Perezin toimintaan:

Lainaus
Tuoreimpien huhujen mukaan maajoukkuepuolustaja ei kuitenkaan pitänyt siitä, että Real-puheenjohtaja Florentino Pérez vuoti miesten keskinäiset keskustelut luottomedialleen. Joukkueen kapteeniksi nimetty Ramos tiettävästi edelleen tavoittelee siirtoa Englantiin, mutta vain jos se toteutuu kaikkia osapuolia kunnioittavalla tavalla.
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #2442 : 03.08.2015 klo 11:33:45

Cadena SER:in mukaan Ramos ei olisi kauhean tyytyväinen Perezin toimintaan:
...

Eikös tämä ollut tiedossa jo parisen viikkoa sitten Marcan ja AS:n uutisoimina? Silloinhan Sergio juuri tämän takia halusi pois seurasta, sillä hänen mielestään Perez oli johtokuntineen muodostanut median avulla (vuodot) Ramosista kuvan "moneygrapperinä" ja näin yrittänyt saada neuvotteluetua.
el_capitan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora


Vastaus #2443 : 03.08.2015 klo 11:35:34

Eikös tämä ollut tiedossa jo parisen viikkoa sitten Marcan ja AS:n uutisoimina? Silloinhan Sergio juuri tämän takia halusi pois seurasta, sillä hänen mielestään Perez oli johtokuntineen muodostanut median avulla (vuodot) Ramosista kuvan "moneygrapperinä" ja näin yrittänyt saada neuvotteluetua.

Ok, mennyt ohi. Luulin että Perez jotain vuotanut noista sopimusjutuista nyt lähiaikoina. Ja itsehän en tosiaan usko, että Ramos mihinkään siirtyy.
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #2444 : 03.08.2015 klo 13:06:35

Marco Asensio ensimmäistä kertaa Real Madridin harjoituksissa. Myös Borja Mayoral liittynyt edustusjoukkueen rinkiin.
Captain Obvious

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00210


Vastaus #2445 : 03.08.2015 klo 15:33:05

Marco Asensio ensimmäistä kertaa Real Madridin harjoituksissa. Myös Borja Mayoral liittynyt edustusjoukkueen rinkiin.

Hienoa Ylos

Hyviä pelaajia, mielenkiintoisia pelaajia, mutta varmaankin tie vie lainalle näin ensi alkuun.
Futaaja

Poissa Poissa


Vastaus #2446 : 03.08.2015 klo 16:02:47

Hienoa Ylos

Hyviä pelaajia, mielenkiintoisia pelaajia, mutta varmaankin tie vie lainalle näin ensi alkuun.
Espanjalaislehtien mukaan ainakin Mayoral olisi jatkamassa samanlaisessa roolissa kuin Morata aikanaan, eli pääsääntöisesti poika pelaisi Castillassa, mutta satunnaisesti olisi kuitenkin ykkösjoukkueen mukana.

Benzema ja Cristiano jättävät pikkuvaivojen vuoksi Mynssenin reissun väliin.

Porteros: Keylor Navas, Casilla y Rubén Yáñez.
Defensas: Varane, Pepe, Sergio Ramos, Nacho, Marcelo, Carvajal, Arbeloa y Danilo.
Centrocampistas: Kroos, James, Bale, Casemiro, Modric, Cheryshev, Isco, Illarra, Asensio y Odegaard.
Delanteros: Jesé, Lucas Vázquez y Borja Mayoral.
« Viimeksi muokattu: 03.08.2015 klo 16:07:40 kirjoittanut Futaaja »
Keijot

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu


Vastaus #2447 : 03.08.2015 klo 19:36:04

Ovatkohan Benzema ja Ronaldo siirtouhan alla. Ronaldo on ainakin ollut hyvin pottuuntuneen oloinen viimeaikoina. Periaatteessa molemmat ovat vielä siinä iässä että myynnistä saisi hyvät massit. Nyt ehkä kannattaisi vaihtaa jantterit nuorempiin. Vaikea toki säilyttää taso uusien hankintojen myötä?
marcelo vieira da silva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Morbo


Vastaus #2448 : 03.08.2015 klo 20:10:52

Ovatkohan Benzema ja Ronaldo siirtouhan alla. Ronaldo on ainakin ollut hyvin pottuuntuneen oloinen viimeaikoina. Periaatteessa molemmat ovat vielä siinä iässä että myynnistä saisi hyvät massit. Nyt ehkä kannattaisi vaihtaa jantterit nuorempiin. Vaikea toki säilyttää taso uusien hankintojen myötä?

Joo Real aikoo myydä pari viikkoa ennen kauden alkua ainoan keskushyökkääjänsä ja parhaan pelaajansa, jotka tekivät viime kaudella yli puolet jengin kaikista maaleista eikä kummallekaan ei ole korvaajaa rosterissa. Benzemakin on jo niin vanha, että pakko myydä, jotta tyhjyyttä ammottavaan kassaan saataisiin edes muutama lantti.
StadinDinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HIFK, FC Barcelona


Vastaus #2449 : 04.08.2015 klo 07:19:01

Ovatkohan Benzema ja Ronaldo siirtouhan alla. Ronaldo on ainakin ollut hyvin pottuuntuneen oloinen viimeaikoina. Periaatteessa molemmat ovat vielä siinä iässä että myynnistä saisi hyvät massit. Nyt ehkä kannattaisi vaihtaa jantterit nuorempiin. Vaikea toki säilyttää taso uusien hankintojen myötä?
Benzemasta on huhuja Arsenaliin, mutta itse en usko. Ja jos lähtee korvaaja varmaan on jo tulossa.

 
Sivuja: 1 ... 97 [98] 99 ... 102
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa